m 777 De Stille Wens Kobus won eerste dag beide partijen Sport in het kort ■Clowntje Riek Gerard van Beek overleden KaartenverdeÜng voor Nederland—België üeugdtournooi „De Acht" Wereldkampioenschap te Parijs Hallstein staatssecretaris van buitenlandse zaken Stoptreinen en vele extra verbindingen voor bollenstreek Ur ertjoy, one. oj tfie State SxfA&M family. $T4TE (kpress 20 for f 1. 1- Waalko J. Dingemans Jr. liet films over Zuid-Afrika zien ZeeposJ voor Oost en West Voor de kinderen Geschil over lustrumviering van Utrechtse universiteit Verkeerspuzzles tijdens bloembollenseizoen Eredoctoraten voor Gerbrandy en Bruno Walter DOOR BARBARA CARTLAND Vertaald uit het Engels VRIJDAG 16 MAART 1951 7 Biljartkampioenschap hoofdklasse libre De eerste dag van het biljarttournooi om het kampioenschap van Nederland groot biljart libre heeft successen opgeleverd voor de Haarlemmers. In de eerste plaats voor de speler Kobus die beide partijen Donderdag won en in de tweede plaats voor de leden vari het bestuur van het district Haarlem, die het tournooi hebben voorbereid. Tijdens een bijeenkomst met de spelers heeft jhr. dr. J. C. Mollerus, voorzitter van de NBB, hulde gebracht aan de heer M. R. van de Water, die in 1939 als consul is op getreden en later zijn krachten aan het district heeft gegeven. Voor de wedstrijden begonnen heette de heer H. van den Broek, voorzitter van het district de spelers en gasten welkom, waarna jhr. dr. Mollerus het tournooi officiéél voor geopend verklaarde. Kobus heeft zowel des middags als des avonds zijn partij gewonnen. Ook behaalden De Ruyter en Kruithof twee maal een zege en doordat dezen een beter gemiddelde heb ben, bezetten zij de eerste en tweede plaats. Dan volgt Kobus. De Haarlemmer speelde des middags tegen Eichelsheim. De partij stond niet op een hoog peil. Zij gaven elkaar aanvankelijk weinig toe. Na de achtste beurt nam Kobus met enkele goede series een voorsprong, welke hij, naarmate de strijd vorderde, steeds vergrootte. Een keurige serie van 84 in de drie en twintigste beurt besliste de partij reeds in zijn voordeel. Na zeven en twintig beurten had Kobus gewon nen, Eichelsheim stond toen op 244. Op de andere tafel behaalde Sweering een zege op Beekman; Hij had vijf en dertig beurten nodig, alvorens hij de 500 had bereikt. Beide partijen hadden ongeveer drie uur in beslag genomen, zodat de twee andere middagpartijen laat begonnen. De Ruyter bond de strijd aan tegen Mol. Hij begon zwak met een serie van 6, waartegenover Mol 12 stelde. Daarna kwam de Waalwijker er beter in. Op 90 had hij de ballen zodanig in positie, dat er reden was te verwachten, dat er een grote serie zou volgen. Op 185 strandde hij. In de zesde ronde maakte hij in een snel tempo een serie van 231 cn kwam op 436. Zijn tegenstander bracht het niet verder dan tot 13 (totaal 88), waarna De Ruyter met een serie van 64 de partij uit maakte." Na een spannende strijd won Kruythof zijn partij tegen Teegelaar (500459). Des avonds stonden de partijen op een hoger peil. Kobus won zonder veel moeite van Mol in achttien beurten (500181). In de vierde beurt scoorde hij een serie van 115 en behaalde daardoor een grote voorsprong. Teegelaar herstelde zich na zijn nederlaag ADVERTENTIE Wielrennen De bekende Zaandamse wielrenner Gerard van Beek, die Zondag in de Berlijnse