777 RAC-West zet de puntjes op de i bij organisatie Tulpen-Rallye HARTENDORP O L Wordt Blauw Wit morgen kampioen? $tate (xpr§SS CENTRALE VERWARMING 'MORRIST Kruiswoordraadsel zonder zwart GROEN Co. Gouda Perfecte opzet zal rijders tot propagandisten maken Haal de Snk& spons er over! Sport op Zondag Onze puzzle 20 for fl. 1- Esa De onderwijzerssalarissen Het Hek van de Dam Enepril In de hoofdstad uit Post voor overzee ZATERDAG 31 MAART 1931 SZl2^WwTEIWATI0NAlÊ'WlPENx«AUyE W Dat de Tulpen Rallye hard op weg was het best georganiseerde automobilistische internationale evenement te worden, was ons bekend. Dat zij het dit jaar, wanneer er niet door onvoorziene omstandigheden roet in het eten wordt gestrooid, zal zijn, staat voor ons vast, sinds wij gisteren op een persconferentie van de organiserende RAC-West bij monde van voorzitter Nor- tier de détails hoorden, die de puntjes op de i zullen zetten van de welhaast perfecte organisatie van vorig jaar. Men mag dit een tikkeltje nationaal chauvinistisch vin den, maar het is altijd beter dan het natio nale chauvinisme bij sommige andere Ral- lyes, waarin de nationale auto-industrie wordt bevoordeeld of andere locale harts tochten meespelen. De rijders zullen het dit jaar niet cadeau krijgen tijdens de rallye naar de kleurige Hollandse tulpenvelden. Vier speciale étap pes wachten hen na ClermontFerrand, waar alle routes uit de verste hoeken van West-Europa samenkomen. In de tweede meestal de zwaarste nacht van de Rallye zal het Circuit du Puy de Dóme (115 km) met zijn veelvuldige regen, mist en sneeuw hen uit de slaap houden. Geen kinderach tige étappe in die verlaten streek op 1500 meter hoogte. En dan de volgende dag van Belfort naar Gerardmer de route der vijf tien bergen door de Vogezen (een andere dan vorig jaar). Nauwelijks zijn zij daar mee klaar of een tweede bergtraject, het Circuit du Bonhomme wacht hen. En dan tenslotte in de laatste nacht het circuit der duizend bochten in Luxemburg, iets inge kort vergeleken bij vorig jaar, maar nog altijd een handje vol in het duister op de slingerwegen in de Ardennen. Dan zit het ergste erop en gaan zij over Clervaux, Eindhoven, Arnhem, Apeldoorn, Hilversum en Uithoorn naar Noordwijk, waar zij Donderdag 26 April 's ochtends aankomen. Het slaapwekkende omweggetje van een paar honderd kilometer door Nederland heeft men wijselijk laten vallen. De dag na aankomst gaat het naar Zand- voort voor de klassementsproef, die zeker even spannend zal zijn als vorig jaar toen duizenden de proef volgden. Ook nu zijn alle proeven weer geheim en zal de proef op het Zandvoortse circuit pas na het be gin van de Rallye worden uitgezet. Gelijke kansen Kijk, dat is één van de dingen, die de rijders zeker kunnen doen zijn, dat het be zitten van een bepaalde nationaliteit in deze Rallye geen voordeel biedt. En evenmin het bezitten van een bepaalde wagen. Want men heeft al het mogelijke gedaan om de kansen gelijk te maken voor de man, die met een Jaguar komt die tweehonderd km per uur kan lopen en de man met een Fiat- luis die er met moeite 100 uitschopt. Dit is geen wedstrijd zoals de Rallye de Monte Carlo, waar men met zekerheid kan zeg gen, dat zij door een zware Franse sport wagen gewonnen moet worden. De nadruk ligt trouwens niet. op het algemeen klas sement, maar op de verschillende inhouds- klassen. En het aardige is, dat ook de man, die zelf graag wat „sleutelt" en een wagen opvoert of zelf bouwt, mee mag rijden, al zal hij aan zwaardere eisen moeten vol doen. Er is namelijk een standaard-klasse en een sport-klasse ingevoerd, al moet men dat laatste niet te letterlijk