Ook in Haarlem draait de roulette Overtrekken en bijvullen HAARLEMS MATRASSENHUIS IcsAj „SCHOONMAAK" Het sterke hart dat Uw costuum jong houdt 1. W. STREMMING KOELKASTEN Leraren van het Nijverheidsonderwijs vergaderen in hotel de Leeuwerik ^"Hoe is het ontstaan?^ Een Eeuw Celeden VRIJDAG 30 MAART 1951 3 Maar in veel bescheidener mate dan in Den Haag H. DE GRAAFF Hef vernieuwde Militair Tehuis Reorganisatie van het lagere N.O. voor jongens Dit woord: RATS J CKort en Bondig 'n kwaliteitsproduct Agenda voor Haarlem Cespannen sfeer in Raad van Velsen Heemsteedse raad in het teken der bezuiniging FRIS-KELLER&MACDONALQ HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Er is in de pers veel aandacht gewijd aan het bestaan van een groot aantal speelgelegenheden in Den Haag. Ons werd verzekerd dat er thans meer dan 50 zijn die aan de politie bekend zijn, terwijl aan genomen kan worden dat er daarnaast nog vele clandestien werken. Een der grootste, vermoedelijk wel de grootste club heeft 2000 leden. Het is bekend dat tot nu toe hazardspe len in het openbaar bij de wet verboden zijn. De exploitanten hebben er evenwel besloten clubs van gemaakt en dan moet de politie toeschouwer blijven. Een politieman zei ons daarover: Zo'n gelegenheid is in beginsel voor de wet hetzelfde als een kienpartij in de huis kamer. Wij weten wel dat er gelegenhe den zijn waar grote bedragen omgaan, maar die hoge bedragen op zichzelf kun nen voor ons geen aanleiding zijn om in te grijpen. Ook met het feit dat er soms mensen komen die zó aangegrepen wor den door de hartstocht van het spel dat zij hun week- of maandloon, waarvan zij met hun gezin moeten bestaan, verspelen. De politie kan alleen streng toezien op de handhaving van het besloten karakter der speelgelegenheden. Het blijkt thans dat er ook in Haarlem enkele speelgelegenheden zijn. Ons werd een aantal van vier genoemd, maar daar van is er slechts één die zich van te vo ren aan de politie bekend gemaakt heeft. Dit is de Haarlemse Coöperatieve Amu sementsclub „a l'Espoir", die thans 37 leden telt. Deze club speelt afwisselend bij een der leden aan huis. Wij namen een kijkje in een pand in de binnenstad waar nu de roulette opgesteld is. In deze achterkamer kunnen 10 mensen tegelijk spelen. Komen er op een avond niet alle avonden wordt er gespeeld, ter wijl de Zondag geheel uitgesloten is meer leden op, dan kan in de voorkamer een partij bridge gespeeld worden. Een der bestuursleden vertelde dat voor een nieuw lid toegang krijgt een ballotage moet plaats hebben. Arbeiders worden niet tot de club toegelaten, alleen perso nen die, al verliezen zij op een ongeluk kige avond een paar tientjes, daardoor niet in moeilijkheden komen. Meer dan 25 gulden op een avond mag niemand ver spelen, dan moet hij ophouden. De con trole is uitvoerbaar, omdat alleen met fiches gewerkt wordt. Wij hebben zo vervolgde onze zegsman de club opge richt omdat wij het gezellig vinden enkele avonden in de week bij elkaar te komen om ons met het spel te vermaken. Aan de speelgelegenheid is geen ver lof of vergunning verleend. Wil een der ADVERTENTIE In één dag Uw bed als nieuw terug. (Java-kapokl NU NOG TEGEN DE OUDE PRIJS, 's Morgens gehaald, 's avonds teruggebracht. Gr. Houtstraat 103, Haarlem - Tel. 11485 Door de militairen „bezet" Het Christelijk Tehuis voor Militairen, Jansweg 34 te Haarlem, is zoals wij reeds schreven belangrijk vergroot en bovendien in niet minder belangrijke mate gemoderniseerd. De vergroting was nood