OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vele geruchten en speculaties over de ontwikkeling in Korea Gromyko doet weer een concessie, doch het Westen wenst bedenktijd Drie doden op onbewaakte overweg Weerbericht Chinees lente-offensief of onderhandelingen Wellicht verrassende veranderingen op komst Nieuw UNO-offensief Gesneuveld in Korea Voorbereiding van emigratie Cursussen in 50 plaatsen Herbewapening van Duitsland niet langer afzonderlijk agendapunt Het woord is aan Wie heeft nog ongeldige kwartjes en stuivertjes? Morgen laatste gelegen heid tot inwisseling Diesel-electrische trein verpletterde vrachtauto Oost-Duitse Volkspolitie schoot op Amerikaanse toeristen Engeland overweegt de Ierse eenheid niet Britse oorlogsschepen naar Perzië Horst Lommer naar West-Duitsland gevlucht Arbeidsconflicten in Frankrijk nemen ernstig aspect aan Weekstaat van de Nederlandse Bank Pseudo-ministersdochter stond wegens oplichting terecht Pseudo-vogelpest thans bedwongen? Een dode en zes gewonden bij autobotsing Auditie voor vocalisten HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 220 DONDERDAG 29 MAART 1951 295e JAARGANG No 73 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Tal van speculaties ten aanzien van het verdere verloop der Koreaanse kwestie scheppen op het ogenblik grote verwarring in de berichtgeving. Terwijl radio- Peking in een uitzending Donderdag verklaarde dat het „schaamteloze en krank zinnige aanbod" van Mac Arthur geen overweging waard was, kwamen volgens verschillende bladen uit Londen geruchten over een mededeling die de Russische gedelegeerde Malik tegenover UNO-delegaties te Lake Success had afgelegd en volgens welke China bereid was te onderhandelen over een stopzetting van de Koreaanse strijd. Deze Russische stap werd in verband gebracht met een weer optreden van Moiotof als leider van de Russische buitenlandse politiek wegens ernstige ziekte van minister Wysjinski. In een Russisch radio-bericht zou namelijk gemeld zijn dat deze een zware longontsteking heeft opgelopen. De concessie die de Russen in Parijs ge daan hebben bij de onderhandelingen over de agenda van de komende viermogend- heden-confefenitie zou eveneens te danken zijn aan Moiotof wiens optreden een koers wijziging in de Rusische buitenlandse poli tiek tengevolge zou hebben. Al deze spe culaties en geruchten hebben echter weinig grond en voorlopig spreken de feiten nog andere taal. Aan het Koreaanse front wor den nieuwe Chinese divisies aangevoerd en de commandanten van de verbonden troepen zien een lente-offensief tegemoet. Intussen is wel met zekerheid een nieuwe ontwikkeling in de Koreaanse kwestie te verwachten, doch tot op heden staat alleen vast dat de dertien landen die aan de strijd deelnemen met de Verenigde Staten over leggen om een accoord te bereiken ten aan zien van een nieuwe verklaring, die hun doeleinden (en wellicht hun voorwaarden voor een beëindiging van de strijd) in Ko rea omschrijft. Deze verklaring zal na goedkeuring door president Truman wor den uitgesproken en men verwacht alge meen dat zij belangrijke elementen zal be vatten, die over de toekomst van Korea en de vooruitzichten op een wapenstilstand zullen beslissen. MacArthur was indiscreet De premier van India, Pandit Nehroe, heeft in he parlement de verklaring van „opperbevelhebbers aan het front over politieke aangelegenheden" gehekeld en nog eens met nadruk op het verlangen van India naar een regeling der Koreaanse kwestie gewezen. Volgens het Amerikaanse weekblad „News Week" heeft MacArthur zijn beruchte verklaring over een vredes aanbod samengesteld uit de voornaamste onderdelen van de in voorbereiding zijnde UNO-verklaring, die hem ter