Komende Jaarbeurs de grootste die ooit in ons land is gehouden Predikbeurten De Blinkert en zijn historisch aureool Radio Moors Leraren Nijverheidsonderwijs dringen aan op verbetering van pensioenen ZATERDAG 31 MAART 1951 OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 10 Buitenlandse firma's zijn in de meerderheid Santpoort ,/t Is feest vandaag" Telegram aan de regering Philips bouwt in Roermond Driehuis Inbraken in stationsgebouwtjes SCHEEPVAART HAARLEMS DAGBLAD - Bijna vierduizend fabrikanten zullen op de voorjaarsbeurs, die van 312 April te Utrecht zal worden gehouden, hun producten exposeren. Ruim 60 van de exposanten is afkomstig uit het buitenland, zodat het assortiment een uitgesproken internationaal karakter zal dragen. De netto-expositievlakte bedraagt ruim 50.000 vierkante meter. De stands hebben een gezamenlijke lengte van niet minder dan 12 km. Mede door een aanzienlijke uitbreiding van het Croeselaan-terrein is de ko mende voorjaarsbeurs de grootste jaarsbeurs, ooit in Nederland gehouden. Op het Vredenburg worden artikelen uit 22 branches geëxposeerd, welke voorna melijk consumptie-artikelen en lichte ge bruiksgoederen omvatten. De voornaamste groepen zijn textiel, huishoudelijke artike len, levensmiddelen, electro-technische ar tikelen, speelgoed en de medisch-pharma- ceutische afdeling. De machines en beno digdheden voor de industrie en de bouw nijverheid zijn ondergebracht op het Croeselaanterrein. waar producten uit 23 branches worden geëxposeerd. De belang rijkste groepen zijn: bouwmaterialen, machines, materiaal voor bouwbedrijven en de wegenbouw, transportmiddelen, ge reedschappen, werktuigen, staalproducten en verbrandingsmotoren. Benelux-texticlafdeling V- Vooraanstaande Nederlandse en Belgi sche textielfabrikanten zullen in de twee grote c-xnositiehallen op het Vredenburg in collectief verband een afdeling inrichten, waarin een collectie wollen, katoenen, lin nen en rayonstoffen en -artikelen zullen worden getoond. De inrichting geschiedt volgens het ontwerp van de Fransman Jean Saint Martain uit Parijs. De gehele parterre van het tweede jaar beursgebouw op het Vredenburg is gere serveerd voor de medisch-pharmaceutische afdeling, die hier een collectie van medi sche export-artikelen zal exposeren. Tot het assortiment behoren zowel geneesmid delen als ziekenhuismeubilair, steriliseer- apparaten, tandartsbenodigdheden, Rönt genapparatuur en gehoorapparaten. Collecteve inzendingen van België, Israel, Luxemburg. Oostenrijk, Polen, Zuid-Afrika Zuid-Slavië en Zwitserland zullen onder gebracht worden in het internationale pa viljoen op het Vredenburg. Israel is voor de eerste maal op de Utrechtse jaarbeurs aanwezig en neemt uitsluitend met textiel producten deel. Het hoofdaccent op het Croeselaanterrein ligt bij de groep bouwmaterialen, machines en materiaal voor de bouwbedrijven en wegenbouw, die deze keer in zeer grote omvang aan de jaarbeurs deelneemt. Ruim 11.000 vierkante meter oppervlakte wordt ingenomen door bouwmachines, transport werktuigen en wegenbouwinstallaties. Vier expositiehallen zijn gereserveerd voor fabrikanten van bouwmaterialen. De grootste hal op het Croeselaanterrein zal worden ingericht door de zware in dustrie die er motoren, fittingen, gietstuk- ken en koelaggregaten zal onderbrengen. Twee hallen worden gevuld door draaiban ken. copieer-, fraisbanken, boormachines en gereedschappen. Een aanzienlijk deel van het terrein is voor transportmiddelen gereserveerd. Kra nen en lieren, liften en takels, bedrijfs auto's, transportwagens, rijwielen en rij wielonderdelen en allerlei soorten hef- en hijswerktuigen zullen worden gedemon streerd. België, Luxemburg, Oostenrijk en Polen zullen voor de technische afdeling een col lectieve inzending technische artikelen, waaronder werktuigen, machines, electro- technische artikelen, apparaten en machi nes voor technische doeleinden en staal producten inzenden. De West-Duitse in dustrie heeft een eigen paviljoen opgericht waarin Duitse exportartikelen op technisch gebied zullen worden geëxporteerd. ADVERTENTIE Van ouds bekend Tel 14609 Officieel Philips - reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Dit weekend zullen de geestdrift en de vrolijkheid in brede banen over het witte doek van het Santpoortse