OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT President West-Duitsland verbiedt tijdelijk iedere import uit West-Europa UNO-troepen breken door de Noordelijke linies op Korea Pleven bood ontslag van kabinet aan, maar Auriol weigerde het Prof. Romme ontvangt informatieve opdracht Frankrijk antwoordt niet Bezetters van Helgoland in hechtenis Wagons met Nederlandse groenten kwamen de grens niet over Samenwerking in de Europese landbouw Voor het eerst hadden zij plaatselijk een numerieke meerderheid Regering kréég vertrouwens votum, maar wordt heden weer bedreigd Bewapeningsdebat in België's Tweede Kamer Daders van roofoverval te Amsterdam gearresteerd Hef woord is aari Levenslang voor Poos en Slagter DE KABINETSCRISIS HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65eJAARGANG No 197 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 28 FEBRUARI 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 50 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.50, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman REEDS zes-en-dertig van de Verenigde Staten van Noord-Amerika hebben een amendement op de grondwet geratificeerd, waarbij is bepaald dat de President niet meer dan twee ambtstermijnen mag ver vullen. De zes-en-dertigste was de staat Nevada. Daarmee is een meerderheid van driekwart bereikt en wordt de bepaling automatisch van kracht. Zij geldt evenwel alleen voor toekomstige bekleders van het hoogste ambt in de Unie, niet voor de huidige, die onder het gezag van het onge- amendeerde grondwetsartikel is gekozen. President Truman kan dus nog wèl her kozen worden als hij (in het najaar van 1952) opnieuw door de Democratische partij cand'idaat mocht worden gesteld. De President der Verenigde Staten is een der machtigste mensen, wellicht de mach tigste, ter wereld. Men moet daarbij niet alleen aan de macht van de Unie, welker staatshoofd hij is, maar ook aan zijn grote bevoegdheden denken. Die reiken veel ver der dan die v?*n een constitutioneel vorst en het verschil is nog groter met de be voegdheden van de President der Franse Republiek, die maar weinig meer dan een representatieve taak heeft. Het regerings stelsel in de Verenigde Staten is dan ook vaak als een presidentieel aangeduid, in onderscheid met het in West-Europa toe gepaste kabinets-stelsel. De scheppers van de Amerikaanse grondwet hebben er overi gens wel tegen gewaakt, dat ooit een Pre sident zich dictatoriale macht zou kunnen aanmatigen. Hij heeft grote bevoegdheden, maar er is controle op. Overigens hangt het nog van zijn persoonlijkheid af, in hoeverre hij er gebruik van maakt. Er zijn Presi denten geweest, die weinig blijk van initia tief gaven. Anderen daarentegen hebben zich duchtig doen gelden. Indertijd is op deze plaats al eens uiteengezet, dat de Amerikaanse opvattingen omtrent over heidsgezag in zekere zin een remmende invloed doen gelden. Men aanvaardt in Amerika niet dat overheidspersonen een zekere afstand tot hun medeburgers be waren en een houding van superioriteit aannemen. Men wil er de overheidstaak wel als een zakelijke loopbaan erkennen maar niet als een carrière, die iemand aan vaardt omdat hij graag gezag over anderen uitoefent. Dat laatste duldt de levensopvat ting van de meeste Amerikanen niet en de gezagsdrager heeft daar rekening mee te houden. Zodat zijn gemoedelijkheid, zijn gewoonte om lieden in bescheiden levens taak bij hun voornaam aan te spreken en zijn bereidwilligheid om door hen in dezelf de vorm aangesproken te worden een be paalde betekenis hebben. Men vindt dit bij uitstek democratisch en heeft er zich .nogal eens op laten voorstaan. De Europeaan is meestal geneigd het overbodig te vinden en nogal kunstmatig. Als men deze dingen overdenkt lijkt het een beetje zonderling, dat de Amerikanen besloten hebben het