zes daagse zodanig gevallen is, dat hij met een schedelbasisfractuur in het ziekenhuis moest worden opgenomen, is Donderdag in een ziekenhuis te Berlijn aan zijn verwonding bezweken. Gerard van Beek was 26 jaar oud. Van Beek, al enkele jaren een van de beste Nederlandse renners, verwierf bekendheid door de twee eerste malen, dat de ronde van Nederland werd gereden, als winnaar van de laatste étappe het Olympisch Stadion te Amsterdam binnen te komen. Verschei dene malen werd hij ook door de NWU af gevaardigd naar de wereldkampioenschappen achtervolging. Toen zijn koppelgenoot Arie Vooren, die na het uitvallen van Van Beek een combi natie had gevormd met de Duitser Saager, het droevige nieuws vernam, staakte hij onmiddellijk de strijd. Op de voorste tafel speelde Kobus (links) tegen Eichelsheim en op de andere tafel Sweering tegen Beekman. tegen Kruythof en versloeg Sweering (500—399). Het beste was De Ruyter op dreef die in de laatste partij van de dag een serie van 390 maakte, toen hij Eichelsheim ontmoette. Weliswaar maakte deze in de derde beurt een serie van 89, maar daarna volgde de 390 van de Europese kampioen. Kruythof won in zestien beurten van Beekman. Zijn hoogste serie was 146. Vanmiddag worden de wedstrijden voort gezet. De uitslagen luiden: Kobus 500 27 84 18.51 Eichelsheim 244 27 64 9.03 Beekman 421 35 98 12.02 Sweering 500 35 129 14.28 Mol 88 7 24 12.57 De Ruyter 500 7 231 71.42 Teegelaar 459 24 74 19.12 Kruythof 500 24 101 20.83 Sweering 399 18 98 22.16 Teegelaar 500 18 96 27.77 Mol 181 18 55 10.05 Kobus 500 18 115 27.77 Eichelsheim 108 4 89 27. De Ruyter 500 4 390 125. Beekman 284 16 84 17.75 Kruythof 500 16 146 31.25 De stand na de eerste dag luidt: 1. De Ruyter 4 pat. 90.90 gem. 2. Kruythof 4 pnt. 25.gem. 3. Kobus 4 pnt. 22.22 gem. 4. Teegelaar 2 pnt. 22.83 gem. 5. Sweering 2 pnt. 16.96 gem. 6. Beekman 0 pnt. 13.82 gem. 7. Eichelsheim 0 pnt. 11.35 gem. 8. Mol 0 pnt. 10.76 gem. Voetbal Het bestuur van de KNVB heeft besloten ook voor de 1 andenwedstrijd tussen Neder land en België, welke 15 April te Amsterdam wordt gespeeld, geen kaarten voor niet- bondsleden beschikbaar te stellen. Men schat het aantal aanvragen voor deze ont moeting op ongeveer 250.000 en deze zijn uit sluitend afkomstig van de voetbalclubs. Er zijn in het Olympisch Stadion 64.235 plaatsen beschikbaar. Voor de Belgen worden con tractueel 8500 toegangsbewijzen gereser veerd en indien men de kaarten, voor de aandeelhouders van het Olympisch Stadion bestemd aftrekt, houdt men een aantal van 49.093 plaatsen over, waarin de jongens- kaarten zijn begrepen. Het vorig jaar heeft elke vereniging, die in de KNVB uitkomt, „2,65 kaarten" per spelend elftal toegewezen gekregen en de verenigingen, uitkomend in de afdelingen van de bond, „1,65 toegangsbewijs" per spe lend elftal. De groei van de KNVB is evenwel zo sterk, dat er dit seizoen 400 KNVB-elftallen meer zijn ingedeeld in competitieverband, 695 ploegen meer in de competities van de afde lingen, terwijl er voorts 900 officials, hoofd zakelijk scheidsrechters en consuls zijn bij gekomen. Het gevolg is, dat de toewijzing voor de clubs in vergelijking met het vorige jaar verlaagd moest worden. Voor de ver enigingen, die in de KNVB uitkomen, ont vangt men voor de wedstrijd van 15 April „2,50 plaatsbewijzen" per spelend elftal, voor