Jeugdhuis golven want de eerste grote film van de jonge Franse regisseur en acteur Jacques Tati schiet de kolder bij duizenden lumen tege lijk over het linnen venster. De kermis doet zijn opheffende kracht in het doezelige Saint Sévère-sur-Indre gel den, het hele dorp staat op zijn kop en bovenal de slungel Francois, postbode bij de gratie van zijn gammele fiets, wordt op gejut tot een „oer Amerikaans" mens, die er tenslotte in zou slagen zijn brieven te bestellen nog voor de afzenders ze geschre ven hadden, indien niet voor die tijd de lampions zouden zijn gedoofd, de guirlan des weggehaald en deze filmburleske, die herinneringen oproept aan Harold Lloyd en Buster Keaton met het woord „Einde" be kroond zou zijn. Dat de camera naast zoveel levens vreugde hier en daar nog een vleugje ge voeligheid in de lens kreeg, verleent deze rolprent een bijzondere bekoring. Op het ogenblik bouwt Philips te Roer mond, aan de grens van de gemeente Maasniel, een fabriek met een oppervlakte van ongeveer 4000 vierkante meter. De fabriekshal staat al onder de kap. Men is thans bezig met het storien van de vloeren. De Roermondse fabriek verschaft een kleine 500 personen werk, voornamelijk vrouwelijk personeel. Einde Mei of begin Juni hoopt men de nieuwe fabriek te kun nen openen. Het oude fabrieksgebouw is reeds geruime tijd te klein. Intussen heeft Philips in Roermond nog andere plannen. Aangezien de ontwikke ling der werkzaamheden od telecommu- nisatiegebied van de in het Philipsconcem opgenomen N.S.F. te Hilversum, wat be treft de behuizing aan het Hilversumse be drijf, niet te vervullen eisen stelt, is het niet uitgesloten dat men de houtwarenfa- briek der N.S.F. over zal brengen naar Roermond. Philips zou daartoe te Roer mond een tweede fabriek willen bouwen, ditmaal voor de vervaardiging van radio- en telexkasten. Het plan is om in Mei een begin te maken met het overbrengen van een gedeelte van de houtwarenfabriek, die tijdelijk ongeveer 2000 vierkante meter ruimte van de huidige nieuwbouw ter be schikking zal krijgen. De radio- en telex- kastenfabriek, een sterk gemechaniseerd bedrijf, zou aan ongeveer 150 personen werk verschaffen. Een kern van vaklui wordt uit Hilversum overgebracht. Het overige personeel wordt in Roermond op geleid. De thans in aanbouw zijnde fabriek zal in de toekomst werk verschaffen aan on geveer 800 man. Donderdagochtend om twee uur zagen twee surveillerende agenten een man over de De Genestetlaan fietsen. Hij verdween zo plotseling in de Hofdijklaan, dat de beide agenten argwaan kregen en hem ach terna gingen. Zij vonden voor een tuintje een leeg geldkistje op de grond liggen met een strookje papier er op geplakt: „Drie- hu is-Westerveld". Men vermoedde onmiddellijk een in- braakje in het stationnetje van Driehuis on inderdaad: het loket was geforceerd. Met speurhonden is de spoorlijn afgezocht en men constateerde daarna ook een in- braakje in de halte Zeeweg. De dader was echter niet te vinden maar een fiets, die in de Hofdijklaan werd ge vonden, namen de politiemannen zeker heidshalve mee. De volgende ochtend kwam er een oude b-konde van de politie naar het bureau zijn fiets op tc halen, die die nacht u 1 zijn schuur gestolen zou zijn. De politie zag natuurlijk verband tussen deze beide gevallen, maar de bestolene ontkende pertinent iets met de inbraken maken te hebben gehad Tijdens de algemene vergadering van de Nederlandse Bond van Leerkrachten bij het Nijverheidsonderwijs, welke gisteren in hotel de Leeuwerik te Haarlem werd ge houden en waarover wij in een deel onzer vorige editie reeds berichtten, hebben tal van afgevaardigden van alle afdelingen zich langdurig bezig gehouden met het afhandelen van een agenda waar op voorstellen prijkten over de pension nering, de rechtspositie, de salariëring en enige andere onderwerpen die blijkbaar de warme belangstelling van de leden ge nieten. Zo bleek men zich vooral het lot der gepensionneerden aan te trekken. Een voorstel om de regering een telegram te sturen waarin er met kracht op werd aan gedrongen om aan de onhoudbare toestand van de gepensionneerden zo spoedig moge lijk een einde te maken, werd niet alleen met algemene stemmen aangenomen, maar ook met een ovationeel applaus begroet. Verscheidene afdelingen hadden ten aan zien van de