PALM BEACH mmmW Ha 0 HUNTER Heef!ijk! De radio geeft Zaterdag 2.95 2 Inwoners van Baarn vonden nieuw surrogaat Oud-minister Götzen staatssecretaris PANDA EN DE MEESTEE-OUDHEIDKUNDIGE Bloembollenseizoen begint—op papier "eeds de volgende week PAAS ATTRACTIE H.INEKE Wereldnieuws) VRIJDAG 16 MAART 1951 2 Voorlopig is er echter, behalve op de Keukenhof, nog maar weinig te zien Hoogii, der bloeiende velden begint pas na Pasen SPECIAALHUIS VOOR KOUSEN EN LINGERIES BARTELJDRISSTRAAT 7 POPLIN PYAMA POPLIN NACHTHEMD 2 delig GARNITUUR 10% KORTING OP IEDER 2e PAAR KOUSEN NYLON KOUSEN 4.95 NYLON KOUSEN „K RIS T A L" Tien gobelins gekocht door de Belgische regering „NET KOFFIE Nieuwe brancard voor Eerste Hulp Mr. Van der Grinten wordt hoogleraar te Tilburg Wollen Holtaps Moquette Karpetten Wollen Wiltons 198. Moquette Salontapijtjes 30.— Exportkwaliteiten Wollen import •Smyrna's Engelse Royal-Axminsters TAPIJTtlUISHH^H SCHAGCHELSTRAAT 19 bij de Anegang) Beurs voor studieverblijf in Denemarken Miniatuur spoorwegbedrijf voor „Het vierde Prinsenkind" Kanaal voor Enkalonfabriek Industrie Oud RAF-mensen gaan zich verenigen Eerste deel gedenkboek L.O.—L.K.P. verschenen Geen nader onderzoek naar de ramp met de „Roermond" Busstation Alkmaar aanbesteed Dank zij de vroege Paas wordt het bloem bollenseizoen dit jaar officieel geopend op een tijdstip, waarop nog slechts enkele crocussen en zo hier en daar een versnelde narcis het waagt, de bloemknop te ont plooien. Het zal nog wel een paar weken duren, voor men inderdaad van bloeiende bloembollenvelden kan spreken. Men kan hier nog zoveel mooie plannen maken, uiteindelijk beslist de weersgesteld heid. Misschien zullen we in Maart nog de narcissen kunnen bewonderen, maar voor hyacinten en tulpen zal men moeten wach ten tot April. Nochtans is alles in de bloembollenstreek reeds gereed om honderdduizenden bezoe kers te ontvangen. Maar het publiek kan van die bloeiende velden maar kort genieten. Wanneer de bloemen op haar mooist zijn, worden de narcissen en tulpen gekopt, de hyacinten gerist. Dit is niet het geval op de tentoonstelling „Keukenhof", die Dinsdagmiddag door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper, zal worden geopend. Daar laat men de bloemen rustig voortbloeien en kan het publiek er dus nog van genieten, wanneer de velden een saaie, grijsgroene aanblik vertonen. Op de Keukenhof Ook al wegens de vroege Paasdagen ge schiedt die opening van Keukenhof op een vroeg tijdstip. Want thans kan men daar nog maar wenig genieten Vcftx bloeiende bolbloemen. Toen vorig jaar Heintje Davids ook al vroeg kwam kijken, merkte ze teleurgesteld op: „Gras hebben we bij ons in het Vondelpax'k óók!" Het bestuur van Keukenhof heeft die op merking in 't oor geknoopt en een grote glazen showroom met een oppervlakte van 2000 vierkante meter gebouwd, waarin 750 tulpenvariëteiten bloeien. En die zullen grotendeels in bloei staan wanneer de ten toonstelling volgende week geopend wordt! Overigens is de beste tijd voor hen, die slechts eenmaal deze tentoonstelling kun nen zien, midden April. Dan komt er „kleur" in het Keukenbos. De demonstratietuin En daarvan zal men eveneens genieten in de Demonstratietuin „Treslong" te Hille gom, die Zaterdag vóór Pasen door de voor zitter van Bloembollencultuur jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, wordt geopend. Verleden jaar is deze tuin voor het eerst opengesteld, waarbij echter de verplichting tot het betalen van entree bestond. Hiervan is men teruggekomen, want het kleine entreebedrag bleek voor vele bezoekers, en wel vooral voor de buitenlanders, een