OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Agenda Amerikaanse tankcolonne heden doorgestoten over 38ste paralle Gromyko wenst Atlantisch pact op de agenda geplaatst te zien Weerbericht „Pyromaan, saboteur of gek op de Johan van Oldenbarnevelt" Hevige bombardementen op Noordelijke bruggen om Chinese versterkingen tegen te houden Franse staking nog steeds niet ten einde „Jaarbeursschip kiest zee bij stormachtig getij" Concessie over Balkan-landen vergezeld van tegen-eisén Vakbeweging wil nieuw overleg inzake de lonen Amerikaanse ambassade Het woord is aan Veiligheidsraad aanvaardt resolutie voor Kasjmir Duitse invoerpolitiek Botsing tussen auto en motor Magazijnbediende verduisterde goederen ter waarde van ƒ3000 HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 222 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Dmkkerq ZtEtder Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 31 MAART 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 75 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ZESDAGEN-RENNERS, Marathon-lopers en andere specialisten op de lange af stand kunnen het niet dan met lede ogen aanzien, hoe hun glorie verbleekt tegenover het uithoudingsvermogen van de Plaats vervangers te Parijs. Gij weet wel: het zijn niet hun plaatsvervangers, op de racefiets of op de spikes, maar die van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier. Maanden geleden (wij schreven nog 1950) hebben deze Grote Vier beraamd bijeen te komen, teneinde nogmaals een poging te doen om tot overeenstemming te geraken. Na lang aarzelen hebben zij tenslotte hun reserves (om in de sportieve termen te blij ven) naar Parijs gestuurd met de opdracht een agenda samen te stellen. Daar zit nu dit Tweede Viertal, uit de Reserve Eerste Klasse, sinds bijna vier weken, gevuld met éen-en-twintig zittingen, waarin het niet tot enig samenspel is kunnen komen. En het heeft niets anders te doen dan een agenda op te stellen. Stel u voor dat dit in uw. vereniging, of bond, of stichting geschiedde. Dat er ruzie was in het bestuur (dat is misschien wel eens gebeurd), dat de minderheid en de meerderheid een koude oorlog tegen elkaar voerden (ook dat is niet ondenkbaar), dat de twistenden tenslotte besloten tot een poging om de zaak bij te leggen en dat zij het daarna in één-en-twintig vergaderingen nog niet eens konden worden over de agenda. Lang voordat het zover was zou uw algemene vergadering het hele bestuur al hebben gewipt. Dat gaat evenwel in dit geval niet. De plaatsvervanger Gromyko (Sovjet- Unie) heeft na zich wekenlang te hebben boos gemaakt, na even boze antwoorden te hebben aangehoord van de plaatsvervanger Jessup (Amerika) en aanmerkelijk te heb ben geredetwist met de plaatsvervangers Davies (Engeland) en Parodi (Frankrijk), waarbij hij verscheidene malen dezelfde redevoering heeft afgestoken, tenslotte enige wrikbaarheid getoond. Moskou heeft blijkbaar opgebeld en gezegd: geef maar eens iets toe. In de negentiende zitting, na een uur opspelen omdat de drie anderen hadden gezegd, dat de Sovjet-Unie de vredesverdragen voor de Balkanlanden had geschonden, deed hij knorrig een soort con cessie. Het kwam erop neer dat hij afzag van zijn standpunt, dat de vier ministers van Buitenlandse Zaken in de eerste plaats de demilitarisatie van Duitsland zouden moeten bespreken. Het is niet onduidelijk waarom de drie andere reserves dat (na mens hun regeringen) niet willen. Als zij erin toestemden zou het betekenen dat zij de opneming van West-Duitsland in het Atlantische verdedigingsplan zouden moe