de clubs, die in de afdelingen van de bond spelen, bedraagt dit cijfer „1,50". Het jeugdtournooi „De Acht", een voort zetting van het Corinthianstournooi, wordt gehouden op Goede Vrijdag 23 Maart. Dit tournooi „De Acht", waarvan HFC als initiatiefnemer tevens de geestelijke vader is. wordt dit jaar voor de dertiende maal ge houden en wel voor de eerste keer bij Quick, Den Haag. Zoals gewoonlijk zijn de deelnemende ver enigingen ingedeeld in twee poules. In poule I spelen: HVV, DFC, Sparta en HFC. In poule II spelen Kampong, VOC, Quick en HBS. Houdster van de beker is Sparta. IJshockey Tijdens de wereldkampioenschappen te Parijs heeft Italië in de groep B van Joego slavië gewonnen met 61. In de groep A heeft Zweden de leiding met negen punten uit vijf wedstrijden. Dan volgen Canada met acht uit vier, Zwitserland met zeven Uit vier, Noorwegen met vier uit vijf. Verenigde Staten met twee uit vier, Finland en Enge land beide nul punten na vier wedstrijden. SUNDERLAND NAAR NEDERLAND. Sunderland heeft een uitnodiging aanvaard om op 4 April in het stadion Feijenoord een oefenwedstrijd te spelen tegen het Voorlopig Nederlands elftal. BERLIJNSE ZESDAAGSE. Het Luxem burgs-Duitse koppel KilianVopel heeft de zesdaagse van Berlijn gewonnen met het Italiaanse koppel Rigoni—Terruzzi op een ronde op de tweede plaats. SAO PAULO KOMT VERMOEDELIJK NAAR AMSTERDAM. De onderhande lingen tussen de KNVB en de Braziliaanse kampioensclub Sao Paulo, die een trip naar Europa maakt, voor het spelen van een wedstrijd in Nederland, zijn in een dergelijk stadium gekomen, dat de mogelijkheid zeer groot is, dat op 11 April in het Olympisch Stadion de Zuid-Amerikaanse ploeg zal uit komen tegen een Nederlands B-elftal. Het ligt in de bedoeling om er een lichtwed- strijd van te maken. KELDER VESTIGT NIEUW RECORD 200 M. SCHOOLSLAG. Bij wedstrijden te Odense heeft Hans Kelder van .,,De Rob ben" met 2 min. 39.8 sec. een nieuw Neder lands record gevestigd op de 200 m. schoolslag. Het oude record stond sinds 15 Februari 1950 met 2 min. 40.1 sec. op zijn naam en werd gemaakt te Gouda. RONDE VAN NEDERLAND GAAT DOOR. Naar men ons van de zijde van de orga nisatoren van de Ronde van Nederland mee deelt is het overleg met Mathias Clemens, organisator van de Ronde van Luxemburg, tot een goed einde gebracht, waarmee aan de eisen van de UCI voldaan is. Clemens gaat geheel accoord met de data voor de Ronde van Nederland, die nu definitief van 5 tot en met 10 Juni zal worden gehouden. BONN (DPA). Dr. Adenauer heeft in zijn functie van West-Duits minister van buitenlandse zaken professor Hallstein, leider der West-Duitse delegaties bij de besprekingen te Parijs over het Plan- Schuman en het Plan-Pleven voor de vor ming van een verenigd Europees leger, tot staatssecretaris aan zijn ministerie be noemd. Professor Hallstein was reeds staatssecretaris der kanselarij. Van 24 Maart tot omstreeks half Mei en op Tweede Paasdag en Tweede Pinkster dag zullen tussen 9 en 7 uur om het uur treinen van de gewone dienstregeling uit beide richtingen te Lisse stoppen. Op de dag van het bloemencorso, Zater dag 21 April, en op de Zondagen 15, 22 en 29 April zullen tussen 10 en 19 uur extra stoptreinen uit Amsterdam en Den Haag stoppen aan alle tussenstations op de lijn HaarlemLeiden, welke treinen om het uur vertrekken. De