SCHOTH KREMER'sTHEE C Wereldnieuws Bij de besprekingen over de lonen werd van arbeiderszijde een verhoging van 6% verlangd De radio geeft Vrijdag Ondernemers konden daarmede niet accoord gaan ARAPLUIES Kindje verkouden? ■k jS a I Expositie van schilderijen in étalages der Kalverstraat Unie „Een School met de Bijbel" J££IP SANATOGEN Nieuwe selectienormen voor emigranten naar Australië Die slopende Rhenmatiek maakt U humeurig en ziek Eeri dag gratis kopen in December is geen overtreding der Loterijwet KIESPIJN? Bedieningstoestel voor blinde telefonist zonder handen Haarlemse melkfabrikanten voor de economische rechter De bloembollen Bouwvakarbeidersbond vraagt tweede loonsverhoging van 5 pet. PANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUNDIGE^) Mr. J. Thomassen overleden f DONDERDAG 2 9 MAART 1951 De heer A. Borst Pzn., algemeen voor zitter van het Verbond van Protestants- Christelijke Werkgevers, heeft in een te Utrecht gehouden vergadering enige bij zonderheden medegedeeld over de bespre kingen inzake de loonsverhoging met vijf percent, gevoerd in de Stichting van de Arbeid, daarna namens de Stichting van de Arbeid met de interdepartementale lonen- en prijzen-commissie en vervolgens met een deputatie uit de ministerraad, bestaande uit de minister-president en de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken. Sprekende over het terugbrengen der regeringssubsidies zeide de heer Borst het te betreui-en dat deze niet geheel ver dwenen zijn en altijd nog met 175 millioen onze staatsuitgaven bezwaren. De ver laging betekende echter een direct ingaande verhoging van de gezinsuitgaven. In het overleg in de Stichting van de Arbeid werd van werkgeverszijde deze verhoging aldus berekend, dat hogere uit gaven zouden worden gevraagd in een ge middeld gezin voor brood, margarine, zeep, bak- en braadvet en graanproducten van f 1,21 per week; voor suiker f 0,30 per week en voor brandstof (inclusief gas en elec- triciteit) van f 0,33 per week, een totaal dus van f 1,84 per week. Toen van arbeiderszijde werd beweerd dat deze hogere uitgaven voor de gezinnen der arbeiders onoverkomelijke bezwaren schiepen, toonde men zich na enige aarze ling van werkgeverszijde bereid, zonder vooruit te willen lopen op de resultaten van een diepgaand onderzoek naar de wer kelijke stijging van de kosten van levens onderhoud sinds 1949, als noodmaat regel een directe uitkering van f 2, per week voor gehuwden en kost winners te bepleiten, welke zou eindi gen zodra een diepgaand onderzoek de werkelijke stijging van de kosten van levensonderhoud zou hebben aangetoond en overeenstemming zou zijn verkregen over dat gedeelte van de verhoging dezer kosten, dat diende te worden afgetrokken voor een door de regering noodzakelijk geachte vermindering van de consumptie. Dit voorstel werd echter door de arbei dersvertegenwoordigers afgewezen, zo zei- de de heer Borst. De arbeidersvertegen woordigers wensten aanvankelijk f 2,en 6 De verhoudingen werden moeilijker, toen van werkgeverszijde de aandacht werd gevestigd op de uiterst moeilijke po sitie, waarin het bedrijfsleven verkeert. Ondernemers wezen 6 ver hoging af De noodzakelijkheid van consumptiebe perking, productieverhoging en investering vermindering, die de regering voorstelt, worden door de ondernemers erkend. Het was juist, daardoor, dat de ondernemers niet aanstonds konden instemmen met een voorlopige loonsverhoging van 6 Wie op het ogenblik spreekt over ver hoging der productie, onder andere door verlengen van de arbeidstijd, al is dit slechts met enkele uren per week, vindt een leger van werknemers