OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Defensief en economisch pact tussen Noord- en Zuid-Amerika Vakbonden ontvangen voorstellen der Franse regering met reserve Jessup beschuldigt Sovjet-blok van voortdurende verdragsbreuk De UNO zal haar doelstellingen in Korea deze week* nader uiteenzetten Weerbericht Vrijheid van drukpers Voorstel van Washington: Westelijk Halfrond onder één militaire organisatie Von Falkenhausen verbaasd over Belgische ondankbaarheid Kleine omsingelingsactie in West-Korea Adenauer zal in Parijs plan-Schuman tekenen Arbeidsonrust in het land nog niet ten einde Davies attaqueert Gromyko over valse cijfers Opheffing van de verdeling van Ierland wordt overwogen Frans legervliegtuig verongelukt Het woord is aan Vrijdag bespreking over ver hoging van sociale uitkeringen Minister Marshall vindt de Amerikanen onverschilliger worden Kolenproductie in Februari HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 219 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Druïckerif Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 28 MAART 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 72 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN EEN BESCHOUWING over Spanje onder Franco's régime heeft het Engelse weekblad The New Statesman and Nation ex- onlangs de aandacht op gevestigd, dat tegen oppositie in geschrifte of liever gezegd: in druk streng wordt opgetre den, maar dat men ten aanzien van monde linge critiek gemakkelijk is. Buitenlandse journalisten, die Spanje bezoeken, ervaren dat de mensen op café-terrassen en zelfs in de gebouwen van regeringsdeparte menten geen blad voor de mond nemen. Maar de kranten krijgen zo volledige or ders van de censuur, dat die zelfs de kop pen boven de artikelen vaststelt, Het ver schil is gemakkelijk verklaarbaar. Het gedrukte woord is veel gevaarlijker voor het dictatoriaal gezag dan het gesprokene. Dat wist Napoleon al toen hij zei: „Als ik de kranten vrij laat blijf ik geen drie maan den meer aan het bewind". Het gedrukte woord wekt in het algemeen meer ver- ti-ouwen en geniet meer aandacht dan het gesprokene. Dat is begrijpelijk omdat de man of vrouw, die het heeft geschreven, er meer zorg, overleg, concentratie aan heeft besteed dan hij of zij in een gesprek of zelfs in een voor de vuist of met be hulp van aantekeningen uitgesproken rede zou kunnen toepassen. Dat is een eei-ste overweging. De tweede is niet minder be- langi-ijk, namelijk dat wij in de meeste ge vallen het gelezene beter in ons opnemen dan het gehoorde. Hierbij doen zich na tuurlijk persoonlijke verschillen gelden; een der belangrijkste is zeker, dat de hoor der zich aan het tempo van de spreker moet onderwerpen, dat hem vaak te snel zal zijn, vooral als het medegedeelde sterk is samengevat. Lezende kan hij zijn eigen tempo toepassen en hei-lezen wat hem niet duidelijk is of wat hem bijzonder getroffen heeft. Tenslotte geldt de overweging, dat gedrukte critiek (zo nodig in het geheim) aan anderen kan woi-den medegedeeld in haar oorspronkelijke vorm, zonder dat er een woord aan veranderd is, zonder dat de bedoeling door overdrijving of door onjuiste toevoegsels is verzwakt. De dictator Franco, die zijn tegenstanders kent, weet natuur lijk dat er onder hen zijn die hem door hun begaafdheid-met-de-pen snel zouden ont tronen, als hij hen hun gang liet gaan. „Het puntje van een gauwe pen is 't felste wapen dat ik ken" heeft een onzer klas sieke poëten gezegd en de Argentijnse dic tator Perón heeft dat dezer dagen ook weer getoond te beseffen, toen hij het vermaax-de onafhankelijke dagblad La Pi-ensa vei-bood. Twee Spaans sprekende volken ervaren het gemis van vrijheid-van-drukpers. En daarmee het gemis van die openbaarheid der maatschappelijke samenleving en van die critiek op het landsbestuur, die de Westerse democratie onmisbaar acht. Met recht onmisbaar, want eeuwenlange er varing heeft geleerd dat de menselijke