OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Kunstcritiek Kabinetscrisis veroorzaakt grote achterstand bij de Tweede Kamer Bidault faalde, Queuilie neemt formatie-pogingen van hem over Kamerfracties gaan accoord met prof. Romme's ontwerp-programma Amerikaanse luchtstrijdkrachten in Europa worden verdubbeld Patrouilles over de Han Voorbehoud ten aanzien van de bezetting der ministerzetels Dr. Drees weer minister-president? Attlee ontkent het aftreden van Bevin P. v. d. A. vraagt nadere inlichtingen Vijftien doden bij vliegramp in Amerika Oost-Duits parlement richt zich tot West-Duitse regering Er moeten nog enige begrotingen en de kwestie der topsalarissen behandeld worden Prijsverhoging van margarine? Er staat nog niets vast Moord op planter van een onderneming bij Soerabaja Weinig hoop op succes van radicale voorman Het woord is aan Verdediging van het Gemenebest Auto reed van aanlegsteiger; bestuurder verdronken Amerikaanse invitatie aan Rusland: Laat de UNO de legersterkten controleren" Ongunstig vooruitzicht voor viermogendheden-conferentie Washington blijft staan op West-Duitse herbewapening HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 200 4c ZATERDAG 3 MAART 1951 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 53 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er IS WEER een Boekenweek verstre ken. De secretaris-generaal van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. H. J. Reinink, heeft bij het openingsfeest te Amsterdam deze gelegenheid te baat genomen om de kunst critici te kapittelen. Hij is van mening dat zij te onbarmhartig in hun oordeel zijn. Ten bewijze van deze mening heeft hij verhaald dat een groot buitenlands kunste naar waarmee hij de dirigent Bruno Walter bedoelt niet meer in Nederland wil komen wegens de onvriendelijkheid der critieken. De Volkskrant spreekt daar van morgen haar verbazing over uit: „Men vraagt zich verbijsterd af wat de heer Walter dan had willen lezen. Men heeft hem van ah® kanten bejubeld." Inderdaad. Ik begrijp daar ook niets van. De dirigent Bruno Walter is blijkbaar niet gauw ver zadigd. Zowel het publiek, dat bij zijn con certen zo vaak zijn Hollandse reserve heeft prijsgegeven en van klaterend handgeklap tot ovaties is overgeslagen, als de critiek in schrifturen vol geestdriftige bewonde ring, heeft deze orkestleider overvloed van bijval geschonken. Waarover kan Walter zich beklagen? Men heeft hem niet met Toscanini gelijkgesteld. Men is Toscanini als een wonder, als een figuur op eenzame hoogte blijven zien. Nu ja. Ten deze heeft de Nederlandse critiek geen ander stand punt ingenomen dan die in het buitenland en Bruno Walter kan dit ook bezwaarlijk als een onbarmhartige beoordeling van zijn kunnen beschouwen. Het voorbeeld, door mr. Reinink gegeven, lijkt dan ook niet gelukkig gekozen. Maar afgezien daarvan wekt het verwondering dat een overheidspersoon zich met de cri tiek gaat bemoeien. Waarom eigenlijk? Wij leven in een wereld, waarin de vrijheid van meningsuiting opnieuw in vele landen teloor is gegaan. Maar niet in het onze. Sinds 1848 staat in onze Grondwet: „Nie mand heeft voorafgaand verlof nodig, om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verant woordelijkheid voor de wet." Dit artikel 7 belichaamt nog steeds, onveranderd ook in zijn practische toepassing, onze persvrij heid. Als iemand er misbruik van maakt door opruiende taal, door inbreuk op de openbare zeden of door belediging dat betekent het voorbehoud, dat in de staart van het artikel wordt gemaakt is het de rechter, die hem daarvoor ter verantwoor ding roept. Maar zelfs in zulk geval, dat hij overigens ook niet genoemd heeft, heeft de secretaris-generaal van O., K. en W. er