LUTTI Extra autobussen tijdens spitsuren en minder éénmans-wagens fa. B. ENGELENBERG 1 ZUIVER WOLLEN DEKENS VAN DUIVENBODEN HORLOGES PAULINE LOCOMOTIEF ■Clowntje Riek 't Silver Stoepke RIJWIELEN VRIJDAG 30 MAART 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlemse gemeentebegroting Pleidooi voor aanleg van een sintelbaan Katholieke ambtenaren Politie en jeugd „Alpha" muurverven voor binnen en buiten Moeilijkheden door samenwonen Dank voor de waardering over optreden der politie „Bel bij' ongevallen nummer 14141 op" Volksgezondheid Voor de kinderen Sportaangelegenheden en aanleg van een sintelbaan MELANGE-EXTRA 17 soorten heerlijke bonbons Zandpoort Engelse gasten Twee-persoons 180 x 220 ƒ59.50 17 steens Anker voor f 87.50 De kleine zaak, met de grootste keuze MIJNHARDTJES: De Schelpententoonstelling Haarlemmermeer Heemstede Vijfhuizen Lisse Rijkstuinbouwschool Bennebroék Hoofddorp Aan de kwartaalabonnés FEUILLETON Een oorspronkelijke novelle door B. Rijdes 2) 4 In de Donderdagmiddag voortgezette vergadering van de gemeenteraad van Haarlem, waarin de gemeentebegroting 1951 behandeld werd, beantwoordde wet houder Bakker vragen welke Woens dagavond gesteld waren over het ambte narenreglement. B. en W. hebben de wij ziging nog in studie en willen eerst hun licht opsteken in andere gemeenten, al vorens met een voorstel te komen. De sociale zorg voor het gemeentepersoneel heeft de aandacht, hetgeen blijkt uit een post op de begroting. Aan aUe leden van het gemeentepersoneel is gevraagd of zij lid willen worden van een steunfonds. De vraag is onder ogen gezien, al of niet een sociale werkster aan te steUen en inlich tingen zijn ingewonnen over het kleding- reglement. In dienst der gemeente zijn zeventig invalide of minder valide arbei ders, waarvan een aantal bij Hout en Plantsoenen. Dit aantal is hoger dan het rijk verzocht heeft ten aanzien van valide werkkrachten. Spreker moest toegeven, dat er voor de ambtenaren bezwaren verbon den zijn aan het feit, dat de invoering van de loonronde later geschiedt dan in het particuliere bedrijf. De gemeente is echter afhankelijk van besluiten van het rijk. B. en W. willen echter bevorderen, dat de regeling zo spoedig mogelijk van kracht is. Aan de heer Schippers deelde spreker mee, dat bij benoemingen niet gevraagd wordt naar het geloof. Wethouder Happe (Arbeid) verklaar de, dat een voorstel over het fotograferen tijdens huwelijksplechtigheden in de hal van het stadhuis spoedig te verwachten is. De heer Van Boekhoven (Arbeid) was van mening, dat de minder valide arbeiders bij Hout en Plantsoenen vroeger gesteunden van Sociale Zaken waren. Hij vroeg aanstelling te bevorderen van inva liden die een normale taak vervullen. Bij de provincie is bijvoorbeeld een blinde typiste aangesteld die voortreffelijk haar werk verricht. Mr. Proper (Comm.) diende een mo tie in, waarin de raad B. en W. verzoekt de regering te vragen aan het gemeente personeel volledige compensatie voor ge stegen kosten te verlenen. De motie werd niet voldoende onder steund ën kon niet in behandeling worden genomen. De voorzitter, burgemeester Cre- mers, merkte op, dat hij als katholiek be langstelling heeft voor het onderwerp in zake het vervullen van vacatures. Daarbij is hem gebleken, dat het aantal katholieke sollicitanten naar hoge en de hoogste func ties niet groot is en dat het ligt beneden het derde van het totaal. Daardoor is ge deeltelijk te verklaren dat het aantal ka tholieke ambtenaren niet groot is. In een bijeenkomst van katholieke ambtenaren heeft men het betreurd dat weinig katho lieken uit het Zuiden van ons land solli- citeren naar functies in het overige deel van het land. Wethouder Bakker deelde mee, dat bij Hout en Plantsoenen slechts acht valide arbeiders werkzaam zijn en dat het aan stellen van een blinde typiste en van een blinde telefoniste in onderzoek is. De heer Van der Giessen (Arbeid) merkte op dat ergens in Haarlem de jeugd niet speelt, maar baldadigheid uitvoert en dat jongens tijdens schooluren op straat lopen. Kan de politie hiertegen optreden? Spreker noemde enkele gevallen op, waar bij de politie niet op tactische wijze te werk zou zijn gegaan en de jeugd onnodig bang heeft gemaakt. In andere gemeenten wordt getracht vertrouwen te doen ontstaan tus sen politie en de jeugd. Is dat ook in Haar lem mogelijk? Mejuffrouw mr. Van Beek (Arbeid) verzocht voortdurend aandacht te besteden aan het optreden van de politie. Toegege ven moet worden, dat het publiek niet altijd correct optreedt. De heer Van Turnhout (K.V.P.) zeide waardering te hebben voor het po- litie-apparaat. De politie treedt zeer bevre digend op. Hij betreurde het, dat er moei lijkheden op drukke punten ontstaan, om dat de autobussen een één-mansbediening hebben. Voorts vroeg hij of er bepalingen te maken zijn tegen houders van honden, als deze dieren drukke verkeerswegen ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Iïaarlem - Tel. 13232 Officiële verkoop Sikkens' lakken oversteken. Er zijn reeds enige ongelukken gebeurd. Tenslotte sprak de heer Van Turnhout zijn vreugde uit over de plannen wachthuisjes voor autobus-passagiers te maken. De heer Spek (A.R.) was van mening, dat van agenten van politie tact verwacht mag worden. Het is goed als de corpschef hieraan af en toe aandacht besteed. Over het algemeen was hij tevreden. Ook be sprak hij het plaatsen van wachthuisjes voor buspassagiers, waarvan hij het aantal nog uitgebreid wilde zien, het controleren van remmen van vrachtauto's bij de grens der gemeente, het verbeteren van de ver keerssituatie op het Kennemerplein en het Staten Bolwerk- en het openen van het portier van auto's, juist op ogenblikken als wielrijders passeren. Mevrouw mr. Scheltem a-C onradi (V.V.D.) wilde, dat de politie op de juiste wijze ingrijpt bij moeilijkheden, welke zich op het ogenblik veel voordoen door het samenwonen. Zij mag zich er niet te spoe dig van afmaken door mee te delen dat er van een civiele zaak sprake is. Mr. Proper (Comm.) bracht eveneens de verkeerstoestand op het Kennemerplein ter sprake en de heer M o 1 (Comm.) vroeg of aan de directie der N.Z.H.V.M. gevraagd kan worden enige extra autobussen te laten rijden des avonds tussen 7 en 8 uur van Haarlem-Noord naar de stad. De heer Prikkel (Arbeid) had waar dering voor het werk der directie van de N.Z.H.V.M. ten aanzien van het autobus- verkeer, doch hij had toch enige wensen, o.a. het laten rijden van extra-bussen spe ciaal tijdens spitsuren en het minder laten rijden van één-mansbussen. Bij het gebouw van Haarlems Dagblad in de Grote Hout straat ontstaan moeilijkheden als er een één-mansbus stil staat en er achter bussen van andere lijnen. Spreker vroeg zich af of de rijtijd der chauffeurs van de stadsbus sen niet te lang is, hoewel hij moet toe geven, dat het aantal uren minder is dan het rijtijdenbesluit aangeeft. Mr. Bet tink (V.V.D.) wilde extra bussen laten rijden on drukke Zondagen tussen het station en Bioemendaal. De voorzitter zeide getroffen te zijn door de woorden van waardering welke gesproken zijn over de wijze, waarop de politie haar taak vervult. De politie is een tak van dienst, welke het meest door de oorlog geleden heeft en moeilijkheden heeft ondervonden bij het opleiden van het per soneel na de bevrijding. Volgens spreker is het optreden van de politie in de loop van dit jaar nog meer verbeterd. Met genoegen heeft de voorzitter geluisterd naar hetgeen de heer Van der Giessen over de baldadig heid van de jeugd heeft gezegd. Met de hoofdcommissaris van politie heeft hij reeds maatregelen besproken. Er bestaat reeds een brigade in burger, die toezicht op de jeugd uitoefent en dan werkt een plant- soenbeschermingscommissie, onder leiding van de wethouder van Onderwijs. Na er aan herinnerd te hebben wat er in andere ADVERTENTIE N.L.v.SCHAGEN Jr.