Kou opde Borst Voorbeeld van een uitstekende thriller „Alle internationale geschillen kunnen door onderhandelen worden opgelost" De Anti-Vivisectie-Stichting ijvert voor leerstoel in vivisectie-vrije geneeskunde Zege in het waterpolotournooi te Gent rHoe is het ontstaand Een Eeuw Celeden HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE C VN7 „Het Radioprogramma" opnieuw gedagvaard Agenda voor Haarlem Twee propaganda-weken in Haarlem Boekhouder zette inbraak in scène HOOFDPIJN! Nieuwe Staten van Suriname voor het eerst bijeen Kennemer—De Dommel 3—6 „Winner" in Apollohal wederom groot succes E. van Loon met Weatrix Nederlands terreinkampioen „Haarlem//-successen op de veldloopkampioenschappen VJ Twee overwinningen voor DWR Morrisons eerste grote rede: Engeland wil verbinding vormen tussen Azië en Europa Burgemeester d'Ailly in West-Duitsland Slaapt U slecht 3 De Haagse Comedie speelde „Oom Harry Men kan zich in 99 van de 100 geval len is daar trouwens ook wel reden toe smalend uitlaten over de zogenaamde thril ler en dit genre minderwaardig noemen. Maar er zijn gelukkig uitzonderingen, al komt men ze niet vaak tegen. Tot die uit zonderingen behoort in de eerste plaats het scherp analyserende, van beklemmende sfeer doortrokken werk van Patrick Hamil ton, van wie hier te lande vooral het Victo riaanse spel „Gaslicht" bekendheid en waardering verkreeg. Overigens moest men bij de reprise hiervan na de oorlog con stateren dat het publiek wat duivelse, sinistere practijken betreft is de practijk van het leven inmiddels wel aan sterkere staaltjes blootgesteld zich enigszins bo ven de te verduren angst verheven voelde en moeite had deze mee te voelen. Van daar dat de schrijvers (men denke aan „Goud en Antiek" van Edward Percy) de theaterbezoekers gingen bestoken met gru welijke grand-guignol-effecten, die de schok van het onverwachte veroorzaakten dus met in wezen a-artistieke middelen. Zaterdagavond heeft men in de Haar lemse Schouwburg evenwel kennis kunnen maken met een nieuwe uitzondering op de regel, te weten de thriller „Oom Harry", die merkwaardig genoeg eveneens speelt in het blijkbaar enorm aantrekkelijke laat- Victoriaanse tijdperk. Het stuk is overigens al meer dan tien jaar oud. De schrijver Thomas Job, een onderwijzer uit Wales, vond ondanks onophoudelijke pogingen geen enkele toneeldirectie in Engeland be reid de eersteling van deze onbekende op te voeren. Daarom nam hij het mee naar Amerika, waar hij zoveel succes oogstte dat hij er zich blijvend vestigde. In 1944 streed men in Londen om het vertonings- recht en het was als oom Harry dat de acteur en filmster Michael Redgrave zich op slag beroemd wist te maken. Ondanks deze faam duurde het nog zeven jaar voor in Nederland een gezelschap de Haagse Comeckc tot opvoering overging. Onder de even zorgvuldige als intelligente regie van Max Croiset is het een prima voorstel ling geworden. Er bestaat geen enkele reden om de in houd van deze thriller niet na te vertellen. Want hot is juist de bijzondere verdienste van Thomas Job dat hij alleen indruk op het publiek tracht te maken met de uit werking, zonder toevoegingen van buiten af, van aan iedereen duidelijk voorgehou den gegevens. Men kan alle misdadige ver- wikkebngen en rampzalige gevolgen van tevoren zien aankomen, hetgeen door ver plaatsing in het milieu der handeling een zekere intellectuële voldoening verschaft en de intensiteit van het medeleven ten goede komt. De oude Grieken wisten dat reeds. Harry Quincey, een door gebrek aan wilskracht mislukte kunstschilder, door zijn vrienden als bewijs van hun aanhan kelijkheid, maar tevens enigszins denigre rend „oom Harry" genoemd, ontdoet zich op geraffineerde wijze van zijn beide ja loerse, hem overdreven bemoederende zus ters, door de oudste te vergiftigen met be hulp van blauwzuur, er wel voor zorgend dat de jongere onontkoombaar in een net van tegen haar getuigende bewijzen gewik keld wordt, zodat haar de