OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Attlee MacArthur meldt: „V ijandelijke troepen concentratie van drie-en-zestig divisies" Belastingplannen van minister Lieftinck nader toegelicht Westelijke plaatsvervangers dienen geheel nieuwe ontwerp-agenda in Weerbericht Truman wil de ECA na 1952 doen voortbestaan Lange colonnes trekken in Zuidelijke richting Frans succes in Indo-China Eisenhower neemt bevel over zijn troepen op zich Afscheidsrede van Auriol tot het congres Geen algemene verhoging Inkomstenbelasting Staatslening van 200 millioen tegen 3^2 percent rente Het woord is aan Truman verloor een slag in de Senaat Gromyko komt terug op eerder gegeven belofte Parijse transportstaking loopt zoetjes-aan ten einde HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 224 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 3 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No77 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE BRITSE PREMIER Clement Attlee heeft Zaterdag voor enige uren het ziekenhuis verlaten om een radio-rede te houden, die geen diepe indruk heeft ge maakt. Hij is kennelijk zeer vermoeid, het geen niet verwonderen kan nadat iemand in een tijdvak als het huidige bijna zes jaar premier is geweest. De tactiek van de con servatieven, die parlementszittingen rek ken tot in de nacht in debatten over zaken van ondergeschikt belang, heeft het hare bijgedragen tot de oververmoeidheid van verscheidene politieke leiders. Toen ruim een jaar geleden de algemene verkiezingen Labour's grote meerderheid in het Lager huis deden ineenschrompelen tot slechts enkele stemmen was gemakkelijk te voor zien, dat het op deze wijze moeilijk rege ren zou worden. Sommigen voorspelden, dat de regering al binnen enkele maanden gedwongen zou zijn nieuwe verkiezingen uit te schrijven. Dat is niet gebeurd: met streng en stelselmatig optrommelen van de meerderheid bij alle stemmingen van enig belang heeft zij telkens weer de situatie kunnen redden. Ziektegevallen veroorzaak ten spannende ogenblikken, maar in het algemeen bleken bacillen een onpartijdig standpunt in te nemen en de regeringspartij niet meer leed te berokkenen dan Churchill en zijn conservatieven. Ook bracht men Lagerhuisleden, die niet ernstig ziek waren, voor alle zekerheid maar naar het Huis om hun stem uit te brengen. Dit ziekenvervoer heeft ongetwijfeld een vreemd en ongewoon aspect aan the Mother of Parliaments ver leend. Moeders tegenwoordige vertoningen heb ben op het vasteland wel verwondering gebaard. Ofschoon men daar geneigd is, het Lagerhuis met traditionele achting te beschouwen, vindt men de langdurige af- mattings-tactiek, door de Conservatieve Partij toegepast, niet zo fraai. In Engeland vatten velen dat anders op en de eerwaar dige Times, die Attlee's radio-rede nogal scherp heeft weerlegd, doet dat ook. Op Attlee's verwijt aan Churchill's adres, „dat hij erop uit is, met alle geweld de macht te heroveren en verschillende politieke trucs toepast om cle regering ten val te brengen of te hinderen" antwoordt de Times dat er niets laakbaars in ligt, dat de leider van de oppositie met zijn partij aan het bewind poogt te komen. Attlee heeft hetzelfde ge daan in 1945. En wat die trucs betreft, zegt de Times dat het wettige parlementaire methoden zijn. Het blad critiseert het his- torisch-beschouwende deel in Attlee's radio-rede, omdat hij ditmaal terug is ge gaan tot de eerste helft van de vorige eeuw en niemand de conservatieve staatslieden van die tijd zal gelijkstellen met de con servatieven van nu. Ten aanzien van Att lee's verwijt, dat Churchill's partij geen constructief program heeft, herinnert de Times aan de grote politieke lijn, door haar aangegeven en zegt dat Attlee heel goed weet hoe gevaarlijk het is zich voor verkie zingen aan gedetailleerde beloften te bin den. Wat Attlee's eigen twee hoofdpunten aangaat krijgt hij ten antwoord, dat noch de gewaarborgde