be letsel. Zelfs de Amerikanen fotografeerden en filmden liever over de afrastering heen dan tegen betaling naar binnen te gaan. Een der dagen waarop het drukste be zoek wordt verwacht, is Zaterdag 21 April, wanneer het jaarlijkse Bloemencorso wordt gehouden, dat ditmaal zal starten in Hillegom en de route door Lisse en Sassen- heim en terug zal volgen. Dan zijn de tui nen langs de Rijksweg ook gesierd met de veelkleurige bloemmozaïeken die steeds groter artisticiteit en vindingrijkheid ver raden. Liet het Corso-comité voorheen de ver siering der wagens over aan de deelnemers, het heeft thans voor het eerst zelf een poging gedaan zekere richtlijnen te geven. Als motto heeft men gekozen „Dieren in het Bloemenrijk" en ontwerpen doen ver-, vaardigen waaruit de deelnemers een keus kunnen maken. Maar afwachten, of men ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen, 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.45 Platen. 10.00 Medische causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Piano. 12.00 Platen. 12.30 Weerbericht, 12.33 Dansmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Politiekapel. 13.50 Platen. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Pianoduo. 14.50 Sallands programma. 15.15 Banjo. 15.45 Causerie. 16.00 Platen. 16.30 Sport. 16.45 Kamerorkest. 17.30 Klankbeeld. 17.40 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 18.40 Regeringsuitzen ding. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passe partout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Gevarieerd programma. 21.15 Weense muziek. 21.45 Azië en het Westen. 22.00 Muzikale romance. 22.40 Hoor spel. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25 Orgel. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Sport. 8.25 Amusementsmuziek. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 Weer bericht. 12.33 Lunchconcert. 12.50 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Wij maken een Paasgroep. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Harmonie-orkest. 15.10 Kroniek van Letteren en kunsten. 15.45 Vrouwenkoor. 16.05 Platen. 16.30 Liturgische muziek 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Filmmuziek. 18.15 Actualiteiten. 18.25 Lichte muziek 18.48 Sport, Dit is leven, Voor de jeugd. 19.00 Nieuws. 19.15 Sport. 19.23 Platen. 19.52 Jour nalistiek weekoverzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 20.15 Lichtbaken. 20.40 Steek eens op heren. 21.00 Amusementsmuziek. 21.30 Hoor spel. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Lichte muziek, 12.30 Weerberichten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Platen. 14.00 Con cert. 15.00 Platen. 15.30 Hammond-orgel. 16.15 Ethische muziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Voor dracht. 17.20 Accordeon. 17.30 Muzikale cau serie. 17.50 Platen. 18.00 Accordeon. 18.15 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Feuilleton. 20.15 Actuali teiten. 20.30 Concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogramma. 23.00 Nieuws. 23.05 en 23.30—24.00 Platen. thans van een meer stijlvol geheel zal kun nen spreken dan vorige jaren. Een week na het grote corso wordt in Hillegom het Kinderbloemencorso gehou den, waarvoor verleden jaar zeer grote be- langsteljing bestond en dat ook dit jaar door grote deelneming een succes belooft te worden. In Noordwijk aan Zee wordt het Bloemenfeest van de badplaats gevierd op 25 en 26 April. De eerste dag wordt het kinderbloemencorso gehouden. Op 26 April worden de deelnemers aan de Tulpenrallye te Noordwijk verwacht, waar diezelfde middag het grote