zakelijk omdat Haarlem thans veel meer garnizoen heeft dan in 1903 teen het Te huis gebouwd werd. De restauratie is thans bijna voltooid. A.s. Donderdagmorgen is de officiële her opening, die geschieden zal door de bur gemeester mr. P. O. F. M. Cremers in tegenwoordigheid van een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten. Gisteravond is het Tehuis reeds voor de militairen opengesteld. Dit geschiedde met een eenvoudige plechtigheid waarbij het woord gevoerd werd door de voorzitter van de vereniging ds. W. J. van Elden en de legerpredikant majoor ds. J. A. Tiemens, die er beiden hun voldoening over uitspra ken dat Haarlem thans een Militair Tehuis heeft gekregen dat aan alle eisen voldoet. Tevens werden de nieuwe tehuisouders, de heer en mevrouw J. G. Haremaker, ge- installeerd. Het verdere deel van de avond werd ge vuld door het optreden van de Hawaiian- band Timoni en een goochelaar, die beiden veel succes hadden. De avondsluiting werd geleid door ds. Tiemens. Deze welgeslaagde openingsavond werd door een groot aantal militairen bijge woond. leden, die als gastheer optreedt, een kopje koffie aanbieden, dan moet dit voor eigen rekening geschieden. De bank maakt geen winst, want aan het einde van de vast gestelde speeltijd wordt het saldo van de bank onder de spelers verdeeld. De politie heeft de ledenlijst van de club, zodat het voor haar gemakkelijk is te controleren of er niet-leden onder de bezoekers zouden zijn. Maar zo ver volgde de bestuurder wij laten nie mand anders toe. Soms komen er op een speelavond wel eens enkele tientallen vragen om toegelaten te worden, maai* wij zijn onverbiddelijk afwijzend. De politie was, hoewel deze club nog slechts enkele weken bestaat, reeds een avond komen controleren. Van te voren had het bestuur de politie volledig inge licht over zijn plannen en ook de roulette die gebruikt wordt gedemonstreerd. Verandering in de directie Naar mep. ons mededeelt ligt het in de bedoeling van mr. A. S. van Nierop te Bloe- mendaal per 1 Juli af te treden als direc teur van de Hypotheekbank voor Nederland N.V. - Algemene Waarborgmaatschappij N.V. te Amsterdam. Het ligt in het voornemen van Commis sarissen de vergadering van aandeelhou ders voor te stellen mr. A. H. van Nierop, eveneens wonend te Bloemendaal,adjunct directeur der maatschappijen, in de directie op te nemen. In dezelfde vergadering zal mi-, A. S. van Nierop worden voorgedragen voor een be noeming tot commissaris der vennootschap pen, terwijl hij tevens als adviseur aan de maatschappijen zal verbonden blijven. HEDEN ADVERTENTIE ADVERTENTIE eetNNINKMlUER Een Vormvast costuum heeft na tuurlijk alle goede eigenschap pen van een eerste klas costuum. Maar het heeft méér! Het originele Vormvast binnen werk is door zijn soepele veer kracht het sterke hart dat Uw costuum jong houdt. C A Vormvast is inderdaad p&dfacJbLe, ut Confectie f NX Veilingen De uitslag van de verkoping, Donderdag in het Notarishuis te Haarlem gehouden, is: Kleine Houtstraat 58zw. en rd., Haarlem 19.900, H. Th. Fibbe qq. Leidsezijstraat 7, Haarlem, 1820, A. Stevens qq. Schelde- straat 1, Heemstede, 8100, S. L. Mok qq. Weverstraat 16, Haarlem, 2710, P. J. Bonke qq. Voortingstraat 7, Haarlem (op gehouden) 1950. Iepenrodestraat 19, Haarlem, 7300, C. Keur. Atjehstraat 38, Haarlem, 5100, N.N. Reitzstraat 62, Haar lem, 3860, C. Jagt. Saenredamstraat 28 zw. en rd., Haarlem, 6600, A. J. Burdorf ?q. Schoterweg 180 zw. en rd., Haarlem opgehouden), 9400. Mauricialaan 