U zoekt Uw voordeel! BAARS Haarlemse raadsleden drongen aan op activiteit bij de woningbouw Het crediet der minvermogenden TAXI 18000 Lincol Polish SLEUTEL WEG! ZATERDAG 31 MAART 19 5T HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT DE „SLEUTELSPECIALIST" Aanbeveling vacature gemeente-ontvanger Tentoonstelling „Jeugdland" Meer scheepvaart in Haarlem Velsens burgemeester maakte excuses Jubileum-expositie van „Op Hoop van Zegels" Maart roerde voor het laatst zijn staart B. en W. steunen Haarlems plannen van „Holland Festival" Vanmiddag geen voetbal in de afdeling Haarlem Opstelling van „Haarlem" De gemeenteraad van Haarlem heeft deze week drie middagen en twee avon den géwijd aan de behandeling van de ge meentebegroting 1951. Afgehandeld zijn de hoofdstukken „algemeen beheer", „open bare veiligheid", „volksgezondheid" en „volkshuisvesting". Voor Woensdag en volgende dagen zijn gereserveerd „openbare werken", „onder wijs, kunsten en wetenschappen", „maat schappelijke steun en voorzorg", „handel en nijverheid", „belastingen", „bedrijven" en de kapitaaldienst. Ook zal Woensdag middag een gewone agenda behandeld worden. Gezondheidstoestand der kinderen is gunstig Wethouder Bakker (A.R.) beant woordde Vrijdag vragen, welke Donder dagmiddag over de volksgezondheid wa ren gesteld en deelde mee, dat de gezond heidstoestand van de kinderen over het algemeen goed is. Van ondervoeding is geen sprake. Natuurlijk zijn er bijzondere gevallen. Daaraan wordt aandacht be steed, zowel door de gemeente als door particuliere instellingen. Bij het college zijn de plannen voor de bouw van een badhuis ten Noorden van de Jan Gij zen vaart binnengekomen. Er zal een groot bedrag nodig zijn. Mogelijk kan er in het gebouw aan de Van Egmondstraat een verlichting komen in de grote drukte als niet allen op Vrijdag of Zaterdag een bad nemen, maar een gedeelte in het begin van de week. Het doorlichten van de Haarlemse bevolking stuitte op bezwaren, omdat er geen gebouw beschikbaar is. middels is een wetsontwerp verschenen. Toch kon Haarlem aan de voorbereiding beginnen. Men zal binnenkort de beschik king krijgen over het bovengedeelte van het Consultatiebureau aan de Gedempte Oude Gracht. Verder zal een tweede arts benoemd worden. Wat de ziekenhuisruimte betreft deelde spreker mee, dat er plannen bestaan het St. Elisabeths Gasthuis met vijftien bed den uit te breiden en het Marine-hospitaal wordt voor de burgerbevolking uitgebreid. De raad heeft zich garant verklaard voor een lening van het Diaconessenhuis, waar 37 nieuwe bedden komen. Het bedrag zal echter niet voldoende zijn. Dan zijn er in Velsen plannen bij de grens van Haarlem een ziekenhuis te bouwen, waarvan de Haarlemse bevolking gebruik kan maken. Lichamelijke opvoeding Wethouder Geluk (Arbeid) zei, dat bij B. en W. een rapport over de lichame lijke opvoeding is ingekomen. Na bestu dering er van zal een voorstel over het samenstellen van een contactorgaan wor den ingediend. Spreker zette uiteen, dat het noodzakelijk is een aparte dienst voor lichamelijke opvoeding in te stellen. Hier door zal het bijvoorbeeld mogelijk worden de sportvelden goed en intensief te ge bruiken. In de laatste jaren is bij de aan leg van sportvelden het eerst gedacht aan die takken van sport, die er de grootste behoefte aan hadden, hoe gewenst en noodzakelijk een sintelbaan ook is. Als het contactorgaan gevormd is "kan gevraagd worden een urgentie-programma samen te stellen. Dan zal aandacht besteed worden aan de aanleg van een sintelbaan, zo mo gelijk gelijk met de bouw van een turnhal op een terrein ten Noorden van de Klever laan. Voorts deelde spreker mee, dat er nieuwe onderhandelingen gaande zijn over het beoefenen van basketbal, volleybal en badminton in het Krelagehuis in het ko mende najaar. Mevrouw Kerkhof f-P e t (Arbeid) informeerde of het mogelijk is de subsidie voor het Centraal Comité van Drankbe- strijdende verenigingen te verhogen van f 50 tot f 100. De heer Blokdijk (Arbeid) hield, evenals tijdens de behandeling van ge meentebegrotingen