Tito wenst zich niet te binden aan Westerse defensie-verdragen Besteldienst A.B.C. Kort en Bondig Pauselijke en gemeentelijke onderscheidingen voor Haarlems oudste inwoonster VRIJDAG 2 MAART 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 990ok in de andere Gordijn-landen heerst ontevredenheid over de Cominform-practijken „KERKO" OVERHEMDEN „FAVL1N0" OVERHEMDEN Scholieren gaven een gymnastiekuitvoering Zaterdag muziekfestival in het Concertgebouw Jan Brusse liet de stem van Parijs horen Henri Quefellec sprak overGeorges Bernanos Mr. A. Bouman sprak over moeilijkheden in het huwelijk MORGEN de laatste dag van de Boekenweek! Amsterdam bereid concessie enkele jaren te verlengen Jeugdige voetballers naar Zuid-Frankrijk Kamermuziek (zang, fluit en piano) te Zandvoort Dr. Romein-Verschoor over de verhouding man-vrouw Ripperda dertig jaar Het Joegoslavische staatshoofd maarschalk Tito heeft aan een correspondent van Reu ter een exclusief vraaggesprek toegestaan waarin hij onder meer zeide dat Joego slavië „geen bijzondere moeilijkheden" zou ondervinden als zijn buurlanden Hongarije, Bulgarije en Roemenië „alleen" zouden aanvallen. Van hun bereidheid tot vechten had de maarschalk geen hoge dunk. Tito wenste niet in te gaan op de vraag of hij weerstand zou kunnen bieden aan een aanval, die gesteund werd door de Sovjet-Unie. „Wij hopen, dat dit niet zal gèbeuren. Natuurlijk zijn wij hier bereid tot vechten. Het Joegoslavische volk zal niemand toestaan ons in slavernij te knechten". Een oorlog in de nabije toekomst achtte Tito „niet noodzakelijk". De toestand was echter dusdanig, dat cle mogelijkheid van een oorlog bestaat en wij moeten zeer waakzaam zijn". Op de vraag of hij van de Westelijke mogendheden een formele „garantie" tegen aanvallen van buiten-af wenste, antwoord de Tito, voor het ogenblik niet de nood zaak daartoe te zien doch er niet op tegen te zijn. Een formele garantie was niet meer waard dan een mondelinge „waar thans de belangen van allen, die de vrede wensen te bewaren, identiek zijn". Het was niet nodig dat zij zich bonden aan speciale verplich tingen: zij zouden hun plicht volgens het handvest der "UNO doen. Op de vraag of hij voordelen zag in een toetreden tot het defensiestelsel van het Atlantisch Pact of in een verdrag met Griekenland en Turkije, antwoordde Tito dat zijn land beter' buiten dergelijke ver dragen kon blijven, .om in landen buiten Joegoslavië „geen twijfel te doen rijzen aangaande onze vredelievende bedoelin gen." „Het is duidelijk, dat het einddoel da* Sovjet-Unie de overheersing van de wereld is", zo zeide Tito. De Sovjet-Unie wenste niet tot aggressor bestempeld te worden en zelfs niet van aggressie ver dacht te worden. Daarom verkondigen de Sovjet-leiders de theorie van een actieve strijd voor de vrede, maar volgeps deze theorie zouden zij „een land reeds kunnen aanvallen teneinde de vrede te verzekeren." Gevraagd naar de mogelijkheden van een verzoening tussen de Joegoslavische com munistische partij en de Sovjet-Russische partij zeide Tito, dat de Sovjet-Unie daar toe haar buitenlandse politiek en haar hou ding ten aanzien van de revolutiopnaire politiek grondig diende te herzien, ook ten aanzien van Polen, Roemenië, Hongarije. Bulgarije en andere „satellietlanden" en dit is geen kleinigheid ofschoon ik het gaarne zou zien gebeuren, wijl het een grote bij drage tot de vrede zou zijn." Tito zeide er van overtuigd te zijn, dat de volken in de „satellietlanden" „niet te vreden waren met de toestand." Wij wen- ADVERTENTIE in fijne popeline pasteltinten 1 0 clubbei front O.VU met vast en los boord, effen of slreepdessins IO.VU Onze keuzo overhemden is zó groot, dat U zeker zult slagen KLEDINGMAGAZIJN Spaarnwouderstraat £7-80 - Tel. 21392 In de Gemeentelijke Concertzaal hebben Donderdagavond de leerlingen van de Ko ningin Wilhelminaschool en de Prinses Ireneschool in tegenwoordigheid