Huiduitslag DEBRALIIME 0 Voor niet-noodzakelijke bouwwerken geen vergunning meer Zwitsalet ten. jegri Sombere vooruitzichten voor agrarische export naar Duitsland Minister In 't Veld licht de nieuwe maatregelen toe Pt N A T 0 G Eft 0LIEST00K INSTALLATIES PANDA EN DE MEESTER-OUDHEIDKUNDIGE Radio geeft Woensdag Ook vroeger werd veel gedaan voor verfraaiing van Haarlem en omgeving GROEN Co. Wereldnieuws j DINSDAG 3 APRIL 1951 2 Kerken zonder torensgemeenten voorlopig zonder nieuwe raadhuizen en politiebureaux Minister Peters in Nederland aangekomen In Februari 767.635 schade door brand Pakistan aanvaardt resolutie over Kasjmir Vice-admiraal J. de Booy ambassadeur in Bonn TzHOOTDPUN? Bedrijfspensioenfonds voor het schildersbedrijf Koningin en prinsessen uit Sankt Anton terug In België moeten bromfietsers tenminste 18 jaar zijn TTkan toch v°n heUeven' zijn en meer achten Zestig jaar vreemdelingenverkeer Vleugel van rijksgebouw in Den Haag uitgebrand we MORRIS ycu imj! BARTELÜORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Verongelukte Globemaster door sabotage? De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, mr. dr. J. in 't Veld, heeft Maandagavond voor beide zenders een radiorede gehouden, waarin hij de plannen der regering betreffende het beperken der bevoegdheden van de gemeentebesturen bij het goedkeuren van bouwplannen nader heeft toegelicht. De minister zeide, dat hij voortaan alle bouwplannen, waarmee een bedrag van meer dan 100.000 gemoeid is, zelf wil bekijken, ook de plannen voor fabrieks- bouw. Niet om het industrialisatie-proces tegen te gaan, maar omdat er ook wel fa brieken gebouwd worden die alleen maar een verschuiving van werkgelegenheid brengen, roomijs-fabrieken bijvoorbeeld. Er zijn andere bouwwerken, waarvan vaststaat, dat zij zonder bezwaar een tijdje kunnen worden uitgesteld, zoals bioscopen en andere inrichtingen van vermaak, socië teiten, schouwburgen en musea, en ben zinestations. De bouw en het verbouwen daarvan zal daarom voorlopig niet worden toegestaan. Hetzelfde geldt voor verbou wingen, die een verbetering van het uiter lijk aanzien ten doel hebben, zoals wijzi ging van winkelpuien en étalageruimten. Voor deze plannen zal geen goedkeuring worden verleend, ook al ligt het bedrag beneden 100.000. Het hs/luit om voorshands geen bouw van kleuterscholen en gymnastieklokalen toe te staan is noodzakelijk om de bouw van lagere scholen en nijverheidsscholen in voldoende mate mogelijk te maken. Het bouwen van kerken, bank- en kan toorgebouwen, verenigingslokalen, gebou wen voor sociale zorg, badhuizen en zwem inrichtingen zal bij hoge uitzondering kun nen worden toegestaan. Gedacht wordt hierbij aan herbouw in verwoeste gebieden en voorts aan bijzondere gevallen, waarbij inderdaad van een noodtoestand kan wor den gesproken. Bouw van kerken zal bin nen het daarvoor beschikbare bouwvolume mogelijk blijven, maar kerktorens zullen voorlopig achterwege moeten worden ge laten. Openbare werken en overheidsgebouwen zullen op dezelfde wijze onder het mes wor den genomen. De lagere publiekrechtelijke lichamen (provincies en gemeenten) wor- den nog aan een extra contróle onderwor pen. Een speciale commissie zal bezien, of de investering uit een oogpunt van kapi taalsvoorziening verantwoord is. Raadhui zen, politiebureaux en dergelijke zullen de eerste jaren niet veel kans hebben om tot uitvoering te komen. Minister In 't Veld was zich ervan be wust, dat de door hem toegelichte maat regelen voor menigeen een streep beteke nen door een plan, dat hem dierbaar is. Maar het kan nu eenmaal niet