aantal ambtstermijnen van hun staatshoofd tot twee (dus ten hoogste acht jaar) te beperken. Bovendien zijn dubbele ambtstermijnen in de geschie denis der Unie niet talrijk geweest. Als de grote uitzondering ten aanzien van langer termijn geldt President Franklin Delano Roosevelt, die in 1932 voor het eerst werd herkozen en daarr- driemaal herkozen, het laatst in 1944. Hij siierf in April 1945, toen zijn vierde ambtstermijn pas enkele maan den telde. Truman, toen vice-president, trad in zijn plaats en zoals men zich herin neren zal werd hij in het najaar van 1948 in strijd met bijna algemene verwach ting tegen de republikeinse candidaat Dewey herkozen. Is het de herinnering aan Roosevelt's 12 -jarig bewind, die de Ame rikanen ertoe bewogen heeft paal en perk aan de ambtsduur van Presidenten te stel len? Zij zouden in de toekomst wel eens berouw van hun zelf-opgeworpen wette lijke hindernis kunnen krijgen, als zij weer eens een man van buitengewone karakter eigenschappen en verstandelijke begaafd heid langer zouden willen handhaven. Van zelf rijst de gedachte aan die bekendte en vaak gesignaleerde zwakheid der democra tie: in haar toepassing is men geneigd de middelmaat te zoeken en grote persoonlijk heden te vermijden. Dit is ongetwijfeld een zwakheid, niet van het stelsel, maar van zijn toepassing in de practijk, die ook op andere punten voor zoveel verbetering vat baar is. Vrees voor al wat op dictatuur zou kunnen lijken of daar misschien wel eens toe kunnen leiden verklaart veel, maar vrees is nooit en nergens een goede raads man. Men kan niet aan de indruk ontkomen dat dit Amerikaanse amendement op de grondwet blijk geeft van een zeker gebrek aan vertrouwen in de waarborgen, door de constitutie ten aanzien van de positie van de President gegeven. In Europa, waar van critiek op Roosevelt nooit veel sprake is geweest, zal men van het genomen besluit met enige verwondering kennis nemen. R.P. op Sovjet-klachtennota De Franse regering heeft besloten niet te antwoorden op de Russische nota van 20 Januari, waarin Frankrijk wordt beschul digd van „schending" van het Frans- Russische verdrag. Een woordvoerder van de Quai d'Orsay verklaarde: „Het antwoord dat Moskou op 24 Februari aan Londen heeft gericht, toont aan, dat een openbare discussie niet bijdraagt tot vermindering van de inter nationale spanning". Londen beraadt zich nog Volgens een woordvoerder van het En gelse Foreign Office heeft Engeland nog niet besloten of het zal antwoorden op de jongste (soortgelijke) Russische nota. Hij gaf echter te kennen, dat een antwoord niet waarschijnlijk was. Veel zou afhangen van de omstandigheid of en hoe de Sovjet-Unie de Westerse voorstellen omtrent een agen da-conferentie der grote vier in Parijs zou beantwoorden. Tegen de zeven communistische „bezet ters" van Helgoland, die Maandag van het eiland verwijderd werden, is een bevel tot inhechtenisneming uitgevaardigd. Zij zul len tot zes Maart in hechtenis worden ge houden, zo hebben de Britse autoriteiten medegedeeld. Zij worden er van beschul digd het eiland zonder het daartoe nodige verlof te hebben betreden. BONN (Reuter). De West-Duitse re gering heeft gisteravond een tijdelijk ver bod afgekondigd op de invoer van alle goederen uit West-Europese landen, zo is door een woordvoerder der regering mede gedeeld. De West-Duitse regering had verleden week al de opschorting bevolen van invoer uit landen aangesloten bij de Europese Betalings-unic voor die goederen, die voor komen op de lijsten van goederen, die zon der beperking mogen worden ingevoerd. De maatregel van gisteren breidt het ver bod uit tot de goederen, waarvoor quota waren vastgesteld. De woordvoerder voegde aan zijn mede deling nog toe, dat de regering gedurende de komende dagen de invoerbepalingen wil herzien, overeenkomstig de op