-HAARLEM Gierstraat 42 - Tel. 17768 gemeenten gedaan wordt zeide spreker, dat de politie diligent blijft. Hij vervolgde, dat het moeilijk is een scheiding te trekken tussen de controlerende en de opvoedende taak van de politie. De politieman timmert aan de weg en moet snel beslissingen kun nen nemen. De voorzitter was van mening, dat de politie nog niet streng genoeg op treedt tegen automobilisten, die in de Grote Houtstraat parkeren. De gedachte over het controleren van remmen van auto's had sprekers volle sympathie. De aangelegen heden over het verkeer op de Rijksstraat weg en het Kennemerplein zal spreker aan de Verkeerscommissie voorleggen. .Er zijn vele opmerkingen gemaakt over de N.Z.H. V.M. en het leek wel, of de maatschappij een gemeentebedrijf is. B. en W. hebben wel wat te vertellen, maar zij kunnen zich niet bemoeien met de werktijden. Spreker is bereid met de directie der N.Z.H.V.M. in overleg te treden met de wensen. Vergeten mag niet worden, dat de maatschappij niet over voldoende personeel beschikt om extra-bussen te laten rijdeh. De heer Proper verklaarde zich tegen de posten voor het instandhouden van de karabijn-brigade en de reserve-gemeente- politie. Aangezien het publiek bij ongevallen niet voldoende op de hoogte is welke dienst opgebeld moet worden, verzocht mevrouw Kerkhof f-P e t (Arbeid) propaganda te maken met het telefoonnummer van de ongevallendienst 14141. Mogelijk kunnen op drukke punten en bij haltes van de autobus bordjes geplaatst worden met dit telefoonnummer. De heer Hennevelt (Comm.) vroeg in de winter de straatverlichting des mor gens te laten branden, speciaal op wegen, die naar bedrijven en fabrieken leiden. Wethouder Happé zegde toe te onder zoeken de straatverlichting op gevaarlijke punten te laten branden. Mevrouw Kerkhof-P e t verwacht, bij de behandeling van het hoofdstuk volksgezondheid, dat *de gezondheidszorg door de nood van de tijd achteruit gaat. Daarom vroeg zij of er voldoende aandacht besteed wordt aan kinderen die niet geheel gezond zijn of moeilijkheden hebben door huiselijke omstandigheden. Spreekster had bezwaren tegen de hygiënische toestanden in het bovengedeelte van de duplexwonïn- gen. Er treedt te weinig licht en lucht naar binnen. Kan de bouw van een badhuis ten Noorden van de Jan Gijzenvaart bevorderd Daar lag Rick. Hij probeerde zich goed te houden en flinkmaar o, wat deed zijn been pijn! Bunkie zat bij hem en keek al even ongelukkig als Rickwant hij vond het erg naar, dat zijn vriendje zo'11 pijn moest lijden! Hij probeerde hem te troosten terwijl hij naast het bed zat. Inmiddels had oom Tripje zich naar de telefoon gespoed en nu belde hij de dokter op. Daarna kwam hij weer bij Rick zitten. „De dokter komt aanstonds, hoor", zei oom Tripje. „Die zal wel even kijken, wat er aan mankeert, en dan zal hij je wel helpen!" Vijf minuten later was de dokter er ook. „Is dit de patiënt?", vroeg hij vriendelijk. „Mooi.laat maar eens zien. Waar doet het pijn? Hier, in je knie? Goed, we zullen eens even kijken. Hij onderzocht Ricks knie. Toen knikte hij. „Ik heb het al gezien, hoor. Nou, ventje, dat is heel goed afgelopen.het had erger kunnen zijn! Je been had wel gebroken kunnen zijn, maar dat is gelukkig niet zo. Je moet alleen 'n week rustig blijven liggen, en dan komt het wel weer keurig in orde!" worden? Zij betreurde het, dat het door lichten van de Haarlemse bevolking in een stadium van voorbereiding verkeert, hoe wel er vorig jaar reeds plannen bestonden. Mr. Proper sloot zich bij de laatste opmerking aan. Het probleem van de zie kenhuisruimte achtte spreker zeer urgent. Als er geen nieuw ziekenhuis gebouwd kan worden, moet een andere oplossing gevon den worden. Mr. Bettink zal het op prijs stellen, als in de zomer het contactorgaan voor sportorganisaties tot stand komt en ver wachtte dat dan spoedig een urgentie