doodstraf wacht. Met dit alles heeft hij ten doel zich be schikbaar te maken voor een jeugdliefde, die op het punt staat met een andere man te trouwen. Een bepaling in het testament van zijn vader zou hem namelijk alle in komsten doen derven als hij de banden van het gezin verbreekt. Het is echter te ver geefs want het huwelijksaanzoek van de bevrijde oom Harry wordt afgewezen. Op dit punt heeft de schrijver nog een mach tige verrassing in petto: Harry Quincey be geeft zich naar de gevangenis op de dag voor het vonnis voltrokken zal worden, teneinde zijn schuld te bekennen. Maar de autoriteiten weigeren hem te geloven en zijn zuster, reeds met de dood verzoend, realiseert zich dat te blijven leven voor hem de zwaarste straf betekent. Door deze fataliteit wordt oom Harry tot de sombere drinker, die men in de proloog heeft leren kennen, tegen wie hem maar horen wil verkondigend dat hij de volmaakte moord „als een schone kunst" heeft bedreven. Op één merkwaardige bijzonderheid moet nog gewezen worden: de naam van de hoofdpersoon. Van 1785 tot 1859 leefde in Engeland de schrijver Thomas de Quincey, bekend geworden door zijn romantische De Nederlandse radio-omroep-vereni- gingen hebben de stichting „Het Radio programma" doen dagvaarden voor een kort geding, dat zal dienen voor de presi dent van de Amsterdamse rechtbank op Woensdag 4 April. Mr. dr. P. J. Witteman zal als procu reur van de omroepverenigingen eisen dat het de stichting op straffe van betaling ener dwangsom van f 10.000,verboden wordt de Nederlandse radio-programma's te publiceren in haar blad, waarvan Za terdag het derde nummer is verschenen. Voor de gedaagde treedt op mr. W. F. J. Donath in samenwerking met mr. D. Giltay Veth. ADVERTENTIE Wrijf deze krachtige zalf op keel, borst en rug. Ze werkt als een pappleister en door de geneeskrachtige dampen, die U inademt. Verwijdert congestie, verge makkelijkt de ademhaling en verhelpt verkoudheid meestal in j één nacht. DINSDAG 3 APRIL Concertgebouw: Beethoven-concert HOV, 8 uur. Frans Halstheater: Haarlemse Kunst Gemeenschap, Vertoning der film „Brief van een onbekende vrouw", 8 uur. Oud Katho lieke kerk: pastoor A. R. Heijligers spreekt over „Welke is de oudste kerk?", 8 uur. Spaarne: „Ontmaskerd", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Berliner ballade", 18 j., 2.30 uur. Rembrandt: „Annie get your gun", alle leeftijden, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Roseanna Mc. Coy", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mrs. Mike", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Moord te middernacht", 14 j., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 4 APRIL Stadsschouwburg: ,.De ernst van Ernst", 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. autobiografie „Bekentenissen van een opiumschuiver" (hij wordt genoemd in de zonderlinge apologie aan het slot van „Het dubbel leven van Sir William"). Ook deze werd uit artistiek onvermogen gedre ven tot een voortdurend zijn doen en laten idealiserende, maar tenslotte pathologische openbaring van de duistere kant van zijn wezen. Het behoeft na deze uitvoerige uiteen zetting wel geen betoog dat het stuk rijk is aan sterke speelscènes. Het enigszins pathetische, dat het optreden van Theo Frenkel altijd kenmerkt, kwam hem in de titelrol uitstekend van pas. Als zijn beide zusters gaven Willy Haak en Annie Leen- ders voortreffelijke typeringen van scherp- gebekte oude vrijsters. De eerstgenoemde maakte in de gevangenisscène een indruk wekkende entrée. Jos van Loon en Brenda Lindbergh waren respectievelijk als de jeugdliefde en de dienstbode niet tegen de eisen van het stuk opgewassen. De bezet ting van de bijrollen was naar wens. Voor al het mannenkwartet moet geprezen wor den. Men zag dank zij deze heren een humoristisch tijdsbeeld, dat als aardig in termezzo diende. DAVID KONING. Deze kleine meesteres is zeer tevreden met haar prachtige Engelse setters en geen wonder, de