pensionnering een aantal noten op ha3r zang die na enige discussie in de vorm van een voorstel werden aangenomen. Het hoofdbestuur kreeg hiermee de taak om er onder meer voor te ijveren dat tech nische leraren de mogelijkheid wordt ge boden zoveel dienstjaren „in te kopen" dat zij het maximum-pensioen hebben bereikt als zij pensioengerechtigd zijn. Onder het motto „Gelijke salariëring, gelijke pension nering" zegde het hoofdbestuur zijn volle medewerking toe. Voorts zal er op worden aangedrongen dat de mogelijkheid wordt opengesteld om op 60-jarigc leeftijd ge- pensionneerd te worden. Politieke delinquenten De afdeling Rotterdam bracht heel wat leven in de brouwerij met het voorstel om politieke delinquenten niet toe te laten als leerkracht bij het nijverheidsonderwijs en deze uitspraak ter kennis van de regering te brengen. Voor het begin van de vergadering had den de Rotterdammers pamfletten ver spreid waarin zij hun voorstel nader toe lichtten en het een gevaar noemden dat deze delinquenten opnieuw de gelegenheid zouden kunnen krijgen de hun toever trouwde jeugd met „autoritair gestemde denkbeelden" te vergiftigen. Verscheidene tongen kwamen los om tot een juiste kwalificatie van het voor en tegen te komen. Tenslotte werd het voor stel van Rotterdam aangenomen met dien verstande dat politieke delinquenten, wie het onderwijs geven door een zuiverings commissie of een tribunaal was verboden, uit het lerarencorps zouden worden ge weerd. Staande de vergadering werd een voor stel aangenomen om er voor te ijveren dat de pensioenen voor alle gepensionneerden op een minimum van 2400,per jaar zouden worden gebracht. Ontvangst ten Stadhuize Om ongeveer zes uur werden de deel nemers aan het congres door het voltallig college van Burgemeester en Wethouders te Haarlem op het Stadhuis ontvangen, waarbij de burgemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, de gasten toesprak. Mr. Cremers zei van mening te zijn dat het beroep van leraar bij het N.O. bijzonder aantrekkelijk was en dat een nauw contact met het bedrijfsleven niet zou nalaten zijn vruchten af te werpen. Zonder industria lisatie, zo vervolgde de burgemeester, kan Nederland niet op de been blijven en hij voegde daaraan toe, dat die industrialisatie in gevaar zou komen als men niet de be schikking had over een uitstekend nijver heidsonderwijs. Hij achtte het wenselijk dat het aantal leerlingen, dat N. O. genoot, zou toenemen. Mr. Cremers zei het op prijs te stellen dat het besluit was genomen om in Haar lem de algemene vergadering te houden en wenste de deelnemers tastbare resultaten toe. De voorzitter van het hoofdbestuur, de heer G. N. Meurs, dankte de burgemeester voor zijn hartelijke woorden en de vrien delijke ontvangst waarna men nog enige tijd in de hal van het Stadhuis gezellig bijeen bleef. Feestavond Na een gezamenlijk diner bood de af deling Haarlem de congressisten een ont spanningsavond aan. Onder regie van de heer Frans Hesmerg bracht het cabaret gezelschap de Groote Beer enige uren vro lijkheid met een vlot en amusant pro gramma. Voorts werd de bedrijfsfilm van een Haarlemse chocoladefabriek vertoond. Tijdens de pauze werd een verloting ten bate van de ondersteuningsfondsen van de Bond gehouden. Vandaag wordt het congres met een huis houdelijke vergadering besloten. ZONDAG 1 APRIL 1951 HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Zaterdag 7.30: Ds. P. J. Mackaay. Avondge bed in de Consistoriekamer. Zondag 10: Ds. W. J. van Elden, H. Doop. 4: Liturgische Dienst voor Doofstommen en Slechthoren den in de Consistoriekamer. 7: Ds M. L. W. Schoch, van Rotterdam. Jeugddienst. Orga nist: Egbert Vos. Nieuwe Kerk. 10: Ds. E. Pot. Noorderkerk. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 10.30: Ds. J. Brons geest. 7: Ds. A. J. van Rhijn. Oosterkerk 10: Ds. D. C. van Wijngaarden, van IJmuiden. Kapel Sarepta. 9.30: Ds. A. J. van Rhijn. Kinderkerk. 10.45:*1 Ds. B van Gelder. Ba- kenesserkerk. 9.30: Dhr. M. Boschma, van Rotterdam. Kinderkerk. 4.305.30: Padvin- dersvoorjaarsdienst. O. P. V. Dr. v. d. Loos. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. G. J. Waarden burg. Jeugdkapel. Noord. 10.30: Dhr. F. R. Aschoff. Oost 10: Dhr. M. A. Groen. Centrum 10: Dhr. A. Zonnevylle West 10: Dhr. J. Jongkind. Ver. van Vryz. Hervormden, Ja- cobstraat 6. 