programma aan de gemeenteraad zal wor den aangeboden. Als de financiën het toe laten dient in de eerste plaats een sintel baan te worden aangelegd. De heer Voogd (Arbeid) brak even eens een lans voor de stichting van een sintelbaan ten behoeve van de 500 beoefe naars van de bloeiende tak van sport. Van de baan kunnen eventueel ook scholieren, militairen, leden van het politiepersoneel en leerlingen van het C.I.O.S. te Overveen gebruik maken. Spreker achtte de aanleg van een sintelbaan een gerechtvaardigde investering. Ook vroeg de heer Voogd aan dacht te besteden aan de basketbalsport. De heer Van Turnhout sloot zich aan bij de wensen, inzake de aanleg van een sintelbaan, verheugde zich over de plannen een contactorgaan voor de sport te stichten en over de gedachte de exploitatie van de sportvelden op te dragen aan de afdeling lichamelijke opvoeding en sprak de wens uit, dat het college, ondanks het grote tekort op de begroting een open oog zal hebben voor de lichamelijke opvoeding van de jeugd. De heer Spek vroeg hoe het stond met het treffen van voorbereidende maatrege len voor doorlichting der bevolking en ver zette zich tegen het instellen van een dienst in plaats van een afdeling voor lichamelijke opvoeding. Hij verklaarde een voorstander van de sport te zijn, doch verzocht het evenwicht te behouden tussen uitgaven voor de sport en de cultuur. De heer Hennevelt had waardering voor hetgeen B. en W. doen voor de sport, doch meende, dat nu er voetbal- en korf- balvelden aangelegd zijn, er eerst een sin telbaan dient te komen. Ook pleitte hij voor de bouw van een wielerbaan en een zwem bad in het Oostelijk' deel der stad. Hierna werd de vergadering verdaagd tot hedenmiddag 2 uur. Ook wordt er van avond vergaderd. ADVERTENTIE Hotel Marina, één der weinige hotels, die Zandvoort momenteel nog bezit, werd in de afgelopen wintermaanden inwendig geheel gemoderniseerd. Het heeft thans een capaciteit van ruim 70 bedden. Woensdagmiddag arriveerde in dit hotel de eerste groep Engelse gasten. Het zijn 54 jongens en meisjes, uit gegoede Engelse kringen die het middelbaar en voortgezet middelbaar ondei-wijs volgen. Zij worden tevens begeleid door een tiental leraren en leraressen. Van hötel Marina uit, waarvan de Engelse vlag wappert, worden dagelijks excursies gemaakt naar bezie.nswaai-dig- heden in de omgeving. Een bezoek aan Keukenhof, Den Haag, Schiphol, Marken en Volendam staan op het pi-ogramma.. Deze eerste groep zal ruim een week in Zandvoort blijven, na hun vertrek arri veert dan de tweede groep, waarna in de loop van het seizoen nog vele groepen zullen volgen. Ondanks het gure weer vermaken de gasten zich opperbest. Speciaal de slagers winkels en de banketbakkers genieten hun vooi-tdurende belangstelling. „Holland is een waar paradijs, bij Engeland vergele ken", verzekei-de ons een der leraressen. Het vlees, dat wij hier bij elke maaltijd dagelijks ontvangen, krijgen we in Enge land nog niet per week". Dat voorts ham, worst en dergelijke, alsmede cake, gebak in Nederland in onbeperkte mate te verkrij gen is, vervult hen met verwondering en een zekere eerbied. ADVERTENTIE EXCEPTIONELE AANBIEDING slechts één week, zolang de voorraad strekt Ged. Oude Gracht 108-110 Haarlem, Tel. 17165 ADVERTENTIE WIJ ONTVINGEN ZO JUIST EEN MOOIE ZENDING in de bekende ZWITSERSE MERKEN ARBOR CALLIMA en RODANA Het zijn alle producten van de RODANA- FABRIEKEN in GRENCHEN - SUISSE. Ze zijn uitgevoerd in EXTRA platte modellen en met de nieuwste systemen o.a. water- en stofdicht, schok vrij, anti-magnctisch, incabloc- systeem en roestvrij stalen kast. Radium-cijfers en centrale sec.