van hun ouders enige uren met geestdrift lurn- üemonstraties gegeven. De heer W. G. Kruit hof, onder wiens leidliinig de oefeningen werden gehouden, kan op een geslaagde avond terugzien. Daar het geen uitvoering van een vereniging betreft zullen wij de prestaties niet technisch beoordelen. De deelnemers (sters) waren scholieren en aan hen worden andere eisen gesteld dan aan gymnasten van verenigingen. Vastgesteld moet worden, dat de leerlingen de oefenin gen goed beheersten. Hetgeen zij demons treerden was van vrij eenvoudige aard, maar de leerlingen voerden de oefeningen zonder fouten uit. Qe heer Kruithof was niet alleen een goed gyï|nastiekonderwijzer, maar ook een uit stekend pianist. Hij begeleidde de nummers op,vaardige wijze. Een door meisjes keurig uitgevoei-de baloefening was goed verzorgd. De moeilijke nummers werden door de jóngens op ferme wijze uitgevoerd. Oefenin gen aan de klimpaal, springkast-springen, paèfd-springen en vrije oefeningen hadden een vlot verloop en de uitvoerenden werden luide toegejuicht. sen het socialisme op humane wijze op te bouwen. Wij hebben bijvoorbeeld geen aanhangers van de cominform ter dood gebracht. In de landen van de cominform daarentegen worden leden van de oppositie gedood". Tito wenste de kwestie-Triest voor het ogenblik te laten rusten. Hij zeide te hopen, dat men met behulp van cle Amerikaanse voedselhulp door de crisis heen zou komen. Niet zo vlot De Joegoslavische minister van Buiten landse Zaken heeft inmiddels verklaard, dat de onderhandelingen over leningen met Groot-Brittannië en Amerika niet zo vlot verlopen als met het oog op de behoeften van Joegoslavië gewenst zou zijn. De twee genoemde mogendheden toonden wel alle begrip, doch er deden zich zekere moeilijk heden voor terzake van de politieke positie van Joegoslavië in de wereld, waardoor het geen lid kan worden van enige regionale economische organisatie. Ook de onderhan delingen met Frankrijk vonden voortgang. (Reuter). ADVERTENTIE De Eerste Haarlemse Amusementsvere niging „De Melodisten" geeft Zaterdag 3 Maart in het Concertgebouw het derde grote muziekfestival 1951. Tal van orkesten en solisten zullen proberen om dit muziek feest te laten slagen. Voor iedere groep zijn een wisselbeker en enige medailles be schikbaar gesteld. De medewerkenden zijn: Het dansorkest „De Narren" uit Haarlem, onder leiding van Han Prinsen, het dansorkest „The Liberators" uit Hilversum van Bep van 't Sand, het dansorkest „De Flierefluiters" uit Wateringen met als leider R. van der Spek, het groot Amusementsorkest van de Haarlemse Hawaiïan-vereniging onder lei ding van Han Prinsen. B. Persijns Nieuwe Niedorps amusementsorkest, H.H.V. Ha- waiïans van Han Prinsen, Eddy Hordijks Hawaiian's uit Dordrecht, The Royal Ha- waiïans uit Haarlem, onder leiding van Louis Spijker, de Dordrechtse Texas's Cow boys met Eddy Hordijk als dirigent, The Western Cowboys uit Haarlem van Dick Fijnheer, The Cromatica's uit Amsterdam en het accordéon-duo „Die Alpenmadel" uit Aalsmeer. Als solisten zullen optreden: Anna Pal man uit Beverwijk, Leonard Costongs uit Maastricht, Janny Sleeking uit Amersfoort, Rinske Walstra uit Groningen, Jan Hasebos uit Amersfoort, Piet Souverein uit Haar lem en Leo Nijman uit Haarlem Een jury, bestaande uit drie personen, is belast met het toekennen van de prijzen. De bekende journalist en radio-spreker Jan Brusse heeft gisteren in de Leeuwerik een causerie gehouden onder de titel „Pa ris vous parle", een causerie die ter gele genheid van de Boekenweek was georga niseerd door de boekhandel „De Boekpers". Het heeft hem aan belangstelling niet ont broken want de zaal was afgestampt met toehoorders, waartoe ongetwijfeld vele van zijn trouwe luisteraars behoorden. Brusse's causerie bleef beperkt tot „een praatje met een plaatje" want de aangekondigde film van Parijs was helaas aan de grens vast gehouden. Ook zonder