anders. Als wij het niet 'aandurven de minder nood zakelijke investeringen voorlopig te laten rusten, lopen wij vast met die dingen, die voor de toekomst van ons volk essentieel zijn: de industrialisatie, de woningbouw en de noodzakelijke scholenbouw. Dat de woningbouw in de tweede plaats wordt genoemd, komt niet, omdat deze de minister niet het meest ter harte zou gaan. De bestrijding van de woningnood neemt bij hem de eerste plaats in. De uitvoering van het woningbouwprogramma loopt ge vaar als de investeringen niet worden be perkt. Tenslotte deed de minister een dringend beroep in de eerste plaats op de ge meentebesturen. maar daarnaast ook op het bedrijfsleven, op het verenigingsleven en niet in de laatste plaats op de kerken om alle medewerking te verlenen, opdat elke investering, die niet strikt noodzake lijk is, achterwege blijve en bij de nood zakelijke investeringen de grootst moge lijke soberheid worde betracht. In Februari verloren tengevolge van brand vijf personen (leden van het brand weerpersoneel) het leven en werden twaalf personen door brand gewond, van wie drie leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van brand wordt geraamd op 767.635.(Januari 1.271.200.—; Februari 1950 1.406.700).—. Er waren acht branden, elk met een schade van 20.000.of meer. Hierbij waren drie boerderijen, die geheel of gedeeltelijk wer den vernield en waarvan de totale directe schade wordt geraamd op 69.000.(In Januari vier boerderijen met een totale schade van 138.000.—. In Februari 1950 twee boerderijen schade 50.000.Bij de boerderij branden leed de veestapel geen verliezen. Handel en industrie leden met vier branden een schade van 493.625. (Januari negen branden met een schade van 468.500; Februari 1950 zeven bran den, schade 930.000. LAKE SUCCESS. (Reuter). Pakistan heeft gisteren medegedeeld de resolutie van de Veiligheidsraad, strekkende tot het oplossen van het geschil tussen India en Pakistan over Kasjmir, te aanvaarden. In deze, op 31 Maart goedgekeurde resolutie is bepaald, dat een vertegenwoordiger van de UNO voor Kasjmir zal worden be noemd. met de taak de demilitarisatie van dit gebied te bewerkstelligen. Voorts wordt er een beroep gedaan op India en Kasjmir om in te stemmen met een scheidsrechter lijke uitspraak in zake alle nog hangende geschillen. De Pakistaanse minister van Buiten landse Zaken. Zafroellah Khan, deelde de raad mede, dat Pakistan de resolutie in haar geheel aanvaardt. De voorzitter, de Nederlander D. J. von Balluseck, verdaag de daarop de bijeenkomst van de raad, totdat definitieve voorstellen zijn gedaan voor de vervulling van de post van verte genwoordiger van de UNO in Kasjmir. Uit Srinagar, in Kasjmir, wordt gemeld dat Premier Nehroe van India op een be sloten bijeenkomst heeft verklaard, dat India bereid is alle gevolgen te aanvaarden van het goedkeuren door de Veiligheids raad van de Britse-Amerikaanse resolutie over Kasjmir. Zoals gemeld, had India verklaard de resolutie niet te zullen aan vaarden. Naar verluidt zou Nehroe ook hebben gezegd, dat de resolutie geen in vloed kan hebben op het voornemen van India om in Kasjmir en Jammoe verkie zingen te doen houden voor een grondwet gevende vergadering. BONN. (D.P.A.). Bij Koninklijk besluit is het hoofd van de Nederlandse missie bij de geallieerde Hoge Commissie voor West-Duitsland, vice-admiraal J. de Booy, tot Nederlands ambassadeur bij de West- Duitse bondsrepubliek benoemd. De mis sie is tot ambassade verheven. De nieuw benoemde ambassadeur zal op 4 April zijn geloofsbrieven aan de bondspresident, professor Theodoor