Na moeizame informaties thans een snelle formatie verwacht OPRECHTE HAARLF.MSCHE COURANT Eindelijk Conferentie der plaatsvervangers is in impasse verzeild geraakt Spaanse regering zendt oorlogsschepen en poiitieversterkingen naar Barcelona Weerbericht WOENSDAG 14 MAART 1931 Geen contact mst de vijand in Korea PROF. Mr. C. P. M. ROMME VOOR DE EINDSTREEP Vijf nieuwe ministers in kabinet van vijftien Australisch verzet tegen Japanse herbewapening Maarden en Bussum zetten Straatsburg in de bloemetjes „Vredesgeruchten" in de City Het woord is aan Beide partijen achten eikaars agenda 's onaanvaardbaar Mevrouw Crosby op Schiphol aangekomen Gearresteerde stakers moeten worden ontslagen Storm boven West-Europa HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 209 29 5e JAARGANG No 6 2 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon- 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblau Uitgaye van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman lUS is er nu eindelijk een nieuw kabinet. De crisis heeft zeven weken geduurd en de vierde formatie-poging is geslaagd: die van prof. Romme. Dat schrijf ik nu maar zo losweg neer: de vierde formatie poging, maar het is ingewikkelder. Want minister Stikker, de eerste poger, had geen formatie- maar een informatie-opdracht. Dat was toen „een nieuwe figuur" in ons staatsrechtelijk gebruik. Maar hij sloeg aan het formeren, stuitte op de P. v. d. A. en gaf het op. De formateurs van het démis- sionaire kabinet, de ministers Drees en Van Schaik, kwamen na hem. Zij kregen een formatie-opdracht maar slaagden evenmin. Enige door hen uitgenodigde persoonlijk heden waren niet bereid. Dit leidde tot de derde poging, die van oud-minister Steen- berghe, waarvan uitkomst verwacht werd. Toen iedereen dacht dat hij geslaagd was gaf hij zijn opdracht terug. Was hij wer kelijk gestrand op bezwaren van de P. v. d. A.? Geen sprake van, zei de waarnemende fractieleider mr. Burger en vele andere burgers verbaasden zich met hem. Op de formateur Steenberghe volgde tenslotte de informateur Romme, die het nieuwe kabi net heeft gevormd en de slotphase van zijn taak door formateur Drees zou hebben zien vervullen, als deze geen gevoelsargumenten had doen gelden tegen het loslaten van mede-ministers. Dus is informateur Romme gisteren formateur Romme geworden. Het zal lastig zijn voor leraren in staatsinrich ting en professoren in staatsrecht, het ver schil tussen formateurs en informateurs op grond van deze eerste practische ervaring zuiver-wctenschappelijk vast te stellen. De nieuwe figuur lijkt nog niet geheel inge schoten. Maar bij een volgende crisis wordt zij misschien scherper afgebakend. Het nieuwe kabinet is eigenlijk niet zo nieuw. Het bestaat uit tien ministers uit het afgetreden vijftiental en vijf nieuwe. Het heeft dezelfde minister-president als het vorige. Dit doet denken aan de Franse kabinetswisselingen, waarbij in de laatste jaren ook steevast de vorige ploeg (met enige wijzigingen) weer pleegt op te treden. Maar de Fransen zijn in zeven jaar tijds sinds hun bevrijding al aan hun vijftiende kabinet toe. Wij in zes jaar tijds pas aan ons vierde. De ministers Drees, Lieftinck en Manshalt, allen van de P. v. d. A., heb ben sinds 1945 van alle kabinetten deel uitgemaakt. Zeer kort is de ministeriële loopbaan geweest van minister s'Jacob, die vijf maanden geleden met veel bijval, gewekt door zijn financiële en organisatorische be kwaamheden, aan Oorlog en Marine werd ingehaald. Niet veel langer (negen maan den) heeft minister Struycken het aan Justitie gemaakt. De vice-president van de ministerraad mr. Van Schaik gaat heen en de partijloze ministers Spitzen en Götzen gaan ook. Er zijn een paar verwisselingen van departement en de vijf nieuwe minis ters heten mr. Mulderije (aan Justitie; C.H.), ir. C. Staf (aan Oorlog en Marine; C.H.), ir. Peters (aan Uniezaken; K.V.P.), prof. Albregts (zonder portefeuille; K.V.P.), en Wemmers (aan Verkeer en Waterstaat; partijloos). Eigenlijk is de laatstgenoemde door de formateur aangeduid als „exponent van de Derde Macht", een titel die tot dus ver speciaal aan mr. Oud voorbehouden scheen te zijn. Moet men hem op dit motief beschouwen als een „niet-wasechte V.V. D'er"? Dat was het begrip, dat aanvanke lijk in uitzicht werd gesteld. Vanmorgen kregen wij de indruk dat „Den Haag" hier omtrent nog geen voldoende klaarheid heeft verworven. Het eenvoudigste is dus, hem maar partijloos te noemen. De vervan ging van mr. s'Jacob door ir. Staf aan Oorlog en Marine schijnt Den Haag de be langrijkste wijziging te achten. Ook van minister Staf gaat een grote roep uit als organisator. Heeft de kabinetscrisis grote uitwerking gehad? Men kan het met de beste wil ter wereld niet verklaren. Was het, om dit resultaat te bereiken, wel nodig een crisis te verwekken'en de parlementaire arbeid zeven weken te doen stilstaan, terwijl nog geen enkel hoofdstuk van de begroting is aangenomen? Men kan het onmogelijk be amen. Reconstructie van een kabinet kan ook zonder zulke schokken en onderbrekin gen worden bereikt. En het verloop van de crisis is zo weinig indrukwekkend geweest, dat zij behalve talrijke ironische commen taren ook bezorgdheid heeft gewekt. Niet omdat men er enig direct gevaar voor ons staatsbestel in zag daar is geen ogenblik sprake van geweest maar omdat het alles slechts een politiek spel scheen te zijn en van enige grote lijn, enige belangrijke ontwikkeling van zaken, voortvloeiend uit bepaalde tegenstellingen, geen sprake bleek te wezen. Waarom dan dit alles? Zaterdag zal de regeringsverklaring wor den afgelegd. Men kan die met belangstel ling tegemoet zien omdat nieuwe maat regelen vooral betreffende het financieel beleid (die overigens al sinds enige tijd in voorbereiding waren) er in zullen worden aangekondigd. Er is geen reden om die aan kondiging met blijdschap tegemoet te zien. R. P. De verbonden troepen hebben hun lang zame opmars voortgezet langs het gehele Koreaanse front. Er was weinig of geen contact met de tegenstander. Aan de Oost kust zijn de Zuid-Koreanen de 38e breedte graad tot op elf kilometer genaderd. De Chinese regering heeft de arbeiders en boeren in China gelast, meer steun te verlenen aan „de vrijwilligerseenheden" in Korea en aan het Noord-Koreaanse leger, zo is Dinsdag gezegd in een uitzending van radio-Peking in de Koreaanse taal. De radio maakte bekend, dat Chinese zaken lieden in Indonesië 50 millioen won (onge veer 31.000 gulden) voor hulpverlening aan Noord-Korea hadden geschonken. Het gouden erekruis met erelidmaatschap van de vereniging van militaire doktoren van de Verenigde Staten is toegekend aan de commandant van de Zweedse Rodekruis- afdeling inKorea, kolonel Groth. De onder scheiding werd hem overhandigd door generaal-majoor Hume van het Ameri kaanse commando. Dit is het eerste lid maatschap van die aard dat aan een Zweeds officier is toegekend. De informateur en het vermoedelijke nieuwe kabinet. Van links naar rechts: Prof. mr. C. P. M. Romme (KVP); dr. W. Drees (PvdA); mr. F. C. G. J. M. Teulings (KVP); mr. D. U. Stikker (VVD); mr. J. H. v. Maarseveen (KVP); prof. dr. P. Lieftinck (PvdA); prof. dr. J. R. M. v. d. Brink (KVP); prof. dr. F. J. T. Rutten (KVP); prof.dr. A. H. M. Albregts (KVP); mr. H. Mulderije (CHU); S. L. Mansholt (PvdA); mr. A. H. Joekes (PvdA); H. H. Wemmers (Partijloos)ir. C. Staf (CHU); mr. J. in 't Veld (PvdA); ir. L. A. H. Peters (KVP). (Van onze parlementaire redacteur) Op de achtenveertigste dag van de op 24 Januari ontstane kabinetscrisis is de infor mateur, prof. mr. C. P. M. Romme, in zijn arbeid geslaagd. Hy heeft bereikt dat vier tracties, die van de K.V.P., de P.v.d.A., de C.H.U. en de V.V.D., zich