die film kon Brusse in de zaal van de Leeuwerik echter wel een vleugje Parijs bi-engen voorwaar geen eenvoudige zaak. Hij babbelde over aller lei uiteenlopende dingen, over Franse meis jes, wijn, een lentedag in het Bois, eten en vooral lekker eten, Franse manieren die soms zo heel anders zijn dan de onze, lit teratuur en een paar belevenissen uit het Zuiden van Frankrijk, waartoe zelfs een bezoek aan een nudisten-eiland behoorde. Veel van zijn verhalen stamden uit zijn boekje „Paris vous parle". Ze zijn opper vlakkig maar charmant, een tikkeltje ge- chargeerd-blijmoedig maar genoeglijk licht op de voeten, niet veelzijdig maar plezant. Het enige, dat men op zijn voordracht aan zou kunnen merken, is dat deze is afge stemd op de radio-techniek en de voor een causerie zo belangrijke improvisatie miste. De interpunctie van zijn lezing met frag menten van gramofoonplaten viel een beetje in het water. Ten eerste was de muziek voor het publiek aldoor een sein om in levendige kout te vervallen en ten tweede waren de liedjes niet erg gelukkig gekozen. Twee er van waren namelijk net zo Frans als de landen waar zij vandaan komen: Australië en de V. S. Ook de rest behoorde niet bepaald tot het beste van de Franse chanson-kunst. Dat alles neemt niet weg, dat menigeen in deze causerie een reisgelegenheid voor zijn dromen naar „la douce France" zal hebben gevonden. ADVERTENTIE Zoekt Veen huis op vier ivielen voor Uw baby Bij Schous hebt U keus uit de grootste collectie van Delft's modernste kinderwagens. Sinds 1876 het kinderwagencentrum van Haarlem. OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 1 Maart 1951 ONDERTROUWD: 28 Febr., A. de Gooijer en C. H. Buss. GEHUWD: 1 Mrt, J. G. Tiggelman en A. E. Waterbolk. BEVALLEN van een zoon: 27 Febr., M. M. weijers—Apswoude; W. Moolhuijzen—Phi- lippo; 28 Febr.. J. Rolff—Klaverstijn; 1 Mrt, A. E. HoogervorstFluitsma. BEVALLEN van een dochter: 28 Febr. S. Busé—van Andcl. OVERLEDEN: 26 Febr., P. Rouleaux—van Neerven, 91 j„ Floresstraat; 27 Febr.. H. J. Huisman. 5 j., Kievitstraat: 28 Febr., J. Jon ker, 86 j„ Schotersingel; M. C. Bergman— ran den Raadt, 87 j., Rijnstraat. PRINS BERNHARD BRACHT EENDAAGS BEZOEK AAN LONDEN Prins Bernhard is gisteravond laat terug- gekeerd van een eendaags privébezoek aan Engeland. De Prins vloog 's ochtends van Soesterberg naar Londen en keerde ook wederom per vliegtuig terug. Voor „Les conférences frangaises" hiekl de schrijver Henri Quefellec in het Frans Hals Museum te Haarlem een lezing over Georges Bernanos, een van de belangrijk ste Franse Katholieke auteurs van deze eeuw, en speciaal over zijn houding ten opzichte van de moderne tijd. Bernanos, Christen en metaphysicus, heeft de krach ten van deze moderne tijd zeker niet willen ontkennen. Zijn ervaringen in de eerste wereldoorlog, in zijn beroep als verzeke ringsinspecteur, in zijn politieke activiteit in de Action Frangaise, in de Spaanse bur geroorlog, ervaringen dus van een man, die niet in een ivoren toren huisde, hebben hem daar te zeer midden in geplaatst. Bernanos, aldus de heer Quefellec, was allerminst een zich in détails verliezend schrijver. Hij probeerde ten alle tijde een synthese te zoeken en vaste vorm te geven aan de abstracte concepties, die hij van vele, ja van alle voor hem belangrijke din gen had. Een van die dingen was Frank rijk, voor hem geen geografische, economi sche of staatkundige eenheid, maar een houding tegenover het leven. En een zeer dierbare, zijn verdediging van die „dier bare, kleine, oude dingen" tegenover een verslaving aan het technisch kunnen, spreekt daar boekdelen over. Evenals zijn felle aanvallen op de verzwakking van de Franse geest, van het bolwerk van de Christelijke beschaving trouwens. Dat hij het zichzelf niet gemakkelijk maakte, valt overigens moeilijk te ontkennen, want van zijn schrijverschap had Bernanos al een even moedige en vast-omlijnde