Natuurlijk v. MOORSEL NIEUWE GORDIJN STOFFEN CHoe is het ontstaan? "A Een Eeuw Geleden Opheffing werkplaats Utrecht in N.S.-personeelraad Bij 152 inbraken 13.000,— buitgemaakt Voor ƒ15.000,— gestolen uit juwelierswinkel in Den Haag Agenda voor Haarlem Vier inbrekers werden uitbrekers Pornografische lectuur verspreid Tocht door „De Kennemer- duinen" en buitenplaatsen Kwestie-Kasjmir nog niet opgelost De aanslag op Lemayeur Last van zenuwen? Dit woord: WITKIEL Leerlingen-uitvoering in Muziekschool van Toonkunst „Geweld of overleg?" Jubileum W. A. Westerhoven Nieuwe Uitgaven Turkse uitnodiging aan V.S. Italiaanse regering met crisis bedreigd West-Duitse voorwaarden voor Duitse eenheid Fechtelers benoeming toch nog in geding Biljarten Kampioenschap eerste klasse Volleyballbond VRIJDAG 2 MAART 1951 Donderdag heeft scliout-bij-nacht C. W. Slot aan boord van Hr. Ms. luchtverdedigings kruiser „Jacob van Hecmskerck" in de haven te Nieuwediep het commando over de zeemacht overgenomen van vice-admiraal J. J. L. Willinge. Foto: na de overdracht van het commando schudden de scheidende commandant en diens opvolger elkaar de hand. De door ons reeds gemelde voorgenomen opheffing van de centrale werkplaats Utrecht der Nederlandse Spoorwegen krijgt dit jaar haar beslag. Donderdag middag heeft de president van de Neder landse Spoorwegen, ir. F. Q. den Hollan der, in tegenwoordigheid van de Perso- neélraad, de consequenties voor het per soneel besproken. Van de verouderde werkplaats worden de onderdelen geleide lijk met een deel van het personeel over geplaatst naar de werkplaatsen van Til burg, Amersfoort en Haarlem. De sociale belangen van het personeel worden in voortdurend overleg met de Personeelraad bezien en niemand zal worden ontslagen. Man voor man wordt, in de gelegenheid gesteld zijn wensen kenbaar te maken en ieder die dit wenst zal zo mogelijk gele genheid krijgen te worden herschoold. De wagenlichterij, waar grote reparaties wor den verricht aan het houten reizigersma teriaal, verdwijnt geleidelijk. Doordat het houten materiaal op den duur van de lij nen verdwijnt heft deze afdeling zich zelf op. De procureur-generaal bij het gerechts hof te Leeuwarden requireerde tegen de 32-jarige fabrikant S. uit Bussum zes jaar en zes maanden gevangenisstraf, waartoe ook de rechtbank S. had veroordeeld. Deze verdachte heeft van December 1949 af tot Juli 1950 naar hij zelf verklaarde, niet minder dan 152 inbraken in het gehele land gepleegd. Hij maakte daarbij een be drag van 13.000 buit. De procureur-generaal zeide dat deze man, Duitser van geboorte, met het Duitse leger naar ons lancl kwam, waar hij zich echter volgens Nederlandse begrippen zeer behoorlijk heeft gedragen. Hij deed voor- de illegaliteit belangrijk werk. Helaas ging hij na de bevrijding het verkeerde pad op. De verdediger, mr. J. G. P. Westera uit Amersfoort, merkte op, dat drie mensen, die tijdens de bezetting door de Duitsers waren gearresteerd, het leven aan hem te danken hebben. Het hof zal op 15 Maart uitspraak doen. Inbrekers hebben zich toegang verschaft tot een juwelierswinkel aan de Gouver neurlaan in Den Haag. Uit de winkel wer den 90 damesringen en 85 herenringen van goud en doublé ontvreemd benevens 50 a 60 herenhorloges. De waarde van het ge- stolene bedraagt f 15.000. Uitstapje naar Damesbeurs heeft reis naar Tirol tot gevolg MevroüXv Verharen van de jachtwerf „De Rietpol" in Spaarndam maakte gis teren een uitstapje naar het Krelagehuis in Haarlem om de Damesvoorjaarsbeurs te bezoeken. Toen zij daar aankwam werd haar al gauw verteld, dat dat reisje een veel grotere reis tot gevolg zou hebben: namelijk een negendaagse complete va- cantie in Tirol, die haar als dertigduizendste bezoekster werd aangeboden. Het bezoekencijfer is inmiddels de 32.000 gepasseerd. Men verwacht, dat wanneer de Beurs vanavond haar poorten sluit het to taal cijfer niet zover onder dat van ver leden jaar 37.000 zal liggen. ADVERTENTIE voor naar GROTE HOUTSTR. 