algemene tewerkstelling van arbeiders, noch de uitoefening van overheids-contröle op economie en indus trie meer politieke problemen zijn. Iedere regering zal, bij de uitvoering van het her- bewapening.s-program, dat nu van over wegend belang is, aan' zulke politiek volle aandacht moeten sghenken. Dit Times-betóog geeft dus een repliek aan de regering in bezadigder en rustiger termen dan veelal in de politieke arena worden gebruikt. Als buitenlander, de gang van zaken in Engeland met aandacht waar nemend, kan men zich moeilijk illusies maken over de gevolgen van een overwin ning der conservatieven. Zij hebben ten opzichte van nauwer Europese aaneenslui ting zeker niet meer bereidwilligheid en ondernemingsgeest getoond dan Labour. En als men denkt aan hun volgelingen, vooral aan die in de provincie, beseft men dat een omkeer in hun opvattingen hun nog heel wat meer zelfoverwinning zou kosten dan aan Labour. El- is wel het een en ander gewijzigd in de Engelse gevoelens jegens het buitenland. Zij zijn ruimer ge worden. Dit voornamelijk ten aanzien van ons land en van Denemarken, Zweden en Noorwegen, die overigens nog maar een klein deel van het Continent vormen. Maai er zich nauw mee verenigen neen, zover is men nog niet. Zover is zeker het con servatieve deel der bevolking nog lang niet. En men mag zich van een man als Chur chill, nu in de tweede helft van de zeven tiger jaren, wel de vraag stellen of hij, een maal aan het bewind, nog dezelfde kracht van initiatief zou tonen die hem in vroeger jaren heeft gekenmerkt. Met dat al is het duidelijk dat de Labour-regering de wind niet meer in de zeilen heeft en bij de bevolking vrij wat sympathie moet hebben verspeeld cloor de beproevingen die zij in levensmiddelen en brandstof-tekorten ondervindt. Chur chill dringt telkens op het houden van verkiezingen aan; buitenlandse waarne mers van de in Engeland heersende stem ming zijn van oordeel dat zijn partij op dit ogenblik, als zij de kans kreeg, met aanzienlijke meerderheid zou winnen. Geen wonder dat de regering tracht tijd te win nen om in hopelijk betere omstandig heden de stembusstrijd te kunnen aanvaar den. Dat zij nog lang met haar onvoldoen de meerderheid zou kunnen voorttobben is niet aannemelijk; niemand heeft trou wens verwacht dat het in Februari 1950 gekozen Lagerhuis de maximale zittings termijn van vijf jaar zou halen. En menig een verwondert het, dat het na ruim een jaar nog zitting heeft. R. P. President Truman heeft bekend gemaakt, dat hij het Congres zal verzoeken, de Marshall-hulp niet na April 1952 te laten eindigen, doch deze in stand te houden. „Ik ben van plan om bij het Congres aanbeveling te doen de E.C.A. te hand haven, teneinde hulp te kunnen bieden bij de uitvoering van programma's, welke van essentieel belang zijn voor de vrije wereld. Er is nog veel te doen in Europa, Azië en andere delen van de wereld om de vrije landen te steunen bij de opbouw van hun militaire en economische kracht/", aldus Truman. TOKIO, (Reuter) In een communiqué van generaal MacArthur wordt gezegd, dat de vijand in Korea tenminste 63 divisies ruim een half millioen man aan het groeperen is. Dit is het grootste aantal in de gehele Koreaanse campagne, aldus het communiqué. Aanzienlijke troepenmachten van de Noor delijken hebben de nieuwe verdedigings linie ten Noorden van de 38e Breedtegraad betrokken. Piloten van de verbonden troepen, die het drukste verkeer in Noord-Korea sedert het begin van de oorlog melden, namen ongeveer 2.300 voertuigen waar op weg naar het front. Honderden voertuigen, be nevens kameelkaravanen, stromen van de Mandsjoerijse grens naar het Zuiden. Naar gemeld wordt, zouden er 165 voertuigen vernield of beschadigd zijn. Een Ameri kaanse tankafdeling trok ten Noord-Westen van Tsjoentsjon over de Breedtegraad, maar ontmoette geen tegenstand tot op drie kilometer in Noord-Korea, waar de Chinezen stellingen hebben betrokken in de heuvels. Generaal MacArthur heeft in een com muniqué gezegd, dat het verkeer van de Noordelijken in Maart in vergelijking met Februari een voortgaande toeneming te zien heeft gegeven. Hij verklaarde dat het meeste verkeer gedurende die twee maan den was geweest in de driehoek Tsjorwon- Koemhwa-Hwatsjon, het strategisch cen trale gebied juist boven de 33e breedte graad. 