handen zijn de herziening van de gehele economische politiek van het land. Bij wijze van voor zorg heeft zij daarom de invoer uit de landen van de Europese betalings-unie, waarmede de betalingspositie van West- Duitsland de laatste tijd slechter geworden is, opgeschort totdat de nieuwe bepalingen gepubliceerd kunnen worden. Het Nederlandse Centraal Bureau voor de Tuinbouwveilingen kreeg gistermiddag van de grens bericht, dat reeds wagons groenten bestemd voor Duitsland aan de grens door de Duitse douane geweigerd zijn. Later werd uit Bonn bevestigd, dat de Duitse regering order had gegeven om de import van groenten totaal stop te zetten. Door het Nederlandse ministerie van Landbouw werd gisteren bevestigd, dat Nederlandse landbouwproducten aan de Duitse grens geweigerd zijn. Aangenomen wordt, dat de Duitse minis ter van Economische Zaken, prof. Ehrhard, van plan is dezer dagen naar Washington te vliegen. Hij zou dan pogen een grote Amerikaanse lening te krijgen, teneinde Duitsland voorlopig uit zijn betalingsmoei lijkheden binnen de werkingssfeer van de Europese betalings-unie te redden. In Nederlandse handelskringen was men bij het vernemen van het bericht over stop zetting van Duitse importen zeer pessimis tisch gestemd over de duur van deze maat regelen. Men verwacht, dat deze voor di verse producten waarschijnlijk ten minste enige weken zullen gelden. Consequenties In gezaghebbende Rotterdamse handels kringen is men niet al te verwonderd over de Duitse maatregelen. Directe gevolgen ten nadele van de Rotterdamse haven ver wacht men daarvan echter niet, aangezien aan- en afvoer va.n graan, ertsen en kolen toch zullen moeten blijven doorgaan. Wel licht kan de doorvoer van stukgoed naar Duitsland iets verminderen, doch daar tegenover staat, dat Duitsland, naar ver wacht wordt, al het mogelijke zal doen om de uitvoer van bijvoorbeeld machines te vergroten. Men acht de gevolgen van de import9top vooral voor Nederlandse land- en tuin bouwproducten alleronaangenaamst. Ge opperd werd, dat het enige middel om aan zienlijke verliezen op dit gebied te voor komen, het openen van een nieuw crediet ten behoeve van de export dezer waren naar Duitsland zou zijn. In Rotterdamse kringen heeft men begrip voor de moeilijkheden van de Duitse posi tie. Men is daar vastgelopen in het stelsel van vrijmaking van het handelsverkeer en zoekt nu naar wegen om aan deze impasse te ontkomen. Een weg om het goederenver keer met Duitsland althans enigszins op peil te houden zou het sluiten van ruil- transacties kunnen zijn, een terugkeer tot bilateraal handelsverkeer dus. Gewezen werd op de dreiging, dat ook ons land jegens de Europese betalings-unie in moeilijkheden zal komen. Men acht het streven naar liberalisatie prachtig. Men kan er uit volle overtuiging aan mee doen, maar als het geld op Is, zal men andere wegen moeten zoeken om het handelsverkeer op gang te houden, aldus stemmen uit Rotter dam. De speciale commissie voor de landbouw van de Europese Assemblée heeft gisteren in Straatsburg een plan aangenomen tot oprichting van een hoog gezagsorgaan voor het vormen van een pool voor de Europese landbouwmarkten. Het plan, dat is opgesteld door R. Char- pentier (Frankrijk) stélt voor: een kleine uitvoerende commissie; een consultatieve groep, welke boeren, fabrikanten, hande laars en verbruikers vertegenwoordigt; een parlementaire Assemblée, samenge steld uit een eerste kamer van ministers van landbouw en een tweede kamer die de parlementen van de Raad van Europa vertegenwoordigt en een gerechtshof. Het plan zal worden voorgelegd aan de Europese Assemblée op de bijeenkomst, die in Mei zal worden gehouden, tezamen met een tegenvoorstel van D. Eccles (Engeland) voor een conferentie van re geringen en landbouworganisaties om plannen te bespreken voor een hoog ge