bereid hebben verklaard hun parlementaire steun te verlenen aan een kabinet, waarvan de samenstel ling door hem ten behoeve van de formatie om het zo uit tc drukken gereed is gemaakt. Zelf is hij inmiddels, nadat hij gisteravond aan de Koningin in Soestdijk zijn eindver slag als informateur had uitgebracht, tot formateur aangewezen. Weliswaar is dr. W. Drees bestemd om als minister-president op te treden, doch deze geeft er de voor keur aan, uit een oogpunt van loyaliteit, niet zelf met de formateurstaak te worden belast, nu er vijf leden van zijn oude ploeg niet zullen terugkeren. f. De vermoedelijke samenstelling van het plaats gevonden, schijnt de voorzitter van de V.V.D.-fractie zeer ernstige bezwaren tegen steunverlening aan het kabinet ken baar te hebben gemaakt op grond van on tevredenheid over de samenstelling ervan; in het bijzonder gold de ontevredenheid de keuze van degene die bestemd is voor de door mr. Oud noch door zijn partijgenoten begeerde zetel. Hij wenste namelijk twee V.V.D.'ers in het kabinet opgenomen te zien. De vergadering van de Tweede en Éérste Kamerfractie van de V.V.D., waar aan deze keer ook minister Stikker deel nam, hetgeen tot dusver, naar wij menen te weten, sedert de ambtsperiode van mr. Stikker nooit gebeurd was, heeft niet min der dan ongeveer drie uur geduurd. Het is dus duidelijk dat het zeer moeilijk geval len moet zijn om tot een voor prof. Romme gunstige beslissing te komen. Vermoedelijk zal het inzicht dat het thans de hoogste tijd werd om de kabinetsformatie gereed te doen komen, de doorslag hebben gegeven. Waarschijnlijk is de zienswijze van minis ter Stikker mede van invloed geweest op de door de V.V.D. genomen beslissing. nieuwe kabinet luidt als volgt: Minister-president, minister van Alge mene Zaken: dr. W. Drees (Arb.); Onder voorzitter van de ministerraad, minister zonder portefeuille: mr. F. G. C. J. M. Teulings (K.V.P.): minister van Buiten landse Zaken: mr D. U. Stikker (V.V.D.); minister van Binnenlandse Zaken: mr. J. H. van Maarseveen (KVP); minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: dr. F. J. Th. Rutten (K.V.P.): minister van Fi nanciën: prof. mr. P. Lieftinck (arb.): mi nister van Wederopbouw en Volkshuis vesting: mr. J. in 't Veld (arb.); minister van Economische Zaken: prof. dr. J. R. M. van den Brink (K.V.P.); minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening: S. L. Mansholt (arb.); minister van Sociale Zaken: mr. A. M. Joekes (arb.). Dit tiental maakte ook van het demissio naire kabinet deel uit, met dien verstande dat mr Van Maarseveen van Uniezaker en Overzeese Rijksdelen verhuist naar Bin nenlandse Zaken en dat mr. Teulings dat ministerie verlaat voor de boven aange geven functie. Minister van Justitie: mr. H. Mulderije (C.H.); minister van Oorlog en minister van Marine: ir. C. Staf (C.H.); minister van Uniezaken: ir. L. A. H. Peters (K.V.P.); minister zonder portefeuille, belast met de bevordering van de productie: prof. dr. A. H. M. Albregts (K.V.P.); minister van Ver keer en Waterstaat: H. H. Wemmers (par tijloos). Dit laatste vijftal bestaat uit nieuwe lingen; vermeld zij dat ir. Peters op het ogenblik gouverneur van Curasao is, vroe ger landbouw-attaché aan ons gezantschap, daarna landbouwraad aan onze ambassade te Washington is geweest. Vijf leden van het kabinet Drees-Van Schaik keerden niet terug: mr. Van Schaik (K.V.P.), zelf destijds, in 1948, de forma teur, die ondervoorzitter van de minister raad en minister zonder portefeuille was, mr. A. A. M. Struycken (K.V.P.), sedert Juni 1950 minister van Justitie, mr. H. L. s'Jacob (sympathiserend met de C.H.U.) sedert October 1950 minister van Oorlog en minister van Marine, L. Götzen (partij loos), minister zonder portefeuille, nauw verbonden aan „Minuor", mr. D. G. W. Spitzen (partijloos) minister van Verkeer en Waterstaat, die