bloemen corso zal worden gehouden. Noordwijkerhout besluit het seizoen met een bloemenfeest op Hemelvaartsdag, wanneer de wielrijders-rallye zal worden gehouden. Die dag is er te Noordwijkerhout ook de jaarlijkse Bloemen-bridgedrive. Bloemenmozaïeken en fraaie beplan tingen zal men kunnen bewonderen in Hil legom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Voor hout en Wax-mond. De plaatselijke VW's zijn actief met rondvaarten, informatiebureaux en versie ringen. ADVERTENTIE in zalm en bleu, 95 m. fant. garnering w 7. in zalm en bleu, 50 m. fant. garnering Charmeuse onder jurk en pantalon, geheel met kant bewerkt in zalm, bleu en wit, maten Q 95 40 t/m 48 57" KOUSEN links geweven, mo derne kleuren „Dupont" alleen „first quality", 30 denier „first quality", extra lang, 51 gauge, 30 95 denier w« „Dupont", 60 gauge, 15 denier, moderne 7 95 kleuren Grote sortering waszijden en vistra pyama's, nachthemden, wandel- en fantasie-nylon kousen. (Van onze correspondent in Brussel) De Belgische regering is erin geslaagd tien beroemde wandtapijten, welke tijdens het bewind van Keizer Kax-el V werden vervaardigd naar tekeningen van Bernard van Orley, aan te kopen. Deze gobelins hebben een zeldzame schoonheid en leven dige kleur. Sedert de zestiende eeuw wa ren zij in het bezit van de Italiaanse familie der gx-aven van Malveggi-Campeggi. Voor de eerste wereldoorlog gingen zij over naar de collectie van de Duitse graaf Tiele- Winckler, die ze in 1939 in Zwitserland in veiligheid bracht. Daar werden zij in 1945 onder beheer geplaatst. Het Belgische ministerie van Onderwijs heeft ze thans overgenomen voor een be- di-ag van 500.000 Zwitserse francs. Van Bernard van Orley, de schilder van de aartshertogen Albex-t en Isabella, zijn wei nig tapijten overgebleven. Deze x-eeks volgt getrouw de tekst van Genesis. Enkele weken geleden werden de eveneens door hem ontworpen glasramen van de St. Goe- dele-kerk volgens een speciaal procédé gereinigd. De schaai-ste aan koffie heeft een twee tal inwoners van Baarn, de heren W. A. en F. B. Wolfs, ertoe gebx-acht te zoeken naar een stof, die zozeer in aroma en smaak koffie zou benadex-en, dat het een goed ver vangingsmiddel van dit schaarse genot middel zou mogen worden genoemd. Twee jaar lang hebben beide heren ge zocht en tientallen producten zijn uit hun handen gekomen, die waai-deloos bleken te zijn. Kort geleden echter maakten zij een stof, die zozeer de koffiesmaak be nadert dat de gasten van een groot pen sion in Baarn een maand lang het koffie- sxxrrogaat hebben gedronken zonder ook maar een ogenblik te hebben kunnen ver moeden, dat deze donkerbruine drank niets, maar dan ook totaal niets met het vocht, dat uit gemalen koffiebonen wordt ge trokken, gemeen had. De voordelen van het vervangingsmiddel liggen voor de hand. Ondanks het feit, dat Nederland nog kof- fiedistributie kent, kost het „beperkte bakje troost", dat de Nederlandse burgers wordt gegund, de staat jaarlijks zeer grote bedragen aan deviezen. Het nieuwe pro duct, waarvan de gx-ondstoffen alle in meer dan voldoende mate in Nederland zelf aanwezig zijn, zal dit deviezenbedrag kunnen besparen en verder nog zelfs de viezen voor Nederland kunnen gaan ver dienen, want zodra iets uitlekte over de vondst van de heren Wolfs, kwamen aan vragen uit Zuid-Afrika, Zweden, Finland Denemarken en Duitsland binnen om te mogen meeprofiteren van het nieuwe Ne- dex-landse px-oduct. Een ander niet te onderschatten voordeel is, dat de px-ijs van een pond van dit surrogaat slechts een derde tot een viex-de bedraagt van een pond echte koffiebonen. De plannen van de heren Wolfs zijn zo spoedig mogelijk een fabriek voor het nieuwe product te stichten, hetzij door een nieuwe fabriek te bouwen, hetzij in een bestaande fabriek het product te gaan maken. Er zijn namelijk reeds bestellingen binnen tot een totaal van vijf millioen pakjes. Een E.H.B.O.