31 - HAARLEM VRIJDAG 2 MAART Nassaulaan 8: Theosofische vereniging spreekster mevrouw E. van den Berg-Bol- dingh, 8 uur. Krelagehuis: Voorjaarsbeurs voor de vrouw, 10 tot 5 en 711 uur. Kunst zalen Frans Heerkens Thyssen: Maristen- toonstelling, 10—5 uur (tot 11 Maart). Kunst handel Leffelaar, Wagenweg: Expositie Waalko Dingemans, 10—5 uur (tot 3 Maart). Rembrandt: „De vader van de bruid", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 urn:. Palace: „Verdwe nen vrouw", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zo jongzo slecht", 18 j„ 2, 4.15, en 9.15 uur. City: „Paul Vlaanderen", 14 j„ 2'15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cassidy's offer", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, ?J5. 7 en 9.15 uur). Frans Hals: „Bob Hope in de knoop", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur (Zon dag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 8 uur). ZATERDAG 3 MAART Stadsschouwburg: „Noodhulp" (Comedia), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. In de nacht van Woensdag op Donderdag zijn vier gevangenen uit een cel op de derde verdieping van het Huis van Bewaring te Utrecht öïitsnapt. Langs aaneengeknoopte repen van het beddegoed hebben zij de begane grond van de binnenplaats bereikt en daarna kans gezien de hoge buitenmuur over te klimmen. Donderdagmiddag heeft een rechercheur een der uitbrekers in de binnenstad op straat ontdekt en ingerekend. Een tweede van het viertal heeft zich in de namiddag bij de gevangenis aangemeld. OUD-STATENVOORZITTER DER ANTILLEN VEROORDEELD De heer W. R. Plantz, oud-voorzitter van de Staten der Nederlandse Antillen, tegen wie in hoger beroep tien dagen gevange nisstraf was geëist, is veroordeeld tot een boete van f 500. Hem was valsheid in ge schrifte ten laste gelegd. Op de candidaten- lijst van het eiland Sint Maarten voor de in 1949 gehouden verkiezingen voor de Staten zou hij zonder goedkeuring van alle ondertekenaren van dielijst een naam hebben bijgevoegd. De zedenpolitie te Amsterdam heeft tien personen aangehouden wegens het schrij ven, stencillen en verspreiden van porno grafische lectuur. Vijf hunner werden in Amsterdam aangehouden, drie in Den Haag, één in Haarlem en ééiï in Utrecht. Toen de politie ingreep waren reeds drie gestencilde verhalen, ongeveer elk van 70 pagina's, verschenen. Deze lectuur werd op bedekte wijze in de handel gebracht. De prijs varieerde van vijf tot tien gulden. Als het verhaal binnen een bepaalde tijd weer bij de verkoper werd ingeleverd kreeg men een paar gulden gerestitueerd. Twee der aangehoudenen hebben zich ver leden jaar ook bezig gehouden met het verspreiden van soortgelijke blaadjes. Het programma-boekje, tevenis uitnodi ging tot deelneming voor de wandeltocht over 25 km., die op 7 April door de Politie Sport club „Bloemendaal"', wordt gehouden, opent met een voorwoord van de hoofdinspecteur van politie de heer J. Voerman, ere-voorzit- ter van de P.S.C.B. De tocht zal lamgs geheel andere gedeelten van Bloemendaals bossen en duinterreinen gaan dan vorige jaren. Het is de eerste wan deltocht die door het duinterrein van de Stichting „Het Nationale Park De Kenmemer Duinen" voert. Ook wordt gewandeld door enige voor het publiek afgesloten zeer fraaie buitenplaatsen als „Lindenhcuvel" en „Scha penduinen". Deelneming aan deze tocht staat open voor politiegroepen. militairen en burgervereni gingen, zowel individueel als in groeps verband. Begin-, rust- en eindpunt zijn in Bloemendaaal bij hotel „Vreeburg" op het Kerkplein. Voor inschrijvingen kan men zich wenden tot het secretariaat van de vereniging, de heer W. Vleghert, Tetterodeweg 21 te Över- veen of tot de krantenhal op het Verwulft te Haarlem. Jonge kunstenaars