ASPRÖ Ons land wankelt, verzakt en verzilt TAPIJTHUIS I H.INEKE PANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUNDIGE INEKE biedt U deze week Een zeldzame collectie KWALITE ITS-KAR PETTEN! De radio geeft Zaterdag M. Douwma en Zoon Q Wereldnieuws j BAKKER's BEHANG „Relatieve bodemdalingvan ongeveer twee decimeter per eeuw? Gesneuvelden der Tweede Divisie herdacht Jongste griepepidemie was minder ernstig dan die in 1949 Directeur van voetbal prijsvraag veroordeeld Commando Zeemacht Nederland overgedragen VerKoudheid AFDRINKEN ORANJEBOOM BIER! Gewezen firmanten van effectenkantoor voor het Hof Nederlands consulaat te Aken wordt opgeheven Stakingsdreiging in West-Berlijn VRIJDAG 2 MAART 1951 2 Door dr. J. D. de Jong, geoloog van de Rijksgeologische Dienst te Haarlem). Toen in 1941 bij Velsen een ongeveer 25 meter diepe put was gemaakt ten behoeve van de bouw van een tunnel onder het Noordzeekanaal, kon men zien dat zich op ongeveer 17 meter beneden de oppervlakte, direct boven het zand tot waarin de put was gemaakt, een dun veenlaagje bevindt. Door modern veenonderzoek weten wij, dat, toen dit veenlaagje is gevormd,- onge veer achtduizend jaar geleden, het onder liggende zand vochtig genoeg was om een begroeiing van moerasplanten te dragen en dat in de omgeving eiken stonden. Het zeeniveau lag toen dus zeer beslist beneden het oppervlak van het zand, dat is dus meer dan 17 meter lager dan nu het ge val is. -• Dit feit wijst op een stijging van de zee spiegel ten opzichte van het land, op een „relatieve bodemdaling" dus van in totaal 17 meter, hetgeen neerkomt op een rela tieve daling van 21 centimeter per eeuw. Nu kan het land echter gedaald zijn, maar evenzeer is het mogelijk, dat het zee niveau is gestegen, evenals ook deze beide factoren tegelijk of na elkaar actief kun nen zijn geweest. Achtduizend jaar geleden was ons land nog niet door dijken tegén de zee be schermd en bij een hoge zeestand kon dus, al naar de omstandigheden, zand of klei op het land worden afgezet. Nu beschermen we ons woongebied met dijken, en als de relatieve bodemdaling in de komende acht duizend jaar even sterk zal zijn als in de afgelopen periode, zullen omstreeks het jaar 10.000 de dijken zo hoog moeten zijn dat zij een 17 meter hogere zeestand kun nen houden. Een ander bewijs voor bodembeweging in ons land zien we in eén vergelijking van twee waterpassingen van Amsterdam naar Maastricht, die met 50 jaar tussenruimte verricht zijn en waaruit blijkt, dat Amster dam ten opzichte van Maastricht gedaald is. De snelheid van deze daling bedroeg toen ongeveer 5 centimeter per eeuw. Ons land blijkt een kantelende beweging door te maken, een beweging, die dus niets te ADVERTENTIE maken heeft met een stijgend of dalend zeeniveau. Ap en Nap Naast deze feiten noemen we nog de waarnemingen, die op vele punten in ons land, meermalen daags, worden verricht op peilschalen. Dr. ir. Van Veen van de „studiedienst van de Rijkswaterstaat" heeft deze gegevens grondig bestudeerd. Op deze wijze werd een bodemdaling ten opzichte van het zeeniveau gedacht van 20 a 30 centimeter per eeuw. Deze mening is echter in 1945 herroepen, toen bleek dat bij vroegere metingen van het uitgangs punt af al spoedig peilschalen zijn ver schoven en men nu niet altijd meer kan na gaan, over welke afstand die verschuiving plaats vond en wanneer zij gebeurd is. Dit uitgangspunt bestond uit de acht wit marmeren stenen, die burgemeester Hudde in 1682 in Amsterdam ter vastlegging van het A(msterdams) P(eil) deed inmetselen. Het gemiddelde hoogwaterpeil, dat toen ge lijk was aan het zogenaamde AP, bevond zich bij definitie 9 voet en 5 duim (2,676 meter) beneden de genoemde stenen. Dr. Van Veen komt tot de conclusie, dat tus sen 1700 en 1860 de