informatie was toegezonden. De Chinese woordvoerder verklaarde voor radio Peking: „MacArthur stelt in zijn verklaring de onredelijke eis, dat zo wel de Chinese als Noord-Koreaanse strijdkrachten zich aan de aggressieve Amerikaanse methode van onderhandeling onderwerpen. Tezelfdertijd bluft Mac Arthur, dat de Amerikaanse en Britse troepen in Korea een inval in China zul len doen. Wij wezen er aan het begin van de Koreaanse oorlog op, dat hét doel van de invaller China is", aldus de woordvoer der. „MacArthurs verklaring omtrent eèn eventuele aanval op China is ernstig en het Chinese volk moet op zijn hoede zijn". Reuter meldt, dat Amerikaanse en Britse troepen hedenmorgen vroeg een nieuw offensief zijn begonnen ten Oosten van Seoel. In een door het Amerikaanse achtste leger gepiibliceerd communiqué wordt ge zegd dat aan het Westelijke front contact is gemaakt met dé Noordelijken. In talrijke sectoren bieden deze hardnekkig tegen stand, vooral in het gebied van Oeijongboe, langs de weg, die van Seoel naar de 38ste breedtegraad loopt. In een door generaal MacArthur uitge geven communiqué wordt verklaard, dat de verbonden troepen hun opmars aan het gehele front hebben voortgezet, ondanks toegenomen tegenstand van de Noorde lijken. Het communiqué zegt, dat dc Noor delijken versterkingen blijven zenden naar het centrale front. Terreinwinst werd door de verbondenen vooral gemaakt in Westen, in het gebied van Seoel. Bij hun algemene opmars in Noord- Korea hebben de Zuid-Koreaanse troepen vier steden en dorpen negen kilometer ten Noorden van de 38ste breedtegraad bezet. De kapitooldivisie, die aan Let hoofd ging van de opmars over de 38ste breedtegraad in October van het vorig jaar, wist de aan de Oostkust gelegen stad Yar.gyang te be zetten, benevens de dorpen Kapyong, Sorin en Tsjonggok. Zij rukte daarbij vier en een halve kilometer onder dekking van geallieerd vlootbombardement op. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tijdens de actie bij Hoengsong op 12 Februari 1951 is gesneuveld, de oor spronkelijk als vermist opgegeven sergeant H. Pakker, afkomstig uit Rotterdam. Sergeant H. Pakker werd op 6 Januari 1925 geboren. Hij was ongehuwd. Hij heeft gediend bij het garderegiment gre nadiers en jagers. George Herbert: De rede ligt tussen de spoor en de teugel. Na een lange voorbereiding wordt thans de laatste hand gelegd aan de verwezen lijking van de plannen tot het organiseren van een doeltreffende voorbereiding van emigranten. Er zal worden overgegaan tot oprichting van de stichting „Practische Emigrantenvoorbereiding" die over het gehele land speciale cursussen voor emi granten zal gaan verzorgen. Bekende des kundigen op verschillend gebied hebben daartoe hun medewerking toegezegd. In de Raad van Beheer der Slichting zullen naast vertegenwoordigers der mede werkende organisaties op onderwijsgebied als deskundigen zitting hebben prof. D. N. U Harting en prof. dr. I. C. van Houte, hetresp. hoogleraar in de Engelse taal en let terkunde en in de Psychologie en Paedago- giek te Amsterdam. In de Raad van Toezicht hebben zitting mr. ir. B. W. Haveman (Commissaris v. d. Emigratie), mr. W. F. Schokking (oud minister van Oorlog en lid van de Raad van State), mr. Arn. J. d'Ailly (burgemeester van Amsterdam), A. Oosterlee, (Hoofd Afd. Vorming Buiten Schoolverband van het Dept. van O. K. en W.) en L. F." Klei-' terp (Hoofdinsp. Lager Onderwijs en voor zitter v. h. Curatorium v. d. Inspectie Schriftelijk Onderwijs). Dezer dagen zijn op het vliegveld Haneda bij Tokio de eerste aanvullingstroepen voor het Nederlandse Korea-detachement gearriveerd. Hun eerste gang gold de gewonde kameraden, die in hospitalen in de Japanse hoofdstad