geven serie openbare concerten Onder auspiciën van het Nederlands Impresariaat wordt ten huize van de heer en mevrouw Hesmerg aa* de Bronsteeweg te Heemstede een serie van drie openbare concerten gegeven door jonge toonkunste naars. Jan Odé, een der oprichters van ge noemd impresariaat, zal op Zaterdag 3 Maart deze reeks openen. Verder treden deze avond op de zangeres mevrouw Odé en de fluitist P. Odé. Medewerking aan de volgende avonden wordt verleend door. Elisabeth van der Lugt (sopraan), Frans Vester en Miep van Luin (fluit en piano) en Sini van de Brom (piano). LAKE SUCCESS (Reuter). De India se gedelegeerde, Sir Benegal Rau, heeft Donderdag in de Veiligheidsraad de En gels-Amerikaanse voorstellen voor een op lossing van het geschil tussen India en Pakistan over de toekomst van de staat Kasjmir verworpen. Hij verklaarde bij de hervatting van het debat over deze kwestie, dat zijn regering de Engels-Amerikaanse resolutie in het geheel niet kan aanvaarden. Sir Benegal Rau is deze maand voorzit ter van de Veiligheidsraad, maar daar In dia bij het geschil-Kasjmir is betrokken, nam de Nederlandse afgevaardigde D. J. von Balluseck zijn functie over. Het Engels-Amerikaanse voorstel voor ziet in de benoeming van een nieuwe ver tegenwoordiger van de U.N.O. in Kasjmir, als opvolger van de Australische jurist Sir Owen Dixon. Deze nieuwe vertegenwoor diger zou na overleg met India en Pakistan de demilitarisering van Kasjmir op basis van de voorstellen van Sir Owen Dixon bewerkstelligen en de regeringen van India en Pakistan gedetailleerde plannen presen teren voor het houden van een plebisciet over de toekomst vap de staat. In de resolutie wordt tevens verzocht, dat de partijen arbitrage zullen aanvaar den over alle belangrijke geschilpunten. De Veiligheidsraad verdaagde de bespre king van de kwestie-Kasjmir tot zes Maart. DJAKARTA (Aneta). De „Nieuwe Courant" (Soerabaja) bevat een aütikel van een correspondent waarin de veron derstelling wordt geuit, dat de aanslag op de Belgische schilder Jean Lemayeur op Bali verband houdt met het onlangs van overheidswege afgekondigde verbod, vol gens hetwelk Balinese vrouwen niet meer met het traditioneel ontblote bovenlijf mo gen worden afgebeeld. Lemayeur is tegen stander van deze emancipatiegedachte en heeft, volgens de correspondent, dit stand punt ook tegenover president Soekarno verdedigd bij diens bezoek aan Bali. De emancipisten merendeels moderne jon gere Balinese vrouwen hebben Lemayeur reeds enkele malen onder het oog gebracht, dat zij zijn standpunt onjuist achten. Ook door gewapende emancipisten moei hem dit zijn uiteengezet. ADVERTENTIE Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. ADVERTENTIE Het groepje leerlingen van de Haax'lemse Muziekschool van de Maatschappij tot be- vordering der Toonkunst, dat gisteravond in een der zalen van de school gelegenheid kreeg om de resultaten van hun studie te laten horen, was slechts klein in getal. Maar zij vertegenwoox-digden heel wat natuux-lijke muzikaliteit en bovendien een groot kwantum verworven instrumentale techniek, die bij een aantal leerlingen reeds een belangrijk niveau vei-kregen heeft. Het betrof ditmaal leerlingen van de violist Jos de Clerck en van de directeur der school, de pianist P. Vincent. Met de aan leg van de leerlingen als basis moet het voor hen een voldoening schenkende ar beid zijn geweest de studie te leiden en, in het bijzonder voor deze avond, de uit voering van een programma voor te be reiden, dat kunstzinnig en verantwoord genoemd kon worden. Wij hoorden een kloeke uitvoering in stijl van de Vioolsonate in g van G. F. Handel en een door temperament geladen vertol king van de Chacoxme van T. Vitali voor viool en piano. Het was een bijzonder ge noegen naar het klare, evenwichtige spel te luisteren van een jeugdige pianiste, die enkele delen uit