genoemde stenen ge middeld slechts 3Yz centimeter per eeuw ten opzichte van de gemiddelde zeespiegel zijn gezakt. Eerst zal daarom de daling van enigë vaste, dat is: goed onderhouden peilschalen langs de gehele kust bepaald'moeten wor den, voordat men kan zeggen of dit aan een geologische daling dan wel aan een zich zetten van de grond of mogelijk aan tril lingen door toeneming van het verkeer te wijten is. Wel wordt gezegd dat de zakking van dijken, kunstwerken en gebouwen dus danig is, dat men er voorlopig rekening mede moet houden, alsof er een vrij grote geologische bodemdaling was. Inmiddels zien wij dus wel met enige spanning de re sultaten van de nieuwe waarnemingen te gemoet. Ook de oudheidkundigen hebben door het onderzoek van vroegere bewegings centra er toe bijgedragen, de kennis van de bodemdaling te vergroten. Resten van een vroegere bewoning worden soms op enige meters onder N.A.P. (Nauwkeurig heids Amsterdams Peil) gevonden, dus op een niveau, dat bij de huidige stand van de zeespiegel en bij een, zoals destijds, niet beschermde kust, zeker voortdurend onder water zou staan. Omdat de resten van der gelijke nederzettingen bovendien nog vaak door een zeekleilaag bedekt zijn, moeten in een later tijdvak deze streken wederom door zeewater zijn overspoeld. Zo blijkt dus uit waarnemingen met een verschillend karakter, dat de bodem van Nederland daalt. Dit klinkt onheilspellend voor een volk, dat aan de rand van de zee en het land leeft en dat reeds al te goed weet, hoe knappe waterstaatkundigen kost bare kunstwerken moeten bouwen en slimme afsluitingsplannen moeten bedenken om er voor te zorgen, dat de voeten, en zelfs meer dan dat, droog blijven (Wal cheren). Men heeft naar verklaringen gezocht en allengs is gebleken, dat de totale bodem daling de som is van allerlei bewegingen; van bewegingen, die nu alle tegen ons ge richt schijnen te zijn. Het samengestelde karakter van deze vijand van ons woon gebied houdt echter nog wel de lioop in-, dat een of enkele factoren eens tegenge steld zullen gaan werken. Wellicht werken zij samen net langzaam genoeg om het menselijk vernuft een kans te geven, hoe wel van enkele factoren zal blijken, dat zij ver buiten onze machtssfeer liggen. Een trein vol zout per keer „schutten" De bewoners van de Zeeuwse en Zuid hollandse eilanden en van de zeer lage ADVERTENTIE Zeer interessante prijzen, o.a.: PRIMA WOLLEN WILTONS, div. dessins, slechts f 1 Qfi Ook grote maten. 1 U slaagt Altijd èn Beter èn Voordeliger bij: SCHAGCHELSTRAAT 19 (bij de Anegang) HAARLEM Telef. 14762 UTRECHT De zaak waar U met vertrouwen koopt. EDERE DAG GEOPEND VAN 10—12 EN 2—6 UUR delen in het Westen van ons land kennen het verschijnsel van de verzilting. De bo demdaling is een der oorzaken van de ver zilting. Wij kunnen de zeedijken wel blij ven verhogen, wij kunnen gemalen met steeds grotere capaciteit bouwen, maar als onder die dijken en ook onder de duinen door het zoute buitenwater met steeds grotere kracht naar binnen kwelt, en als de zoutwatergrens met ruim 200 meter per jaar in de riviermonden verder naar bin nen blijft dringen, zoals thans het geval is, dan ziet het er voor het Westen in de verre toekomst triest uit. Als gevolg van het zouter worden van ons slootwater zullen achtereenvolgens tuinbouw, landbouw en veeteelt onmogelijk worden. Maar wij dienen te beseffen, dat de mens de verzilting in de hand werkt, o.m. door het doen inkrimpen van het zoet waterreservoir in de duinen, waardoor het doordringen van onderliggend zout wordt vergemakkelijkt. Zo is ook wel eens gezegd, dat de hoeveelheid zout in het zeewater, dat bij iedere keer schutten van de grote zeesluizen bij IJmuiden in onze bin nenwateren wordt gebracht, alle wa gons van een zeer lange goederentrein zou vullen. Ook het uitdiepen van de Nieuwe Waterweg maakt het naar binnen dringen van het zoute water gemakkelijker. Maar ook zijn er reeds grote werken uit gevoerd, die mede zullen werken het ver- ziltingsgevaar tegen te gaan. Zo gaat van het zoetwaterreservoir, dat ontstaan is door de afsluiting van de Zuiderzee en door de afdamming van de Brielse Maas een gun stige invloed op het omliggende land uit. En zo zijn er meer. De fantasie prikkelende plannen over afsluiten van zeegaten en dergelijke zijn bij bovengenoemde studiedienst in be werking. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.45 Platen. 10.00 Causerie. 10.05 Morgenwijding. Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Strijk kwartet. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Accordeon. 13.00 Nieuws. 13.15 Metropole orkest. 13.45 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Pianoduo. 14.50 Fries programma. 15.15 Banjo. 15.45 Causerie. 16.00 Platen. 16.30 Sport.. 16.45 Kamerorkest. 17.30 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Instrumentaal kwintet. 18.40 Regeringsuitzending. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Causerie. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Azië en het Westen. 22.00 Dansorkest. 22.25 Hoorspel. 22.45 V.erzoekprogramma 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Metro- pole-orkest. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen, 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Pla ten. 14.00 Wii maken een Paasgroep. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateurs- uitzending. 15.05 Kroniek van letteren en kunsten. 15.40 Kamerkoor. 16.00 Omroep orkest. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Filmmu ziek. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Amusements muziek. 18.48 Sport. Dit is lev m en Voor de jongeren. 19.00 Nieuws. 19.15 Actualiteiten. 19.23 Platen. 19.52 Journalistiek weekover zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Licht baken. 20.40 Steek eens op, 'heren. 21.00 Amusementsmuziek. 21.30 Hoorspel. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws, in Esperanto. 23.2224.00 Philhar- monisch orkest. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Salonorkest. 12.30 Weerberichten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Platen. 14.10 Fluit, altviool en gitaar. 15.00 Amusementsmuziek. 15.30 Hammond-orgel en zang. 16.15 Ethnd- sche muziek. 17.00 Nieuws. 17.20 Platen. 17.30 Platen. 18.00 Accordeon. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.45 Pla ten. 19.50 Feuilleton. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Nieuws over film en techniek, muziek en televisie. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws: 23.05—24.00 Dansmuziek. Een uur nadat op het kerkhof Kembang Koening te Soerabaja een kranslegging was verricht ter nagedachtenis van de gesneu velden der Tweede Divisie die op 1 Maart 1947 werd opgericht, legde generaal-ma- joor W. J. K. Baay, oud-commandant van deze divisie, een krans bij het nationaal monument te Amsterdam. Daarbij waren aanwezig luitenant-generaal D. C. Buur man van Vreeden, commandant groep West en kolonel B. A. de Veer, garnizoenscom mandant van Amsterdam. Talrijke militai ren en oud-militairen van de divisie en familieleden van in Indonesië gesneuvel den woonden de korte plechtigheid bij. Volgens de op het ogenblik bij het Cen traal Bureau voor de Statistiek beschik bare cijfers zijn in Januari 1951 in de ge meenten met meer dan 20.000 inwoners, tezamen omvattende bijna 60 percent van de totale bevolking van ons land, in totaal 180 personen aan influenza overleden. Van deze 180 slachtoffers waren er 24 beneden 50 jaar, 39 van 50 tot en met 69 jaar en niet minder dan 117 van 70 jaar