De Nederlanders en het water Volkswagens BESTELDIENST A.B.C. VERHUUR ZÜNUER CHAUFFEUR Snelle groententreinen naar Duitsland Kort en Bondig TAXI bel 13000 VRIJDAG 16 MAART 1951 Ir. Kees Boeke over „Sociale Opvoeding HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Gabr. Verschraegen uit Gent besloot de orgelserie Begint voor U begint Veelbelovend debuut van violiste Han Holsbergen De heer A. Heimig ontving koninklijke onderscheiding Wie kwaliteit weet te waarderen Zal zeker LINCOL-WAS begeren! Haarlemse huisvrouwen leren bloemen schikken Palestina-diorama's Dr. Feuilletau de Bruyn sprak voor de Nationale partij Verzilting werpt ernstige problemen op Jubileum W. Smit Tentoonstelling van GGG Dr. J. Schouten Moeilijkheden ontstonden om de bezetting van de zetels Spaarsaldi verminderden met meer dan zeven millioen Hr. Ms. Van Galen naar Korea vertrokken VLEESPALEIS ERE EERSTE PRIJS Verrassing voor vermoeide lichting 194911 Regeringsverklaring ook door Wereldomroep uitgezonden Ir. Peters vernam benoeming op hoogste punt van Saba Wedstrijden in Bloemendaal rr Ir. Kees Boeke hield gisteravond in het geheel gevulde kerkgebouw van de Vrij zinnig Hervormden voor de leden der „Vereniging voor Paedagogiek" een cau serie. Hoe belangrijk ook het aandeel van het goede gezin en van godsdienstige instel lingen kan zijn voor de opvoeding, steeds meer ziet men in, dat de school niet enkel onderwijs moet geven, maar ook tot hun recht moet laten komen: de motorische, muzikale, algemeen-aesthetische .en tech nische ontwikkeling van de jeugd en bo venal: de sociale vorming, het sluitstuk van de opvoeding. Volgens ir. Boeke kan deze het best ge schieden in een schoolgemeenschap van kinderen van 4 tot 18, 19 jaar in een zo natuurlijk mogelijke samenleving. Daarin zullen contacten kunnen en moeten ont staan tussen alle leeftijdsgroepen, sociale en godsdienstige milieus, verschillende naties en rassen en zal een natuurlijk op groeien van de beide scxen het best ge waarborgd zijn. Vermeden moeten worden dwang en dreigementen en tevens beloningen voor goede prestaties, dan leert het kind het goede doen, omdat het goed is en kan het leven in vreesloosheid. Het is spreker in de 25 jaren arbeiden en leven met (thans 350) kinderen in zijn Kindergemeenschap „De Werkplaats" in Bilthoven gebleken, dat vertrouwen op het goede in het kind volkomen gerechtvaar digd is, en dat elk geestelijk gezond kind in een sfeer van vertrouwen, liefde en spanningsloosheid bereid en in staat is tot zelf mede opbouwen van een goede levens gemeenschap. Zeer belangrijk is de kleuterleeftijd voor de sociale vorming. Ruimte, licht en prac- tipch materiaal zijn voor samen-vrij-spelen nodig. Daarbij leren de kleuters reeds de noodzakelijkheid van het verdelen der aan wezige materialen, het samenbouwen en spelen, dat allengs overgaat in het samen werken. In de groep die de oudere kleuters en de jongste lagere school kinderen om vat, komt het intens zelf bezig zijn en ontwaakt het gevoel voor verantwoorde lijkheid. Hiervan maakt ir. Boeke ten volle gebruik. Zelf organiseren, leiden en ver zorgen cle kinderen (de werkers), met de leerkrachten (medewerkers) als oudere vrienden en raadgevers zoveel mogelijk hun schoolleven. Groepsstudie, groepswerk stukken, samen experimenteren, toneelspe len, musiceren, op excursie gaan en kam peren, in groepen en als gemeenschap dis cussiëren, gezamenlijk beleven van schoon heid, dit alles versterkt de sociale vorming, die zo hoog en hoog nodig is in de wereld van vrees en nameloos lijden, van ver deeldheid en haat, waarin wij gedoemd zijn ie leven. Hoopvol noemde ir. Boeke de constate ring, dat reeds veel van dit alles als wens gevoeld en ten dele in de practijk beproefd of geslaagd is, ook in de gewone scholen. ADVETTENTIE zonder chauffeur Plein 53, tel. 13000 of 17000 Gabriël Verschraegen, de organist van de St. Baafs-Katheclraal te Gent., besloot Donderdagavond met een recital de reeks orgelconcerten in de Haarlemse concert zaal. Het contact tussen de Belgische orga nisten en de Hollandse dateert niet van