OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Rose Paleis Bonn mag een buitenlandse dienst organiseren en verdragen sluiten Hoffelijke sfeer in Palais Rose door harde woorden versomberd C.H.U. niet bereid mede te werken aan kabinet op smallere basis? Guy Mollet gisteravond gezakt voor zijn formateurs-examen WOENSDAG 7 MAART 1951 West-Duits bezettingsstatuut verzacht Pakistan vraagt UNO om krachtige maatregelen Adenauer zeer voldaan Spoedig veiligheidsverdrag Premier van Iran in Teheran doodgeschoten Zapotocky niet gearresteerd Hef woord is aan DE KABINETSFORMATIE Plaatsvervangers twisten Ook de V. V.D. zou dan niet meer van de partij willen zijn Gromyko gaat verder dan opstelling van agenda Coalitie door verdeeldheid verzwakt - Boosheid in V. S. over de gestegen tinprijs HET WEER AFGEBEELD Weerbericht 65e JAARGANG No 203 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 56 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er WORDT WEER GECONFEREERD in het Palais Rose te Parijs en het gaat weer niet goed. De bar, ingericht in het vroegere boudoir van de hertogin de Ta.l- leyrand-Périgord, moge goed voorzien zijn, de naam Talleyrand moge aan een ver maard (en sluw) diplomaat uit het verleden herinneren, het bewustzijn dat men in een Palais Rose vertoeft moge poëtische stem mingen wekken, maar de plaatsvervangers van de Grote Vier zijn aan het bekvechten. Eigenlijk is die aanduiding „plaatsvervan gers" van de Grote Vier" onjuist. Andrei Gromyko, Philip Jessup, Ernest Davies en Alexandre Parodi zijn immers niet de plaatsvervangers van Sovjet-Rusland, Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk, maar slechts van hun ministers van Bui tenlandse Zaken. Zij zijn dus maar de plaatsvervangers der vertegenwoordigers van de Grote Vier. En zij kunnen het niet eens worden over de agenda voor de bij eenkomst van deze grote mannen. In hun eerste bijeenkomst dienden zij voorstellen in, lichtten die toe, glimlachten en verkeer den blijkbaar in de zacht-rose stemming, door hun verblijfplaats gesuggereerd. Maar op de tweede dag was het al mis. Ge kunt dit niet toeschrijven aan karaktereigen schappen van Philip, Ernest, Alexandre en Andrei. Natuurlijk zijn dat geen knorrige of prikkelbare mensen, getraind als zij zijn in het eindeloos (en meestal vruchteloos) beraadslagen. Maar die vier mannen zijn daar gekomen met instructies: U moet dit in geen geval toegeven en u moet staan op dat. Geen water in uw wijn, vriend. Geen bakzeil halen. En als ze propaganda beginnen te maken, weet gij waar gij aan toe zijt. Het bijgeloof der „propaganda" vervult nog immer de diplomaten. Niet alleen Gromyko, die als vanouds gezegd heeft dat het Westen de aanval op Rusland voorbe reidt, dat Amerika Japan als basis gebruikt en dat hetzelfde in Duitsland zou kunnen gebeuren, maar ook Jessup, die daarop is ingegaan en Davies, die betoogd heeft dat als de Russen de Duitse kwestie als punt 1 op de agenda willen handhaven een bijeen komst van de ministers der Grote Vier vrij wel nutteloos zou zijn. Dat wil dus zeggen: gij poogt haai- nutteloos te maken. Gromy ko heeft erop gereageerd met „een ver woede aanval" op het Westen. En Jessup heeft gezegd dat de Russische ontwerp agenda „op propagandistische wijze is op gesteld." Er zijn momenten waarop men met zeker heimwee denkt aan de diplomaten uit een ver verleden. Zij hadden zonder twijfel grote tekortkomingen, maar die hebben hun nazaten ook. Hun bedoelingen waren niet zo schoon als de sierlijke namen en de sierlijke kledij die zij droegen, maar zij handhaafden tenminste een stijl. Die stijl sloot uit, dat zij met grote woorden in het gevlei poogden te komen bij de massa. Dit is geen vooruitgang. Er komt bij dat het zo weinig uitwerking heeft. De massa leest die eindeloze wederzijdse beschuldigingen allang niet meer. Blijkbaar zal pas een later geslaeht tot de algemene erkenning komen dat „de wetenschap der politieke propaganda" zoals men deze luidruchtige bezigheid nota bene al genoemd heeft