ten prijsgeven zonder enige waarborg ten aanzien van groter geschilpunten. Welnu, hij vatte de demilitarisatie van Duitsland ditmaal in één agendapunt samen met de vermindering van de strijdkrachten van alle vier Groten, de vaststelling van een bewapenings-pèil, internationale controle op de gedeeltelijke ontwapening en ten slotte „andere maatregelen tot wegneming van oorlogsgevaar en vrees voor aggressie". Daarop werd de zitting verdaagd, want de andere drie wilden eerst zijn formule ring bestuderen om te onderzoeken of er geen adder onder het gras zat. Het vertrou wen is afwezig. Het vergadert niet mee. En nu is Gromyko met nog twee nieuwe pun ten komen aandragen, namelijk de bespre king van de vredesverdragen met de Bal kanlanden mits ook die met Italië, Duits land en Oostenrijk daarbij te berde wor den gebracht, en een bespreking over mili taire bases der Verenigde Staten in Enge land, Noorwegen, IJsland en andere Euro pese landen en in het Nabije Oosten. Zulk een opsomming herinnert er weer eens aan, dat de geschilpunten tussen West en Oost zich niet tot één of twee beperken. Dit zijn trouwens lang niet alle. Zij vormen een lange lijst. En ofschoon door Gromyko's nieuwe uitingen enige beweging in de situatie is gekomen, lijkt met name zijn laatste agendapunt niet bevorderlijk voor snelle overeenkomst, omdat de drie ande ren zich op het standpunt kunnen stellen dat die bases hun technische defensie be treffen en geen zaak voor de Grote Vier zijn. Men zou kunnen zeggen: dit kan pas aan de orde komen als men het over ge deeltelijke ontwapening in principe eens is en dan gelden als een onderdeel van weder zijdse afspraken met aanvaarding van internationale controle. Het wordt ingewik keld, nietwaar, als Vertrouwen niet mee vergadert. Vertrouwen zou en dan zélf, dus niet slechts in de persoon van een plaatsvervanger moeten presideren, om snelle resultaten te kunnen bereiken. Het ziet er nu nog steeds niet opwekkend uit. De rooskleurigste overweging is eigenlijk, dat men wederzijds voldoende hoop schijnt te koesteren om de trage worsteling met foi-mules niet op te geven. Maar als het tenslotte tot een samenkomst van cle Grote Vier zélf zou komen, zou nog moeten blij ken wat met de moeizaam-samcngestelde agenda bereikt werd. R. P. Vanmorgen heeft mr. H, A. Wassen- bergh, de Amsterdamse officier van Justi tie, die het onderzoek naar de mysterieuze branden op de Johan van Oldebarnevelt leidt, ons medegedeeld, dat er in totaal op het schip zes branden geconstateerd zijn, waarvan de eerste reeds uitbrak, toen het nog aan de Javakade in Amsterdam ge meerd lag; een van de andere moet ver moedelijk aan kortsluiting worden toege schreven. Na de vierde brand vlak bij het eiland Wight is de kapitein teruggekeerd. De officier van Justitie zeide, dat alle voor zorgsmaatregelen getroffen zijn om herha ling te voorkomen en dat hij vermoedde met een pyromaan, een saboteur of een gek te doen te hebben. Zelfs een kind zou de branden gesticht kunnen hebben. Het vuur was zeer primitief aangesticht en ontstond meestal in kasten. Er is geen be zwaar tegen het vertrek van de Oldebar nevelt. De brutaliteit van de brandstichter blijkt wel duidelijk uit het feit, dat terwijl het onderzoek in volle gang was en vijftien re chercheurs overal rondspeurden en aan be manning en passagiers verzocht was ogen en oren wijd open te houden, nog twee maal aan dek brand werd geconstateerd. Uit Tokio wordt gemeld dat Ameri kaanse tanks in Korea hedenmorgen de 38ste Breedtegraad hebben over schreden. Voor het eerst sinds Decem ber