in vorige jaren, een betoog over het gebruik van alcohol. De heer Fibbe (WD) merkte op, dat het gebruik van alcohol accijns oplevert. Wethouder Bakker antwoordde me vrouw Kerkhoff, dat de rekening van het Centraal comité van drankbestrijdende verenigingen met een batig saldo sluit. Er is dus geen reden de subsidie te verhogen. Te weinig woningen gebouwd Bij de behandeling van het hoofdstuk „volkshuisvesting" merkte de heer Goe- dee (Arbeid) op, dat het jammer is, dat er zo weinig woningen in 1950 tot stand zijn gekomen. Hij betreurde het, dat nog niet kan worden opgegeven of en wanneer woningbouwverenigingen in de gelegen heid worden gesteld woningen te bouwen. Voorts vroeg spreker mee te werken aan de bouw van woningen voor ouden van dagen en van woningen waarvan de huren op een aanvaardbaar peil liggen. ADVERTENTIE GEBRUIKT L I N C O L WRIJFWAS Voor elke schone ledige Lincol-doos ontvangt U 5 centen. Vraag Uw leve rancier een inleverbiljet. Haarlem, ,Tel. 14214, tussen 910 uur. Tenslotte diende hij de volgende motie in, welke mede ondertekend was door de he ren Van Boekhoven, Van Velsen, Silvis en De Landmeter: „De Raad van Haarlem, overwegende, dat de woningnood in deze gemeente nog zeer groot is en tot onduldbare toestanden leidt, dat het aantal woningen, waarvoor het rijk tot nu toe financiële steun heeft kunnen toezeggen, te gering is geweest om in voldoende mate aan deze nood tege moet te komen, gezien de mogelijkheid om een aantal woningen zonder rijkssteun te doen bouwen, nodigt B. en W. uit de raad op korte termijn prae-advies te doen toe komen omtrent de mogelijkheid van de bouw van een complex woningen, waar van de huren op een aanvaardbaar peil komen te liggen en waarvan het eventuele exploitatietekort direct of later voor reke ning van de gemeente komt." „Staatsvijand nummer één" De heer Van Velsen (KVP) noemde de woningnood staatsvijand nummer één. Er moet zo snel mogelijk gebouwd wor den. Natuurlijk zijn er bezwaren te over winnen, maar als er gewacht wordt stij gen de prijzen nog meer. Voorbereidende maatregelen zoals bouwrijp maken van gronden, kunnen toch getroffen worden. Het is van belang bij de desbetreffende autoriteiten steeds te wijzen op de moei lijkheden. Heeft dat succes en worden er woningen gebouwd, dan wordt aan velen levensvreugde bezorgd. Spreker vroeg aandacht voor de bouw van huizen voor de middenklasse, van die voor ouden van dagen en van die voor grote gezinnen. Hij verzocht de Haarlemse architecten en wo ningbouwverenigingen zoveel mogelijk in te schakelen. De heer Hennevelt (Comm.) vroeg mee te werken het woningvraagstuk, dat het urgentste probleem van deze tijd is, op te lossen. Dan moeten er geen kanon nen, maar wel huizen gebouwd worden. Mevrouw mr. S c h e 11 e m a-C o n r a- d i (WD) beval het bouwen in de vrije sector aan. De gemeente heeft behoefte aan flats. Het is jammer dat reeds lange tijd bestaande plannen voor de bouw van een flat in het Zuiderhoutpark nog niet verwezenlijkt zijn. Is er nabij de Zijlweg geen grond beschikbaar? Als de flats ge reed zijn komen er weer huizen vrij. Spreekster zeide dat het wel lijkt of er poortersrechten nodig zijn om van een randgemeente naar de stad te verhuizen. Bestaat er wel goede samenwerking tus sen de gemeentebesturen inzake het wo ningprobleem en werkt men wel efficiënt? De fractie van spreekster had bezwaren tegen het gedeelte der motie van de heer Goedee, waarin gesproken wordt over het bouwen zonder rijkssteun. Mr. Wensing (CH) is een voorstan der van een sober financieel beheer, maar bij de woningbouw moet de overheid de grootst mogelijke activiteit tonen. De heer Silvis hield eveneens een beschouwing over het woningprobleem en ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 vroeg of de woningbouwvereniging „Patri monium" ook ingeschakeld kan worden in de bouw van woningen. Antwoord van de wethouders Wethouder Angenent (KVP) merkte op, dat ook B. en W. teleurgesteld waren, toen zij vernamen hoeveel bouwvolume aan de gemeente voor drie jaren was toe