tegenover zich, zo zeide de heer Borst. De werkgeversorganisaties wensten ech ter dat indien de resultaten van het onder zoek zouden uitwijzen, dat een loonsver hoging gerechtvaardigd zou zijn, deze ver hoging zodanig moest worden toegepast, dat de verwerking daarvan in de loonrege lingen gepaard moet kunnen gaan met het toepassen van maatregelen tot bevorde ring van de productiviteit. De besprekingen met de lonen- en prij zen-commissie kwamen in een min of meer concreet stadium, toen na diepgaand onderzoek bleek dat de kosten van levens onderhoud sinds September 1950 met 7,7 percent waren gestegen en toen de arbei- dei-s-organisaties zich onder zekere waar- ADVERTENTIE vanaf 9.75 borgen bereid verklaarden in beginsel een consumtiebeperking van 5 te aanvaar den. De regering deelde daarop mede dat een loonsverhoging met 5 tot een inkomen van f 4000 per jaar door haar werd aan vaard. De volgende onderhandelingen, die eerst waren gevoerd onder leiding van de staats secretaris, mr. dr. A. A. van Rhijn, wer den toen gevoerd onder leiding van de minister-president.' De arbeidersvakcentrales verlangden ook toen nog een loonsverhoging van 6 als noodmaatregel. Zij achtten de stjjging der kosten reeds 3 hoger dan was be rekend en wensten diverse waarborgen op het. gebied van de prijsbeheersing en alge hele versobering. Zware offers van het bedrijfsleven De werkgevers waren van ooi-deel dat zeer zware offers van het bedrijfsleven zullen worden gevraagd in de vorm van verhoogde belastingen. Zij achtten de toe stand uiterst moeilijk, ook met het oog op mogelijke werkeloosheid, maar verklaarden zich desalniettemin bereid deze offers te helpen dragen ten dienste van het vader land en tot steun aan de regering in haar inderdaad zware en moeilijke taak tot be houd onzer welvaart, zo zeide de heer Borst. Het is de werkgevers gebleken, aldus spreker, dat de regering ernst maakt met het toepassen van een zo efficiënt moge lijke prijscontrole. Distributie en prijsbe heersing met een daaraan verbonden leger van ambtenaren brengt geen uitkomst, een goede prijscontrole wel. De werkgevers verklaarden tenslotte zich niet te zullen verzetten tegen het voornemen van de regering om een loons verhoging van 5 af te kondigen. Daar door wordt een consumptiebeperking van 5 op het uit te keren loonbedrag be reikt. De vraag of deze op den duur vol doende zal blijken te zijn, kon de heer Borst op het ogenblik niet beantwoorden. Er is een lichtpunt, aldus spreker, name lijk de mogelijkheid van prijsdaling is niet uitgesloten, en daarmede de mogelijkheid dat de door de arbeidersorganisaties steeds genoemde vermenigvuldigingsfactor zijn betekenis verliest. De heer Borst deed daar om een ernstig beroep op het bedrijfsleven om de betekenis van deze vermenigvuldi gingsfactor mede te helpen verkleinen door niet anders dan hoog nodig en strikt noodzakelijk de prijzen te verhogen. ADVERTENTIE Dan rug, keel en borstje inwrijven met In de maand Juli zal in de Kalverstraat te Amsterdam op initiatief van burgemees ter d'Ailly in de winkelétalages een grote schilderijententoonstelling worden gehou den. Het. betreft hier doeken van heden daagse schilders, die direct of indirect op Amsterdam betrekking hebben. De organi satie berust bij de stichting Amsterdamse Kunstenaars-Combinatie. De expositie ruimte wordt gratis ter beschikking gesteld. Men verwacht in deze tijd van vreemdelin- genbezoek aan de hoofdstad een behoorlijke verkoop van doeken. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen toont grote belangstelling voor dit veel belovende initiatief. Onder voorzitterschap van prof. dr. K. Dijk vergaderde te Utrecht de unie „Een School met de Bijbel". In zijn openings woord zeide prof. Dijk, dat men niet meer warm loopt voor het beginsel van het christelijk onderwijs en niet meer weet waarom het gaat. Uil het jaarverslag van mr. J. J. Hangel- broe-k bleek, dat van de 914 locale comités er in 1950 slechts 483 de uniecollecte hiel den, waarvan de opbrengst 163.000 be droeg. Ook het rapport van de heer N. Heukels over de unie-propaganda-actie gewaagde ervan, dat nog geen 50 pet. der locale co mités een uniecollectie hield. Het unie orgaan „School en Huis" telt 82.000 abon- nés. hoewel er 300.000 leerlingen op chris telijke scholen gaan. Ér werd op gewezen, dat een deel der christelijke scholen bevolkt is met kinde ren, wier ouders of van het christendom vervreemd zijn of er iets tegen hebben. ADVERTENTIE de brillen specialisten meer dan 4 A& er nieuwe modellen zijn vindt U KEIP, Een bril van Keip dat is goed Gr. Houtstraat, naast Luxor, Aan de heer W. Voster is op zijn ver zoek met ingang van 1 Mei 1951 eervol ontslag verleend als burgemeester der ge meente Jisp, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als zodanig bewezen. ADVERTENTIE Geef Uw kinderen een Gezondheidskapitaal mee. Hun leven lang zullen zij rijke lijk rente trekken van de ge zondheid, die zij nu opbouwen met het ideale zenuwsterkende voedsel P Overtrekkenen repareren GR. HOUTSTR. 47. HAARLEM - TEL. 18036 -y HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Thuis. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.10 Feuilleton. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Amuse mentsmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws 13.20 Orgel, piano en viool. 14.00 Voor de vrouw. 14.20 Platen. 14.40 Voor dracht. 15.00 Gevarieerd programma. 16.00 Platen. 16.30 Voor kinderen. 17.00 Vocaal dubbelkwartet. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Klein koor. 20.35 Causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 De Ducdalf. 22.00 Buitenlands weekoverzicht.. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwij ding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.30 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 10.15 Omroeporkest. 10.45 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Piano. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Amusementsorkest. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Concert. 14.50 Platen. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.45 Liedjes over Parijs. 18.18 Katholiek signaal, Indonesisch en Ameri kaans commentaar. 18.30 Metropole-orkest. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Rege ringsuitzending. 19.35 Pianoduo. 18.49 Katho liek signaal, Parlementair overzicht en bui tenlands overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Kamerorkest. 21.00 Voor jongeren. 21.30 Pla ten. 21.50 Brabants halfuur. 22.20 Sympho- nette-orkest. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Dansmuziek. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 15.00 Operette. 16.00 Platen. 16.30 Lichte mu ziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Ham mond-orgel. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Film revue. 19.50 Feuilleton. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.4524.00 Opera. Voorkeur voor ongehuwden en zeer kleine gezinnen De commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, heeft bij het vertrek van het emigrantenschip „Johan van Ol- denbarnevelt" medegedeeld, dat zeer bin nenkort in Australië onderhandelingen zullen beginnen over de selectie-normen, welke bij de inwerkingtreding van het nieuwe emigratieverdrag zullen gelden. Dit verdrag treedt op 1 April in werking. De huisvestingsmoeilijkheden doen de voorkeur der Australische regering uit gaan naar ongehuwden en zeer kleine ge zinnen. De Nederlandse bevolkingsstruc tuur maakt het echter noodzakelijk dat ook gezinnen van grotere omvang worden toegelaten, wil het overeengekomen quotum van 25.000 emigranten per jaar enigermate benaderd worden. De heer Haveman sprak er zijn leed wezen over uit dat de Nederlandse emi granten deels zelf oorzaak zijn van de moeilijkheden. De ontvangst-kampen, welke voor onze emigranten bestemd zijn, raken „verstopt" omdat tal van emigran ten door gebrek aan kennis van de Engel se taal hun weg niet weten te banen en, door in de kampen te blijven, de komst van nieuwe emigranten beletten. Daarom zal overwogen worden voor rang te verlenen aan de emigranten die zich terdege op hun toekomst, ook wat de taal betreft, voorbereid hebben. Aan de Australische regering is verzocht in de maanden April en Mei nog het ver trek van emigranten, geselecteerd volgens oude normen, toe te staan. Inmiddels zul len besprekingen in Canberra gevoerd worden, van Nederlandse zijde geleid dooi de ambassadeur aldaar, de heer Teixeira de Mattos. ADVERTENTIE maar bovendien raakt Uw hele gestel er van ondersteboven. Ga toch zó niet verder, drijf die slopende pijnen uit Uw leden. Met Kruschenl Wonderlijk, wat die zes minerale zouten, waaruit Kruschen is samengesteld, voor U doen. Met Kruschen voert ge de bloedzuiverende organen precies datgene toe, wat ze nodig hebben om weer met jeugdige kracht te kunnen functionneren. Het bloed gaat weer krachtig stromen en de onzuiver heden, die nu oorzaak zijn van Uw tergende pijn, worden langs natuurlijke weg afgevoerd regelmatig en radicaal. DOELSTELLING JACK LONDON- VERBOND UITGEBREID In de te Hilversum gehouden algemene vergadering van het Nederlands Jack Lon- don-verbond werd besloten, dat de doel stelling van het verbond zal worden gewij zigd, opdat een wijder arbeidsveld zal wor den geopend ten aanzien van dierenmis handeling. In het betrokken artikel der statuten wordt genoemd een wettelijk verbod van alle vertoningen met kunstenmakende die ren, zowel in als buiten circussen en af schaffing van dierentuinen, dierenparken en dergelijke, voor zover daarin dieren voorkomen onder omstandigheden welke kennelijk in strijd zijn met de natuurlijke levensbehoeften van die dieren. De kantonrechter te Schiedam heeft uit spraak gedaan in een zaak tegen een win kelierster uit Vlaardingen, aan wie overtx-eding der Loterijwet ten laste was gelegd. Zij had in December het publiek in de gelegenheid gesteld, één dag gratis in haar winkel te kopen. Welke dag dit was werd aan het einde van de maand December bekend gemaakt. Degenen, die op die dag gekocht hadden kregen het bestede bedrag terug. In de tenlastelegging werd aangevoei-d dat de kopers geen overwegende invloed konden oefenen op de kansbepaling daar het aantal mogelijkheden zich over een hele maand uitstrekte. Er was een arrest van de Hoge Raad over het gratis kopen gedurende een kansperiode van tien dagen. In dat geval zou er wel een overwegende invloed op de kansbepaling zijn. De Schiedamse kantonrechter sloot zich aan bij het betoog van de raadsman van de verdachte, dat van de 31 dagen in De cember er feitelijk slechts twaalf over ble ven. Er waren immers vijf Zondagen en drie feestdagen, terwijl de marktdagen en de drukke dagen voor Kerstmis en St. Nicolaas zeker niet door de verdachte zou den zijn gekozen. Dit overwegende meende de kantonrechter dat er wel sprake was