vandaag of gisteren en heeft aan onze or gelkunst goede diensten bewezen. Men hoeft slechts te bedenken wat de Brusselse organist J. B. de Pauw de eerste vaste bespeler van het zich thans te Haarlem be vindende instrument van Cavaillé Coll boven de Moerdijk aan verruimende en zuiverende invloed op het gebied der orgel kunst uitgeoefend heeft en wat de Mechel- se virtuoos Flor Peeters in het Zuiden van ons land tot stand wist te brengen met zijn cursus te Tilburg om het belang van dit contact niet te onderschatten. Overigens gaan Belgen en Nederlanders hun eigen gang, ieder naar eigen aard en aanleg. Do mineert bij de Zuiderburen de felle dyna miek en het directe effect, bij onze landge noten zal men over het algemeen een meer ontwikkelde zin voor diepzinnige construc ties en klankverfijning waarnemen. Met dat al kan het contact vruchtbaar blijven, ook als wisselwerking. Gabriël Verschraegen, die weer een jon gere generatie vertegenwoordigt (hij is een leerling van Flor Peters) kwam met een degelijke techniek de traditie van zijn school demonstreren. Onze smaak inzake voordracht en registratie kwam hij het dichtst nabij met „Pièce héroïque" van Franck, met „Preludium en Fuga" in g van Bach, met „Consolation" van Reger, met „Cantabile" van Franck en vooral met zijn eigen compositie („Scherzo" uit Sonate in e), waarbij hij het gelukkigst was in de keuze van zijn registratie, het bleek boven dien een goed stuk muziek te wezen. De geduchte „Fantasie in f" van Mozart was qua virtuositeit, klankevenwicht en muzikale uitdrukking, bij de bovengenoem de stukken vergeleken, beduidend minder. „Preludium en F uga over de naam B.A.C.H." van Liszt en de „Vlaamse Rhap- sodie" van Flor Peeters, werden met de nodige bravour vertolkt. En hiermede is dus deze zeer interessan te reeks orgelbespelingen besloten. Zij heeft de kenners nader gebracht tot het wezen van de orgelkunst, speciaal wat de nieuwere betreft, die op ons concertorgel 20 zeldzaam gunstig kan worden verklankt. Bij velen zal deze serie het inzicht betref fende orgel en orgelmuziek hebben ver ruimd. De orgelcultuur heeft in Haarlem oude brieven. De pogingen om ze in aan zien te doen stijgen zijn van voornaam cul tureel belang. Laat ons daarom hopen dat deze actie om behalve de befaamde tradi tionele concerten in de Grote Kerk ook be spelingen in de Concertzaal te houden, zal Worden bestendigd. JOS. DE KLERK De Matthaus Passion De Christelijke Oratoriumvereniging geeft onder leiding van George Robert op Donderdag 22 Maart en op de middag van Goede Vrijdag uitvoeringen van de Mat thaus Passion van Bach. Medewerking verlenen Dolf Hendrikse (orgel), Hans Brandts Buys (clavecimbel), het jongens koor „Zanglust" onder leiding van Willem Hespe en de Haarlemse Orkestvereniging. De vocale solisten zijn: Jo Vincent (so praan), Annie Woud (alt) Han le Fèvre (tenor), Lex Karssemeijer (tenor), Herman Schey (bas) en Carel Willink (bas). ADVERTENTIE en neemt voor het vervoer van Uw goederen een goed en betrouwbaar adres. Barrevoetestraat 2 - Haarlem - Tel. 18428, na 6 uur 14810 - 14155 Op de kamermuziek-avond, gisteren in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum onder auspiciën van het Comité voor jonge Toonkunstenaars gehouden, debuteerde een stadgenote, de violiste Han Holsbergen. De medewerking van de pianiste Hanny Vuyk betekende eveneens een locaal debuut. De samenstelling van het programma bracht evenwel met zich mede, dat in de eerste plaats de aandacht van de aanwezigen werd gericht op het spel van de violiste. De pianiste had een ontegenzeggelijk belang rijke, maar toch een overwegend onderge schikte taak gekregen. Een gelukkig begin werd de uitvoering van de Sonate in G van Guiseppe Valentini (geb. 1681) in de bewerking van O. Respi- ghi. Hierbij openbaarde zich een uitstekend stijlbegrip, zowel van violiste als pianiste. Verfijnd spel, klare tekening en beheerst- expressieve nuanceringen waren in voor treffelijke overeenstemming met de aard der muziek. Dit stuk van Valentini werd gevolgd door de Sonate in g voor viool-solo van