niets mee te maken. In de negentiende eeuw heeft de minister-president Thor- becke eens in de Kamer gezegd „Kunst is geen regeringszaak" en dit heeft tot veel misverstand aanleiding gegeven bij men sen, die er zijn rede nooit op nageslagen hadden. Zij meenden dat hij bedoeld had, dat de overheid zich van kunst en kunste naars niets behoefde aan te trekken. Zijn werkelijke bedoeling, geuit naar aanleiding van ontevredenheid over het gehalte van de Nederlandse inzending op een buiten landse tentoonstelling, was evenwel dat de beoordeling van kunst geen regeringszaak is. De regering treedt niet als kunstcriticus op, zei hij. Mr. Reinink is een stap verder gegaan dan hetgeen Thorbecke niet wilde: hij treedt op als beoordelaar van kunstcritici. Wij verwachten zoiets niet en wensen het niet. Het klopt niet met de in dit land gegroeide en gebruikelijke toepassing van art. 7. „Het doet ons denken aan gebruiken en stromingen, waartegen het vrije Europa zich met hand en tand verdedigd heeft en nog verdedigt. Het is principieel onjuist, omdat niemand mag eisen dat de critiek minder eerlijk is dan ze wil zijn", schrijft de Volkskrant, die overigens de hoop uit spreekt, dat deze kleine dissonant in de blijde naklank van de Boekenweek verlo ren zal gaan. Dat hoop ik ook, en te grote betekenis zou ik aan de dissonant evenmin willen toekennen. Maar het is toch goed vast te stellen, dat zij die dagelijks met de uitoefening der persvrijheid te maken heb ben terzake zeer gevoelig zijn en blijven. In deze tijd wellicht meer dan ooit. Wat de kunstcritici aangaat: zij maken niet al leen bij gelegenheid hun aanmerkingen, die in de vorm van opbouwende critiek hun goede uitwerking kunnen teweegbren gen, maar steken ook vaak de loftrompet. Zoals iedere lezer van beoordelingen weet. Niemand kan het te allen tijde met hun oordeel eens zijn, maar dat is ook niet te verwachten en het is niet nodig. Zeker is het geen overheidstaak, hen te beoordelen. R. P. FRANKFORT (Reuter). De bevelheb ber van de Amerikaanse luchtstrijdkrach ten in Europa, luitenant-generaal Norstad, heeft in Frankfort verklaard, dat „binnen enkele maanden" het aantal eenheden van de luchtmacht voor Europa aanzienlijk ge stegen zou zijn. Wanneer en waar zij aan deze zijde van de Atlantische Oceaan zou den worden gestationneerd is volgens hem een kwestie waarover alleen door het op perbevel van de geallieerde strijdkrachten in Europa kan worden beslist. Volgens generaal Norstad is het de be doeling de omvang en doeltreffendheid van de luchtmacht in Europa te verdub belen. De generaal weigerde cijfers bekend te maken. Patrouilles van de Amerikaanse derde divisie zijn Vrijdag de Han op drie punten overgestoken en beproeven de verdediging van Seoel. Vliegtuigen der verbondenen ondernamen aanvallen op troepen in de Zuidelijke buitenwijken van de stad.. Aan de opmars door moeilijk begaanbaar terrein nemen Koreaanse, Amerikaanse, Nederlandse en Franse troepen deel. Een Amerikaanse marine-patrouille is in het verlaten Hoengsong geweest. MacArthur maakte Vrijdag bekend, dat ziel* in centraal-Korea nog 31 vijandelijke divisies bevinden. Ondanks tactische suc cessen der verbonden legers gaf de tegen stander niet zonder meer kamp. - Volgens radio Peking heeft de Noord- Koreaanse vloot sinds het begin van de oorlog in Juni 69 Amerikaanse en Zuid- Koreaanse schepen tot zinken gebracht of beschadigd. 's-GRAVENHAGE, 3 Maart. De Re geringsvoorlichtingsdienst deelt mede: Prof. Romme heeft gisteren van de voor zitters, respectievelijk waarnemend-voor zitters, van de Tweede Kamerfracties der K V.P., P. v. d. A., A.-R. C.