opvatten, aan gezien de wagens in een van deze twee klassen worden ingedeeld op basis van de verhouding tussen wagengewicht en motor vermogen. Uit hoofde van dit streven naar gelijke kansen is het onmogelijk om reeds nu de mogelijke winnaar aan te wijzen, al is het natuurlijk waarschijnlijk, dat men hem zal moeten zoeken onder de lange reeks Ral- lye-cracks, die de indrukwekkende inschrij- vingslijst met zijn kleine 300 namen bevat. Helaas zijn de Fransen slecht vertegen woordigd, maar de Britten gelukkig des te beter. Natuurlijk is Ken Wharton van de partij, die de Railye al twee maal won en bij een derde overwinnig de trophee in zijn bezit heeft. Hij start met Ford in Den Haag. En Ian Appleyard op Jaguar doet ook mee. De Hollandse inschrijving is uiteraard zeer groot en er zijn vele nieuwelingen bij. Maar ook vertrouwde namen als Klaas Barendrecht, die het met Kaiser gaat pro- beren, en Maus Gatsonides, die ditmaal op Gatso kan starten en wel vastbesloten zal zijn om de pechduivel, die hem zo vaak seizoen, dit achtervolgde in het afgelopen keer te snel af te zijn. v Goodwill Maar genoeg van deze speculaties. Het wordt wederom een schoon feest, dat ons niet alleen anderhalve ton aan deviezen op levert, maar vooral ook ons land en spe ciaal onze bollenstreek een enorme good will zal verschaffen in de vele landen, waai de kranten gedurende de Rallye lange arti kelen bevatten over dit evenement. En daarom zijn al die onbaatzuchtigen te prij zen, die haar organiseren en helpen tot een succes te maken, of zij nu op eigen kosten naar Clermont-Ferrand rijden om daar acht uur lang in het holst van cle nacht en geducht in de kou een controle waar te nemen en meteen daarna met de lijsten naar Noordwijk terug te snellen, of dat zij ADVERTENTIE I SPORTCOLBERTS behoren tot degenen, die in Noordwijk de taxi-dienst rijden, de bagage versjouwen of de duizend-en-één dingen doen, die ge daan moeten worden om de rijders het in alle opzichten naar de zin te maken. Het zijn inderdaad duizend-en-één dingen, die cte RAC-West al voor elkaar heeft, voordat de rijders er zelfs maar aan gedacht heb ben. Een enorme grondigheid en een even enorme wil om de gasten te plezieren. De beloning is, dat reeds nu de buitenlandse rijders zeggen: „Geef ons de Tulpen Rallye maar". ADVERTENTIE Waarom risico lopen bij een stofzuiger kopen GA NAAR DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990 17696 Vanaf J 2.5Ü per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. ADVERTENTIE Ravotten... Roetzwart Voetbal In gesprekken van voetballiefhebbers zijn de laatste dagen de kansen van Haarlem en Blauw Wit druk besproken. De trouwe aan hangers van Haarlem hebben het volste vertrouwen in hun club en verwachten, dat er nog een kans is op het kampioenschap. Dan moet Zondag gewonnen worden en een week later moet RCH eveneens een overwin ning behalen op de Amsterdammers, als zij in Heemstede bij de Racing op bezoek komen. Haarlem zal dan ook de resterende wed strijden tegen VSV (uit) en ADO (thuis) moeten winnen. Het is natuurlijk mogelijk dal Blauw Wil morgen wint en dai betekent tevens het behalen van het kampioenschap. KFCEDO is van minder belang. De Haar lemmers krijgen gelegenheid wat punten te verzamelen en de positie op de ranglijst te verbeteren. Met belangstelling ziet DWV de uitslag van de wedstrijd De VolewijckersVSV tegemoet. Indien de Amsterdammers hun rest erende wedstrijden zouden winnen dan hebben zij negentien punten veroverd. Tot heden hebben De Volewijckers en VSV het tot zestien gebracht. DWV krijgt in Amster dam-Noord ADO op bezoek. In de tweede klasse