zijn thans Amerikaanse strijd krachten weer in Noord-Korea. Een Amerikaanse colonne stootte door over de grens langs de hoofdweg SeoelWonsan naar de rivier Hantan, een Oostelijke zijrivier van de Imjin, ongeveer 1 km ten Noorden van de Breedtegraad. Ten Noorden van Oeidjongboe hebben ongeveer honderd Chinezen een tegenaan val ondernomen, welke door een spervuur tot staan werd gebracht. Meer dan de helft van de aanvallers werd gedood, terwijl cle anderen zich terugtrokken, aldus een woordvoerder van een Amerikaanse divi sie. Alleen in dit gebied van het Westelijke front biedt de tegenstander enig verzet bij de opmars der U.N.O.-hoofdmacht naar de 38e Breedtegraad. Volgens berichten, afkomstig van cle ge heime dienst der verbonden troepen, zijn de Noordelijken bezig zes tot negen nieuwe legerkorpsen, ter sterkte van 150.000 tot 225.000 man, te verplaatsen in de richting van de Westelijke en centrale frontsecto ren. Het zesde Chinese legerkorps, dat in de afgelopen drie maanden in de vuurlinie is geweest, is geleidelijk aan vervangen. Hevige luchtgevechten werden Vrijdag boven de bruggen over de Jaloe geleverd, waarbij de vijand voor de eerste maal een groot aantal vliegtuigen gebruikte, teneinde te pogen de bruggen voor de Amerikaanse luchtaanvallen te vrijwaren. Over deze bruggen kunnen de Chinezen op grote schaal uit Mandsjoerije afkomstige reserve- troepen naar het Koreaanse front zenden. De hevige Amerikaanse luchtaanvallen op de bruggen over de Jaloe wijzen erop dat de verbonden legerleiding zich zorgen maakt over het grote aantal Chinese ver sterkingen dat thans over de Jaloe Korea binnenstroomt. In overeenstemming met de verwachting, dat een vijandelijke tegenaanval op handen is, is het zonder meer verwerpen van Mac Arthurs aanbod tot het openen van wapen stilstandsbesprekingen door de regering te Peking. Waarnemers te Tokio zijn van me ning dat ofschoon cle 38ste Breedtegraad in militair opzicht van weinig betekenis is, de Chinezen er uit propagandistisch oog punt het grootst mogelijke belang aanhech ten dat Noord-Kor»*^ niet door de verbon denen wordt bezet. De Amerikaanse legerleiding te Wash ington raamt de Chinese en Noord- Koreaanse militaire verliezen in Korea tot PARIJS. (Reuter). Op een middernach telijke bijeenkomst .tussen de Franse mi- qister van Vervoer en Openbare Werken, Pinay, de leidende leden van de raad van bestuur van de biis en Métro en het sta kingscomité is men er niet in geslaagd een einde te maken aan de Parijse vervoers- staking. Uit een communiqué van het ministerie van vervoer en openbare werken blijkt, dat het ministerie en de werkgevers met de stakers van mening verschilden over de betaling van het loon van de dagen, waar op is gestaakt. Het dode punt wercl bereikt op cle eis van de vakverenigingen voor een verho ging van 25 procent. Leiders van de vakbonden zeiden later, dat zij de vraag, of al dan niet de staking zal worden voortgezet, „in de handen van hun kameraden laten". De regering heeft besloten de prijzen van steenkool, gas en electriciteit te ver hogen, gedeeltelijk om de toegezegde loons verhoging te kunnen geven en gedeelte lijk om het tekort in de genationaliseerde industrie te dekken. Electriciteit zal 10 procent in prijs stijgen en gas ongeveer vijf procent evenals cle kolen voor huis brand. Voorts heeft het kabinet besloten 48.000.000.000 fr. toe te voegen aan de be grote uitgaven voor de komende 12 maan den ten behoeve van een salarisverho ging voor de ambtenaren. Sommige ambtenaren van de ministe ries voor Financiën en Arbeid hebben gis teren een dag gestaakt. Sommige kiosken, die tabak, sigaretten en lucifers (staatsmonopolies) verkopen, waren gesloten en een aantal inspecteurs van winkels en fabrieken bleven van het werk weg. In het arsenaal van Brest staakt men thans reeds tien dagen en in dat van Lorient twee clagen. 