-er uit Bodegraven, de heer C. Hoogendoorn, heeft een „schep-bran- card" geconstrueerd, die naar zijn inzicht aan alle eisen voldoet om een gewonde zonder vertillen van de grond af naar el ders te brengen. Het is een twee-delige brancard. De houten delen kunnen van twee kan ten onder een patiënt geschoven worden en daarna hecht en zonder moeite aan elkaar worden gezet. Enige eenvoudige handgre pen zetten deze brancard op poten en uit- schuifbare handgrepen maken het transport mogelijk. De patiënt kan zonder tillen of schuiven ook weer van de brancard af komen. Deze schepbx-ancard heeft bij het Rode Kruis eexx gunstige indruk gemaakt. Vol gens de constructeur heeft het leger een bestelling van enige honderden stuks ge plaatst. Vooral voor het transport van ernstig gewonden, voor wie tillen of wen telen levensgevaar zou opleveren, is deze brancard volgens de constructeur een uit komst. De brancard is zo gebouwd dat men hem in elke ziekenauto en ook in een personen auto kan plaatsen. Hij heeft de naam „schepbrancard systeem Bodegraven" ge kregen. Het curatorium der Katholieke Econo mische Hogeschool heeft tot gewoon hoog leeraar in het burgerlijk- en handels recht mr. W. C. L. van der Grinten, oud staatssecretaris van Economische Zaken, benoemd. ADVERTENTIE Ons vrocgtydig inkopen Is UW VOORDEEL INEKE beschikt thans nog over een ruime voorraad tegen redeiyke Dryzcn 200 x 300 cm 85.— IJzersterke 200 x 300 cm 80. 240 x 340 cm 125-— 200 x 300 cm 225 x 310 cm enz. enz. enz. Onze bekende 170 x 240 cm 198- 200 x 300 cm 225. 225 x 325 cm 269. enz. enz. enz. enz. 200 x 300 cm 275. 225 x 325 cm 525. 'n topkwaliteit 225 x 325 cm 525. 275 x 375 cm 475. enz. enz. enz. enz. U slaagt Altyd èn BETER èn VOORDELIGER by: HAARLEM TEL. 14762 UTRECHT De zaak waar U met vertrouwen koopt. Iedere dag geopend van 10—12 en 2—6 uur ('s Maandagsmorgens gesloten). Naar het A.N.P. verneemt zal de gewe zen minister zonder portefeuille, de heer L. Götzen, optreden als staatssecretaris van het Ministerie Voor Uniezaken en overzeese rijksdelen. De heer Götzen werd vandaag door de Koningin beëdigd. „Det Danske selskab" stelt voor 1951'52 een beurs van 3000 Deense kronen beschik baar voor een studievei'blijf van ongeveer een half jaax\ In aanmex-king komen in de eerste plaats sollicitanten die enige jaren ervaring heb ben op sociaal-economisch gebied of in het volksontwikkelingswerk. Kennis van de Deense taal strekt tot aanbeveling. Sollicitaties moeten vóór 1 Mei opgezon den worden aan „Het Deense instituut", Jan Luykenstraat 6, Amsterdam-Z. ADVERTENTIE Het stokpaardje van de verstokte roker Van 21 Maart af zal de Haagse jeugd in het Museum voor het onderwijs kunnen spelen met een miniatuur spoorwegbe drijf, dat onder deskundig toezicht door de kinderen zelf bediend kan worden. De opbrengst van de entréegelden is bestemd voor de stichting „Het vierde Prinsenkind". De Provinciale Staten van Drente heb ben het voorstel tot het verlenen van een voorschot van acht ton aan de gemeente Emmen voor het graven van het kanaal OranjedorpEmmen, dat vooral van be lang is voor de te bouwen Enkalonfabriek, aangenomen. Namens de directie van de kousenfabrie- ken Hin N.V. te Haarlem is onderhands aanbesteed door architect C. C. van Beau mont te Haarlem het bouwen van een ate lier met bijbehorende ruimten aan de Kal- verstraat te Velsen. Het gebouw zal een frontbreedte krijgen van 60 meter, terwijl de oppervlakte c.a. 1000 m2 zal zijn. Voor eventuele uitbreiding is nog terrein gere serveerd. Het werk is gegund aan de laagste in schrijver-, de aannemings Mij. Velsen N.V. Dir. J. de Groot te Velsen. 