rechtse werd zel}s kampioen der reuen op de Cynophilia-showdie Zaterdag en Zondag in Amsterdam gehouden werd. In de gelederen van de Anti-Vivisectie- Stichting, die in Februari 1931 door de arts P. Pijl in het leven werd geroepen, is men sinds enige jaren aan het werk om van de regering vergunning te krijgen aan een van de universiteiten in ons land. een bijzondere leerstoel in de vivisectievrijc geneeskunde op te richten. Dit streven wordt door de propaganda-afdeling van de A.V.S. kracht bijgezet door het organiseren van plaatse lijke acties, welke er onder meer ook op gericht zijn om aan het werk van de Anti- Vivisectie-Stichting meer bekendheid te geven. In Den Haag en Utrecht zijn derge lijke acties reeds gehouden. Nu is Haarlem aan de beurt. Gistermorgen is de propagandawagen van de A.V.S. op de Grote Markt in Haar lem aangekomen. Ze is eigenlijk niet meer dan een trekpleister: een hondenhok op wielen waarin een koppel Sint Bernhards- honden wat droefgeestig de wijde wereld zit in te staren. Van cle belangstelling die deze dieren trekken maken de propagan disten van de Anti-Vivisectie-Stichting dankbaar gebruik door het uitdelen van allerlei folders, waarin zij doel en streven van de stichting uiteenzetten en met enige voorbeelden toelichten. En voor wie daar niet genoeg aan mocht hebben, houden de propagandisten af en toe een korte causerie over hun werk. De A.V.S. huldigt de mening dat de be strijding van de vivisectie dierenbescher ming is in de meest consequente vorm en dat deze bestrijding in hoge mate de volks gezondheid dient. Zij stelt zich voorts op het standpunt dat de mens niet het recht heeft ten bate van eigen heil het leven van weerloze dieren in de waagschaal te stellen. De resultaten van de onderzoekin gen die jaarlijks op 15.000 dieren worden gedaan, acht zij onbetrouwbaar. In 1947 werd een request gezonden aan dr. W. Drees, die toen nog minister van Sociale Zaken was, waarin dringend werd verzocht het vivisectie-vraagstuk op te lossen. De minister overwoog toen om een of meer leerstoelen op te richten, maar een commfssie van advies, die in het leven werd geroepen om het request aan een nauwge zet onderzoek te onderwerpen, adviseerde afwijzend. Onder meer met als ai-gument dat de vivisectievrije geneeskunde niet we tenschappelijk zou zijn. De A.V.S. liet zich echter niet ontmoedigen en bracht een nieuw voorstel op het regeringstapijt, waarbij de nadruk er op werd gelegd dat de nieuwe leerstoel een bijzondere zou worden. Een dus, die door de A.V.S. zelf ƒ13.000 verduisterd om speelschulden te betalen In de nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken bij de „United States Lines" aan de Westerstraat te Rotterdam. De po litie heeft thans de 37-jarige chef-boek houder H. J. N. aangehouden, die bekend heeft de inbraak in scène te hebben gezet. De man is in September begonnen met het bezoeken van speelgelegenheden en had daarbij geen geluk. Toen zijn eigen geld op was gebruikte hij het geld van de zaak. Het tekort liep op tot f 13.000. Vorige week Woensdag ontving N. f 9000,om salarissen uit te betalen. Hij nam er f 2000 af om te proberen in een speeligelegenheid de zaak weer in het reine te brengen door het verlies terug te win nen, doch zonder resultaat. Daarop heeft hij een geldkistje van de kassier mee naar huis genomen en opengebroken. Hij nam er f 10.000,uit en deponeerde het lege kistje weer op het kantoor. Daarna deed hij het voorkomen of er een inbraak was gepleegd. bekostigd zou worden. Na de debatten die in de Tweede Kamer hierover werden ge voerd, zei minister Rutten zijn medewer king toe. Binnenkort zal de A.V.S. weer contact met de regering opnemen en mocht op nieuw een afwijzing volgen, dan begint men weer van voor af aan. Veertien dagen lang, met uitzondering van de Zondagen, kan men op de Grote Markt de wagen van de A.V.S. en enige medewerkers van de stichting aantreffen. ADVERTENTIE Mijnhardt's Hoc-Vpiirtpceders. Doos 