10.30: Ds. J. Heidinga. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 1 Avril a 10 h. 15: Service présidé par le pasteur G Forget, de la Haye. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds, W. Vroeg- indewey, Huizen. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10 en 7.30: I. Kuiper, Amers foort. Woensdag 8: Gemeenschapsavond. Vrij. dag 8: Bijbellezen. Zuiderkapel, Zuiderstraat 15. 10: Dr. Henri F. M. Pol. secretaris I. C. C. C. (Raad van Bijbelgetrouwe kerken), Am sterdam. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamen komst. 8: Jeugdbij eenkomst o.l.v. Mej. A. Punt, van de Bijbel-Club-beweging met kleurenprojectie en flanellograaf. Opwek kingssamenkomsten, Zuiderstraat 15. Don derdag 8: Ds S. Zijlstra, Eindhoven, Mara- nathalezing. Vrije Evang. Gemeente. Bake- nessergracht 65. 9.30 en 5: Ds. D. Rijkhoek, uit Dordrecht. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische aangdienst. Zondag 10.45: Ds. H. Schutz. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. C. H. Brandt. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds Hoekema. Remonstr. Geref. Kerk. 10.30: Ds! W. J. II. Hubeek. van Vlaardingen. Ger. Kerk. Kloppcrsingelkerk. 10: Ds. A M. Boeijinga. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhel- minakerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Geref. Kerk, Begijn hofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gem., Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Donder dag 7.30: Dhr. Cabaret, van Rotterdam. Oud- Geref. Gemeente, Ged. Oude Gracht 47. Maandag 7.30: Ds. E. van Dijk. uit den Haag Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30: Ds. J. W. Weenink. 5: Ds. J. W. Weenink, H. Av. Gebouw „Salem", Bakenessergracht 65. 11: Zondagsschool. 8: Jeugddienst. Dinsdag 8: Bidstond. Leger des Heils, Schagchelstr. 26. 10: Heiligingsdienst. 7: Openluchtsamen komst Ged. Oude Gracht. 8: Heilsbijeenkomst Leider: Majoor E. Harinck. Donderdag 8: Heiligingssamenkomst, Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: M. v. d. Sluis, Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschaps- bond, Linnaeuslaan 14. Maandag 3.30: Samen komst. Vergadering van Gelovigen, Park laan 21. 10: Samenkomst (Broodbreken) Gemeente des Heeren, Lange Molenstr. 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Pinksterevangelisa tie, Ged. Oude Gracht 47. 10: Samenkomst. 7: Volle Evangelieprediking. Gemeente Gods, Parklaan 21. 4: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47. 10.15: Avond maal, Evangelieprediking. 19: Evangeliepre diking. Donderdag 20: Evangelieprediking. Vrijdagmiddag 4.30: Kinderklas. Kruisleger, Wolstraat 7. 10: Wijdingsdienst. 12: Zondags school. 8: Verlossingssamcnkomst. Donder dag 8: Grote Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laat ste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zondags school. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74 10: Ned Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8. 11: Univer sele Eredienst. Ned. Ver. v. Spiritisten „Har- monia", Jansstraat 83. 10.30: Wijdingsmorgen H. J. P. Smits, Haarlem. Theologisch- Philo- sofisclie beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. H. v. d. Loos, H. Doop. Im- manuëlkerk. 10: Ds. G. Koch 7: Dr. M. v. de Voet. Ned. Prot. Bond. Bërkenstraat 10. 10.30: Ds A. van Biemen. Alg. Chr. Jeugd gemeenschap „Gideon", Achterweg 2 A. Za terdag 2.30: Kleuterklas A. o.l.v. E. Ketel lapper. 3.30: Meisjesbond B en 4.30: Jon- gensbond C. J. de Cock, van Haarlem. 7 April 10.30: kleuterklas A en 3.30 o.l.v. J. de Cock. 4.30: Blijde Boodschap voor de Jon gens o.l.v. E. Ketellapper. Geref. Kerk. Noord-Schoterkerk. 9 en 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. Leger des Heils, Ceramstraa't 4. 10 en 8: Samenkomsten o.l.v. brigadier C. Berbier, van Amsterdam. 12 en 5: Kinderdiensten. 7.15: Openluchtsamenkomst Soendaplein. Donderdag 8: Samenkomst o.l.v. luit.e v. d. Hoek. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelmi0aplein. 10: Ds. Henkels. 19: Dr. O. Norel. Kapel Nleuw-Vredenhof. 10.30: Ds. van Nieuwenhuijzen. 19: Ds. Oskamp. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Dr. O. Norel Ncd. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. Alb. Vis, Dg. Beverwijk. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Dr. P. J. Richel. 5: Ds. A. Dondorp. Koediefslaan 10: Ds. E. de Jong. Winterswijk. 5: Dr. P. J. Richel. Camplaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Ds E. de Jong. Geref. Kerk, Herenweg 111. 9.30 en 4.30: Ds. M. Vrieze AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.30: Ds D. J. Karres. uit Voorburg. Religieuze Kring. Eikenlaan 5. 10.30: Ds. A. Braakman, Ned. Herv. predikant te Amersfoort. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. H. S. Kalf. Geref. Kerk. 10: Ds. T. Spilker Openbare belijdenis. 5: Dezelfde. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. R. Dijkstra, em. pred. te Putten. Geen Jeugdkapel. Geen Zondagsschool. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Ds. C. Soutendijk, Dg., Haarlefn. Vrije Katholieke Kerk. Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 19.30: Vespers en Lof. ÓVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. Dönszelmann uit Amsterdam. 10: Jeugdka pel. 12-16 j. „Irene", Elswoutslaan 1. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. A. C. van Nood, v. Velsen. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus. H. Doop. 5: Ds. Chr. Eerhard. Geref. Kerk. 10: Ds. A. K. Krabbe, Voorber. H. Avondmaal en Openb. Gel.bel. 5: Ds. A. K. Krabbe. Geref. Kerk (Art. 31) 10: Lees dienst. 7: Ds. J. J. Verleur. Chr. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. R. E. Sluiter. Voorber. H. Av. Ned. Prot. Bond. 10: Ds. A. E. K. Pols. HALFWEG. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. A. Kraantjelek met de eeuwen-oude iep. Wanneer men aan Haarlemmers of Bloe mendalers vraagt „waar staat de Blin kert?" zal misschien wel 99 antwoorden: „bij Kraantjelek op Elswout". Vroeger zou ook een groot percentage der Amsterdam mers dit antwoord gegeven hebben. Een of twee eeuwen geleden waren Kraantjelek en de Blinkert namelijk aantrekkingspun- ten voor de hoofdstedelingen die Hartjes dag vierden. Velen maakten de reis per boot van Amsterdam naar Overveen. Na tuurlijk waren het geen vaartuigen die elk honderden feestvierders konden vervoeren, want de Brouwersvaart was toen niet bre der en dieper dan nu. Wij zijn evenwel gaan twijfelen of het hoge duin bij Kraantjelek wel aanspraak ip de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken der 21 Amerikaanse Republieken te Washington maakt men ditmaal in navolging van de UNO-Assemblee, ook. gebruik van een apparatuur, welke de luisteraars in staat stelt om het gesprokene in vier talen vertaald door een koptelefoon te horen. Door middel van een schakelaar kan men een keus maken uit de Engelse, Spaanse, Portugese en Franse vertalingen. Een technicus bezig met het controleren der ontvangtoestellen. kan maken op de naam de Blinkert. Voor ons ligt namelijk een kaart van Rijn land uit de 17e eeuw en daar staat de Blin kert niet getekend op Kraantjelek maar midden in de duinen tussen de Elswouts laan en de kustlijn. Dit feit was ook voor enige kenners van Bloemendaals historie een verrassing, maar zij waren gauw ge neigd het hoofd te buigen, omdiat zij uit ervarjng weten dat de kaarten van het Hoogheemraadschap steeds hebben uitge munt door nauwkeurigheid. De oplossing werd ons aan de hand ge daan door de heer P. van der Mije, het hoofd van de Bevolking in Zandvoort, die niet alleen het Zandvoortse archief be heert, maar bovendien bekend staat als de man die alles afweet van de duinen, waar bij hij steunt op de overleveringen van l'/2 eeuw in eigen familie. Niet alleen zijn vader maar ook zijn grootvader bekleedden een functie bij het toezicht op het duin. De vissers hadden vroeger zo vertelde de heer Van der Mije de gewoonte om hoge duinen blinkerts te noemen. Er waren er verscheidene tussen Zandvoort en Bloe- mendaal. De vissers hadden daarvoor veel belangstelling, omdat zij er hun koers naar bapaalden. De tekenaar van de kaart van Rijnland heeft blijkbaar de duintop die midden in de duinen ligt als de Blinkert uitgekozen, maar de Haarlemmers en Bloe mendalers kenden daarentegen die eer toe aan de 40 meter hoge duintop bij Kraantje lek. De Blinkert bij Kraantjelek werd tot heden aangenomen als de plaats waar Witte van Haemstede in 1304 zijn strijders ver zamelde om slag te leveren tegen de Vla