A van district 1 wordt UVVSchoten gespeeld. Als de Haarlem mers winnen zijn zij buiten gevaar. Laakkwartier komt in de derde klasse bij DIO op bezoek. De Haagse ploeg werd vorig jaar afdelingskampioen en speelde met HFC promotiewedstrijden. Dit seizoen hebben zij weer een kans op het behalen van de titel. Aangezien DIO de onderste plaats bezet is het te verwachten, dat de Haarlemmers zich extra zullen inspannen, om te trachten de onderste plaats te verlaten. Zij komen in de volgende opstelling uit: doel: Van Zomeren; achter: Bakker en Vons; midden: Driehuizen, Hendrikse en Van de Pol; voor: Smits, Wil- lemse, Voerman, Teunnissen en Korevaar. Bescheiden korfbalprogramma Oosterkwartier gaat op bezoek bij Victoria in Amsterdam, dat de Deze wedstrijd zal de laatste plaats bezet. Haarlemmers geen ADVERTENTIE d utoühy, rrrnnJkl oj tfw jamMuS State SxpteM fcuniJbj, VIRGINIA ITS BEST grote moeilijkheden opleveren. Giraffes te Baarn krijgt bezoek van Animo Ready en zal de punten wel aan de gasten moeten laten. Oosterkwartier 2 en Costerkwarticr 3 gaan op bezoek respectievelijk bij Koog Zaandijk 2 c.n Excelsior 2. Zij zullen vermoe delijk geen succes breken, evenmin als Aurora 2, dat in Amsterdam tegen DED 2 speelt. Handbal Na een nieuwe gedwongen rust, thans van twee weken, hopen de Haarlemse hand ballers Zondag een vrij volledig programma te kunnen afwerken. In de dames-hoofd klasse ontvangt Concordia het Eindhovense DES, dai tot nu toe slechts één punt méér vergaarde. Het komt ons voor. dat hier een goede kans aanwezig is voor de gastvrouwen, om wat verder van de gevaarlijke zóne te komen. De wedstrijd in de eerste klas (district) ConcordiaAPGS staat in hel middelpunt der belangstelling, gezien het feit, dat de Haarlemmers op de drempel van het kampioenschap staan. Behaalt Concordia uit deze wedstrijd de zege. dan kan hel de vlag hijsen, een gebeurtenis, die een fraai geschenk zou vormen voor het 65-jarig be staan dezer vereniging. Intussen is de kans op een Haarlemse zege groot, hoewel het elftal er goed aan zou doen de Amsterdamse politiemannen niet te onderschatten. In de tweede klSs dames wordt de belang rijke wedstrijd GitaHAV gespeeld. De dames van Gita zullen het tegen Den Helder niet gemakkelijk krijgen. Van groot belang is ook de ontmoeting tussen de reserves van Rapiditas en OSS in de tweede klas heren. Wij geven OSS de beste kansen, ondanks het feil, dat Rapiditas tot nu toe dc enige ploeg is geweest, die de Zandvoorters twee vcrlies- punten heeft bezorgd. Sport in 't kort GENUA—SAO PAULO 1—1. De Brazi liaanse club Sao Paulo begon haar Europese tournée met een wedstrijd tegen de Italiaanse eerste klasser Genua, welke in een gelijk spel eindigde (11). De ruststand was 10 voor Genua. De Vereniging van Christelijke Onder wijzers hield een vergadering te Utrecht. In een motie sprak de vergadering haar teleurstelling uit over het resultaat van de onderhandelingen over de jongste salaris- wijzigingen. In do motie wordt de or""1:ik heid door tweeërlei salarisschaal onrecht vaardig genoemd. Het hoofdbestuur wc-dt verzocht alles in het werk te stellen, dat deze ongelijkheid verdwijnt. Verder werd een motie aangenomen, waarin het hoofd bestuur wordt verzocht een commissie te benoemen, die de voor- en nadelen belicht van een eventuele aansluiting bij het ChrisT lelijk Nationaal Vakverbond. 