verpleegd worden. Hier ziet men enkele der nieuw-aangekomenen op bezoek bij soldaat J. Zwart uit Rotterdam. Tot morgen, Vrijdagmiddag twee uur hebben degenen, die nog ongeldige zilveren en zinken kwartjes en nikkelen en zinken stuivertjes in hun bezithebben, gelegen heid deze tegen geldige munten in te wis selen. Deze inwisseling kan geschieden op alle postkantoren, bij- en hulpkantoren, echter niet op postagentschappen. Dit is onherroepelijk de laatste gelegen heid tot inwisseling der ongeldige kwartjes stuivertjes. Men controlere dus zijn en muntvoorraad terdege en vei-gete daarbij bijvoorbeeld niet de spaarpotten van de kinderen. Woensdagmiddag om tien minuten over half twee is op de onbewaakte overweg tussen Gouda eu Zevenhuïzen-Moerkapelle, nabij Zuidplaspolder een uit Groxiingen komende Diesel-electrische trein tegen een vrachtauto gebotst. Drie inzittenden van de auto waren op slag dood, een vierde werd zwaar gewond. De treinbestuurder liep lichte kwetsuren op. In de auto bevonden zich de'39-jai'ige koopman in pluimvee K. Koning uit Bos koop, zijn 37-jarige zwager K. Alblas, eveneens uit Boskoop, en twee zoontjes van de heer Koning, respectievelijk acht en tien jaar oud. De vrachtauto was geladen met kippen en eieren en werd door de heer Koning be stuurd. Hij was ter plaatse goed bekend en passeerde de overweg dagelijks. Volgens ooggetuigen is het onbegrijpelijk, dat hij de trein niet heeft zien aankomen. Kinde- De totaal versplinterde resten van de vrachtauto. ren van een in de nabijheid wonende blok- postwachter hebben vergeefs getracht zijn aandacht te trekken. De auto bevond zich midden op de overweg toen de botsing ge schiedde. De wagen werd volkomen ver nield. De lichamen van de vier inzittenden vond men langs de spoorbaan. Alleen het tienjarig zoontje van de heer Koning bleek nog in leven te zijn. De jongen, die zeer ernstig gewond was, is naar het Diaeones- senhuis in Gouda overgebracht. Zijn toe stand was gisteravond redelijk. Incident eiste geen slachtoffers BERLIJN. (Reuter). Op de „Potsdamer Platz", waar "de Britse, Amerikaanse en Russische sectoren van Berlijn samenko men, is een van vier passerende Ameri kaanse legerbussen. door de Oost-Duitse Volkspolitie beschoten. Er vielen geen slachtoffers. In de bussen bevonden zicli Amerikaanse militairen en burgers en vele vrouwen en kinderen. Op de beschoten bus werden vijftien a achttien revolver schoten gelost. Een Britse woordvoerder deelde mede dat de Westelijke geallieerde bevelhebbers te Berlijn „een krachtig protest zullen in dienen tegen het misdadige optreden der Volkspolitie, die een bus met Amerikaanse toeristen, waaronder vele vrouwen en kin deren, heeft beschoten". De vier autobussen hadden bij hun rit door Berlijn op verscheidene plaatsen ge stopt, teneinde de inzittenden in de gele genheid te stellen foto's te nemen van niet-militaire objecten. Dit was ook bij vorige gelegenheden geschied. Bij deze ge legenheid reden de Amerikaanse legerbus sen, die terugkeerden van een bezoek aan Oost-Berlijn, langzaam langs de verho ging voor de verkeerspolitie in het midden van het plein, waarop zich drie bewapen de leden van de Volkspolitie bevonden. Het verluidt dat verscheidene inzittenden der bussen foto's van de Oost-Duitse po litiemannen maakten. Een der Volkspolitieleden gelastte de be stuurder van de eerste autobus te stoppen, deze scheen dit bevel niet te begrijpen en reed door. Toen de tweede bus vooi'bij reed, trok ken de Oost-Duitsers hun revolvers en schoten op de derde. In deze derde bus, waarin zich, evenals in de drie andere, een aantal vrouwen en kinderen bevond, wierp iedereen zich onmiddellijk op de bodem. Onmiddellijk na de beschieting