mingen. Dit is zo vervolgde de heer Van der Mije niet juist. Men kent de situatie. Na de dood van Graaf Floris V in 1296 was er onrust en verdeeldheid in Holland en West-Friesland. Hiervan maakten de Vla mingen gebruik om Holland binnen te val len. Zij waren reeds in de omgeving van Haarlem doorgedrongen en de kans was groot dat zij de stad zouden bezetten. De tegenstand der Hollanders was onvoldoende om de opdringende Vlamingen te stuiten. Teneinde Haarlem te ontzetten en de Vla mingen een halt toe te roepen, vertrok Witte van Haemstede (de bastaard-zoon van Floris V) met enige getrouwen per schip uit Zierikzee en landde bij Zandvoort. Hij streefde er naar de rechten van Jan II te verdedigen tegen de Vlaamse graaf Guy van Dampierre. Witte van Haemstede landde, dat staat vast, ongeveer drie km ten Zuiden van Zandvoort. Als wij een rechte lijn trekken van dit landingspunt naar het Huis te Vogelenzang (waar zijn vader Graaf Floris V gewoond heeft en in welke omgeving hij kon rekenen op sympathie en medewer king) dan loopt die over de Tonnenberg, die ook als Blinkert bekend stond. Daar op die Blinkert zal Witte van Haemstede zijn kamp hebben opgeslagen en krijgers onder zijn banier met rode leeuw verzameld heb ben, om daarna tegen de Vlamingen slag te leveren aan het Manpad onder Heem stede, nabij Bennebroek, op welk punt de dichter Jacob van Lennep de gedenknaald liet oprichten. Als de heer Van der Mije het bij het rechte eind heeft, verliest de Blinkert bij Kraantjelek dus het historische aureool. Maar de holle boom blijft onaantastbaar in ere. Deze iep heeft alle aanvallen van stormen en zelfs van de beruchte iepen ziekte doorstaan. Hoe oud de boom precies is weet men niet, maar het is niet gewaagd van 200 jaar te spreken. Er is een gravure van 1791 en daar was het al een flinke dikke boom, die zeker ouder was dan 40 jaar. Maar toen was de iep nog gaaf van stam. De vaders en moeders die in die tijd verlegen zaten met de vraag der kinderen waar hun nieuwe broertje of zusje vandaan kwam, konden toen nog niet van de holle boom bij Kraantjelek gewagen. N Mr. L. Ph. C. van den Bergh vertelt in zijn Nederlandse volksoverleveringen dat de naam „Bakenes" het oudste gedeelte van Haarlem, afkomstig is van een verering van Bacchus, die een heiligdom bij Kraan tjelek gehad moet hebben. Op deze plaats stonden zeer zware eiken, het woud van Bacchus. Uit een der bomen siepelde ge stadig water. Onder de grond zijn wijn gaardwortels gevonden en ook sporen van een oud gebouw. Een sage wil dat op die plaats het dorp Ruk-aas gestaan heeft. Alamak, 30 te Alexandrië. Albireo, 29 v. Hamburg te Antwerpen. Almkerk, 29 n. Manilla. Alnati, 29 v. Rlo de Janeiro n. Santos. Altair, 30 te Recife. Ampenan, 29 te Penang. Amstelvaart, 29 te Le Havre. Arendsdijk, 29 v. Baltimore te Norfolk. Algenib, 28 v. Baltimore n. Nederland Andijk, 30 te New Orleans v. R'dam. Ariadne, 29 v. Leixoes, Arunda, pess. 30 Gr. Abaco Bahamas. Aagtedijk, 29 te New York v. R'dam. Alhena, pass. 30 St. Vincent Kaap Verd. Eil. Alphard, 29 v. Montevideo. Akkrumdijk, 29 v. A'dam n. Bremen. Arnedilk, 29 v. Pt. Arthur te New Orleans. Averdijk, 29 te Hamburg v. R'dam. Axeldijk, 29 v. Philadelphia te Baltimore. Aardijk, 29 120 m. W. Scllly's Alpherat, 28 780 m. NO. Guadeloupe. Armilla (t), 29 n. Haiphong. Aludra, 29 975 m. NO. Sombrero. Alwaki, 29 780 m. O. Trinidad. Aardijk. 31 Le Havre verw. Adinda, 26 n. Pladju. Agatha, 25 n. Pladju. Almkerk, 31 v. Hongkong te Manilla. Amsteldiep, 30 te Gibraltar. Annenkerk, 31 te Fremantle. Antonia, 25 v. Pladju n. Saigon. Amstelpark, 31 v. Genua te Marseille. Arendsdijk, 30 n. New York. Arundo, pass. 31 Key West. Arkeldijk, 30 bij Great Bahamas. Bali( 30 nm. te Singapore verw. Blltar, pass. 29 Minicoy. Boschfontein. 29 nm. bij Gibraltar. Bintang, 29 120 m. W. Kp. St. Vincent. Boskoop, 29 840 m. NO. Guadeloupe. Baud. 30 te Djakarta. Baarn. 29 1075 m. ZW. Flores. Barendrecht, 30 Algiers gepass. Botssevain, 30 v. Hongkong te Manilla. Blijdendijk, 3 April 20 u. Hoek v. Holland verw. Bonaire, 30 n. Paramaribo. Breda, 30 n. Georgetown. Caltex Pernis, pass. 29 Finisterre. Corilla, pass. 29 Perim. Clavella (t), 29 300 m. W.ZW, Porta del Gada. Coryda (t), 30 te Pulu Bukom verw. Cistula (t), 29 n. Piraeus. Caltex Delft, 31 te Sidon v. R'dam. Ceronia, 3 April te Curacao verw. Castelbianco (tr.), 30 375 m. W. Siberut. Cottica, 30 v. A'dam n. Antwerpen. Danae, pass. 29 Burlings. Dorsetshire (repatr.), 30 180 m. NW. Enggano eil. Diemerdijk, 29 300 m. W.ZW. Porta del Gada. Duivendrecht (t), 30 te Calabar. Drente, 31 v. Bombay te Cochin verw. Delft. 