de Beste Bromfietsf Luxe Touringcars PAULINE Clowntje Riek Amsterdamse Beurs Kort en Bondig J DINSDAG 3 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Luchtverkennersgroep Anthony Fokker" opgericht Vrouw wilde haar man in de cel gezelschap houden Fa F. J. Bouckaert en Zn Jaarvergadering Ziekenfonds „Ziekenzorg" Hervormde diaconie te Delft vindt „Elckerlyc" te Rooms Verbouw „Krelagehuis" een jaar opgeschort Hilversum won de GOTA Serenade voor een honderdjarige Duinrell-concert door H.O.V. met drie solisten Een actie tegen een melksanering in Haarlem Twintig tegenstanders vormen een comité Burgerlijke stand van Haarlem Voor de kinderen SCHEEPVAART Die Bloempot ADVERTENTIE HEEMSTEDE: G. C. VOORHAM, Camplaan 4 Maandagavond is opgericht de Lucht verkennersgroep „Anthony Fokker". Deze groep stelt zich ten doel het beoefenen van de luchtvaart als liefhebberij. De luchtverkennersgroepen geven de jongens daadwerkelijk de gelegenheid kennis te maken met de luchtvaart. Zelfs het be oefenen er van zal mogelijk worden ge maakt. Aanvankelijk zullen de padvinders kleine model vliegtuigen kunnen bouwen en de oudere jongens (de voortrekkers) zullen overgaan tot zweefvliegen. De oprichtingsbijeenkomst werd ge opend door de heer Broeshart, de huidige groepsleider van de Anthony Fokker- groep, waarna een oudercommissie werd gevormd. De nieuwe groep bezit nog geen troephuis. Van verscheidene zijden werd steun toegezegd. De luchtverkenners dra gen een enigszins ander uniform; de hoofdkleur is blauw. Er wordt geen hoed, maar wel een donkerblauwe baret gedra gen. De onderscheidingstekens blijven de zelfde. Luchtverkenners mogen een zoge naamde „wing" dragen, als zij het model vliegbrevet hebben behaald. De groep is ontstaan uit een reeds be staande padvindersgroep, waarin vier maanden intensief gewerkt is. Vele resul taten zijn reeds bereikt. Zondag houdt de Antony Fokkergroep in de Bentveldse dui nen een vliegwedstrijd met luchtverken nersgroepen uit geheel Nederland. Voorts stelt de groep zich beschikbaar voor het houden van openbare vliegdemonstraties bij sportwedstrijden. Twee Haarlemse wetsdienaren rekenden gisteravond op de Overtonweg in Haarlem- Noord een 59-jarige koopman in die na een langdurig cafébezoek wat al te luidruchtig zijn weg naar huis zocht. Hij werd op het bureau Noord in een cel gezet, waarna men zijn vrouw aan het opsporen sloeg die naar men vermoedde eveneens te diep in het glaasje had gekeken. De politieman die haar weinige ogenblikken later voor zich kreeg, achtte echter geen termen aanwezig om de vrouw op te sluiten, weshalve hij haar vriendelijk meedeelde dat ze wel gaan kon. Daar was de echtvriendin van de koop man echter niet voor te vinden. Liever ging zij haar man in de cel gezelschap houden. Maar van zo'n experiment was de politie niet gediend, zodat de vrouw tenslotte toch afdroop, zij het dan onder het uiten van allerlei protesten. Nauwelijks was de rust op het bureau teruggekeerd of de wacht werd opgeschrikt door een hevig gerinkel dat afkomstig bleek van een ruit van 1.10 bij 63 die in gruzelementen onder een raam lag. Omdat de koopmansvrouw aan de rechterhand en aan de duim hevig bloedde rees het ver moeden dat zij er meer van wist. Zij werd tot haar vreugde weer meegenomen naar het bureau en na proces-verbaal tot haar verdriet weer heen gezonden. ADVERTENTIE Een verstandig bestuur bestelt vroegtijdig zijn bij ROZENSTRAAT 9 TEL. 19992 In de jaarlijkse