opvatting. Hij zag zichzelf als profeet van de moder ne beschaving en hij heeft die zelf-gekozen opdracht uitgevoerd. Men mag in zijn oppo sitie tegen te star geponeerde overtuigin gen dan ook niet meer zien dan een ver langen naar 'een scherpend geestelijk spel en de wens om meer dan één aspect van een zaak te zien. Hij heeft boven die scherpte echter een overvloed van sympathie bewaard en het is niet verwonderlijk, dat hij die vooral heeft uitgedrukt in zijn visie op de binding van God en mensheid. De voor hem boven alles geldende synthese, de verzoening tus sen de in hemzelf contrasterende meningen over het voor en tegen van de moderne wereld, ligt in de uitspraak „Alles is ge nade". Voor hem vielen daar ook onder alle kleine en grote dingen, die de mens moei lijk vermag te aanvaarden. Daarom wordt de wereld niet veroordeeld, al wordt toe gegeven dat de verdienste aan God is. Dat Bernanos een gemakkelijk schrijver is, wilde de spreker zeker niet zeggen. De manier waarop hij hetgeen hij te zeggen heeft, ophangt aan zijn concepties, die voor velen min of meer in de lucht zweven, zal mogelijk die velen irriteren. Men mag zélfs van een profeet-schrijver niet verwachten, dat hij volmaakte allés-oplossende uitspra ken doet. Maar wel heeft Bernamos fabu leuze menselijke intuïties gehad. Juist ge zien die lastige vertéerbaarheid achtte spreker het een vêrheugend feit, dat men van „Le journal d'un curé de campagne" thans een film heeft gemaakt en nog wel een goede film, die het velen in beelden makkelijker duidelijk zal maken, hetgeen Bernanos te zeggen heeft, dan hij hetzelf in woorden deed. En welk beter voorbeeld van een verzoening tussen de kleine, dierbare, oude dingen en de .moderne techniek zou er voor hem te vinden zijn? Op een onder leiding van ds. G. J. Waar denburg gehouden bijeenkomst van de wijkvereniging der Nederlands Hervormde Gemeente in het gebouw aan de Gedempte Oude Gi-acht heeft mr. A. Bouman, direc teur van het bureau voor huwelijks- en ge zinsmoeilijkheden gesproken over „Waar om zoveel echtscheidingen in deze tijd?" In zijn inleiding merkte spreker op, dat ex- na de bevrijding vele huwelijken zijn ge sloten en dat het aantal echtscheidingen zeer groot was. De laatste tijd worden ex- weer minder huwelijken ontbonden. Een echtscheiding wordt vaak veroordeeld, doch het is zo moeilijk te beoordelen of de man en de vrouw al of niet bij elkaar moe ten blijven. Spreker ging uitvoerig na om welke re denen het in het huwelijk verkeerd kan gaan. Men kan gerust zeggen, dat echt scheidingen het gevolg zijn van huwelijks moeilijkheden. In ieder huwelijk doen zich moeilijkheden voor, doch spreker meende, dat het gx-ootste deel toch geslaagd ge noemd kan worden. Bij een huwelijk brengt een ieder zijn eigenaardigheden mee. Velen willen, dat de ander zich naar hun leven in stelt. Dit is niet juist. De een moet de ander dienen. Sprekende over moeilijkheden behan delde mr. Bouman o.a. de romantiek in het leven en het egoïsme van de mens. Voorts herinnerde hij aan problemen als te kleine behuizing, kinderen, kinderloos, ge brek aan hulp in de huishouding, het dure leven en de opvoeding van kinderen. Op deze punten ging spreker uitvoex-ig in en vervolgde, dat echtscheiden niet de juiste weg is. Wat ontstaan er in dergelijke ge vallen problemen voor de kinderen. Mr. Bouman gaf in overweging bij moeilijk heden in het huwelijk deskundigen te raad plegen. Dan kan in vele gevallen wat be reikt worden. Van de gelegenheid tot stellen van vra gen werd druk gebruik gemaakt. ADVERTENTIE zorgt voor behoorlijk vervoer van al Uw goederen A.B.C. Barrevoetestraat 2, Haarlem. Tel. 18428, na 6 uur 14810 - 14155 Haarlems Christelijk Mannenkoor hield zijn jaarvergadering Gisteravond hield Haarlems Christelijk Mannenkoor zijn jaarvergadering in ge bouw „Zang en Vriendschap". Uit het.jaar- vei-slag van de secretaris, de heer T. van