NZH zal bij druk vervoer extra bus sen laten rijden uit Haarlem en Leiden rechtstreeks naar de tentoonstelling „Keu kenhof". Daar zullen ook de bekende wandelingen" weer door gekleurde rich tingbordjes zijn aangegeven. ADVERTENTIE De kunstschilder Waalko J. Dingemans Jr. heeft een talrijke ledenschaar van het ge nootschap Kunst Zij Ons Doel Donderdag avond in de Waag te Haarlem enige uren aangenaam bezig gehouden met de verto ning van enkele kleurenfilms, die hij heeft opgenomen tijdens een studiereis door Zuid-Afrika. De heer Dingemans hield vooraf een korte inleiding over zijn reis, waarna hij zijn filmrépertoire begon met een rolprent over de .Tafelberg. Voorts liet hij zijn auditorium eén en ander zien over het leven op een grote farm in Rhodesia, de inboorlingenreservaten Franskey en Pondo- land, het grote wild- en natuurreservaat, het Paul Kriigerpark en de Zirnbabwe- rüïnes. De heer Dingemans heeft tijdens zijn reis door Zuid-Afrika de camera vooral gericht op de paradijsachtige natuur en veel aan dacht besteed aan de rijke bloemenschat, die men in dit „donkere" wereld-deel in bonte willekeur kan aantreffen. De onge reptheid van het Paul Kriigerpark en de weelderige pracht van het Zuid-Afrikaanse landschap hebben de aanwezigen ongetwij feld in hoge mate geboeid. ERNA SPOORENBERG NAAR BRUSSEL De zangeres Erna Spoorenberg heeft een uitnodiging ontvangen om bij de „Société Philharmonique" te Brussel op 26, 27 en 28 April 1952 in de Beethoven-cyclus, onder leiding van Erich Kleiber, haar medewerking te verlenen aan de Negende Symphonie van Beethoven. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: ss „Radjah", 29 Maart; Antillen: ss „Bennekom", 27 Maart en Suriname: ss „Hersilia", 20 Maart SLACHTOFFER VAN VAL OP VELSERBRUG. De toestand van de Haarlemse arbeider, die Woensdagnacht uit de Velserspoorbrug viel en daarbij zwaar gewond raakte, is nog steeds zorgwekkend. Het meisje, dat verleden week op de Velserduinweg on der een auto kwam, gaat nu vrij goed vooruit. Zij is klaar. Zij, dat is de fileermachine van de REHACO, die verledeh~week uit luiibeck in IJmuiden arriveerde en nu in volle glorie te pronk staat in het speciaal voor haar gebouwde hokje van vishal A. Gistermiddag heeft de machine proef gedraaid tot volledige tevredenheid van de keurende Duitse ingenieur en verbazing der omstanders. Vooral de precisie, waarmee het vlijmscherpe binnenwerk van deze machine de vis van kop, huid en graat ontdoet, is opvallend en droeg de goedkeuring van de meest .eisende hand-fileerders weg. Binnenkort komt het apparaat in werking en zullen er elke minuut zo'n 20 vissen panklaar uitschuiven. Howard in Engeland gearresteerd Michael Rowson, Alias Howard, die kort geleden uit Nederland uitgewezen werd, is in Londen gearresteerd. In 1949 had hij reeds in Engeland te recht moeten staan wegens het in bezit hebben en uitgeven van valse Amerikaanse biljetten van honderd dollar. Hij is toen verdwenen, doch zal nu binnenkort terecht staan voor het Central Criminal Court te Londen. ixoepen en zoeken.alles was tevergeefs. Bunkie antwoordde niet en was nergens te vinden! Ze begonnen het nu toch erg vreemd te vinden. Waar kon hij toch gebleven zijn? De raarste plaatsen gingen ze na, alle hoekjes van de tuin en het huis keken ze na. Maar Bunkie was niet te vinden. Op 'n