gewezen. Bij de bouw van woningen wor den de Haarlemse architecten zoveel mo gelijk ingeschakeld, evenals de woning bouwverenigingen en de besturen hiervan kunnen zelf een architect kiezen, indien daarmee de zaak gediend wordt. Tot he den waren er van de gebouwde woningen tachtig procent bestemd voor arbeiders gezinnen. Spreker is het eens met die sprekers die gepleit hebben voor wo ningen welke niet voor arbeidersgezinnen bestemd zijn. Tot nu toe heeft de gemeen te er naar gestreefd de woningbouw te richten naar de behoefte van de bevolking aan de hand van beschikbare gegevens. De gegevens waren niet volledig. Het is jammer, dat de gemeente niet de beschik king had over een sociograaf. Spreker zal het toejuichen als de sociale werkster van Bouw- en Woningtoezicht toezicht houdt op de duplexwoningen. Zij kan tevens het bureau der huisvesting adviseren. Wat de bouw van een flat in het Zuiderhoutpark betreft deelde spreker mee dat een oplos sing te verwachten is. Tegen de motie- Goedee had spreker geen bezwaren. Moeilijk werk op het bureau der huisvesting Wethouder H a p p (Arbeid) zette uit een onder welke moeilijke omstandighe den het bureau voor de huisvesting werkt. Er wordt naar recht en billijkheid gehan deld. Indien het publiek klachten heeft beziet het dé zaak altijd door eigen bril. De gerepatrieerden worden zoveel moge lijk geholpen, doch het geschiedt niet ten koste van de krepeergevallen. De gedemo- biliseerden worden eveneens naar evenre digheid geholpen. Spreker verwacht van de werkzaamheden van de sociograaf in de toekomst gunstige resultaten. Mogelijk komt er veel woonruimte beschikbaar. Als er gezocht wordt naar woonruimte ont staan er mogelijkheden en dan werkt het gemeentebestuur gaarne mee. De industrie wordt eventueel geholpen, als het gaat om vakbekwame mensen huisvesting te ver lenen. Spreker deelde mee, dat er een goede samenwerking bestaat tussen de huisvestingsbureaux van Haarlem en om geving. Iedere ganeente denkt evenwel aan eigen belangen en eigen problemen. Het beste zou zijn, als er een landelijke regeling getroffen wordt inzake de samen werking van streken, zoals Haarlem en omgeving er een is. Na de replieken werd het hoofdstuk „volkshuisvesting" goedgekeurd. Ook werd cle motie-Goedee aanvaard. De Volkscredietbank, het Financierings-Tnstitaut en de Bank van Lening in Haarlem B. en W. van Haarlem delen de gemeente raad mee dat zij, ten einde te geraken tot de voorziening in de vacature, ontstaan wegens het aan de heer D. Andrea verleen de eervol ontslag als gemeente-ontvanger, een oproeping van sollicitanten naar deze functie tevens hoofd van de Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst hebben ge daan. Zij stellen de raad voor aan de ge meente-ontvanger tevens op te dragen de leiding van de Incasso-, Stortings- en Op haaldienst. Ter benoeming in deze gecombineerde functie hebben B. en W. de volgende aan beveling gedaan: 1. B. J. Thijssen, ge meente-ontvanger en hoofd van de centrale boekhouding voor de gemeentebedrijven te Enschede; 2. J. P. Starreveld, waarnemend directeur van de Incasso-, Stortings- en Ophaaldienst te Haarlem; en 3. P. Q. Wolff, waarnemend gemeente-ontvanger te Haar lem. De nummers 2 en 3 zijn geplaatst in alfabetische volgorde. De cijfers van de Volkscredietbank voor Haarlem en omliggende gemeenten (een semi-officiële instelling) demonstreren de achteruitgang van de economische toe stand. Men weet dat de bank kleine credie- ten verstrekt aan mensen die niet bij een gewone bank om hulp kunnen aankloppen. Voor ons liggen de cijfers over 1948, 1949 en 1950. Daarbij is de stand per kwartaal opgegeven. Daar die nog al sterk uiteen lopen geven wij ter vergelijking de hoog ste stand van elk jaar. Aantal leningen bedrag 1948 1134 144.468 1949 1958 217.943 1950 3036 364.551 Het aantal mensen dat bij de Volks credietbank hulp moest vragen was in 1950 bijna het drievoudige van 1948. Alleen in 1950 werden 2961 leningen verstrekt. Aan die aanvragers werd een crediet verleend van 570.337, wat dus neerkomt op