mm De Stille Wens PEERLESS -Clowntje Rick Ondanks allerlei bezuinigingsvoorstellen duizend gulden extra voor volksfeesten Uitspraak-over conflict inzake bouw van woningen in Badhoevedorp VRIJDAG 2 MAART 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuw Vennep Voor die kinderen Veertig jaar bij de Posterijen Zandvoort Dubbeltallen voor „Touring Zandvoort" Rinko-garage in het zilver Nu vlag op de rotonde Bennebroek Vogelenzang DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels Heemsteedse gemeentebegroting aangenomen Nadat in de ochtendvergadering:, waarover wij gisteren reeds verslag uitbrachten, ver scheidene leden van de Heemsteedse gemeenteraad bij de algemene beschouwingen over de gemeentebegroting voor 1951 in allerlei toonaarden op bezuinigingen en een sober beheer hadden aangedrongen, kregen zij in de middag bij de puntsgewijze be handeling der geraamde uitgaven gelegenheid te over om in concreto aan te geven op welke posten die beperkingen nu eigenlijk moesten worden toegepast. En niemand kon zich verwonderen toen al gauw bleek, dat daarover de meningen nogal ver deeld waren. Binnenkort weer woningbouw in de Provinciënbuurt De Protestants-Christelijke en de Libe rale groep hadden het inzonderheid op de kinderboerderij in „Groenendaal" een hartewens van wethouder Van Lent ge munt. De heer Van Bruggen zeide dat project als grootvader wel, maar als raads lid in het geheel niet te kunnen waarderen. Het ging niet alleen om de 4500 gulden die voor de oprichting nodig zijn, een derge lijke attractie drukt ook op de lonen. De heer Zeelenberg viel hem daarin bij en mevrouw Van Nispe n-V an W e 1 y vond, dat men bij dit voorstel niet alleen het hart, maar ook het hoofd moest laten spreken en het hare zei heel duidelijk: nee. Daartegenover deelde de heer Verhoe ven (K.V.P.) mede, dat wethouder Van Lent hem wel had weten te overtuigen. De wethouder herinnerde aan de twee jaar ook al door zuinigheidsaandrang van de raad uitgestelde inrichting van een vo lière, juist in jaren van financiële mee vallers, zodat het enige resultaat was, dat toen de vogel verzameling er eindelijk wel kwam, deze twee mille meer kostte dan de oorspronkelijke raming bedroeg. Boven dien is men thans in het algemeen beheer van het wandelbos voordeliger uit dan ver leden jaar. De oppositie liet zich evenwel niet be keren, doch was niet sterk genoeg het voorstel van B. en W. te laten sneuvelen. Duizend gulden extra De heer Van W ij k en zijn geestver wanten stonden helemaal alleen toen* zij poogden wat af te dingen op het crediet van 5250 gulden voor volksfeesten. „Meer eigen krachten gebruiken", adviseerde de heer K o o ij m a n s, maar het V.V.D.-lid, de heer/Van Houten, toonde niet voor niets voorzitter van het Heemsteedse Ko ninginnedagcomité te zijn en gaf de raad te verstaan, dat er wel duizend gulden meer in plaats van minder nodig zou zijn. „Daar gebruiken we dan dat crediet voor de sportuitwisseling met Engeland voor", zei de heer R e ij n d e r s (Arb.) onmid dellijk, want die had al meermalen te ver staan gegeven dat hij het met die post lang niet eens was. De heer Van Houten kreeg zijn dui zend gulden meer, maar niet ten koste van de sportuitwisselaars, al had daar een har tig debatje over plaats. De heer Reijnders vond wel de Protestants-Christelijke frac tie aan zijn zijde, maar niet zijn partijge noot Verspoor, die het met de heer Zeelenberg en de zijnen op dit punt eens was. Burgemeester Van Rappard ver dedigde het voorstel krachtig, omdat hij er niet, zoals de heer Reijnders, een „cadeau tje van duizend gulden aan zestig Heem stedenaren" in zag. De heer Reijnders stond er even wel op om over deze post te stemmen hij verloor dat geding met 7 tegen 11 „om eens en voor altijd vast te stellen hoe het met de principiële bezuinigingswil van de heer Zeelenberg en diens fractie staat". Nul op HOV-rekest In één ding stemden alle partijen ovex-- een: zij namen het request van de Haar lemse Orkestvereniging om een hogere subsidie voor kennisgeving aan en gingen accoord met de traditionele gift van vijf honderd gulden. „Iedere gemeente heeft zijn eigen taak", formuleerde de heer Verhoeven (K.V.P.) de algemene