-H. U. en V.V.D. schriftelijk mededeling ontvangen dat zij, ieder na raadpleging van hun fracties, be reid zijn, om tot de bevordering van de tot standkoming van een kabinet op de grond slag van het hun door de informateur voor gelegde ontwerp-programma medewerking te verlenen, als hun door de informateur is gevraagd, indien ook de samenstelling van het kabinet hun in 's lands belang vol doende bevredigend zal voorkomen. In de kennisneming van de nadere in houd der vorenbedoelde schriftelijke me dedelingen heeft de heer Romme aanlei ding gevonden, gisteravond nog een be spreking te houden met de ministers Drees, Lieftinck, Van den Brink en Mansholt, ter behandeling van verschillende technische punten. Daar minister Van den Brink om particuliere redenen, welke liggen buiten de door de informateur te behartigen zaak, gisteravond verhinderd was, heeft de heer Romme met minister Van den Brink de door hem te bespreken punten afzonder lijk behandeld. De informateur zet zijn onderzoek naar de mogelijkheid van de samenstelling van een kabinet thans voort op de grondslag van het aanvaarde ontwerp-programma. Zijn taak is nu in een volgend stadium ge komen, maar nog geenszins ten einde ge bracht. Desgevraagd verklaarde de heer Romme dat hij het verstandig zou achten een af wachtende houding aan te nemen ten op zichte van de vraag, of hij het moeilijkste deel van zijn taak thans achter de rug dan wel nog voor de boeg heeft. Onze parlementaire redacteur meldt nog: De informateur prof. Romme blijkt wel een stuk verder gekomen te zijn dan zijn voorganger, de formateur mr. Steenberghe. Hij is er immers in geslaagd de instemming van de vijf grote fracties te verkrijgen met het door hem gemaakte ontwerp-program ma. Dit schijnt in sommige opzichten wel te verschillen met het ontwerp-Steen- berghe. Bovendien is het ook denkbaar dat naar gelang de crisis langer duurt, de ver schillende fracties eerder bereid zijn om een extra offer te brengen. Hoe het ook zij, in parlementaire kring noemde men het verrassend dat de Anti-Revolutionnairen thans ook hun ja-woord hebben gegeven, hoewel de formulering inzake Nieuw Gui nea in het ontwerp-Romme voor hen min der aantrekkelijk zou zijn dan die in het ontwerp-Steenberghe. Zekerheid bestaat dat het door de vijf fracties gegeven ja-woord tevens een ja betekent ten opzichte van het plan om in het kabinet zes tot de K.V.P. behorende ministers, vijf P. v. d. A., twee A.R., één Chr. Hist, en één V.V.D. te doen zitting nemen. Verder neemt men in Den Haag ook reeds als vaststaand aan dat dr. Drees be reid is wederom minister-president te wor den en dat met zijn instemming minister Stikker de portefeuille van Buitenlandse Zaken zal behouden. Men mag aannemen dat mr. Stikker bereid is deze portefeuille te aanvaarden. Indien men het bericht over de stand van zaken van het werk van de informateur goed leest, dan ziet men dat toch een voor behoud is gemaakt, namelijk dat de samen stelling van 'het kabinet ook bevredigend geacht zal kunnen worden. Dit slaat na tuurlijk op de keuze van de personen en de verdeling van de verschillende portefeuil les. Het kan immers een groot verschil maken of een fractie de onbelangrijkste LONDEN (Reuter). Het bureau van de Engelse minister-president heeft ver klaard, dat er geen waarheid schuilt in het bericht, dat Bevin besloten zou hebben af te treden. Desondanks houden de geruchten aan, dat Bevin persoonlijk .reeds heeft besloten als minister van Buitenlandse Zaken af te treden, zodra een opvolger gekozen kan worden. dan wel de belangrijkste portefeuille toe bedeeld krijgt. Hierin zitten dan ook nog ongetwijfeld moeilijkheden opgesloten, al mag men wel verwachten dat dr. Drees zo nu en dan omtrent dit vraagstuk bij prof. Romme een woordje mee zal spreken. De informateur is hedenmorgen begon nen de