22 Maart op 760.000. Dit cijfer ligt 136.300 hoger dan de vorige raming van twintig Februari. Luxemburgers naar Korea De regering van Luxemburg heeft mede gedeeld, dat zij een officier, vier onderoffi cieren en. negen-en-dertig soldaten naar Korea heeft gezonden, die in het Belgische bataljon zullen worden opgenomen. Verliezen der verbonden troepen Volgens een vandaag door het secreta riaat van de U.N.O. gepubliceerd niet- officieel rapport bedragen de verliezen dei- verbonden troepen op Korea in totaal 228.941, waarvan 25.374 doden, 128.394 ge wonden en 75.173 vermisten. Voor Neder land zijn de cijfers respectievelijk 28, 82 en 2, in totaal 112. DE ECHTHEID VAN SHAKESPEARE De boeken-antiquair Alan Keen heeft Vrijdag te Londen verklaard te kunnen bewijzen, dat Shakespeare inderdaad de auteur is van de aan hem toegeschreven toneelstukken. Hij baseert zijn mening op een in 1650 uitgegeven exemplaar van „Halls Chronicles", dat meer dan vierhon derd kanttekeningen bevat in een hand schrift uit de tijd van koningin Elisabeth. Dit werk zou het „notitieboek" van Shake speare zijn geweest. Omtrent het hand schrift van de toneelschrijver is weinig bekend, daar men slechts zes handteke ningen van hem kent, welke echter nogal uiteenlopen. Mr. J. Milius: Mr. J. Milius, directeur van cle Utrechtse Jaarbeurs, heeft verklaard dat de aange kondigde overschakeling van de civiele op de militaire productie belangrijke conse quenties zal hebben. De schaarste aan tal van artikelen zal eerder toe- dan afne men. Aangenomen mag worden dat de industrie met artikelen, vervaardigd uit nieuwe grondstoffen, ter markt zal komen. De jaarbeurs kan bij deze overschake ling een belangrijke functie vervullen. Op Maandag 9 April worden op de jaar beurs de leden van de materieelraad van het Nederlandse leger en de consultatieve groep voor de wederzijdse militaire hulp verlening, verbonden aan de Amerikaanse ambassade, ontvangen. Op Dinsdag 10 April zal de jaarbeurs worden bezocht door de Beneluxraad van het leger. Op Woensdag 4 April wordt op de jaar beurs een „bouwdag" gehouden, waar cle minister van Wederopbouw en Volkshuis vesting een rede zal uitspreken over „De huidige aspecten van de betalingsbalans in verband met het bouwplan 1951". Voorts zal prof. dr. ir. J. P. Mazure spreken over „De waarde van objectieve voorlichting over en de beoordeling van bouwmate rialen en bouwmachines". „Het jaarbeursschip kiest zee bij een stormachtig getij. De economische verhou dingen vertonen grote schommelingen. Voor cle ter beurze geëxposeerde artikelen zal evenwel op een zeer levendige belang stelling kunnen worden gerekend. Ieder, die bij de handel is betrokken, zal zijn uiterste best doen, zo mogelijk, zijn voor raad aan te vullen of zich willen oriënte ren omtrent eventuele vervangingsarti kelen", aldus mr. Milius. PARIJS (United Press). De Rus Gromyko heeft gisteren geëist, dat nog twee punten zullen worden opgenomen op de agenda van een toekomstige ministers conferentie der grote .vier, namelijk „het Atlantisch pact en de oprichting van Ame rikaanse militaire basis in Engeland, Noor wegen, IJsland en in andere landen van Europa en het nabije Oosten en de vredes verdragen met Italië en de Balkan-landen en schikkingen der Grote Vier betreffende Duitsland