opinie. Het exploitatietekort van de Sportpar ken tien mille na verdiscontering van de vermakelijkheidsbelasting vond al evenmin een gunstig onthaal bij de heren Van WijkenVanHees (K.V.P.) „Voor de gemeente zijn de verliezen, terwijl de verenigingen met de baten gaan strijken", vonden zij, daarbij doelende op de voetbal en tennisclubs. De voorzitter antwoordde, dat in alle opzichten gestreefd wordt zo- ADVERTENTIE LEDEREN SPORTKLEDING Ondanks de in de Duitse Bondsdag geuite protesten gaat de verkoop van in Limburg gelegen gronden, die vroeger eigendom van Duitsers waren, nog steeds voort. De gemeente Bergen (L.) heeft van het Beheei'sinstituut 57 ha. Duitse gronden aangekomcht tegen de prijs van f 56.436,51, welke verkocht zullen worden aan boeren. veel mogelijk baten uit het sportpark te halen. De huren voor de tennisclubs zijn reeds verhoogd, het contract met R.C.H. wordt iix 1952 herzien. Aan deze discussie zat een uitgebreide gedachtenwisseling vast over de invloed die de raad in het bestuur van de Sport parken, de zwemvijvers en de badhuizen moest hebben. In het bijzonder de heer Reijnders was van mening, dat een lid van het Col lege van B. en W. interpellabel moest zijn over het beleid van deze besturen en hij werd in die wens gesteund door de heer Verhoeven, die uit hoofde van de grote financiële belangen van de gemeente bij de genoemde stichtingen dit een eerste eis vond. De heer Verspoor was het met die opvatting maar gedeeltelijk eens, burge meester Van Rappard en de fractie van de V.V.D. zelfs helemaal niet. Die vonden dat dit nu juist bij uitstek een gebied was, dat de gemeentelijke overheid onder de ver- antwooi-delijkheid der competente burgers moest laten. Men wei-d het over die vraag dan ook niet gemakkelijk eens en de heer V e r- hoeven stelde tenslotte voor, dat de frac ties zich eerst eens zullen beraden op een oplossing. Van de talloze overige punten waarover vragen werden gesteld of bedenkingen ge opperd, vermelden wij nog een gedachten- wisseling over de structuur van de door de gemeente gesubsidieerde fondsen voor zie- kenhuisverpleging, waai-van de heren Van Bruggen en Zeelenberg het ver keerd vonden, dat daai-in ook mensen op genomen werden die maatschappelijk zeer goed in de gelegenheid zijn die kosten zelf te dragen. Wethouder Disselkoen ant woordde, dat dat ook niet het geval is: in het gemiddeld uitgekeerde bedi-ag per lid is reeds een percentage afgetrokken voor die goed gesitueerden, dat is de meest prac- tische methode. Dezelfde wethouder gaf de heer Hop staken (K.V.P.) de verzekering, dat bij een volgende wijziging van de stroomta- rieven met de belangen van nering en am bacht rekening zal worden gehouden. Duplexwoningen nog de beste oplossing Van de beantwoording der algemene be schouwingen was het betoog van wethou der Van Lent het belangrijkst, omdat deze de portefeuille van de volkshuisves ting beheert. De wethouder betwistte de heer R e ij n- d e r s dat het College in de bestrijding van de woningnood niet diligent genoeg zou zijn geweest. En wat de opmerkingen van mr. Zeelenberg betrof: flatbouw is zeker niet goedkoper, wel duurder dan ge wone bouw. Evenmin wordt er een ruimte- bespax-ing door verkregen. Voorlopig ziet men duplexwoningen nog als de beste op lossing, ook voor het probleem van de huis vesting der jonggehuwden. In de eerstvolgende raadsvergadering zal een voorstel gedaan worden tot de bouw van zeventien duplex- en zes ééns gezinswoningen in de Provinciënbuurt. Het plan tot de bouw van vijftig wonin gen zonder rijkssteun aan de Johan Ver- hulstlaan is nog steeds niet door Gedepu teerde Staten goedgekeurd. Slechts een klein percentage van het bouwvolume zal ter beschikking komen van Heemstedenaren, die met rijksfinanciering een huis willen laten bouwen, dus niet voor exploitatiebouw. Van de grote objecten is de aanleg van het stamriool naar De Glip uitgesteld,, tenzij mocht blijken, dat door de Stichting van het Sanatorium op „Eikenrode" deze kwestie urgent wordt. Eveneens zijn plannen in voorbereiding voor woningbouw bij „Het oude slot", zo dat de aan die terreinen bestede gelden hun nut dubbel en dwars zullen opbrengen. Mr. Zeelenberg had