na tuur niet opgewassen is tegen de uitoefe ning van onbeperkt, ongecontroleerd ge zag, dat onveranderlijk tot misbruik en willekeur leidt. Ook een groot man een sterke man, zoals sommigen bij voorkeur zeggen is tegen die mate van macht niet opgewassen. Dit vooral niet omdat zijn grootheid en sterkte nooit in al zijn karak tereigenschappen optreden, omdat tegen over zijn krachten onvermijdelijk zwak heden staan. IJdelheid, gevoeligheid voor vleierij, gebrek aar intuïtie bij het kiezen van medewerkers (hetgeen zich juist bij grote mannen zo vaak voordoet) behoren er licht toe. Bovendien is zijn beleid in hoge mate afhankelijk van zijn medewer- ksrs, die evenmin als hij aan de controle der openbaax-heid blootstaan, dus ieder op hun gtsbied dictatortjes worden en daar gewoonlijk nog minder tegen bestand zijn dan hun aanvoerder. Zodat in zijn naam daden van onrerht en willekeur worden begaan waarvan hij vaak niet eens op de hoogte is, omdat hij onmogelijk alles kan overzien. En omdat er geen vrije pers is, die hern persoonlijk inlicht over hetgeen er in zijn land gebeurt. Napoleon heeft dat laatste tekox-t in zijn tijd begrepen en zich een privé-krant aan geschaft. De samensteller, die een politiek tegenstander van hem was (de royalist Fiévée) kreeg vx-ijheid om in dat blad alias te vermelden wat hij hoorde en zag en zoveel critiek uit te oefenen als hij maar wilde, ook op het beleid van de keizer zelf. Hij heeft daar elf jaar lang ruimschoots gebruik van gemaakt. Maar de wissel werking tussen krant en lezers beperkte zich in zijn geval tot één journalist en één abonné. Ieder exemplaar mocht, in ge zegelde verpakking, alleen aan de keizer zelf ter hand gesteld worden. Dat Fiévée niet aan het hoofd ener redactie stond en geen organisatie van correspondenten tot zijn beschikking had bepex-kte niet alleen zijn berichtgeving sterk, maar belette ook zijn overleg en gedachtenwisseling met vakgenoten. Dus had de (overigens voor die tijd wel heel vernuftige) vondst van de keizer maar ten dele haar nut. Napoleon kende trouwens de werking van een vx-ije Pex-s niet uit ervax-ing. Hij was er geërgex-d over dat de Engelse kranten boeiender wax-en dan de gemuilkox-fde Franse. Dat wij vrijheid van drukpers hebben, ge waarborgd door een Gx-ondwetsariikel dat sinds 1848 onveranderd gehandhaafd en toegepast is (behalve in de jax-en der Duitse bezettixxg) waarborgt een der kostbaax-ste vrijheden van ons volk. Het is geenszins alleen voor de kraxitenschrijvers, maar voor iedereen van het grootste belang. Het richt zich trouwens ook tot iedereen, want het zegt dat niemand voorafgaand verlof nodig heeft om door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren. Met de staax-t: „be houdens iedex-s verantwoordelijkheid voor de wet" die eenvoudig betekent dat alle mensen onderwox-pen zijn aan de strafbe palingen ten aanzien van opruiing, beledi ging, inbi'euk op de openbare zeden. Het geval-La Prensa en de opmerkingen van „The News Statesman and Nation" heb ben aanleiding gegeven om hier nog eens met enige nadruk de grote, ingrijpende betekenis in ons aller leven te berde te bx-engen van die vrijheid van drukpers, die in ons land evenals in de Vex-enigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, België, Noor wegen, Zweden, Denemarken en alle andere landen der Westerse democratie onver minderd is blijven voortbestaan. Men kan haar bedreigd achten omdat zij in menig gebied, waar zij bestaan heeft, is ten onder gegaan. Maar heeft het bewind der geeste lijke vrijheid al niet lang genoeg geleefd en diep genoeg Avortel geschoten om te be- wijzeix dat het blijvend is? Men kan het hier en daar tijdelijk terugdringen. Men kan het niet meer vex-nietigen. R. P. WASHINGTON. (United Press). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, legde de Zuid-Ame rikaanse republieken op de Pan-Ameri- kaanse conferentie Dinsdag een drieledig defensieprogram tegen het communisme voor, gebaseerd, op een „billijke verdeling van offers". In zijn toespraak noemde Acheson het „communistische imperialisme" de groot ste bedreiging der vrije landen uit de ge schiedenis. „Het vraagt van ons maatrege len op dit ogenblik", aldus Acheson. De minister merkte hierbij op dat men van de Verenigde Staten niet kan verwachten dat zij de gehele last zullen dragen. Acheson stelde de volgende punten aan de orde: Ten eerste: Een overeenkomst over maatregelen, die een inter-Amerikaanse defensieraad mogelijk zullen maken om zo spoedig mogelijk een gecoördineerde verdediging van het Westelijk halfrond voor te bereiden. Bovendien: Verbetering der interne vei ligheidsmaatregelen in elk land. Tezelf dertijd: Democratische instellingen ver sterken. Tenslotte: Het ox-ganiseren der econo mische krachten tot eerx onderling verbon den economische gemeenschap. Acheson zeide in zijn rede verder nog: „In Korea is het beginsel van de collec tieve veiligheid op dé proef gesteld. Het heeft die proef goed doorstaan. De aggres- sie kreeg geen gelegenheid tot slagen. Dit is een slag die geschiedenis maakt, een mijlpaal naar wij mogen hopen op de weg naar de wereldvrede. De krachten der verenigde landen vechten een strijd uit, die van vitaal belang is voor de veilig heid van alle vrije landen. De belangen van de x-epublieken van dit halfrond bij het opbouwen van een wereld van wet en ox-'de worden in hoge mate gediend door de vooruitgang, die de UNO heeft gemaakt bij de verstex-king van haar collectief vei- ligheidsstelsel. Het succes van dit stre ven is afhankelijk van onze bereidheid de UNO te steunen. Het gebruik van illegaliteit en andere vormen van indirecte aggressie door de internationale communistische beweging verlangt van ons, als een vitaal onderdeel van het verdedigingsprograxn, eexx zox-g- vuldige studie vaxi onze interne veilig heidsmethoden en verbetei-ing daarvan waar nodig". De Duitse generaals Von Falkenhausen, Reeder en Bertram, die uit de gevangenis te Brussel ontslagen en uit België gezet zijn, passeerden hedenochtend om zeven uur nabij Aken de Duits-Belgische grens. Von Falkenhausen verklaarde tegen over journalisten, dat hij te Brussel goed was behandeld en dat alleen „een groep linksgerichte kringen zich niet ex-g fat soenlijk had gedragen" tegenover hem. Op een vraag over een eventuele West- Duitse bijdrage tot de militaire inspanning van het Westen antwoordde hij: „Ik kan me niet voorstellen, dat ik schouder aan schouder wil strijden of sterven met bui tenlandse troepen, zolang generaals door het buitenland wox-den veroordeeld". Von Falkenhausen schreef de Latijnse spx-euk „Ingrata Belgia, non possidebis ossa mea" (ondankbaar België, gij zult mijn gebeente niet bezitten) in het gouden boek van de douane van Aken. Ten Noorden van Oeidjongboe aan het Westelijke Koreaanse front hebben Ameri kaanse troepen drie Chinese bataljons om singeld, die trachtten over de 38e breedte- gx-aad te ontkomen. Aan de Chinezen, on geveer 2500 man, werd door middel van luidsprekers verzocht zich over te geven. Naar gemeld wox-dt, zijn in dit gebied nog 350 Noordelijken gesneuveld bij een van de zwaarste gevechten van de laatste dagen. Overigens was het Dinsdag rustig langs het gehele front. De vex-bonden troepen trekken langzaam Noordwaarts. Het fx-ont loopt dicht texx Zuiden van de Breedte graad. Het communiqué van het Noord-Kox-eaan- se hoofdkwartier meldt, dat de Noord- Koreaanse troepen van 21 tot 24 Maart 3000 vijandelijke soldaten en officieren, onder wie meer dan duizend Amerikanen, gedood of gewond hebben, aldus het Noord-Koreaanse legerbericht. BONN. (AFP). Een woordvoex'der van de West-Duitse regering heeft Dinsdag avond medegedeeld dat bondskanselier dr. Adenauer zich op twaalf April a.s. naar Parijs zal begeven, om aldaar in zijn twee de functie van minister van Buitenlandse Zaken het Plan-Schuman te ondertekenen. Een zwart moment in de Argentijnse