23. Panda groei onvermoeibaar verder; wat hij vond waren nu wel geen Romeinse ruines, maar oudheden waren het beslist wél. Emmers, lampen, visgraten, kluiven, sardine-blikjes, lampetkannen in gebroken staat, en andere afgedankte voorwerpen kwamen in groten getale te voorschijn. „Wel, wat vind je er van?", vroeg hij vol daan aan Joris, toen hij eens even rustte. „Uwe vondsten, hoewel niet ontrukt aan de klassieke oudheid, zijn stellig opzien barend, manneke!", zei Joris peinzend. ,JJat voorbarig kranten-geschrijf, waarvan ik juist kennis heb genomen, zal hier stel lig vele kenners en nieuwsgierigen naar toe doen stromen, en ik zou deze schatten niet zonder meer aan hun onbeschaamde blikken willen prijs geven. Zij zouden de waarde uwer vondsten onderschatten en misschien zelfs denken dat wij hen in het ootje wilden nemen. Mundus vullis decipi, zouden de klassiek-gevormden onder hen wellicht uitroepen. Wij doen er goed aan wanneer wij deze lieden tegen zichzelven beschermenEn zo babbelend haalde hij grote rollen prikkeldraad uit de auto te voorschijn, waarop de beide oudheid kundigen met bekwame handen een stevig prikkeldraad-hek om de plaats der opgra vingen aanlegden. Panda's kuil was nu nog slechts door één toegang bereikbaar, en hier bracht Joris niet alleen een ijzeren hek aan, maar ook nog een bord met het opschrift: Verboden Toegang! Geheime Werkzaamheden! Wacht u voor de Dolle Hond!" Op een persconferentie in Amsterdam heeft markies d'Amodio, het hoofd van het Continentale comité van de Royal Air Force Association, mededelingen gedaan van de plannen tot oprichting der afdeling Nederland van deze vereniging. De RAFA, zoals zij kortweg wordt genoemd, is een vereniging van mensen, die in dienst zijn bij de RAF of er in dienst van zijn geweest. Zij omvat mensen van allerlei nationali teiten. De continentale afdeling van de RAFA is vorige maand opgericht en de Markies d'Amodio trekt thans door West-Europa om in de verschillende landen nationale afdelingen op te richten. Om als lid in aanmerking te komen, moet men of bij de RAF of bij een van de luchtmachten van het Britse Gemenebest hebben gediend, of men moet ten minste 90 dagen op een of andere wijze aan een van deze luchtmach ten toegevoegd zijn geweest. Leeftijd, rang en geslacht zijn van geen belang. Voor Nederland wordt de aandacht speciaal ge richt op de oud-leden van de squadrons 18, 320, 321 en 322 en op de vliegers, die na de oorlog in Engeland hxin training hebben ondergaan. Maar ook alle andere oud gedienden zijn van harte welkom. De bedoeling van de RAFA is om het contact te handhaven tussen al degenen, die in de lucht voor hetzelfde doel hebben ge streden of thans gereed zijn het te ver dedigen. Zij doet echter ook concrete din gen. Uitwisseling tussen verschillende lan den, daadwex-kelijke hulp aan leden in het buitenland en dat is een hulp die zich zover uitstrekt, dat geen enkel lid om steun verlegen hoeft te zitten, wanneer hij zich tot de betreffende afdeling wendt het uitgeven van een eigen krant, het organi seren van excursies ook naar het buiten land, het zijn allemaal voorbeelden van de stelling van de RAFA, dat niets goed ge noeg is voor de „mannen in lichtblauw uniform" Het ligt voorts in de bedoeling om ook de „Vrienden van de RAFA" te organiseren