gemiddeld 193 per geval. Dit lage geldsbedrag is wel een bewijs dat alleen voor geringe bedragen hulp wordt verleend. Er kwamen in 1950 in totaal 3749.aanvragen om een crediet in, wat dus wil zeggen dat in 788 gevallen het crediet geweigerd moest worden. De Volkscrediet bank geeft alleen geld als het doel waar voor het gevraagd wordt verantwoord wordt geacht. Bovendien moeten de aan vragers een redelijke zekerheid kunnen bieden dat het geld terugbetaald zal wor den. In sommige gevallen verleent het Borgstellingsfonds daarbij zijn hulp. Wij vernamen van de leiding van de Volkscredietbank dat in de laatste maan den de aanvragen nog steeds toenemen, waaruit blijkt dat er veel mensen (al gaat het dan ook om betrekkelijk geringe bedra gen) met financiële zorgen zitten. Kennemer Financierings. instituut De omzetten van de Stichting Kennemer Instituut tot bemiddeling bij de financiering van aankopen in de detailhandel (waarbij de overheid het kopen op afbetaling in ge ordende banen tracht te leiden door bemid deling van de Volkscredietbank) nemen toe. In het le kwartaal van 1950 stonden daar 2390 credieten uit tot een totaal be drag van 245.306 en in het 4e kwartaal waren het 2517 credieten met een totaal van 295.758. In 1950 werden 3064 aanvragen inge diend, waarvan er 2396 werden toegewe zen tot een bedrag van 481.930. Gemid deld was het dus ruim 200. Er worden dus ook bij dit instituut vrij veel aanvragen afgewezen. Dit komt om dat niet alleen de credietwaardigheid be oordeeld wordt, maar ook de vraag of het kopen van een bepaald artikel door het be trokken gezin wel sociaal verantwoord is. Indertijd hebben wij breedvoerig het ver schil uiteengezet tussen het Kennemer Fi- nancieringsinsituut en particuliere afbeta lingszaken, want bij de laatste geldt veelal alleen de vraag of de koper in staat geacht moet worden de koopsom geheel af te be talen. De Bank van Lening Daarentegen lopen de omzetten van de gemeentelijke Bank van Lening in Haar lem steeds meer achteruit. In 1950 werden slechts 2229 panden beleend. Dit is gemid deld per werkdag niet meer dan.6. Op die panden werd 68.065 als voorschot ge geven, dus per jaar lopen de zaken achter uit. Dit komt ook omdat de ambtenaren van de Bank van Lening zoveel mogelijk trachten mensen die voor een belening komen, over te hevelen naar de Volkscre dietbank, omdat dit in sociaal opzicht meer verantwoord is. Al vaak is door het gemeentebestuur overwogen om de Bank van Lening op te heffen, maar het is daartoe nog niet geko men, pmdat in de pactijif blijkt dat er toch nog altijd mensen blijven die niet geholpen kunnen worden door de Volkscredietbank en ook niet door het Kennemer Financie ringsinstituut. Toch zal het er eenmaal tóe moeten komen, want het verantwoorde mi nimum is al lang bereikt. In het Zuid-Westelijk deel van Haarlem is de speeltuinverniging „Jeugdland" ge vestigd. De jongens en meisjes komen regelmatig in het wijkgebouw aan de Leid- sestraat 20 bijeen. Daar zijn in de afge lopen winter voorwerpen gemaakt (figuur zagen, handwerken, enzovoort) en het resul taat er van is vanmiddag te zien in het ge bouw. Uit de tentoonstelling blijkt dat de jeugd met ambitie gewerkt heeft en 'dat de leiders(sters) flinke steun hebben ver leend. De vereniging „Jeugdland" beschikt nog niet over een speeltuin. Gedacht is er een op het land bij het Theemsplein in te richten. Plannen zijn wel gemaakt, maar ze konden nog niet uitgevoerd worden. ADVERTENTIE Vooral de doorvaart is weer toegenomen De scheepvaart in Haarlem is in de laatste jaren toegenomen. Dit blijkt als wij de gegevens over 1950 uit de gemeente lijke statistiek naast die van 1948 en 1949 leggen. De cijfers zijn: Schepen 1948 1949 1950 Geladen of gelost 5.820 5.518 5.089 Tonneninhoud 472.044 453.950 489.608 Het aantal schepen is dus wel wat ver minderd, maar de schepen waren nu wat groter, in 1948 hadden zij een gezamen lijke inhoud van 472.044 ton en in 1950 van 489.608. Veel belangrijker is de toeneming van het aantal schepen dat Haarlem alleen is doorgevaren. Daarvan