OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De lange weg Geen kabinet op zeer brede basis Noordelijk offensief in Korea in voorbereiding, aldus MacArthur Egyptische critiek opx methoden der Fransen in Marokko Conferentie der plaatsvervangers begon in „hoffelijke atmosfeer' Straaljager neergestort öp de Veluwe Reserve-luitenant-vlieger J. C. Heeren omgekomen Anti-Revolutionnairen gaan niet accoord met de hun toegedachte ministerzetels Mollet thans formateur Geruchten over arrestatie van Gottwald en Zapotocky Nederland accoord met een Moerdijk-kanaal? Het woord is aan Planter Smits overleden Grote troepenverplaatsingen uit Noord-Korea in Zuidelijke richting Washington maant beide partijen tot gematigdheid Van beide zijden werden agenda's ingediend HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 202 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon T5295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 6 MAART 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 55 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZES WEKEN heeft de kabinetscrisis nu geduurd en juist heeft de huidige in formateur, prof. Romme, de zeer brede basis van vijf partijen moeten verlaten om zich met frisse moed te werpen op de min der brede basis van vier. Het is een lange weg, die naar de oplossing moet voeren en waarop bij afwisseling formateurs en in formateurs voortzwoegen. Een lange weg, die door de lentezon niet wordt bestraald. In de schaduw ligt hij, er bloeien geen voorjaarsbloemen langs zijn boorden, hij kent niet de frisse jeugd van een herboren natuur. Politici slepen er zich moede op voort. De Kleine Krant van de Groene Amsterdammer heeft er grapjes over ge maakt in een profetisch stuk, dat het der tigjarig bestaan van onze kabinetscrisis schildert. Nog steeds behandelt het demis sionaire kabinet-Drees-van-Schaik dan de lopende zaken. Jhr. mr. Beelaerts van Blokland is aan de beurt om als formateur op te treden (hij is 115 jaar- oud) en de communist Paul de Groot, pas teruggekeerd „van een bezoek aan Tito in Moskou" hoopt dat hij het volgend jaar ook eens een maand of drie zal mogen proberen. Laten er grapjes over gemaakt worden, maar opwekkend is de loop van zaken allerminst. Een grote lijn, een grote poli tiek, een op de toekomst gericht beleid ontbreken. Beter dan een brede basis van partijen zouden wij een brede basis van beleid kunnen verlangen. Waar gaat het heen? Hoe ziet men de toekomst van Ne derland binnen laat ons bescheidenlijk vragen tien jaar? In welke richting stuurt men de staatkundige ontwikkeling? Is men ervan overtuigd dat dit kleine land njet zijn te grote bevolking op zijn eentje zal kunnen voortgaan? Zo niet, streeft men dan naar een federale aaneensluiting met een of meer anclere landen binnen die tien jaar? Of binnen vijftien of twintig? Welke voorstelling maakt men zich van de toe komstige ontwikkeling van zaken, met een verhoging van de defensie-begroting van 850 tot 1500 millioen in het vooruitzicht een verhoging die zeker niet grotendeels uit de belastingen te halen is? Leningen dus maar weer? Nieuwe verhoging van de enorme staatsschuld. Hoe moet het met de industrialisatie gaan? op welke wijze zullen ettelijke bedrijven erin slagen, ver ouderde apparatuur te vervangen door nieuwe, die vier, vijf of zesmaal zoveel kost als vóór de oorlog? Men kan een ge hele reeks vragen opwerpen, maar zij zijn alle samen te vatten in die ene: op welk plan, op welk beleid voor de toekomst grondt men de toekomst van Nederland? Als er Kamerverkiezingen op til waren maar daar moeten wij nog anderhalf jaar op wachten zou men ertoe geneigd zijn de kiezers, die vergaderingen van candi- daten bijwonen, aan te sporen om die vraag te stellen. „Hebt gij een plan en hoe stelt gij u Nederlaftd binnen tien, binnen