Heuss, overhandigen. Vice-admiraal De Booy behoudt zijn functie van hoofd van de Nederlandse mi litaire missie bij de geallieerde contröle- raad te Berlijn. ADVERTENTIE anti-pijn tabletten Minister ir. L. A. H. Peters. Ir. L. A. H. Peters, de nieuwe minister van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, arriveerde Maandagmiddag met de K.L.M. Constellation „Venlo" op Schiphol. „Persoonlijke motieven hadden mij", zo zeide minister Peters, „nooit van mijn post als gouverneur der Nederlandse An tillen weg kunnen halen. Ik heb twee-en- een-half jaar deze functie waargenomen en ben met leedwezen weggegaan. Maar an dere, belangrijkere motieven wogen zwaar der" HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Platen. 11.05 Hoorspel. 12.20 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Vocaal dubbeikwartet. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjo. 13.50 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Kamer muziek. 15.30 Marinierskapel. 16.00 Platen. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Viool en piano. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Gemengd koor. 18.30 R.V.U. 19.00 Nieuws. 19.15 Voor de jeugd. 19.30 Commentaar familiecompeti tie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Paulusherdenking. 21.30 Oratorium. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15— 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U. 11.30 Platen. 12.00 Hawaiian. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalen der. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 13.50 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugd- concert. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken! 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Accordeon. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Causerie. 19.15 Sport. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Opera. 21.20 Hoorspel. 22.10 Platen. 22.20 Causerie. 22.35 Pianoduo. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Amusementsmu ziek. 14.00 Platen. 15.45 Symphonie-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Dansmuziek. 17.30 Cau serie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen. 19.50 Voordracht. 20.00 Omroeporkest. 21.00 Actualiteiten. 21.15 Ethnische muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Ka mermuziek. 22.53 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 24.00 Ver-zoekprogramma. De vooruitzichten voor de Nederlandse agrarische export op Duitsland zijn', bij de huidifïÊ stand van zaken uiterst somber, zo vérneémt het X.N.P. Weliswaar is bereikt, dat lopende contracten voor agrarische pro ducten ook na 1 April nog mogen worden gerealiseerd, doch zulks is slechts een druppel op een gloeiende plaat. Voor de tuinbouw-export is bij voorbeeld op het ogenblik nog zevenhonderdduizend gulden beschikbaar, zodat dit contingent binnen enkele dagen zal zijn uitgeput. Met de West-Duitse regering is eindeloos onderhandeld om leveringen op crediet of langs bilaterale weg mogelijk te maken. Bonn heeft echter steeds nul op het request gegeven. De Nederlandse tuinbouw zal dus waar schijnlijk reeds dezer dagen de gevolgen van een totale stopzetting van de Duitse import gaan ondervinden. Grote kapitalen zijn in het kweken met kostbare verwar ming van jonge voorjaarsgroenten geïnves teerd. Indien de Duitse deur dicht gaat zij stond tot dusverre nog op een kiertje moet met aanzienlijke kapitaalsvernietiging rekening worden gehouden. Indien geen andere exportmogelijkheden opdoemen verwacht men omvangrijke doordraai van het jonge, dure goed op de veilingen en