algemene vergadering van het Ziekenfonds „Ziekenzorg" te Haar lem werden de verslagen van de secretaris en de financiële commissie over 1949 be handeld en goedgekeurd. De exploitatierekening van de vrijwillige verzekering over 1949 sloot met een zeer belangrijk nadelig saldo. De voorzitter, de heer P. Bruyn, stelde de vergadering in kennis van de oorzaken der moeilijke financiële positie waarin de vrijwillige verzekering reeds enkele jaren verkeert en deelde mede, dat ook in 1950 ondanks de invoering van een premiever hoging van 63 op '80 ct. per week in deze geen oplossing werd verkregen. Hij deelde verder mede, dat de Zieken fondsraad in overleg met de Ziekenfonds organisaties heeft bepaald, dat de exploi tatierekening van de afd. vrijwillige ver zekering der ziekenfondsen over het jaar 1951 met een toelage van overheidswege sluitend zal moeten zijn. Dit heeft met zich gebracht dat de zie- kenfondsbesturen zich genoodzaakt zagen een zodanige premie te bepalen dat, reke ning houdende met de rijksbijdrage, ver wacht zou kunnen worden dat men de uit gaven geheel zou kunnen dekken. Met ingang van 4 Maart 1951 moest daardoor de premie opnieuw worden ver hoogd en wel van 80 cent op 1.04 per week, waarbij tevens de verplichting was opgelegd dat aan personen van 65 jaar en ouder een reductie van 30 ct. per week op de nieuwe premie zal moeten worden ver leend. Deze voor Haarlem wel zeer drastische verhoging is voor een belangrijk deel het gevolg van de voortdurende stijging der verpleegprijzen in de ziekenhuizen en de zeer sterk opgevoerde kosten aan de spe cialistische hulpverlening verbonden. Spreker deelde mede dat thans het Ont werp Ziekenfondswet bij het Departement van Sociale Zaken gereed ligt, welke wet waarschijnlijk nog dit jaar tot stand zal komen, waardoor dan tevens een einde zal komen aan de onzekere toestand waarin de ziekenfondsen ten aanzien der vrijwil lige verzekering verkeren. Bij de bestuursverkiezing werden res pectievelijk de heren H J. Breddels als secretaris, J. de Haas als tweede voorzit ter en J. Adelaar als bestuurder herkozen. Het aftredende lid voor de Raad van Toezicht de heer L. Salie werd eveneens herkozen. Evenals verleden jaar zou in de komen de zomer te Delft gedurende het Holland Festival een reeks opvoeringen worden gegeven van het middel-Nederlandse spel „Elckerlyc", thans door de Nederlandse Comedie. De diaconie der Nederlands Her vormde gemeente, die eigenares is van de kloostertuin, waarin de tribunes moeten worden gebouwd, heeft echter geweigerd voor dit doel medewerking te verlenen. Zij grondt haar weigering op principiële gronden. Met name zou de tendenz van het stuk te Rooms zijn. Niettegenstaande het feit, dat de historische tuin van het Prinsenhof zich naar de mening van regis seur Johan de Meester het best voor de opvoering leent, wordt overwogen in hoe verre het mogelijk is de voorstellingen op een andere plaats in Delft te geven. In de vergadering van de afdeling Lisse van de Algemene Vereniging voor Bloem bollencultuur is Maandag meegedeeld, dat het hoofdbestuur besloten heeft het ver bouwen van het Krelagehuis te Haarlem, waartoe de ledenvergadering in December besloten had, voorlopig een jaar op te schorten wegens de tijdsomstandigheden. De in Haarlem gehouden sportwedstrijden „Gota", voor leerlingen van negentien Ne derlandse gymnasia is gewonnen.door het gymnasium uit Hilversum. Tweede werd het Vossius-gymnasium uit