ogenblik keek Rick op en stak zijn hand omhoog. Ssssstzei hij. „Stil eenshet lijkt wel, of ik iets hoor!" Ze stonden allemaal stil en luisterden. „Nee", zei Rick na 'n ogenblik, „ik geloof toch dat ik me heb vergistIk dacht toch heus, dat ik iets hoorde in de verte!" Weer zochten ze verder overal, weer eens opnieuw, maar zonder resultaat. Toen keek Rick weer op. „Nou is 't toch heus weer, of ik iets hoorde!", zei hij, en luisterde. Het leek wel of het uit huis kwam. Urenlange discussies in de gemeenteraad Het Utrechtse raadslid voor de K.V.P. mr. W. Derks heeft het College van B. en W. geïnterpelleerd over de moeilijkheden bij de voorbereiding van de universitaire lustrumfeesten. De R.-K. Studentenver eniging „Veritas" heeft namelijk het plan geopperd om als bijdrage tot de viering een openluchtspel op te voeren. De rector magnificus van de universiteit heeft hier tegen echter grote bezwaren, omdat deze opvoering afbreuk zou kunnen doen aan de viering, daar volgens de traditie het algemene Utrechtse studentencorps een maskerade houdt met daaraan verbonden een spel. Daarom weigerde het College van B. en W. aan „Veritas" gedurende de lustrumweek het gebruik van een deel van het Wilhelminapark voor het openlucht spel. De heer Derks diende twee moties in. In de eerste werd het College van B. en W. uitgenodigd op een hernieuwde aan vraag van „Veritas" voor het Wilhelmina park welwillend te beslissen. Deze motie werd verworpen met 15 tegen 17 stemmen. De andere motie had tot doel de door de raad reeds ter beschikking van de studen ten gestelde subsidie van 12.000 gulden te doen dienen voor al die verenigingen, die een daadwerkelijke bijdrage aan de lustrumfeestelijkheden leveren. Deze mo tie werd aangenomen met 23 tegen 9 stem men. Verscheidene leden betoogden, dat deze motie niets anders bedoelde dan uit voering geven aan wat de raad reeds bij het beschikbaar stellen van het subsidie had gewenst. De interpellatie lokte een urenlange discussie uit. Mr. L. A. Kakebeeke uit Overveen is benoemd tot secretaris van de huuradvies commissie te Middelburg. Het probleem van de bromfietsen Ieder jaar ontstaan tijdens het bloem- oollenseizoen op verschillende punten in de Bloembollenstreek verkeersknopen, die dan slechts met grote moeite ontward kunnen worden. De opstoppingen komen doordat de aan voer van auto's en fietsers geen gelijke tred houdt met de afvoer. Op de kruis punten veroorzaken vooral de fietsers veel oponthoud. Vorig jaar toerden er op de Bollen- zondag 40.000 auto's door de Bollenstreek. Het aantal fietsers was niet bij benadering te schatten. En zo deelde de Districtscommandant der Rijkspolitie majoor mr. R. Warmoltz op een persconferentie mede het pro bleem zal dit jaar nog groter zijn, omdat de bromfiets op de weg verschenen is, een verkeersmiddel waarmee men eigenlijk nog steeds geen raad weet. Men kan de bromfietsen, als de motorrijwielen, op de hoofdwegen toelaten, men kan ze ook, met afgezette motor, als rijwielen behandelen. Een beslissing hieromtrent is nog niet ge nomen; men zal naar bevind van zaken handelen. Op het terrein van „Keukenhof" in Lisse zal een centrale politiepost aanwe zig zijn, vanwaar eventueel ingegrepen kan worden wanneer opstoppingen ont staan. Door middel van luidspreker-instal laties op het parkeerterrein zullen de auto