45 cent Minister Hewitt wenst niet met het college samen te werken De op 14 Maart gekozen Staten van Su riname kwamen Maandag in eerste ver gadering bijeen. De opening der zitting ge schiedde namens de gouverneur door mi nister J. Zaal. Minister Walther Hewitt heeft aan de gouverneur verzocht, te worden ontheven van de behartiging der lopende zaken van zijn departement. Hij herinnerde eraan, dat hij op 3 Januari ontslag heeft gevraagd, maar op verzoek van de gouverneur zich bereid verklaarde, de lopende zaken af te doen totdat op 3 April de nieuwe regerings raad zijn- taak zou beginnen. De nieuwe regeringsraad is echter nog niet gevormd en de heer Hewitt is niet bereid, met de nieuwe Staten samen te werken. Golf Voor de handicapcompetitie is de wed strijd KennemerDe Dommel gespeeld. De gasten wonnen met 63. De uitslagen der foursomes waren: J. H. C. Muller (li) en ir. F. D. Calisch (17) 1 up wonnen van J. van Lanschot (6) en M. Mommersteeg (22) met 1 up; L. J. Sodder- land (15) en ir. H. Lambach (17) verloren van mevrouw van Spaendonck (21) en mr. E. Tilman (8) met 2 en 1; C. G. F. Stenger (16) en mr. W. Baron van Haersolte (24) verloren van J. Beukers (14) en A. van Spaendonck (19) met 3 en 2. Singles: J. H. C. Muller (11) speelde all square tegen J. van Lanschot (6); L. J. Sod- derland (15) speelde all square tegen mr. E. Tilman (8); C. G. F. Stenger (16) verloor met 2 up van J. Beukers (14); ir. F. D. Calisch (17) verloor met 4 en 20 van A. van Spaendonck (19); ir. H. Lambach (17) won met 3 en 2 van mevrouw van Spaendonck (21); mr. W. baron van Haersolte (24) ver loor met 8 en 6 van M. Mommersteeg (22) Pekingees „Tong Wun of Alderbournede beste De traditionele Winner-Show die Zater dag en Zondag in de Apollohal werd ge houden, is weer een succes geweest. Wij spraken verscheidene buitenlandse, gerou tineerde inzenders, die vol lof waren over de organisatie. Het was tevens een demon stratie, dat ons land in veelheid van hon denrassen vrij goed gesorteerd is, dit dank zij onze geographische positie. Hierdoor zijn Hongaarse, Zwitserse, vele Britse, ranse, Duitse en Belgische rassen ver tegenwoordigd. Dit jaar zijn er 70 gepre senteerd, vorig jaar 80. Voor die 70 rassen hadden Zaterdag de 70 wedkampen plaats, want voor de vak man zijn de krachtmetingen tussen exem plaren van hetzelfde ras de hoofdzaak. De ereprijskeuringen om de titel Beste aller Jachthonden of aller Dogachtigen, Wind honden. Kezen en Poollionden, Dameshond jes of Herdershonden of Fraaiste der Ter- rierrassen ofwel Mooiste buitenlandse In zending of Schoonste Zelfgefokte, zijn als kijkspel weer aardiger voor het publiek. Er paraderen dan ook meer mensen en honden in de keuringsring dan tijdens de rastechnische beoordelingen tussen soortge lijke exemplaren, die volgens de buiten staander op eikaar lijken als twee druppels water. t Voor wie zo'n étalage nog niet kent: de honden worden geplaatst en aangelijnd op banken, benches genaamd, ter grootte van zowat een vierkante meter. De dameshond jes (het woord „schoothond" is uitgestor ven) zitten in, laten we ze noemen: duiven- kooien. Kynologen, die alle tentoonstellin gen aflopen, hebben soms grote rennen, plaatsbiedend aan vele dieren teza men, bekend als: enceintes. De eigenlijke opzet van de exposant is: per liefst zelfgefokte hond te trachten elk seizoen weer door het behalen van min stens drie kampioenschapsprijzen te komen tot het „definitieve kampioenschap". Deze nationale eindtitel kan weer hoger be kroond worden met 't internationale kam pioenschap. Deze overtreffende trap wordt door Nederlanders in de regel bereikt door achtereenvolgende overwinningen in Ne derland. België, Luxemburg en soms Frankrijk. Is de carrière aldus met succes afgesloten, soms een kwestie van jaren showen, dan is, in vaktermen, de hond klaar en zijn de nakomelingen natuurlijk waardevol. En dan begint de liefhebber van vorenaf aan met die jongere genera tie De Beste Hond der