zagsorgaan voor de landbouw. Dinsdag is de eerste kijkdag geweest voor de inboedel van de gestrande Metamorfosis, die Vrijdag in IJmuiden zal worden geveild. Regelmatig liepen belangstellenden in en uit om deze ontijdig „aan lager wal" geraakte inventaris te taxeren. Zij die verwachten dat er nog iets van hun gading bij zal zijn kunnen ook morgen nog terecht. De nieuw benoemde legerpredïkant bij het Nederlandse contingent in Korea, ds. Ph. P. Meerburg, in zijn studeerkamer in de pastorie van de Nederlands Hervormde St. Janskerk-gemeente te Maastricht. TOKIO, (United Press) Elf gealli eerde divisies die in totaal ruim 160.000 man tellen, zijn Dinsdag in het verloop van een massale aanval aan het centrale front in Korea doorgedrongen in de linies van de vijand. Aan de Oostelijke flank braken zij door de verdedigingsstellingen van de vijand heen bij Pangnim en bü Hoengsong, een der sleutelstellingen van het centrale front, sloegen zij diepe bressen. Verder naar het Westen, bij Jongdoe, namen zij stormenderhand een heuvel. Volgens het hoofdkwartier van het achtste leger hadden de geallieerden voor het eerst sedert de Chinese interventie een kleine numerieke meerderheid op het slagveld. De verbonden legers sloegen Dinsdag toe op het hart van de Chinese linie, die zich uitstrekt tot het Oosten van Seoel, waar de Noordelijken zich hebben gecon centreerd ten getale van naar schatting 130.000 man in zes Chinese legers die zich in de diepte hebben opgesteld. Australische infanteristen veroverden de heuvel op vier mijl ten Zuid-Oosten van Jongdoe na een gevecht van vijf uur. Terwijl de Australiërs zich een weg de heuvel op baanden, trok een pantser patrouille van de eerste Amerikaanse ca- valerie-divisie naar en om de in puin lig gende stad Jongdoe. In sommige sectoren liepen de Noorde lijken zo hard dat de verbonden legers hen niet konden bijhouden. Generaal Ridgway waarschuwde zijn officieren nog de linies niet te ver uit te trekken in hun haast om de tegenstander achterna te zitten. De doorbraak kwam op het ogenblik dat de Noordelijken gedwongen waren de. vlucht te nemen om te voorkomen dat zij gepakt zouden worden door de armen van de notenkraker van twee eenheden van de zevende divisie, die zich een weg baanden ten Westen en Noord-Westen van het front PARIJS (Reuter) De Franse premier Pleven heeft gisteravond het ontslag van zijn kabinet aan de president aan geboden, dat echter werd geweigerd. Pleven, leider van de zeven maanden oude coalitie, nam deze stap naar aan leiding van onenigheden in zijn rege ring over de wijze waarop de volgende verkiezingen zullen worden gehouden met name over het systeem van een of twee ronden. De M.R.P., de sterkste groep in de regering, wenste een enkelvoudige stemming, doch de radicalen wensten een tweeledige stem ming. Vroeger in de avond won Pleven een ver trouwensvotum met 243 tegen 216 stemmen over het regeringsvoorstel om een debat te houden over de kieshervorming. De M.R.P. nam geen deel aan de stemming. Zodra de uitslag van de stemming be kend was, verzocht Pleven om een ver daging van een uur, waariij het kabinet bijeenkwam. Na de kabinetsvergadering ging Pleven naar president Auriol. De assemblée hervatte later het debat,; maar ging tot heden uiteen, nadat een rechtse afgevaardigde een amendement op het regeringsvoorstel had ingediend. Dit amendement voorziet in een kiesstelsel met één stemronde. Het lot van de regering zal van de stem ming over dit amendement afhangen. langs wegen die parallel lopen naar Wonjoe en Hoengsong. In het gebied van Hoengsong raakte de Zuid-Koreaanse zesde divisie in een zwaar gevecht, maar de Zuid-Koreanen slaagden er met behulp van Amerikaanse artillerie in de communisten uit hun stellingen te ver drijven. Het is duidelijk dat de Chinezen van plan zijn Hoengsong zwaar te