maar een heel beperkt terrein beslaat en dus aan nauwe grenzen gebonden is. Over schrijdt men die, dan treedt oververzadi ging op. Men kan ook zeggen: verveling. Wijlen dr. Josef Goebbels, de kampioen propagandist van het Derde Rijk, ging ze reeds te buiten. Van hem kan men zeggen dat hij zich overloog en overschold. terwijl zijn Führer zich overkrijste. Zowel de Oos telijke als de Westelijke massaas weten allang dat Rusland en Amerika elkaar van aanvalslust verdenken. Als vertegen woordigers van die landen (plus twee min der geweldige) bijeenkomen om te over leggen, hopen de Oostelijke en de Weste lijke massaas erop, dat zij daarin slagen zullen. Maar als in de tweede zitting de vanouds bekende propaganda alweer begint zuchten zij en wenden zich tot andere lec tuur of andere bezigheden. Dit is geen nieuws. Dit weten de mensen precies. De hoop was juist, dat er nu eindelijk eens iets anders en beters zou komen. Dat is zo begrijpelijk. Stel u voor dat een krant jarenlang voortging met hetzelf de stuk en dan nog wel een in ruzie toon te publiceren. Of dat de radio zoiets onafgebroken bleef uittoeteren. Het is merkwaardig dat men dit niet inziet: dat iedereen het allang weet en dat het geen bijval kan oogsten. Alleen maar een zucht eh ergernis. R. P. Kasjmir LAKE SUCCESS. (Reuter). Pakistan heeft de UNO verzocht een „prominente persoonlijkheid" te benoemen met volle dige bevoegdheid om het geschil tussen India en Pakistan over de toekomst van Kasjmir op te lossen. De minister van Buitenlandse Zaken van Pakistan, Sir Mohammed Zafroellah Khan, heeft de Veiligheidsraad om „snelle en krachtige maatregelen" verzocht. De vertegenwoordiger van de UNO zou bevoegd moeten zijn de strijdkrachten van alle belanghebbende partijen in Kasjmir te verwijderen of te ontbinden, doeltref fend toezicht te houden op de regerings functies en als bemiddelaar op te treden. De minister heeft de Veiligheidsraad voorts verzocht het volgende te doen: India en Pakistan verzoeken hun troe pen uit Kasjmir terug te trekken en sa men te werken met de vertegenwoordiger van de UNO bij het vervullen van zijn taak; India verzoeken geen constituerende vergadering in Kasjmir bijeen te roepen of pogingen in het werk te stellen „een zijdig over de toekomst van de staat te beslissen". Aan wylen de heer B. Bouman des tijds hoofd van de C.C.D. in Limburg die m Mei 1942 door de Duitsers werd gefusil leerd, is door de Franse regering het Legioen van Eer toegekend voor de hulp die hij in de eerste oorlogsjaren aan meer dan honderd Franse vluchtelingen heeft verleend. De heer Bouman was reeds onderscheiden met het Croix de Guerre, the Medal of Freedom met de zilveren palmen van de Amerikaanse regering en met de Engelse onderscheiding Silver Laurel Leaf. BONN, 6 Maart (Reuter). De geal lieerde Hoge Commissie heeft de regering van Bonn nieuwe bevoegdheden verleend, waaronder het recht om een eigen ministe rie van Buitenlandse Zaken in te stellen en diplomatieke betrekkingen aan te kno pen met andere landen. Deze herziening van het bezettingsstatuut is vervat in een „herzieningsoorkonde" en is reeds van kracht geworden. De oorkonde bevat zes amendementen op het bezettingsstatuut en een besluit van de geallieerde Hoge Com missie over de bevoegdheid van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken. Van haar kant verzekert de West-Duitse regering de geallieerden vrije beschikking over strategische grondstoffen in Duitsland. Verder erkent zij de voor-oorlogse en na oorlogse schulden van Duitsland. De West-Duitse regering is voortaan ge rechtigd tot het vestigen van diplomatieke missies in alle landen, met uitzondering van die van het Oostelijk blok en Amerika, Engeland en Frankrijk. Wel is het de West- Duitse regering toegestaan „officiële agen ten" naar Parijs, Londen en Washington te zenden. Buitenlandse missies en consulaten in West-Duitsland zullen voortaan bij de re gering van Bonn geaccrediteerd zijn. Deze missies zullen zich evenwel tot de Hoge Commissie kunnen