de stichting van de volière in „Groenendaal" scherp gecri- tiseerd, de heer v. L e n t merkte op,dat men „niet het hele leven* in guldens moet gaan uitdrukken" en dat hij overigens had ge constateerd, dat ook zijn opponent aan de vogelverzameling veel genoegen beleefde. Wat de slijtage aan de wegen aanging: een verzoek om een bijdrage uit het We genfonds was door het rijk afgewezen, maar bij de toekomstige financiële verhou ding tussen rijk en gemeenten zal die post verdisconteerd worden. Het zozeer begeerde uitbreidingsplan zal na ingrijpende wijzigingen binnenkort aan de raad worden aangeboden. Tenslotte de krotwoningen aan de Mo- lenwerfslaan: er zal met de eigenaar ge praat worden of deze ze tegen een rede lijke prijs wil overdoen, dan zal de ge meente ze laten slopen. Er is voor afgebro ken krotten bouwvolume ter vervanging beschikbaar. ADVERTENTIE De originele matrassen koopt U in Haarlem-Noord bij de bedden-speciaalzaak Rijksstraatweg 71 - Tel. 23809 Wethouder Disselkoen kwam er heel gemakkelijk af. Hij stemde de heer Van Bi-uggen toe, dat de Bos en Hoven- school wel een extra leex*kracht kon ge bruiken, doch dat zou de gemeenten tien duizenden kosten, omdat de andere scho len dan gelijke rechten konden laten gel den. En dat zou indruisen tegen de door de heer Van Bruggen voorgestane sober heid. Als laatste lid van B. en W. sprak mr. ridder Van Rappard, die het gemeenteper- soneel roemde en zich voorts erkentelijk toonde voor de woorden van mevrouw Van N i s p e n, die tot burgei-zin had op geroepen. Spreker voelde in dat opzicht het ontbreken van een verenigingsgebouw of cultureel centrum als een groot gemis. Prettig staartje Voor de grote gezinnen was er, nadat de begroting zonder hoofdelijke stemming was aanvaard, nog een prettig staartje: het door wethouder Disselkoen voorberei de voorstel om de grote gezinnen een gro ter kwantum kilowatts te leveren tegen hei huishoudtarief, dat tot nu toe voor de eer ste 300 kilowatt geldt, werd aangenomen. Dit betekent dat voor de gezinnen van 5 en 6 personen 330 kilowatt wordt geleverd en voor de grotere huishoudens 360 kilo watts. De vergadering, gedurende welke geen enkele stoel op de publieke tribune werd bezeten, werd om half acht 's avonds ge sloten. De heer Reijnders dankte mr. rid der Van Rappard voor de prettige leiding die hij aan deze eerste begrotingsvei-ga- dering in zijn Heemsteedse ambtsperiode had gegeven. Al voegde hij er aan toe, dat hij hoopte dat voortaan de begx-otings- zitting over twee dagen wordt uitgesmeerd. Aan de andere kant was de burgemeester- van een dergelijke breedvoerige behande ling ook wel een beetje geschrokken, want hij merkte eens op: „Dat deden we in Olst heel wat vlugger!" BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Maria, d. van B. C. Hilders en P. M. Lauwers; Gerrit Jan z. van D. van Leyden en A. H, Scholten; Dirk Quirinus Cornelis, z. van D. Ch. van Kesteren en A. van Duin: Theodora Carolina Geziena Ma ria, d. vana G. M. Draijer en M. B. van der Linden; Hendrica Clara, d. van L. Bangma en L. Elffers; Pieter Cornelis Johannes, z. van S. Boelee en C. P. van Kempen; Fokje Catharina, d. van J. J. van Nord'e en J. Wiersma; Baukje Maria, d. van G. W. van Kesteren en A. M. C. de Jonge. GETROUWD: M. Westerveld en A. Krabbe; H. E. Westenberg en E. J. B. M. van Huijstee; P. C. Drayer en Th. G. Broekhof; P. J. van der Maat en C. van Alewijk. OVERLEDEN: weduwe C. W. Hoogesteijn Vermeij, 78 j.; M. E. JanusMes, 62 j.; J. B. van Meeuwen, 73 j. ONDERTROUWD: W. J. Löwensteijn en A. H. Kruse. VERGADERING VENNEPER RUITERS In de jaarvergadering van de landelijke ruitervereniginig „De Venneper Ruiters" wel ke in hotel De Gouden Leeuw te Nieuw Vennep werd gehouden bleek uit het verslag van de secretaris dat het afgelopen jaar was deelgenomen aan elf concoursen, drie streek- wedstrijden, twee cross countries, twee duin- ritten en een aantal vaardigheidswedstrijden. De voorzitter der vereniging, de heer M. Immink, legde dit jaar beslag op het kam pioenschap veelzijdigheid Noordholland. Het aantal leden der vereniging steeg. Gemeenteraad Haarlemmermeer De gemeenteraad van Haarlemmermeer kwam onder voorzitterschap van