en ouder. Een vergelijking met de griepepide mie in 1949 is nog niet geheel mogelijk, aangezien de influenza toen vooral in Fe bruari veel slachtoffers heeft geëist. In Januari 1949 stierven in de gemeenten boven 20.000 inwoners 279 personen ten gevolge van influenza. Stelt men dit aantal tegenover de 159, die in dezelfde gemeen ten (er zijn inmiddels enige gemeenten boven de 20.000 inwoners bijgekomen) in Januari van dit jaar aan influenza overleden, dan blijkt dat de epidemie, voor zover het de hier beschouwde periode be treft, deze keer van veel minder ernstige aard is geweest. De kantonrechter te Den Haag heeft de directeur van de voetbalprijsvraag „Een- Nul", W. van der L. veroordeeld tot een boete van 1000 en een gevangenisstraf van een maand voorwaardelijk. Hem was ten laste gelegd, dat hij door zijn weke lijkse voetbalprijsvraag de Loterijwet overtreedt. Tot dusverre zijn tegen W. van dèr L. wegens overtreding van de Loterijwet door voetbal- en puzzleprijsvragen acht dagvaardingen uitgebracht. Op zes hiervan is een veroordeling gevolgd, waartegen beroep is aangetekend. De universiteit van Glasgow, die in Juni haar 500-jarig bestaan viert, heeft besloten het ere-doctoraat te verlenen aan de oud hoogleraar prof. dr. H. R. Kruyt te Den Haag. ADVERTENTIE Egyptisch katoenen Regenjassen Prima kwaliteit, oude prijzen Geheel dubbel ƒ52.50 57.50 65— 75.— OOK. VOOR DAMES MET CAPUCHON Gen. Cronjéstr. 4244 - Haarl.-N. - Tel. 15438 Een gouden jubilé Op 15 Maart viert de heer A. Heimig zijn gouden jubileum bij de firma Jacobus Boelen te Amsterdam. In 1916 werd hij tot procuratiehouder benoemd. De heer Heimig geniet niet alleen grote bekendheid in de wijnhandel, doch ook in de Nederlandse voetbalkringen. Hij was gedurende enige jaren aanvoerder van A.F.C., kwam in verschillende Zwaluwen en Bondselftallen uit en heeft vooral naam gemaakt als voorvechter voor het Zater dagmiddagvoetbal Voor jongelui van christelijken huize. Hij is voorzitter van het 30 jaar geleden door hem opgerichte Haar lemse Kennemerland en bestuurslid van de Haarlemse Voetbalbond. Ten kantore van de firma Jacobus Boe len, De Ruyterkade 120 te Amsterdam zal op 15 Maart van 35 uur een receptie worden gehouden. Aan boord van de luchtverdedigings kruiser Jacob van Heemskerck heeft de commandant Zeemacht Nederland, vice- admiraal J. J. L. Willinge, Donderdag het commando overgedragen aan de schout-bij nacht C. W. Slot. In een toespraak herin nerde vice-admiraal Willinge aan de vier jaren, gedurende welke hij in zijn functie had kunnen medewerken aan de opbouw van de Koninklijke Marine. „Hoewel de marine in het buitenland een uitstekende naam heeft verworven sinds de tweede wereldoorlog en daarna gedurende de ge combineerde vlootmanoeuvres, zal het toch noodzakelijk blijven voor die goede naam te blijven vechten", aldus de scheidende commandant. Met vijftien saluutschoten, afgevuurd van de kruiser „Tromp" en het wacht schip „Neptunus", nam de marine hierna afscheid van vice-admiraal Willinge. Schout-bij-nacht Slot verklaarde, het voor beeld van zijn voorganger te zullen volgen om de Koninklijke Marine te maken tot wat zij in nationaal en internationaal op zicht zal moeten zijn. Hierna vuurden de ki-uiser „Tromp" en het wachtschip „Neptunus" dertien saluut schoten af, waarna de kapitein ter zee F. H. M. van Straelen als oudste marinecom mandant aan vice-admiraal Willinge na mens de marine diens commandovlag aan bood. KABINETSFORMATEUR OP DE ANTILLEN IS NIET GESLAAGD De voorzitter van de aftredende rege ringsraad der Nederlandse Antillen, mr. N. Debrot, heeft in opdracht van de gouver neur een onderzoek ingesteld naar de mo gelijkheid van de vorming van een rege ringsraad, die steunt op een zoo breed mogelijke basis en waarin