zijn de cijfers: Doorgevaren 1948 1949 1950 schepen 12.311 12,295 12.321 Tonneninhoud 900.007 1.064.369 1.126.603 Al was het aantal scheper dat in 1950 door het Spaarne voer slechts 10 meer dan in 1948, de tonneninhoud steeg daaren tegen van 900.007 tot 1.126.603. Maar toch is nog niet het cijfer over 1947 bereikt Toen waren er 13.011 schepen die bij hun doorvaart hun route door Haar lem namen, terwijl zij een gezame- lijke inhoud hadden van niet minder dan 1.407.576 ton. 1948 gaf dus, vergeleken bij 1947, een daling te zien van niet minder dan 547.469 ton of 39.1 Dit hoge cijfer over 1947 had evenwel een bijzondere reden. Toen werd namelijk veel zand getranspor teerd van IJmuiden naar Vijfhuizen. Haarlem heeft natuurlijk het meeste be lang bij schepen die hier komen laden of lossen, want die zijn van belang voor het industrie- en bedrijfsleven der stad. Sche pen die alleen doorvaren, verlevendigen wel het stadsbeeld in het Spaarne en brengen wat op aan bruggeld, maar daar tegenover staat ook dat zij voor het rij- verkeer en voor de voetgangers oponthoud bij de bruggen veroorzaken. Motie van afkeuring ingetrokken Vrijdagavond is er een einde gekomen aan de meningsverschillen tussen Velsens burgemeester, mr. M. M. Kwint en de ge meenteraad, doordat de burgemeester openlijk zijn excuses maakte en de raad deze verontschuldiging aanvaardde. De motie van afkeuring, die Donderdag door alle partijen op de A.R. en de V.V.D. na de laatste partij heeft door afwezigheid harer eenmansfractie geen deel genomen aan de debatten was ingediend, kwam daardoor te vervpllen. De diverse bedrijfsbegrotingen passeer den zonder veel moeilijkheden de hamer van de voorzitter. De heer Verbeek pleitte bij de begroting van openbare werken voor het verdwijnen van de veel versmade beek langs de Hoofdstraat in Santpoort, de heer Van Leusen voor de zo hoognodige sanering van het woonwagenkamp in Noord, dat steeds meer in de knel raakt en bovendien voor de asfaltering van de Iiagelingerweg, haast .urgenter naar zijn mening dan die van de LangeNieuws'traat. De heer Verbeek kreeg van wethouder Visser (O.W.) de toezegging dat de Sant- poortse riolering binnenkort de moeilijk heden met de vervuilende beek uit de wereld helpt en de heer v. Leusen hoorde nog eens, hoe groot de problemen van het woonwagenkamp zijn, maar dat ook het college de wenselijkheid van een beter kamp blijft inzien. Toen hij de bestrating in Velsen vergeleek met Haarlem, meende hij dat Velsen er nog niet zo slecht afkwam en bovendien wordt er toch heus wel aan verbetering gewerkt. Mr. Tonino (Kath.) vond de bediening der N.Z.H.-eenmansautobussen beneden peil en gevaarlijk en hij had meermalen gezien dat de bestuurders zich bedienden van een jongetje met een toevallig fluitje om het vertrek van de wagens aan te geven. De heer Groot (Arbeid) diende een mo tie in om de oudgedienden van de lucht bescherming eindelijk in het bezit van hun achterstallige salarissen te stellen, waarop wethouder Strijbosch reageerde met het gezegde dat het wachten is op een mach tiging van overheidszijde. Nieuwe loevoerwegen bij de pont Wethouder Visser deelde mee, dat er aan een plan van de verlegging van de aansluiting op de ponten, wanneer deze naar een andere plaats verhuizen, meer naar de spoorbrug toe, wordt gedacht. De. tandheelkundige verzorging op de scholen verwachtte wethouder De Boer in April te kunnen laten beginnen, een door lichting van de gehele Velsense bevolking vraagt de medewerking van een groot aan tal organisaties, maar er komt, naar hij profeteerde, binnenkort een voorstel in de raad. De begrotingen van de gewone dienst en van de kapitaaldienst werden goedge keurd met aantekening van de commu nisten dat zij geacht werden te hebben tegen gestemd. Op de Potsdamer Platz" te Berlijn, waar de Britse, Amerikaanse en Russische sectoren samenkomen, is een Amerikaanse leger-autobus, die met drie andere bussen een rondrit door de stad maakte, door de Oost-Duitse „Volkspolitie" beschoten. Op de bus, waarin zich vele Amerikaanse