mobilisten, indien noodzakelijk, advies ont vangen over de door hen het best te vol gen terugweg. Tijdens het Bloemencorso zal de politie door middel van radiowagens zorgen voor een „elastische" verkeersregeling. Tijdens de topdagen zal het verkeer naar en van „Keukenhof" worden omgeleid, zo dat het doorgaande verkeer van de hoofd weg Haarlem-Leiden gebruik zal kunnen blijven maken. Van de richting Den Haag uit zal men kunnen rijden via Heereweg, Veldhorst straat en Stationsweg, uit de richting Haarlem wordt het verkeer te Hillegom geleid via Van den Endelaan, Veenen- burgerlaan en Loosterweg. De afvoer geschiedt in de richtingen Noordwijk en Den Haag via Stationsweg, Delfweg en Van Lyndenlaan, Loosterweg- Zuid; in de richting Haarlem via Sta- tionsweg-Delfweg-Zilkerduinweg. In Hillegom zijn de moeilijkheden nog het geringst, omdat men daar beschikt over vrij brede wegen, terwijl ook een omleiding van het verkeer mogelijk is. In Lisse zal men het doorgaand verkeer uit de kom van het dorp weghouden door het via Van Bönnighausenlaan en Oranje laan te voeren, maar in Sassenheim is om legging niet mogelijk. Al zullen op de drukste dagen opstop pingen niet geheel vermeden kunnen wor den, de politie zal door uitgebreide maat regelen trachten ze tot het geringst mo gelijke te beperken. Het rijwielpad De opheffing van de tramlijn Leiden- Haarlem schept op verschillende punten mogelijkheden het rijwielverkeer te ver gemakkelijken en veiliger langs de drukke weg te voeren. Momenteel is, zo bericht de A.N.W.B., een aanvang gemaakt met de aanleg van een tweede rijwielpad tussen de autosnelweg Den Haag-Amsterdam en Sassenheim. Van het Postviaduct af zal het rijwielverkeer uit Den Haag en Leiden de trambaan volgen; eerst een gedeelte langs de autosnelweg over de spoorbaan Leiden-Haarlem heen en bij de aftakking naar Sassenheim onder de autosnelweg door. Op dit punt zal het nieuwe pad op het reeds bestaande rijwielpad langs de autosnelweg naar Amsterdam aansluiten. Het gehele rijwielpad, dat door de Rijks waterstaat wordt aangelegd, moet tegen het bollenseizoen gereed zijn. Het maken van het rijwielpad Hillegom- Lisse-Sassenheim is opgedragen aan de firma C. Lompert en Zoon. De aanne mingssom is 90.000. Aan dezelfde firma is voor 89.000 opgedragen het maken van bestratings- §n rioleringswerk. De Universiteit van Edinburgh heeft medegedeeld, dat zij deze zomer eredocto raten zal verlenen aan de voormalige Ne derlandse minister-president prof. dr. P. S. Gerbrandy en aan Bruno Walter, die het New York Philharmonic Orchestra zal dirigeren tijdens het festival in de Schotse hoofdstad. FEUILLETON 38) Ik houd wex-kelijk erg veel van je zus ter." „Ei'g veel?" „Ja", er lag een plechtige klank in zijn stem. Robert Duncan speelde met een potlood. „Ik zou graag iets over mijzelf vertellen. Ret zal je dan duidelijker worden waarom ik ben, zoals ik ben." Hij legde zijn ellebogen op het bureau en begon: „Ik realiseer het mij duidelijk, dat ik in jouw ogen hard, onmenselijk en ook wel eens aggressief ben. Ik heb mijzelf geleerd zo te zijn, Sally. Toen ik nog jong was, was ik overgevoelig, tot in het zieke lijke bijna. Op school was ik steeds de beste. Ik won prijzen en enige studiebeux-- zen met het grootste gemak. Van sport wist ik echter niets af, daar kende ik maar wei nig van. Mijn