9 Geallieerde vliegers blijven melding maken van toenemend verkeer van mili taire voertuigen op de in Zuidelijke rich ting voerende Noord-Koreaanse wegen. Kwomintang „Tolken en piloten van de Kwomintang worden door generaal MacArthur in Ko rea gebruikt", aldus verklaarde radio- Moskou Maandag, verwijzend naar een bericht van het nieuws-bureau „Nieuw China". Na te hebben betoogd, dat generaal Mac Arthur de autoriteiten van de Kwomin tang, die zich op Formosa bevinden, bevel heeft gegeven aanzienlijke contingenten tolken te vormen, verklaarde de Sovjet- Russische radio dat, „op 4 Februari en 6 Maart 22 tolken van de Kwomintang in het geheim van Formosa naar Korea zijn vertrokken en op 14 Februari 6 Chinese piloten in de uniform van de Kwomintang in dezelfde richting zijn afgereisd". HANOI (Reuter). Een plan van 39.000 opstandelingen van de Vietminh om een grote Franse legermacht in te sluiten en uit te moorden en daarop een belang rijke verbindingslijn in Indo-China af te snijden is verijdeld, aldus hebben Franse legerautoi-iteiten te Hanoi meegedeeld. Artillerie en vliegtuigen drijven thans de voornaamste legermacht der opstandelin gen, die doorbroken was, terug in de ber gen, die doorgebroken was, terug in de ber- trieu en Maoche, ongeveer zeventig kilo meter ten Oosten van Hanoi, heeft drie dagen geduurd. Volgens de Fransen zijn 1200 soldaten van de Vietminhtroepen gedood en 2.500 gewond. Duizend weeskinderen, die tijdens de gevechten om Seoel geëvacueerd werden, zijn overgebracht naar het eiland Tsjejoe, waar zij in een speciaal daartoe ingericht tehuis onder de zorgen van een UNO-missie kunnen bekomen van de verschrikkingen en hét leed. dat de oorlog over hen bracht. Een groep kleuters in het tehuis waar zij liefdevol verpleegd worden. „En niet om naar Brest terug te trekkenzei hij PARIJS, (Reuter). Generaal Eisenho wer heeft gisteren op zijn eerste officiële persconferentie sedert het instellen van zijn hoofdkwartier in Parijs, medegedeeld, dat hij Maandagmorgen om één minuut na middernacht officieel het bevel op zich heeft genomen van de troepen, die hem als opperbevelhebber van het Atlantisch pact- leger ter beschikking zijn gesteld. Eisen hower zei, dat deze troepen de Engelse, Amerikaanse en Franse bezettingstroepen van Duitsland omvatten. Op de vraag of hij dacht, dat Europa verdedigd kon worden, antwoordde Eisen hower, dat hij blij was in de gelegenheid te zijn een indruk te verbeteren, veroor zaakt door het verkeerd weergeven van een uit haar verband gerukte verklaring door hem in een geheime zitting van een com missie van het Amerikaanse congres ge geven. „Ik ben hier niet gekomen om naar het schiereiland van Brest terug te trekken", zei Eisenhower, „die gedachte is niet bij me opgekomen". Op 12 Maart heeft Eisenhower aan de Senaats-commissie gezegd te geloven, dat hij met 12 Amerikaanse divisies en vol doende ondersteuning uit de lucht en van zee uit in staat zou zijn het Bretonse schier eiland tegen iedere Russische aanval te verdedigen. Generaal Eisenhower heeft met goed keuring van de raad van het Atlantisch pact vice-admiraal Lemonier tot zijn plaatsvervanger voor de vlootoperaties be noemd, aldus maakt het Franse ministerie van defensie bekend. Voorstel tot wereldomvattende ontwapening door de UNO WASHINGTON (Reuter). President Auriol van Frankrijk heeft Maandag zijn bezoek van zes dagen aan Washington be sloten en is per trein naar New York ver trokken. Hij werd uitgeleide gedaan door Dean Achesón, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken. De Franse