aangezien conservering ervan niet mogelijk is, zullen de kwekers dan grote verliezen lijden. Zulks ondanks het feit, dat de Duit se bonden van kwekers en importeurs geen bezwaar hebben tegen import van Neder landse jonge groenten gedurende de maan den April en Mei, omdat in die tijd in West- Duitsland schaarste aan deze producten zal bestaan. Ten aanzien van zuivelproducten, in het bijzonder van boter en kaas, wordt de toe stand eveneens moeilijk, ook al is de export daarvan niet zozeer afhankelijk van de Duitse markt als die van tuinbouwproduc ten. De export van eieren zal na afloop van het huidige contract ook totaal stil gaan liggen. De West-Duitse regering heeft een contract voor eieren met Hongarije geslo ten. Dit land behoort niet tot de Europese betalings-unie. Bovendien is de handels- De organisaties van werkgevers en werknemers in de schildersbranche hebben een bedrijfspensioenfonds in het leven ge roepen. De staatssecretaris van Sociale Zaken heeft de deelneming in dit fonds voor alle bedrijfsgenoten met ingang van 2 April verplicht gesteld op grond van de wet betreffende verplichte deelneming in een bedrijfspensioenfonds. Op 26 Maart 1949 is deze wet in wer king getreden en sindsdien is de deelne ming in een zestal bedrijfspensioenfondsen verplicht gesteld voor ruim 330.000 werk nemers en wel in de landbouw (met in gang van 1 Mei 1949), de metaalnijver heid („grootmetaal" 15 November 1949, „kleinmetaal" 1 Januari 1950); de wijk verpleging en t.b.c.-bestrijding (1 Septem ber 1950) en het slagersbedrijf en de le derindustrie (beide met ingang van 1 Januari 1951). Thans is voor de eerste maal de deel neming in een bedrijfspensioenfonds uiteraard, zoals de wet uitdrukkelijk eist, op verzoek van de bedrijfsgenoten ook voor de patroons verplicht gesteld. Naar schatting zullen 23.000 werknemers, 6500 werkgevers en 4500 zelfstandige werkers, in totaal 34.000 bedrijfsgenoten, in het be drijfspensioenfonds voor het schildersbe drijf worden opgenomen. verhouding tussen West-Duitsland en dit land gunstiger dan met diverse E.B.U.- landen. De vooruitzichten voor de eier- export zijn dan ook ongunstig. In Den Haag bestaat nog geringe hoop, dat enkele Nederlandse agrarische produc ten zullen gaan vallen onder de maande lijkse 140 millioen dollar, welke West- Duitsland voor zijn essentiële importen zal willen gaan besteden. Maandagavond om half negen zijn Ko ningin Juliana en de drie oudste prin sesjes per trein uit het Oostenrijkse win- tersporteentrum Sankt Anton in Soestdijk teruggekeerd. In België moeten berijders van rijwielen met hulpmotor tenminste 18 jaar zijn. (In Nederland tenminste 16 jaar). Bromfietsen mogen in België niet de rijwielpaden berijden. Nederlandse bromfietsers hebben in België geen nummer- en NL-plaat, welke aanvankelijk werden vereist, meer nodig. Ook is geen rijbewijs nodig, maar Neder landers moeten in bezit zijn van een gel dige Nederlandse belastingkaart. ADVERTENTIE vergalt Uw leven. Gij zult verbaasd zijn over de snelle j^en afdoende werking van het -= ^beroemde huidgeneesmiddel ADVERTENTIE Maak een J^uhaamsceUen aard xTnaa^-nkeren: fell Iff/ Het Zenuwsterkende Voedsel Ter gelegenheid van het feit, dat het in het begin van dit,jaar zestig jaar geleden is, dat de Vereniging tot ver fraaiing van Haarlem en omgeving en tot bevordering van het vreemdelin genverkeer, waaruit later de stichting „Haarlems Bloei" is ontstaan, is opge richt, zal op Vrijdagmiddag 13 April in de hal van het stadhuis een receptie worden gehouden en des avonds volgt een concert, waaraan medewerking verlenen de Haarlemse