31 v. Lebu n. Talcahuano, Eendracht, pass, 29 Mnlta. Ena, 29 v. Freetown n. Curagao. Enggano, 29 dwars Elba Cape Rode Zee. Esso Amsterdam (t), 29 540 m. N.NO. Flores. Esso Rotterdam (t), 20 420 m. W. Flores. Ganymedes, 30 v. Rio dc Janeiro te Recife. Gooiland, 30 te Montevideo. J Kromhout, Bevestiging Diakenen. 11.43: Kinderkerk. 7: Ds. C. J. Meilink, Badhoe vedorp. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds. D. Zwart, HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. J. C Salverda. 7: Ds. Kalf, van Bennebroek. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. Ncd. Herv. Kerk. Dorp. 9.30: Ds. M. M. de Jong. 6.30: Ds. M. C. Don Abbenes. 9.30: Cand. J. Irik. 6.30: Ds M. M. de Jong Bethel Kapel. 3: Afscheid Cand. J. Irik. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. IJ. v. d. Zee. BADHOEVEDORP. Ned. Herv. Kerk. Im- manuëlkerk. 10: JDs. C. J. Meilink. 5: Ds. H. H Tulp. Geloof- en Liefdekerk. 10: Ds. H. H. Tulp. 7: Ds. C. J. Meilink. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds P. Warmenhoven. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk 10 en 3: Dhr. A. C. Brörens. Geref. Kerk. 10 en 3: Ds. P. Riemersma (Afscheid). SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. P. A Tichelaar. 6.45: Bijzondere Kerkdienst. Ds. H. W. Kelder Jr., Utrecht. 6.45—7: Zangdienst medewerking Ned. Herv. Kapelkoor. „De Toorts". 10: Ds. S. H. J. James, Amstelveen. „De Kapel" 5: Geen dienst. Jeugdhuis. 10: Jonge Jeugd Kerk. Dhr. J. A. Schreuder, Santpoort-Station. Medewerking van het Jeugdkerkkoor. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. G. H. v. d. Woord. 7: Ds. J. Kroon. West. Kon. Emmaschool, Raafstr. 9 en 10.30: Ds. J. Kroon. Evangelisatie „Bethel", Oost Kolk 17, 10: Dhr. H de Wachter, uit Beverwijk. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein 10: Ds C. de Ru. 7.30: Kerkmuziek- avond Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. H. Wethmar, Doopsgez. pred. te Zaan dam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. H E. Horstman, van Amsterdam. Ned. Chr. Gemeenschapsbond, geb. „Ons Huis", Dorps plein. Dinsdag 8: J. W. van Zeijl. Parochie H. Agatha, Gr. Krocht. H.H. Missen om 7, 8.30 en 10 de Hoogmis. 7 n.m. Lof In de week H.H. Missen of 7 en 7.45. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. C. Jonge- boer. 5: Ds. Meuzelaar. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. Th. Ruys Jr. Geref. Kerk (Art. 31) 10 en 4.30: Ds. J J. Verleur. Christ. Geref. Kerk 10: Leesdienst. 3: Ds. H. Brandsma. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud Ger. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Gouwe, 29 te Dakar. Gordias, 29 v. Tunis n. Piraeus. Grootekerk, 29 300 m. Z. Kp. Frio. Hector, 29 v. Palermo n. Algiers. Heelsum, 29 nm. v. Duinkerken te Antwerpen. Helicon, 29 v. Turksisland. Hercules, 29 v. Istanboel te Constantsa. Hersilia, 29 100 m. W. Finisterre. Indrapoera, pass. 29 24 u. Perim. Ilos, 30 v. New York n. Cape Haiti. Jagersfontein. 29 240 m. Z. Kp. Blanco. Java. 31 te Soerabaja verw. v. New York. Jupiter, 31 v. Gibraltar n. Lissabon. Kedoe, 29 150 m. Semarang. Kelbergen, 30 v. Saffi te A'dam. Kllpfontein. 31 v. Beira te Durban. Kota Agoeng, 31 v. Singapore te Djakarta. Kota Gede. pass. 30 4 u. Dover. Laagkerk. 29 v. Bombay n. Colombo. Lawak, 29 v. Soerabaja n. Balikpapan.. Leersum, 30 nm. v. New Orleans te R'dam verw. Larenberg, pass. 29 Cp. Palos. Lekkerkerk, 29 v. Marseille. Leopoldskerk, 29 v. R'dam n. Duinkerken (i.p.v. Hamburg). Leerdam. 29 420 m. O.t.Z. Kp. Race. Loosdrecht, 29 150 m. Z.ZW. Karachi. Loppersum. 2 April Vlaardingen verw. Limburg, 31 v. East London te Durban. Lucita. 30 v. Newcastle te R'dam verw. Lutterkerk, 30 te Antwerpen. Lieve Vrouwekerk, pass. 30 Kp. Comorin. Laertes, 31 bij Point de Galle Laurenskerk. 31 v. A'dam n. W. Afrika. Linge, 2 April v. Libreville te A'dam verw. Macuba, pass. 29 Ouessant. Manoeran, 30 te Genua. Maaskerk. 