militairen, vrouwen en kinderen bevonden, werden ruim 15 schoten gelost; er werd echter niemand gewond. Een lid van de Amerikaanse Militaire Politie wijst de plaats aan, waar twee kogels de bus doorboorden. RAAMVEST 29 Telefoon 14810 ADVERTENTIE Verhuizingen - Transporten Meubeltransporten groot en klein Pianotransporten - Bergplaats v. inboedels Vraagt bij ons aan. Wij geven alle gewenste inlichtingen. In het Frans Halsmuseum is gistermid dag de postzegeltentoonstelling geopend, die daar gehouden wordt ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Neder landse Philatelistische Vereniging „Op Hoop van Zegels". De heer P. de Jong, voorzitter van de vereniging, heette in zijn openingsrede de vertegenwoordigers van de landelijke bond en bevriende vereni gingen welkom en gaf daarna een kort overzicht van de historie der vereniging, die 1 Maart 1911 door enige leerlingen van Middelbare Scholen werd opgericht. De vereniging is sindsdien gestaag ge groeid en haar huidige omvang is alles zins bevredigend. De heer De Jong wees er nog eens speciaal op, hoe de philatelie mensen van alle rangen, standen en over tuigingen verenigt, een belangrijke zaak in dit verdeelde Nederland, zo zeide hij. Namens de landelijke bond en het lande lijk orgaan der philatelisten kwam de secretaris van die bond, de heer Noren burg, de jubilerende vereniging complimen teren en hij gaf daarbij enige bijzonder heden over de hartelijke betrekkingen die zij met bond en blad onderhoudt. Vervolgens opende de heer De Jong de tentoonstelling, die philatelisten ongetwij feld zal doen watertanden. Het „pièce de résistance" wordt gevormd door een deel van de standaard-collectie van de N.V. Joh. Enschedé en Zn. Maar ook in de vleugels der expositie bevinden zich tal van belang wekkende stukken, zegels uit vele landen, afwijkingen, enveloppen en briefkaarten, te veel om op te noemen. De expositie is heden en morgen geopend. De mannen van de Haarlemse Reini gingsdienst zijn er vannacht en vanmorgen in alle vroegte op uitgetrokken om de noodzaak tot sneeuwruimen te onderzoe ken, maar zij kwamen al spoedig tot de ontdekking dat de natuur zelf al aan het werk was geweest om haar grilligheid te herzien. Dat wilde overigens niet zeggen dat de reinigingsmensen toeschouwers kon den worden, want hier en daar bleken de kolken niet alle modder en nattigheid te kunnen verwerken. Ook in de gemeente Bloemendaal heeft de laatste dag van Maart een behoorlijke laag sneeuw gebracht, die op de hoofdwe gen al spoedig was weggedooid. Op de overige wegen zal de modderpoel nog wel even blijven liggen. De niet geasphalteer- de wegen deden het meest aan een winter denken. Het uitzicht over de duinen bood vanmorgen een prachtige aanblik. Wij hebben reeds melding gemaakt van de plannen om ter gelegenheid van het Holland Festival" een tentoohstèlling in de Vleeshal te houden en twee concerten te organiseren. B. en W. schrijven aèn de gemeenteraad, dat zij met belangstelling hebben kennis genomen van de plannen. Hun overtuiging is, dat het noodzakelijk is, ook in deze tijd al het mogelijke te doen om de bekendheid met en de belang stelling voor de gemeente te vergroten en deel te hebben in het vreemdelingenver keer, dat een factor van grote economi sche betekenis is geworden. B. en W. stellen de raad voor ter gele genheid van het „Holland Festival" aan de stichting Haarlems Bloei in de kosten van inrichting van een tentoonstelling van te keningen en etsen van Rembrandt in de Vleeshal van 1 Juni tot 1 September een bijdrage te verlenen van ten hoogste 2500, onder voorwaarde, dat de voor de inrichting van deze tentoonstelling aange schafte zaken, welke eventueel voor vol gende tentoonstellingen gebruikt kunnen worden, na afloop der tentoonstelling ter beschikking van de gemeente gesteld worden. Voorts stellen zij voor ten behoeve van een door de stichting Haarlems Bloei te organiseren tweetal concerten op 2 en 4 Juli een garantie te verlenen van ten hoogste 2500. De minderheid in het col lege is van oordeel dat, in tegenstelling