vijf tien, binnen vijf-en-twintig jaar voor?" zouden zij eraan kunnen toevoegen. Over anderhalf jaar zal er denkelijk nog wel evenveel reden zijn als nu, om deze aan sporing te herhalen. De crisis leert ons maar weer hoe be langrijk partijen niet alleen het aantal mi nisters-zetels achten, dat aan elk harer ten deel zal vallen, maar ook welke zetels het zullen zijn en wie cop zullen zitten. Onze parlementaire redacteur meldt ons van daag dat de leider van de A. R. fractie dr. Schouten dit laatste door de A. R. zelf beslist wilde hebben, hetgeen in strijd met staatsrechtelijk gebruik is. Het zijn nim mer de fracties op de partijen geweest, die (elk voor zich) de personen aanwijzen die deel van een kabinet moeten uitmaken. De vraag rijst of dr. Schouten wellicht een middel zocht, om van deelneming aan een in wezen geenszins aaneengesloten ploeg af te komen en dit het beste middel vond, tevoren beseffend dat zijn eis niet zou wor den aanvaard. Als dat het géval niet is lijkt de voorwaarde, komend van een zo ervaren parlementariër en kenner van ons staatsrecht, onbegrijpelijk. Zal prof. Romme nu slagen met vier partijen? Dat wil zeggen: zal hij zijn infor- matorische opdracht op voor hem bevredi gende wijze volbrengen, zodat de Koningin spoedig een formateur (hem of een ander) zal kunnen aanwijzen om alleen maar de laatste hand aan het werk te leggen? Dat is de vraag nog. Want als de vier partijen het over het program eens zijn dat schijnt zo te wezen; laat ons hopen niet slechts, omdat er eenmaal een eind aan moet komen dan rest nog die verdeling der zetels, zowel naar aantal als naar hoe danigheid. En nu het aantal partijen van vijf tot vier gezakt is, moet zij natuurlijk opnieuw gemaakt worden. Daar zou men opnieuw op kunnen stranden. Er zouden dan voor nieuwe informateurs en forma teurs nog andere mogelijkheden zijn: geen parlementair kabinet maar een extra-par lementair, in theorie ook: een zakenkabinet, al lijkt dat in de huidige omstandigheden niet waarschijnlijk. Het ziet er helaas alle maal zo weinig indrukwekkend en bevre digend uit; het wordt niet gestuwd door een groot streven, evenmin gekenmerkt door waarlijk grote tegenstellingen, niet bezield door een groot (democratisch) staatsman die een groot doel stelt. Het is alles zo vlak en zo middelmatig. Intussen vertraagt de crisis de arbeid van het thuis afwachtende parlement op dusdanige wijze, dat men zich afvraagt of de begrotingen 'foor dit jaar voor de zomer afgehandeld kunnen zijn. Hetgeen toch, goed beschouwd, eigenlijk al heel laat zou wezen en in strijd met het doel van begrotingsax-beid. On gelijk, niet deugdelijk. Zes weken énsis. R. P. Maandagmiddag omstreeks drie uur is een straaljager van de jachtvliegschool wente, bestuurd door de 21-jarige reserve tweede luitenant J. C. Heeren uit Amster dam, op een terrein van het schietkamp De Harskamp neergestort. De piloot kwam bierbij om het leven. Het toestel sloeg een gat van vier meter mepte in de grond. De wrakstukken van net vliegtuig lagen over een afstand van "onderden meters verspreid. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. 's-GRAVENHAGE De informateur prof. Romme heeft Maandag zün besprekingen betreffende de zakelijke kanten van de samenstelling van een kabinet op zeer brede bases opnieuw ter hand genomen, nadat hem de vorige week was gebleken dat over eenstemming bestond tussen de fractievoorzitters en waarnemend-fractievoorzitters van de K.