1 z 3 w 5 7 8 <3 10 II 12. z 3 4 5" 6 7 8 10 it IZ In dit kruiswoord raadsel staan geen „zwarte vakjes", zodat de in te vul len woorden direct achter elkaar ge schreven moeten worden. Dit heeft de bijzondere moeilijkheid lot consequentie, dat de lengte der in le vullen woorden niet bekend is, behalve dan dat de woorden die op één horizontale rij of één verticale kolom moeten worden ingevuld tezamen twaalf letters tellen. De omschrijving van de gevraagde woorden, in de volgorde waarin zij moeten worden ingevuld, is de vol gende. Horizontaal: 1. genoeg; lichaamsvocht. 2. plaats in Gelderland; plaats in Frank rijk; dringend verzoek. 3. plaats, berucht om scheidingsfaciliteiten; Europeaan; doen de. 4. georganiseerd verzet tijdens bezet tingstijd; iemand die spannende belevenis sen zoekt. 5. iedereen; iemand van adel; niet anders. 6. akelig; jongensnaam: papier tje dat ergens recht op geeft. 7. door drenkt; term uit de beurspraktijk; dier. 3. voegwoord; wat een schip op het strand voor zeelieden is; boom. 9. medeklinker; Europees land: jongensnaam. 10. klein zaal tje; instrument voor cricketspel; officiële feestkleding. 11. zintuigen; behoeften; per soon. 12. tezamen; niet meer van deze tijd. Verticaal: 1. uitgesloten uit bepaald ge bied; resultaat van een optelling. 2. lof dicht; meppen; akelige. 3. meisjesnaam; lang smal stuk hout; verhindering. 4. mede klinker en klinker: te bezet: klinker. 5. sterrebeeld; projectiel; op dit ogenblik. 6. huldigen; van hoger gehalte; aanbieding. 7. dwaas; minder worden in kracht; berg plaats. 8. titel; kunnen goed beter zijn dan verre vrienden; op een toekomstig tijdstip. 9. klinker; tumult: windrichting. 10. Klein ste gemeenschap; behoort bij uitrusting van een hengelaar; vrouw. 11. groet; overtre ding van een zedewet; lang dun stuk hout. 12. waardoor kippen nuttig zijn; massale vrolijkheidsuiting. Oplossingen moeten ingezonden worden ADVERTENTIE BLOEM5NDAAL TELEFOON 22145 Rondje voor Piet In het donkerste hoekje van het ver der zo opgewekte Leidseplein bevindt zich café Eijlders en wanneer de vreug de om het hedendaags bestaan ons té sterk wordt, begeven wij ons soms der waarts, teneinde deze te doen verzinken in de poel van de sombere weemoed, de half-duistere atmosfeer, de lome stilte slechts af en toe onderbroken door het klaaglijk klinken van kleine glaas jes die tezamen zo sterk hun stempel op dit établissement drukken in de ver geten middaguren, waarin het nog te vroeg is om in het Victoria-hótel om jenever te vragen. Wij toeven daar dan temidden der ar tistieke makkers terwille van het contrast soms afgewisseld door commer ciële vertegenwoordigers wier stam café dit is en die er schijnen te .peinzen over het Kwaad, dat de Kunst aller wegen wordt aangedaan. Soms staan zij op uit hun verbittering en werpen dan toornig met de pokerstenen, die klette rend over de tafel rollen om meedogen loos te bepalen, dat Piet want zelfs schilders heten niet allen Aristide er wederom voor een rondje ingestonken is. Dan trekt er een stille glimlach over de vermoeide, edele gezichten. Doch niet allen wensen de afleiding, die de teerlingen bieden. Sommigen dro men voort, zoals de sombere kale, die men links in nevengaande opstelling aantreft of de geringe peinzer, die men op de uiterste rechtervleugel waarneemt. Of zij zijn zoals de tweede van rechts, die de redelijkheid beoefent en tracht véél door de vingers te zien. Of nog beter, zij doen als de resterende ring baard en spreken zachte woorden, die uit het bleke ascetengelaat vallen als paarlen uit een oester. Wij luisterden gefascineerd naar de toon van deze stem, die klonk als een verre jachthoorn, wiens geluid gedempt wordt door het omringend struweel. En de gelaten van zijn discipelen waren als klankborden voor de ideeën, die de zachte stem hen toevoerde. Wij schui felden voorzichtig naderbij, om te horen wat hij