der Meer, bleek een nieuwe stijging van het ledental. De prestaties op de concerten gaven blijk van een goede scholing en kre gen gunstige besprekingen. Er kan van een opgewekt verenigingsleven gesproken wor den. De penningmeester, de heer II. van Es, moest over het lustrumjaar 1950 een nadelig saldo vermelden. Enige bijzondere kosten wax-en hieraan mede debet. De heer J. van Haax-lem, administrateur van de „500-actie", deelde in zijn verslag mede dat het koor thans 330 kunstlievende leden telt. Bij de bestuursverkiezing werden de hex*en D. A. J. Spek, voox-zitter; J. Mole naar, tweede secretaris; G. D. Sangster, tweede penningmeester en A. Jansen, tweede bibliothecaris, bij acclamatie her kozen. De heer Bernard Vex-boc-m werd dank gebracht voor zijn uistekende koorleiding en gehuldigd wegens zijn jubileum als dirigent. ADVERTENTIE Boekhandel VEKO Zijlstraat 96—98 Telef. 11706 ..■In In het postverkeer met Oost-Duitsland en Oost-Berlijn kunnen weer brieven en doosjes met aangegeven waarde worden verzonden. Met ingang van 5 Maart wordt in het verkeer met Roemenië verzen ding van bx-ieven met aangegeven waarde hervat. „Als een vrouw honderd jaar wordt is dat op zichzelf reeds voor haar en haar familie een gedenkwaardig feit. Maar als zij zo'n prachtige staat van dienst achter de rug heeft, zo vitaal en vol belangstelling is voor haar omgeving en nog zo actief aan het leven van alle dag deelneemt als deze honderdjarige, dan is dat een feest voor de parochie en voor de hele stad". Zo sprak vanmiddag Haarlems burge- meestex-, mr. P. O. F. M. Cremers, de ja- rige mevrouw C. M. Krouwels-Tx-aksel toe, die op het podium van de grote zaal in het gebouw van de Kegelbond de talrijke ge lukwensen van familie, vx-ienden en beken den in ontvangst nam. Mr. Cremers zei. dat de jubilaresse niet alleen hulde verdiende om haar toewijding als vrouw, moeder, grootmoeder en zelfs overgrootmoeder. Maar buiten haar eigen kring is zij vele honderden tot zegen ge weest. Zij heeft de verkondiging van de Rooms-Katholieke godsdienst in overzeese gebieden bevox-derd, zij is een ware „ver dedigster des geloofs" en die eretitel dwingt niet alleen Rooms-Katholieken, maar alle Christenen en zelfs niet-Christenen bewon dering af. DE TRAMVERBINDING MET DE HOOFDSTAD Naar wij vernemen zou het zwaard van Damocles, dat reeds een paar jaar boven de tramverbinding tussen Zandvoort, Haar lem en Amsterdam hangt, daar voorlopig nog blijven hangen. Zoals men weet loopt de concessie voor het traject door Amstex-dam in 1954 af en de gemeente Amstex-dam was niét bex-eid deze te vex-lengen, daar zij op het stand punt staat, dat de interlocale tx-am een te groot obstakel voor het verkeer vox-mt. Men herinnert zich ook, dat de NZH heeft aan gekondigd, dat zij, indien het Amsterdam se plan zou doox-gaan, haar dienst door een buslijn zal vervangen. Thans kunnen wij mededelen, dat het vrijwel zeker is, dat de gemeente Amster dam bereid is de tramverbinding voorlopig in stand te laten tot 1958 of uiterlijk tot 1960. Men ziet namelijk in, dat uit een oog punt van algemeen economisch beleid het niet verantwoord zou zijn in deze tijd trammatex-iaal te slopen voordat het geheel is versleten en afgeschreven. De directie van de NZH kon ons dit be richt nog niet bevestigen. Inmiddels heeft de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard, een bespreking met de directeur van de'NZH, de heer J. Jurrissen, gehad over de vex-binding van Heemstede met Zand- voox-t. Wanneer het zover komt, dat de tram lijn moet verdwijnen zouden directe bus verbindingen tussen Zandvoox-t en Heem stede en voor de forensen ook tussen Heemstede en Amstex-dam niet tot de onmogelijkheden behoren. Het is daarom, dat Bui-gemeester en Wethouders van Haarlem mevrouw Krou- wels de erepenning van de stad Haarlem hebben verleend. De burgemeester overhandigde deze on derscheiding aan de honderdjarige, die