geschiedenis: de parlementaire commissie neemt het dagblad .,La Prensa" over en tekent daarmee het doodvonnis van de persvrijheid in Argentinië. Deze zelfde heren hebben inmiddels verordonneerd, dat aandelen van La Prensa ter waarde van 1.200.000 pesos zullen worden verkocht om „de salarissen van de werknemers uit te betalen". Het is lastig om woorden voor zulke practijken te vinden. En inmiddels is de hoofdredacteur van het blad „La Manana", Vilar, gearresteerd, omdat hij een voor dictator Perón beledigend artikel had geschreven. Het partijblad van de radicale oppositie „La Lucha" kan niet meer verzonden worden, aangezien het de Argentijnse PTT „tegen de borst stuit". PARIJS (AFP en Reuter) De Franse staatssecretaris Metayer heeft Dinsdag de delegaties van de diverse ambtenaren bonden ontvangen, die hij de regeringsvoor stellen met betrekking tot de verhoging van de salarissen heeft meegedeeld. Uit mede delingen na dit onderhoud blijkt, aldus het Franse persbureau AFP, dat de vakbonden de door de regering voorgestelde cijfers met reserve hebben ontvangen en dat nieuwe onderhandelingen nodig zullen zijn om tot een overeenkomst te komen. Hoepel officiële kringen zeiden, dat 101 treinstellen van de ondergrondse Dinsdag meer dan twee millioen reizigers hebben vervoex-d, hebben de vertegenwoordigers van het stakingscomité op een pex-sconfe- rentie vex-klaard, dat zij bereid zijn de staking vol te houden tot hun eisen zijn in gewilligd. Na een ondex-houd van anderhalf uur op de ministerie voor Publieke Werken en Vex-keer hebben de vertegenwoordigers van het stakingscomité verklaax-d, dat geen PARIJS (Reuter). De gisteren te Parijs gehouden bijeenkomst der plaatsvervan gers van de „Grote Vier" heeft bijna vijf uur geduurd. De Amerikaanse plaatsver vanger Jessup diende een nieuw voorstel in met betrekking tot het naleven van de vre desverdragen, gesloten met de Balkansta- ten, die in de afgelopen oorlog bondgenoten van Duitsland waren. De bijeenkomst lever de, volgens een Britse woordvoerder, geen resultaten op. Jessup deed een aanval op de Sovjet- Unie wegens het „oogluikend toestaan van het niet-nakomen door Roemenië, Bulga rije en Hongarije van de met deze landen gesloten vredesverdragen". Hij stelde na mens de Westelijke mogendheden voor een nieuw punt op de agenda op te nemen, dat betrekking heeft op deze vredesverdragen, luidend: „Bespreking van de vredesverdra gen met Roemenië, Bulgarije en Hongarije, met inbegrip van de daarin opgenomen be palingen over de menselijke rechten, de xnilitaire clausules exx de voor het regelen van geschillen getroffexx regeling". Zijn voorstel toelichtend verklaarde Jes sup: „De regeringen dezer drie landen heb ben de vx-edesverdragen stelselmatig en on ophoudelijk geschonden. Zij hebben alle menselijke rechten, die in een democrati sche staat geëerbiedigd behoren te worden, tot een aanfluiting gemaakt. De politieke partijen, die xxa de oorlog in Bulgarije, Hon garije en Roemenië de meerderheid beza- texi, zijrx door de communistische regeer ders met geweld ontbonden. De leiders dezer partijen zijn gevangen gezet, terecht gesteld of 'tot vluchten gedwongen. Er be staat geen vrijheid van godsdienst. Hoxiga- rije, Roemenië exx Bulgarije houden strijd krachten op de been, die de in de vredes verdragen toegestane sterkte verre te boven gaan".. „En dit alles", vervolgde de Amerikaan se plaatsvervanger, „heeft de Sovjet-Unie oogluikend toegestaan, terwijl zij opzette lijk de pogingen der Westelijke xnogend- heden, om een juiste naleving der met deze landen gesloten vredesverdragen te ver zekeren, heeft verijdeld". Strijdkrachten De Britse plaatsvervanger, Davies, ant woordde op het Zaterdag door Gromyko aangevoerde omtx-exxt de sterkte der Weste lijke strijdkrachten. „Indien", aldus Davies, „de Westelijke mogendheden overwegen West-Duitsland voor te stellen deel te ne men aan de verdediging van West-Europa, is dit uitsluitend een gevolg van de na de oorlog door de Sovjet-Unie gevolgde poli tiek een politiek, die berustte op de dx*ei- ging van een geweldige weermacht". „Gromyko", vervolgde hij, „heeft be weerd dat de strijdkrachten der drie grote Westelijke mogendhedexx het dubbele zou den zijn van die der Sovjet.