Tentoonstelling, dit maal een Pekingees, is kennelijk ook zo'n geval van een prima hond, die in het bui tenland winnen „moest" om onverslagen internationaal kampioen te worden. In deze, de 2-jarige Tong Wun of Alderbourne, ge fokt in Engeland, voorgebracht door een Belgische dame. Mil. Y. de Nobele, be kroond in Amsterdam. Zondag was het bezoek groot, vooral van gerepatrieerden, die in de Oost nooit zo veel hondenmateriaal bijeen konden zien. Trouwens, afgezien van de nobele dieren, waarvan sommige door de aan hun ras gestelde eisen of raspunten mooi zijn van lelijkheid, biedt een hondenshow altoos een amusant kijkspel. De variatie binnen het begrip hond, waarvan de grootste uitgave een kalf evenaart en de kleinste op een tientje kan staan, brengt autpmatiseh ook variatie binnen het begrip hondenvriend. Maar zo ver als in Engeland, waar één deel der foksters in de ring verschijnt in manhaftige rijlaarzen en een jongenskop en het andere in haute couture-toiletten en gecompliceerde kapsels, gaan we nog niet. Mèt deze Winner is dan tevens het hon- densportseizocn geopend: thans volgen Rotterdam, Groningen. Sittard. Apeldoorn, Wenen. Breda, Luzern, Lebach. Luxem burg, Utrecht, Brussel, Londen, Parijs. Zwemclub „Haarlem" in België De zwemclub Haarlem heeft Zaterdag- en Zondag deelgenomen aan wedstrijden in Ant werpen en Gent. Een select gezelschap zwemsters en zwem mers van verschillende nationaliteiten ver scheen Zaterdagavond, op uitnodiging, aan de start bij de internationale zwemwedstrij den in Antwerpen. Bij de wedstrijd 100 me ter rugslag kon de Eindhovenaar en Neder lands recordhouder Kees Kievit het door de Joegoslaaf Skanata en de opkomende 15- jarige Franse ster hoog ingezette tempo niet bijhouden en moest zich tevreden stellen met de derde plaats. De Joegoslaaf en de Frans man streden in een pracht race om de eer ste en tweede plaats; Skanata zegevierde in 1 min. 8 sec. Bozon deed er 0.2 sec. langer over. De tijd van Kees Kievit was 1 min. 9 sec. Een nek-aan-nekrace leverden Kelder en Bonte in de wedstrijd 200 meter schoolslag; na de eerste 100 meter kwam de Amster dammer Bonte voor. Het gelukte de Rob- benzwemmer, Kelder, met zijn felle eind spurt niet de Amsterdammer in te halen. Bonte noteerde 2 min. 40.2 sec. (0.4 sec. bo ven het Nederlands record. Kelder liet 2 min. 40.8 afdrukken en de Parijzenaar Dumesnil maakte 2 min. 45.1 sec. De 200 meter schoolslag werd gewonnen, na het maken van een fraaie eindspurt door de Belgische Raymonde VergMtwen in twee min. 58 sec. Tonnie Hom (Robben), werd tweede in 2 min. 58.6 sec. en Annie de Groot. (ADZ) eindigde op de derde plaats met 3 min. 4.6 sec. Een geheel Nederlandse serie ging te water voor de strijd om do eerste plaats in de wed strijd 100 meter vrije slag voor dames. Irma Schuhmacher (RDZ) werd onbedreigd eerste i- 1 min. 6.3 sec., gevolgd door Hannie Ter- meulen (HDZ) 1 min. 9 sec. en Annie Veld huizen (Robben) 1 min. 14 sec. Snel ging Geertje Wielerna alleen over de baan in de wedstrijd 100 meter rugslagzwemmen dames. De Robbenzwemster noteerde 1 min. 11.3 sec. waarmede zij 0.4 sec. boven het wereld record bleef. Een felle strijd leverden de Rotterdammer Jan Sonneveld en de Eindho venaar Geert Jan van Rooy in de wedstrijd 100 meter schoolslag zwemmen. Laatstge noemde maakte zich in de laatste baan van zijn tegenstander vrij en tikte als nummer één aan in 1 min. 14.3 sec., Sonneveld 1 min. 17.1 sec. In de laatste meters werd de strijd om de eerste plaats beslist in de 100 meter vrije slag heren. Gerrit Bijlsma (Haarlem) be reikte door het nemen van een formidabele eindspurt 0.3 sec. voor de Joegoslaaf MüOt slavic het eerst de finish in 1 min. 06 sec De Belg Laurent noteerde 1 min. 1.1; Ko van Doorenmaalen (Haarlem) eindigde in de wedstrijd 400 meter vrije slag heren op de vierde plaats in 5 min. 19.1 sec. Van zijn voorgangers noteerden de tijdopnemers de volgende tijden; Stipetic (Joegoslavië) 5 m. 1.5 