zei. Ademloos zaten wij aan. „Houden jullie ook zo van een uit smijter met gehakt", zei hij en zijn ogen waren vol idealen. Reisgenoot De man zag er zó vriendelijk uit en zijn lift-gebaar was zó innemend, dat wij wel móesten stoppen daar op de Haar lemmerweg. Hij droeg een zindelijke driekwart-jekker met bontkraag, had propere kortgeknipte haren en de zui vere blik in de blauwe ogen, die men veelal aantreft bij mensen, die al hun rekeningen hebben betaald en enige ap pels te nuttigen hebben, wanneer de dorst hen overvalt. Hij rookte een wel gestelde knak en stelde zich keurig voor, aleer hij ons voituur binnentrad. Wij schatten hem vijftig jaar en een tijdelijk defecte auto te hebben. Wij zeiden: „Meneer". Hij zei: „Jongeman". Maar hij zei nog veel meer. Hij deelde ons eerst mede, dat het zijns aanziens fraai weder was. Hij oordeelde het echt weer om er eens uit te vliegen. Daarna stootte hij ons veelbetekenend aan en gaf als zijn mening te kennen, dat het niet meevalt, de financiële consequenties van het uitvliegen te dragen, wanneer men zonder betrekking is. „Aha, meneer renteniert", zeiden wij begrijpend. „Wel- necn", zei hij schaterlachend, „ik ben werkloos". Deze bewering verschafte hem zoveel genoegen, dat hij zich wel twee minuten bleef zitten verkneuteren. Toen zei hij: „En nou kom ik zo'n beetje aan de kost door af en toe in een auto te liften". Hij liet zijn linker-oog- lid halverwege zakken en gluurde ons zo'n beetje aan. We schoven wat van hem af en onze beduchtheid nam nog toe, toen hij een referaat begon te ver zorgen over de verscheidene manieren, waarop men een bestuurder de hersens kan inslaan onder het rijden. We hiel den onze voet al bij de rem, maar hij monsterde inmiddels het haveloze inte rieur van onze wegluis en zei toen: „Nou ja, zo'n stinkkarretje zou niemand wil len hebben". Onze zucht van opluchting overstem de het geialel van ons uitgelopen lager. Ook onze metgezel scheen trouwens weer wat opgewekter, nu de druk van werkzaamheden, op korte termijn te verrichten, kennelijk van hem afgeval len was. Om geen tijd nutteloos teloor te laten gaan, begon hij ons mededelin gen te doen om te voorzien in allerlei leemten, die hij in onze algemene ont wikkeling bevroedde. Hij verklaarde dat autorijden zeer kostbaar was, dat wij zeker een vertegenwoordiger van een firma waren, die het nog niet voor de wind ging, dat zulks wel komen zou, dat zijn kinderen ook al aardig slag in het liften kregen, dat de vent, die ons daar voorbijreed, zonder twijfel een schoft was, dat de Amerikaan en de Rus elkaar de kop insloegen, maar dat het hem om het even was, aangezien hij wel aan zijn trekken zou komen. Bij dat alles lachte hij voortdurend zo smakelijk, dat men zou denken, dat zijn lediggang hem allerminst verdroot. Hij zocht een knappe Panatella uit zijn koker en begon vervolgens met raadseltjes op geven, opgewekt hinnikend, wanneer wij het antwoord niet wisten. Eerst ver zocht hij ons hem te zeggen, welke kant de rook opgaat van een Dieseltrein. die de wind meeheeft. En toen hij had blijkbaar schik in het spoor wilde hij wel eens weten op welk uur de trein zou vertrekken, die een station binnen reed en vijf minuten de tijd had om honderd passagiers één voor één te laten instappen. „Da's een goeie hè?", informeerde hij vrolijk. „Hij is raak", zeiden wij vol enthou siaste korzeligheid. Wij waren tenslotte blij, toen hij ons verzocht hem op de Herenweg af te zet ten. Hij bedankte ons vol hartelijkheid, maar toen kwam er weer die gluur van zonet in zijn ogen en sprak hij bedacht zaam: „Ik zal'ereis kijken, of ik niet een mooie Amerikaan