- w ijzer. Er zijn KLEINE SPORTMODELLEN bij die zeer geschikt zijn voor labo ranten, telefonisten en verpleegsters. Alle horloges zijn verzekerd tegen verlies - diefstal en beschadiging GROTE HOUTSTRAAT 49, HAARLEM ADVERTENTIE sterke bestrijders van allerlei pijnen. De Stichting Touring Zandvoort is thans met de voorbereiding van de van 2 tot en met 14 Mei te houden Schelpententoonstel ling gereed gekomen. Daar deze expositie gehouden wordt in de zelfde tijd waai'in Hemelvaartsdag, Nationale Feestdag en de beide Pinkstei-dagen vallen en er boven dien op 6 Mei Internationale Motorx-aces op het circuit van Zandvoort plaats vin den, rekent men in Zandvoort op gi'ote belangstelling voor de tentoonstelling. Zij wox-dt gehouden in de bovenzaal van restaurant „Esplanade" op het Badhuis plein. Behalve een 7-tal particuliere verzame- lingen, die o.a. tropische schelpen omvat ten, wox'dt de kern van de tentoonstelling gevormd door collecties van de heer De Vries uit Alkmaar, die reeds meermalen dergelijke exposities verzorgde. Deze col lecties bestaan uit wandborden, opgezette zeedieren, foto's, platen, zeekaarten, een strand-diox-ama, scheepsmodellen, enz. RAADSVERGADERING De gemeenteraad van Haarlemmermeer zal Donderdag 5 April om half drie op het Raadhuis te Hoofddorp vergaderen. CONCERT DOOR IRENE Onder leiding van de heer A. Nieman uit Haarlem gaf het muziekgezelschap „Irene" te Nieuw Vennep een concert in hotel „De Gouden Leeuw". Uit het gebo- dene bleek dat het slechts kort bestaande gezelschap reeds grote vorderingen heeft maakt. Na de pauze werd een opvoex-ing gege ven van het blijspel „Pantoffelpijn". De talrijke aanwezigen hebben van de zotte situaties in dit stuk veel plezier beleefd. Een tweede uitvoering zal heden plaats hebben in hotel „De Rustende Jager", eveneens te Nieuw Vennep. EEN ANDERE BESTEMMING Door de Hollandse Maatschappij voor Landbouw is aangekocht het voormalig gebouw van de Boerenleenbank te Hoofd dorp voor een bedrag van 17.300. De be doeling is hier kantoren in te richten. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Christina Cornelia, d. van P. C. Bus en M. J. A. v. d. Kroon; Ferdinand Cornelis, z. van J. N. Ziere enE. Jansen; Willemijntje Maria, d. van H. J. Lamfers en W. Albias; Adriana Geertruida, d. van T. Palstra en P. Hoegee; Cornelis, z. van C. Verzaal en J. Poepjes; Adrianus Johanna, z. van W. A. Verwer en A. A. v. d. Pouw Kraan; Ax-ie Henk, z. van J. E. v. Berkel en A. M. Lozeman; Pieternella Francisca Cor nelia, d. van M. C. Don en L. A. de Roo; Pieter, z. van A. Knook en G. Bol; Johannes Nicodemus, z. van G. v. Vugt en I. J. Kaak; Johannes Baptist, z. van A. Q. D'haene en E. M. v. Ekeren; Margareiha Petronella, d. van P. J. van Roode en J. M. Meskers; Ba rend, z. van G. v. Groeningen en E. Meen- derinck. ONDERTROUWD: Hendrik Haaksema en Jacoba Johanna Visser; Simon van Schijn- del en Geertx-uida Maria Tijssen; Johannes Hendriks en Siepkje Honderd. GETROUWD: Klaas Duijster en Johanna Engelina de Regt; Seraphimis Johannes Blokker en Catharina Maria Verhoeve; Dix-k Bosch en Louise Marie Marguerite Uberti Bona; Herman Aart van Bladeren en Louise Huizinga; Jacobus Baart en Josephir.a Elisa beth Thies; Adolf Johan Tarmemaat en Charlotte Jane Jongejans. OVERLEDEN: Simon Stammis, 47 j., e. van C. J. Bouman; Marijtje Gortzak, 82 j., wed. van M Boer. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Frans Willem, z. van W. G. S\ Bordes en J. P. Snijder; Elisabeth Laurentia, d. van H. van Looy en J. P. Weijers; Petrus Gerardus Maria, z. van W. Prins en G. J. Willemse; Joan Patrick, z. van A. Bioemen daal en C. M. J. Bijl; Johannes Wilhelmus Jozephus, z. van J. J. F. Beijnes en A. E. M. Helmich; Hans Arthur, z. van W. C. de Groot en Oh. J. van Zoelen. ONDERTROUWD: Th. H. van Zoelen en W. M. de Graaf; H. F. J. Hana en E. E. Von- kenberg; Y. de Jong en H. M. Heeren. GETROUWD: H. L. Weener en E. G. Woel- ders; W. van de Wardt en N M. Kikkert; W. Serné en M. C. Th. Graaman. OVERLEDEN: Mevrouw J. P. Olthoff— Pouw, 49 j.; Weduwe Ch. R. van Hasselt— Backhaus, 79 j.; Weduwe M. M. J. Pronk—, Meelburg, 66 j.; Mevrouw R. van Laer—De Vries, 61 j. Ds. P. RIEMERSMA