burge meester mr. J. F. Jansonius bijeen. Deze richtte zich tot het scheidende raadslid de heer Roemers (P.v.d.A.) Op zijn beui-t bi-acht de heer Roemers het college en de raad dank voor de grote medewerking van vele zijden ondervonden. De geloofsbrie ven van de nieuw benoemde raadsleden mevrouw Kappel-De Jongh en de heer G. H. Bohlander werden in orde bevonden. Bij de ingekomen stukken werd behan deld het rappoid van ir. Knuttel inzake het geschil tussen de gemeente Haarlemmer meer en de beide architecten die voor de woningen welke gebouwd zijn aan de Ek ster-, Nachtegaal- en Rietvinkstraat te Badhoevedorp en waaraan vele gebreken zouden kleven, verantwoordelijk zijn. Overeengekomen was, dat de uitspraak van ir. Knuttel voor beide partijen bindend zou zijn. De conclusie was, dat aan de huizen vele gebreken voorkwamen en dat de beide architecten aan de gemeente Haarlemmer meer een bedrag van 750 zullen dienen te betalen tot herstel van de gebreken. De heer Roemers (P.v.d.A.) was over het rapport geenszins te spreken. Er zijn toch ook van gemeentewege grote fouten gemaakt. Het bedrag van de schadeloosstel ling lijkt nergens op, doch de raad dient zich aan deze uitspraak te houden. De heer Bogaard (R.K.) was van mening,dat er te weinig toezicht bij de bouw is geweest. Nu kunnen de bewoners een schadevei-goeding eisen van de gemeente; zij hebben toch huur betaald voor een goed huis. De heer Lans er (C.P.N.) merkte op reeds herhaaldelijk op beter toezicht te hebben aangedrongen. Ook de dienst van Bouw- en Woningtoezicht gaat niet vrij uit. Er zijn grote fouten gemaakt en het publiek dient te weten dq^ in het vervolg dergelijke dingen niet meer moeten voox'komen. Burgemeester mr, Jansonius gaf toe dat hier gi'ote fouten wai'en gemaakt, ook van gemeentewege. Tot verontschuldiging voer de hij echter aan, dat in 1946 de toenmalige directeur van Gemeentewerken overbelast was met werkzaamheden. De vooi'zitter betreurde de gang van zaken en zeide, dat er voor gewaakt zal worden dat dergelijke voorvallen niet meer mogelijk zijn. Hiei-na werd overgegaan tot hei-stemming over het voorstel tot verhoging van de salarissen der wethouders. Wederom staak ten de stemmen (1010), zodat het voor stel was verworpen. B. en W. zullen nu met andere voorstellen bij de raad komen. Het voorstel tot verhoging der gastarieven werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Het afwijzend advies inzake toekenning van een subsidie aan Hoofddorps mannen koor „Zang en Vriendschap" werd even eens aangenomen nadat de voorzitter had medegedeeld de vereniging wel te willen helpen, maar dat B. en W. zich niet willen vastleggen aan een vaste subsidie. Nadat ADVERTENTIE Acht van de tien mannen en vrouwen boven de veertig zijn vatbaar voor Rheumatlsche pijnen. Dat komt omdat, als de eerste jeugd achter de rug is, de bloedzuiverende organen allengs trager gaan werken. En zo is het dan de hoogste tijd om regelmatig Kruschen te ne men. De zes minerale zouten van Kruschen hebben een natuurlijke aansporende werking op die bloedzuiverende organen. Naarmate die nu weer op gang komen, krijgen de on zuiverheden in het bloed geen kans meer zich vast te zetten en hun slopende werk te doen, Rheumatische pijnen maken chagrijnig, want ze verstoren Uw goede humeur; op de duur zit ge Uzelf en anderen in de 'eg. Wordt liever weer de oude. Neem Kruschen als een vaste dagelijkse gewoonte. £0 Het beviel Rick en Bunkie daar bovenstbest, bij Tripje. Elke dag was er weer iets anders te beleven en met Oepoetie konden ze best opschieten. Ze voelden er zich ook zo helemaal thuis, en tante Liezebertha zorgde, dat ze goed aten'. Ook Speelgoedstad vonden ze prettig. Al die mensen en die vele winkels waren zo gezellig. Ze troffen het, dat Oepoetie nu juist vacantie had; nu konden ze elke dag samenzijn en er op uit trekken. En zo beleefden ze iedere dag iets nieuws. Op een morgen na het ontbijt liep Bunkie de trap af om te kijken of de post misschien iets voor Tripje in de bus gestopt had. Er was niets, en Bunkie wou juist weer naar boven gaan, toen opeens de bel ging. Hij keerde weer om en opende de buitendeur. En toenstond hij opeens verbaasd te kijken naar