president heeft op een ge meenschappelijke vergadering van de Ame rikaanse Senaat en het Huis van Afgevaar digden het woord gevoerd vooi'dat hij af reisde. Auriol zei, dat de Verenigde Staten zich ten doel moeten stellen de vrede te redden door Europa tegen aggressie te beschermen. De bijdragen van Frankrijk tot de zaak van de vrede zijn eigen economisch her stel, herbewapening tegen „de geest van aggressie" en pogingen om Europa te verenigen en te organiseren. Frankrijk zou onvermoeid blijven streven naar een federaal Europa. „Het barbaarse begrip neutraliteit is de Fransen altijd vreemd geweest", aldus Auriol. Auriol stelde in zijn rede onder meer voor: permanente internationale controle op alle wapenen door de UNO teneinde alle klassieke of atoomwapens op redelijke wij ze in aantal te doen afnemen en later te vernietigen en een progressieve beperking van de omvang van alle nationale legers en vervanging door een leger van de UNO. Auriol verklaarde, dat de Sovjet-Unie door hiermee accoord te gaan kan tonen, dat zij beëindiging van de spanning tussen Oost en West wil. In de regeringsverklaring van 17 Maart is medegedeeld, dat boven het voor 1951 geraamde bedrag van ongeveer 1 milliard guiden voor de eerstkomende jaren te rekenen valt met een extra uitgave voor defensiedoeleinden van 500 millioen per jaar. Het wordt raadzaam geoordeeld de nood zakelijke belastingverzwaring mede dienst baar te maken aan de bestrijding van het betalingsbalanstekort. De regering is van mening, dat daartoe beperking van inves teringen en van consumptie onmisbaar is, waarbij op beide gebieden een beperking van ongeveer gelijke omvang zal worden nagestreefd. In het complex van maatrege len, dat daarop is gericht, nemen de voor gestelde belastingvoorzieningen een belang rijke plaats in. Niet alle investeringen van welke aard ook en alle vormen van consumptie zijn op één lijn te stellen. Differentiatie is hier noodzakelijk. Er is clan ook naar gestreefd in de belastingvoorstellen voor zover zulks bereikbaar is, de gedachte der differentiatie tot uitdrukking te brengen. De differentiatie in de belastingmaat regelen wordt voor een deel beheerst door overwegingen van economische aard, maar voor een belangrijk deel ook door over wegingen van sociale aard en zulks in het bijzonder voor zoveel betreft de op beper king van de consumptie gerichte maatrege len. Het verbruik van noodzakelijke levens behoeften zal behoren te worden ontzien. Een verbruiksbeperking door middel van fiscale maatregelen zal vooral moeten wor den nagestreefd ten aanzien van goederen, die als weelde, of althans in de huidige omstandigheden als niet strikt noodzake lijk kunnen worden beschouwd. Zulks is te meer geboden nu de op bijna alle terreinen opgetreden prijsstijgingen mede ten gevolge van de vermindering van de subsidies met een bedrag van f 275 mil lioen sociaal gezien eenzelfde uitwer king hebben als een belasting op het ver bruik en wel, voor een belangrijk deel, op goederen voor noodzakelijk levensonder houd. De toegestane looncompensatie doet dit slechts ten dele, en niet voor alle groe pen van de bevolking, te niet. In de eerste plaats is gezocht naar fis cale maatregelen op het gebied van de di recte belastingen. Ook daar is het principe van differentiatie in aanmerking genomen. Zo wordt voorgesteld de belastingen op de bedrijfswinsten te verzwaren. Tevens is een beperking voorgenomen van de in 1950 gegeven bevoegdheid tot ver vroegde afschrijvingen op de voet van arti kel 8 van het Besluit op cle Inkomstenbe lasting 1941 op nieuwe investeringen. Gemeend is voorts dat ten behoeve van de defensie-inspanning ook een fiscale bij drage in de vermogenssfeer behoort te worden geëist. Daartoe zijn gekozen een matige verho ging van de Vermogensbelasting, met enige opklimming van het tarief voor de grotere vermogens en een bescheiden verzwaring van de successiebelasting, waarbij het zwaartepunt van de