-Unie. Ook zeide hij dat Rusland in totaal twee en een half millioen man onder de wapenen heeft. Doch wij weten dat de Sovjet-Russische strijd- kx-achten, met inbegrip van de leden der veiligheidspolitie, vier en een half millioen man tellen". Gromyko betwistte de juistheid der door Davies over de Russische strijdkrachten gegeven cijfers en hield stand dat de door hem verstrekte gegevens de juiste waren. vex-andering in de toestand is ingetreden en dat Woensdagmorgen opnieuw het cen trale stakingscomité bijeen zal komen. De arbeidex-s van de Métro en de bus diensten willen een loonsvex-hoging van 25 procent, terwijl hun 12% is aange boden. Ondanks de loonsverhoging van 10 tot 12 px-ocent, die de x-egering vorige week Vrijdag toezegde, doet zich nieuwe onrust voor. Zestig procent van de arbeiders in het arsenaal van Toulon hebben Dinsdag het werk neergelegd, terwijl het trampersoneel in die stad een waarschuwingsstaking van 24 uur is begonnen. Dertig procent van de mijnwerkers in de Noordelijke kolenvelden zetten hun staking voort om de ax-beiders in het gebied van Parijs te steunen. Het personeel van de Air France te Orly en Le Boui'get zal heden beslissen of het al dan niet in staking zal gaan. De stadhuisambtenaren van zes voor steden van Parijs legden het werk neer voor een „waarschuwings"staking van 24 uxu*. Zij eisen een onmiddellijke loonsver hoging van 4.250 frs. per xnaand. Het land zou dan toetreden tot het Atlantisch pact DUBLIN en LONDEN (I.N.A. en U.P.) In de Britse en lei-se hoofdsteden circule ren berichten als zou er op hoog Brits niveau overwogen worden een einde te maken aan de verdeling van Ierland. Deze berichten komen na het bezoek van de Ierse minister van buitenlandse zaken, Sean MacBride, aan Washington. Volgens deze berichten zou Ierland na de opheffing van de verdeling toetreden tot het Atlantisch pact. In Dublin is inderdaad sedert jaar en dag betoogd, dat de Partitie het enige strui kelblok voor Ierland is om toe te treden tot het pact of een verexiigd Europees leger. Het plan zou overwogen wox-den door verscheidene leden van de Britse x-egering, doch dit geschiedt nog op officieus niveau. Het plan zou beogen om het pax-lement van Noord-Iex-land de volmachten te geven, die momenteel nog bij het paxiement in West- minster berusten. Vervolgens zou een par- lemënt voor geheel Ierland worden bijeen- gex-oepen. Tenslotte zou het de bedoeling zijn de vei-houding van het nieuwe Ierland ten opzichte van het Gemenebest te rege len naar het model van die vaxi India. Het zou in de bedoeling liggen binnen kort een on-officiële gezant, mogelijk een lid van het dagelijks bestuur van de La- bour-party, naar Dublin te zenden om de Ierse regering over het plan te polsen. Offi ciële Britse en Ierse kringen nemen een geresei-veerde houding in ten opzichte van deze berichten, maar spreken ze niet tegen. Het plan zou ontworpen zijn op aandrin gen van de V.S., die het verdeelde Ierland als een onverdedigde saillant in Westr Europa zien, die niet getolereerd kan wor den. Ook de publieke opinie in de V.S., waar millioenen Ieren wonen, is trouwens sterk voor de Ierse zaak gepoi-teerd. Minister MacBride zei na zijn terugkomst uit de V.S. onlangs: „Ik heb het vertrou wen, dat de verdeling binnenkort zal zijn opgeheven". Voordat het zover is, kan men echter veilig een verwoede oppositie van de Protestantse meerderheid in Noord-Ier- land verwachten. Dinsdagochtend is in de buurt van Ne mours, 70 km ten Zuid-Oosten van Parijs, een Frans legervliegtuig door een ontplof fing aan boord neergestort. De drie inzit tenden kwamen om. Nader wordt vernomen, dat het toestel op weg