verdedi gen wegens het belang van deze stad als knooppunt van wegen naar Hongchon, 15 mijl ten Noorden, en naar Wonjoe in het Zuiden, en voorts naar Chipyong en Pyongyang. Tijdens het debat in de Belgische Kamer van Volksvertegenwoordigers over de ver lenging van de militaire dienstplicht, heeft premier Pholien Dinsdagmiddag een uit eenzetting gegeven over de politiek van de regering. De militaire begroting van België, die voor 1948 4.100 millioen francs bedroeg en voor 1950 7.700 millioen francs, zal in 1951 12.300 millioen francs bedragen en dit cijfer kan nog niet als plafond worden be schouwd. Om het hoofd te bieden aan de gevolgen van de herbewapening bestaan er, aldus de premier, slechts twee oplossingen: of de productie in de burgerlijke sector moet be perkt worden, of de productie moet worden opgevoerd in een mate, welke beantwoordt aan de behoefte. De Belgische regering heeft zich uitge sproken voor de tweede oplossing. De daartoe nodige verhoging van de nationale productie met zes tot tien procent acht zij zeer goed mogelijk. Geen radicaal „dirigisme" Terwille van de oorlogseconomie om schakelen op een politiek van vergaande geleide economie, achtte Pholien onge wenst. De fiscale lasten, die op de vennoot schappen drukken, zullen aanzienlijk wor den verhoogd. De broodprijs zal niet stijgen. Na de premier betoogde de socialist Van Acker niet in een derde wereldoorlog te geloven. Hij vroeg zich af of een verlenging van de dienstplicht tot 24 maanden wel noodzakelijk is. De socialisten zouden daarom tegen de verlenging stemmen. Ook de liberaal Van Glabbeke verklaarde het wetsontwerp niet te zullen steunen. Politieke delinquenten onder toezicht der reclassering Binnen enkele maanden zal de „Stich ting toezicht politieke delinquenten" de werkzaamheden en speciaal het toezicht overdragen aan de reclasseringsvereni- gingen. De omvangrijke werkzaamheden laten niet toe dat de stichting haar werk op de oude voet blijft voeren, zodat zij zich zal hebben los te maken van allen, die niet meer onder haar direct toezicht staan. Op 9 September van het vorig jaar is een roofoverval gepleegd op de 69-jarige kassier J. S. van het Coöperatief restaurant aan het Molenpad te Amsterdam. Op een ogenblik, dat de kassier alleen was, dron gen twee jongemannen het kantoortje van het restaurant binnen. Een hunner bracht de bejaarde man een aantal vuistslagen toe, die zo hard aankwamen dat de kassier een schedelbasisfractuur, een gebroken neus been en een gebroken onderkaak opliep. De overvallers deden een greep in een geld kist en vluchtten met 1500. De politie heeft thans de daders, een 23- jarige los-werkman en een 22-jarige leerling-automonteur, beiden wonende te Amsterdam, gearresteerd. Zij hebben een bekentenis afgelegd. Het geld hadden zij opgemaakt aan uitstapjes met gehuurde auto's. De politie had aanvankelijk een jonge man uit Hilversum aangehouden, die in -?en brief aan zijn meisje beweerd had, de over val gepleegd te hebben. Hij gaf dit bij zijn aanhouding onmiddellijk toe. Maar toen men over détails ging praten bleek, dat de jongeman te veel beeldromans had gelezen. Rabindranath Tagore: Hij die goed wenst te doen klopt aan de poort; hij die liefheeft vindt de poort open. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft heden de voormalige politiemannen L. A. Poos en M. Slagter tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld. Wegens samenwerking met de vijand zij werkten mee aan de arrestaties van 97 illegale werkers, van wie een groot aantal is omgekomen werden zij in eerste in stantie door het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag tot de doodstraf veroordeeld. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft dit arrest vernietigd en de zaak verwezen naar de Bijzondere Strafkamer te Amsterdam, die beiden een gevangenisstraf van 18 jaar oplegde. Bij de behandeling van het be roep van de Officier van Justitie tegen dit vonnis concludeerde de procureur-fiscaal bij de Bijzondere Raad van Cassatie tot een gevangenisstraf van 20 jaren voor beiden. De Koningin heeft Dinsdagavond in paleis Soestdijk prof. mr. C. P. M. Romme ontvangen. De Koningin heeft aan prof. Romme opgedragen te informeren, welke mogelijkheden er zijn tot de vorming van een kabinet. In deze opdracht is derhalve niet de vorming van een kabinet vervat. Aan de informatie stelt zij geen grenzen. Prof. Romme heeft deze opdracht tot informatie aanvaard. Prof. mr. C. P. M. Romme, die 54 jaar is, is voorzitter van de fractie der KVP in de Tweede Kamer. Van 1937 tot 1939 is hij minister van Sociale Zaken geweest in het vierde ministerie-Colijn. De hoofdredactie van De Volkskrant deelt mede, dat prof. Romme gedurende de tijd dat hij zich wijdt aan zijn opdracht generlei bemoeiing zal hebben met De Volkskrant, waarvan hij staatkundig hoofdredacteur is. Onze parlementaire redacteur meldt nog: Verrassend vlug, vlugger dan gisteren verwacht werd, is de beslissing gekomen over wat er thans inzake de kabinetscrisis moet gebeuren. De aan prof. Romme, voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de K.V.P., verstrekte informatieopdracht is zeer ruim gesteld. Het zou ons niet ver bazen, als hij zelf hierin de hand heeft gehad. Verklaarbaar is het, dat in dit stadium prof. Romme aan het werk wordt gezet, ook dat hij zoveel mogelijk naar alle kanten wil kunnen zoeken en tasten. Naar alle kanten: dit geldt zowel voor de aard van het kabinet, dat na zijn informatieve arbeid gevormd zou moeten kunnen worden, als ook voor de grondslag waarop het zou dienen te steunen. Prof. Romme kan nagaan of een parlementair kabinet, een extra-parlementair kabinet, dan wel een programmakabinet de beste kans heeft. Verder is het hem mogelijk om te onder zoeken of het nog moeilijk is op zeer brede basis in zee te gaan, te weten met steun van de vijf fracties (K.V.P., P. v. d. A., A.R., C.H. en V.V.D.), dan wel met steun van een andere combinatie. In dit opzicht wijzen wij er op van vooraanstaande V.V.D.-zijde de opmerking te hebben vernomen, dat in dien een zeer brede basis niet bereikbaar zou blijken hetgeen na de mislukking van mr. Steenberghe vrijwel te verwachten valt de informateur zou kunnen peilen of de grondslag gezocht moet worden bij een zekere samenwerking van de K.V.P. met de P. v. d. A., van de K.V.P. met de zogenaamde Derde Macht, of van vier, eventueel drie van de vijf genoemde fracties. Aan al deze mogelijkheden kan hij zijn aandacht wijden. In vooraanstaande P. v. d. A.-kringen was men geenszins verbaasd, dat prof. Romme thans aan het werk moest (ook niet in vooraanstaande V.V.D.-kringen). Men gaf hem een goede kans van slagen. Men neemt aan, dat hij het zich niet zo moeilijk zal maken als mr. Steenberghe, die ervan uitging, zijn opdracht alleen te zullen ver vullen, wanneer hij steun bij de vijf ge noemde fracties zou vinden. Feitelijk, aldus is de opvatting in P. v. d. A.- en V.V.D.- kringen, moet een dergelijke opzet nu wel als iets onmogelijks beschouwd worden. Alleen reeds door de tegenstellingen tussen A.R. en P. v. d. A., wanneer het aankomt op de formulering van een programmapunt met betrekking tot het vraagstuk Nieuw- Guinea, schijnt, naar de jongste praktijk heeft geleerd, een gemeenschappelijke redactie niet te verwezenlijken te zijn. Dat zou misschien nog wel verwacht kunnen worden indien de Anti-Revolutionnairen niet aan de combinatie zouden deelnemen. Wij keren nog even terug op uitlatingen die wij van vooraanstaande V.V.D.