28, Overveen (gem. Bloemendaal) niet geveild. Stalpaert van der Wielenstraat 5, 7 en 9, 17.515, G. Henstra qq. Tulpenstraat 46 zw. en rd., Haarlem (opgehouden) 1700. Tulpenstraat 48 zw. en rd., Haarlem, ƒ1900, A. de Wit. Tulpenstraat 50zw. en rd., Haar lem, 1800, Y. de Jong. Delftstraat 33zw. en rd., Haarlem (opgehouden) ƒ3000. Delft straat 35 zw. en rd., Haarlem (opgehouden) 3000. Spoorwegstraat 6 zw. en rd., Haar lem (opgehouden) 2500. Grote Houtstraat 181, Haarlem, 31.200, W. Bos qq. Celebes- straat 13, Haarlem, 4525, C. Jagt. Oranje boomstraat 135 A, Haarlem, 2700, P. Smit. Korte Dijk 5 zw. en rd. en Glasblazerstraat 2 C rd. 11.300, N.N. In hótel De Leeuwerik te Haarlem werd vanmorgen onder grote belangstelling de vijfde algemene vergadering van de Neder landse Bond van Leerkrachten bij het Nij verheidsonderwijs geopend. Talrijke afge vaardigden van alle afdelingen uit het land en vele leden en genodigden waren aan wezig toen de voorzitter van het hoofd bestuur, de heer G. N. Meurs, vanmorgen om 11 uur de vergadering opende met een uitvoerige toespraak nadat de voorzitter van de afdeling Haarlem, de heer Riemcrs, een welkomstwoord had gesproken. De heer Meurs begon zijn openingstoe spraak met een korte herdenking van de leden die de vereniging in het afgelopen jaar zijn ontvallen. Maar naast deze droeve noot werd de aandacht voor vreugde ge vraagd: de heer Meurs memoreerde dat in 1950 tal van leraren.bij het N.O. jubilea hebben gevierd, waarvoor hij zijn geluk wensen overbracht. De voorzitter merkte op dat de aanwezi gen zich gelukkig kunnen prijzen dat zij al hun krachten kunnen inspannen voor een gelukkiger samenleving. Sprekende over de financiële nood van de gepension- neerden zei spreker onder meer dat de povere toeslagen die in de laatste jaren op de pensioenen zijn gegeven, in geen enkel opzicht als enige aanpassing aan de grote behoeften van heden kunnen worden be schouwd. In naam van onze gepension- neerden, aldus de heer Meurs, roepen wij de regering toe: „Wij wachten ten aanzien van deze grote groep ouderen en inva liden met groot ongeduld op uw daden". Met niet minder grote belangstelling bleek de heer Meurs te wachten op de maatregelen die volgens hem zouden moe ten worden genomen om de jongste prijs stijgingen te compenseren. Zonder reserve, aldus formuleerde de voorzitter zijn stand punt, scharen wij ons aan de zijde van hen, die nadrukkelijk hebben uitgesproken dat de sterkste schouders de zwaarste lasten zullen moeten dragen en dat de kleine man niet de dupe mag worden. Wij begrijpen, zo ging de heer Meurs verder, dat de rege ring voor grote moeilijkheden staat, maar wij willen met nadruk de belangen van de kleine man bij de regering bepleiten. Over de toestand in het Nijverheids onderwijs kon de heer Meurs zich opti mistischer uitlaten. Vooral aan de steeds toenemende industrialisatie is het te dan ken dat het N.O. zich meer en meer in de belangstelling van ouders en jeugd mag verheugen. Inmiddels heeft het Nijverheidsonder wijs toch nog een strijd te voei'en. En wel voornamelijk met het V.G.L.O. dat vele meisjes aantrekt, die na de leerplicht geen middelbare schoolopleiding volgen. Het N.O. wordt onrecht aangedaan, aldus de voorzitter, op V.G.L.O.