\ .P., P.v.d.A., A.R., C.H.U. en V.V.D. over het door hem aangeboden ont wei p-program, bezien m het kader van een kabinet waarvan de informateur het al gemene politieke beeld had geschetst. De Maandag voortgezette besprekingen hebber niet tot een overeenkomstige eensgezindheid mogen leiden. Met de zakelijke zetel verdeling, als door de informateur nader uitgewerkt, hebben niet alle genoemde fractievoorzitters zich in alle delen kunnen verenigen. Met name heeft een hunner niet kunnen instemmen met de aan zün politieke geestverwanten toegedachte departe mentale zetels. Bü nadere overweging van dit verloop van zaken is de informateur tot de slotsom gekomen, dat de samenstelling van een kabinet op zeer brede basis 011- mogelük is. De Franse crisis De informateur heeft Maandag de leider van de Anti-Revolutionnaire Tweede Kamer-fractie, dr. Schouten, alsmede achtereenvolgens mr. Van Maarseveen, prof. Lieftinck, prof. Van den Brink, prof. Albregts, prof. Rutten en de heer Mansholt ontvangen. Prof. dr. A. H. M. Albregts is algemeen secretaris van de Algemene Katholieke Werkgeversvereniging. De informateur zet zijn onderzoek naai de overgebleven mogelijkheden voor de totstandkoming van een kabinet voort. Onze parlementaire redacteur schrijft: De door de informateur gebakken vaas, „de zeer brede basis", ligt aan stukken. Prof Romme hoopt nu met een in zijn ogen iets minder schone vaas voor de dag te komen, die van „de brede basis". De tegenslag door de informateur onder vonden schijnt vooral veroorzaakt te zijn doordat de Anti-Revolutionnairen niet al leen ontevreden waren over de minister portefeuilles die aan hen zouden worden toebedeeld, maar bovenal doordat zij zelf wilden uitmaken wie uit hun midden ten slotte minister zou mogen worden. Dit laat ste was niet overeenkomstig de afspraak tussen de informateur en de vijf fractie voorzitters. De keuze van de personen zou toekomen aan de informateur ten behoeve van degene die straks als formateur zal optreden. De fracties, eenmaal hun ja woord op de grondslag van het ontvverr- programma-Romme gegeven hebbende, zouden hem verder in dit opzicht de vrije hand laten, nadat men zich ook verenigd had met zijn schema omtrent de toebede ling van de verschillende departementen aan de diverse partijen. In parlementaire kringen vindt men het opvallend dat juist dr. Schouten gepoogd heeft iets te bereiken dat men uit staats rechtelijk oogpunt gezien onjuist moet noe men, namelijk wanneer de fracties zelf willen uitmaken welke personen portefeuil les mogen en zullen krijgen. Intussen heb ben wij de indruk, dat men in kringen van de P. v. d. A. geenszins rouwig over het afvallen van de A. R. is; daar had men namelijk van het begin af aan niet veel vertrouwen in de mogelijkheid tot goede samenwerking ook met de Anti-Revolution nairen. Dank zij de zeer ruim gestelde opdracht die de informateur heeft gekregen kan hij thans proberen de weg te banen voor het optreden van een kabinet steunend op de medewerking van vier fracties. Wellicht zal het schema voor de verdeling van de departementen nu veranderd moeten Wor den, ook al is het denkbaar dat de infor mateur toch bepaalde Anti-Revolutionnai ren zal polsen, onverschillig of de A.R.- Kamerfracties thans niet meer aan de regeringscoalitie willen deelnemen. Het is misschien niet overbodig er nog eens op te wijzen, dat prof. Romme nog steeds als infox-mateur bezig is. Straks, als hij met zijn informatieve arbeid gereed is, zal er een foi-mat.eur komen. Hij kan zelf die taak krijgen, ook indien hij niet in het kabinet zitting wil nemen. Denkbaar is dat men meteen degene hiermee belast, die bestemd is oxr^ minister-president te wor den. Het is bekend, dat het in de bedoeling van de infoi-mateur ligt dr. Drees te be wegen weer als minister-president op te treden. Uit de aai-d der zaak heeft dr. Di-ees hieromtrent nog geen beslissing genomen. Dat kan ook moeilijk; want het ligt voor de hand dat het voor een minister-presi dent van het grootste belang zal zijn te weten dat de ploeg, waarovei' hij de leiding krijgt, hem als geheel bevalt. Vandaar dat dr. Drees dus voorlopig een afwachtende houding aanneemt