-zijde te horen kregen. Zij kwamen hierop neer, dat indien de informateur geen uitweg zou vinden door een van de reeds genoemde oplossingen voor verwezenlijking vatbaar te achten, vermoedelijk de enige methode voor kabinetsformatie die dan nog onder de huidige omstandigheden over zal blijven, die zou zijn, welke mr. De Geer in 1926 heeft toegepast. Toen zocht de forma teur op een door hem ontworpen programma de personen uit met wie hij in zee wilde gaan. Zelfs richtte hij zich niet tot fracties, al streefde hij er wel naar figuren van zoveel mogelijke politieke richtingen in zijn kabinet op te nemen. Dat zal ook nu dan de weg zijn. Mochten een of meer van hen zelf nog eens bij hun politieke vrienden willen aankloppen alvorens de portefeuille aan te nemen, dan zou de formateur dat niet behoeven te ver bieden. In dit opzicht werd nog gezinspeeld op een dergelijk geval als zich in 1913 had voorgedaan, toen namelijk een der aange- zochten inderdaad eerst even bij een paar van zijn politieke geestverwanten te rade is gegaan. Alles te zamen genomen meende onze zegsman van V.V.D.-huize, dat lang zamerhand met de dag een terugkeer van vrijwel de oude ploeg met wellicht hier en daar een enkele wijziging waarschijn lijker is geworden. Prof. Romme heeft alleen de taak van Informateur gekregen. Daarbij mag hij echter heel ver gaan, dat wil zeggen, hij mag voor iemand, die eventueel na hem als formateur en dan tevens als aanstaand premier uit de bus zal komen, een kabinet voorbereiden. Dat hij zelf de formateurs- taak en vervolgens de post van minister president op zich zou willen nemen, is voor lopig heel onwaarschijnlijk. Om allerlei redenen zou hij er, zo mag men aannemen, de voorkeur aan geven leider van zijn fractie te blijven. Tot zijn informatiewerk zal, als deze veronderstelling juist is, dan mede behoren, na te gaan wie met het minister-presidentschap zal moeten wor den belast. C.P.N.-Kamerfractie wenst bi] overleq betrokken te worden De Tweede Kamerfractie van de Com munistische Partij Nederland heeft een brief gezonden aan de andere fractieleiders waarin geprotesteerd wordt tegen het feit, dat de CPN-Kamerfractie buiten het over leg wordt gehouden, dat- de kabinetsfor mateurs met de vertegenwoordigers der Kamer plegen. De communistische fractie wenst bij de consultatie over een te vor men kabinet en het regeringsprogramma ingeschakeld te worden. 28 Ft8RUAPi 1957 Het weer in West-Fmropa wordt beheerst door een rug van hoge luchtdruk die zich uitstrekt over de Noordzee en langzaam naar het Zuiden trekt. De aanwezigheid hiervan in onze omgeving verhindert nog enkele actieve depressies die met grote snelheid over het Noordelijk ge deelte van de Oceaan trekken, het weer hier te beïnvloeden. Hoewel er de afgelopen nacht vrij veel bewolking was, kon bij weinig wind op verschillende plaatsen de temperatuur tot enkele graden onder nul dalen. Ook had opnieuw mistvorming plaats. MOOOCOOOOOOOOOOOOCXXOOOCQCOOCXXJOOOOOOOOOOOOOOOOCS AANHOUDEND RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Nu en dan overdrijvende wolken velden en overwegend droog weer met weinig wind. In de nacht en ochtend hier en daar lichte vorst en plaatselijk mist. Midden op de dag dezelfde of iets hogere tempe raturen dan vandaag. 1 Maart Zon op 7.28 uur, onder 18.18 uur- Maan op 3.34 uur, onder 10.10 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Woensdag 28 Februari Hoog water: 7.58 en 20.20 uur. Laag water: 3.25 en 15.53 uur. Donderdag 1 Maart Hoog water: 8.45 en 21.21 uur. Laag water: 4.08 en 16.41 uur. 1°0005w°C00OOOOrocoOC<X*KC»3COOCXCCC<XOCCOCOOOCOOCOOO: o onbewolkt- ©licht 8ew. half bew zwaar bew 9geheel bew. mist *- sneeuw:. regen f motregen A hagel V buien r onweer 7 ^TEMPERATUUR lOOS'ISOBAAB. BELANGRIJK NEERSLAC- GEBIED centra: 'H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST NASTAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WINDr SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1