Orkest Vereni ging, de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap", Annie Woud, Jo Vin cent en Willem Andriessen. Aan een commissie, waarvan dr. C. Spoelder voorzitter is, was verzocht de viering van het zestigjarig bestaan voor te bereiden. In de organisatie van de avond bijeenkomst heeft de heer J. E. Voet een belangrijk aandeel. Het concert draagt een speciaal Haarlems cachet, wat betreft de medewerking van het orkest, het koor en de solisten. Het programma van vóór de pauze bevat werken van Brahms. Het eer ste nummer, de Alt Rhapsodie, zal onder ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22143 In de afgelopen nacht heeft een felle brand gewoed in het gebouw van de di rectie Bruggenbouw van de Rijkswater staat te Den Haag. Eén van de vleugels van dit gebouw is geheel uitgebrand. Typekamers, archieven, de lichtdrukkerij en fotoinstallaties werden vernield. De Haagse brandweer bestreed het vuur met groot materieel en slaagde er in een groot deel van het gebouw en ook aangrenzende percelen in het dichtbevolkte stadsdeel achter de Prinsengracht, Kalvermarkt,. Lange Lombardstraat te behouden. Tij dens de blussing werd 12 tot 14000 liter water per minuut met negen slangen van vier zware motorspuiten en twee ladder wagens in de vuurzee geslingerd. De brand werd vermoedelijk veroor zaakt doordat in een kamer op de begane grond een gasstel, waarop eën ketel is drooggekookt, is blijven branden. De brand werd pas ontdekt toen een vleugel van het gebouw reeds in lichterlaaie stond. Vele tekeningen van rijksbruggen zijn verloren gegaan. Urenlang heeft de Haagse brandweer de brand bestreden. De vleugel waar de brand woedde ligt in de nauwe binnen stad achter het Kantongerecht en wordt aan drie zijden ingesloten door een Ka tholiek zusterhuis,, een kapel en het Hoofts-hofje, waar ouden van dagen wo nen. De binnenplaats van het Waterstaats gebouw is door een smalle steeg met de Kalvermarkt verbonden, zodat het onmo gelijk was van die zijde van Magyrus- ladders af te spuiten. Door deze steeg, de achtervleugel, het hoofdgebouw en het zusterhuis werden slangen gelegd. In de slechts enkele meters brede Lange Lombardstraat werd een 32 meter hoge stalen ladder opgericht, waar na men over het dak van het hoofdge bouw heen het vuur in de zolderverdie ping van de brandende zijvleugel kon be reiken. Vooral de lang smeulende archieven le verden bij de blussing moeilijkheden op. Het was ten strengste verboden om het gasstel, dat de vermoedelijke oorzaak van de brand was, na kantooruren te gebrui ken. Het stel werd door typistes gebruikt om thee te zetten. De werksters, die na kantoortijd het gebouw moeten schoon maken mochten het gasstel in de type kamer niet gebruiken. Volgens een voor lopig onderzoek is dit toch gebeurd met als gevolg dat vermoedelijk een heet ge worden drooggekookte ketel op de grond is gevallen. Het vuur zou zich via de vloer in de typekamer hebben verspreid, een van de archiefkamers hebben aangetast en vervolgens naar boven zijn geslagen door dat een buis die naar de tweede verdie ping loopt vermoedelijk is gaan gloeien en branden. leiding staan van Jack P. Loory. Het vol gende nummer, het tweede pianoconcert en de na de pauze volgende werken van Schubert worden uitgevoerd onder leiding van Toon Verhey. Verwacht wordt dat vele leden van „Haarlems Bloei" en stadgenoten het con cert zullen bezoeken. De receptie wordt van half vier tot half zes gehouden. Het gemeentebestuur heeft hiervoor de hal van het stadhuis beschik baar gesteld. Werkzaamheden aan het einde van de vorige eeuw Enkele weken geleden