J. S. Bach, een meesterwerk, dat ons niet alleen grijpt door zijn rijke muzikale inhoud, maar dat ons ook in bewonderen de verbazing brengt door de geniale toe passing van talrijke bespelingsmogelijk heden van de viool. Dc meeste indruk kon Han Holsbergen maken met hel Adagio, in verheven rust en innerlijk doorvoeld ge speeld, en met het Presto, dat met uit nemende technische beheersing rhythmisch licht werd uitgevoerd. De Fuga denk ik mij strakker van tempo en rhythmiek en vooral met minder nadrukkelijke gevoelsaccenten .dan bij deze interpretatie het geval was. De voordracht van de Siciliano uit Bach's So nate kon door een tekort aan concentratie niet op het hoge niveau blijven, dat aan vankelijk werd bereikt. De betrekkelijk weinig in het openbaar gespeelde Sonate in G voor viool en piano (K.V. 379) van W. A. Mozart kwam als derde werk van het kunstzinnig samenge stelde programma tot uitvoering. Goed stijlbegrip gaf ook nu aan het spel het ver fijnde karakter. Hoogtepunten van de ver tolking kwamen met de variaties, die aan de pianiste eveneens gelegenheid schonken haar muzikaliteit te laten spreken. Na de pauze kwam hedendaagse muziek aan de beurt. Een pittig, stuwend Capriccio van Henk Badings mocht in een virtuoze voordracht veel voldoening geven. En op nieuw kon de violiste haar voortreffelijke techniek toepassen bij de uitvoering van het geheimzinnige stuk „La fontaine d'Are- thuse" van K. Szymanofski. Hierbij was een goede eenheid van samenwerking tus sen violiste en pianiste op te merken. Bij de Tzigane van M. Ravel was dit niet steeds het geval. Een ongedwongen ontwikkeling, die voor deze fantastische muziek moeilijk is te bereiken, maar niettemin een levens voorwaarde is, kwam nog niet tot stand. Men hoorde teveel ieders aandeel in de uitvoering afzonderlijk. Voor de violiste werd de lange solistische inleiding nu van het meeste belang, omdat zij zich daarin, ongeremd, het overtuigendst kon uitspre ken. De algemene indruk, die Han Holsbergen met dit debuut heeft gewekt, is die van een begaafde violiste, wier natuurlijke aanleg voor vioolspel het verwerven van een prachtige techniek mogelijk heeft gemaakt. Mooie toonvorming geeft aan haar spel een afzonderlijke békoring. Bij het bepalen van haar verhouding strijden nog schoolse vor ming en eigen inzicht om de voorrang, maar de verdieping, die deze strijd kan be slechten, zal ongetwijfeld komen. Hiervoor zijn de muzikale grondslag van haar talent en haar liefde voor de muziek onmisken bare waarborgen. Hanny Vuyk kon op deze avond te weinig zelfstandig optreden om een volledig oordeel over haar spel moge lijk te maken. Wat zij echter heeft doen horen, vermocht stellig goede verwachtin gen te verwekken. P. ZWAANSWIJK. De heer A. Heimig, die gisteren zijn gouden jubileum vierde bij de firma Ja cobus Boelen te Amsterdam, heeft van vele zijden blijken van belangstelling ont vangen. Tijdens een in de middag gehou den receptie heeft de burgemeester van Haarlem mr. P. O. F. M. Cremers de heer Heimig gelukgewenst en hem aangeboden de gouden ere-medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Vele zaken- en sportvrienden waren op de receptie aan wezig. Onder hen waren de heer L. Brunt, secretaris-penningmeester van de KNVB en bestuursleden van de afdeling Haarlem van de KNVB. Op een bijeenkomst van directie en per soneel zijn toespraken gehouden en ge schenken aangeboden. Van de directie ont ving de heer Heimig een televisie-toestel. ADVERTENTIE AMSTERD. RIJTUIG MAATSCH. ADVERTENTIE Als eerste stad in ons land daar is zij tenslotte de Bloemenstad voor zal Haar lem een cursus krijgen in de schone kunst van het bloemen schikken. De commissie voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting heeft deze cursus georganiseerd naar aan leiding van het succes, dat de bloemstukjes in de indertijd door deze commissie inge richte duplexwoning hebben gehad. De man die daar de bloemen verzorgde, was de heer Louwerse van Hout en Plantsoenen en deze zal ook de wenken voor het ver zorgen en opmaken van bloemen en plan ten aan de Haarlemse