en tevens dat er tussen de informateur en hem voortdurend con tact is met het oog op de inlichtingen die prof. Romme inwint over de mogelijke samenstelling- van het kabinet. De informateur heeft vanmorgen een koi-te bespi-eking met dr. Drees gevoerd op diens kabinet. Daarna heeft hij zich naaf Soestdijk begeven om aan de Koningin tussentijds verslag uit te brengen over zijn tot dusverre verrichte werkzaamheden. In de loop van de middag zou de informateur een gezamenlijke bespreking hebben met de voorzitters, respectievelijk waarnemend voorzitters van de K.V.P., de P. v. d. Ay de C.H.U. en de V.V.D. Men neemt aan dat het daarbij wel zal gaan over de vraag hoe er wijzigingen zouden moeten of kun nen worden aangebracht in het aanvanke lijke schema van de verdeling van het aan tal portefeuilles over de verschillende partijen, te weten 6, 5, 2, 1,1. Vrij groot acht men de kans dat vervolgens hierover ook nog wel door elk der vier fracties een vex-gaderirxg zal worden belegd. NEW YORK (Reuter). Het comité „Vrij Tsjechoslowakije" heeft Maandag avond te New York een vex-klaring uit ge geven volgens welke geheime, onbevestig de berichten uit Tsjechoslowakije waren ontvangen waaruit bleek, dat de vroegere Tsjechoslowaakse minister van buitenland se zaken Clementis is gedood, toen hij poog de uit zijn hechtenis te ontsnappen. Verder zouden volgens deze berichten president Gottwald en premier Zapotocky zich in arx-est bevinden wegens vex-zet tegen Russische eisen. De minister van buiten landse handel, Gregor, zou naar vex-luidt van zijn functie ontheven en onder arrest gesteld worden. Het speciale comité vex-klaarde boven dien, dat vier hoge functionarissen van de politie eveneens zouden zijxi gearresteerd. Zij zouden er van beschuldigd worden deelgexiomen te hebben aan het komplot van Clementis en zijn het hoofd van de politieke politie, het hoofd van de geheime politie, de chef van de afdeling paspoor ten van het ministerie van binnenlandse zaken en de opperbevelhebber van de ge- uniformeerde politie, genex-aal Josef Pavel. Guy Mollet PARIJS (Reuter). De 43-jarige Fran se socialistische leider Guy Mollet heeft zich bereid vex-klaaxrd de formatie van de regering op zich te rxemen. Mollet zal zich heden aan de Kamer voox-stellen. Hij zal dan 311 stemmen moeten verwerven om de opdracht te verkrijgen. Men was in meex-dex-heid van oordeel, dat Mollet heden het vertrouwensvotum in de Nationale Vergadex-ing zou winnen, doch dat hij niet het vertrouwen tel weten te winnen met zijn nieuwe regering „zo hij er inderdaad in slaagt een regering te voi-- men". Volgens Mollet heerst er ovex-een- stemming tussen de pax-tijen wat zijn eco nomisch en sociaal program betreft, met in begrip van voorgestelde subsidies op kolen, krantenpapier en kunstmest met daarmede gepaard gaande nieuwe belastin gen op luxe-artikelen. De radicalen hebben echter te vex-staan gegeven, dat zij het niét met het program eexxs zijn. De M.R.P. heeft Mollet doen,weten, dat zij het niet met zijn voorstel eens is om de kwestie van de verkiezingen geheel aan het parlement over te laten. (Van onze correspondent in Brussel) Naar wij van goedingelichte zijde te Brussel vernemen zal het rapport van de Benelux-waterwegen-commissie Van Cau- welaertSteenberghe, met goedvinden van de beide regeringen gepubliceerd worden. Het rapport, dat talrijke bijlagen heeft, zal rxog worden aangevuld met enkele kaar ten. Men hoopt dat het tegen einde Maart of begin April aan de pers zal kunnen wor den verstrekt. Het lijkt niet uitgesloten dat Nederland zal toestemmen in het graven van het Moerdijkkanaal, aldus deelde men ons mede. Het zal echter nog wel enkele weken duren voor een nieuwe Nederlandse regering het Benelux-programma aanpakt. Gustave le Bon: Gezond verstand en karakter zijn de staatsman