deelden wij reeds enige bijzonderheden mee uit de geschie denis van de vereniging. Het is de moeite waard in aansluiting op die mededelingen er aan te herinneren welke werkzaamheden de bestuursleden in het bègin verricht heb ben. Het eerste bestuur bestond uit de heren J. Krol Kzn., voorzitter; jhr. mr. A. J. Rethaan Macaré, vice-voorzitter; J. C. Peereboom, secretaris; J. J. van Minden, tweede secretaris; S. J. Graaf van Limburg Stirum, penningmeester; mr. H. Enschedé en J. J. Kerbert. Zoals het eerste deel van de naam der vereniging aangaf, besteedde het bestuur veel aandacht aan verfraaiing van Haarlem en omgeving. Een actie werd gevoerd om kale muren te laten begroeien en in circulaires werd meegedeeld welke beplanting geschikt was voor muren, welke op het Noorden lagen en voor die, welke op het Zuiden lagen. Balkons werden ver sierd en zij die de mooiste versieringen hadden aangebracht, ontvingen prijzen. Indien er weg«n of fietspaden aangelegd of verbeterd moesten worden, stelde de vereniging subsidies aan de gemeentebe sturen beschikbaar. Niet altijd gingen de gemeentebesturen op de verzoeken in. Het Haarlemse college van B. en W. stelde bij voorbeeld geen prijs op het schenken van vier gaslantaarns voor de Houtbrug, omdat de kosten voor gebruik en onderhoud te hoog geacht werden. De vereniging heeft een belangrijk aan deel gehad in het oprichten van het stand beeld van Frans Hals in het Florapark. Het bestuur stelde een bedrag beschikbaar en een Haarlemmer bood 30.000 aan. Daar door was het mogelijk het standbeeld te laten maken, dat in 1900 door Koningin Wilhelmina onthuld werd. In het begin van deze eeuw schonk de vereniging beelden, 'welke bij het tegen woordige gebouw van de provinciale Griffie werden geplaatst. Nog niet lang geleden zijn deze beelden overgebracht naar de tuin, waardoor ze beter tot hun recht komen. Gidsen en kaarten werden uitgegeven, de leden hadden gratis toegang tot verschei dene buitens (als dank werd dan de eige naar benoemd tot erelid) en voor plaatsing in de Haarlemmerhout, het Bloemendaalse Bos en enkele buitens werden banken aan geboden. Na 1910 nam de activiteit af en het aan tal leden verminderde in de loop der jaren. In het najaar van 1936 stelde de heer P. J. M. van Tetering pogingen in het werk de gemeente een groter aandeel in het werk voor vreemdelingenverkeer te laten nemen. Dat had succes en aan het einde van dat jaar werd besloten tot oprichting van de Stichting „Haax-lems Bloei". Oudste informatiekantoor In Haax-lem is het eerste informatiekan toor van ons land opgericht en wel in 1904. Aan de Westkant van 'het vroegere station werd een kiosk geplaatst, waar in het eer ste jaar 2400 vreemdelingen inlichtingen inwonnen. De kosten voor het kantoor en het salaris van de informator bedroegen 600. De kiosk staat nog op het Stations plein en wordt gebruikt voor verkoop van kranten en tijdschriften. „Haarlems Bloei" is wat het verstrekken van inlichtingen be treft, thans gevestigd in het Verkeershuis aan het Stationsplein. ADVERTENTIE FALCON REGENKLEDING Heden, Dinsdagavond, zal via de zender Hilversum I om 21.30 uur een repoi-tage worden gegeven van de interpellatie in de Tweede Kamer over lonen en prijzen. 