fractievoorzitters afzonderlijk te ontvangen voor besprekingen over de za kelijke kanten betrekking hebbend op de samenstelling van het kabinet. Mr. W. A. J. Burger, waarnemend frac tievoorzitter van de Partij van de Arbeid, heeft prof. Romme schriftelijk nadere in lichtingen gevraagd over de passage in diens communiqué van hedenmorgen, be treffende het voorbehoud, dat door de vijf Kamerfracties met betrekking tot de mi nisterskeuze zou zijn gedaan. De Partij van de Arbeid heeft namelijk op uitdruk kelijk verlangen van prof. Romme een der gelijk voorbehoud niet gemaakt. Uit het bovenstaande blijkt, dat nog niet alles direct gemakkelijk gaat. Ook indien de verwikkelingen, die er volgens het ver zoek van mr. Burger blijken te zijn, uit de weg geruimd worden, blijft de kans nog vrij groot dat juist bij de toekenning der portefeuilles aan personen uit de vijf partijen afkomstig, moeilijkheden rijzen. Niet uitgesloten is het dat een of meer nieuwe departementen geschapen zullen worden. In het ontwerp-programma van prof. Romme is volgens onze inlichtingen ook rekening gehouden met de situatie welke ontstaan is door de West-Duitse maatre gelen tegen onze import, welke natuurlijk van invloed zijn on onze betalingsbalans en dus op het zoeken naar middelen tot dekking van de tekorten daarop. Op het vliegveld van Sioux City (Iowa, V.S.) is Vrijdag een Dakota in een sneeuw storm bij een landing verongelukt. Vijftien personen zijn om het leven gekomen. Tien personen hebben het ongeluk overleefd. Twaalf passagiers en drie leden van de bemanning kwamen om het leven. Tien passagiers overleefden de ramp. De Dako ta, een toestel van de „Mid Continent Air line", stortte in een korenveld neer, toen bij de landing het zicht door een hevige sneeuwstorm plotseling belemmerd werd. Het Oost-Duitse parlement heeft opnieuw een beroep gedaan op de Wést-Duitse regering, zich te verenigen met een ge meenschappelijk Duits program van „vrede en eenheid" dat aan de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier in Parijs zou worden voor gelegd. Dr. Konrad Adenauer, de West-Duitse Bondskanselier, heeft het beroep van het Oost-Duitse parlement van de hand ge wezen. Hij noemde het „slaan tegen een deur, die al open is." Hij herhaalde zijn eis tot „vrije, demo cratische verkiezingen in geheel Duitsland als eerste stap tot eenheid. Honderd Bredase dames knopen samen een purper-paars tapijt van zeven bij negen meter, dat bestemd is voor de trouwzaal van het Bredase stadhuis. Het is de bedoeling het in 1952 aan te bieden; in dat jaar is het namelijk zevenhonderd jaar geleden, dat Breda de stadsrechten verwierf. Aangezien de honderd dames natuurlijk niet tegelijk aan het tapijt kunnen werken, is er een werkrooster opgemaakt en aan de hand daar van wordt nu bij toerbuurt tfewerkt. Vol goede moed werkt een „ploeg" dames aan het tapijt. Jhr. vir. E. van Lennep te Heemstede is benoemd tot thesaurier-generaal. Nu de kabinetscrisis reeds meer dan vijf weken duurt, rijst de vraag hoe het parle ment de achterstand, welke allengs is ont staan, zal kunnen inhalen. De Tweede Kamer heeft nog geen enkele begroting voor 1951 volledig afgedaan. Men herinnert zich hetgeen zich voordeed met de z.g. top salarissen, waarover de thans demission- naire regering destijds een Nota van Wijzi ging toezegde. In afwachting daarvan wer den de begrotingen aangehouden. Van Sociale Zaken moet in de Kamer nog de afdeling volksgezondheid behandeld wor den. Over Oorlog, Marine, Uniezaken en Onderwijs is nog geen woord gezegd. De bedoelde Nota van Wijziging zou juist door de Kamer worden behandeld, toen de crisis uitbrak. Wanneer zal de Kamer weer bijeen kun nen komen? Natuurlijk kan de voorzitter haar bijeenroepen