in 1948 een paar maan den na het optreden van het kabinet Drees- Van Schaik minister werd. Van hem valt te verwachten dat hij thans weer aan dat departement de voor hem opengehouden plaats als secretaris-generaal gaat innemen. Snelle formatie Het ligt voor de hand dat de formateur in een oogwenk met zijn „nieuwe" taak gereed zal zijn. Nadat dan zal kunnen worden vastgesteld dat het staatshoofd zich met de ontworpen lijst van ministers heeft ver enigd, valt te verwachten dat nog heden middag het hele gezelschap tezamen met prof. Romme in een zogenaamde consti tuerende vergadering bijeen zal komen. Hierna kan dan de beëdiging van de nieuwe ministers een aantal zal of het op 24 Januari gevraagde ontslag niet kunnen krijgen of dat verzoek intrekken plaats vinden. Men neemt aan dat dit morgen in de voormiddag zal gebeuren en dat ver volgens het nieuwe kabinet een eerste of ficiële ministerraad zal houden. Het ligt in de bedoeling om, indien dit allemaal zo loopt, Zaterdag om 12 uur de Tweede Kamer bijeen te doen komen voor de door de minister-president uit te spreken regeringsverklaring, waarop het debat dan aanstaande Maandag en Dinsdag zou wor den gehouden. V.V.D. aarzelde nog Eer dat de informateur prof. Romme gisteravond omstreeks 7 uur eindelijk van mr. Oud zijn ja-woord kreeg, heeft het blijkbaar nog geducht gespannen. In de be spreking van prof. Romme, die vroeger op de middag met de vier'fractieleiders had Hoopgevende communiqué's De twee gisteravond uitgegeven commu niqués, waarin het te verwachten slagen van de informateur lag opgesloten, luidden als volgt: „De informateur, professor mr. C. P. M. Romme, heeft heden van de voorzitters, respectievelijk waarnemend-voorzitters van de Tweede Kamerfracties van de K.V.P.. P.v.d.A., C.H.U. en V.V.D., de mededeling ontvangen dat zij instemmend beantwoor den de hun door de informateur voorge legde vraag om hun medewerking tot de bevordering van de totstandkoming van een kabinet van de politieke samenstelling als hun door de informateur was uiteenge zet en op de grondslag van het hun dooi de informateur voorgelegde en door hen aanvaarde ontwerp-program. De vraag, welke de informateur aan de genoemde fractievoorzitters respectievelijk waarnemend-fractievoorzitters heeft voor gelegd, behelsde of deze bereid zouden zijn aan een partijgenoot, die wordt uitgenodigd deel uit te maken van een kabinet als voren bedoeld, te adviseren, aan zulk een uitnodiging gevolg te geven". In aansluiting daarop deelde het Kabinet van de Koningin mede, dat de informateur gisteravond door de Koningin op het paleis Soestdijk zou worden ontvangen voor het uitbrengen van een rapport. Daarna deelde het kabinet van de Koningin mede: „H. M. 4e Koningin heeft prof. mr. C. P. M. Romme ontheven van de opdracht te informeren, welke mogelijkheden er zijn tot de vorming van een kabinet en heeft hem het vormen van een kabinet opgedra gen. De heer Romme heeft deze opdracht in beraad gehouden". De Australische Labour-partij, die in de oppositie tegen de regering van premier Menzies is, heeft besloten zich te verzetten tegen iedere voorziening voor een Japanse herbewapening in een Japans vredesver drag. De partij baseert haar oppositie op de mogelijkheid, dat Japan wederom een bedreiging voor de Stille Oceaan zou kun nen worden. Bij de bevrijding in 1945 is door de be volking van Naarden en Bussum een be drag van ƒ13.500 bijeengebracht om uiting te kunnen geven aan haar dankbaarheid voor het herkrijgen van de vrijheid. Het bedrag werd aanvankelijk beschikbaar ge- gesteld aan de stichting „Bloemen, Tolk onzer Dankbaarheid". Later bleek echter geen overeenstemming bereikt te kunnen worden voor de besteding van dit geld. De afdeling Naarden-Bussum van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde kreeg weer de beschikking over het geld. Besloten werd toen