van beïnvloeding van de kansbepaling. Hij spi-ak daarom de verdachte vrij. ADVERTENTIE •4M Mijnhardt's Kiespijnpoeders. Doos 45 Ct In het kantoor van de gemeentelijke gasfabriek te Apeldoorn is een bijzondere huistelefooninstallatie in gebruik geno men, welke bediend wordt door de 25- jarige B. van Wolveren, die ï-uim vier jaar geleden in de militaire dienst door een te vroeg exploderende handgranaat zodanig werd gewond, dat hij zowel het gezichts vermogen als de beide handen verloor. In samenwerking tussen de chirurg van het militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht, di*. W. J. Gerber, de afdeling bijzondere bemiddeling van het rijksarbeidsbureau en de Technische Dienst der P.T.T. werd een speciaal bedieningstoestel gebouwd. De kiesschijf en de knopjes van een nor maal toestel zijn hier vervangen door lange houten toetsen. De functie van de signaallampjes is overgenomen door een geluidsappax-aat, dat een aantal uiteen lopende tonen ten gehore brengt en zo de vei-schillende lijnen aanwijst, waar langs gespi-ekken binnenkomen. Vier pe dalen completeren het toestel en maken Van oorlog tot ruzie De Haarlemse economische rechter heeft Woensdagmiddag de Haarlemse melkfabri kanten J. T., J. E. J. en L. W. en de ge broeders J. A. en J. C. S. uit Vijfhuizen vrijgesproken van wat hun ten laste was gelegd: handel' J met het zoge naamde cadeaustelsel. De officier van Justitie had tegen ieder van de verdachten 75 boete en een voorwaardelijke hechte nis van twee weken met een proeftijd van twee jaar geëist. Het behoeft nauwelijks enige vennelding dat Haarlem reeds geruime tijd een melk- oorlogje kent. Uit de verklaringen van de verdachten en de getuigen trok de econo mische rechter mr. Bijleveld de conclusie dat getracht was „de melkoorlog door een melkruzie te vervangen". Wij maakten reeds melding van de ach tergrond van de Haarlemse melkstrijd. Ter zjtting kwam naar voren dat sommige melkslijters die vroeger afnemers waren van de melkfabriek de Landbouw en thans afnemers van de vei*dachten zijn, de zoge naamde afhaalvergoeding van 60 cent per 100 liter, die zij bij de Landbouw verstrekt kregen, ook bij de huidige fabrikanten krij gen doorbetaald, hoewel de melk thans franco thuis wordt bezorgd. Deze vei-goe- dingen zouden betaald zijn uit een steun fonds dat door de verdachten in het leven was geroepen. Een van de verdachten verklaarde dat deze maatregel genomen was om de slijters die aanvankelijk in dienst waren bij de Landbouw en nu op andere melkfabi-ieken waren aangewezen, daar de Landbouw niet langer als standaardisatie-bedrijf werd er kend, niet de dupe te laten woi*den van hun contractuele verplichtingen. Daarom werd besloten de afhaalvergoeding op een andere manier in klinkende munt om te zetten. De officier van Justitie zei dat organisa ties en standaardisatie-bedrijven zich aan voorschriften van de wet dienden te hou den. Hij was van mening dat er geen open kaart werd gespeeld. Zijn eis luidde 75 boete plus twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, tegen ieder van de verdachtèn. De raadsman, mr. van der Goot, bracht naar voren dat het nooit de bedoeling is ge weest om slijters die uit de Landbouw tra den een zekere genoegdoening te geven. Hij vroeg zich af of het gepleegde feit straf baar is. De economische rechter sprak de ver dachten vrij omdat hij meende dat geen stappen waren ondernomen in strijd met het cadeaustelsel. Hij zag de doorbetaling als een schadevergoeding. Wél vestigde de rechter de aandacht er op dat het gepleeg de feit in strijd is met de prijzenbeschik- king. De centralist, Bas van