wenden met betrekking tot zaken, waarin de geallieerden zich-de bevoegdheid nog hebben voorbehouden. Buitenlandse Zaken Volgens het gewijzigde bezettingsstatuut kan de regering van Bonn onderhandelin gen beginnen met andere landen zonder voorafgaande kennisgeving aan de Hoge commissie. Internationale overeenkomsten zullen echter onderhevig zijn aan een on derzoek van 21 dagen door de Hoge Com missie. Deze zal ze slechts afkeuren wan neer zij vooruitlopen op de definitieve vredesregeling of onverenigbaar zijn met de bestaande geallieerde wetgeving of ver plichtingen, die de geallieerden namens Duitsland op zich genomen hebben. In de loop van onderhandelingen over internationale overeenkomsten zullen de geallieerden de Duitse delegaties slechts van advies dienen en bijstaan als er zaken mee gemoeid zijn, waarover de geallieerde bevoegdheid zich nog uitstrekt. De geallieerden zullen verder afzien van hun recht om alle Duitse wetgeving, zowel binnen de staten afzonderlijk als in fede raal verband, aan een onderzoek te onder werpen. Wijzigingen van de West-Duitse constitutie daarentegen behoeven vooraf gaande geallieerde goedkeuring, wijzigin gen van landelijke constituties niet. De Hoge Commissie behoudt evenwel het recht om achteraf haar veto uit te spreken over alle federale en landelijke wetgeving. De geallieerden zullen de controle op de wetgeving ter verzekering van non-aiscri- minatie op handelsgebied opgeven, behalve waar het Duitslands verplichtingen tegen over de algemene overeenkomst inzake ta rieven en handel betreft en dit laatste alleen zolang Duitsland zelf nog geen deel hebber in deze overkomst is. Een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft er uitdrukkelijk op gewezen, dat de West- Duitse regering in haar erkenning van de schulden zich niet accoord heeft verklaard met een overneming, doch dat zij de schul den slechts „in principe" erkent. Ook blijft de overneming van de totale schuldenlast openstaan tot na de regeling van een vre desverdrag. De geallieerde Hoge Commissie zal spoe dig haar comités aan het werk zetten voor de volgende fase in de betrekkingen tussen de geallieerden en Duitsland, namelijk het ontwerpen van een veiligheidsverdrag, waarbij West-Duitsland op basis van ge lijkheid met de geallieerden komt. Een geallieerde functionaris deelde mede, dat aan het eind van het jaar een nieuwe conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke drie zou worden ge houden om het nieuwe program in werking te doen treden. „Bezettingsregiem voorbij" De afgekondigde wijzigingen van het voor West-Duitsland geldende bezettings statuut worden door de Hoge Commissie gekenschetst als „een belangrijke stap in de ontwikkeling van normale verhoudin gen" tussen Duitsland en zijn bezetters. Ofschoon de revisie naar Duits inzicht bij de ontwikkeling ten achter blijft, wil men in regeringskringen de betekenis er van toch niet onderschatten Kanselier Ade nauer liet meedelen dat hij „zeer voldaan" is over de wijzigingen van het nu twee jaren oude statuut, dat sedert zijn procla matie een steen des aanstoots voor de Duit sers en een propaganda-object voor de communisten is geweest. Een regerings spreker verklaarde, dat door de wijzigingen psychologische remmen waren afgezet, waardoor men gemakkelijker naar een ver dere revisie van het statuut zou kunnen streven. Hij legde er de nadruk op, dat zulk een verdere wijziging in onderhandelingen met de Duitse regering zou worden uitge werkt. Reeds waren daartoe, naar hij zeide, door Hoge Commissie en regering werk groepen gevormd, die de basis voor zulke onderhandelingen zouden moeten leggen. In regeringskringen wordt de hoop uitge sproken, dat nu de periode van het zuivere bezettingsregiem voorbij is en dat Duits land verder zelf over nieuwe stappen zal kunnen meespreken. Van de zijde der Hoge Commissie is ver klaard, dat verdere maatregelen om tot een normalisering te komen zullen moeten voortspruiten uit het in December te Brus sel door de Atlantische landen