Franse Suites van J". S. Bach ten gehoi-e bracht en de drie Ecossai- ses en de Fantasie Impromptu van Fr. Chopin. Goed gedifferentieerde klank werd kenmerkend voor een uitvoering van Jesu, joy of xnan's desiring" van J. S. Bach (be werking Myra Hess) door een pianiste, die toonkwaliteit en vaardigheid met goed ge volg dienstbaar kon maken aan de voor dracht van een Nocturne van G. Pierné en „Doctor Gx-adus ad Parnassum" van A. Debussy. Pittige, vlotte uitvoeringen van het Scherzo in Bes van Fr. Schubert en het Rondo in D van W. A. Mozart wezen op een onmiskenbaar talent van een nog zeer jeugdig pianist je. De violiste, die Vitaly's Chaconne speel de, kwam later als pianiste even reëel het Rondo capriccioso van F. Mendelssohn Bartholdy en de Sonatine van M. Ravel uit voeren. Zij demonstreerde er een belang rijk ontwikkeld vingerspel mede. Voorkeur voor rubato-achtig spel toonde een leer linge inet uitvoering van de Impromptu in as van Fr. Schubert en van flink aanpak ken wist de leerlinge, die het eerste deel van Mozarts Krönungskonzert (in D) speel de. Een prettige kennismaking werd de vooi'dracht van „Boutade" van Alb. de Klex-k door een pianoleerlinge, waarna rr^t een door en door muzikale vertolking van Papillons opus 2 van R. Schumann de kroon op deze uitvoering werd gezet. Zoals op elke leerlingen-avond slaagde ook nu niet alles zoals men zich na geluk kige uitvoeringen „thuis" had voorgesteld. Deze ervaring moge evenwel in plaats van een ontmoediging een aansporing worden om op de moeilijke weg naar vervolma- king verder te gaan. P. ZWAANSWIJK. Voordracht over Bellamy voor Haarlemse Vredesraad Gisteren hield de Haarlemse Vredesraad in een der zalen van café-x-estaurant Brinkmann op he Grote Markt een leden vergadering. Na behandeling van het huis houdelijk gedeelte van de agenda hield de voorzitter van het hoofdbestuur der Inter nationale Vei'eniging Bellamy, de heer J. Horsmeier Jr., een voordracht over „Ge weld of overleg?", waarin hij een uitvoerig beeld gaf van de x-eusachtige offers aan goed en bloed, die de ooxdog in het alge meen en de strijd op Korea in het bijzon der van de betrokken landen eist. Volgens de laatste gegevens heeft dat coxxflict al leen de Amerikanen al milliarden dollars en 50.000 man aan gesneuvelden en ge wonden gekost; de Chinese en Noordko- reaanse verliezen zouden zelfs reeds 624.000 mensen bedragen en desondanks is er nog geen schijn van kans op een spoe dig einde aan deze uitzichtloze strijd. Met vele voox-beelden uit de geschiedenis van de laatste halve eeuw toonde spreker aan dat een moderne ooxdog met zijn geperfec tioneerde vernietigingsmiddelen tot niets andex-s leidt dan tot nog groter ellende en weer nieuwe internationale conflicten. Te genover deze cix-kelgang stelde spreker zijn ideaal van de Bellamyaanse wereld, waarin, door de volkomen socialisatie van de productiemiddelen, de selectieve te werkstelling der arbeidskrachten en het gelijke aandeel van allen in de welvaart geen plaats meer zal zijn voor zaken als winstbejag en concuirentienijd, twee ge vaarlijke hartstochten die bijna altijd de directe of indirecte aanleiding tot wapen geweld vormden. De heer Horsmeier gaf voorts een uit voerige uiteenzetting over de Bellamy- gedachte en haar mogelijke realisatie en had tenslotte vele vragen naar aanleiding van het besprokene te beantwoorden. Het was Donderdag een kwart eeuw ge leden dat de heer W. A. Westerhoven als vertegenwoordiger in dienst trad bij de Perolin Company te Haaxdem. De jubilaris ontving van de dix-ectie een geschenk in enveloppe, alsmede divex-se andere ge schenken en ook bloemstukken. Ook van zijn vele vrienden onder de cliëntèle ont ving de jubilaris blijken van waardex-ing. ADVERTENTIE Prix Goncourt: Les Jeux Sauvages door Paul Colin (Ed. Gallimard, Paris) De jury voor de toekenning van de Prix Goncourt de