sec.; Torbeyns (België) 5 min. 13.2 sec., Pirolley 5 min. 14 sec. De vijfde plaats werd bezet door de Engelsman Legg met 5 min. 35.8 sec. De 3 x 50 meter wisselslag estafette dames werd gewonnen door de RDZ gevolgd door dc Robben. In de 3 x 100 meter wisselslag voor heren zegevierde de gemengde Joego slavische ploeg. Tweede werd Aegir, Eind hoven, derde de Robben en vierde Haarlem. Na afloop van de zwemwedstrijden werd gespeeld de waterpolowedstrijd Tourcoing- Haarlem. In de Franse ploeg waren vijf in ternationaals opgenomen. In de eerste helft hielden de Haarlemmers aardig stand. De rust ging in met 22. Na de hervatting wa ren de Fransen in de aanval. Het einde kwam met een 122 overwinning voor Toureoing. In Gent werd Zondagavond door Haarlem deelgenomen aan een polotournooi. Na de zware nederlaaag van Zaterdagavond gingen de Haarlemmers met een gewijzigde ploeg als volgt te water: doel; Frans Paanakker; achter: Co van Doorenmaalen, Gerrit Bijls ma en Cor Braasem; voor: Bob Diepex-sloot, Jan Paanakker en voor één wedstrijd, Mathie Peters die voor de tweede wedstrijd door Harrie van Doorenmaalen vervangen werd. De eerste wedstrijd werd gespeeld tegen de Gentse Zwemvereniging. Het was een aantrekkelijke en snelle strijd die de Haarlemmers wonnen met 52. Door deze overwinning kwam Haarlem in de finale tegen Tourcoing, waarin Haarlem zich op prachtige wijze rehabiliteerde voor de ne derlaag in Antwerpen. Met het ingaan van de rust had Haarlem een voorsprong van 2—0. De eindstand was 32. Paardensport Te Driene zijn de wedstrijden gehouden voor het Nederlandse kampioenschap ter- reinrijden van de Nationale Bond voor Ruiterwedstrijden. De Twentse jachtvererii- ging was xnet de organisatie belast. Voor dit jaarlijkse evenement hadden 4 van de 5 districten van de NBVR ingeschre- ven, Oost, West, Zuid en Centrum. Er waren in totaal 20 ruiters verdeeld in 4 équipes van wie de 3 best geplaatste voor het équipeklassement in aanmei'king kwamen. Door de x-egenval van de laatste dagen was het terrein zeer zwaar. De uitslagen luiden: 1. District Zuid (M. van Loon op Nerant- soula, B. Stokkcrmans op Roi de Coeur en E. H. M. van Loon op Weatrix); 2. district Oost (mevr. C. van Ballusek van Stockum op Mudschally, W. R. J. Oppenraay op Kherina. B. Cx-omhoff op White Soeks). Individueel: 1. en kampioen van Neder land: E. H. M. van Loon op Weatrix 443 pnt.; 2. M. van Loon op Nerantsoula 428 2/12 pnl.; 3. W. R. J. van Oppenraay op Kherina 427 10/12 pnt. De kampioen Weatrix behoort aan jhr. P. Quarles van Ufford te Bentveld. Dit. uitne mende military-paard heeft nu eindelijk zijn verdiende lauweren gekregen. Athletiek In Heiloo werden Zondag de veldloopkam pioenschappen van Noordholland gehouden. Het hoofdnummer, de 5000 meter, leverde na spannende strijd met Adriehem (DEM) een fraaie overwinning op voor Geusebroek van „Haarlem". Beide lopers hadden reeds spoe dig een grote voorsprong op de rest van het veld, die zij geleidelijk vergrootten. In de eindspurt leek het of Adriehem zou gaan winnen, doch met een laatste krachtsinspan ning slaagde de Haarlemmer er in zich als eerste over de finish tc werpen. Hij noteerde een tijd van 16 minuten precies, terwijl Adriehem 16 min. 1.2 sec. voor de afstand nodig had. De Boer van AV '23 werd derde in 16 min. 17.8 sec. De 3500 meter C-klasse leverde een dubbel „Haarlem"-succes op. Meyboom heeft vrijwel de gehele race de leiding gehad, waarbij hij niet verzuimde zijn clubgenoot Ebbeling goed te steunen. Deze putte uit deze steun de moed om een lange eindspurt te lanceren, die Meyboom te machtig was. Ebbeling won in 11 min. 9 sec. Meyboom noteerde 11 min. 12.8 sec. Bij de Junioren A bezette de „Haarlcm"- junior Iialderman de derde plaats. Hij deed over de 2500 meter 8 min. 14.7 sec. De Zwager van de nieuwe Haarlemse athletiek- vereniging ..Flying Dutchmen" werd zesde in 8 min. 25.4 sec. Voetbal Elftal van Sunderland Het elftal van de Engelse eerste divisie club