huisvrouwen geven, die er plezier in hebben om op die manier hun woning gezelliger te maken. Onder grote belangstelling opende ds. J. Bronsgeest Donderdagmiddag in de „Oud- Testamentische" zaal van een perceel aan de Schotersingel de tentoonstelling van de Palestina-diorama's. Ds. Bronsgeest sprak naar aanleiding van het diorama „Elia op de Karmel". Hij merkte op, dat er een ontstellend gebrek aan bijbelkennis heerst, vooral bij de jeugd. Daarom verheugde het hem 'dat in het cen trum van de Spaamestad door deze dio rama's de Bijbel in het middelpunt ge plaatst wordt. De heer H. J. Heule Jr. dankte ds. Bronsgeest en leidde de bezoekers langs de overige diorama's. Onder de aanwezigen bevonden zich de kunstschilder die de diorama's vervaardigd heeft, de heer S. v. d. Schaar en de on langs uit Indonesië teruggekeerde ds. A. Pos. De afdeling Haarlem en omstreken van de Nationale Partij heeft gisteravond in de grote serre van restaurant Dreefzicht haar tweede, ditmaal matig bezochte openbare vergadering gehouden, waarop dr. W. H. K. Feuilletau de Bruyn een uit eenzetting gaf van zijn visie over „het be leid na de kabinetscrisis". Hij prees de houding der A. R. partij, die zich niet, zoals de C.H.U. en de V.V.D., voor het Rooms-rode formatie-karretje van prof. Romme had laten spannen, als een zeer verstandige en was overigens van mening dat het nieuwe kabinet in zijn politiek noodzakelijk een even halfslachtige koers zal moeten varen als alle voorgaande coa litie-regeringen sinds de bevrijding. De impasse, waarin wij ons thans bevinden, is voor een groot deel te wijten aan deze K.V.P.-P.v.d.A.-kabinetten en vindt haar hoofdoorzaak in de politiek die gedoogde, dat Indonesië ons ontviel. Professor Lieftinck betoögde in zijn brochure dat de Nederlands-Indonesische Unie bevredi gend zou kunnen werken en verwees daartoe naar het voorbeeld van Engelands nieuwe verhouding tot zijn Aziatische do minions, maar hij verzuimde daarbij te vermelden dat India en Pakistan als schuldeisers van Engeland, veel meer be lang hebben bij het continueren van de band met het oude moederland dan Indo nesië, als schuldenaar van Nederland, bij de Unieverhouding. Nu zitten wii, tot de bedelstaf gebracht door het verlies van Indonesië, voor nieuwe grote lasten we gens onze verplichtingen tot versnelling en uitbreiding van de defensie-opbouw, terwijl ons nationale inkomen, dat wij putten uit de „burgerlijke productie", steeds meer terugloopt. Hoe het nieuwe kabinet deze kwalen langs de oude lijnen nog denkt te cureren, is spreker een raadsel, want alleen met consumptiebeper king, nieuwe belastingverhoging en der gelijke maatregelen krijgt men de eindjes stellig niet aan elkaar, nu de in te voeren grondstoffen steeds duurder worden en onze civiele productie wegens te hoge kostprijzen voor een deel (circa tien pro cent) toch al onverkoopbaar blijkt in het buitenland. Goedkoper uitvoerproducten, dat is: concurrentie met 't buitenland, zijn dus slechts mogelijk door het neerhalen van de loonfactor en daar de lonen zelf niet verlaagd kunnen worden zal men het moeten vinden in verhoging der arbeids productiviteit, dat is vergroting van het aantal producten per arbeider en per tijdseenheid, of, vrij vertaald: harder wer ken. Daartoe zullen de arbeiders echter slechts bereid zijn als zij a) weten, hoe slecht ons land er in feite voorstaat (de voorlichting hieromtrent door de overheid liet, waarschijnlijk om partijpolitieke re denen, tot nog toe veel te wensen, zo meende de spreker) en b) als men hun in ruil voor hun klassestrijd-dogma's iets terug kan geven dat hun de vereiste extra inspanning de moeite waard doet schijnen, zoals bijvoorbeeld medezeggen schap in de bedrijfspolitiek en het laten mee-delen in de bedrijfswinst. Mits er snel iets in deze geest gebeurt en ons land zich niet al te buitensporige lasten laat opleggen ten aanzien van de defensie verplichtingen, zal ons volk het dreigende bankroet niet kunnen ontgaan. Na afloop van zijn inleiding had de heer Feuilletau vele vragen naar aanleiding van het betoogde te