reden de bussen in verschillende richtin gen de Britse en Amerikaanse sectoren binnen. Het hoofdkwartier der Oost-Berlijnse politie heeft later op de avond medege deeld dat een der Amerikaanse legerbus sen heeft gepoogd een lid der Volkspolitie te oveiTijden, waaraan werd toegevoegd dat de betrokken politieman ernstig ge wond naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Na een aantal waarschuwingsschoten te hebben gelost, vuurde de Volkspolitie op de banden der bussen. LONDEN (Reuter). In Britse rege- De eerste wagen van de trein werd aan ringskringen wórdt dé juistheid vanbe de voorzijde beschadigd. De bestuurder liep bij de botsing snijwonden op. Enige uren na het ongeluk, toen de politie gereed was met haar onderzóék, kon de trein naar Gouda terugrijden. richten, volgens welke Engeland zou over wegen Ierland te verenigen en de nieuwe staat,op te riemen'in het Britse gemenebest en' voor té dragen als lid van het Atlantisch pact, ontkend. PARIJS (United Press) Rusland diende gisteren een nieuw compromis voorstel in dat bedoeld was als een bloed transfusie voor de in een impasse geraakte conferentie der plaatsvervangers, doch nog niet voldoende was om het Westen geheel tevreden te stellen of een definitieve over eenstemming tot stand te brengen. Het door Gromyko ingediende voorstel beoogde op neming van de kwestie van de Duitse her bewapening onder de oorzaken van span ning tussen Oost en West, op de agenda van een toekomstige ministersconferentie. Tot dusvere had Gromyko zich op het standpunt gesteld dat de Duitse hermili- tarisering als een afzonderlijk punt diende te worden behandeld. Op deze wijze wilde hij pogen de Westelijke plannen inzake her bewapening van West-Duitsland aan te wijzen als de voornaamste oorzaken voor de spanning die op het ogenblik in Europa tussen Oost en West heerst. Het Westen heeft zich nog niet ten volle gerealiseerd wat de bedoeling van het Rus sische voorstel is en evenmin geeft men zich nu over aan voorbarig optimisme. De eerste reactie der Amerikanen was, dat de bedoeling der Russen niet duidelijk is en dat nadere inlichtingen gewenst zijn. De Britten waren van gevoelens dat het voor stel de situatie wat soepeler heeft gemaakt, 'doch men voegde er aan toe dat de „kleine vier" nog heel wat moeten doen, willen zij definitieve overeenstemming bereiken. De Fransen geloven dat het voorstel het debat in een rooskleuriger licht brengt. Het was gisteren de 19de zitting sedert de conferentie begon en de drie en een half uur, die zij duux-de werden bijna ge heel in 'beslag genomen door de voort zetting van Gromyko's eergisteren begon nen ï-edevoering. Andermaal kwam de Rus met zijn be schuldiging dat het Westen aggressieve bedoelingen in Duitsland heeft. De bewe ring dat de maatregelen die in West-Duits land v/orden genomen van zuiver defen sieve aard zijn, had volgens hem evenveel waarde als een bewering dat.de „Ameri kaanse: aggressie" in Korea een vreedzame missie is. De aggressor blijft een aggres sor, zelfs als hij een kruis in de ene en een geweer in de andere hand heeft, zei Gro myko. De bewering van de Amerikaan Jessup dat de Balkan-satellieten zich niet aan hun vredesverdragen houden wat de clausules over bewapening en mensen rechten betreft, werd door Gromyko ge- •foakt. Die verdragen staan die landen toe De Britse admiraliteit heeft bekend ge maakt, dat twee Britse oorlogsschepen, de „Flamingo" en de „Wild Goose",, naar Abadan aan de Perzische Golf gezonden zijn. Deze twee schepen vormen met het fregat „Wren" het Britse eskader in de Perzische Golf. Naar aanleiding van geruchten, dat deze schepen naar Abadan gezonden zouden zijn om de Britse olie-belangen te bescher