Sunderland, dat Woensdag in het stadion Feijenoord te Rotterdam tegen het Voorlopig Nederlands elftal uitkomt, is als volgt samengesteld: Doel: Mapson. Achtex" Hedley en Hudgell. Midden: Watson. Hall en Wright. Voor: Bingham, Kirtley, Ford, Shacklcton en Reynolds. Dit woord: BOLLEBOOS Iedereen weet wat een bolleboos is: iemand die bijzonder knap is in z'n vak. Men heeft het woord wel ver klaard uit het Hebreeuws en het zou clan „heer des huizes" betekenen. Er be staat echter dialectisch een woord bolle- buis: goedige dikke vrouw. Daarnaast kent men al vanouds het woord bol in de zin van hersenpan en speciaal: goed gevulde hersenpan, knappe kop. Het lijkt wel of die twee woorden elkaar hebben beïnvloed. Het element van goedige gezelligheid is verdwenen, de knapheid is gebleven. Waterpolo Voor de eerste klasse dames werden Zater dagavond in het Sportfondsenbad twee wed strijden gespeeld, de wedstrijd Haarlem— VZV werd met 4-2 gewonnen door de Vel- sense dames. Uit een strafworp gaf Bep Roelofs-Blok de gasten de leiding, Annie de Goede zette een voorzet in ccn doelpunt om en Bep Roelofs-Blok had hierna wederom succes. Zij bracht de voorsprong van VZV op 3-0. Hierna begingen twee speelsters van Haarlem een zware overtreding en zagen van de kant af dat Carla Brakel dc achterstand verkleinde (1-3). Na de hervatting maakte Nany Franken er 2-3 van. Tenslotte bracht Bep Roelofs-Blok de eindstand op 4-2 voor VZV. Hierna werd gespeeld de wedstrijd DWR— HPC (dames). Uit een voorzet van Rie Thuis- Van Veen scoorde Tineke Wouters, waarna Greet Zieren na zich op handige wijze vrij gezwommen te hebben met de bal het tweede doelpunt voor DWR maakte. Na enige mis lukte Heemsteedse aanvallen in de tweede helft maakte Vicky van Katwük op handige wijze gebruik van een fout in de achter hoede van DWR en verkleinde de achter stand (2-1). Tineke Wouters bracht ten slotte de overwinning van DWR op 3-1. Voor de eerste klasse heren werd gespeeld VZVDWR. Nadat Guus van Zadelhoff het eerste doelpunt voor DWR had gemaakt, doelpuntten Kneynsbcrg en Jan Kollerie. Guus van Zadelhoff vergrootte de voor sprong tot 4-0. In de tweede speelhelft bracht Guus van Zadelhoff de DWR voorsprong op 5-0. waar na Pum Swier, wederom bij een opeenhoping van spelers voor het doel van DWR op han dige wijze de doelman verraste (5-1). Hier na gaf J. Kollerie tot tweemaal toe de doel man van VZV het nakijken. Uit een straf worp maakte Pum Swier er 2-7 van. De wedstrijd Haarlem 3HVGB 3 werd gespeeld voor de tweede klasse heren en eindigde in een overwinning van 3-2 voor de gasten. Voor de derde klasse heren ging HZV tegen Haarlem 4 te water. Laatstge noemde ploeg won met 4-3. Op het Zaterdagavond gehouden zwem feest van De Meeuwen is het zeer talrijk opgekomen publiek een uitzonderlijk pro gramma aangeboden waarbij net snelzwem- men wel op de laatste plaats kwam. Speci aal het kunstzwemmen van de Meeuwen onder leiding van de oud-kampioene Iet Koster-Van Feggelen oogstte een geweldig succes. BOOT BLIJFT TURNKAMPIOEN VAN NEDERLAND. Zondag werden te Gro ningen de kampioenschappen van Nederland voor heren gehouden. Dc kampioen van het vorig jaar, Klaas Boot (De Halter), Alk maar slaagde er in zijn titel te prolongeren. De Britse minister Herbert Morrison heeft Maandag te Dudley (Worcestershire) in zijn eerste grote rede als minister van Buitenlandse Zaken vex-klaard, dat Enge land gelooft alle internationale problemen door onderhandelingen te kunnen oplossen. Maar, voegde Morrison hieraan toe, „als iemand zich zou laten vex-leiden van deze weg af te wijken en te trachten ons met ge weld een oplossing op te leggen zal hij ons gereed vinden om datgene waaxün wij ge loven, te verdedigen". Morrison, die een vergadering van de Labour-partij toesprak, beschreef vier be ginselen waarmee Engeland tracht bij te dragen tot de vrede: In de eerste plaats is het de plicht van de regering om de belangen van het Exigelse volk in de gehele