-scholen waar zoge naamd eenvoudig nijverheidsonderwijs wordt gegeven. „Het wordt hoog tijd dat aan deze onbillijke verhouding een einde wordt gemaakt". Reorganisatie De voorzitter deelde voorts mee dat het lager technisch onderwijs voor jongens een belangrijke reorganisatie zal ondergaan. Met veel oude gedachten zal moeten wor den gebroken en nieuwe, betere inzichten zullen veld moeten winnen. Van de zijde van de ouders wordt in dit opzicht nog wel eens tegenwerking ondervonden, maar de voorzitter twijfelde er niet aan of ook de ouders zullen allengs gaan inzien dat in het belang van de jeugd het nijverheidsonder wijs moet worden gereorganiseerd. Ten aanzien van het verkorten van de werkweek der lagere technische scholen deelde de voorzitter mee dat er ernstig naar gestreefd wortjt om met ingang van 1 September op de ambachtsscholen 40 lestijden van 50 minuten te gaan invoeren. Voorts wordt met kracht aangedrongen op het verlengen van de zomervacanties. De verschijning van een nieuw Bevoegd- hedenbesluit ondervindt nog enige vertra ging. Dezer dagen zal de Koninklijke goed keuring worden aangevraagd op de statuten van het Nederlands Genootschap tot op leiding van leerkrachten voor het N.O. Daarmee zal dan bereikt zijn dat de op leiding van leraren over het gehele terrein door één landelijk orgaan zal worden ver zorgd. De bijeenkomst werd ondermeer bijge woond door de heer D. J. A. Geluk, wet houder van Onderwijs te Haarlem, een vertegenwoordiger van de zusterorganisa tie Sint Bernardus, een vertegenwoordiger van de Vereniging van directeuren van Nijverheidsscholen en de directeur van de Haarlemse ambachtsschool, de heer Hen- neveld. Vanmiddag wordt de vergadering voort gezet, waarna afgevaardigden der verga dering op het stadhuis officieel zullen wor den ontvangen. Waarschijnlijk gagn uw gedachten bij het lezen van dit woord naar het be kende soldatenliedje dat begint met: Rats, kuch en bonen is het soldaten- diner. Ook is het mogelijk dat u de uit drukking „hij zit verschrikkelijk in de rats" voor de geest komt. Het is eigen aardig, maar wij hebben hier mét het zelfde woord te maken. Rats is een verkorting van ratjetoe, rommeltje, maar eigenlijk: stamppot van aardap pelen en groente. Dit ratjetoe komt weer van Frans ratatouille en hangt samen met het werkwoord tasten dat ook: proeven betekent. Het Engels heeft to taste. In de rats zitten kan men vergelijken met soortgelijke uitdrukkingen: hij is in de bonen, de hele boel loopt in de soep, je zit lelijk in de puree. ADVERTENTIE Slen-Szwice Vulpenhouders - Repardf.it: s Zóchefstraat £9 - Telefoon 15129 HAARLEM EN OMGEVING De Haarlemse Toneelvereniging „Vriend schap zij ons doel" geeft op Dinsdag 3 April in gebouw St. Bavo een opvoering van het vrolijke mysterie „Als de klok waarschuwt" door R. en C. H. Feenstra. Het R.K. Toneelgezelschap „Rokato" besluit op 10 April in gebouw St. Bavo het seizoen met een vertoning van „Sproetie neemt de leiding" door Wim Dumont. De Haarlemse recherche heeft Donder dagavond om tien uur een negen en twintig jarige koopman aangehouden, verdacht van mishandeling. De vorige avond omstreeks twaalf uur had hij een een en dertigjarige matenhersteller een „kopstoot" gegeven, waardoor deze een lichte hersenschudding heeft opgelopen en naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Vannacht zagen twee surveillerende agenten van politie een hond lopen in de Spanjaardslaan. Zij stelden een onderzoek in en het bleek hun. dat er aan de kant van de weg een hoeveelheid zink en twee jasjes jagen. Het zink was gestolen van het club huis van de Haarlemse Lawn Tennisclub. De daders zijn vermoedelijk gevlucht via het terrein van HFC. ADVERTENTIE Noordersluls hermetisch gesloten rond de Johan van