vader was daar wel de oor zaak van. Hij was erg ambitieus en stond mij nooit toe aan sport te doen. Ik moest van hem altijd werken. Op de middelbare school vonden ze mij een stomvervelende jongen; met bijna niemand had ik contact. Het studeren ging echter zonder enige moeite. Ik was weer de beste van allen. Na het eerste jaar zond mijn vader mij naar een intex-naat in Duitsland, en toen naar een Fx-anse bank. Hij had zelfs met de directie afgesproken, dat mij bijzonder veel werk opgedx-agen moest worden! Ik leex-de snel en had alles vx-ij vlug volkomen onder de knie. Een paar jaar later ik was toen 24 sprak men al over mij als de bankman in opkomst! Toen ik in Engeland terug kwam ging ik bij mijn vader wex-ken. Toen be greep ik waarom hij mij zo opgejaagd had. Hij had kanker en zou niet oud worden. Tot de laatste dag van zijn leven heeft hij echter gewex-kt. Nadat hij gestorvexi was, was ik zó onder het werk begraven, dat ik geen tijd had om over het verlies na te denken. Ik begx-eep echter niet, dat ik mijn eigen heer en meester was geworden en vacantie kon nemen wanneer ik wenste. Om uit de spanning te geraken tx-ouwde ik een jaar na de dood van mijn vader." Robert Duncan zweeg enige ogenblikken. Hij keek naar Sally en liet zijn blik toen dwalen door de grote kamex\ „Het is moei lijk voor een man over zijn vrouw te spre- keix Sally, maar daar ik opx-echt wil zijn, moet ik de waarheid vertellen. Mijn huwe lijk was een grote vergissing. Mijn moeder was al gestorven kort nadat ik geboren ben, zodat ik bijna nooit de genegenheid heb ondervonden, die kleine kinderen toch steeds ontvangen. Ik trouwde, omdat mijn vrouw door mijn vader en enkele vrienden steeds als ideaal voor mij werd beschouwd. Haar vader was een zeer geacht bankiex-, en zij was opgegroeid in de wereld, waar toe ik ook behoox-de. Zij was bijzonder intelligent. Kort nadat wij getrouwd waren, ont dekte ik, dat mijn vrouw uitzonderlijk am bitieus was. Ik stortte mij nog dieper in het wex-k dan ik voor mijn huwelijk gedaan had. Ik wist echter niet wat er bij mijzelf fout zou kunnen zijn. Toen Elaine werd geboren meende ik, dat alles veranderen zou. Misschien zou mijn vrouw nu wel vriendelijker voor mij en haar kind worden. Het was echter niet zo. Zij was woedend, dat zij geen zoon had gekx-egen. Zij had een zoon willen hebben om op hem haar ambities over te kunnen dragen. Ik werd toen bang, zowel voor Elaine als voor mijzelf. Mijn vrouw had de gehele toekomst van Elaine al uitgestippeld, toen zij nog bijkans geen woord kon spre ken, moest er al een Franse gouvex-nante komen. Ik begon te protesteren, maar het hielp niets." Duncan zweeg weer. Hij haalde een zak doek te voorschijn en wreef zich over het voorhoofd. Sally begreep, dat het hem veel rtioeite kostte dit te vertellen en dat zij de eex-ste was, waarmede hij zo intiem praatte. „Gaat u door", zei zij rustig. „Als men zo op zijn leven terugkijkt, is het steeds moeilijk zich te realiseren, wan neer men precies de waarheid begon in te zien. Ik kan mij nog slechts herinneren, dat ik plotseling besefte een dwaas te zijn. Ik kon de ketenen echter niet vex-breken. Natuurlijk maakte ik mij niet de meeste zox-gen over mijzelf, maar over Elaine. Mijn vx-ouw begon te spreken over scholen en speciale leraren en studies in het bui tenland met tenslotte