wereld te steunen. In de tweede plaats hoopt Engeland de kracht, het samengaan en de welvaart van een vrije wereld door internationale orga nisaties zoals de U.N.O., op te bouwen. In de derde plaats hebben wij ons vastbera den te tonen om het welzijn van de volken van het Midden-Oosten te bevorderen en te werken voor de veiligheid van dat gebied, en in de vierde plaats zullen we voortgaan een niet minder weldadig en vruchtbaar deelgenootschap te handhaven en te bevor deren tussen de Westex-se volken en de vol ken van Zuid- en Zuid-Oost-Azië, aldus Morrison. Mox-x-ison betoogde dat het voor Rusland niet te laat is en het ook nooit, te laat zijn mag om zich bij de rest van de wereld te voegen voor de grote taken van opbouw, die ons wachten. „Wij zullen geen goede gelegenheid voorbij laten gaan om door ge duldige onderhandelingen te sti-even naar ontspanning van de internationale toe stand" aldus MoiTison. Hij vervolgde: „Bij het bespreken van KREFELD. (D.P.A.). De Amsterdamss burgemeester, mr. A. J. d'Ailly, heeft de West-Duitse industrie gisteren de moge lijkheid toegezegd eigen dochteronderne mingen in het Nederlandse gebied van de monding van de Rijn op te x-iehten. In een interview met D.P.A. verklaarde hij zich voorstander van de economische eenheid van West-Europa en vex'klaarde hierbij vooral te denken aan de vestigingsmoge lijkheden voor Duitse firma's voor de zware machinebouw, zoals de Demag in Duisburg en aan fabrieken van de kolen- en ertsindustrieën alsmede van de stiktof- fenindustrie. Anderzijds zou men van Duitse zijde moeten toelaten, dat de Nederlandse scheepvaart deelneemt aan het Rijnver- keer in Duitsland. Burgemeester d'Ailly maakte bekend, dat in Augustus 1951 te Rotterdam" vooraanstaande persoonlijkhe den uit de Noordzeehavens, Hamburg, Bremen, Enxbden, Antwerpen, Rotterdam en Amsterdam bijeen zullen komen. het Duitse vraagstuk kunnen we niet terug- kex-en tot een dorre, juridische discussie over het goede en het verkeerde van indi viduele beslissingen of verklaringen in het verleden. Wij moeten met de werkelijkheid rekening houden en met de hulp van ver standige Duitsers aan de groei van een nieuw en werkelijk democratisch Duitsland werken". Psychologisch ogenblik „Een oplossing van het vraagstuk Korea alleen zal niet alle problemen in het Verre Oosten wegnemen" zei Morrison. „Niette min is dit het psychologische ogenblik voor allen, die hierbij betrokken zijn, om te pro beren de strijd in Korea tot een einde te brengen." Warren Austin, Amerikaans afgevaar digde bij de U.N.O., heeft verklaard dat het psychologische moxnexxt om naar beëindi ging van de strijd in Korea te streven, thans is aangebroken. Dit betekende echter geen overgave of „de toelating van de Chi nese communisten tot de U.N.O., met bloed aan hun handen". Austin wil een staken vaix het vuren. ADVERTENTIE door rheumatick. spit, isohias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist 0.83, ƒ2.08, ƒ7.94 Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 3 April 1831 Londen. De werkzaamheden aan het gebouw, waarin de wereldtentoonstelling gehouden zal worden, zijn aanzienlijk ge vorderd en worden dagelijks door vele toeschouwers in oogenschouw genomen. Men heeft thans evenwel een aanmerke lijke tegenslag ondervonden, daar bij de zware regens, die de laatste dagen zijn gevallen, gebleken is, dat de glazen be dekking van het gebouw daartegen geens zins bestand is. Men is op het ijverigst bezig met het digten der menigvuldige lekken, maar het is zeer onzeker, of men daarmede vóór den eersten Mei, als wan neer de tentoonstelling geopend zou worden, behoorlijk gereed zal komen Daarbij komt nog, dat het meerendeei van de schilders en timmerlieden, die aan het gebouw ai-beiden, het werk heeft gestaakt. Als de oorzaak daarvan wordt opgegeven ontevredenheid over het ver korten van den voor het gebruiken van thee toegestanen tijd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5