genomen besluit om onderhandelingen met West- Duitsland aan te knopen over de opneming van dit land in het Westelijke verdedigings- bestel. Ook Berlijn Ook het bezettingsstatuut voor Berlijn is herzien, zo delen de drie commandanten van de stad mede. Volgens het nieuwe sta tuut wordt een aantal beperkingen en controlemaatregelen opgeheven. De premier van Iran (Perzië) is vandaag tijdens een dienst in de centrale moskee van Teheran door een lid van de gods dienstige secte Fidayan met twee schoten uit een revolver gedood, aldus meldt United Press. Generaal Ali Razmara, premier van het Perzische kabinet, was volgens personen uit zijn omgeving tevoren gewaarschuwd dat er kans was op een aanslag op hem. Hij sloeg deze waarschuwing in de wind en begaf zich, zonder speciale veiligheids maatregelen te hebben getroffen, naar de moskee om de dienst bij te wonen, die door de Sjah was georganiseerd. Tijdens de dienst loste een man twee schoten op hem, die hem in het hoofd troffen. Hij overleed onmiddellijk. De dader en zijn twee mede plichtigen trachtten zelfmoord te plegen, doch werden door de politie gegrepen en opgesloten. De Sjah heeft een spoedzitting van het kabinet gelast en zou de staat van beleg hebben afgekondigd. Generaal Ali Razmara bereikte de leef tijd van 48 jaar. Hij was voorheen stafchef van het Iraanse leger, tot hij zes maanden geleden premier werd. De moordenaar is geïdentificeerd als de Koranlezer van de centrale Moskee Ab- doella Movased. Volgens het Tsjechoslowaakse nieuws bureau Ceteka heeft minister-president Zapotocky Dinsdag op een zitting van de centrale raad van Tsjechoslowaakse vak bonden te Praag een overzicht gegeven van de ontwikkeling der loonschalen sinds 1946 Hij zou dus in tegenstelling met anders luidende geruchten niet gearresteerd zijn. Nederlandse gezanten uit landen achter IJzeren Gordijn bijeen (Van onze parlementaire redacteur) Op het ogenblik wordt in Den Haag een bijeenkomst gehouden van onze gezanten in Joegoslavië en Bulgarije, Hongarije en Roemenië, in Tsjechoslowakije en in Polen. In laatstgenoemd land was tot voor kort de heer Luden gezant. Hij is voorbe stemd om die functie in Kopenhagen te gaan vervullen, zodat thans in zijn plaats een zaakgelastigde te Warschau optreedt. Het betreft hier een zogenaamde routine conferentie, maar daar is naar wij verne men de vraag ter tafel gekomen, of wij onze gezanten in de hier genoemde landen zullen handhaven. De buitenlandse politie ke vertegenwoordigers zien zich daar in allerlei opzichten onaangename moeilijk- Rabindranath Tagore: Het kanaal gelooft graag, dat rivieren alleen bestaan om het van water te voorzien. heden in de weg gelegd. Dit is ook een ge volg van een reeks van maatregelen waar door de kosten van de gezantschappen aan merkelijk zijn toegenomen. De vraag rijst of het eigenlijk wel de moeite waard is zich in dergelijke landen door een gezant te laten vertegenwoordigen. Hebben wij het wel dan zou op het ogenblik nog niet besloten zijn de gezanten in kwestie te ver vangen door zaakgelastigden. (Van onze parlementaire redacteur) Vanmiddag verwachtte de informateur, prof. Romme, die gisteren een tussentijds rapport aan de Koningin heeft uitgebracht, antwoord van de fractieleiders van de C.H. en de V.V.D. op de vraag of zij bereid zijn tot medewerking aan de vorming van een kabinet, steunend op de vier fracties, name lijk ook die van de K.V.P. en de P.v.d.A., dat het ontwerpprogramma-Romme tot grondslag zal hebben. Uit de omstandigheid dat er geen biieenkomsten belegd zijn door de fracties van de K.V.P. en de P.v.d.A., wel echter door de beide andere genoemde Kamerfracties, valt op te maken dat er bij deze laatste moeilijkheden te duchten zijn. De informateur schijnt zich nog de groot ste moeite te geven om de mogelijkheid van het optreden van een kabinet op brede basis namelijk steunend op tenminste vier fracties te bevorderen. Zelfs zou hij het plan koesteren nog een tweetal Anti- Revolutionnairen te polsen of zij minister zouden willen worden, ook dl houdt de A.R.