men, verklaarde de admiraliteit: „Het zen den van deze beide schepen heeft geen bij zondere betekenis. Het staat in geen on middellijk verband met de gebeurtenissen in het Iraans.e oliegebied. Het eskader heeft de opdracht zich zo nu en dan naar de Perzische Golf te begeven om over de Britse belangen in dit gebied te waken". De Britse Kruisgr „Gambia" heeft op dracht gekregen uit Malta op te stomen om assistentie te verlenen bij de bescherming van Britse onderdanen en Brits bezit in Abadan. Te Londen heeft men uit Bagdad af komstige geruchten volgens welke maat regelen getroffen zouden zijn voor evacu atie van de in Abadan woonachtige Britse gezinnen, tegengesproken. Woensdag zijn te Teheran acht leden van de „kruisvaarders van Islam" gearresteerd op beschuldiging van samenzwering tegen de Perzische minister-president Hoessain Ala. Volgens de politie was een lid van de organisatie, zekere Hoessain Zoelfaghari, die was uitgekozen om de minister-presi dent op zijn bureau te vermoorden, bang geworden. Hij had de politie de schuil plaats van de samenzweerders in een voor stad van Teheran aangewezen. Hoi-st Lommer, een van de bekendste Oost-Duitse schrijvers, is gisteravond naar West-Duitsland gevlucht, zo deelt het permanent Berlijns bureau van het anti communistisch „congres voor culturele vrijheid" mee. Lommer, een van de sterkste talenten van Oost-Duitsland en een vooraanstaand propagandist van de vredespolitiek, was toneelcriticus van de „Taegliche Rund schau". In een verklaring aan het lpureau voor „culturele vrijheid" schrijft Lommer be sloten te hebben om de Russische sector te verlaten, ten einde te ontkomen aan de voortdurende pressie om lid te worden van de socialistische (communitische) een heidspartij. Een van de voornaamste redenen van zijn vlucht is, naar hij voorts meedeelt, dat de domme officiële personen van de socialis tische eenheidspartij bei-eid zijn om de ge hele Duitse cultuur te vernietigen. Lom mer zegt verder dat vooraanstaande schrijvers zoals Bert Brecht worden aan gevallen wegens formalisme en dat prul laria ten tonele worden gebracht waarin het leven in de genationaliseerde fabrieken wordt geprezen en gepropageerd. Een an dere reden van zijn vlucht is, dat de Oost- Duitse politie een militaire training onder gaat onder leiding van gewezen nazi's. „Vele intellectuelen", zo besluit hij, „en zelfs leden van de eenheidspartij denken over deze dingen zoals ik, maar zij durven zich niet van de partij los te maken". zich democratische instellingen aan te meten in overeenstemming met de wil van het volk, betoogde hij. Gromyko haalde de processen tegen Mindszenty en Rajk in Hongarije aan om zijn beschuldiging, dat de Verenigde Staten pogen „individuen, die geen scrupules heb ben, om te kopen" kracht bij te zetten. De Rus eindigde zijn redevoering, welke, uitgesmeerd over de twee zittingen, bijna vijf uur in beslag nam, met de introductie van zijn nieuwe voorstel. De Westelijke plaatsvervangers beloofden het te onder zoeken. Langdurige worsteling niet onmogelijk PARIJS (Reuter) De onder commu nistische leiding staande unie van ambte naren der indirecte belastingen heeft medegedeeld dat morgen een „waarschu wingsstaking" van 24 uur zal worden ge houden. Nu het stakingscomité der staken de arbeiders bij de ondergrondse spoorweg en de autobusdiensten het aanbod der re gering om de lonen met twaalf en een half procent te verhogen zonder meer heeft ver worpen, wordt het waarschijnlijk geacht dat zich een langdurige en verbitterde worsteling tussen regering en stakers zal ontwikkelen. Men wijst erop dat de staking van 48 uur, die in de afgelopen week door de Franse spoorwegarbeiders werd gehouden, snel kon worden