tariefsverhoging is gelegd bij de verervingen anders dan aan kinderen en tussen echtgenoten. De indie ning van daartoe strekkende wetsont werpen is op zeer korte termijn te ver wachten. Afgezien is van het doen van een voor- j stel tot een algemene verhoging van de Inkomstenbelasting. Voorshands acht de minister het beter het onlangs vastgestelde tarief thans niet te verzwaren, mede in aanmerking nemende de tengevolge van de werking van de subsidie-verminderingen en van andere factoren reeds opgetreden prijsstijging. De minister acht echter wel termen aan wezig om een voorziening te treffen voor die gevallen, waar de Inkomstenbelasting, bij gebreke van het in aanmerking nemen van de totale gezinsinkomsten, in een min der juiste verhouding staat tot de zware druk op anderen. Hiertoe is bepaald de kincleraftrék te beperken tot die gevallen waaraan hij zijn bestaansgrond ontleent, dat is tot kinderen van wie kan worden aangenomen dat zij ten laste van de ouders komen. Voor kinderen van 16 jaar en ouder zal voortaan dan ook slechts kinderaftrek worden verleend, indien zij dagonderwijs genieten of niet in staat zijn in eigen onderhoud te voorzien. Daar tegenover komt het bijzondere verhoogde tarief voor inwonende minderjarige kin deren te vervallen. Een algemene verhoging van de Omzet belasting komt thans niet in aanmerking. Wel worden enkele bijzondere voorzienin gen voorgesteld, die een verhoogde bate zullen afwerpen. De voornaamste er van zijn een ver hoging van het tarief van de weeldebelas ting voor een belangrijk aantal goederen van 15 tot 30 het onderwerpen aan het weeldetarief van 15 van goederen, die op abnormaal dure wijze zijn verpakt, het verhogen, in het algemeen, van het groothandelstatricf van 'A tot 1 voor le veringen aan kleinhandelaren en het on derwerpen van meer goederen ook wecldegoederen aan een verhoogde heffing bij invoer ter voorkoming van een ongemotiveerde concurrentievoordeel voor ingevoerde goederen boven de binnenland se productie. Bij deze wijzigingen in de Omzetbelas ting worden de gevolgen voor het normale huishoudbudget tot een minimum beperkt. Voorts wordt voorgesteld een verhoging van de motorrijtuigenbelasting. Hierbij wordt onderscheid gemaakt tussen perso nenautomobielen enerzijds en vrachtauto's, autobussen, taxi's en motorrijwielen ander zijds. Voor laatstbedoelde groep wordt een geringere verhoging toegepast dan voor eerstbedoelde groep, voor welke laatste groep overigens de verhoging meer zal be dragen al naar gelang de automobiel zwaar der is. Tot het dekkingsplan rekent de minister van Financiën ook de reeds aangekondigde verhoging van de gedistilleerd-accijns van 320 tot 475. In de desbetreffende wetsontwerpen zal een bepaling worden opgenomen volgens welke de werkingsduur ervan tot vijf jaar zal zijn beperkt. Die beperking zal niet gel den voor die voorzieningen welke als ver beteringen van de fiscale wetgeving kun nen worden aangemerkt. Tenslotte deelt de minister mede dat binnenkort een wijziging in het ontwerp van wet houdende voorzieningen inzake de financiële verhouding van het rijk en de gemeenten zal worden ingediend, strek kende om de opbrengst van de onderhavige fiscale maatregelen geheel aan het rijk ten goede te doen komen. De minister van Financiën heeft besloten tot de uitgifte a pari van een 314 Neder landse staatslening, groot f 200 millioen, zulks ter consolidatie van vlottende schuld in het kader van de financiering van de buitengewone militaire uitgaven. De deel neming in de lening is tot een bedrag van f 92 millioen reeds verzekerd. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 25 jaren, gerekend van 1 April 1951. Behoudens de bevoegdheid tot versterkte of algehele delging zal, te beginnen in 1952, aflossing jaarlijks per 1 April ge schieden. De rente gaat in op 1 Mei 1951, de dag waarop de storting op toegewezen schuld bewijzen dient te geschieden. De eerste coupon voor vijf maanden rente verschijnt op 1 October 1951. De overige coupons ver schijnen achtereenvolgens halfjaarlijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen in de nieuwe lening zul len worden afgegeven in stukken van f 1000,—, f 500,— en f 100,—. Deelneming in de lening in de vorm van schuldregister inschrijvingen kan geschieden tot bedra gen van ten minste f 100.000, De inschrijving staat open op Donder dag 12 April 1951 van 9 tot 16 uur, door bemiddeling van banken of commission- nairs in effecten, leden van de Vereeniging voor den Effectenhandel. De toewijzing geschiedt door de minister van Financiën. Het recht wordt voorbe houden inschrijvingen geheel of gedeeltelijk niet in aanmerking te nemen. 3uintilianus: Het is gemakkelijker veel te doen dan lang bezig te blijven. WASHINGTON. (Reuter). De Ameri kaanse Senaat heeft Maandag met 62 te gen 27 stemmen een republikeinse motie verworpen, inhoudend een verbod om Amerikaanse infanteristen beneden de 20 jaar in te delen in het Atlantische leger van generaal Eisenhower. Dit was de eer ste stemming over de kwestie van het zen den van Amerikaanse troepen naar Europa. De Senaat heeft zich later uitgesproken tegen het zenden van meer dan vier divi sies naar Europa zonder medewerking van het Congres. Hetzelfde amendement was twee uur eerder verworpen met 46 tegen 44 stem men. In een motie om deze stemming te herzien besloot de Senaat met 49 tegen 43 stemmen het amendement weer op te ne men en het opnieuw voor de Kamer te brengen. Het amendement was ingediend door de democratische senator John McLellan. De Senaat heeft dus thans de plannen van president Truman om nog vier Ame rikaanse divisies naar Europa te zenden goedgekeurd maar bepaald, dat verdere troepenzendingen de goedkeuring van het Congres behoeven. Deze bepaling werd in Washington be schouwd als een ernstige tegenslag voor de regering, die gekant was tegen elke beperking van de president om troepen voor het buitenland te bestemmen. PARIJS (United Press). De Weste lijken hebben gisteren aan de Sovjet-Unie een compromis-aanbod gedaan, dat in be langrijke mate tegemoet scheen te komen aan de Russische verlangens en aanvanke lijk de indruk wekte een overeenstemming over de agenda van een ministersconferen tie der Grote "Vier te zullen bespoedigen. Het aanbod werd gedaan in de vorm van een nieuwe ontwerp-agenda, bestaande uit drie punten. Het werd uit naam van de drie Westelijke mogendheden ingediend door dé Franse vertegenwoordiger Alexandre Parodi. De nieuwe Westelijke ontwerp-agenda ziet er als volgt uit: 1. Bestudering van de oorzaken en de gevolgen van de huidige internationale spanning in Europa en de middelen om een wezenlijke en duurzame verbetering te ver zekeren in de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie, Engeland en de Verenigde Staten en Frankrijk. Hieronder vallen kwesties die betrekking hebben op: het bestaande niveau der bewapeningen en strijdkrachten en maatregelen voor het internationale toezicht op eii de verminde ring van de bewapeningen en strijdkrach ten, waaronder die van de Sovjet-Unie, de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk, de demilitairisatie van Duits land (nakoming van de huidige verdrags verplichtingen en overeenkomsten), de op heffing van de oorlogsdreiging en de vrees voor aggressie. 2. Voltooiing van een verdrag voor het herstel van een onafhankelijk en democra tisch Oostenrijk. 