-fractie zich verder afzijdig. Het ver luidt dat eventueel de twee aanvankelijk voor de A.R. bestemde ministerplaatsen respectievelijk aan de C.H. en aan de V.V. D. zouden worden toebedeeld, ofschoon er ten opzichte van dit laatste enige twijfel schijnt te bestaan. Intussen hebben wij in C.H. kring kunnen waarnemen dat men daar sterk zou overhellen naar een weige rend antwoord, aangezien een belangrijk deel van die groep niet zou voelen voor een samenwerking op een smallere basis dan die van vijf. Met andere woorden, in C.H.U.-kringen zou een sterke neiging be staan om met neen te antwoorden, nu de A.R.-fractie is afgevallen. Gebeurt dit, dan verwacht men algemeen dat ook de V.V.D. niet meer van de partij zal willen zijn. Het is daarom begrijpelijk dat prof. Romme zich nog zeer veel moeite geeft om tenmin ste een brede basis te bereiken. Mislukt dit dan zou hij volgens sommigen willen over wegen om de vorming te bevorderen van een kabinet uit figuren die met het parle ment geen enkele band zouden hebben. Maar, zo voegde men er aan toe, zulk een kabinet zou toch ook een programma moe ten geven dat in tal van opzichten zeer principiële punten dient te bevatten. Van daar dat de benoeming van een zakenkabi net wat vreemd zou aandoen. Overigens leek men de mogelijkheid noch de wense lijkheid groot te achten om als uiterste mid del de oplossing te zoeken in zulk een kabinet. Veeleer gingen de gedachten in parlementaire kring er naar uit dat als de brede basis ook niet slaagt, de informateur tot de slotsom zal komen, aan het staats hoofd te moeten adviseren de oude ploeg weer te doen optreden. Natuurlijk moet men in een dergelijk geval afwachten of mr. Stikker bereid zou zijn minister te blijven. Als niet-politiek minister zou dit wel mogelijk zijn. Indien hij niet hiertoe zou kunnen worden overgehaald, zou het de oude ploeg moeten worden met iemand anders in de plaats van mr. Stikker. PARIJS (United Press) De plaatsver vangers van de Grote Vier begonnen elkan der gisteravond verwijten te maken nadat Gromyko begonnen was het Westen alleen de schuld ervan te geven dat thans in Europa spanning heerste. Gromyko stak een rede van 40 minuten af. waarin hij alle vroegere Sovjet-beschuldigingen herhaalde, dat het Westen aggressie voorbereidt en dat de herbewapening van West-Duitsland de oorzaak is van de huidige spanning tussen Oost en West in Europa. Op één punt viel Gromyko Amerika alleen aan. Hij ver klaarde dat Amerika Japan gebruikt als basis voor een aggressie-oorlog en zei dat hetzelfde in Duitsland zou kunnen gebeu ren. De Amerikaanse afgevaardigde Jessup sprong terstond op, ontkende deze beschul diging en vroeg Gromyko, zijn redevoering te herzien. Gromyko antwoordde hierop niet. In scherpe tegenstelling met eergisteren was de sfeer gisteren gespannen. De bijeen komst duurde iets meer dan vijf uur. Westelijke afgevaardigden zeiden dat er geen wijziging was gekomen in de oor spronkelijke standpunten zoals die gisteren ter tafel waren gebracht, doch dat het nog te vroeg is om over een impasse te spreken. De beslissende dag is waarschijnlijk Don derdag. Een van de Westelijke afgevaar digden verklaarde: „Dan zullen we zien of een overeenkomst mogelijk is of niet". De bijeenkomst van gisteren werd voor gezeten door Ernest Davies (Engeland) en begon met een verklaring van Jessup, die de Russen ervan beschuldigde de over eenkomst van eergisteren om niets of wei nig aan de pers mee te delen, geschonden te hebben door de kern van zijn rede door het officiële Sovjet nieuws agentschap wereldkundig te laten maken. Hij zei, dat de conferentie van thans slechts bedoeld was als een bijeenkomst om een agenda op Bij zijn bezoek aan de West heeft burgemeester mr. A. J. d'Ailly van Amsterdam de Surinamers een draaiorgel beloofd, een instrument waarnaar men daarginds al gene raties lang schijnt te smachten. De burgemeester hield woord en zo zal dan binnen afzienbare tijd een echt Amsterdams pierement naar