en Oostenrijk, met inbegrip van, denazificatie, democratisering en behande ling der oorlogsmisdadigers". Gromyko kwam met deze nieuwe punten, nadat hij op de man af had geweigerd zijn voorstel van twee dagen geleden op te hel deren waarvan Westelijke gedelegeerden hadden geloofd, dat het een eind zou maken aan de impasse op de agenda-conferentie. Zijn voorstellen van gisteren kwamen al even onverwacht als dat "van twee dagen geleden en men krijgt de indruk, dat de Rus van plan is de agenda-besprekingen nog wekenlang uit te spinnen alvorens men definitief tot overeenstemming zal komen. Gromyko had geweigerd de zitting van gisteren achter gesloten deuren te houden. Hij zei, dat hij het Atlantisch pact en cle Amerikaanse militaire bases op de agenda wildé brengen omdat deze kwesties be langrijk zijn in de verbetering van de be trekkingen tussen Rusland, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk. Terwijl de Westelijke plaatsvervangers elkaar nog verbaasd aankeken, voegde de Rus daar minzaam aan toe: „De Sovjet delegatie spreekt de hoop uit, dat deze voorstellen de instemming van het Westen kunnen wegdragen". Westelijke zegslieden spraken later van een afleidingsmanoeuvre, om propaganda-redenen. Het tweede punt schijnen de Russen naar voren geschoven te hebben als tegen aanval op cle eis van het Westen om te gaan praten over cle schending van de vredes verdragen der Balkan-satellieten wat be treft de militaire clausule en die der men senrechten. Gromyko kwam het Westen daarin tege moet, maar maakte het punt onaanvaard baar door Italië er bij te halen en er de eis aan te koppelen dat men gaat praten over denazificatie, democratisering en oorlogsmisdadigers in Duitsland en Oosten rijk. Een groot deel van de zitting van viel en een kwart uur werd besteed aan de mislukte pogingen van het Westen om Gromyko over te halen zijn voorstel van twee clagen geleden toe te lichten. Her haaldelijk zeide cle Rus, dat er niets toe te lichten was en dat het punt duidelijk was zoals hij het gesteld hacl. Pas op het laatste ogenblik schoot hij zijn twee nieuwe pijlen af. Het bezoek van de Prins aan Uruguay wordt gekenmerkt door grote hartelijk heid en eenvoud; overal wordt Prins Bernhard door de be volking met enthou siasme begroet. Hier :ien we de Prins tij dens een wandeling door de belangrijkste winkelstraat van Montevideo, de Ave- lida IS de Julio. Geen statietocht, doch wel een bewijs van de on gedwongen Uruguay- se hartelijkheid. De Russische gedelegeerde op de conferen tie der plaatsvervangers te Parijs, Andrei Gromykoverlaat met ondoorgrondelijk gezicht het Palais Rose. Eergisteren deed hij een fikse concessie. Maar gisteren kwam hij met onverwachte voorstellen, die het Westen weer voor problemen plaatsen. „Door de jongste beslissing is de zaak niet afgedaan" In een Vrijdagavond voor de radio ge houden beschouwing over de jongste loon- "ronde heeft de heer A. Vermeulen, secre taris van het N.V.V., gezegd dat van de zijde van de Raad van Vakcentralen er ernstig naar gestreefd wordt in de kortst mogelijke tijd opnieuw met de regering om de tafel te gaan zitten en het gehele vraag stuk van lonen en prijzen te bespreken. „Het heeft het N.V.V. buitengewoon onaan genaam getroffen, dat cle staatssecretaris van Sociale Zaken reeds verklaard heeft dat komende besprekingen zeker niet zou den lopen over de verdergaande loonsver hoging. Indien cle regering werkelijk van mening is, dat door haar beslissing cle zaak voor de vakbeweging afgedaan is, dan maakt zij een zeer ernstige fout. Het is te naïef te