met de tentoonstelling, het belang voor de gemeente bij deze concerten niet zodanig is dat daarvoor een risico tot een bedrag van 2500 ten laste van de gemeente- financiën verantwoord is te achten. Teylerfeest Ter voldoening aan de bepalingen van het testament van Pieter Teyler van der Hulst, overleden te Haarlem op 8 April 1778, werd ook nu in het Evang. Luth. Wees- en Oudeliedenhuis, Westerhoutpark, het „Teyelrfeest" gevierd, speciaal ten be hoeve van de ouden van dagen verblijf- houdend in genoemde inrichting. Ter opluistering van het feest verleende het plaatselijk Cabaret-gezelschap „Mas cotte" zijn medewerking en bracht één- acters onder de verzamelnaam van „Leven in de Brouwerij". De voorzitter van het College van Re genten, de heer A. Thomas, die, in zijn welkomstwoord, het ontstaan van dit jaar lijkse feest memoreerde en zijn Stichter herdacht, gaf daarbij uiting aan zijn grote voldoening onder de gasten mede te mogen begroeten een der directeuren der Teyler- stichting. De ouden van dagen waren opgetogen over het gebodene, terwijl de versnape ringen natuurlijk ook op prijs werden ge steld. Nachtdienst apotheken Haarlem: Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15. telefoon 10539. Firma C. G. Loo- meijer en Zoon, Zijlweg 34, telefoon 12495. Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, telefoon 11174. Schoterbos-Apotheek. Rijksstraatweg 19, telefoon 25711. EIS VAN OUD-K.N.I.L.-MILITAIR AFGEWEZEN De president van de Haagse rechtbank heeft heden de eis van de heer J. van Os tegen de Staat der Nederlanden, strek kende tot nietigverklaring van het door de staat aan hem verleende ontslag uit de militaire dienst, afgewezen. De rechter overwoog bij zijn uitspraak, dat het ter beoordeling van de staat is of zij bepaalde onderdelen van de strijd macht wil vervangen door andere onder delen. „Mrs. Mike" (L ux o r) is een uitstekende verfilming van de roman der Freedmans over het harde leven der Royal Canadian Mounted Police, dat hier nu eens door een geheel andere dan de gebruikelijke bril-der- heldenverering bekeken wordt. Een der „mounlies", sergenat Flannagan (sober en sympathiek uitgebeeld door de lang-vergeten ex-showfilm tenor Dick Powell) ontmoet op een van zijn tochten naar de bewoonde wereld een jong meisje uit Boston, dat hij huwt en met zich meevoert naar zijn post in het barre hoge Noorden, waar hij behalve politieman ook vrederechter, dokter en zelfs „verloskundige" is. Aanvankelijk is de liefde van de jonge vrouw tegen alle ontberingen en moeilijkheden van haar nieuwe leven be stand, maar tenslotte wordt het primitieve leven op de eenzame buitenpost haar te machtig. De krach komt als hun baby tijdens een diphtheritis-epidemie sterft voordat het reddende serum de post bereikt heeft en zij, overmand door leed, haar man en de moe dige kleine gemeenschap rond zijn blokhut ontvlucht. Hoe Flannagan en zijn vrouw el kaar tenslotte terugvinden en alles zich ten goede keert, moet u zelf maar gaan zien in deze gevoelige en ontroerende film, die in ieder opzicht een gang naar het Luxor- theater waard is. H. - C. „Moord te middernacht" (C i t y). Bud Ab bot en Lou Costello raken als cafetaria- kellners met aspiraties om hoorspelschrijvers te worden, verwikkeld in een echte moord, die geschiedt tijdens de uitzending van een detective-hisorie. Met de gebruikelijke am bitie het edele tweetal eigen, zetten zij zich aan de taak om de dader te vangen. Dat hen dit uiteindelijk lukt, mag als het achtste wereldwonder worden aangemerkt, maar het is voor een misdadiger dan ook uitermate lastig om zulke zonderlinge bokkesorongen van zijn achtervolgers te voorzien. We heb ben er hier en daar heel hard om kunnen lachen. W. L. B. Roseanna McCoy (Pal ace). Deze ge schiedenis is een Amerikaanse variant op het Romeo en Julia-thema; zij speelde zich aan het einde der vorige eeuw in de „Far West" af tussen twee families, de Hatfields en de McCoy's, die elkaar het licht in de ogen niet gunden en zelfs forten bouwden om elkaar te bestrijden. Of de film een