beantwoorden. In de Rotterdamse Dier gaarde Blijdorp worden de dieren regelmatig op tbc onderzocht. Van de longen der pas aange kochte dieren worden bovendien röntgenfoto's gemaakt. De orang oetang Kobusis hier met zijn oppasser bij de dieren arts Peters op bezoek. Kobus vindt het kenne lijk niet erg, ook eens een intérieuropname van zichzelf te laten maken. Een Fransman heeft eens gezegd: „God schiep de wereld, met uitzondering van Nederland, dat werd geschapen door de Hollanders zelf". Daarin zit natuurlijk overdrijving, zo wordt in een publicatie van de Regeringsvoorlichtingsdienst gezegd, maar niettemin blijft het een feit, dat grote stukken van onze huidige bodem de vrucht zijn van onze eeuwenlange strijd met het water. De totale oppervlakte van Nederland is 4.000.000 H.A., daarvan zijn 670.000 H.A. water. Van de resterende 3.330.000 H.A. staan 1.710.000 H.A. bloot aan overstroming indien zeeweringen en rivierdijken ont braken. Bovenstaande kaart illustreert dit. Het zwartgedrukte is het gebied dat zou onder lopen bij het ontbreken van zeeweringen, het gearceerde zijn de terreinen die zouden onderlopen bij het bezwijken van de ri vierdijken. Alleen in het Westen van het land is dus een smalle strook grond die hoger ligt dan het zeepeil. Intussen is het niet alleen het opdrin gende water dat zorgen baart, maar in niet mindere mate ook het gevaar van verzil ting. Langs allerlei wegen door de zee gaten en riviermonden, door de schutslui zen, door kwel dringt het zout in het Westen van Nederland binnen. Het drink water voor mens en dier is hiermede voor een deel gemoeid en in nog sterker mate het bestaan van de landbouw, en vooral van de fijne tuinbouw, waarvoor bepaalde gebieden in het Westen (b.v. het bekende „Westland") een voornaam centrum vor men. Alleen al door de gemalen van één polder de Haarlemmermeer wordt per jaar rond 50.000 ton chloor uitgeslagen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat op den duur zeer ingrijpende werken nodig zullen zijn om de bedreiging van het zout vol doende af te weren; zo wordt door de Rijkswaterstaat gedacht over stuwen ïn één of meer der grote rivieren en zelfs aan af sluiting van sommige riviermonden. Met dit laatste is trouwens reeds een begin ge maakt door de afsluiting van de Brielse Maas in de zomer van 1950. Aan de verzilting van het water werd index-tijd ook reeds veel aandacht gewijd door de Staatscommissie voor de Drink watervoorziening in het Westen des lands. Uit onderzoekingen die ingesteld werden op initiatief en onder leiding van mevrouw dr. N. L. WibautIsebree Moens is geble ken, dat het chloorgehalte van de boezem wateren van Noordholland aanmerkelijk wordt verhoogd door het binnendringen van sterk zouthoudend water, rechtstreeks uit de Noox-dzee bij Den Helder en indirect uit de Noordzee via het Noordzeekanaal. In het Noordzeekanaal beweegt zich langs de bodem een stroom zout zeewater land inwaarts terwijl aan de oppervlakte een zoetere bovenstroom in tegenovei-gestelde richting gaat. Het chloox-gehalte van het water uit het Nooi-dzeekanaal is belangrijk hoger dan dat van het IJselmeer. Bij het Centx-aalstation te Amsterdam werd op 9 M. diepte 7700mg./l gevonden en bij de Velserspoorbrug aan de oppervlakte 5700 en op 10 Meter diepte 15200 mg/1. Proeven toonden aan dat het inlaten van grote hoe veelheden IJselmeerwater in het Noord zeekanaal een belangrijke vex-laging van het zoutgehalte tengevolge had. Geconstateerd wordt: Alleen door het treffen van maatregelen waax-door het diep ste gedeelte van de zogenaamde Velserkom kan worden afgespuid, kan verbetering wordexx verkregen. Het chloox-gehalte vgn het water in de verschillende poldex-s loopt uiteen. Alleen in de Koegraspolder en het Zuidelijk ge deelte van de Haarlemmermeerpolder over- treft het chloorgehalte van het polder water dat van het boezemwater. De Staatscommissie achtte het met het oog op de hoedanigheid van het polder- water van primair belang om door het tref fen van bijzondei-e maatregelen, o.a. be trekking hebbend op het beheer van het Noox-dzeekanaal en