36. Ja, nu had Panda rechtuit en eerlijk de waarheid willen zeggen, maar hij kreeg er geen gelegenheid toe. De burgemeester en de veldwachter grepen hem en Joris Goedbloed in de kraag, en zo werden ze dan samen een trap af gebracht en opge sloten in het hok onder de toren. „En gaan jullie daar nu maar oudheidkunde bestu deren!" riep de burgemeester nog. „Pro beer me dddr nu maar voor de gek te hou den! Ha!" En toen duwde de veldwachter hen naar binnen en de deur viel met een plof dicht. Daar zaten ze nu! „Het is jouw schuld!", riep Panda onmiddellijk uit. „Ik zei je dat het me niet beviel! Het was oplichterij! Het was niet eerlijk!" „Maar wat kraamt ge nu toch uit, baaske!", weer de Joris verontwaardigd af. „Ge dwaalt immers! Het is uw schuld! Gij, met uw onzinnige major domus zoals een be schaafd persoon uw dwaze bediende mag noemen! Hij was het, die ons in verlegen heid bracht door zijn loslippigheid! Richt uw verwijten tot uw plichtv erg eten knecht!" Misschien had Joris Goedbloed een heel klein beetje gelijk, maar plicht- vergeten mocht hij Jolliepop toch niet noe men. Integendeel, de bediende verkeerde op ditzelfde moment in de grootst mogelijke verlegenheid. Men had hem uiteraard op vrije voeten gelaten, aangezien hij nooit de schijn had gegeven iets opgegraven te heb ben maar nu stond hij dan droef te pein zen. „Welk een schande!", mompelde hij. „De bediende van een tuchthuisboef! Ik had deze betrekking nooit aan moeten nemen! Ik zal overwegen mijn ontslag te nemen! Maar éérst moet ik mijn werkgever op heffen uit zijn weerzinwekkende staat, want niemand mag van mij kunnen zeggen, dat ik de bediende van een tuchthuisboef geweest ben Executies. Het te Sjanghai verschijnende officiële communistische blad „Bevrij ding" meldt,, dat de communistische autoriteiten te Sjanghai tussen 19 en 26 Maart 91 „contra-revolutionnairen" hebben terechtgesteld. Onder -hen be vonden zich nationalisten, die schuldig waren bevonden aan het voortzetten van hun anti-communistische activi teit nadat zij een cursus in de commu nistische leer hadden gevolgd. Redding. Een Italiaans schip heeft Maan dag in het Zuidelijk gebied van de At lantische Oceaan de 47 leden der be manning van het 6.220 ton metende Britse schip „Ketos" aan boord geno men, nadat zich een ontploffing in de machinekamer van de „Ketos" had voorgedaan en het schip begon te zin ken. Niemand van de opvarenden van de „Ketos", die op weg was naar Rio de Janeiro met een lading cement, was gewond. Belegering. In een oude schuilkelder op het eiland Helgoland bevinden zich der tien communisten, die zich daar heb ben verschanst. Zij worden belegerd door Duitse politie, die zuurstofbran ders heeft besteld, om zich daarmede een weg door de verschansingen te ba nen. Men meent dat zich negen jonge mannen en vier meisjes in de schuil kelder bevinden. Het hoofdbestuur van de (communistische) „vrije Duitse Jeugd" heeft een telegram aan de Brit se Hoge commissaris voor West-Duits land gezonden, waarin de onverwijlde teruggave van Helgoland aan de Duit sers wordt geëist. Staking. Medische studenten van de uni» versiteit van Madrid zijn Maandag in staking gegaan, omdat zij een uitbrei ding van hun reis-faciliteiten wensen. Op het ogenblik geldt voor hen een goedkoop tarief op de trams van en naar de universiteitsstad. De studenten willen echter, dat dit tarief elke dag zal gelden en voor alle lijnen. Zes stu denten werden aangehouden, maar la ter weer vrijgelaten. Genoegdoening. Het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, dat de Hongaarse zaakgelas tigde te Belgrado, Istvan Hrabek, Za terdag „op misdadige manier" is aan gevallen door een aantal „leden van de Joegoslavische geheime politie". In het communiqué wordt gezegd, dat de Hon gaarse eerste plaatsvervangende mi nister van Buitenlandse Zaken, Berei, een protestno^a aan de Joegoslavische zaakgelastigde te Boedapest heeft ge stuurd, waarin wordt gewaarschuwd voor de „ernstigste gevolgen" ingeval