was naar Marignane om de Franse minister van Defensie, Jules Moch, af te halen exx naar Parijs te brengen. Amerikaans vliegtuig in zee Een terpedobommenwerper van de Ame rikaanse vloot met vier personen aan boord is Ma ai. dagavond 100 mijl ten Oosten van kaap Hcnry op de Atlantische Oceaan neergestort, zo meldde Dinsdag het opper bevel van de Atlantische vloot. De opspo ring naar de inzittenden is Dinsdag voort gezet. De onderzeeboot „Razorback", die in de buurt opereerde, ontdekte een drenkeling kort na het ongeluk. De onderzeeër zette een lid van haar bemanning over boord met een reddingsvest, doch de vliegenier verdween in de golven, voor men hem had kunnen bereiken. De verdwenen „Globemaster" Het 45.000 ton metende vliegkampschip Coral Sea" begeeft zich thans op weg naar de plaats waar op Goede Vrijdag de Ame rikaanse „Globemaster" verdween, onge veer 600 mijl ten Zuid-Westen van Ier land. Vliegtuigen van het vliegkampschip zullen aan d? cpsporingswerkzaamheden, die onafgebroken worden voortgezet, deel nemen. Amerikaanse functionarissen hebben nog een geringe hoop overlevenden te vinden. Pierre Audiat (in Le Monde) De Hemel gave dat men in de grote wereld een aantal eilanden neutraliseerde voor de liefhebbers van hevige bezigheden en oorlogs spel. De vernielzucht zou zich kunnen botvieren op deze dode prooien en de bewapeningsbudgets zouden uitgeput worden zonder dat iemand er verder nadeel van had. Tot voldoening van militai ren, burgers, vrouwen, kinderen en zelfs belastingbetalers. Bij het toekennen der 5 loonsverhoging is medegedeeld, dat de regering overweegt te bevorderen dat op de kinderbijslagen, de uitkeringen aan ouden van dagen en andere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving, alsmede kx-achtens de rijksrege ling voor sociale bijstand (waax-onder de overbruggingsregeling) eveneens een ver hoging wordt toegepast. Het overleg tussen de intex-departementale loon- en prijscom missie en de Stichting van de Arbeid over dit onderwerp zal Vrijdag beginnen. Van het resultaat van het overleg zal aan de re gering x-apport wox-den uitgebracht voor het nemen van een beslissing. MacArthur wordt opnieuw gekapitteld WASHINGTON (United Press) Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat de wrijving' tussen Washington en generaal MacArthur wox-dt behandeld in belang rijke onderhandelingen die achter de schermen gevoerd worden. MacArthur zal opnieuw instructies krijgen om zich met Washington te verstaan over alle toekom stige verklaringen over de Koreaanse strijd welke het terrein der#diplomatie raken. Op een persconferentie heeft de Ameri kaanse minister van Defensie, George Mar shall, Dinsdag te Washington verklaard, dat een algemeen oprukken van de troepen der UNO over de 38e breedtegraad „een zaak voor politieke overweging" is. Men neemt aan, dat deze verklaring diende ter geruststelling van hen die vre zen dat generaal MacArthur bevel zou kun nen geven tot een algemem overschrijden van de breedtegraad, zonder machtiging van de UNO. Marshall beschouwde de wereldtoestand als ernstiger dan dx-ie maanden geleden. Hij gaf uitdrukking aan zijn grote bezorgd heid over de onverschilligheid van het Amerikaanse publiek ten aanzien van de defensie, dit in tegenstelling met de gevoe lens van het publiek in November en De cember van het vorige jaar, toen men hem ervan beschuldigde niet genoeg geld en mensen te vragen. Hij zei, dat er gevaar in schuilt om in een oorlog het contact met de vijand te verliezen. Zo ziet op het ogenblik generaal Ridgway, de operbevelhebber van het Amerikaanse achtste leger, zich voor het probleem geplaatst of hij al dan niet het contact met de tegenstander moet herstel len in de nabijheid van de 38e breedte graad, aldus Marshall. Nieuwe UNO-verklaring op stapel Naar men verwacht, zullen vertegen- woox-digers der V.N. te Washington infor mele besprekingen houden over een ver klaring van het vredesdoel der UNO