het inlaten van IJsel meerwater, de samenstelling van het boe zemwater te verbeteren. Daax-naast kunnen dan maatregelen worden genomen in de polder zelve, zoals het afstoppen van gas bronnen, om het zoutbezwaar in het polder water te verminderen. Toen wij enkele maanden geleden een beschouwing gaven over de drinkwater voorziening in het Westen des lands, wezen wij er op, dat door de omstandigheid, dat er thans meer water uit de duinen ont trokken wordt dan daarin valt door regen, in de hand gewerkt wordt dat het zoute water van de kust verder landinwaarts dringt. Vandaar dat het feit dat de water leidingen van Amsterdam en de Provincie nu Lekwater naar het duin gaan transpor teren om de waterstand in de duinen op te voeren, ook van belang is voor de be strijding van de verzilting. Drs. J. D. de Jong deelde in zijn artikel „Ons land wankelt en verzilt" in ons num mer van 2 Maart o.a. mede dat met een schutting in de sluizen te IJmuiden een trein vol zout binnenkomt. De heer W. Smit, ambtenaar op het post kantoor Baljuwslaan te Haarlem, die veer tig jaar in dienst was bij de P.T.T., is toe gesproken door de directeur van het post kantoor, de heer C. Bakker. Deze bood na mens de P.T.T. een oorkonde aan voor veertig jaar trouwe dienst en een couvert. Later is de jubilaris in tegenwoox-digheid van vele ambtenaren gehuldigd door de heer F. Koomen, voox-zitter van het jubi leumfonds, die een divankleed en een mooie ets aanbood. De leden van de Vrouwengemeenschap „Geluk door Geestelijke Groei" hebben in haar vrije tijd een aantal voorwerpen ver vaardigd. dat bijeen gebracht is in gebouw „Theosofia" aan het Nassauplein, waar van avond, morgenmiddag en -avond een ten toonstelling gehouden wordt. Uit de expo sitie blijkt wel, dat de leden de vrije tijd nuttig besteed hebben. In het bijzonder vragen de vele handwerken dc aandacht. Huisgenoten hebben meegeholpen aan het vervaardigen van vele voorwerpen. Ingezon den zijn een kast voor poppenkleren, thee bladen en artikelen van metaalarbeid. Een gedeelte der inzendingen is voor de verkoop bestemd. Ook zijn er enige attracties aan de tentoonstelling verbonden, waarbij gedacht is aan de komende Paasdagen. Ondanks exportbelemmeringen Op de in Utrecht gehouden jaarverga dering van de Algemene Nederlandse Bond van groenten- en fruitexporteurs is medegedeeld, dat voor het nieuwe export seizoen grote verbeteringen in de spoor wegverbindingen met Duitsland zullen worden gebracht. Er komen zeer goede vroegtreindiensten over Zevenaar en Emmerik, speciaal voor het Ruhrgebied. Voorts een zeer vroege verbinding van het Westland uit naar Scandinavië. De Nederlandse groenten komen reeds orn vier uur in Bremen en om zes uur in Hamburg, met aansluiting op Scandinavië. Nederland verkeert dan in een zeer gunstige positie wat betreft de aankomst ten opzichte van groenten uit Frankrijk en Italië. Ook voor Hannover en Westfalen zal deze dienst een zeer goede aanvulling betekenen van de bestaande verbindingen. Wanneer de huidige moei lijkheden zullen zijn opgelost, zal dit alles zeer belangrijk zijn voor het nieuwe ex portseizoen. De levering van groenten aan het Engelse leger in Duitsland heeft gun stige financiële resultaten opgeleverd. Het op 1 April aflopende oude contract is juist weer voor een half jaar vei'lengd, met mogelijkheid tot uitbreiding van de leve ringen. Dr. J. Schouten heeft gisteravond voor de Centx-ale Anti-Revolutionnaire Kiesver eniging van Rotterdam een antwoord ge geven op de vraag, waarom de Anti-Revo- lutionnairen niet deelnemen aan de nieuwe regering. Spreker zei aanvankelijk accoord te zijn gegaan met de door prof. Romme voorge stelde verdeling: zes R.K.-, vijf P. v. d. A-, twee A.R.-, een C.H.- en een V.V.D.-minis ter (s) onder toevoeging, dat er eerst concreet over de samenstelling geoordeeld zou kun nen worden, nadat, ook wat de A.R. betreft de personen en de portefeuilles bekend zouden zijn. In een volgend stadium van de besprekingen werd spreker ook iets be kend van de personele kant van de zaak. De A.R. zouden de departementen van Ooi-log en Marine en van Vei-keer en Waterstaat kx-ijgen. Uitgaande van de overweging, dat er wel negen of tien demissionnaire minis ters zouden terugkei-en en het kabinet op korte termijn diep ingx-ijpende beslissingen zou moeten nemen en voorts dat de A.R.