Wolveren, bedient de nieuwe centrale. het mogelijk, dat de telefonist het geheel alleen kan bedienen. Een operatie aan de armen heeft het mogelijk gemaakt, dat de invalide enkele tast- en zelfs enigszins grijpbewegingen kan maken. Verscheidene autoriteiten toonden hun belangstelling voor het experiment, dat gelukkig een unicum is in ons land. Het koude weer vertraagt de bloei Het voortdurend koude weer heeft als het ware een stilstand in het uitkomen der bolgewassen veroorzaakt. Er zijn nog vele velden crocusjes en daar deze niet gekopt worden, zullen ze bij koud weer nog wel korte tijd goed blijven. De vroege narcissen wachten op een paar dagen zon. Slechts op enkele beschutte plekjes komt hun goud geel reeds tevoorschijn. Op Keukenhof en in de Treslongtuin bloeien de vroege soorten bolgewassen als scilla's, chionodoxa's, iris reticulata's, tuli- pa's en puskina's. De kas van Keukenhof toont reeds een ware tulpenweelde. Meer dan de helft van de daar geplante soorten is thans in bloei. Het bondsbestuur van de Algemene Ne- derlandse Bouwarbeidersbond, aangesloten bij het N.V.V. heeft besloten, zo mogelijk in samenwerking met de Katholieke en Christelijke bouwai'beidersboriden, aan de werkgevers in de bouw- en nevenbedrijven voor te stellen, nog deze week - (2631 Maart) een tweedè loonsverhoging'van 5 pet. te geven. De A.N.B. zal de actie van het N.V.V. inzake het van i*egeringswege nemen van maatregelen tot beheersing der prijzen krachtig ondersteunen. CHOCOLADEDIEVEN In de nacht van Maandag op Dinsdag hebben onbevoegden zich toegang vei*schaft tot de consumptietent van J. Ramex*man aan het IJmuidense strand. Het'was hun gemak kelijk gemaakt door een met karton dicht gemaakte. •a*aamopentngg"';3en de bezöêkers konden er dan pok met vier dozen chocolade ter waarde..vanc,f 35jvandpor gaan,.-.. ADVERTENTIE U drinkt toch ook ER IS GEEN BETER ZIEKENFONDSPREMIE OUDEN VAN DAGEN Naar aanleiding van de indiening van een wetsontwerp tot wijziging van de begroting van Sociale Zaken voor 1950, waarbij een verhoging van de post kosten noodvoorzie ning ouden van dagen met f 1.300.000 is voorgesteld, omdat de betrokkenen de ver hoogde premieheffing voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering van f 0,63 op f 0,80 of van f 1,26 op f 1,60 niet kunnen dragen, wordt er van de zijde van de ziekenfonds raad de aandacht op gevestigd, dat dit wets- ontwerp uitsluitend de toestand der vrij willige ziekenfondsverzekering in het jaar 1950 betreft. Personen, in het genot van een uitkering krachtens de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning, zijn als gevolg van de wet tot uitbrei ding van de toepassing van het Ziekenfonds- besluit met ingang van 1 Januari 1951 onder de verplichte ziekenfondsverzekei'ing ge- bracht. Van de uitkering wordt een bedrag van f 1,50 per maand ingehouden (dit bedrag ook voor man en vrouw samen). Het weggedeelte UithoornMijdrecht, een ondex-dcel van de drukke provinciale weg HaarlemHilversum, verkeert reeds lange tijd in zeer slechte toestand. De A.N.W.B. heeft thans opnieuw bij de Provinciale Wa terstaat van Utrecht met klem op verbete ring aangedrongen. Papierschaarste. Met ingang van 1 April zullen de dagbladen in Indonesië nog slechts met 2 pagina's per dag verschij nen. Dit betekent een halvering van het huidige aantal. Het ministerie van Voor lichting deelt mede, dat deze maatregel noodzakelijk is wegens de moeilijke papiersituatie in Indonesië. Explosie. Op Guanarteme (Las Palmas) heeft zich een hevige ontploffing voor gedaan in een magazijn, waarin tarwe en vaten alcohol waren opgeslagen. Drie gebouwen