een keurig gekleed negertje met 'n strooien hoedje op. Zo stonden ze tegenover elkaar; Bunkie verbaasd en de bezoeker lachend. nog enkele voorstellen tot aankoop van grond waren aanvaai'd, opende de heer Joore (P.v.d.A.) het debat over de toe wijzing van. woningen voor de Haarlem mermeer voor de komende drie jaren. Het aantal bedraagt slechts 145. Er is volgens spreker in het geheel geen rekening ge houden met de gesteldheid van de bevol king. De heer Lanser (C.P.N.) sprak over het beleid van de regering en juichte het toe dat B. en W. bij Gedeputeerde Sta ten alsnog zullen proberen het contigent verhoogd te krijgen. De heren Bogaard (K.V.P.), Van der Heuvel (A.R.) en De Raadt (C.H.U.) juichten het even eens toe, dat er pogingen in het werk wor den gesteld. De voorzitter deelde mede dat de toewijzing te klein is. Daarom heeft het college van B. en W. dan ook vertrouwen dat een en ander nog nader zal worden be zien. Natuurlijk zal het college zijn best doen, om ook in de vrije sector te bouwen. Men dient rekening te houden met het feit dat deze woningen worden gebouwd om verkocht te worden. Dit gebeurt vaak aan gegadigden buiten de Haarlemmermeer. Van verlichting van het woningprobleem voor de gemeente is dus geen spi'ake. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Albertus Cornelis Willibror- dus, z. van A. B. Moleman en D. C. v. Limpt; Theodora Margaretha Francisca, d. van M. A. Slaats en M. C. v. Diepen; Jacoba Christina, d. van J. Scharrighuisen en L. M. Haake; Ingrid Theodora, d. van W. A. G. Merkies en J. C. v. Bemmel; Evert Sander Hendrik, z. van P. Busink en J. H. v. Bek- kum; Prientje Magdalena, d. van M. Onos en M. Kooijman; Albertus Theodorus Johan nes Petrus, z. van P. Wagensveld en W. A. Jansen; Hendrika Maria. d. van G. Hendriks on M. C. Ottevanger; Johannes, z. van I. L. v. Eenenmaam en M. S. v. d. Maden; Yvonne Maria Clasina, d, van J, M. Bakker en M. v. Staveren; Johannes Aloysius. z. van S. J. v. d. Willik en J. J. Vaneman. ONDERTROUWD: Gijsbert de Smit en Antonia Adriana Daggelders; Ruurd van der Wal en Janna Hendrika Hesselius; Teunis van Vliet en Grietje Bos; Gerrit Schuurman en Klasina Coi-nelia Kaslander; John van Lent en Sijtske van der Zee; Maarten Koet sier en Dirkje Klein. GETROUWD: Johannes Kamerman en Atsje Zwiers; Willebrordus van Egmond en Krijntje van Grootveld; Frederik Johan Troost en Geehtje Adriana van Grootveld; Pieter Schipper en Cecilia Geertruida Kee- man; Johannes Wilhelmus van Hensbergen en Cornelia van Pelt. OVERLEDEN: Anna Hulsbos, 64 j., e. van B. W. van 't Riet. De heer H. Bos, wonende Gr. Krocht no. 27, herdacht Donderdag het feit, dat hij ge durende veei-tig jaar als postbesteller in Zandvoort werkzaam was. Reeds in 1906 was hij gedurende de zomermaanden als hulpbesteller weikzaam, doch op 1 Maart 1910 werd hij aangesteld ais hulpbesteller. Op 1 October 1917 werd hij besteller en 1 October 1948 volgde zijn bevordering tot besteller eerste klasse. In Zandvooi-tse krin gen wordt de familie Bos zeer gewaardeerd, want drie zoons en een schoonzoon zijn eveneens als besteller in Zandvoort werk zaam. De directeur van het plaatselijke kan toor, de heer J. W. Th. v. d. Water, bracht de gelukwensen over namens de directeur- generaal der P.T.T. en namens het perso neel. Spreker memoréerde, dat de jubilaris gedurende een lange reeks van jaren zijn krachten in dienst der P.T.T. had gegeven als besteller. Hij vormt de schakel tussen bedrijf en publiek. Steeds in dezelfde plaats heeft de jubilaris zich op zéér loffe lijke wijze van deze taak gekweten. Na mens de directeur-generaal van de P.T.T. overhandigde spreker de jubilaris een fraaie oorkonde als blijk van grote erken telijkheid en waardering voor cle nauwge zette plichtsbetrachting door de jubilaris in openbare dienst aan het bedrijf der P.T.T. geschonken. Voorts ontving de heer Bos een gi-atificatie. Namens het gezamenlijke Zandvooi*tse personeel bood spreker een zilveren vork en lepel aan en een foto in zilveren lijst van een afgebroken dorpsge deelte. De heer L. de Jong bood de jubilaris met een korte toespraak namens de Algemene Nederlandse Ambtenaarsbond een paar zil veren manchetknopen aan en