3. Vraagstukken betreffende het herstel van de Duitse eenheid en een vredesver drag. In het nieuwe Westelijke agendavoorstel wordt in het geheel geen gewag meer ge maakt van de vredesverdragen met de Balkan-landen, die de Westelijken aanvan kelijk als agendapunt opgenomen wensten te zien. De Westelijken handhaafden hun verzoek tot bespreking van de Oostenrijkse kwestie, die Gromyko niet op de agenda geplaatst wilde zien, tenzij gekoppeld aan de kwestie der marine- en luchtbases die in Triëst zouden zijn aangelegd. Tóch bezwaren De Russische afgevaardigde Gromyko kwam echter onmiddellijk met bezwaren tegen het nieuwe Westelijke voorstel ter tafel. Hij verweet de opstellers dat zij de Duitse herbewapening „naar de achter grond hadden gedrongen" en beweerde dat het Westen bleef proberen het belang van deze kwestie te kleineren. Ook kon hij zich niet verenigen met de zinsnede over „oor zaken en gevolgen" van de huidige inter nationale spanning in Europa, aangezien naar zijn mening het woord gevolgen voor tweeërlei uitleg vatbaar was. Gromyko bleef de mening verkondigen dat de kwes tie der bewapeningsvermindermg beperkt diende te blijven tot de Grote Vier. De Rus was het er evenmin mee eens, dat in het agenda-ontwerp der Westelijken geen ge wag werd gemaakt van het Noord-Atlan tische verdrag of de Amerikaanse bases in Europa. Dit laatste veroorzaakte verbazing onder de Westelijke vertegenwoordigers, daar Gromyko tijdens een Zaterdag gege ven privé-lunch de bereidheid te kennen had gegeven deze kwestie van zijn eigen agenda-ontwerp te schrappen. Sommige Westelijke gedelegeerden spra ken als hun mening uit dat de plotselinge ommezwaai van Gromyko slechts veroor zaakt kan zijn door nieuwe instructies van het Kremlin, waar men mogelijk bevreesd is voor „zwakheid" van de zijde van Gro myko. (Van onze correspondent te Parijs) Gisteravond werden de Parijzenaars ver blijd met het opwekkende bericht, dat zij vanochtend wel weer per bus en métro naar hun werk zouden kunnen gaan. De stakers hadden met 55 tegen 21 stemmen besloten op de voorwaarden waartoe in trage besprekingen met de regering beslo ten was, vandaag de arbeid te hervatten. Helaas, vanochtend bleek, dat er alweer te vroeg gejuicht was. Nadat officieel tot het einde van de stakingen besloten was, hadden vannacht de communistische leiders een nieuwe voorwaarde aan hun eisen toegevoegd, die de minister van Transport echter niet kon aanvaarden. Ver langd werd namelijk twee Métroconduc teurs op vrije voeten te stellen, die wegens mishandeling van een collega door de re gering waren opgepakt. Omdat nu die twee conducteurs moeten blijven zitten, zij het in het gevang, zullen dus vier millioen Pa rijzenaars vandaag nog moeten lopen. Boven de Duitse bocht lag hedenmorgen een oude depressie, die in Noord-Oostelijke richting verder trok. Haar invloed op het weer in ons land nam derhalve steeds meer af. Tegelijkertijd bewoog een zwak ke rug van hoge luchtdruk zich over de Britse Eilanden langzaam naar het Oos- ^4 ten. Hierdoor kwamen vooral in het midden en Zuiden van het land flinke perioden met zonneschijn voor. Bij IJs- layid ligt een diepe depressie die even eens slechts langzaam naar het Oosten trekt. Tussen deze depressie en een vrij wel stationnair hogedrukgebied voor de Westkust van Spanje worden grote hoeveelheden warme en vochtige lucht naar West-Europa getransporteerd. O0N8EW0LKT LICHT 8£W O HALF SEW 9 ZWAAR BEW ftGEHEEL SEW MIST SNEEUW ,>r s REGEN Vv>T 9 MOTREGEN A HAGEL 7 V BUIEN ft ONWEER f^TEMPCRATUOR iOOS-l.SOBAAB S 'If/, BELAN6RIJ* '///f. NEIRfcAG- ce8iip 'CENTRA. H HOGE DRUK L LAGE DRUK - scheidingslijn-pront-tussen lucht van s;-.verschillende herkomst n&stand van dit. te ke n >g£ e p t' de ïwindr1c hting aan- iedere hêëej;dvvars'streep,-isiêen 'wind - v snelheid vam.vijf meter per- seconde IETS ZACHTER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt te 10 uur: Aanvankelijk opklaringen, maar later weer toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. Matige, later vrij krachtige wind tussen West en Zuid. Morgen overdag iets zachter dan vandaag. 4 April Zon op 6.11 uur, onder 19.17 uur. Maan op 5.34 uur, onder 17.12 uur- Hoog en laag water te IJmniden: Dinsdag 3 April Hoog water: 1.48 en 14.10 uur. Laag water: 9.31 en 22.08 uur. Woensdag 4 April Hoog water: 2.36 en 14.54 uur. Laag water: 10.26 en 22.53 uur. xccoccgcoccocooc

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1