Oldenbarneveit Vanmorgen om elf uur kwam de „Johan van Oldenbarneveit" in IJmuiden terug, nadat het schip enkele dagen geleden met immigranten was vertrokken. Bij het eiland Wight is brand uitgebro ken in de machinekamer, waardoor enige machine-onderdelen vernield werden. Er was vanmorgen in IJmuiden een aanzien lijke Rijks- en gemeentepolitiemacht op de been om de Noordersluis, waar het schip geschut zou worden, van elke onge wenste belangstelling verre te houden.Hier door werden velen, die hun familieleden nog een laatste groet wilden mfeegeven, deerlijk teleurgesteld. Wij vernemen nader, dat er een grondig politie-onderzoek aan boord is ingesteld naar de oorzaak van de brand en dat het schip later voorlopig lig plaats zou kiezen bij de Velserbrug. ADVERTENTIE DE ZELFS OOIEVAAR WEET HET Bij Schous vindt U de mooiste col lectie baby-textielgoederen, waaruit het een genot is te kunnen kiezen. En de prijzen vallen echt mee OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON L1266 VRIJDAG 30 MAART Wilhelminasiraat 22: Vereniging van Spiri tisten „Het Licht", 8 uur. Gebouw Nassau- plein 3: Theosofische vereniging, spreker H. Merens, 8 uur. Spaarne: „Ontmaskerd", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.15, 7 en 9.15 uur). Frans Hals: „Berliner ballade", 18 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur). Rembrandt: „Annie get your gun", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Roseanna Mc. Coy", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mrs Mike", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Moord te middernacht", 14 j., 2.15, 4.30, 7 cn 9.15 uur. ZATERDAG 31 MAART Stadsschouwburg: „Oom Harry" (Come- dia), 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen-. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 29 Maart 1951 GEHUWD: 29 Mrt, A. de Graaf en L. J. Reuzenaar; J. Louwkamp en J. van Til; L. J. C. Stuifbergen en G. P. Jansen; F. Onder weegs en M. A. van der Vliet; W. L. Keppels en H. F. L. Langeweg; C. P. A. van Etten en R. P. Scheffer; K. F. Poetkoke en Y. Warners; H. P. C. Offerman en R. F. M. Schnitger. BEVALLEN van een zoon: 28 Mrt, C. M. GroeneveldDorrepaal; 29 Mrt, C. Weidema Damsma. BEVALLEN van een dochter: 28 Mrt, J. Heesvan den Noort; C. M. Schaper—van Bakel. OVERLEDEN: 27 Mrt, C. A. M. Boender— Soeters, 94 j., Julianastraat; H. T. Verdoom- Groenendijk, 75 j., Gasthuisvest; B. Lam- merse, 89 j., Kamperlaan. Motie van afkeuring tegen 's burgemeesters Nieuwjaarsrede Nadat reeds Woensdag de als „Velser affaire" aangeduide aangelegenheid de raadzaal was binnengeslopen en burge meester mr. M. M. Kwint zich verweerd had met de mededeling, dat alles wat hier over te berde was gebracht, niet juist zou zijn, werd de begrotingsbehandeling giste ren in eenzelfde onbehaaglijke sfeer voort gezet voorzover de „affaire" en ook de gewraakte Nieuwjaarsrede van de burge meester in de discussies betrokken werden. Als een volkomen verrassing kwam wet houder H. de Boer in de loop van de mid dagzitting met een aanklacht tegen mr. Kwint, waarin hij een „Velser affaire" als zodanig weer naar voren schoof, de Nieuw jaarsrede fel critiseerde en de geest in het college van B. en W. slecht noemde, 's Avonds resulteerde dit alles in een motie uit de koker van alle partijen op de CH en de afwezige VVD na. Na afloop van de begrotingsbehandeling, dus waarschijn lijk hedenavond, moet daarover gestemd worden. Het werd overigens gisteren een latertje, wat tot voordeel had, dat de