stortten in, waardoor twintig personen werden bedolven. Er zijn drie doden te betreuren en verscheidene personen werden zwaar gewond. Onvrijwillig. President Truman heeft Woensdag een wet getekend, wqarbij het personen, die „onvrijwilllig" lid waren van nazi-, fascistische- of com munistische verenigingen in het buiten land, in de Verenigde Staten kunnen worden toegelaten. Ontzet. Oost-Berlijnse politiemannen heb ben getracht een West-Berlijnse kran tenjongen te ontvoeren en naar de Oostelijke sector over te brengen, maar hun poging werd verijdeld door blik semsnel ingrijpen van de West-Berlijn se politie. De Oost-Berlijnse agenten dwongen de krantenjongen met hen in een trein naar Oost-Berlijn te stappen, maar een patrouilleauto van de West- Berlijnse politie, die per radio van de ontvoeringspoging op de hoogte was gesteld, reed in i*azende snelheid naar het eerstvolgende station, bei*eikte dat voor de trein arriveerde en slaagde er in de krantenjongen te ontzetten voor de trein zijn reis naar de Oostelijke sector voortzette. Zij hadden geen ge legenheid meer om de Oost-Berlijnse politieagenten ook te arresteren, om dat zij inderhaast de trein moesten ver laten toen die zich al weer in bewe ging had gezet. Import-sneeuw. Een lading Noorse sneeuw voor een springschans in de Engelse hoofdstad heeft de Britse douane vele hoofdbrekens gekost. De sneeuw, ver pakt in 55 grote, houten kisten, was een geschenk van Noorse sportlieden, doch de Engelse douane verklaarde, dat men 20 pond aan invoerrechten zou moeten betalen, aangezien sneeuw niet op hun lijst van invoerrechtvrije ar- tikelen voorkwam. Men vond er ten slotte wat op en zo kon de lading als „sportuitrusting" vrij worden inge voerd. Vrachtwagens vervoerden daar op de sneeuw van de Londense haven naar Hampstead Heath, in het Noor delijk gedeelte van Londen, waar zij opgeslagen zal blijven tot enkele uren voor de wedstrijden op Vrijdag. Hier aan zal worden deelgenomen door ski springers van de universiteiten van Cambridge en Oxford en 32 Noren. Oefening. In Londen is verklaard, dat over twee of drie maanden vliegtuigen van de luchtmachten van België, Engeland, Denemarken, Frankrijk, Nederland, de Verenigde Staten en mogelijk ook Noorwegen grootscheepse oefeningen zullen houden om de verdediging van West-Europa te beproeven. De lucht macht van de Verenigde Staten in Engeland zal zware bommenwerpers ter beschikking stellen, die zullen trachten het scherm van Europese straaljagers te doorbreken. Concurrentie. De twee grote Middellandse zeehavens Genua en Marseille hebben besloten hun onderlipge wedijver, te be ëindigen en een verenigd front te vor men tegen de concurrentie van Ant werpen en Rotterdam en de „drei ging" van een nieuwe Duitse koopvaar dijvloot. Dit besluit is genomen door een commissie van vertegenwoordigers van de havens Genua, Savona en Mar seille. De vertegenwoordigers dezer ha- yens zullen, naar vernomen wordt, hun regeringen verzoeken middelen te ver strekken om de wederopbouw van de havens snéller uit te kunnen voeren. Voorts werd besloten tot een aantal maatregelen, die in de drie havens te gelijkertijd zullen worden toegepast, en die beogen verkeer te onttrekken aan de Noord-Europese transitohavens. Verliezen. Door het West-Duitse regerings bureau voor de statistiek is medege deeld, dat in de tweede wereldoorlog ruim drie millioen Duitsers op de slag velden vielen of in steden door bom bardementen om het leven zijn geko men. Men verwacht dat dit aantal nog zal stijgen, wanneer meer der thans nog vermisten in de overlijdensregis- ters zullen worden opgenomen. Onge