dikwijls van meer nut dan genialiteit. DJAKARTA (Aneta). De Nederlandse planter Smits die, zoals bericht werd, Vrij dagnacht het slachtoffer van een moord aanslag door een roversbende werd, is aan zijn verwondingen overleden. TOKIO, (Reuter) Generaal Mac- Ax-thur heeft Dinsdag te Tokio medegedeeld dat er aanwijzingen bestaan, dat de Noor delijken voox'bereidingen treffen voor een tegenoffensief in de centrale sector van het Koreaanse front. Hij verklaarde dat zich thans in het gebied van de strijd negen tot twaalf vex-se of opnieuw gegroe peerde Chinese divisies bevinden. Geallieei-de vliegers maken melding van grote aantallen tanks der Noordelijken, die in de richting van Hoengson, het gehaven de sleutelpunt der Noox-d-Koreaanse er. Chinese stellingen in de centrale front sector, trekken. Luitenant-generaal Ridgway, bevelheb ber van het achtste Amerikaanse leger in Korea, verklaarde Dinsdag te Taegoe in Zuid-Korea tegen over journalisten dat de ca'ïro (Reuter). De Egyptische Ka mer van Afgevaax-digden heeft unaniem de Franse „methoden van wreedheid" in Arabisch Marokko veroordeeld. De Kamer gaf haar volledige steun aan „de sultan, de leiders van de Istiqlal en het dappere volk van Marokko in hun strüd voor vrij heid en onafhankelijkheid". De Kamer wekte de Egyptische en de Arabische regerixxgen op alle pogingen in het werk te stellen „om een eind te maken aan de Fx-anse slachtingen in Marokko" en verzocht haar voorzitter de aandacht van de parlementen van alle bevriende landen op de gebeurtenissen daar te vestigen. Soxnmige afgevaardigden riepen om het PARIJS (Reuter). Gistermiddag, even over 4 uur Nederlandse tijd, is de confe rentie van plaatsvervangers in het „Palais Rose", te Parüs begonnen. De plaatsvervan gers zullen een voorbéreidende conferentie houden voor een bijeenkomst van de „Grote Vier", de ministers van Buitenlandse Za ken van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland en trachten daar een agenda voor op te stellen. De voorzitter was Parodi, secretaris-generaal van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken. De Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Davies, zat aan zün linker- en Phillip Jes- sup, de reizende Amerikaanse ambassadeur, aan zün rechterhand. Gromyko zat tegen over Parodi. Naar men in Westelüke kringen aan- ïxeemt, is het wegnemen der spanning in Europa het voornaamste punt bij de "Wes telijke gedelegeerden. De Sovjet-delegatie zal zich, naar men meent, vooral concen treren op wapening. de kwestie van de Duitse he in Parijs is Maandagmiddag de conferentie van de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier begonnen. Deze radiografisch overgebrachte foto toont de vier plaatsvervangers. Het zijnvan links naar rechts: Davies (Engeland) Jessup Verenigde Staten); Gromyko (Sovjet-Unie); Parodi (Frankrijk). Men verwacht verder, dat de Britse, Franse en Amerikaanse gedelegeei'den een uit drie punten bestaande agenda zullen indienen. Het eex-ste punt zou handelen over alle oorzaken van spanning. De andere twee zouden betrekking hebben op het sluiten van een vredesverdrag met Oosten rijk en het sluiten van vrede inet een her enigd Duitsland. Hierdoor zouden de Sovjet-gedelegeei-den de gelegenheid heb ben de Duitse kwestie bij de bespreking vaxi het eex-ste punt aan te vatten of er mede te wachten tot het derde punt aan de orde komt, aldus Reuter. Een Westelijke woordvoerder verklaarde,,dat de Westelijke delegaties een soepele houding zouden aan nemen als de Sovjet-gedelegeerden tenmin ste toonden bereid te zijn werkelijk tot de kex-n der spanningen door te dringen. Gemeld wordt, dat de Oostenrijkse mi nister van Buitenlandse Zaken, Karl Gru- ber, heden in Parijs wordt verwacht. De middagzitting duurde iets meer dan drie Uur. De volgende vergadering