meest begeerde letterkun dige pi-ijs, daar hij aan de uitverkoren ro man tegenwoordig een oplage van tenmin ste 100.000 exemplaren verzekerd heeft dit keer een beginneling bekroond: de dertig- jai-ige Paul Colin. „Les Jeux Sauvages" is een wonderlijk ongelijk werk, met enkele zeer treffende passages, maar met talrijke zwakke gedeel ten. Het eerste deel beschrijft het „wilde spel" van twee jongens en twee meisjes, die aan zichzelf zijn overgeleverd op een ge heimzinnig kasteel en op het landgoed „La Hêtraie" in het prachtige Sologne, tussen Orléans en Blois. In de uitgestrekte bossen, de moerassen, de vijvers en de velden be dwelmen zij zich aan avonturen en vx'ij- heid. Vier kinderen, mengeling van perver siteit en natuuriijkheid, die hun jonge drif ten uitleven in een afwisseling van wreed heid en zuiverheid. De schrijver toont in deze eerste honderd bladzijden, de beste van zijn boek, een zui ver gevoel voor de woeste natuur, die hij voor ae xezer oproept in lyrische en harmo nische beschrijvingen. Het is echter jammer dat hij het spel der kinderen in de poëtische feer, die hij weet te scheppen, heeft menen te moeten kruiden met enkele wel zeer frenetieke uitbarstingen van verdrongen sexualiteit. De zwakke zijde van de schrijver: zijn ge brek aan begrip voor wat psychologisch mogelijk en voor wat volkomen onwaar schijnlijk is, komt ten volle tot uiting in het tweede deel, Drie der vier kinderen, Fran cois, Denise, Claude, vinden elkaar wel heel toevallig na de oox-log in Parijs terug. De andere, Jean-Jacques, is in een hallucine rende scène door zijn mede-dorpelingen doodgeschoten. De auteur blijkt meer op zijn gemak in contact met het vex'borgen leven der natuur dan in de realiteit van de grote stad. Hij begaat de grove fout deze thans volwassenen die in het leger en het verzet een oorlog hebben meegemaakt, in Parijs hun jeugdspelcn te laten voortzetten Zij worden daardoor tot bedenksels, tot ma rionetten zonder wezenlijk innerlijk leven De simpel filosofische overpeinzingen, die de schrijver als commentaar op hun gedra gingen levert, beletten niet dat deze gedra gingen volkomen onaannemelijk zijn. Het derde deel tenslotte speelt weer in La Hêtraie. Frangois is getrouwd met de pas sieve Denise (die hij dank zij een ehèque van 25.000 francs aan haar zuster heeft kun nen schaken!), maar hij voelt zich physiek onweerstaanbaar aangetrokken tot Claude, een onevenwichtig-gepassionneerde, die wan hopige pogingen doet haar ziel te redden en zich een persoonlijk leven te verwerven Frangois wil deze Claude aan zich onder werpen, zich er zodoende van bevrijden en tot haarzelf brengen „door geweld en lief de". Dit artikel veroorlooft niet de scène te beschrijven, waax-in hij dat doet: de ge schriften van de Marquis de Sade zijn toon beelden van argeloze zuiverheid vergeleken bij dit aan de schrijftafel geconstrueerde erotische tafereel. De scène is niet alleen onwaax-achtig, maar door haar vals realisme tevens belachelijk. De roman toont dus vele zwakheden. On danks de tekox-tkomingen echteiv ondanks de zowel naïve als dwaze, smakeloze want onwaarachtige passages, blijft na lezing van Les Jeux Sauvages de zeer sterke herinne ring aan een wrede en fantastische kinder wereld in de woeste wouden en eenzame moex-asgronden van Sologne, in een geheim zinnige natuui-, die met gevoelig talent wordt beschreven. Het is daarom juist, dat op Paul Colin de aandacht is gevestigd. Hij verdiende echter niet, door de Goncourts in het centrum der internationale letterkundige belangstelling te worden geplaatst. E. NEW YORK (Reuter) Turkije heeft de Verenigde Staten uitgenodigd zich aan te sluiten bij het Bx-its-Frans-Turkse ver drag van wederzijdse bijstand, zo meldt de diplomatieke cox-respondent van de „New Yox-k Times", James Reston. Hij zegt dat ambtenaren van het departement van Bui tenlandse