aan diens echtgenote bloemen. Namens het bestuur van de Handelsver eniging bood de voorzitter, de heer M. Weber een grote taart en een bloemstuk aan en bracht de dank over van de ver eniging voor alle hulp en steun, die men van hem als getrouw lid steeds had onder vonden. Vele Zandvoortse inwoners boden in de loop van de dag de jubilaris geluk wensen aan. Onder hen bevond zich óók de oud-directeur van het Zanclvoortse post kantoor de heer J. Haan met echtgenote. Donidei-dagavond werd in gebouw .Zomer- lust" een vergadering door stichting „Touring Zandvoort" belegd om dbor een stemming te komen tot vaststelling van twee dubbel tallen waaruit tenslotte twee personen dooi de raad moeten aangewezen worden om zit ting te nemen in het algemeen bestuur van de stichting. Daar de voorzitter, mr. H. M. van Fenema, door ziekte vei'hinderd was, stond de ver gadering onder leiding van de heer G. Tates. Na verscheidene stemmingen werden de vol gende dubbeltallen gesteld! eerste dubbel tal: G. J. Peper en J. C. Jung; tweede dub beltal: C. J. Versteege en mevrouw M. Schoutenv. d. Berg. De voorzitter deelde in zijn slotwoord nog mede. dat „Touring Zandvoort" op 30 Maart in gebouw Zomerlust een filmavond zal geven," waar de Koninklijke Rotterdamse Lloyd een film zal laten vertonen over de bouw van de „Willem Ruys". Na de pauze zal een kleurenfilm over Bali worden ver toond. Zandvoorts grootste garagebedrijf, de Rinko-garage, was Donderdag in de bloe metjes gezet. De vlaggen en feestelijk ver- sierdeauto's voor de uitritten verkondig den, dat een belangrijke gebeurtenis werd gevierd. De heer E. Jongsma, de firmant van het bedrijf, herdacht de dag, da;t hij 25 jaar geleden' zijn garage ging exploi ter-en. Reeds in 1922 weid het garage- complex gebouwd door de firma Rinkel Koning, waaruit de naam „Rinko-garage" ontstond. Op 1 Maart 1926 werd het door de heer E. Jongsma overgenomen. Het jubileum werd gevierd met een bui tengewoon druk bezochte receptie in restaurant Rinkel, waar vrijwel de gehele Zandvoortse handeldrijvende middenstand de jubilaris kwam complimenteren. Nog nimmer beleefde Zandvoort een zo druk bezochte zakenreceptie. Afgevaardigden van de Fordfabrieken, van de Caltex en van de K.N.M.V. waren onder degenen, die hun gelukwensen kwamen aanbieden. Na mens de cliënten werd een electrische klok aangeboden voor de gevel van de garage in de Oranjestraat. Klaverjas en dierenbescherming De Zandvoortse klaverjas-clubs oi-ganise- ren een tournooi op Donderdag 8 Maart in „Zomerlust". De opbrengst wordt afgedragen aan de afdeling van de Ned. vereniging tot bescherming van dieren voor de bouw van een nieuw dieren-asyl te Zandvoort. Het leven in Zandvoort wordt de laatste weken gekenmerkt door het hijsen van vlaggen op onder de kap komende ge bouwen. Donderdagmiddag was dat het geval op de Rotonde, die de afsluiting vormt van de nieuwe Strandweg. Daar burgemeester Van Fenema door ziekte was verhinderd de ceremonie te verrichten, geschiedde dit thans door een dochter van de aannemer, de firma D. Berkhout te Zandvoort. De directeur van publieke werken, de heer M. Deutekom, bracht aan arbeiders en aannemer dank voor de snelle wijze, waar op gedurende de laatste weken het werk was omhoog gekomen, na de in het begin ondervonden tegenslag. Hij deelde de ar beiders mede, dat namens het gemeente bestuur de aannemer elk der arbeiders bij dit werk een kleine gratificatie zou over handigen. Men overweegt de mogelijkheid, om Rotonde, Strandweg, watertoren, flatge bouw en Midden-Boulevard tegelijk fees telijk in gebruik te nemen. Politieschietbanen De beide schietbanen van de politie, welke bij het circuit door de politie werden aan gelegd, zullen Zaterdagmiddag 3 Maart door de burgemeester officieel in gebruik worden gesteld. Het betreft hier een pistool- en geweer-baan. Ter opluistering van de opening zullen enkele schietwedstrijden worden gehouden. Indien de burgemeester, die momenteel we gens griep het bed moet houden, de opening niet zou kunnen verrichten, zal dit waar schijnlijk door de korpschef geschieden. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: W. M. Overkluft, 61 j., m.; G. A. Vennink, 79 j. vr. Katholieke Arbeidersbeweging Onder voorzitterschap van de heer M. J. Warmerdam hield de afdeling Vogelenzang van de Kath. Arbeidei-sbeweging gisteravond in het R.K. Verenigingsgebouw haar jaar- vergadei-ing. Herdacht werd het overlijden van het bestuurslid J. Rosier. Uit de jaarverslagen bleek dat de afdeling zich in een gezonde toestand mag verheugen. Geconstateerd werd dat er in Vogelenzang nog steeds een tekort bestaat aan woningen voor grote gezinnen en de hoop werd uit gesproken dat de woningbouwvereniging ten aanzien van de oplossing van dit vraagstuk een grotere activiteit zal ontwikkelen. Vervolgens hield de nieuwe districts bestuurder, de heer G. de Vos, een toespraak over het heden en verleden van de Kath. Arbeidersbeweging, ./aarin hij moest consta teren dat men er materieel beter op is ge worden maar in godsdienstig opzicht achter uit is gegaan. De aftredende bestuui'sleden. de heren G. Hoogervorst, C. de Groot en M. Mooyekind, werden herkozen en als nieuw bestuurslid werd aangewezen de heer H. v. Tongeren. In het comité Hulp in Nood werd benoemd Op 26 April zal de Koningin een bezoek brengen aan de gemeenten Spijkenisse, Oostvoorne en Rozenburg. FEUILLETON 26) „Dat zal misschien wel moeilijk zijn", merkte Anne op. „Zij kan het mijnheer Duncan natuurlijk niet vragen en hierover kan zij toch niet met de bedienden spre ken." De hertogin zuchtte ongeduldig. „Wie stelde voor, dat zij met de bedien den moest gaan praten? Zij zal er op de een of andere manier wel achter komen. Zeg haar, dat zij Nanny moet vertellen: „Was mevrouw Duncan niet een Blake van haarzelf? Ik meen, dat ik onlangs een van haar familieleden ontmoet heb." Dan zal die oude verpleegster antwoorden: „Oh, neen, zij heette Jones!" Dit is niet praten met de bedienden, lieve kind, maar de in formatie inwinnen, die je wilt hebben," Anne lachte. „Ik vermoed," merkte Anne op, „dat u steeds gekregen hebt, wat u wilde hebben." „Bijna alles", antwooi'dde de hertogin. „Indien men oud wordt, kijkt men op zijn leven terug en de enige dingen, waar men spijt van heeft, zijn de dingen, die men niet gedaan heeft. Indien een of ander naar het schijnt, verkeerd is gegaan, zul je, als je oud bent geworden, maar al te vaak tot de ontdekking komen, dat het toch goed geweest is. Indien je de moed hebt om te doen wat je wenst, nou, dan krijg je bijna altijd de beloning wel." „Moed", zei Anne. „Dat is nu juist iets, wat mij vaak ontbreekt." „Wat bedoel je?", vroeg de hertogin. „Ik ben voor zoveel dingen bang. Men sen, ziekten. Ik ben niet moedig. Sally is het zeker en Marigold ook. Ik laat mij het meeste van ons drieën door mijn gevoel ovei-heersen." „Onzin!", riep de hertogin uit. „Ik geloof geen woord van wat je zegt. Je bent zelfs niet eens bang voor mij!" „Om eerlijk te zijn, ik ben doodsbang voor u!" De hertogin mokte wat, „Dan laat je het in ieder geval niet zien. Je hebt daarmede de helft al gewonnen. Je hebt maar heel weinig weg van mijn vroegere gezelschapsdames. Zij verveelden mij ontzettend met hun angstig geg'uur naar mij. Zij waren altijd doodsbang als ik hun wat zei. Nu en dan bleef ik 's nachts wel eens wakker liggen om dingen te be denken, waarmede ik hen kon doen schrik ken!" „Dat ik u juist dat genoegen moest ont nemen!", riep Anne uit. „Je bent een goed meisje!", merkte de hertogin op. „Wat wilde je vanmiddag gaan doen?" „Zal ik u voorlezen of wilt u liever een kaartspelletje doen?" „Een kaartspelletje!", antwoordde de hertogin. „En haal het niet in je hoofd mij te laten verliezen. Dat mag je al niet doen uit respect voor mijn leeftijd!" „U zou nijdig zijn, indien ik dat deed!" „Ik heb het onaangename gevoel", merk te de hertogin op, „dat je veel te goed voor mij bent. Wie heeft je die spelletje geleerd?" „Mijn vader", antwoordde Anne. „Een lange winter was hij ziek en toen speelden wij altijd kaart." „Had ik je vader maar gekend", merkte de hertogin onverwacht op. „Hij was een goed mens," „Lijk je op hem?" „In het geheel niet", antwoordde Anne. „Maar Sally doet het zeker, zowel in karak ter als temperament. Mijn vader was een engel en zij begint het al aardig te worden." „Zij schijnt mij vrij eigenwijs toe." „U zou dat niet