vertrouwens mannen van alle partijen of van partij- groeperingen zouden worden opgenomen. Mr. Debrot ziet geen mogelijkheid een dergelijke regeringsraad samen te stellen. Hij heeft zijn opdracht teruggegeven. MOTOR-ORDONNANS VERONGELUKT De 22-jarige motor-ordonnans van de luchtmachtstaf H. C. C. Deckers uit Hilva- renbeek is bij het viaduct over de rijks straatweg te Wassenaar verongelukt. Hjj botste met zijn motorfiets in volle vaart tegen een tankauto, die onder het viaduct uit kwam. Doordat dit viaduct hem het uit zicht belemmerde kon hij niet tijdig uit wijken. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Thans tegen ieder twee jaar geëist Twee gewezen firmanten van het effec tenkantoor Kerkhoven en Co. te Amster dam, dat in October 1948 zijn activiteit staakte, stonden Donderdag voor het Am sterdamse gerechtshof terecht. Het waren C. F. O. en W. van der B. C. die op 21 De cember van het vorig jaar door de recht bank te Amsterdam ieder veroordeeld wa ren tot anderhalf jaar gevangenisstraf onder beschuldiging tezamen en in vereni ging opzettelijk verschillende geldsbedra gen, in totaal f 197.000, toebehorende aan verschillende cliënten van de firma Kerk hoven en Co., zich te hebben toegeëigend. De heer O. zeide hoger beroep aangete kend te hebben omdat hij naar zijn mening geen verduistering heeft gepleegd. Hij gaf op thans werkzaam te zijn bij een scheeps bouwmaatschappij in een administratieve functie. De heer Van der B. C. deelde mede als verzekeringsagent in zijn levensonderhoud te voorzien. De president onderwierp de heer O. aan een langdurig verhoor, waaruit bleek, dat deze reeds in 1940 voor een belangrijk be drag bij de firma K. in het krijt stond, welk bedrag in de loop der jaren tot 1948 opliep tot f 626.000. Toen deze stand van zaken aan het licht kwam, nam een bankconsortium de tekor ten over onder voorwaarde, dat O. en Van der B. C. zich uit de firma zouden terug trekken en O. tevens zijn functie als voor zitter van de Vereniging voor de Effecten handel zou neerleggen. De verdachte gaf toe, dat zijn optimisme misplaatst is geweest. De verdachte Van der B. C. zeide, dat men zich steeds blind gestaard had op de mogelijkheid, dat door grotere activiteit de winsten van de firma zich zouden uitbreiden, zodat dan de te korten ingelopen konden worden. Een accountant verklaarde hierna, dat de slechte financiële toestand van de firma niet een gevolg was van ongunstige be- drijfsuitkomsten, maar van het feit, dat de firmanten zeer hoge bedragen opnamen. Na een uitvoerig requisitoir requireerde de procureur-generaal, mr. J. Fabius, te gen ieder der verdachten twee jaar gevan genisstraf met bevel tot gevangenneming op de dag van de uitspraak. Mr. J. Jolles, die de verdachte O. ver dedigde, betoogde dat deze geen verduiste ring of bedriegelijke bankbreuk ten laste kan worden gelegd. O. is moreel schuldig, maar juridisch niet, aldus pleiter. Mr. J. de Vrieze, de verdediger van Van der B. C., zei dat wat gedaan is door de verdachte, gedaan wordt door velen. Er is nooit gespeculeerd en nooit geknoeid in de boeken. De grootste slachtoffers zijn de verdachten zelf, aldus pleiter. Op 15 Maart zal het gerechtshof arrest wijzen. Op 15 Maart zal het Nederlandse consu laat te Aken, dat onder leiding staat van ir. J. Goedhart, wegens bezuiniging wor den opgeheven. De Nederlandse belangen zullen nadien door het consulaat te Kleef worden behartigd. Ten gerieve van de vele Nederlanders, die in dit gebied wo nen ongeveer 7.000 zal in Aken een filiaal van Kleef worden opgericht. Ir. J. Goedhart is met ingang van 1 April tot consul te München benoemd. De Kamer van Koophandel te Maastricht en omstreken wil actie voeren tegen de op heffing van het consulaat in Aken, welke men een ernstig