alge mene beschouwingen althans als afgedaan konden worden beschouwd, zodat de raad vanavond om half acht aan de bedrijfsbe- grotingen en de hoofdstukken der ge meentebegroting toekomt. Twee keer de Haagse Comedie Dit weekeinde wordt de Stadsschouw burg te Haarlem weer bespeeld door de Haagse Comedie. Zaterdag komt „Oom Harry" voor het voetlicht, een spel van Thomas Job, geregisseei'd door Max Croi- set. De voornaamste rollen worden ver vuld door Willy Haak, Annie Leenders, Jos. van Loon, Theo Frenkel, Max Croi- set, Gerard Hartkamp en Piet Bron. Zondagavond wordt een herhaling ge geven van het blijspel „Ninotchka" van Melchior Lengyell, onder regie van Cees Laseur. Medespelenden zijn: Heieen Pi- mentel, Cees Laseur, Annie van Duyn, Theo Frenkel, Johan Valk, Gerard Hart kamp, Bob de Lange en anderen. ADVERTENTIE Verhuizingen Meubelberging Pianotransport NIEUWE GRACHT 50 TELEFOON 13059 De Nederlandse administrateur van de internationale zóne- van Tanger, jhr. mr. H. F. L. C. van Vredenburch, is bij een bezoek aan een scheepstimmerwerf ernstig gewond. Door een val liep hij een schedelbasis- fractuur op. Nog geen illuminatie van het raadhuis Wanneer er één reden was, dat de debat ten in de Heemsteedse gemeenteraad gis termiddag langer duurden dan gewoonlijk, dan was dat de wil tot bezuinigen, die bij de raadsleden voorzat. Die wil kwam al tot uiting bij het voorstel om 22 exemplaren van het „Gedenkboek Gemeentewet", dat binnenkort uitkomt, voor de raadsleden aan te kopen, omdat het zo'n instructief en belangrijk standaardwerk zal worden. Maar er was geen raadslid dat van dit geschenk aan zichzelf horen wilde. Sommigen zeiden welwillend, dat zij het van het college een vriendelijk gebaar vonden, anderen, en vooral de heer Verhoeven (K.V.P.), maak ten er zich boos over en vonden het een bedenkelijk symptoom. Maar niemand wou er aan, zodat burgemeester Van Rappard het voorstel tenslotte introk. Nu zal er binnenkort een voorstel komen om een cre- diet van tachtig gulden voor vier exempla ren beschikbaar te stellen, die ter beschik king van de raadsleden zullen staan, een voorstel, dat geformeerd werd uit de wen sen, die de raadsleden naar voren brachten. Nog geen illuminatie Veel langer nog werd gepraat over een beschikbaar te stellen crediet van 2400 om het raadhuis met gloeilampjes te illu mineren. Zelfs in de boezem van de ver schillende fracties heerste daar grote on enigheid over. De tegenstanders voerden de noodzakelijke bezuiniging aan, de voor standers meenden, dat het, ook met het oog op de Flora, een grote attractie voor de gemeente zou wezen. En mevrouw Van N i s p e n-V an W e 1 y (V.V.D.) vond, dat zelfs in deze tijd naast het brood ook de spelen een plaatsje moeten hebben. Bij de tegenstanders bevonden zich de heren Ka merbeek (Vrije Kath. lijst). Van Hees (K. V.P.), Reijnders (Arbeid), Van Wijk (Prot. Chr.), Zeelenberg (V.V.D.) en zij namen het op tegen mevrouw Van Nispen-Van Wely (V.V.D.) en de heren Van Houten (V.V.D.), Zegwaard (K.V.P.), Van der Lin den (K.V.P.) en Hopstaken (K.V.P.). De debatten voerden tot buiten de grenzen en zelfs het Festival of Britain kwam er als voorbeeld bij te pas. Met krachtige argu menten vóór kwam ook de burgemeester en hij wist zelfs stemmen te winnen. Ten slotte staakten de stemmen en nu zal het voorstel op de volgende vergadering op nieuw ter tafel komen. Wethouder Bak huizen van den Brink was afwezig, anders was het voorstel er waarschijnlijk net door gekomen. De rest van de