Zaken, die dit feit bevestigden, niet wilden zeggen hoe de reactie van de regering op deze uitnodiging zou zijn. Zij vex-klaarden dat de kwestie in studie is en dat de belangstelling van de regering in de veiligheid van het gehele gebied van Griekenland tot Iran even gx-oot zou blij- zen, onverschillig of nieuwe verdragen zou den worden getekend of niet. Dit woox-d zal wel geen verklaring behoeven: het is de naam van de man die aan het station graag bereid is uw koffer te dragen. Maar er is toch wel iets over te vertellen. Hier wordt een persoon genoemd naar het kledingstuk dat het meest in het oog valt. Zo kan men in een voetbalverslag lezen: de oi-anjehemden gingen tot de aanval over. En een zeeman noemt men wel eens een pikbroek. Natuurlijk behoeft het niet speciaal een kledingstuk te zijn, waar naar men iemand noemt. Denkt u maar eens aan het roodborstje en een paard dat Bles genoemd wox-dt, omdat het een witte vlek op het voor hoofd heeft. En wie herinnert zich de Zwarthemden niet die met de Bruin- hemden door onze straten marcheer den? Een politieke overtuiging in een hemd uit te drukken, is een uitvinding van Gai-ibaldi, die met zijn Roodhemden Sicilië verovex-de. V. -J ROME, (Reuter). Het Italiaanse ka binet wordt met een crisis bedreigd. Men achtte het gisteren mogelijk dat minister president Alcide de Gasperi zou aftreden. Bij de stemming over een wet ter ver groting van de regeringsbevoegdheid op economisch gebied heeft namelijk een groot deel der 305 Christelijk-democx-ati- sche afgevaardigden in de Kamer, die 574 leden telt, met de communisten en uiterst linkse socialisten tegen de regering' ge stemd. De regering behaalde slechts een meerderheid van zestien stemmen. Woensdagavond had de regering bij een procedurestemming al onverwacht een ne- dex-laag geleden. Onmiddellijk na de stemming riep De Gaspex-i een kabinetsvex-gadering bijeen. Men meende te weten, dat verscheidene ministers voox-stander wax-en van onmid dellijk aftredexx. Later besloot het kabinet in functie te blijven en het paidement een zeer omstx-e- den wetsontwerp aan te bieden dat beoogt de regering uitgebreide economische nood- bevoegdheden te geven. Hoewel de regering haar lot niet zal doen afhangen van dit wetsontwerp in on gewijzigde vorm, wordt vex-wacht, dat zij deze kwestie als een belangx-ijke kracht proef zal opvatten. BONN (DPA) De West-Duitse bonds kanselier Adenauer zal de volgende week Vrijdag in de Bondsdag een vex-klaring af leggen over de kwestie van de Duitse eenheid, waarna een debat zal volgen. Naar men verwacht, zal Adenauer vier eisen stellen: Herstel van de staatsrechtelijke orde ning en waarborging van de vrije me ningsvorming, alsmede de toelating van alle politieke partijen in geheel Duitsland. Vrijlating van de politieke gevangenen en opheffing van politieke concentratie kampen en kampen van dwangarbeiders in de Russische zóne. Opheffing van de „wet tot bescherming van de vrede" en alle daarmede samen hangende maatregelen in de Russische zóxie. i Ontbinding van de „staatsveiligheids diensten" in de Russische zóne en alle daarmede vex-bonden instellingen. De Bondsdag zal zich Vrijdag vermoede lijk ook bezig houden met het voorstel van de voorzitter der sociaal-democratische par tij, dr. Kurt Schumacher, betreffende vrije en geheime vex-kiezingen in geheel Duits land onder internationaal toezicht, welk voorstel door de bondsx-egex-ing was toe gejuicht. ADVERTENTIE LONDEN (Reuter) Premier Attlee dringt er op aan, dat wijziging wox-dt ge bracht in de bepalingen van de benoeming van admiraal Fechteler als opperbevel hebber van de Noord-Atlantische marine, aldus een bex-icht in de „Daily Mail". De politieke correspondent van dit blad, Wilson Broadbent, schrijft dat te Londen en Washington besprekingen worden ge voerd over deze kwestie, naar aanleiding van de critiek die op