NEEMT AFSCHEID Zondagmiddag zal ds. P. Riemersma, Gereformeerd predikant, afscheid nemen van zijn gemeente te Vijfhuizen. CONCERT TE VIJFHUIZEN Hoofddorps mannenkoor „Zang en Vriendschap", het dameskoor „Viva Ma ria" en het knapenkoor „De Bavozangers" zullen gezamenlijk onder leiding van Ge rard de Narbanson op Zaterdag 7 April een concert geven in het gymnastiekzaal te Vijfhuizen. Uitgevoerd zullen worden „Het soldatenkoor" uit de opera Faust van Gounod en „Rosen aus dem Süden van Johan Strauss. Voor het eindexamen zijn aan de Rijks tuinbouwschool voor de Bloemenbollenteelt te Lisse geslaagd: G. Th. Alkemadè. Noord- wijk; C. Bakker. De Zilk; P. N. C. Clemens, Abbenes; G. J. J. van Eeden, Noordwijk; J. Mulder. Leiden; W. H. F. Neelissen, Noord- wijk; M. van Paridon. Katwijk; C. J. Parle- vliet Noordwijkerhout; Q. J. v. d. Salm, Lisse; W. J. A. van Scixie, Noordwijk; J. A. W. v. d. Veld, Lisse; G. E. Veldhuyzen van Zanten, Hillegom; C. G. M. Vreeburg, Lisse; J. J. M. Welling, Amsterdam; W. van Zanten, Hillegom; L. H. M. Zwetsloot, Lisse. Aan 3 leerlingen kon geen diploma wox-den toegekend. OPENING SCHAAKTOURNOOI In hotel „De Witte Zwaan" werd Donder dagavond een begin gemaakt met de schaak wedstrijden om het persoonlijk kampioen schap van Lisse en omstreken, onder leiding van de schaakclubs „Lisse" en „De Zwarte Pion". In zijn openingswoord memoreerde de heer Hooijer het gemis van twee px-ominente figuren, namelijk de heer L Romijn, die on langs is overleden en pastoor De Groot, die om gezondheidsredenen niet meer aan de wedstrijden kan deelnemen. Het verheugde spreker dat zovéél jeugdige personen aan de wedstrijd deelnemen. De heer Modderman van de Leidse Schaak, bond sprak een propagandistisch woox-d, waarin hij zijn blijdschap uitsprak over de aanwezigheid der jeugd. BURGERLIJKE STAND OVERLEDEN: H. v. Riesen. v., 67 j.; E. v. d. Hoorn, v., 74 j.; Ch. Baekhaus, v. 79 j.J W. v. Duyrr, v., 32 j. BIJEENKOMST VAN DE VARA Ruim zevenhonderd bezoekers woonden gisteravond de voorstelling bij in hotel „De Beurs" van het tournéegezelschap van de Vara, waaraan medewerkten „Accordeola" onder leiding van Jan Gorissen, Cora May, Cees de Lange, Jan Lemaire en Max van Praag. De gewestelijke voorzitter, de heer Ekerman hield een toespraak. OPENING BOERENLEENBANK Woensdagmiddag 4 April zal het nieuwe bankgebouw van de Boerenleenbank offi cieel in gebruik genomen worden. UITVOERING TEN BATE VAN DE KANKERBESTRIJDING In Theater Royal te Hoofddorp zal Dins dag 10 April een uitvoering worden ge geven ten bate van de kankei'bestrijding voox-bereid door het comité „Koningin Wil- helminafonds". Medewerking verlenen: Hoofddorps mannexxkoor „Zang en Vriend schap" en de fanfare Excelsior. Dr. K. Brandsma uit Amsterdam zal spreken over het onderwerp „Kankerbestrijding". Door het abonnementsgeld voor het tweede kwartaal 1951 thans te gireren bespaart U incassokosten. U kunt het bedrag ad. f5,20 (voor abonnés die de krant per post ont vangen f5,70) storten of overschrij ven op postrekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad of op één van onze rekeningen bü de Am- sterdamsche-, Twentsche- of Rotter- damsche Bank te Haarlem. Als U er prijs op stelt, dat het abon nementsgeld voortaan automatisch van Uw girorekening wordt afge schreven, wilt U dan een machti gingsformulier aanvragen bij onze administratie? „Au revoir monsieur". Zij zag hem gaan naar de uitgang, hij keek om en groette nog eenmaal met zijn hand. Zij knikte terug. Het geluk was begonnen. Dat het geluk was wat haar te beurt was gevallen, betwijfelde Pauline geen ogen blik. Terwijl zij haar werk bleef doen en vriendelijk haar klanten te woord stond, zong het binnen in haar, zij dacht maar aan één ding en dat maakte voor haar alle werk licht en elk antwoord, dat zij geven moest, lag al van tevoren gereed. Toen zij om zes uur de zaak verliet, wist zij zich een