als bekroning een universiteit. Ik besefte echter maar al te goed, wat het resultaat van zulk een op voeding zou zijn. Ik was door mijn vader toch op precies dezelfde wijze behandeld! Ik probeerde met mijn vrouw tot een ver gelijk te komen. „Doe niet zo dwaas, Ro bert. Kijk wat jij zélf bereikt hebt! Is je studie je dat niet waard geweest?", vroeg zij. „Nee, zeker niet!", antwoordde ik. Duncan stond op, hij kon het niet langer achter zijn bux-eau uithouden. „Kun je het begx-ijpen?", vroeg hij Sally. „Toen mijn vrouw ovex-leed was ik blij, ja werkelijk verheugd! Ik geloofde stellig, dat haar dood Elaine gered had!" Zijn stem had een pijnlijke klank gekre gen. Sally had tranen in haar ogen. Robert Duncan stond voor het raam naar buiten te staren. Tenslotte dx-aaide hij zich om. „Kun je een beetje begrijpen, waarom ik zo halsstarrig was voor wat betreft Elaine? Waarom ik wilde, dat zij een klein meisje bleef, dat rustig met haar poppen zou spelen?" „Natuurlijk doe ik dat", antwoordde Sally. „Maar begreep u niet, dat zij niet steeds alleen kon blijven? Zij kon niet steeds gelukkig zijn door alleen met haar poppen te spelen. Zij moest vriendinnetjes en vriendjes hebben." „Ik geloof, dat dat waar is. Ik ben bang Sally, dat ik in niets een succes ben, be halve in geld vex-dienen. Maar wat moet ik daax-mee doen?" Hij maakte een wan hopig gebaar. „Zelfs jij weerhoudt mij ex-van het uit te geven zoals ik het graag zou willen." Sally keek hem aan. „Alles zal wel goed komen, vooral nu u weet waar het mis ging." „Ben je daar zeker van?" „Heel zeker!" „Ik ben wel wat oud om opnieuw te beginnen", merkte Duncan op. „Bent u dat werkelijk?", vroeg Sally. „Maar ik meende, dat u dat juist wilde". „Je bedoelt, dat ik opnieuw met Anne wilde beginnen?" „Ja, precies." „Ik wil met haar trouwenZij moet mij een kans geven. Ik wil een leven op bouwen, dat ik al zo lang had willen lei deneen huis ergens buiten, een grote tuin en misschien nog eens kinderen". „Ik ben overtuigd, dat Anne dat ook wenst." „Ik ben echter bang Sally, bang Anne het te zeggen." Plotseling glimlachte Sally. „Het is de moeite waard het te probex'en Wat ik zou willen voorstellen is het vol gendezei Sally. Robert Duncan liet haar niet uitspx-eken. „Ik vind het goed „U komt", ging Sally voort, „naar St. Chytas, wanneer wij daar zijn. Er zijn genoeg hotels in St.- Ives, zodat u altijd wel plaats zult vinden. Het is daar erg rustig en geen telefoon zal u wegroepen. Ik geloof, dat het voor Anne heel anders zal zijn als zij u daar ziet dan hier." „Wat mankeert er hier aan deze wo ning?", vroeg Duncan met enige humor in zijn stem. „O, die is uitstekend, maar Anne zal zich in St. Chytas veel rustiger voelen." „Goed Sally, ga met Elaine naar St. Chytas. Bespreek het een en* ander en wees niet te bescheiden om mij het een en ander in rekening te brengen." „Dank u wel", zei Sally eenvoudig. „Ik mag jou wel bedanken, dat je mij zo'n vertrouwen hebt geschonken. Mag ik daaruit opmaken, dat je het goedkeurt dat ik je zwager word?" Robert Duncan stelde de vraag op een ernstige toon. „Dat doe ik." Duncan stak zijn hand uit. „De halve veldslag is gewonnen nu jij aan mijn zijde staat." Zodra Sally met Elaine klaar was, ging zij naar het ziekenhuis. „Zo, hoe gaat het met je?" (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7