in de Koreaanse oorlog. Deze besprekingen zou gehouden worden tijdens de regelmatige bijeenkomst op het Amerikaanse ministerie van Buitenlands Zaken, waarop de ver- tegenwoox-digex-s van de landen, die troepen in Korea hebben, op de hoogte gebracht worden van de militaire situatie en ge legenheid hebben hun commentaar hier over te geven. Functionarissen verklaarden, dat de persoonlijke oproep van generaal MacArthur en de voorwaarden hierbij aan de Chinezen gesteld, het overwegen van een uitspraak over het vredesdoel bemoei lijkt heeft. De Canadese pers heeft Dinsdag gezegd, dat de Canadese regering geschokt was door het eigenmachtige vredesaanbod van MacArthur, vooral door de bedreiging van de generaal de oorlog uit te breiden tot Chinees grondgebied. De mening van Canada over dit punt is ter kennis gebracht van andere leden der UNO. Er zijn aanwijzingen in officiële kringen dat het tijdstip van MacArthurs verklaring de plannen der regering in de wielen reed om zo mogelijk deze week een nieuwe ver klaring over de doelstellingen der UNO met betrekking tot de Koreaanse oorlog uit te geven. Het ontwerp van dit document circuleerde verleden week onder de dertien landen. Ingelichte kx-ingen zeggen dat dit document duidelijk blijk geeft van de be reidwilligheid der UNO om de oox-log te staken op eervolle voorwaarden die door de UNO moeten zijn opgesteld, dat het be vestigt dat de UNO van plan is de strijd tegen aggressie voort te zetten indien het niet tot vredesondex-handelingen kan ko gen en dat zij niet, zoals MacArthur liet doorschemex-en, dreigt de oox-log naar China te verleggen. Het ogenblik dat deze nieuwe verklaring die nog onderworpen is aan overleg met de bondgenoten zal worden uitgegeven, maakt nog een punt van bespx-eking met de bondgenoten uit. Het ligt in de bedoe ling haar door president Truman te laten uitgeven uit naam van alle partners in de UNO. (United Px-ess). De Nederlandse kolenproductie bedx-oeg in Februari (24 werkdagen) 987.700 toxi tegen 1.077.600 ton in Januari (26 werk dagen). De gemiddelde productie per werk dag bedx-oeg 41.200 (41.400) ton. Ingevoerd werd 415.000 ton (296.300) waarvan 285.900 (236.400) ton uit Duits land en 66.200 ton uit Amerika. De depressie die gisteren ons land passeerde trok verder naar de Oostzee. Aan de achterzijde van dit lage drukgebied transporteerden Noordelijke winden opnieuw koude lucht naar onze omgeving, waarin hagel- en sneeuwbuien voorkomen. Op vele plaatsen in ons land daalden de tempe raturen vannacht, tijdens opklaringen, tot even beneden het vriespunt. Een kleine stoving die gisteren nabij Schot land was gelegen, bevond zich vanmor gen vlak ten Noorden van ons land en deed de buïigheid weer wat toenemen. Bij IJsland verscheen een nieuwe, maar nog weinig actieve depressie die over het Groenlandse plateau is gekomen en in Zuid-Oostelijke richting trekt. OON8EWOLKT ©LICHT BEW. ©HALFBEW.' ZWAAR 8EW. ©GEHEEL BEW. S MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER 7<?TEMPERATUUR lOOS'ISOSAA» ft BELANGBJJK A NEEB&tAO- GEBiEP CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN DIT TEKEN GEEFT 0£ WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTREEP IS»£EN WiND- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE NACHTVORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk enkele verspreide buien, maar ook flinke opklaringen en op vele plaatsen zware nacht vorst. Overwegend matige wind uit Westelijke richtingen. Later half tot zwaar bewolkt met opnieuw nu en dan buien. Meest matige verander lijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 29 Maart Zon op 6.24 uur. onder 19.07 uur Maan op 2.40 uur, onder 9 00 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Woensdag 28 Maart Hoog water: 6.52 en 19.16 uur. Laag water: 2.33 en 14.59 uur. Donderdag 29 Maart Hoog water: 7.38 en 20.09 uur. Laag water: 3.14 en 15.40 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1