en aan de regering vra gen of zij bereid is, bepaalde zaken te be handelen. Het wordt echter bezwaarlijk geacht met een demissionnaire regering be grotingen af te doen. Wanneer de Tweede Kamer bijeen zou komen, zou bovendien in die tussentijd een nieuw kabinet gevormd kunnen zijn. In dat geval zou zich de situatie kunnen voordoen, dat de oude ministers niet meer en de nieuwe nog niet beschikbaar zouden zijn. Nieuwe ministers plegen immers e'nige tijd nodig te hebben om zich van de lopende zaken op de hoogte te stéllen. Dit laatste zou oor zaak kunnen worden van nog verdere ver traging. Om de verloren tijd in te halen kan men In kringen van de handel in margarine wordt vrij algemeen de verwachting uit gesproken, dat reeds binnen enkele dagen de prijs van dit product zal stijgen. Men noemde zelfs een bedrag van 4 cent per pakje van 250 gram. Van bevoegde zijde vernemen wij intussen, dat daaromtrent nog niets vaststaat. Verhoging van de prijs van de margarine betekent een ingrijpende verandering in de loon- en prijspolitiek der regering. Ophef fing of vermindering der subsidies op levensmiddelen vormde een der problemen, wélke bij de opstelling van het regerings programma voor het nieuwe kabinet een belangrijke rol heeft gespeeld. Bovendien is er een prijsstop, welke de prijs der gevitaminiseerde margarine (an dere margarine is op het ogenblik verbo den) op 37 cent per pakje van 250 gram vastlegt. Op 1 Februari is de prijsafspraak tussen de margarine-fabrikanten afgelo pen. Opheffing van de prijsstop zou kun nen leiden tot een hernieuwde scherpe concurrentiestrijd. Zou de regeringssubsidie op de marga rine opgeheven worden, dan zou een pakje gevitaminiseerde margarine van 250 gram op 65 cent moeten komen. Onze correspondent in Soerabaja seint: Op de onderneming Soemberwoeloe in het regentschap Loematjang bij Soerabaja is in de afgelopen nacht een overval ge pleegd, waarbij de Nederlandse planter Pfefferkorn werd gedood, terwijl de Ne derlandse employé Smit ernstig werd ge wond. het Paasrecès laten vervallen. Voorts zal het wel nodig zijn overdag en 's avonds te -vergaderen, tenzij de nieuwe regering, wat niet onwaarschijnlijk is, belangrijke wijzi gingen op de begrotingshoofdstukken zou aankondigen. In dat geval kan de Kamer, daarmee rekening houdende, het niet nodig vinden, over de oorspronkelijke begrotin gen van gedachten te wisselen. Men zou dan op een zeer vlugge wijze kunnen komen tot voorlopige vaststelling van een begroting. Is zulk een begroting wet ge worden, dan spreekt men van een crediet- wet. In een credietwet kan ook worden bepaald, dat zij voor een half jaar geldig is Zulk een bepaling brengt met zich mee dat over de helft der uitgetrokken bedra gen kan worden beschikt. Vroeger kwam het systeem Van crediet wetten meer voor dan tegenwoordig. De laatste maal werd het toegepast in de zit ting 1919-1920, toen de Tweede Kamer de begroting van Marine, ingediend door mi nister Bijieveld, verwierp. De minister trad toen af en er kwam een wet tot stand tot voorlgpige vaststelling dier begroting. Dit was een credietwet. Fliegende Blatter: Nu ik opgehouden heb jong te zijn zeggen de mensen: ik ben de oude niet meer. (Van onze correspondent te Parijs) De Franse kabinetsformatie heeft giste ren nog geen enkele vordering mogen maken. De katholiek Georges Bidault, die de regeringsbasis naar rechts verbreden wilde, heeft zijn voornemens zien stranden op de onwil van socialisten en Gaullisten, welke laatsten zijn uitnodiging tot een onderhoud zelfs niet eens beantwoord hebben. Na Bidault heeft de zittende minister van Binnenlandse Zaken, Queuilie, een kans mogen wagen, doch gisteravond laat werd reeds algemeen verwacht dat ook deze ra dicale