reeds getooid was met het gouden kruis en het rode lint van de Pauselijke orde „Pro ecclesia et pontifice" die haar 's mox-gens door de plebaan van de kathedrale Basi liek van Sint Bavo, de zeereerwaarde heer H. W. Agterof, die. een plechtige Mis van Dankbaarheid had opgedragen, was opgespeld. Ook deze onderscheiding was haar door de Paus verleend om haar nimmer aflaten de activiteit voor de missie. Aan het ontbijt, dat op de Mis volgde, vex-enigden zich wel zestig pèx-sonen, waar onder de paters Goemans en Ditters van het Missiehuis in Steyl en de Dominicus- penning, die in hax-telijke bewoordingen hun trouwe zelatrice dankten voor haar onvermoeide arbeid. De eex-ste die na het ontbijt mevrouw Krouwels kwam feliciteren, was Haax-lems Rooms-Katholieke bisschop, mgr. J. P. Huibers. Een heel aardig moment was ook de komst van een verpleegster van het „Wit gele kruis", die de oudste inwoonster van de Spaax-nestad ter gelegenheid van de „Volksgezondheidsweek" een grandiose mand met fruit aanbood. De oudste zoon van de feestelinge dankte steeds voor de gebrachte huldeblijken, de jarige zelf toonde dat zij „al die drukte", waartegen ze had opgezien als een berg, toch wel kon waarderen. BEGRAVEN KOPER VOOR OPKOPER OPGEGRAVEN De politie werd gisteren gewaarschuwd, dat onbekende lieden in „Boschbeek" be zig waren met spitten. Bij onderzoek bleek dat een Santpoox-ter, die daar in de bezet ting zijn koper en andere metalen had be graven, dit met het oog op de hoge koper- prijzen weer opdolf. Een opkoper heeft zich later over het waardevolle metaal ontfermd. Voetbal Aan het jeugdtournooi der FIFA, dat om streeks Pasen te Cannes wordft gehouden, zal ook een Nederlands jeugdelftal (leeftijd 16 tot 18 jaar) deelnemen. De volgende vijftien spelers, uit wie het elftal ter plaatse zal wjordén samengesteld, zullen de reis meemaken: Van der Lee (HFC), Van der Stokken (PSV), Van der Hoek (Feijenoord), Van der Bx-ink (RCH), Van der Hurk (Eindhoven), Bi-usselers (AGOVV) aanvoerder, Van Lier (PSV), Hol (Feijenoord), De Wit (De Valk). Blaauw (Heerenveen), Van der Kuil (VSV). Rijnvis (BMT), Wagteveld (Enschede), Van Woerden (Feijenoord) en Maltha (SVV). De ploeg staat onder leiding van ir. H. F. Hopster. tweede voorziter van de KNVB. Oefenmeester K. Kaufman gaat mee als ver zorger. PARIJS—LONDEN 0—2. Donderdag middag heeft een Londense voetbalploeg met 20 gewonnen van een Parij.se combinatie. aanwezigheid van vele autoriteiten, waaronder de Franse Hoge Commissaris Franpois Poncet en de West-Duitse minis ter van Handel Erhard, vjerd in Keulen de Voorjaarsbeurs 1951 geopend. Een over zicht van de stand waarop propaganda voor de Nederlandse kaas wordt gemaakt. De nog jonge culturele kring 't Helm te Zandvoort, die zich tot dusver alleen op het gebied der beeldende kunsten bewoog, is er nu, op initiatief van de toonkunste naar Jac. Bonset, ook toe ovex-gegaan de muziek binnen zijn actieveld te nemen. Donderdag had aldus de eerste kamermu- ziek-avond van 't Helm plaats in het frisse zaaltje van Esplanade, dat acoustisch boven verwachting goed voldeed. Er werd een programma geboden van fluit- er. zangmuziek met klavierbegeleiding. Wat de hoofdnummex-s voor fluit betreft, past het niet het aandeel van de piano daarin slechts „begeleiding" te noemen, want zowel in de Sonate in A van Bach, in de Sonate in G van Haydn, als in de Sonatine van Milhaud, hebben beide in strumenten een even belangrijke concerte rende rol. Zulks noopt ons dan ook 'om de executanten in één adem te noemen als het Duo Marius Ruysink en Tineke de Smidt, te meer daar er door dit tweetal een in menig opzicht gaaf samenspel be reikt werd. Met vurig élan en de vex-ras- send poëtische kleur die in het werk van Milhaud bereikt werden, kon niet het re sultaat zijn van toevallig samentreffen en van muzikale handigheid alleen, want in dit geval draaft men slechts naast elkaar