geregeld omdat de regering pi-ompt toegaf dat de kosten van levens onderhoud sinds Augustus 1950 met twaalf en een half procent zijn gestegen en zij be reid was, direct ingaande, een loonsverho ging met hetzelfde pexxentage toe te staan. Doch de autoriteiten beschouwen de eis der arbeiders bij de Parijse vervoersdien sten om een loonsverhoging van 25 px-ocent als onredelijk en zij schijnen vastbesloten te zijn niet toe te geven. Aan drie honderd arbeiders der Parijse ondergrondse, die nodig zijn voor het onderhouden van de veiligheidsdiensten, is opgedragen het werk te hervatten. Daar de bedrijven door de staat zijn gevorderd, kunnen zij bij weigering beboet en tot ge vangenisstraf veroordeeld worden. In offi ciële kringen verklaarde men dat de op komst onder deze drie honderd „bevredi gend" is geweest. Gemeld wordt dat ook in de vakbonden der ambtenaren in sterke mate onrust heerst. De Franse minister van financiën, Mauiice Petsche, heeft verklaard geen „minister van de infaltie"' te willen zijn. Gemeld wordt dat Petsche heeft gedreigd te zullen aftreden indien de door de socia listen gedane voorstellen om veel hogere belastingen te heffen, een kapitaalsheffing inbegrepen, door de regering zullen worden aanvaard. Het schijnt dat een verhoging der belas tingen, wegens het steeds toegenomen be grotingstekort, onvermijdelijk is. Dit tekort bedroeg begin 1951 160.000 millioen francs, het wordt thans op het dubbele geschat. Onder invloed van de naderende ultimo vertoont de verkorte balans van de Neder landse Bank per 27 Maart alle verschijn selen, die hieraan verbonden zijn. Zo zijn de voorschotten in rekeniiig-courant toe genomen van 88 tot 101 millioen gulden. De biljettencirculatie, die vorige week op een laagteniveau voor dit jaar was gekomen, vertoonde een uitzetting van 30 millioen gulden tot 2761 millioen. Bijzondere aspecten vertoont de week staat niet. Het saldo van de schatkist is van 123 tot 82 millioen gulden afgenomen, het geen bij het einde van de maand een ge bruikelijk verschijnsel is. De rechtbank te Alkmaar heeft Donder dag het onderzoek voortgezet in de zaak tegen een Amsterdamse modiste, de 34- jarige mej. J. van G., die ervan beschul digd werd een pensionhouder te Bergen opgelicht te hebben voor een bedrag van 9000, van diefstal van een chèque ten nadele van een meubelfabrikant en. van vervalsing van een chèque. Haar vriendin, de voormalige gevangenbewaarster H. A., die medeplichtigheid ten laste was gelegd, werd door de rechtbank vrijgesproken, omdat het haar ten laste gelegde niet be wezen werd geacht. J. van G. had de pensionhouder in Ber gen wijs gemaakt dat zij de dochter van een minister was. Er werden kosten noch moeiten gespaard om het haar en haar vriendin naar de zin te xnaken. Er kwamen vrienden te dineren en bijna dagelijks maakte zij lange autoritten met een in Bergen gehuurde taxi, alles zonder te be talen. De officier van Justitie eiste tegen J. van G. een gevangenisstraf gelijk aan de voor lopige hechtenis ongeveer negen maan den en onvoorwaardelijke tex-besehik- kingstelling van de regering. Op 10 April zal de rechtbank uitspraak doen. Gedurende de tweede periode van de pseudo-vogelpest-epidemie behoorden het Noordhollandse dorp Den lip en omgeving tot de ernstigst getroffen gebieden. Thans echter hoopt men, dat de ziekte wel be dwongen is en dat de Purmerendse pluim- veemarkt binnen afzienbare tijd weer kan worden geopend en het vervoerverbod voor pluimvee in Noordholland kan worden op geheven. Enkele kippenhouders in dit ge bied hebben enige maanden lang geen in komsten gehad. Het geld, dat zij voor hun dode kippen hebben gekregen was wel een behoorlijke vergoeding, maar eieren leggen