zou heden middag beginnen. Een lid van de Franse delegatie zeide: „Wij hebben een gunstige indruk ontvangen. Er heerste een hoffelijke atmosfeer." Slechts de Britse onder-minister van Buitenlandse Zaken Davies en zijn Sovjet- Russische collega Groxnyko hadden gespro ken. „Hun verklaringen waren zeer duide lijk en zeer volledig." Ook de Sovjet-Unie diende een agenda in, beslaande uit drie uinten. De Sovjet-Unie verzocht de uit voering van de overeenkomst van Potsdam aangaande de demilitarisatie van Duitsland en het verhinderen van een Duitse remili- tai-isatie. Voorts verzocht Gromyko de ver- betering van de toestand in Europa en een vermindering van de gewapende machten van Engeland, Frankrijk. Amerika en de Sovjet-Unie. In het dex-de punt wordt een vredesverdrag voor Duitsland voox-gesteld met een terugtrekking dei' bezettingsstrijd- I krachten. 0 Davies diexxde de Westelijke voorstellen j m. Daarna sprak Gromyko. In de Sovjet- voorstellen werd Oostenrijk niet genoemd. Men verwacht echter, dat men nog op deze kwestie terag zal komen. De Sovjet-delegatie legde in het bijzon der nadruk op de wens om voorrang in de rangorde der punten te verlenen aan de kwestie van de ontwapening van Duits land. Volgens een woordvoex-der was Gro- myko's vex-klaring niet polemisch en heerste er een rustige stemming. verbreken der betrekkingen met Frankrijk. Ook werd critiek geleverd op het feit, dat de Verenigde Staten en Engeland niet tus senbeide kwamen. Eerder had de minister van Buitenlandse Zaken, dr. Mohamed Salah El Din Bey, de Kamer meegedeeld dat Egypte als „Arabi sche, Islamietische en democratische staat" ernstig bezorgd is over het lot van het Ma rokkaanse volk. Hij zei dat de Egyptische regering alle nodige stappen zou doen om een einde aan het optreden van de Franse regering te maken. UNO-kwestie? Op een massavergadering te Cairo is be sloten „de Marokkaanse nationalisten te steunen in hun worsteling tegen het Franse imperialisme". De Mohammedaanse staten werden opgeroepen Frankrijk politiek, eco nomisch en cultureel te boycotten. Een resolutie verzoekt de UNO spoedige stappen te doen „om de aggressie tegen te gaan". De '.eden van de Arabische Liga werd ver zocht de kwestie voor de UNO te brengen. Een andere resolutie verzoekt de reli gieuze leiders het vrijwillig dienst nemen in de strijdkrachten van „imperialistische of communistische landen" door Moham medanen te veroordelen. Het „comité voor de vrijheid van Noord- Afrika" heeft de Franse regex-ing Maandag telegx-afisch verzocht joux-nalisten toestem ming te verlenen Zuid-Marokko binnen te komén en een onbelemmerd verslag van de gebeurtenissen aldaar te geven. Amerikaanse waarschuwing Het Amerikaanse departement van Bui tenlandse Zaken heeft er bij Frankrijk en Max-okko op aan gedx-ongen „gematigdheid" te tonen bij het oplossen van de politieke moeilijkheden in Frans Noord,-Afrika, zo heeft een woordvoerder van dit departe ment, Michael McDermott, aan Reuter meegedeeld. Een woordvoerder van het Franse mini- verbonden strijdkrachten thans in staat zijn elke vijandelijke stoot in Midden - Korea tegen te houden. Hij voegde hier echter aan toe: „De toestand zou daad werkelijk worden gewijzigd, indien de Chinezen in de centrale frontsector met al hun zich in het toneel van de strijd be vindende strijdkrachten zouden aanvallen en bovendien nieuwe legers in de strijd zouden wei-pen". Nader wordt gemeld: De Noordelijken voeren versterkingen aan naar hun verdedigingslinie ten Zui den van de 38ste breedtegraad. Luehtver- kenners hebben in Noord-Korèa zwaar verkeer waargenoxnen. Bij Antoeng, de grensstad aan de Jaloe, steken voertuigen de rivier over, die zich dan in Zuidelijke richting langs de Westkust bewegen. De verbonden troepen zijn bij Hoengsong op zware tegenstand gestoten. Waarnemers