Suriname verhuizen. Voor het zover is, moeten echter eerst nog draaiboekenvan echt-Surinaamse liedjes gemaakt worden! Enige Surinaamse musici. Max Woiski en Lex Vervuurt zullen daaraan mede werken. Foto: het pierement voor Suriname draait „proef" onder het critisch gehoor van een bekende Amsterdamse draaiorgel-expert. PARIJS (Reuter) De socialist Guy Mollet heeft in de Franse Nationale Ver gadering niet de vereiste 311 stemmen be haald voor het premierschap. Hij kreeg er slechts 286. Tegen stemden 259 leden, 60 onthielden zich. Nadat Mollet zijn pro gram had uiteengezet, vroegen verschillen de fractieleiders hem om nadere toelich ting. De Volksrepublikeinen (R.K.) schie pen zelfs een nieuwe moeilijkheid door te verklaren, dat de Katholieke scholen dit jaar belastingverlichting „moeten" krijgen. Het financieren van de godsdienstige scholen is een even groot twistpunt als de kies- hervorming. Mollet is de derde die er niet in geslaagd is de kabinetscrisis op te lossen. Zijn voor gangers waren Bidault en Queuille. Tot degenen, die voor Mollet weigerden te stemmen, behoren dertig volksrepubli keinen en vijf-en-twintig radicalen. Beide partijen maken deel uit van de meerder heid, waarop alle coalitieregeringen in de afgelopen drie jaar gebaseerd waren. Het feitt, dat deze coalitiemeerderheid verdeeld was over de stemming voor een socialis tische candidaat wordt als een ernstige verzwakking van de coalitie beschouwd. De twee voornaamste redenen voor de nederlaag van Mollet waren: de blijvende afwezigheid van overeenstemming tussen de radicalen en de volksrepublikeinen over de kieshervorming. De economische politiek van Mollet, die volgens een aantal gematigde en centrum afgevaardigden te zeer neigt naar staats controle. Guy Mollet had als aangezocht kabinets formateur Dinsdagnamiddag in de Natio nale Vergadering een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat de republikeinse meerderheid blijkt verdeeld te zijn over een probleem, waarvan niemand het belang zal betwisten. Over alle andere kwesties was overeenstemming mogelijk. Mollet zeide verder, dat het „een verschrikkelijke tegen strijdigheid zou zijn, de soldaten in Korea en Indo-China te helpen in hun strijd, doch niet tevens alle mogelijkheden van de wet te gebruiken tegen hen, die de ma teriële en morele kracht van de natie trachten te saboteren". Frankrijk wenst de vrede doch wil tege lijkertijd, in volledige overeenstemming met zijn vrienden, zijn grenzen en vrij heden beschermen, aldus Mollet. Daarom is het vereist, dat Frankrijk niet lang af wezig blijft en dat, zodra de begroting, de grondwetshervorming en de kieshervor ming haar beslag hebben gekregen, de volksvertegenwoordiging in handen van de kiezers wordt gelegd. Het tot stand brengen van grondwets-en kieshervorming in zo kort mogelijke tijd zou één der doel einden van een door hem te vormen re gering zijn. De „communistische aggressie in Korea" had over de gehele wereld een nieuwe golf van prijsverhogingen doen gaan. Het ging er nu om zodanige maat regelen te nemen op economisch en soci aal gebied, dat het herstel- en stabilisatie- werk van de vorige regeringen niet teniet zou worden gedaan. Nieuwe opdracht voor Queuille De president van Frankrijk, Vincent Auriol, heeft Henri Queuille (radicaal) verzocht, nogmaals te trachten een kabi net samen te stellen. te stellen en dat Gromyko haar gebruijete om tot de materie door te dringen der vraagstukken welke de ministers van Bui tenlandse Zaken later zullen moeten be spreken. Hij zei tevens dat de agenda van drie punten die door Gromyko ter tafel was ge bracht op propagandistische wijze was op gesteld en vooruit liep op de beslissingen van de ministers van Buitenlandse Zaken over deze materie. Alexandre Parodi, de Franse afgevaar digde leverde in een korte rede na Jessup critiek op' de Sovjet Unie wegens het weg laten van het Oostenrijkse vredesverdrag van de agenda en zei dat dit onderwerp be sproken dient te worden als de ministers van Buitenlandse