nadeel voor de industrie en het handelslevén in Zuid-Limburg acht. 11. Het was natuurlijk wel storend, dat er nu juist een schuldeiser moest komen! Het gesprek begon juist zo aardig te wor denHet persoon verzocht mij u mede te delen," aldus vertelde Jolliepop nog, dat het onder geen voorwaarde schuldbekente nissen, cheques of beloften in ontvangst zal nemen. Het wenst, zegt dit persoon, louter baar geld." „Acharme," knikte Joris Goedbloed medelijdend, „hoe dringend moet de geldverlegenheid van deze druk ker zijn, wanneer hij zich zodanig uitlaat! Wél moet zijn nood hoog gestegen zijn, wanneer hij klinkende munt verkiest boven een sierlijke belofte van een Baron van Malpertus! Het is een bittere gedachte, dat ik niets anders bij me heb dan schuldbe kentenissen, cheques en beloften. Baar geld heb ik toevallig juist nu niet in de zak.„Nou maar ddt kan ik je wel even voorschieten!" riep Panda nu want Panda is immers mïllionnair, en die kan dergelijke dingen doen. „Ik zal je het geld voor de drukker even lenen, op voorwaarde dat ik dan met je volgende opgravings expeditie mee kan!" En zo gebeurde het dus: Panda gaf Jolliepop het geld voor de drukker. Maar Joris wendde zich huive rend af. „Wat een diep-walgelijke aan blik!", zuchtte hij. „Een mïllionnair, een zelfzuchtige geldwolf, die bankbiljetten staat te tellen! Bah! Wij, geleerden, zijn toch wel heel anders! Maar voor het rege len onzer zaken zijn we aan dergelijke individuen overgeleverd. Niet voor niets roept men elkaar in de beter ontwikkelde klassen toe: „Si vis pacem, para credito- rem!" En nu is mij dus de belofte afgeperst, om dit onwetend manneke mee te nemen op mijn fijn-wetenschappelijke onderzoe kingstocht....". Besluit. Volgens de West-Duitse sociaal democratische persdienst zou bonds kanselier Adenauer definitief besloten hebben, de functie van minister van buitenlandse zaken van West-Duitsland op zich te nemen. De persdienst ver klaart dit uit betrouwbare bronnen ver nomen te hebben en voegt er aan toe dat dit besluit bij een groot deeel van de bevolking „wrevel" en „verzet" zou wekken. Aan de andere kant was het echter toe te juichen, dat dan duidelijker dan tevoren de verantwoordelijkheid vastgesteld zal zijn. Critiek. De West-Duitse minister van eco nomische zaken, Ludwig Erhard, heeft gezegd het te betreuren, dat het plan- Marshall, ofschoon het aan West-Duits land nieuwe bestaansmogelijkheden ver schafte, niet aan de omstandigheden van het ogenblik beantwoordt. Hij oefende critiek op de werkmethodes van de plaatselijke organisaties van het plan en beschuldigde deze ervan, dat zij het nationalisme hadden doen herleven in plaats van de eenheid van Europa te verwezenlijken. Professor Erhard noem de het voorbeeld van Italië, waar men een ijzer- en staalindustrie heeft ge vormd, tei-wijl gunstige omstandigheden ontbraken. Arrestatie. David van Heerden, nationalis tisch lid van het Zuid-Afrikaanse par lement en oud-burgemeester van Pre toria, is Woensdagavond gearresteerd onder beschuldiging van omkoperij. In de afgelopen maand zijn reeds acht per sonen, onder wie zes raadsleden, te Pre toria voor hetzelfde gearresteerd. Van Heerden is tegen betaling van een borg som weer vrijgelaten. In de lijn. Het hoofdbestuur van cle West- Duitse communistische partij deelt in het te Frankfort verschijnende commu nistische dagblad „Socialistische Volks- zeitung" mee, dat het jaarlijks partij congres, dat Vrijdag te München ge opend zou worden, is uitgesteld om de afgevaardigden gelegenheid te geven het jongste interview met Stalin van de „Prawda" en de 57 door de Oost-Duitse Socialistische Eenheidspartij opgestelde „richtlijnen", waaruit de noodzakelijk heid bleek van een heroriëntering der partijpolitiek in de „lijn van Moskou", nauwkeurig