en dat geldt vooral voor pilotenhelpers en anderen die daadwerkelijk steun aan de RAF hebben verleend. Morgenmiddag wordt in Pomona in Den Haag een bijeenkomst gehouden en de RAFA nodigt daartoe alle her- en der waarts verspx-eide mensen uit, die in de texrnen vallen om lid van de RAFA te worden. Maar ook zij die als „Vrienden" zouden kunnen worden gequalificeerd, zijn welkom. ADVERTENTIE Het stokpaardje ivan de verstokte roker Gisteren is uitgekomen het eerste deel van „Het grote gebod", het gedenkboek over het verzet in de Landelijke Organi satie voor hulp aan onderduikers en de Landelijke Knokploegen. Dit gedenkboek komt tot stand onder auspiciën van de L. O. - L. K. P. - stichting. Het plan tot beschrijving van de ge schiedenis dezer verzetsorganisaties da teert reeds van de bezettingsjaren. De documentatie geschiedt in overleg met het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie. Binnen enkele maanden kan het tweede deel worden verwacht. De Raad voor de luchtvaart heeft beslo ten geen nader onderzoek in te stellen naar het ongelxxk met het K.L.M.-vliegtuig PH- TER, de „Roermond", dat op 23 Juni 1949 nabij Bari in Italië in zee stortte. Zeer bin nenkort zal namens de Raad voor de lucht vaart een uitvoerig persbericht worden verstrekt, waarin de conclusies van de raad nader zullen worden uiteengezet. „ZUIDERZEE WORDT LAND" Van 4 April tot 3 Juni zal in het Waag gebouw te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden onder de titel „Zuider zee wordt land", Motie. Meer dan 100 Labourleden van het Britse parlement hebben een motie in gediend, die een eind wil maken aan de verkoop van sterke drank in het Lager, huis na 10 uur 's avonds en aan de po- gingen van de oppositie om door lange tot diep in de nacht durende vergade ringen Labour uit de regering te praten. De conservatieven zijn er van overtuigd dat zij in de volgende verkiezingen de overwinning zullen behalen. Deze ver kiezingen willen zij forceren door het toepassen van een taiktiek waarbij het Lagerhuis bijna dagelijks langdurig moet vergaderen. De socialisten zeggen, dat premier Attlee en zijn collega's ten minste tot de herfst in functie willen blijven om het prestige van Labour, waaraan door het vlees- en steenkolen- tekort afbreuk gedaan is, te herstellen. Terughoudend. Dr. Adenauer heeft ver- klaard dat hij op den duur de functies van bondskanselier en minister van Buitenlandse Zaken niet in zijn persoon zal kunnen blijven verenigen. „Doch zolang ik het laatstgenoemde ambt be kleed, zal ik ook pogen het volledig uit te oefenen", zeide hij. Na gewezen te hebben op de moeilijkheid, dat het nieu- we West-Duitse ministerie van Buiten landse Zaken weer geheel opnieuw moet worden opgezet, verklaarde hij nog: „De diplomatieke vertegenwoordigers der West-Duitse republiek in het buitenland kunnen onder de huidige omstandig heden het best een zekere mate van terughoudendheid in acht nemen. Hier door zullen zij zich de achting der bui tenlanders verwerven". Herziening. President Vargas van Brazilië heeft in een regeringsverklaring het nieuwe Braziliaanse congres verzocht om „vernieuwing van het gehele bestuur van het land" en geleidelijke herziening van zijn traditionele werkwijzen. Dit vloeide voox-t xxit het beginsel, dat de regering uit het volk is voortgekomen en ten behoeve van het volk dient te functioneren. In een regiem waar de regering door het volk is gekozen, aldus Vargas, is het bestaan van gelijke kan sen in de maatschappelijke wedijver een gebiedende eis. Dij: zou kunnen worden bereikt door een constructieve herver deling van de vruchten