de benoeming is ge leverd. Ook de politieke correspondent van de „Daily Express" verklaart, dat te Londen en Washington besprekingen zijn begon nen. Hij meent te weten dat een wijzigxng in het systeem der marineleiding wordt overwogen. ADVERTENTIE Er wordt op het ogenblik nagegaan, in ..k'""/ hoevex-re de grensbewakingstaak van het .'JA wapen der maréchaussée kan worden over- gedragen aan douane-ambtenaren. In leger- kringen wordt er naar gestreefd een einde te maken aan de politie-taak van de maré chaussée langs de grens. Twee zioanensnavels hebben een warè ravage aangericht aan de beschoeiing van de vijvers in de Haarlemse hertenkamp. Arbeiders zijn nu bezig de aangerichte schade te herstellen. Academie voor beeldende kunsten te Utrecht gesticht Na enige tijd van voorbereiding is dezer dagen te Utx-echt de oprichtingsacte ge passeerd van de „Academie voor beeldende kunsten, kunstnijverheid en industriële vormgeving". Met deze stichting wordt naar het oox-deel van de initiatiefnemer-s en van vele instanties en personen uit de kringen van kunst en industx-ie in een lang gevoelde behoefte voox-zien. De uitslagen der wedstrijden onx het kam pioenschap eex-ste klas libre van het district Haarlem van de N.B.B., gehouden in café Engwerda, Laage Begijnestraat 10, luiden: R. v. d. Putten 200 34 5,71 29 C. Scholten 198 35 5,65 40 H. Dijkstra B. Engwex-da 200 189 53 53 3,77 3,56 G. A. v. d. Haak. G. Kax-man 83 16 5,18 200 16 12,50 Gespeeld zijn de volgende wedstrijden: Heren, klasse A: Die Raeckse-Bx-andweer 1 2—2. Heren, klasse B: CIOS 2—CIOS 3 3—0; VCK 3—Brandweer 2 3—1; VCK 2—EHVC 2 30. Het programma voor de komende dagen luidt: Heren, klasse A: Brandweer 1EHVC 1. Maardag (Raaistraat)VCK 1—Voll. st. 2 Maandag (Velsen); Die RaeckseVoll st. 1, Woensdag (HBS a); EHVC—CIOS, Vrijdag 9 Maart lOvertoxistraat). Heren, klasse B: VCK 3—VCK 2, Maandag (Velsen); CIOS 2—EHVC 2, Dinsdag (kBeatrixschool) Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 3 Maart 1 851 PARIJS. De zitting van de Wetge vende Vergadering van 1 Maart is het grootste schandaal waarvan men sedert een geruimen tijd hier te lande getuige is geweest. Elk is met schrik vervuld over de houding, welke de demagogie, in den persoon van den Afgevaardigde M. Du- fraisse, heeft aangenomen. De ergei-nis en neerslagtigheid der gematigde dagbladen gaat alle beschrijving te hoven. Het Jour nal des Debats verklaart, dat M. Du- fraisse een tot dusver onbekend redenaar was, maar dat zijn naam thans niet meer zal worden vex-geten Die gedrochtelijke leerstellingen, die woeste uitdrukkingen, zoo schrijft het blad, zijn uitgesproken op de openbare tribune, welke nog wox-dt ge naamd de Fransche tribune. De redenaar heeft zich niet ontzien om op te treden als de koele en beredeneerde lofredenaar van de afschuwelijkste daden, welke de bloedige regering van de Conventie heb ben gekenmerkt en haren naam verach telijk gemaakt bij de verre nakomeling schap. Drie-vierden der vergaderde Af gevaardigden sidderden van gramschap en schaamte_ De gemoedei-en zijn zelden zoodanig opgewonden geweest. Ten blijke daarvan kan onder anderen strekken, dat twintig aanhangers der Bergpartij in drift op den generaal Cavaignac zijn toegesneld, toen deze gestemd had voor verdaging van een voórstel, strekkende tot ophef fing der vex-banningswetten ten aanzien der leden van de vorstelijke stamhuizen. Men noemde den genei-aal een afvallige en een ovei-looper. De generaal ant woordde daarop: „Gij weet dat ik met lijf en ziel aan de Republiek verknocht ben. Maar boven eene Republiek, zooals gij die begrijpt, zou ik verreweg verkies lijk achten de i-egering van Keizer Nico- laas met zijne Kozakken". De ontroerde getuigen van dit tooneel hebben het hunne bijgebracht om den diep bewogen generaal ter neder te zetten.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5