kan pikken". Hij beende weg en liet ons achter in een zonnige lente-dag vol duistere ver warring. Van tal van zijden hebben ons ver zoeken bereikt om een Eneprilmop in deze kolommen op te nemen. Wij moe ten hiervan afzien, omdat zulks niet in overeenstemming zou zijn met het era- Comeaia begint op 3 April een reeks voorstellingen in het Centraal Thea ter van het Amerikaanse blijspel „Vader thuis" tiaar de autobiografie van Clarence Day door Howard Lindsay en Russeü Crouse. met Rie Gilhuys en de regisseur Joan Rem- melts. Op 1 April komen Johan Kaart en de zijnen voor een maand in de Klei ne Komedie aan de Amstel met ..Potasch en Perlemoer", waarin Johan Boskamp en Leo de Hartogh met Tilly Perin-Bouwmecster en Fientje Berghegge de verdere hoofd rollen spelen. Dc agenda van de Stadsschouwburg luidt: Zaterdagavond ..Het dubbel leven van Sir William" met Cruys Voorbergh en Elise Hoomans, Zon dagavond „De dood van een handels reiziger" met Louis Saalborn, Maan dagavond ..De reis van Noach op de wateren" met Jo Sternheim en Woensdagavond ..Captain Brass- bound's conversion" van Shaw door de Old Vic niet Roger Livesey en Ursula Jeans. Zondagmiddag vertoont de Neder landse Opera ..Carmen" van Bizet, Dinsdagavond ..Cavalleria Rusticana" van Mascagni en „Paljas" van Leon cavallo en Donderdag „Un ballo in maschera" van Verdi (met Frans Vroons, Theo Baylé en Gré Brou- wenstijn, onder regie van Joan Cross) Zondagmiddag spec'' het Concertge bouw Orkest onder iing van Otto Klemperer met Si Askenase als solist. Het programma vermeldt de ouverture „Iphigenie in Av.Usvan Gluck, de Symphonic nr. 29 in A van Mozart, het Pianoconcert K.V. 491 van Mozart en ,.Don Quichote" van Richard Strauss. Maandagavond concerteert de H.O.V. voor de stichting Duinrell ire de grote zaal van het Concertgebouw onder leiding van Toon Vcrhey. Hans Hols- bergen vertolkt daarbij het Viool concert van Brahms. Gé van Tooren- burg het Pianoconcert van Grieg en dc alt. Cora Canne Meyer een aria uit Samson et Dalilah" van Saint- Saëns. Dinsdagavond brengt het U.S.O. in het Concertgebouw werken van Mo zart en Franck ten gehore, onder lei ding van Paul Hupperts, met de so praan Dora van Doorn-Lindeman oJs soliste. In de kleine zaal van het Concert gebouw treedt Maandagavond het duo Medeline Foley (cello) en Irene Jacobi (piano) op en Dinsdagavond het Chigiano-kwintet, dit laatste met composities van Boccherini, Franck en Sjostakowitsj. In de Uitkijk draait de film „Twee bolhoeden gaan naar Londen" en in Tuschinski de thriller „Het complot van het houten paard" stige karakter van deze rubriek. BOEDA aan onze bureaux: HAARLEM, Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37. IJMUI- DEN Kennemerlaan 154. Oplossingen moe ten uiterlijk Woensdagavond in ons bezit zijn. Wij verzoeken op dc enveloppe te schrijven: „Oplossing Puzzle". Bij de brieven mogen geen mededelingen voor de redactie of administratie gevoegd worden omdat dit vertraging kan veroor zaken. Voor de goede oplossingen loven wij uit: één prijs van 7.50; één van 5.en één van 2.50. Oplossing van de vorige puzzle Horizontaai: i. masseur; 7. overval; 13. etter; 14. oord; 17. Veere; 18. loot: 19. te meer; 20. merk; 21. dof; 22. kommer; 24. nek; 25. i.m.; 26. vat; 27. e.p.; 28. ruk; 30. na; 32. rein; 34. Didam; 36. grap; 39. M.O.; 40. Ede; 41. mare; 43. Adam; 45. nop; 47. marge; 49. geren: 51. eer: 53. raid; 54. leek; 55. Ier: 57 ir.; 59. deel; 61. leger; 63. roef; 65. N.B.; 67. tor; 68. Ko.; 69. kil; 70. p.m.; 71. eed; 73. banket; 75. gom; 76. alom; 78. handel: 79. rage; 80. allen; 82. Noor; 83. deler; 84. lokeend; 85. niemand. Verticaal: 