- ministers zouden moeten beginnen met zich in te wex-ken, is spx-eker toen tot de conclu sie gekomen, dat medewex-king slechts zou kunnen woi-den verleend, wanneer aan A.R.-ministers werd gedacht, die politiek en parlepientair ex-varen zouden zijn. Op dit punt, zei spreker, zijn de moeilijkheden ontstaan. Prof. Romme kende aan de be tekening ervan vergelijkenderwijs zo ge ringe waax-de toe, dat hij meende dit punt niet te mogen laten wegen. Dr. Schouten heeft toen verklaard er een absoluut te ver vullen voox'waarde van te moeten maken. Dr. Schouten zeide zover te zijn gegaan als slechts enigszins mogelijk was. Hij was al heengestapt over enige bezwaren: het nieuwe minister-presidentschap van dr. Drees, het wederoptreden van minister Van Maarseveen en voorts de terugkeer van zovele demissionnaire ministers. Spreker was van oordeel, dat er inderdaad van een nieuw kabinet moest kunnen worden ge sproken. Maar als hij op al deze punten zijn bezwaren liet vallen, wilde hij ten minste, dat aan zijn eis tot het nemen van A.R. mannen met politieke en parlementaire er varing moest worden voldaan. De door de Nederlandse Spaarbankbond gepubliceerde cijfers wijzen uit, dat er ook in Februari meer is terugbetaald dan in gelegd. Inleg' en terugbetaling waren respectievelijk 33.841.276 en 41.253.9S8, hetgeen een vermindering van de spaar saldi betekent met 7.412.712. Bij de bank- spaarbanken waren inleg en terugbetaling 2.535.237 en 3.338.421, hetgeen een ver mindering van 803.184 betekent. Vanmorgen omstreeks twaalf uur heeft Hr. Ms. torpedobootjager Van Galen van Den Helder uit zee gekozen om een grote reis naar Korea te maken, die ongeveer zes weken zal duren en de Evertsen, die daar thans opereex-t, af te lossen. Om ongeveer kwart over negen begaf de commandant Zeemacht Nederland, Schout bij Nacht C. W. Slot, zich aan boord om een laatste inspectie te houden. Vervolgens sprak hij de uit 240 koppen bestaande be manning toe. De Van Galen, die onder commando staat van de kapitein-luitenant-tex--zee A. M. Valkenburg, zal varen van Den Helder via Gibraltar, Port-Said, Aden, Colombo, naar Singapore. Daar zal de definitieve bestem ming worden bekend gemaakt. Het schip stelt zich namelijk na Singapore onder Geallieex-d commando. Hoe lang de Van Galen weg zal blijven, is niet met zekerheid te zeggen, omdat dit voor een belangrijk deel afhangt van de ontwikkeling der situatie in Korea. Ver moedelijk zullen de bemanningsleden hun familie over een jaar weer terugzien. „Volendam" met 1400 emigranten naar Canada vertrokken Omstx-eeks half zeven gisteravond is het s.s. „Volendam" zijn reis naar Halifax in Canada aangevangen. Met dit schip ver trokken 1400 emigranten naar Canada. BINNENLAND De jaarlijkse Amersfoortse büenmarkt wordt, op Vrijdag 6 April gehouden. Binnenkort is een legerorder te ver wachten, waarbij het invoex-en van de nieuwe onderscheidingstekenen op militaire petten tot nader order wordt opgeschort. Na het verschijnen dezer legerorder zullen dus de onlangs ingevoerde onderscheidingstekenen niet meer mogen worden gedragen. Een schaap van een veehouder uit Wognum heeft het leven geschonken aan vier lammeren. Dit is een gebeurtenis, die zelden voorkomt. De Officier van Justitie bij de Rotter damse rechtbank heeft gistermiddag tegen een 44-jarige handelaar in motorfietsen een maand gevangenisstraf geëist omdat deze zijn vermogensaanwas 42 mille te laag had opgegeven voor de heffing ineens. HAARLEM EN OMGEVING Op 21 Maart hoopt de heer J. J. H. Philippo, chef bij de N.V. Handel. Mij. de Veluwe, zijn 25-jarig jubilé te viei-en. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het examen vliegtuigbouwkun dig ingenieur de heer A. Hacquebord uit Haax-lem. Ten bate van de Evangelische Broeder gemeente geeft Overveens Dameskoor onder leiding van Cor Igesz op Maandag 19 Maart een concert, met medcwei-king van de cellist Onne van de Klashorst en dc organiste Bets Nedei-koorn, in het kerkgebouw aan de Parklaan. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde de heer L. A. F. le Mat te Zandvoort voor het candidaatsexamen theologie. Donderdagmiddag om kwart over drie reed een wielrijdster op de Zijlweg in de richting Overveen. Ter hoogte van perceel 133 passeerde zij een stilstaande auto. De be stuurder opende het portier en de wielrijd ster reed er tegen op, waardoor zij viel. Een achterop rijdende wielrijder kwam in aan raking met de damesfiets. Zowel de auto bestuurder als de wielrijder zijn doorgere den. De wielrijder wordt verzocht voor het verstrekken van inlichtingen zich te melden aan het bureau van politie, Smedestraat. De Haarlemse politie heeft tegen een drie en dertigjarige chauffeur, verdacht van diefstal van acht i-ozenstruiken uit een plantsoen aan de Zomervaart, proces-vex-baal opgemaakt. Donderdagmorgen verliet een negen- jax'ige jongen uit Santpooid-Station, die in de richting Bloemendaal fietste het rijwiel pad langs de Bredei-odelaan in Bloemendaal en werd door een achterop rijdende auto aan gereden. Met een zware hersenschudding is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem overgebracht. Voor de cursus 1950/51 van de Middel bare Technische School hebben zich 530 candidaten aangemeld en niet 238 zoals in ons blad van gisteren is meegedeeld. De heer P. H. Verhagen, Amsterdamse vaart 222 te Haarlem, viei'de gisteren de dag dat hit 25 jaar als vertegenwoordiger bij de firma C. H. S. Heilker te Haarlem werk zaam v/as. ADVERTENTIE GEBRs. KROONENBURG Krocht 12 t.o. de Hema behaalde op de Paasvee- en Landbouwten toonstelling in Schagen met de BESTE en FIJNSTE GEMESTE KOE de Voordat het défilé voor Koniugin Juliana en Prins Bernhard, dat vandaag tot be sluit van de oefening „Crescendo" op de Leusderhci wordt gehouden, een aanvang nam, heeft de commandant der strijd krachten te velde, generaal-majoor A. T. C. Opsomer, in een dagorder aan de troe pen bekend gemaakt, dat de lichting 1949 II reeds op 22 Maart met groot verlof zal gaan in plaats van op 1 April. Deze ver rassing is bedoeld als blijk van waarde ring voor de bij de manoeuvres betoonde toewijding en ijver, aldus de dagorder. De regeringsverklaring, die morgenmid dag in de Tweede Kamer zal worden af gelegd, zal door de Nederlandse Wereld omroep dix-ect worden uitgezonden naar Indonesië, Nieuw-Guinea, Australië en Nieuw-Zeeland, des avonds naar Europa en Afrika en in de nacht van Zaterdag op Zondag naar Suriname, de Antillen en de omliggende Amei-ikaanse gebieden. De gouverneur van de Nederlandse An tillen, ir. L. A. H. Peters, hoorde van zijn benoeming tot minister van Uniezaken en Overzeese rijksdelen op een tournée met de „Van Speyk" naar de Bovenwindse eilanden. Toen het telegram met de benoe ming hem bereikte, bevond de gouverneur zich juist op het hoogste punt van het eiland Saba. De gouverneur zal waarschijnlijk Maan dagochtend op Curacao terugkeren. Het is nog niet nauwkeurig bekend, wanneer ir. Peters naar Nederland reist. ADVERTENTIE DAG EN NACHT Hockey De in de promotieklasse C heren vast gestelde wedstrijd HBSBMHC II wordt Zaterdag gespeeld op het terrein aan de Donkerelaan te Bloemendaal. De wedstrijd voor het bezetten der onder ste twee plaatsen in de westelijke eerste klasse dames tussen het Heemsteedse Rood Wit en het Hilversumse Gooi zal Zondag om 11 uur worden gespeeld op de velden van BMHC achter Zomerzorg te Bloemendaal. Op de hockeyvelden van BMHC te Bloe mendaal spelen aanstaande Zaterdag het Nederlands dames A- en B-elftal tegen herenploegen, samengesteld uit leden van BMHC. Na afloop van de wedstrijden zal zeer waarschijnlijk het definitieve Nederlands dames hockeyelftal worden samengesteld. IJshockey Nederland won van België Vanmorgen heeft Nederland in groep B in de strijd om het wereldkampioenschap te Parijs met 21 gewonnen van België. De tussenstanden waren 2—0, 0—1, 00.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 11