voorman zijn opdracht wel weer aan president Auriol zou moeten teruggeven. Waarschijnlijk zal dan de beurt aan een socialist gekomen zijn. Ramadier wordt in dat verband waarschijnlijk het veelvuldigst genoemd. Doch ook zijn succesmogelijk heden schijnen uitermate gering. Mogelijk zal daarom Guy Mollet, de socialistische partijsecretaris, als informateur worden aangezocht. Men herinnert er aan dat Mollet in Juni in dezelfde functie met suc ces het terrein voor Pleven wist te effenen. Katholieken en radicalen tonen, ieder van hun kant, nog dezelfde onverzettelijk heid op het punt van de kieswet-hervor ming. Nu de partijen dus niet in staat Uit Londen seint Reuter dat het voorne men bestaat een conferentie te beleggen over de defensie van het Gemenebest die waarschijnlijk in Mei in Londen zou wor den gehouden. De conferentie zou zich waarschijnlijk bezig houden met de verdediging van het Midden-Oosten, de voorziening van stra tegische grondstoffen, opvoering van de wapenproductie, bescherming van de aan- voerwegen van het Gemenebest en een eventueel pact voor het gebied van de Stille Oceaan waarvan Australië en Nieuw-Zee- land voorstanders zijn. Om 8 uur vanmorgen is een ongeveer 40-jarige man met een kleine personen auto van een aanlegsteiger aan de Prins Hendrikkade te Rotterdam te water ge reden. Ongeveer een uur later heeft men de auto en het stoffelijk overschot van de bestuurder kunnen bergen. Uit de papie ren, die het slachtoffer bij zich had, kon men de identiteit niet vaststellen. De foto van het rybewijs toonde geen gelijkenis met de verdronkene. schijnen om een uitweg te vinden, gaan er steeds meer stemmen op om door middel van een referendum het volk zelf tot een uitspraak uit te nodigen. Het is echter niet waarschijnlijk dat de partijleiders bereid zullen zijn zich zelf zo'n certificaat van onvermogen te verstrekken. Intussen dringt de tijd. Economische problemen dringen met onweerstaanbare kracht naar voren en ook de internationale situatie eist voor Frankrijk een regering die met een maxi mum aan kracht en eensgezindheid naar buiten zal kunnen optreden. Maandag komen in het Palais Rose de plaatsvervangers van de vier ministers van Buitenlandse Zaken samen, doch wanneer zich dit week-einde geen wonderen vol trekken zal er dan nog geen regering zijn, die hen een aanmoedigend woord van wel kom zal kunnen toeroepen. LAKE SUCCESS, 3 Maart. (Reuter). De Amerikaanse gedelegeerde in de UNO- commissie voor de bewapening, Frank Nash, heeft de Sovjet-Unie in een officiële verklaring uitgedaagd een internationale verificatie toe te staan van de Russische verklaring als zouden de Westelijke lan den twee maal zoveel troepen op de been hebben als de Sovjet-Unie. De Sovjet- Unie verklaarde zulks in de recente nota aan Engeland. Indien de Sovjet-Unie werkelijk ernst met dit vraagstuk wenst te maken, aldus de Amerikaanse afgevaardigde, dient zij haar oppositie op te geven tegen de plan nen voor een controle door de UNO van de troepensterkte. De meerderheid in de UNO heeft de desbetreffende plannen goedgekeurd. Indien de Sovjet-Unie ech ter alsnog bereid is zou men onmiddellijk tot controle en verificatie kunnen over gaan. Amerika is onmiddellijk daartoe bereid. Indien de Sovjet-Unie bereid zou zijn een inspectie toe te staan zouden haar „beweringen omtrent vredelievende be doelingen hun tegenwoorde holle en spot tende klank verliezen". De commissie voor bewapening heeft reeds plannen ontworpen voor de verificatie van ingediende gege vens der verschillende landen. Het voor stel kreeg echter in de Veiligheidsraad het veto van de Sovjet-Unie. Van 1948 af hadden Frankrijk, 'Engeland en Ameri ka aangedrongen op de invoering van een controle als eerste