veronderstellen, dat een vakbewe ging, die zichzelve respecteert, daarin be rust. In feite komt een dergelijke houding neer niet op een geleide loonpolitiek, maar op een gedicteerde loonpolitiek. „Het wil mij", aldus de heer Vermeulen, „voorkomen dat de regering er zeer verstandig aan zal doen het overleg opnieuw te openen, ten zij men met alle geweld een conflict met cle vakbeweging wil forceren, met alle gevol gen van dien. Ik heb geen enkele reden om _dat te veronderstellen." „Thans is niet het evenwicht hersteld tussen lonen en prijzen, maar is de koop kracht van iedere loontrekkende met 5 pet. verlaagd. Komt daar clan nog het toeken nen van de dispensatie bij, dan betekent clat, dat geen enkele vergoeding voor de stijging van de kosten van levensonderhoud gegeven wordt en dat dus de koopkracht van de arbeiders, vallende onder de dispen satieregeling, met 10 procent wordt ver laagd. Bovendien is te verwachten, dat de zelfde bedrijfstakken, die in September in moeilijkheden waren, ook nu een dispen satie-aanvrage zullen indienen. Dat be tekent, dat er zelfs arbeiders kunnen zijn, die door deze dispensatieregeling in verge lijking met het vorig jaar een daling van hun koopkracht met 15 percent tegemoet zouden kunnen zien. Dit kan natuurlijk niet." Wie zal Chapin opvolgen (Van onze parlementaire redacteur) Sedert enige tijd gaan er geruchten dat cle Amerikaanse ambassadeur in Den Haag, cle heer Selden Chapin, binnenkort naar elders zou worden overgeplaatst en dan vervangen zou worden door mevrouw Mesta, thans gezante van de Verenigde Staten in Luxemburg. Sinds enkele clagen nemen cle aanwij zingen toe dat een dergelijk plan bij pre sident Truman ernstig in overweging zou zijn. Met opzet vermeld ik hier president Truman, want, als ik mij niet vergis, ziet het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken wel in dat, ingeval er een nieuwe ambassadeur naar Den Haag zou moeten gaan, deze tegen de belangrijke taak van Amerikaanse diplomatieke ver tegenwoordiger in Nederland volkomen opgewassen zou moeten zijn. Het geval doet zich echter voor dat mevrouw Mesta een persoonlijke vriendin van het echt paar Truman is. Dit zou mede invloed hebben uitgeoefend op haar benoeming in Luxemburg. Toen zij in 1949 poogde een diplomatieke post te krijgen viel aanvan kelijk de keus op Denemarken. De Deense pers heeft destijds daartegen dermate ge protesteerd dat men er van afzag me vrouw Mesta naar Kopenhagen af te vaar digen. De wijze waarop Deense kranten toen over het geval schreven blijve voor rekening van die bladen. Nu echter de kans zou bestaan dat Nederland mevrouw Mesta aan het hoofd van de Amerikaanse ambassade hier te lande gesteld zou zien, is een waarschuwend woord toch wel op zijn plaats. Mevrouw Mesta was voor zij cle diplo matieke laclder ging beklimmen een in en ook buiten Washington vermaarde gast vrouw. Dank zij haar rijkdom en ongetwij feld tevens dank zij haar begaafdheid als gastvrouw wist zij schitterend te ontvan gen. Maar, hoe schoon dit op zichzelf mis schien ook moge zijn, het is niet vol doende om de functie van ambassadeur in Den Haag naar alle eisen te kunnen ver vullen. Aan met veel klatergoud, cham pagne e.d. opgezette ontvangsten bestaat thans geen behoefte. Het doel is ernstige arbeid te verrichten, arbeid waarbij een grote mate niet- alleen van kennis, maar ook van ervaring en tact nodig is. Kortom: degene die de leiding van cle ambassade in Den Haag heeft ziet zich nu eenmaal ge steld voor een reeks moeilijke vraagstuk ken, zowel op politiek, op economisch, op financieel