30 te Monrovia v. Takoradl. Mapia, 29 75 m. Z.ZW. Singapore. Marisa (t), 29 780 m. O. Montevideo. Mijdrecht (t). 29 360 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Mitra (t). 29 v. Rangoon te Chittagon. Maashaven, 30 bij Kaap Verdische eil. Malvina, 30 v. Singapore. Marken, pass. 30 Kp. Blanco. Marpessa, 1 verw. Colombo. Modjokerto, 31 te Belawan. Maas. 31 te Houston v. Mobile. Nestor, 30 v. Antwerpen te R'dam. Noordwijk, pass. 29 Finisterre. Nieuw Amsterdam, 30 (16 u.) vertrekt V. New York n. Rotterdam. Noordam, 29 480 m. O. Kp. Race. Nigerstroom, 31 te Agos. Oranjestad, 30 x. Barbados n. Trinidad. Orestes, 29 300 m. W. Falkland eil. Ophir, 31 te Singapore verw. Ovula (t), 29 n. Miri. Oberon, 30 v. Aruba te Curagao. Omala, 17 April te R'dam verw. Ondina, 5 April te Gent verw. Oranje Fontein, 31 aldaar verw. Poseidon, 30 te Laguaira v. New York. Prins Philips Willem, pass. 29 Finiaterre, verm. 3/4 aank. Aberdeen. Plancius. 29 v. Makassar n. Buleleng. Prins Willem IV, 29 v. R'dam te Antwerpen. Papendrecht (t). 29 150 m. N. Sombrero. Parkhaven, 29 450 m. ZW. Flores. Prins Willem V, 30 te Hamburg v. Antwerpen. Prins Willem v. Oranje, pass. 31 Finisterre. Prins Willem II, 31 te R'dam v. Antwerpen. Prins Willem III, 31 te Gandia. Ridderkerk. 29 v. Antwerpen te R'dam. Rotti, 29 te Cheribon v. Semarang. Rijnland, 30 te Montevideo. Ruys, 30 verw. Rio de Janeiro. Riouw, 20 360 m. ZW. Azoren. Rempang, 30 180 m. ZO. Jamaica. Roepat, 30 te Amsterdam v. Balikpapan. Rotula, pass. 30 Suez. Roma (rep.), pass. 31 Malta. Saroena (t), 29 240 m. O. Singapore eil. Stad Maastricht, 29 n. Saffi. Stanvac Talang Akar (t).31 verw. Singapore. Salland, 29 200 m. O. Bahia. Salawatie. 29 v. Cheribon n. Djakarta. Slamat, 30 v. Genua n. Marseille. Soestdijk, 30 te Newport News. Stad Dordrecht, 30 v. R'dam n. Huelva. Sibajak (rep.), 30 600 m. Z.O. Dondrahead, Sarpedon, 30 v. New York n. Aruba. Stad Alkmaar, 30 v. Vlaardingen n. Narvik. Stad Arnhem. 2 April v. Huelva te A'dam verw. Stad Breda, 31 v. Colon. Stad Leiden, verm. 2 April Panamakanaal. Stad Schiedam, 30 v. Port Tampa n. R'dam. Stratheden (em. pass.), 29 v. Londen n. Sydney. Tawali, 30 te Genua. Telresias, 30 te Port Said. Teucer, 29 v. Macassar n. Soerabaja. Tjipanas, 29 v. Miri n. Mombasa. Tjisadane, 30 v. Penang n. Mauritius. Tamo, pass. 29 Fernando Noronha. Tero, 28 nog te Buenos Aires. Tjikampek, 29 180 m. O. Rio de Janeiro. Tomini, 29 375 m. NW. Flores. Tankhaven III (t), 29 n. Tj. Uban. Tiba, 29 175 m. NO. Abrothos eil. Tiberius, 20 90 m. O. Kp. Hatteras. Ternate. 30 te Soerabaja. Tibia, 31 te Montevideo verw. Tosari, 30 v. Belawan n. Makallah. Triton, 30 v. Laguaira n. Puerto Cabello. Veendam. verm. 30 (13 u.) v. R'dam n. New York Venus, 30 te A'dam v. Levant. Volendam, 2 April 21 u. Hoek v. Holland. Weltevreden, pass, 29 nm. Guardafui. Westland, pass. 30 Fernando Noronha. Winsum, 30 v. Antwerpen n. Dakar. Westerdam, 2 17 u. aan Hoek v. Holland verw. Willem Ruys. pass. 30 22 u. Point de Galle. Willemstad, 29 v. Madeira. Zonnewijk, 31 te Hamburg. Zaan, 2 April te Zaandam verw. Schepen met repatriërende» Oranje, verm. 12 April v. A'dam n. Djakarta verwacht 3 Mei. Joh. v. Oldenbarnevelt nog te IJmuiden. Grote Beer, verm. 13 April v. Djakarta n. A'dam alwaar 6 Mei verw. New Australia, verm. 2 April v. Djakarta 25 April te A'dam verw. Somersetshire, verm. 9 April v. Djakarta 12 Mei te A'dam verw. Cheshire, verm. 28 April v. Djakarta 29 Mel te Amsterdam verw. Fairsey, verm. 8 Mei v. Djakarta 2 Juni te Amsterdam verw. Sibajak, 21 April te R'dam verw. verm. 9 Mei V. R'dam 15 Juni Sydney verw. Willem Ruys, 5 April te Djakarta verw. verm. 12 April v. Djakarta 3 Mei verw. te R'dam. Asturias, 24 April v. Djakarta 17 Mei te R'dam verwacht. Dorsetshire, 29 April R'dam verw. Goya, verm. 15 Mei v. Djakarta 10 Juni verw. in R'dam. Indrapoera,12 April te R'dam verw. verm. 5 Mei v. R'dam n. Djakarta en Makassar. Kota Inten, verm. 7 April v. R'dam n. Indonesia Roma, verm. 9 April te R'dam v. Djakarta. Skaubryn, verm. 7 April v. Soerabaja verw. 30 April te R'dam. GRONDSTOFFENAANVOER Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Vrijdag aangekomen het Noorse m.s. „Brio", dat van de Noorse haven Skiën een lading van 805 ton houtstof aanvoerde.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 12