zeggen, indien u haar kende." „Je moet haar eens meebrengen", stelde de hertogin voor. „Zij kan gemakkelijk hier komen als zij aan het wandelen is met Elaine." „Zij zou het zeker leuk vinden u eens te ontmoeten." „Vertel haar dan, dat zij mij eens op een middag moet komen opzoeken." Anne ging naar huis met de bedoeling de uitnodiging direct over te brengen. Sally was echter al weg gegaan. „Waar is zij heen?", vroeg zij Marigold, die in de slaapkamer was. „Ik heb er niet het minste vermoeden van", antwoordde Marigold. „Zij ver kleedde zich zo snel mogelijk en was weer verdwenen voordat ik kon vragen waarom zij zo'n haast had". „Jij had het natuurlijk te druk met over jezelf te praten", merkte Anne niet al te vriendelijk op. „Als je het weten wilt, ik had vandaag nogal wat ruzie met Nadine Sloe. Zij gaf mij een uitbrander, dat ik een van de jur ken verkeerd - droeg. Dat was natuurlijk belachelijk. Zij wilde alleen maar iets heb ben om een aanmei'king te kunnen maken. Ik liet die jurk prachtig uitkomen en niet minder dan drie klanten bestelden het ding. Indien iemand een fout gemaakt heeft ben ik het zeker niet geweest." „Ik was natuurlijk niet brutaal", ging Marigold voort, „daar paste ik wel voor op. Ik luisterde naar wat zij zei en zei toen: „Het spijt mij erg, juffrouw Sloe, indien ik het verkeerd heb gedaan. Zal ik die jurk misschien weer aantrekken en mijnheer Sorrell vragen hoe hij wil dat ik hem dx-aag?" Zij werd daar natuurlijk spinnijdig om. Zij keek mij aan om te zien of ik brutaal keek, maar ik had een heel onschuldig gezicht getrokken. Zij staarde mij'een ogenblik aan en zei toen: „Dat behoeft u niet te doen past u echter in het vervolg beter op!" Je kimt natuurlijk begrijpen, dat wij hartelijk om haar gela chen hebben, toen zij weg was." Anne keek bezorgd. „Vind je het niet vervelend onder zulke omstandigheden te moeten werken?" Ik zou er niets voor voelen met iemand in dezelfde zaak te zijn, die mij niet kan uit staan." Max-igold haalde haar schouders op. „Het kan mij werkelijk niet zoveel sche len." „Geloof je, dat zij verliefd is op Peter?" „Indien zij dat is, mag zij hem hebben", zei Marigold met een onaangename klank in haar stem. „Wat is er feitelijk gebeurd met Peter?", vroeg Anne. „Wij hebben hem in geen dagen 'gezien! Ik vroeg het Sally gister avond en zij zei, dat jij het wel zou weten." „Nu, ik weet het niet", antwoordde Marigold. „Stel nu geen gekke vragen. Ik heb werkelijk geen tijd. Ik moet mij gaan verkleden. Om half acht komt Ben Barlow mij met de auto halen." „O, heb je vanavond dat feestje?" Marigold knikte. „Ploe vind je mijn jur-k?" Zij nam haar uit de kast en hield haar in de hoogte. De jurk zag er beeldig uit. „Schattig!" riep Anne uit. „Maar dat ding moet wel erg duur geweest zijn!" „Dat was het zeker", stemde Marigold in. „Vertel het maar niet aan Sail, maar ik moest mijn armbandhorloge verpan den." „Maar zij gaf jou vijftien pond?" „Ja, dat weet ik", antwoordde Marigold, „maar je denkt toch niet, dat je voor vijf tien pond deze avondjurk kunt krijgen? Al hebben wij dan ook bij Michael Sorrell reductie." „Wees voor-zichtig, Marigold", zei Anne. „Ik heb een paar nieuwe schoenen nodig en een nachtjapon. De helft van mijn salai'is heb ik al uitgegeven voor een blouse en een hoedje". Zij liet de nieuwe aanwinsten aan Mari gold zien. „Ziet er aardig uit", merkte Marigold op, „maar een beetje saai. Je wilt er toch niet saai uitzien? Wij waren zo vei'schrik- kelijk boers toen wij hier in Londen kwa men. Wij moeten er werkelijk aardiger gaan uitzien." „Waarom?", vroeg Anne. „Werkelijk aardige mensen zien er heus niet zo opge doft uit. Kijk maar eens naar de dochters van de hertogin en Lady Catherine heeft heel mooie kleren, maar erg eenvoudig en simpel". „Zij zijn geen aardige mensen, doe toch niet zo dom!", zei Marigold. „Zij zijn oude aristocratie en helemaal uit de tijd." „Wie zijn volgens jou dan tegenwoordig de aardige mensen?" „Dat is nogal moeilijk te zeggen. Hetty Lelong bijvooi'beeld." „Maar zij is een actrice!" „Maar toch is zij bijzonder charmant en /.ij woi*dt door iedereen gevraagd!", ant woordde Marigold. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6