als op militair en nog ander terrein. Ter vermijding van misverstand zij hieraan toegevoegd clat geenszins bedoeld is te beweren, dat een vrouw tegen zulk een taak niet opgewassen zou zijn. Wan neer de Amerikaanse regering bijvoorbeeld iemand als mevrouw Roosevelt zou be stemmen voor cle ambassadeurspost in Den Haag, zou zij er staat vip kunnen maken dat een dergelijke keus met warme instemming zou worden begroet, want deze vrouw heeft in de praktijk terdege bewezen over de eigenschappen te be schikken, die nodig zijn om het ambassa- deurswerk goed te kunnen verrichten. Nu doet zich echter het geval voor, clat blijkbaar op persoonlijke motieven het Amerikaanse staatshoofd cle benoeming wil bevorderen van iemand, die, hoeveel goeds wellicht ook over haar te zeggen valt., niet beantwoordt aan cle eisen die gesteld moe ten worden. In Nederland zou men deze benoeming dan ook o.i. met wrevel ontvangen. Zij zou cle indruk wekken dat men in Washington ons land van weinig betekenis achtte en het niet de moeite waard vond hierheen een diplomatieke vertegenwoordiger van formaat te zenden. Het komt mij voor dat cle Kamercommis sie van Buitenlandse Zaken zich ten spoe digste met minister Stikker in verbinding zou moeten stellen om bij hem te infor meren of hij de nodige stappen wil onder nemen om een ongelukkige benoeming alsnog te voorkomen. Een wenk van ons ministerie van Buitenlandse Zaken aan het State Departement te Washington zou op zijn plaats zijn. Moge men in Den Haag niet aarzelen hiertoe over te gaan. Fliegende Blatter: De geest loopt meer kans zich te overrusten dan te overwerken. Omtrent het aan jhr. Van Vredcnburch, de Nederlandse administrateur van de inter nationale zóne van Tanger, overkomen ongeval, meldt Reuter, dat jhr. Van Vreden- burch bij een bezoek aan zijn in aanbouw zijnde villa in een kuil van een halve meter diepte stapte en met zijn hoofd tegen een muur viel. Jhr. Van Vredenburch zal twee weken in observatie moeten blijven voordat een definitieve diagnose kan worden gesteld. De Veiligheidsraad heeft het Brits-Ame rikaanse voorstel ten aanzien van Kasjmir aanvaard. De stemverhouding was acht voor, nul tegen en twee onthoudingen (de Sovjet-Unie en Joegoslavië). De resolutie stelt de benoeming van een vertegenwoordiger der UNO voor, die moet pogen het geschil tussen India en Pakistan te regelen. De naam van een ver tegenwoordiger is niet genoemd. Na besprekingen met Pakistan en India zou de vertegenwoordiger een demilitari satie van Kasjmir teweeg moeten brengen op basis van de resoluties, welke door In dia en Pakistan in 1948 en 1949 werden aanvaard. De resolutie verzoekt verder beide lan den in te stemmen met arbitrage inzake alle kwesties, clie door de vertegenwoordi ger der UNO gerapporteerd worden. Arbitrage zal dan door een of meer scheidsrechters, aangewezen door de pre sident van het internationaal gerechtshof na overleg met beide partijen, geschieden. Alle leden van de Veiligheidsraad met uitzondering van de Sovjet-Unie namen aan het debat deel. India bracht zijn stem overeenkomstig de procedure niet uit. India heeft reeds verklaard zich niet te kunnen verenigen met de clausules van de resolutie, in het bijzonder met die betreffende de arbi trage. BONN (ANP) Duitse deskundigen werken thans aan de opstelling van een invoerplan voor de tweede helft van 1951. De Duitse regering is door de Organisatie voor Europese economische samenwerking tot de indiening van zulk een plan uitge nodigd, nadat de raad dezer organisatie de oorspronkelijke Duitse voorstellen tot het