zijn van oordeel, dat generaal Ridgway deze stellingen van het Oosten uit in de flank wil aanvallen. Een groep Noordelijke soldaten heeft bij een dorp ten Noord-Oosten van Hoengsong gebruik gemaakt van een list om aan de aanvallen uit de lucht te ont komen. Zij werden hier door een Ameri kaans vliegtuig onder meer met napalm bommen bestookt. De soldaten verlieten echter plotseling hun schuilhoeken en deden alsof zij zich overgaven. De piloot, menende, dat er troepen der UNO in de buurt waren aan wie de Noordelijken zich overgaven, hield onmiddellijk op met vu ren, doch zag later, dat de Noordelijken in een bos vluchtten waar hij geen vat meer op hen had. Radio-Peking beschuldigde in een uit zending in de Koreaanse taal de Amerika nen er van, dat zij, toen zij stukken van Korea teil Noorden van de Breedtegraad bezet hieldexx, daar 170.000 Noord-Kore- aanse burgers vermoord hebben. Een cor respondent van het Chinese nieuwsbureau „Nieuw-China" had uit Korea gemeld, dat men in de laatste weken lijken had op gegraven. De Amerikanen hadden in De cember ongeveer 100.000 burgers van het bruggenhoofd van Hoengnam weggevoerd. Volgens de radio wax-en de meesten van hen doodgevroren of verhongerd. Volgens het te Hongkong verschijnende x-eehtse blad „Wah Kioe Jat Po", dat zich voor dit bericht op „geheime inlichtingen van het vasteland" beroept, zijn de Chi nezen nieuwe manschappen aan het mo biliseren voor de strijd in Korea. De Chinezen hebben besloten 250.000 kerngezonde jongeren van fabrieken en scholen op te roepen voor militaire scho ling, aldus meldt de correspondent van dit blad op Formosa. In Zuid- en Midden-China werden 500.000 boeren in het leger opgenomen en alle beschikbare artsen en verpleegsters werden voor dienst in Korea geworven, aldus dit bericht. sterie van Buitenlandse Zaken heeft dit ontkend, doch McDermott handhaafde later, toen de ontkenning van de Franse woordvoerder onder zijn aandacht was ge bracht, zijn verklaring. De politieke commissie der Arabische Liga komt Zaterdag bijeen om de Marok kaanse kwestie te bespreken. In onze omgeving is de luchtdruk blijven dalen waardoor de rug van hoge druk boven Scandinavië, die het weer in onze omgeving enige dagen beheerst heeft is verdwenen. Daarentegen zijn de barometers boven Spitsbergen, Groenland en IJs- i land in snel tempo gaan stijgen. De de- «-4 pressie, die Maandag bij IJsland lag beweegt door deze ontwikkeling in de richting van de Noordzee. Om deze de pressie stroomt koude lucht naar de Golf van Biscaye en de Britse Eilanden. Over Engeland ligt een oud front, dat zich langzaam naar het Oosten beweegt en vanmiddag de kust van ons land nadert. oonbewolkt o licht sew.. (Jhalêbew' i» ZWAAR 8EW geheel be W. mist sneeuw regen rise 9-motregen A hagel V buien lï onweer IaPtemperatuur i0054s08aar ill// belangrijk neerslac- gebiec centra. h hoge druk L itage druk scheidingslijn -front-tusse v - "f1"'«..verschil stand van dit, tëken?g££ftfd aan- iedere hele-ïwarss.tire -snelheid.'.van'vi jf.-mtszer.eér 1 lucht van -ende meskomst, ê^indricmting ep/iisteen.wjnd-' secönd'e-t*'v">- -. HALF TOT ZWAAR BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met hier en daar enige regen. Oveirwegend ma tige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Vannacht bijna overal temperatui-en boven het vriespunt, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 7 Maart Zon op 7.15 uur. onder 18.29 uur Maan op 7.14 uur. onder 18.11 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water te IJmuiden: Dinsdag 6 Maart Hoog water: 2.48 en 15 07 uur. Laag water: 10.44 en 2312 uur. Woensdag 7 Maart Hoog water: 3.35 en 15.50 uur. Laag water: 11.31 en 23.54 uur. COQQOOOC^X3QaQQQCQryyxx^fTyyyy»CC*rVv>7y^COCOf>CCO^rv^v^^'

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1