eix dan kan het stuk, onbegrepen, nu en dan heel lelijk klinken. Maar het klonk juist verrassend mooi, door het gezamen lijk uitbalancei-en van de klank. Het ge heel maakte een overtuigende indruk door gelijkgerichte stuwingen. Het „Duo" bracht de sonates van Bach en Haydn eveneens met veel zin voor sa menspel ten gehore. Het driestemmige weefsel van de Bach-sonate (twee stemmen van de piano en één van de fluit) bleef aldoor klaar en doox-zichtig; het werk van Haydn (een tx-anscriptie die de componist zelfs maakte van een zijner strijkkwartet ten) werd zeer vlot vertolkt. Een kleine bedenking zouden wij willen maken om trent de contrapuntische passage in hel midden van het Adagio, die naar onze smaak te weinig gewicht kreeg. Het geldt hier maar een paar maten, doch deze zijn van bijzondere betekenis, als stijlcontrast. De milde fluittoon van Max-ius Ruysink gaf verder het korte solostukje „Syx-inx" van Debussy veel bekoring. Als zanger trad op de jonge bariton B. Bijnen, die over een heel mooie stem be schikt, maar nog zal moeten leren zijn kunst aan de man te brengen. Als hij maar eens begon met alles uit het hoofd te zin gen en contact te zoeken met het publiek. Drie guitige opera-fragmenten van Mozart klonken allesbehalve guitig en drie neger liedjes werden tamelijk slap voorgedragen. Maar de heer Bijnen heeft een nobel geluid en men kan verwachten dat er een uitste kende zanger uit hem groeit. Wat het duo Marius Ruysink en Tineke de Smidt betreft, wij hopen het gauw weer eens te horen. JOS. DE KLERK. BINNENLAND Op 18 Januari, 7 Februari, 27"Febx-uari en 8 Maart 1945 werd bij Rozenoord aan de Amsteldijk te Amsterdam een groot aantal verzetsstrijders door de bezetter 'gefusilleerd. De Bond van Oud-illegale Werkers, de Ne derlandse Bond van Oud-B.S.'ers en de Nederlandse Vereniging van Ex-politieke Gevangenen uit de Bezettingstijd zullen op Zaterdag 3 Maart om drie uur op die plaats een herdenkingsplechtigheid houden. Te Apeldoorn is een 35-.jarige vertegen woordiger van een schrijfmachinehandel aangehouden, die ex-van wordt verdacht, zijn werkgever voor een bedrag van f 2000 te hebben opgelicht. De Rotterdamse rechtbank heeft de 46-jarigé distillateur W. E. H. M. M. uit Schiedam veroordeeld tot een gevangenis straf van drie maanden wegens het opzette lijk onjuist invullen van de aangiftebiljetten voor de inkomstenbelasting over 1941, 1942 en 1943. In Den Haag is een passenafdelmg van het Duitse consulaat-genex'aal te Am sterdam met haar werkzaamheden begonnen. Het kantoor Nieuwe Parklaan 17 behandelt schx-iftelijke aanvragen, het kantoor Pomp- stationsweg 7 de mondelinge. „De oude Burgt" te Appingedam, die enkele jaren geleden door de gemeente werd aangekocht, is verbouwd tot hotel. De Com missaris der Koningin zal het hotel op 22 Maart openen. De gemeenteraad van Ap pingedam heeft f 15.000 gevoteerd voor de aanleg van een openluchttheater. HAARLEM EN OMGEVING Met bewilliging van zijn kerkcraad is ds. T. Spilker, Geref. predikant te Benne- broek, voor de tijd van één jaar benoemd tot res.-legerpredikant. Hij is voornemens 1 October a.s. in militaire dienst te treden. Het Trio 1948, bestaande uit Carolien van der Heide en Norbert Vissex*, viool en Peter Hansen, piano, concerteert op Dinsdag 6 Maart in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum. Het programma vermeldt wer ken van Vivaldi, Haydn, Milhaud en Martiiiu. Bij de Nuts-Spaarbank te Haarlem is in de maand Februari ingelegd een '-bedrag van f835.501.95, waaronder via de Ophaaldienst f37.352.05 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f3727,56. Terugbetaald werd f925.416,15. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes bedrqeg 326. Daarnaast hebben zich 72 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaai-bank aangemeld. Op 23 Februari 1951 bedroeg het totaal aantal in leggers 62.616 met een tegoed van f24.365.911,77. Een bedrijfsleider van een zaak aan de Gedempte Oude Gracht kx-eeg Donderdag middag het verzoek aan de telefoon bij een buurman te komen. Hij voldeed aan het ver zoek en een onbekende persoon maakte een afspraak voor een bezoek. Toen de bedrijfs leider in zijn zaak terugkeerde, bleek, dat een bedrag van f 110 gestolen was. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd voor het examen natuurkundig ingenieur de heren B. G. Hooghoudt, Heem stede, H. van Kuyk, Bentveld en H. W. Schneider. Haarlem. Voor een zeer talrijk gehoor heeft ixievr. pliL A. Romein-Verschoor Woensdagavond in één der zalen van restaurant Brinkmann te Haarlem een belangwekkende cau serie gehouden over de vei'houding-tus sen man en vrouw. De geschiedenis van de man. is de' ge schiedenis van de mensheid, die van de vrouw het verhaal van haar vei-houding tot de man. De man is subject, de vrouw object. Man en vrouw zijn één persoon- eh die persoon is de man. Ziedaar enige uitspra ken die in de loop der eeuwen oyer de man-vrouw verhouding zijn geschreven. In de vex-houding der sexen moet de een actief en sterk, de ander passief, en zwak zijn. Wie deze verhouding in heden en ver leden critisch bekijkt ziet een zekere strijd die we misschien beter als levenskunst kunnen betitelen. Eeuwenlang is de vex-houding tussen; man en vrouw dezelfde gebleven. De man is de incarnatie van het leven geworden, de vrouw werd een houvast voor cle man, maar tevens de incarnatie van de dood. Als object behoort de vrouw tot de natuur. De man-mens vreest de vrouw, hij onderwerpt haar echter ook en maakt haar tot onderwerp van zijn verering, wat vooral in de romantische negentiende eeuw sterk naar voren kwam. Het gezag van de. man over de vx-ouw is geboren uit onzekerheid. De vrouwelijke intelligentie, gevormd in de school van de list, heeft zich tegen de heerszucht van de man trachten te verzet ten. Zij nam haar toevlucht tot vleierij en charme, waarmee zij trachtte, onder het juk van het mannenbewind uit te ko men. De verhouding werd gecompliceerd door het feit dat zij niet wilde zijn wat zij verondex-steld werd te zijn. Wanneer er liefde in het spel komt is er sprake van kracht en zwakte -voor hen beiden. De individuele vrouw zal geëei-d, bemind en gevreesd worden. Als groep zal zij échter niet voor vol worden aangezien. ïn de negentiende eeuw zien we een verschtöving in de man-vrouw verhouding, door de vorming van vrouwenbewegingen en de emancipatie. En hoewel er veel veranderd is, eigenlijk is er toch veel betx-ekkelijks in de afstand heden-verleden. Het was 1 Febx-uari dex-tig jaar geleden, dat de voetbalclub „Ripperda", die na velp om zwervingen haar verblijf op een der gemeen telijke sportterreinen aan de Schalkwijker- weg heeft kunnen vestigen, werd opgericht. Deze dag is onopgemerkt voorbijgegaan, maar morgen, Zaterdag 3 Maart, zal het heuglijke feit met een feestavond in gebouw „Sint Bavo" aan de Smedestraat op waar dige wijze woi-den hei-dacht. Er zal dan tevens gelegenheid zijn het aan het eind van het vorige seizoen door het eerste elftal behaalde kampioenschap de nodige luister bij te zetten, hetgeen het vorige jaar is achterwege ge bleven, De omstandigheid, dat dit team ook .thans weer een goede kans heeft op een kam pioenstitel en het toeval, dat nog een vijftal Rippex-da-ploegen in liun groepen eerste plaatsen innemen of nog kunnen gaan bezetten, zijn redenen te meer om het dertig jarig bestaan feestelijk te herdenken. Ripperda blijkt een gezonde vereniging te zijn, waarin de jeugd een belangrijke plaats inneemt. Behalve zes senioren elftallen telt de club één junioren-, twee aspiranten- en enkele zogenaamde „kleur"-elftallen. Deze laatstgenoemde teams zijn samengesteld uit zeer jeugdige voetballers, die hun .sport onder toezicht van - de jeugdleiders op Woensdagmiddagen kunnen beoefenen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9