opheffen van de betalingsmoeilijkheden voor het grootste deel heeft afgewezen. Het directoraat van de O.E.E.S. heeft, naar ons van de zijde van het ministerie wordt verklaard, zich verzet tegen het Duitse plan om de lopende invoervergunningen ten volle te honoreren. Deze vergunningen, die een waarde van ruim vijfhonderd mil- lioen dollar vertegenwoordigen, zullen op wens van de O.E.E.S. nog eens worden onderzocht op hun doelmatigheid. Tegen over het Duitse aanbod om de vrije lijst volledig te behouden, doch de geliberali seerde invoeren te binden aan quota op basis van de importen in 1950 is door de O.E.E.S. te Parijs de eis gesteld van een vast invoerprogramma. Dit moet op wens van de O.E.E.S. wor den afgestemd op de werkelijk beschik bare deviezen. Van de zijde van het ministerie van Eco nomische Zaken werd ons verzekerd, dat bij de te verwachten- tweezijdige handels besprekingen, onder meer met Nederland, de Duitse regering zich bereid zal ver klaren de in de verdragen vastgelegde in voercontingenten na Juni, wanneer de in- voerstop afloopt, ten volle te handhaven. Autobestuurder verleende geen voorrang Op cle hoek Jan GijzenkadeVondel- weg te Haarlem deed zich Vrijdagmiddag een ernstig verkeersongeval voor, waar bij één zwaar gewonde te betreuren viel. De bestuurder van de personenwagen verleende geen voorrang aan een motor rijder, waardoor deze in volle vaart tegen de auto aanreed. De motorrijder, de 31-jarige landbouwer C. H. J. van W. uit Vijfhuizen, liep een schedelbasisfractuur op. Hij is per ziekenauto naar het Grote Gasthuis vervoerd. De motor werd zwaar, de auto licht beschadigd. De Haarlemse politie heeft de 30-jarige Haarlemse magazijnbediende J. E. G. ge arresteerd als verdacht van verduistering van een groot aantal winkelgoederen ten nadele van zijn patroon, tot een. verkoop waarde van ruim ƒ3000. In de loop van het onderzoek kwam aan het licht dat G. een aantal helers in zijn praktijken had gehaald. Zo werden nog drie mannen en twee vrouwen aangehouden. De diepe depressie, die nu ten Noord-Westen van Schotland aangekomen is trok langzaam verder in Zuid-Oostelijke richting. Ze gaat vergezeld van een uitgebreide regenzone. De invloed van de depressie zal zich ook tot over onze omgeving uit breiden, waardoor het weer opnieuw een verslechtering zal ondergaan. Wel zullen de temperaturen iets minder laag worden dan de afgelopen dagen, maar de aanvoer van polaire lucht blijft voortduren zodat nog steeds geen echt lenteweer te verwachten is. .©QNBEWOtK^; SL'CH7 KALF SEW ZWAAR BEW; GEHEEL BEW. =:M!S.T ^SNEEUW t^EGtN - •f "MOTREGEN A HAGEL 7 BUIEN K ONWEER •/^TEMPERATUUR I005:ISOBAAR •iltl BELANGRIJK NEMSLAG- GEBIED I CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN..-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST va..STAND VAN Oir TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING ,:AAN--IEDERE-HELE. CWARSSTR'E£P, IS EEN'WIND- 'LVV-'•SNELHEID-VAN VUC 'METER P£R SECONDE': ZUIDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: jj Half. tot zwaar bewolkt met plaat- i selijk enkele buien. Overwegend S jj matige wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost. Weinig verandering in temperatuur. Hoog en laag water te IJmuiden: Zaterdag 31 Maart S Hoog water: 9.57 en 22.53 uur. Laag water: 4.59 en 17.51 uur. Zondag 1 April Hoog water: 11.43 uur. Laag water: 6.36 en 19.43 uur. Maandag 2 April Hoog water: 0.37 en 13.12 uur. Laag water: 8.17 en 21.10 uur. iiiiiiiiiiaiiiiiaifliniiNaiiiaiiiaiiiiiiiiiBiiaam;

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1