agenda bevatte voorname lijk hamerpunten. Wij noemen nog het crediet van 58.090 voor de verbetering van het stuk Heemsteedse Dreef tussen Julianaplein en Wipperplein, dat verleend werd. En tenslotte werd de kwestie van de schadeloosstelling van 2500 aan de tuin der J. Kaptein aangehouden tot de volgen de vergadering, aangezien de heer Van Wijk nog enige juridische haken en ogen vond en men liever wilde wachten totdat wethouder Bakhuizen van den Brink aan wezig zal zijn. Klokken en bussen Bij de rondvraag zei de heer Zegwaard, dat hij thans zeer tevreden is over de N.Z. H.V.M., alleen vroeg hij de burgemeester er bij de directie op aan te willen dringen, dat de bus-chauffeurs bij het station niet als een haas vertrekken, wanneer er net een trein aankomt. Op een vraag van de heer Kamerbeek over de misplaatste maximum-snelheids-borden aan de Dreef, zei de burgemeester, dat binnenkort de uitslag van de prijsvraag voor een slagzin hiervoor bekend zal worden gemaakt. De heer R e ij n d e r s merkte naar aan leiding van een vraag van de heer Plies- t e r over ontsierende reclame nog op, dat tal van reclame-klokken van winkeliers een verschillende tijd aangeven. „Wat heb je aan klokken, die allemaal een verschillen de tijd aangeven?" vroeg hij. (Hij kende waarschijnlijk niet het antwoord van de Ier, die zei: „En wat heb je aan klokken, die allemaal dezélfde tijd aangeven?"). De burgemeester maakte tenslotte be kend, dat de volgende vergadering op Woensdagavond 25 April zal worden ge houden. ADVERTENTIE Official Dealer voor Noordholland ZIJLSTRAAT 56 TELEF. 11828 In het prachtige park van het Centraal Instituut voor Opleiding van Sportleiders nabij Kraantjelek in Overveen is gisteren, onder grote belangstelling van de school jeugd, als onderdeel van de vijfde Gymnasiale Olympiade, een veldloop over twee duizend meter gehouden, waaraan leerlingen van negentien gymnasia deelnamen. Een aantal adspirant-classici onderweg. Uit de Opregte Haailemsche Courant van 29 Maart 1851 PARIJS. Een in het dagblad Le Constitutionnel geplaatst vertoog heeft zeer groot opzien gebaard. Het is eene breedvoerige uiteenzetting van de ge beurtenissen, welke meer onmiddellijk aanleiding hebben gegeven tot den val van Koning Lodewijk Philips, en waarin vooral gewag wordt gemaakt van den invloed, welke daarbij door den maar schalk Bugeaud is uitgeoefend. In het stuk wordt betoogd, dat de omwenteling in 1848 een gevolg is geweest van de weifelende houding van het Hoofd van den Staat. De Koning werd door den maarschalk aangespoord, vol te houden en Frankrijk niet te verlaten in het uiterste ogenblik. De genoemde Vorst was reeds bezig om eene acte, waarbij hij afstand deed van den troon ten behoeve van zijnen kleinzoon, op te stellen, doch heeft dit geschrift van zich geworpen na de aanmerking des maarschalks. Een an der persoon, die destijds geen minister was, en wiens naam door den schrijver van het stuk wordt verzwegen, omdat hij dien niet aan het oordeel van het alge meen wil prijsgeven, heeft de acte van den grond opgenomen en den Koning weder aangeboden, overluid zeggende: „Sire, gij hebt het mij beloofd". De Ko ning heeft daarop geteekend, en de maarschalk Bugeaud heeft zich in groote opgewondenheid verwijderd, uitroepen de: „Alles kon nog worden gered, maar gij hebt het niet gewild. Het is nu ge daan met de monarchie. Reken niet op het regentschap. Binnen een uur wordt de republiek uitgeroepen."

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5