stap naar de vermin dering en regeling van de bewapening en de gewapende strijdkrachten. De diplomatieke correspondent van de „New York Times", James Reston, schrijft dat de regering van de Verenigde Staten er op zal blijven aandringen, dat West- Duitsland zich bewapent en zich aansluit bij de West-Europese verdediging, ondanks de vergaderingen van de plaatsevervan gers der grote vier, die volgende week te Parijs worden gehquden. In een bericht uit Washington meldt Reston dat Amerikaanse functionarissen hebben gezegd dat zij bereid zijn op af schaffing van het Amerikaans-Brits-Franse bezettingsstatuut in Duitsland aan te drin gen en andere wijzigingen aan te brengen in Amerika's betrekkingen tot de regering te Bonn, mits de Duitsers de op de Brus selse conferentie van de Atlantische minis ters van Buitenlandse Zaken aangenomen formule voor de herbewapening van West- Duitsland willen aanvaarden. Functionarissen te Washington zouden niet verrast zijn, zo gaat Reston verder, als de Russen zich bereid zouden verklaren accoord te gaan met de eenmaking van Duitsland of zelfs met het terugtrekken van een deel of het geheel van hun troe pen uit Duitsland. Maar tenzij een dergelijk Russisch voorstel vergezeld zou gaan van solide garanties voor de veiligheid van West-Duitsland en West-Europa, zou het voor de Verenigde Staten onaanvaardbaar zijn. Verantwoordelijke functionarissen hier zeggen, aldus de correspondent, dat de Verenigde Staten van plan zijn hun de fensieve strijdmacht in Europa op te bou wen, ook al zou de Sovjet-Unie terugtrek king van alle legers, met inbegrip van het Russische, uit Duitsland voorstellen. Naar verluidde had de Amerikaanse rei zende ambassadeur dr. Philip Jessup mach tiging ontvangen accoord te gaan met het plaatsen van de kwestie der eenmaking van Duitsland op de agenda van de raad van ministers van Buitenlandse Zaken, op voorwaarde echter, dat in Duitsland ver kiezingen onder internationaal toezicht zouden worden gehouden en dat de com munistische parlementaire organisatie in Oost-Duitsland zou worden afgeschaft. Boven Rusland bevindt zich nog steeds een machtig gebied van hoge luchtdruk. Een uitloper van dit gebied strekt zich uit over Zuid-Zweden en de Noordzee tot aan Ierland. Door deze luchtdrukverdeling waait de wind in onze omgeving uit Oostelijke richting en houdt de aanvoer van koude lucht uit Duitsland aan. Een actieve depressie bevindt zich nu ten Zuid-Westen van IJsland. Deze beweegt zich in Noord-Oostelijke richting en kan dus het weer in ons land niet beïnvloe den. ONBEWOLKT-, étiCHPSEwi 3 HALF 8EW. 3'ZWAAR SEW GEHEEL BÉ-W MtST SNEEUW^: REGENT i MOTREGENS A HAGEL K V BUIEN K.ONWEER ^TEMPERATUUR IO05'SC8AA» V BELANGRIJK.; Z//l .NEEBSLAC- GEBIED CENTRA; h hoge druk ■l lage druk SCHEIDINGSLIJN-fpQNT. TUSSEN LUCHT VAN t- -••• T .VERSCHILLENDE' HERKOMST m-*;,STA;NP vanuit--,TE KEN 'GE E'ET.D.E&AJNDRICHTING S*® AAN- lEDEBrtHELE-'DWARSSTREEP- IS EEN WIND- SNELHEKJ VAN Vijf METEP'PEafeECONDE AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Droog weer met plaatselijk enkele overdrijvende wolkenvelden. Meest matige Oostelijke wind. Vannacht lichte en tegen de ochtend hier en daar matige vorst. In de middag temperaturen slechts enkele graden boven het vriespunt. 4 Maart Zon op 7.22 uur, onder 18.23 uur. Maan op 6.20 uur, onder 13-49 uur 5 Maart Zon op 7.20 uur, onder 18.25 uur Maan op 6.44 uur, onder 15.20 uur Hoog en laag water te IJmuiden: Zaterdag 3 Maart Hoog water: 11.35 uur. Laag water: 16.33 en 19.34 uur. Zondag 4 Maart Hoog water: 0.34 en 8.20 uur. Laag water: 13.14 en 21.10 uur. Maandag 5 Maart Hoog water: 1.54 en 14.18 uur. Laag water: 9.41 en 22.20 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1