uitverkoren vrouw, die door God en de mensen bemind werd. Thuis waste zij zich, kamde zorgvuldig haar haar en trok haar mooiste jurk aan. Om half acht was zij terug bij de hoofddeur. Paul wachtte op haar. „Zeg mij eerst", vroeg hij, „hoe je heet". Toen zij antwoordde dat zij Pau line heette, zei hij dat zij vast en zeker voor elkander bestemd waren. Hij heette Paul. Paul en Pauline. Dat waren twee namen die je niet meer van elkaar kon losmaken. Paul nam haar mee naar een circus dat in de stad voorstellingen gaf. Het circus was niet gi-oot en evenmin erg goed. De tent was maar half vol, doch Pauline, die op een van de voorste rijen zat, vermaakte zich buitengewoon met de grollen van de clowns en had dol plezier in de beide oli fanten, die in de zandcirkel rondsprongen als twee logge vlooien in een groot hemd. Gedresseerde paarden, trapezewerk, een messenwerper die feilloos de dolken liet trillen in liet hout rond de meisjesfiguur tegen het schot, alles oogstte haar dankbare bewondering. „Jammert', zei Paul, toen de avond om was, meer om haar dan om zich zelf. „Nee", zei zij. „Het blijft allemaal bestaan, het lijkt alleen maar of het voorbij is". Paul begreep haar niet, maar vroeg niet verder. Voor de deur van haar huis kuste hij haar teder ten afscheid op de mond. „Ik zie je weer", beloofde hij. „Je hebt veel gelachen vanavond". Ik heb hem lief, dacht zij midden in de nacht, een klok had al drie geslagen. Zij had geslapen zonder te dromerx. Toen zij wakker werd, wist zij het ineens heel dxxidelijk en met een zekerheid die haar zelf verraste. Zij lag met open ogen te staren naar de zoldering die zij niet eens in het donker kon ontwaren, en herhaalde het vol verbazing, en met een niet te be schrijven ontroering: ik heb hem lief, ik heb hem lief. Ach, waarom sterft een mens niet op het ogenblik, dat hij weet lief te hebben? Het is het moment, waarop het geluk de rand heeft bereikt en overvloeit, zonder op te houden, er is geen einde aan. Sindsdien veranderde de wereld voor Pauline in een onbegrijpelijk duidelijke. Begrippen werden haar helder waarover zij tevoren tenauwei-nood had nagedacht: genade, vergeving en blijdschap. En de dingen namen een vanzelfsprekendheid aan die haar een onmetelijke vrede schonk. Haar meisjesjaren waren niet vreugdeloos geweest, maar zij zag nu pas wat zij daarin gemist had, zij leken grauw maar zonder dat het haar pijn deed omdat het heden van zijn eigen lieflijkheid meedeelde aan het verleden. Zij bleef haar gewone werk doen in het warenhuis, iedere dag hetzelf de, maar zij had een geheim, dat haar niet meer kon worden ontnomen. Na de avond van het circus ging zij nog tweemaal met Paul uit. Beide keren was het zacht weer. Zij gingen naar de bioscoop en aten na afloop van de voorstelling war me broodjes in een cafétaria, waar Paul blijkbaar veel vrienden en kennissen placht te ontmoeten. Pauline hoorde al hun namen maar onthield er niet een van. Zij zag alleen Paul en meer had zij niet nodig. De tweede avond werd het laat voordat zij thuis kwam, er stonden sterren, in een zwarte lucht en de lente woei hen tegen uit de geur van het park dat zij doorkruis ten. „Houd je van mij?", vroeg Paul. „Ja", antwoordde zij. „Ik houd ongelooflijk veel van je", het klonk niet overdreven, ze zei het rustig, het was de waarheid. „Ik zou je dag en nacht bij mij willen hebben", zei hij, haar hand strelend die op zijn arm lag. „Ik ben altijd bij je", ant- woordde zij, „ook al zie ik je niet". Maar toen zij zich die avend voor het naar bed gaan ontkleedde haar moeder v/as dood, haar vader, een oude man al, sliep en in huis was het stil, zij hoorde slechts het tikken van de wekker op haar nachttafeltje zag zij zichzelf in het licht van de lamp en werd zich bewust dat zij mooi was, kuis en blank. Zij trok haastig haar nachtgoed aan en draaide het licht uit, maar bleef lang wakker liggen. En ondex-ging vaag de