doet het niet, zodat de inkomsten daaruit gemist worden. In totaal is er op bijna 300 bedrijven in Nederland pseudo-vogelpest geconstateerd waarvan 65 in de tweede periode. Er wer- den 90.000 stuks pluimvee afgeslacht. Dit is iets minder dan een half procent van de gehele pluimveestapel. Op de rijksweg 's-Hertogexïbosch-Boxtel is Donderdag een personen-auto met zeven inzittenden in volle vaart tegen een uit de richting Boxtel komende trailer gebotst. Men vèx-moedt, dat de bestuux-der van de personenauto de trailer, die een zijweg wilde inslaan, niet tijdig heeft opgemerkt. Alle inzittenden van de personenwagen werden ernstig gewond. Twee der gewon den, de bestuurder P. J. M. Schut en L. Slaghek, beiden woonachtig te Naarden, werden overgebracht naar het grote zieken huis te 's-Hertogenbosch. Daar is de 21- jarige heer Schut enige uren later over leden. De vijf andere gewonden werden overgebracht naar het Sint Liduinazieken- huis te Boxtel. Hun toestand is zodanig, dat geen levensgevaar meer aanwezig wordt geacht. De vakgroep concerterende vocalisten der Koninklijke Nederlandse Toonkunste naars-Vereniging zal evenals in 1950 ook dit jaar aan zangeressen en zangers een gelegenheid tot voorzingen bieden. Deze auditie zal worden gehouden op Zaterdag middag 21 April in hotel Pays Bas te Utrecht. De vakgroep heeft zich de mede werking en aanwezigheid op die dag ver zekerd van een aantal dirigenten, dat te zamen ongeveer vijftig zangkoren en ora toriumverenigingen onder zijn leiding heeft In afwijking van het vorig jaar zal er dit keer een voor-selectie wórden ge houden op Zaterdag 14 April, eveneens te Utrecht, waarna het dagelijks bestuur van de vakgroep dirigenten der KNTV zal be palen, welke vocalisten voor de auditie in aanmerking komen. Het secretariaat der vakgroep concerterende vocalisten is ge vestigd: Den Helderstraat 95, Den Haag. De opklaringen en zwakke winden, die de afgelopen nacht in het gehele land voor kwamen veroorzaakten een flinke uitstraling waardoor op vele plaatsen zware nachtvorst voorkwam. In de nacht en ochtend ontwikkelden zich enkele sneeuw buiendie het land opnieuw een winters aanzien verleenden. Een kleine depressie die gisteren nog tussen IJsland en Groenland lag, trok in snel tempo naar Ierland en doet in Zuid Engeland en West Frankrijk de barometers flink da len. Het verder gedrag van deze depres sie is nog niet geheel zeker. Het huidige koude en buiïge weerstype blijft echter de eerstkomende 36 uur aanhouden. •Miaiaaa "■•■■■iMiiniiiam,,,,, laaaaiiiaiMi 1 SXL-n &0 VOO \r-EAÜ5 GONBEWOLKT 0LICHTBEW HALF BEW 9 ZWAARBEW GEHEEL BEW. 3 MIST SNEEUW REGEN i 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN T5 ONWEER 7r??£MP£RATL'UR lO<5S'ISOBAAR BELANGRIJK. '//ft NEERSLA6- GEBIED CENTRA: H HOGE ORUX L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEf VERSCHIL! STAND VAN DIT TEKEN. GEEFT O AAN-IEDERE HELE DWARSSTRE SNELHEID VAN- VIJF METER PER LUCHT VAN .ENDE HERKOMST E WINDRICHTING EP 15 EEN WIND- SECONDE AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt te 10 uur: Zwakke tot matige wind, aanvan kelijk uit Oostelijke, later uit Noor delijke richtingen. Wisselend be wolkt met enjcele buien. Vannacht af en toe plaatselijk zware nacht vorst. voornamelijk in de Noorde lijke helft van het land. Morgen' overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag 3fl Maart Zon op 6.2? uur onder 19.08 uur. Maan op 341 uur onder 10.10 uur (Laatste kwartier) Hoog en laag water te IJmuiden: Donderdag 29 Maart Hoog water: 7.38 en 20.09 uur. Laag water: 3.14 en 15.40 uur. Vrydag 30 Maart Hoog water: 8.38 en 21.19 uur. Laag water: 3.56 en 16.32 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1