te bestuderen. Onbehoorlijk. Het is duidelijk dat het voor een gesneuvelde soldaat niet te pas komt nog te schieten en omdat een ge sneuvelde Zwitserse soldaat dat toch heeft gedaan, heeft een militaire recht bank hem nu tien dagen de gevangenis ingestuurd. Bij de Zwitserse herfstma- noeuvres van verleden jaar werd de beschuldigde bij een aanval op een school, die zich in handen van de vijand bevond, door een vlammenwerper ge troffen. Hoewel het wapen alleen met koud water was geladen, had het stort bad geen vex-koelende uitwerking op de krijgsman. Terwijl de scheidsrechter schreeuwde „die man is dood", keerde het heetgebakerde „lijk" zich om en vuurde van dichtbij een losse patroon op de man van de vlammenwerper, die daarbij/flink letsel opliep. Verdrag. Bondskanselier Adenauer heeft tegenover een groep Zwitserse journa listen, die op het ogenblik een bezoek aan West-Duitsland brengen', verklaard, dat het West-Duitse parlement mogelijk het verdrag tot éénwording van de Europese steenkool- en staalindustrieën niet zal bekrachtigen. Hij voegde daar aan toe, dat de West-Duitse regering het verdrag om politieke redenen zal paraferen en dat hij de bekrachtiging er van in het parlement zal bepleiten. Verkiezingen. De demissionnaire premier van Israël, David Ben Goerion, heeft geweigerd een nieuwe regering te vor men. Hij verklaart dat algemene ver kiezingen de enige oplossing van Israels regeringscrisis bieden. In een brief aan president Weizman zegt hij, dat als de partijen die de regering ten val hebben gebracht niet in staat zijn een nieuwe regering te vormen, zijn demissionnaire kabinet in functie zal blijven totdat er nieuwe verkiezingen zijn gehouden. President Weizman had Ben Goerion gewaarschuwd, dat een verkiezing „ern stige schade zou kunnen toebrengen aan de stabiliteit van de staat". Controle. Reeds een week worden de Franse ambassade en het Franse insti tuut te Praag bewaakt door Tsjechoslo- waakse politie in burger. Westelijke di plomaten, die hun Franse collega's een bezoek brachten, werden voor de am bassade op hun identiteitspapieren ge controleerd. Buren. Naar aanleiding van de weigering van Frankrijk om met Egypte over de kwestie-Marokko te spreken, heeft de secretaris-generaal van de Arabische liga, Azzam Pasja, verklaard dat de op vatting van de Franse regering, als zou den de Arabieren niet het recht hebben zich met dit probleem te bemoeien, op machtspolitiek berust. De Arabische liga is vastbesloten in te grijpen om de rechten en het streven naar onafhanke lijkheid van alle Arabische landen te verwezenlijken. „De politiek van deze landen berust niet op bloedvergieten en vernieling, zoals het geval is met de politiek van Frankrijk in Noord- Afrika", aldus de secretaris van de Ara bische liga, die het geval mogelijk bjj de UNO aanhangig zal maken. ADVERTENTIE DE SCHOONMAAK IN ZICHT! Dan ook een nieuw behang. Maak keuze uit de enorme sortering. Nu nog goedkoop Gen. Cronjéstr. 135 - Haarlem-N. - Tel. 11657 Vraagt stalenboeken. De 130.000 gemeentewerklieden en em ployés van West-Berlijn hebben gedreigd in staking te gaan, als hun looneisen niet worden ingewilligd. Hun vakbond heeft een ultimatum gezonden aan de waarne mende burgemeester dr. Walter Schreiber. De bond eist een algemene loonsverhoging van 20 mark per maand voor employés en 9 pfennig per uur voor gemeentewerklie den. Als hieraan tegeai 5 Maart geen gevolg wordt gegeven, zou de bond zich gerechtigd en verplicht gevoelen een staking af te kon digen, aldus het ultimatum. Een woordvoerder van de bond ver klaarde, dat alleen brandweerlieden, poli- tie-agentem en medisch personeel van ge meente-ziekenhuizen van de staking uitge zonderd zouden zijn.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2