historisch juist beeld geeft van alles wat zich bij deze familievete heeft afgespeeld doet er weinig toe; men heeft er een bijzonder onderhoudend verhaal van gemaakt met veel liefdesromantiek, afgewisseld door span nende schietpartijen. Vooral het slot is rijk aan sensationele taferelen. Ontroerend is het spel van de nieuwe Amerikaanse filmster Joan Evans in de rol van Roseanna, het boerenmeisje, dat een vurige liefde oDvatte voor een jongeman, die door haar familie gehaat werd. omdat hij tot het vijandelijke kamp behoorde. Ook om de foto-technische kwaliteiten dient deze film geprezen te worden. S. K. Ontmaskerd (Spaarne) De man, die in deze film ontmaskerd wordt, is dr. Satan, een duivels genie, die met behulp van een door hem geconstrueerde robot de wereld tot slavernij wil brengen. Zijn machtswellust kent geen grenzen, maar zijn boze plannen, de mensheid aan zijn wil te onderwerpen, worden gedwarsboomd door eén man, die een koperen masker draagt en die daarom „het koperen hoofd" genoemd wordt. Dr. Satan stuurt zijn robot op hem af. maar deze machinemens moet bij een t vuurgevecht het loodje leggen. „Het koperen f hoofd" kruipt in een kist, die naar het hoofdkwartier van dr. Satan gezonden wordt, Maar dr. Satan is ook niet van gisteren en i laat de kist verbranden. Als u over sterke zenuwen beschikt, moet u zelf maar eens gaan zien, hoe „het koperen hoofd" des ondanks dr. Satan onschadelijk weet te maken. S. K. „Berlijnse Ballade" (Frans Hals) Deze film, die wij destijds in onze film rubriek uitvoerig hebben besproken, is ge regisseerd door R. A. Stemmle, een oude rot in het vak, die in deze, zijn eerste gro tere productie een staalkaart geeft van alle tics en trucs, van alle filmclichés, ook die de vooroorlogse Duitse en Oostenrijkse films eigen waren. „Berlijnse Ballade" roept her inneringen op aan „Driestuiversopera", „Het congres danst" en andere rolprenten, waar in revue, toneel- en operette-fragmenten bont gemengd waren. De geschiedenis is die van een vrijgelaten krijgsgevangene, die moeite heeft zich aan te passen bij het tegenwoordige leven in de voormalige Duitse hoofdstad, waarvan de puinhopen voor de cineasten een nimmer falend middel blijken om bij de toeschou wers enige meewarigheid voor het lot van de bewoners daarvan op te roepen. De centrale figuur wordt min of meer spottend aangeduid als „Otto Normalver- braucher". Otto Normalverbraucher is de man, die nooit weet wie er gelijk heeft, die de loop der dingen in de wereld altijd „aan de omstandigheden" wijt en die dus precies past bij de twijfelzucht en de verwarring waaraan het na-oorlogse Duitsland ten prooi is. Wanneer men deze onder de oppervlakte verscholen tendenzen onderkent, kan men „Berlijnse Ballade" aanvaarden als een kun dig en vaak zelfs virtuoos verfilmd tijds beeld, dat hier en daar van een kostelijke zelfkennis blijk geeft. J. H. B. „Annie get your gun" (Rembrandt). De film „Annie get your gun" met Betty Hutton en Howard Keel in de hoofdrollen is gepro longeerd. Het voor hedenmiddag vastgestelde pro gramma van de afdeling Haarlem van de KNVB is afgelast. Wel gaat de jeugdwed- f strijd op het terrein van HFC door. De opstelling van Haarlem tegen Blauw Wit is als volgt: Doel: Snijders; achter: Van Gooi en Oden- thal; midden: Meertens, De Voogd, Barends; voor: Van der Linden, Van Duin, Roozen, Bocree en Groeneveld. Het meespelen van Roozen is nog niet zeker. Eventueel zal Jacob hem vervangen. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 30 Maart 1951 ONDERTROUWD: 29 Mrt, J. W. H. Stoel man en E. Eshuis. GEHUWD: 30 Mrt, J. Hertogs en A. W. van Dort. BEVALLEN van een zoon: 28 Mrt, G. C. Mentjoxvan den Broek; E. A. M. Roest— Schultz; 30 Mrt, J. P. van der SteldZwij- nenburg 2 z.; E. Groenevelt—Willemze; M. Kuijtde Mooy. BEVALLEN van een dochter: 29 Mrt, C. W. van der Eemvan Rossum; L; W. Ro- dersReinking; 30 Mrt, P. VoulonHovingh. OVERLEDEN: 28 Mrt, ASuwijnvan der Sluis, 76 j„ de Haasstraat; J. Flipse, 23 j., Gastihuisvest.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 8