1. melding; 2. atoom; 3. stof; 4. set; 5. er; 6. roem; 7. Oder; 8. e.v.; 9. rem: 10. veen; 11. arren; 12. lekkage; 15. Ommen; 16. reep; 19. totem; 22. kar; 23. mud; 28. riem; 29. kamrad; 31. nadeel: 33. ion; 34. d.d.; 35. magiër; 37. rage; 38. parket; 40. Epe; 42. rede; 44. me; 46. oer: 48. ar; 50. nier; 52. Rio; 54. lineaal; 56. er; 58. rekel; 60 lommerd; 62. gok; 63. rondo: 64. fit; 66. Bello; 68. kano; 70. pogen; 72. dolk; 73. band; 74. kern; 75. gala; 77. mee; 79. rem; 81. ne; 83. de. De prijswinners zijn: 7.50: C. Kuyk, Van Wassenaarstraat 8 te IJmuiden. 5.Mej. L. J. v. d. Werf, Kleverlaan 55 te Bloemendaal. 2.50: Mevr. J. Potde Lang, Zonne- bloemstraat 27 te Haarlem. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië: m.s. „Oranje" (10 April); naar Nieuw Guinea: m.s. „Bantam" (2 April); naar de Nederlandse Antillen en Suriname: m.s. „Willemstad" (10 April); naar Australië via Engeland 31 Maart en naar Canada: m.s. „Prins Hendrik" (2 April). Op twee zulke lange vrije dagen als de Paasdagen had ik het liefst een beetje op het strand bij Rio of Montevideo of Acapulco gezeten, of met een (mij te voren geheel onbekende) barones met een bootje in dc wateren rondom Tobago of Tahiti gevaren maar als dat nou niec kan, zoek ik het dichter bij huis en daarom was ik Paaszondag in Gouda. Dat kan ook. Ik houd van zo'n klare Hollandse stad op zo'n stille dag. Het is er dan van een bepaalde en onbeschrijfelijke melancholie, die een mens goed doet. wanneer hij alleen met zich zelf over zo'n wijd marktplein slentert en dat prachtige stadhuisje be wondert. Ge gaat dan eerst wat gezelzen in het bekendste eethuis ter plaatse en ervaart, dat deszelfs prijzen tot de hoogste van Holland behoren, doende een biefstuk niet veel minder dan tweehonderd halve stui vers en een gebakken tongetje navenant. Maar de koffie is er geurig en de drie be zette tafeltjes zijn er keurig, en ge ziet uit over het marktplein en ziet alle torens rijzen tegen de wijde hemel en het is zo stil op straat, dat ge uw harteklop zich hoort vermengen met de klokkenzang en dan is het goed, zo'n dag. Zo wilt ge u dan te langen leste gaan laven aan Crabeths Goudse Glazen in die prachtige blanke kerk. Maar juist op een dag, waarop zo'n stadje het van de vreemde vreemdelingen zou moeten hebben, is de kerk gesloten en bij de koster voor het venster staat een bordje dat het onnodig is te bellen: hoe gij ook belt, de kerk blijft dicht tot aan de dienst van vijven en wie de glazen in al hun pracht wil zien glanzen, hij kome op een weekdag terug. Wanneer hij dan werken moet. dan kome hij maar niet. Zo gaat dat. Weshalve ook het kleine, aardige pijpen- museum op Zondagen gesloten blijft. Ge moogt door de heldere ruiten een blik werpen in de toebackshandel gelijkvloers, waar do dikbuikige, prachtige potten te glanzen staan boven de vloer van brede, stenen plavuizen de deur blijft dicht. Welkom, vreemdeling maar op de dag dat het u het best past kemt ge er niet in. Waarna dan toch de troost blijft van die stille stad met al haar water, haar hemel, haar hoge huizen en haar kleine stedelijke museum met zijn prachtige, klare interieur en wat oude dingen, niet zo héél veel, maar belangrijk om de sfeer met al het hoge licht en alle smaakvol geschikte bloemen her en der tot in de Chirurgijnskamer toe. Tegen de avend gaat ge dan terug. Als het niet Rio of Montevideo of Tahiti mocht zijn, zo'n Paasdag, dan Gouda maar. Ge hebt er een goede dag gehad ondanks alles wat voor uw neus, vreemdeling, dicht geworpen en op slot gedraaid was. ELIAS.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 11