veer een half millioen Duitse burgers kwamen om het leven, hoofdzakelijk tengevolge van geallieerde luchtbom bardementen van Duitse steden. Botsing. De sneltrein Keulen-Brugge is Woensdag even buiten het station van Hagen (Britse zone van Duitsland) op een locomotief ingereden, die een post- rijtuig voortduwde. Ten minste 31 per sonen werden gewond, van wie drie ernstig. Spoorwegautoriteiten geloven, dat het ongeluk te wijten is aan de fout van een seinwachter, die het licht voor de sneltrein op groen zette, ter wijl de locomotief zich nog op het spoor bevond. Neergestort. Een Oxford-toestel van de Belgische luchtmacht te Florennes, is gisteren te pletter gevallen te St. Gérard. Het vliegtuig vloog in brand en de beide inzittenden kwamen in de vlammen om. 32. Nu was Panda en Joris Goedbloed dus een heel bijzondere eer te beurt gevallen; ze waren tot ereburgers van de stad Ezels- brugge-aan-de-Aa benoemd! De hele stad was in rep èn roer, er werd een huldigings tent gebouwd en het muziekcorps studeer de zó hard, dat de ruiten van de bakker in scherven vielen, en toen was het zo ver, dat de huldiging kon beginnen. Er hing een spandoek over de straat waar op ge schreven stond: „lang leve de wakkere op gravers. en de harmonie speelde mooie marsen, en er stond een juichende menigte op het marktplein te wachten, en toen kwamen Panda en Joris er aan. Jolliepop liep met heti mee; hij had nu wel helemaal niets opgegraven, maar tenslotte was hij toch Panda's bediende. Goh wat een eer!", zei Panda ontdaan, toen hij al die toebereidselen tot de huldiging zag, en Jolliepop knikte, diep onder de indruk. „Wij mogen ons verheugen in een grote, maar welverdiende belangstelling!", zei hij gevoelig. De enige die blijkbaar niet blij was met dit alles was Joris. „Voor iemand met een bescheiden karakter, zoals ik, heeft al deze drukte iets stuitends," sprak hij. „Eilaas! Dit is de tol der roem! Het is, wat wij klassiek-gevormden noemen, de „contradictio sine qua non" der faam.... Laat ons trachten om ons zonder morren te schikkenMaar toen hij nu het marktplein betrad, waar de menigte zijn verschijning met een luid hoera begroette, begon hij er anders over te denken, want onmiddellijk sprong hier een heer naar voren die riep: „Ik ben uitgever! Ik bied u vijf-en-twintigduizend ducaten voor uw volgend boek!" „Ik bied dertigduizend voor het vorige!", riep een andere uitgever (want zulke dingen roepen uitgevers, ten minste wanneer ze in verhalen voorko men). „Aha! Men ontdekt mijn gaven!", mompelde Joris. „Dat is dan toch een voor deel van de roem....". Oud^particulier secretaris van Prins Bernhard Woensdag is in het ziekenhuis Zuidwal te 's-Gravenhage overleden mr. J. Thomas sen, oud-particulier secretaris van Prins Bernhard. Mr. J. Thomassen werd op 15 Maart 1908 te Amsterdam geboren. Na de H.B.S. in Bussum doorlopen te hebben studeerde hij rechtswetenschappen aan de universiteit van Amsterdam. Hij was daarna als plaatsvervangend chef op de secretarie van de afdeling Socia le Zaken en Volksgezondheid der gemeente Rotterdam werkzaam. Tijdens de oorlog deed hij belangrijk illegaal werk. In 1945 volgde zijn benoeming tot gemeentesecre taris van Amersfoort. Het jaar daarop werd hij particulier secretaris van Prins Bern hard. Dit bleef hij tot 29 December 1950. Het lag in het voornemen hem een dezer dagen te benoemen tot directeur van het kabinet van de gouverneur van Suriname. Mr. Thomassen was commandeur in de Huisorde van Oranje. De crematie geschiedt Maandag te Drie huis-Westerveld, na aankomst van trein 13.58 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2