de Hongaarse eisen voor de „volledig ste genoegdoening" niet worden inge willigd". Concurrentie. Het Spaanse kabinet heeft gisteren gespx-oken over middelen om bovenmatige winsten en de hoge prijzen van voedingsmiddelen te bestrijden. Ter sprake kwam het instellen van gemeen telijke markten, die met de particuliere zaken zouden moeten concurreren. De regex-ing is vastbesloten de prijzen van de noodzakelijkste levensmiddelen te verlagen en de zwarte markt onmogelijk te maken. Veroordeling. De raad van beheer van de Amerikaanse nationale persclub heeft een resolutie aangenomen, waarin het verschijningsverbod van het Argentijnse blad „La Prensa" een daad van aggres- sie tegen alle vrije mannen en vrije vrouwen wordt genoemd. De raad be sloot een rouwdag voor „La Prensa" vast te stellen. „Het verbod van dit blad is een slag voor de persvrijheid waar ook ter wereld" aldus deze resolutie. Kindervreugd. Maandagavond is aan 850 onderwijzers van 100 scholen in het Noord-Engelse graafschap Durham ver zocht te staken als protest tegen het feit, dat de overheid van het graafschap de onderwijzers bijzonderheden over hun lidmaatschap van een vakvereniging pleegt te vragen. De ovex-heid wenst, dat alle onderwijzers bij een vakvereniging zijn aangesloten. De staking is door zes vakverenigingen van onderwijzers afge kondigd. Ongeveer 24.000 kinderen kun nen niet naar school als het stakings bevel voor 100 procent wordt opgevolgd. In ballingschap. Tijdens het weekeinde is te Parijs een nieuwe permanente orga nisatie van Chx-istelijke vakverenigings leiders in ballingschap gesticht. 81 afge vaardigden, afkomstig uit de Balkan en Oost-Europese landen, thans woonach tig in Engeland, Frankrijk, België, Ne derland, Luxemburg, Duitsland eix Oos tenrijk, hebben een voorlopige constitu tie opgesteld, die aan het eerste congres van het nieuwe lichaam zal worden voorgelegd. Frangois Krakowski, een in België wonende Pool werd tot voorzitter en Ivan Popowitsj, een Oekrainer in Frankrijk, tot secretaris gekozen. Koerswijziging. Pietro Nenni, leider van de linkse socialistische partij in Italië, heeft op een persconferentie te Milaan ver klaard, dat zijn partij misschien met een „voorzichtige deelneming van Italië aan het Atlantische pact" zou instemmen als de regering tot sociale hervormingen op grote schaal zou overgaan. De partij van Nenni werkt nauw met de commu nisten samen. De leider van de commu nisten in Italië, Togliatti, heeft onlangs aangeboden de oppositie tegen de rege ring te staken als deze Italië los van het Atlantisch pact zou maken en haar bui tenlandse politiek radicaal zou wijzigen. Diefstal. Drie historische pijlen met zilve ren punten, toebehorend aan de Koning, zijn naar de politie bekend heeft ge maakt, gestolen uit het Holyx-ood paleis in- Edinburgh. De politie wilde er zich niet over uitlaten of deze diefstal iets te maken heeft met de verdwijning van de kroningssteen uit Westminster Abbey. De bewoners van Edinburgh worden on willekeurig herinnerd aan de „oproep" die de vorige week tot hen werd gericht en waarin men werd verzocht zilveren artikelen en juwelen in te leveren, welke zouden worden omgesmolten om me dailles te vervaardigen voor de Schotse nationalisten, van wie gezegd wordt dat zij de kroningssteen hebben gestolen. SHANNON, (Reuter). Het zoeken naar de resten van de verahste Amerikaan se Globemaster met 53 man aan boox-d ia weer opgevat, omdat „alles wijst op sabo tage", zo wordt te Shannon (Ieiiand) var} gezaghebbende zijde aaix Reuter meege« deeld.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2