om de 13.500 te bestemmen voor een rosarium bij het Europees parlements gebouw te Straatsburg. Maandag zijn 3200 struik- en stamro zen, 3000 vaste planten, 50 bomen, 120 heesters en 265 coniferen en andere groen- blijvende planten van Naarden uit naar Straatsburg gezonden. Waarschuwing tegen speculaties a la hausse LONDEN (A.F.P.) De laatste dagen gaan er in de Londense City vele „vredes geruchten". De Londense zakenlieden ont vangen van hun relaties te New York tele grammen, waarin gesproken wordt van een ontspanning in de internationale politieke situatie, en waarin gemaand wordt tot voorzichtigheid bij het speculeren a la hausse. Het is opmerkelijk, dat men juist in de kringen, die dikwijls de grootste voordelen trekken van de internationale spanningen, over een ontspanning begint te spreken. De waarschuwing tegen hausse speculaties schijnt gebaseerd te zijn op de overtuiging dat er een einde is gekomen aan de prijsstijgingen op de grondstoffen- markt, behalve voor de producten, die door hun schaarste een hausse i-echtvaar- digen. Men ziet te Londen in, aldus genoemd persbureau, dat deze nieuwe ontwikkeling voor een belangrijk deel is toe te schrij ven aan de Amerikaanse handelspolitiek, zoals de scherpe prijsdaling van tin in de afgelopen week werd veroorzaakt door het besluit van de Amerikaanse regering om de tinaankopen voor de strategische voor- raadvorming te beëindigen Men vraagt zich echter af, of ontevredenheid over het hoge prijspeil het enige motief van de Ame rikaanse beslissing is geweest, en of er geen andere factoren, met name factoren van politieke aard, een rol hebben gespeeld. Wat dit laatste betreft is men thans in ge woonlijk welingelichte Britse kringen van oordeel, dat Amerika definitief schijnt te hebben afgezien van een verzoek aan de Rabindranath Tagore: Je glimlachte en sprak tegen mij over niets en ik voelde dat dit het was, waarop ik lang gewacht had. PARIJS. (United Press). De besprekin gen van de plaatsvervangers der Grote Vier over een agenda voor een bijeen komst der ministers van Buitenlandse Za ken zijn vastgelopen, zo deelde een woord voerder der Westelijke Drie gisteravond mede. Er bestaat een volledige impasse. Door geen der beide zijden zijn nieuwe voorstellen gedaan. Er was geen overeen stemming over de oude voorgestelde pun ten. De houding van beide zijden bleef on gewijzigd, verklaarde de woordvoerder. De Rus Gromyko wees opnieuw catego risch als onaanvaardbaar de poging van het Westen van de hand om tot een com promis-agenda te komen. Hij stond er op dat een afzonderlijk punt op de agenda zou voorzien in discussie van de demili tarisering van Duitsland en verbod van de hermilitarisering van Duitsland. De Westelijke gedelegeerden gebruik ten het grootste gedeelte van de 4y2 uur durende zitting voor een poging om Gro myko duidelijk te maken, dat als men met de gereviseerde agenda van het Westen in zee ging, Rusland vrijwel elk punt kon bespreken dat het zou wensen. Dit kon bij het punt dat spreekt over bespreking van de oorzaken van internationale span ning. Doch Gromyko's antwoord luidde: „Onaanvaardbaar". De Britse gedelegeerde Ernest Davies zeide namens de Westelijke mogendheden, dat zij de Sovjet-agenda niet kunnen en niet zullen accepteren. En hij waarschuw de, dat als de conferentie hier niet tot overeenstemming zou komen en zou mis lukken, de volken der wereld niet zou den kunnen begrijpen dat dit met een ■procedure-kwestie kon gebeuren. U.N.O. om economische sancties tegen communistisch China toe te passen. Op grond van de politieke en militaire ont wikkelingen van de laatste tijd gelooft men in de Londense „City" over het algemeen, dat ondanks de houding van de Russische delegatie bij de besprekingen te Parijs de mogelijkheid van overeenstemming over het bijeenroepen van een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier niet uitgesloten moet wor den geacht. Kapitein Charles Blair van de Pan Ame rican World Airways, die op 31 Januari met zijn Mustang ook wel „vliegende benzinetank" genoemd het toen be staande record brak door in 7 uur en 48 minuten de oceaan over te vliegen, was vanochtend een uurtje op Schiphol. In zijn machine maakte de reis over de oceaan mee mevrouw Crosby, de echtgenote van Bing. Mevrouw Crosby gaat met een sta tioncar een tocht in Europa maken. Mevrouw Crosby verzocht van vragen over haar particuliere leven verschoond te blijven. Zo kregen de op Schiphol aanwe zige journalisten dan ook geen bevestiging of ontkenning te horen van de geruchten volgens welke zij van plan is van Bing Crosby te scheiden. BARCELONA, 14 Maart (Reuter). De politie te Barcelona had hedenmorgen vroeg 190 personen gearresteerd in ver band met de Maandag uitgebroken onlus ten en stakingen van 300.000 arbeiders. Sinds Maandag is de politie bezig de wijken na te speuren, waar zich „verdachte per sonen" zouden kunnen ophouden. Voetgan gers moesten zich op straat legitimeren. Vanmorgen vroeg was het rustig in de stad. De politie, die versterkingen uit Madrid kreeg, blijft patrouilleren. De Spaanse regering heeft Dinsdag vier oorlogsschepen naar Barcelona ge zonden en strenge maatregelen aange kondigd om een herhaling van de ge beurtenissen van Maandag te voor komen. De werkgevers hebben op dracht gekregen, onmiddellijk alle ar beiders te ontslaan, die in verband met de staking werden gearresteerd. De oorsprong en de beweegreden van de staking blijft een raadsel. Het aanvankelijke succes ervan heeft ech ter te Barcelona een diepe indruk ach tergelaten, aldus meldt Reuter. Sommigen van de 300.000 industrie arbeiders, die te Barcelona staakten, wei gerden aan het werk te gaan, zolang allen die gearresteerd waren niet op vrije voeten waren gesteld. Vele bouwvakarbeiders zet ten Dinsdag de staking voort. De socialistische president van het Spaanse parlement in ballingschap, Moret, ontkende vandaag dat de onlusten in Bar celona door de communisten waren inge geven, aldus het socialistische partijorgaan „Populaire". De autoriteiten hebben de taxi-chauf feurs gewaarschuwd dat zij zich aan zware straffen en eventueel het inbeslagnemen van hun taxi's blootstellen als zij hun dien sten niet hervatten. Men verwacht dat binnenkort de Middel landse Zee-afdeling van de Spaanse vloot in de haven van Barcelona zal aankomen. Volgens A.F.P. is officieel bekend ge maakt, dat Maandag' 98 arrestaties zijn ver richt. Franse en Amerikaanse toeristen, die Dinsdagavond onder politiegeleide uit Bar celona te Perpignan aan de Frans-Spaanse grens aankwamen, meldden, dat zij een man hadden zien doden, toen de politie op een menigte schoot, welke haar gisteren bij de stakingsongeregeldheden met stenen bekogelde. Bij een charge van de bereden politie werd een persoon ernstig gewond. Ongeveer twintig personen werden gewond bij de ongeregeldheden, aldus de zegs lieden. De toeristen verklaarden dat zij de in druk hadden, dat de staking spontaan was opgekomen en onmiddellijk door een doel matig werkende machtige geheime organi satie in handen was genomen. Enige Amerikaanse toeristen zeiden, dat zij onder de indruk waren van het grote aantal jongelieden onder de demonstran ten. De kern van de beweging scheen ge vormd te worden door studenten, ver klaarden zij. De Franse socialistische partij heeft Dinsdagavond een verklaring uitgegeven, waarin de arbeiders van Barcelona, „die als één man opstonden tegen het Franco regiem van armoede en onderdrukking", worden gelukgewenst. Joseph Ir la, hoofd van de Catalaanse regering in ballingschap, heeft een tele gram gezonden aan Trygve Lie, secretaris generaal der U.N.O. Hij zegt daarin nog steeds te hopen, dat de U.N.O. zal begrij pen, dat zij het regiem van Franco niet langer kan