drang van baar geluk, dat een uitweg zocht naar een overgave die haar beangstigde, maar haar tegelijker tijd het besef gaf dat zij rijker was dan zij had gemeend. Toen Paul daarna een week, twee weken weg bleef zij had geen nieuwe ontmoe ting met hem afgesproken en toen hij terugkwam verontschuldigde hij zich: hij was voor zaken op reis geweest en had het te druk gehad om haar te schrijven, maar zijn eex-ste gang was naar haar geweest werd het verlangen naar hem in de lange dagen en nachten tot een bijna lichame lijke pijn. Toen hij eindelijk terugkwam kon zij van blijdschap niet spreken, zij hield zijn arm in de hare en luisterde naar wat hij zei zonder er iets anders uit te begrijpen dan een vervoex-ing van geliuk, die haar bijna duizelig maakte. „Houd je van mij?", vroeg hij opnieuw, dx-ingender nog dan de voi-ige keer. „Ja", zei zij, „ik houd van je". En toen zij hem kuste, hij hield haar in zijn armen en zij zag zijn gezicht in het licht van een lantaarn, ver loor zij het bezit van zichzelf, zij behoorde hem geheel toe zoals een slavin het eigen dom is van de meester, recht of slecht. Hij begon over trouwen te spreken, in korte, driftige zinnen. „Wil je?" „Ik wil alles", antwoordde zij en spx-ak daarmee uit wat zij al lang had willen zeggen. De andere meisjes viel het op dat Pau line veranderd was. Zij spraken er met elkaar over, een der vex-koopstex*tjes van de herenafdeling meende haar gezien te hebben met een knappe donkex-e man, zij waren de richting van de buitenwijken ingegaan, zij dacht er het hare van. Het was een bleek spichtig meisje dat sprak, met lelijk haar, en dat nooit door een jon gen gevraagd was. Haar jalouzie gaf haar de venijnige woorden in. Maar een der oudere winkeljuffrouwen schudde het hoofd. „Zoiets doet Pauline niet", zei zij beslist, „er is iets met haar gebeurd dat wij niet kunnen begrijpen". Het spichtige meisje, dat dacht dat deze woorden op haar sloegen, antwoordde vinnig dat alleen jonge mensen dit begrijpen konden. Het oudei-e meisje haalde haar schouders op en antwoordde niet verder. In Juni trouwde Pauline met Paul Car- pis. Zij verraste haar vader met de mede deling toen zij in ondertrouw gegaan was, liét hem het bewijs zien en antwoordde op zijn verblufte vraag, dat zij heel goed wist wat zij deed, Hij, haar vader, zou Paul lex-en kennen als de beste mens die hij ooit ontmoeten kon, zij hadden al een étage gehuurd, haar meubels waren voldoende om een begin te vormen van hun huishou ding en de rest zouden zij langzamerhand bij kunnen kopen. Op alles wat hij haal verder vroeg, en waarop zij geen antwoord kon geven, x-eageerde zij met een schouder ophalen. Paul had haar lief. Verder was er niets nodig. Haar vader, een van nature zwijgzaam man, die zich weinig met zijn dochter bemoeide, legde zich bij Pauline's beslissingen neer. Haar verzekerdheid kwam zijn gemakzucht tegemoet. Hij meende dat zij oud en wijs genoeg was om voor zichzelf te zorgen. Pauline trouwde op haar uitdrukkelijke wens in het wit en met rijtuigen. Paul, die daarvoor geld genoeg scheen te hebben, gaf haar in alles toe. Op de dag van het huwelijk droegen de koetsiers livrei en glommen de rijtuigen als hoge hoeden. In haar witzijden jurk was Pauline bijna een mooi meisje. Op het haar droeg zij een kroontje van oranjebloesem en een tule sluier hing af tot op haar middel. De meis jes uit het warenhuis, die haar als huwe lijkscadeau een schemerlamp hadden ge geven, stonden bij de opgang naar de trouwzaal, het meisje met het lelijke haar vooraan. Het bruiloftsdiner werd gehouden in de eetzaal van een klein restaurant waai-van Paul de eigenaar kende. De gas ten waren weinig in getal. Pauls moeder was overgekomen uit de stad, waar zij woonde. Een onaangenaam mens op leef tijd, die zich geneerde voor haar schoon dochter en zich zo min mogelijk met haar bemoeide. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6