Zaken bijeenkomen. Nutteloos? Tenslotte beschuldigde Davies de Russen ervan de Duitse kwestie boven op de agenda te hebben geplaatst. Hij zou gezegd hebben, dat als de Russen erop bleven staan om de Duitse kwestie als een afzonderlijke kwestie te behandelen, een bijeenkomst van de Grote Vier „vrijwel nutteloos" zou worden. Hierna trad Gromyko naar voren en deed een verwoede aanval op het Westen en verklaarde dat de Sovjet-agenda „juister en concreter was" dan die van het Westen, die hij vaag noemde. De Westelijke afgevaardigden zeiden van oordeel te zijn naar aanleiding van de rede van Gromyko, dat de Russische houding stugger was geworden en dat de Russen besloten zijn iedere bespreking over Duits land te laten geschieden op basis van het „ouderwetse" verdrag van Potsdam. Gromyko gaf te verstaan dat andere Europese vraagstukken behalve Duitsland door de Grote Vier besproken konden wor den, waaronder het verdrag met Oosten rijk, doch het Westen kreeg de indruk dat hij er hardnekkig aan vasthoudt de kwestie Duitsland afzonderlijk te laten bespreken. De afgevaardigden zouden heden om vier uur opnieuw bijeenkomen. De subcommissie van de Amerikaanse Senaat voor de militaire voorbereiding heeft een verklaring gepubliceerd, waarin zij verschillende buitenlandse maatschap pijen, die tin produceren, vooral in Enge land, Nederland, België en Bolivia, er van beschuldigt, dat zij de belastingplichtige Amerikanen schade berokkenen door de Amerikaanse regering te nopen, dit voor de bewapening onmisbare product tegen hoge prijs te kopen. De subcommissie heeft de regering voor gesteld de tinaankopen te verminderen, zolang geen overeenkomst is gesloten tus sen de- betrokken regeringen over de prijs van dit metaal, de productie en zijn ver deling over de geallieerde landen en de Verenigde Staten. Volgens deze subcom missie is de prijs van tin sedert het begin van de oorlog in Korea meer dan 150 gestegen. De rijkswaterstaat heeft aanbesteed het maken van het eerste gedeelte der werken tot indijking van de Braakman in de ge meente Hoek, (Zeeuwsch-Vlaanderen). Laag ste inschrijfster was de N.V. Aannemers bedrijf v/h. J. P. Broekhoven te Arnhem voor f 1.367.000. Boven het Zeegebied om IJsland bleven de barometers stijgen. De aanvoer van koude lucht uit de Poolstreken langs de Oostelijke flank van het hoge drukgebied boven Groenland hield daarom aan. De aepressies die gisteren tussen IJsland en Ierland gelegen waren bewogen zich verder in de richting van Ierland. Aan de Zuidzijde ontwikkelde zich een afzonderlijke storing die nu in de richting van het Engelse Kanaal trekt. Het hoge druk- Tl gebied boven Rusland nam nog wat in betekenis af. Boven het Westelijke Mid- dellandse-Zeegebied bleef de luchtdruk laag. In New Foundland transporteren Zuid-Oostelijke winden vrij warme lucht in de richting van Zuid-Groenland. Er ontwikkelde zich daar op de grens tus sen warmere en koudere lucht een nieuwè- depressie. O ONBEWOLKT 0LICHT 8£\V. 0 HALr BEW. ZWAAR BEW. 9GEHEEL BEW. MSST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUiEN R ONWEER ?<?T£mperatuub I005* ISOBAAR BELAMÏRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST VilSTANO VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VIJF METER PER 5ECONDE ZUID-OOSTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Matige, af en toe vrij krachtige wind tussen Zuid-Oost en Oost. In het Noord-Oosten van het land droog weer met weinig bewolking en vannacht plaatselijk nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In het Zuid-Westen van het land tijdelijk zwaar bewolkt met een kleine kans op enige regen. Vannacht iets ho gere en morgen overdag over het algemeen iets lagere temperatuur. 8 Maart Zon op 7.13 uur, onder 18.30 uur. Maan op 7.25 uur, onder 19.32 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Donderdag 8 Maart Hoog water: 4.15 en 16.25 uur. Laag water: 12.14 uur. 30CTJ0003000o^poo°o°oowOCccoooooooooaooooocoooocoi:

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1