steunen en al het mogelijke zal moeten doen om een democratisch regiem in Spanje te vestigen. In de Engelse kustplaatsen Dover en Folkestone werden in de afgelopen nacht haveninstallaties en zeeweringen bescha digd door de storm, die soms een snelheid van 110 km. per uur bereikte. De schepen van de veerdienst over het Kanaal moesten schuilen toen de storm bijna de kracht van een orkaan bereikte. De boot van Le Havre naar Southampton kon niet uitvaren. In West- en »midden-Frankrijk heeft de storm gisteren grote schade aangericht. Nantes werd gedeeltelijk overstroomd en vijf personen werden gewond; bij Brest raakten vier mannen van een vissersboot te water, twee verdronken. In Lyon werd een man gedood en werden twee andere personen gewond door vallende gesteente. De Fransman Alexandre Parodi beant woordde het argument van Gromyko dat het Westen de spanning in de wereld had gebracht. Er bestaat geen complot der Westelijke mogendheden tegen de Sovjet-Unie. Er bestaat alleen maar Russische vrees. Se dert verleden jaar is er eveneens vrees zeer werkelijke vrees in Europa. En het is alleen die vrees, welke in staat is het Westen tot het herbewapeningspro gram te brengen. De Amerikaan Jessup sprak, na een lange, technische discussie over de voor gestelde agenda's, de hoop uit dat de Vier tot overeenstemming zouden komen en dan spoedig. Maar hij voegde er aan toe, dat indien men niet snel tot overeenstem ming kwam, de Verenigde Staten bereid zijn zoveel tijd te gebruiken als nodig is om succes te bereiken. Gromyko's opmerkingen volgden het gebruikelijke patroon. Hij antwoordde Parodi, dat de vrees in de wereld niet uit de Sovjetpolitiek voortvloeide, doch ge ïnspireerd wordt door die regeringen welke aggressieve blokken tegen de Sov jet-Unie en de volksdemocratieën op stellen. Alle vier gedelegeerden spraken tenslotte de hoop uit, dat overeenstemming zou worden bereikt, doch concrete stappen daartoe werden niet genomen. Gromyko drong er bij het Westen op aan om zijn herziene punt over een Duits vredesverdrag goed te keuren. Doch het Westen weigert een punt als definitief te accepteren voordat het de gehele agenda ziet. Een diepe depressie trok in de afgelopen 24 uur van Portugal naar Midden-Enge- land en veroorzaakte boven de Golf van Biscaye, Frankrijk en het Kanaal zware Zïiidwester stormen. Ook in ons land wakkerde de wind in de loop van de nacht en vroege ochtend tot stormachtig aanwaarbij langs de kust windstoten van 110 km. i i i Aper uur optraden. Het front van deze i N depressie passeerde gisteravond ons land vergezeld van enige regen. Boven West- Frankrijk en Engeland bracht de depres sie zware regenval. Boven Spanje en Portugal is de luchtdruk sedert gisteren belangrijk gestegen, zodat daar een rug van hoge druk tot ontwikkeling kwam. Bij de Azoren verscheen een nieuwe depressie die in Oostelijke richting koerst. ,:poocoaccccoococxxx>ocoaDcooc<»osoooocoocccocccacx>ooo AFNEMENDE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met vooral aan vankelijk enkele plaatselijke buien. Langs de Waddenkust vanavond nog stormachtige, overigens krachtige en later tot matig afnemende wind tussen West en Zuid. Weinig ver andering in ferrme'-atuur. 15 Maart Zon on 6.57 u '.der X8.43 uur Maan on o.-'er 3 04 uur F..' -ste kwartier) Hoos <•- 'am 'Inluiden: Woensdag 14 Maart Hoog water: 7.39 en 20.01 uur. Laag water 3.07 en 15.29 uur. Donderdag 15 Maart Hoog water: 8.22 en 20.50 uur. Laag water: 3.38 en 16.07 uur. OONBOVOlKT ©LICHT BEW HALFBEW «ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN L HAGEL V BUIEN K ONWEER JPtempes, g 1005 ISOE.x BELANV...T. NEEKSuAÜ- GEBISP CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHE'DlNGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP iS EEN WIND - SNELHEID'VAN VIJF y.ETEP PER SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1