van arbeid en kapitaal. Aansporing. President Soekax-no heeft in een rede wederom de lage arbeidspro ductiviteit in Indonesië aangeroerd. Na dat de president er bij zijn rondreis door West-Java op had gewezen, dat de ar beidsproductiviteit in Indonesië slechts veertig procent van die van vóór de oorlog is, legde hij er thans op een bij eenkomst van ingenieurs te zijnen pa- leize de nadrxxk op, dat gen enkel volk groot geworden is zonder hard en in gespannen te werken. Hij zeide, dat er op het ogenblik in de maatschappij tendenzen bestaan om de draak te ste ken met degenen, die vex-hoging van de ax-beidsproductiviteit voorstaan. Zij ver geten, dat zonder werken geen land groot kan worden. Pleiter. Generaal De Lattre de Tassigny, de Franse opperbevelhebber in Indo- China, is Donderdag te Parijs aangeko men. Men meent te weten, dat hij bij de regering zal pleiten voor het zenden van aanzienlijke versterkingen voor de Franse troepen in Indo-Chïna. De gene raal verklaarde bij aankomst, dat op geven van Indo-China door Frankrijk „ondenkbaax-" is. Hij voegde er aan toe: „Voor de eerste maal is het mogelijk een overwinning aan de horizon te jzien. De verzoeken die ik kom doen, zijn be seheiden en redelijk. Ik heb daarom het vertrouwen, dat zij met begrip zullen worden ontvangen". Staking. Meer dan 1300 schoolkinderen ta Gelsenkirchen in het Ruhrgebied zijn op bevel van hun ouders van school weggebleven. De „staking" werd uitge roepen uit protest tegen de lange duur van de reparaties aan het door bommen beschadigde schoolgebouw en het niet beschikbaar stellen van een ander ge bouw. „Stakingsposten" stonden rondom het schoolgebouw opgesteld. De gemeen teraad noemde de staking onwettig en beval de ouders hun kinderen naar school te sturen, op straffe van rechts vervolging. Ontzet. Het Belgische hooggerechtshof heeft gisteren bepaald, dat het commu nistische lid van de Raad van State Henri Buch uit zijn ambt zal worden ontzet, omdat hij, door al? actief agent van een politieke partij op te treden, „ernstig tekort is geschoten in het in acht nemen van de terughoudendheid, die bij zijn functie en taak past". Buch is in de afgelopen twee jaar als propa gandist der Belgische communistische partij op de voorgrond getreden. Atlas. Volgens Agence France Presse ver blijft kapitein Westerling thans onder een schuilnaam in het Atlasgebergte in Frans Marokko. Sedert hij per auto uit Tanger was vertrokken was men zijn spoor bijster. Professor. Volgens de Weense correspon dent van de Daily Telegraph heeft de in Italië geboren atoomgeleerde professor Pontecorvo, wiens verdwijning na zijn vertrek uit Engeland indertijd werd ge meld, zich naar de Sovjet-Unie begeven, Uit berichten over bezoeken van Ponte corvo aan Boedapest, Praag, Warschau en Oost-Duitsland blijkt, dat Pontecorvo medewerkt aan het atoomonderzoek in de onder Sovjet-invloed staande landen, aldus deze correspondent. Straf. De Spaanse autoriteiten hebben eefl fabriek te Pueblo Nuevo bij Barcelona gesloten en de directeur gearresteerd, omdat de arbeiders, die verleden weeï aan de algemene staking hebben deel genomen, niet ontslagen zijn. Te Alkmaar werd het verbeteren van het Stationsplein en de bouw van een autobus station met bijkomende werken aanbesteed. Er waren tien inschrijvingen binnengeko men. Hoogste inschrijver was het aanne- mingbedrijf J. Albers te Beverwijk voot 97.400.het laagst werd ingeschreven door J. Twisk Jr. uit Castricum met 75.870.—. De gunning is aangehouden. ADVERTENTIE Het stokpaardje van de verstokte roker

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2