Amsterdam, derde het gymnasium uit Rotterdam en vierde het Stedelijk gymnasium uit Haarlem. Het volgend jaar zullen de wedstrijden in Groningen worden gehouden. CREMATIE A. G. BOES De crematie van het stoffelijk overschot van de heer A. G. Boes, oud-wethouder van onderwijs, is bepaald op Donderdag aan staande na aankomst van trein 13.13 uur te Westerveld. In de Kokstraat te Haarlem is gister avond druk feest gevierd. De heer G. A. Verbeek die daar een aardappelen- en con- servenhandel drijft herdacht met familie leden, buren en vrienden het feit dat zijn bedrijf honderd jaar geleden werd opge richt. En <^e buren vonden dat je zoiets niet ongemerkt voorbij laat gaan, weshalve zij de straat omtoverden in een vlaggenzee en het huis van de heer Verbeek in het groen zetten. De harmonie van de Spoor wegen kwam de vrolijkheid verhogen met een klinkende serenade en een van de buurtgenoten onthulde na een hartelijke toespraak een gedenksteen in de gevel van huize Verbeek. Morgen houdt de heer Verbeek een re ceptie in restaurant Brinkmann en 's avonds wordt' aan familie en buren een feest aangeboden. Zaterdag wordt het, s.s. „Nieuw Amster dam" van de Hollarn.. Amerika Lijn na een afwezigheid van vier maanden in ons land terug verwacht. Het Schip maakte een zestal toeristenreizen in de Amerikaanse wateren. 3-3/ Ned. 1947 A. K. U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned. Scheepv.Unie H. V. A Deli Mij Amsterd. Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Openings gisteren koersen 96 u/„ 96% 179 gl 174 227 227 247 gb 247 301 301 124/, 124 181 181 162/ 162 130/ gl 131 103/ 102/ 169 gl 168 173/ 173 167 167 431/i« gb 43 57/ g b 58 45/ 45/ 6015/ie 61/ 34% 34/ 45/ gb 45/ ex. div. De „Stichting Duinrell" verleden jaar in Den Haag in het leven geroepen met het doel de belangen van de Nederlandse kunstenaars te dienen heeft sinds enkele maanden ook te Amsterdam, een afdeling. Deze toont zich zeer actief. Het devies „jonge Nederlandse kunstenaars moeten een kans krijgen" schijnt in de hoofdstad een goede weerklank te vinden, ja er eigenlijk hartelijker ontvangen te worden dan in Haarlem, waar buiten Duinrell om het „Comité voor jonge Toon kunstenaars" voor hetzelfde doel ijvert met zijn recitals in het Frans Halsmuseum. Maandagavond had in het Concertgebouw te Amsterdam het derde Duinrell-concert plaats. Er werd gelegenheid tot optreden geboden aan drie Nederlandse solisten met medewerking van de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey. De violiste Han Holsbergen ondernam hei. waagstuk het Concert van Brahms te spelen. Een minder zware keuze zou wel licht tot hoogst bevredigende resultaten hebben geleid, want er bleken uit de inter pretatie van de jonge violiste uitstekende technische en zuiver muzikale kwaliteiten Doch om Brahms voor het publiek te brengen is er vooral veel ervaring nodig en podiumvastheid. Het is natuurlijk dat het percentage van wat de debutante op het po dium verliest, bij een stuk als het Concert van Brahms naar verhouding beduidender is dan bij menig ander werk van het réper- toir. Dit risico te tarten leek tamelijk veel op overmoed. Maar desondanks was het verblijdend met dit jonge talent kennis te maken. Han Holsbergen, die als leerlinge van Oscar Back verleden jaar met goed gevolg het solisten-examen aflegde, zal on getwijfeld haar weg wel vinden. De tweede soliste was de zangeres Cora Canne Meyer, oud-leerlinge van het Mu- zieklyceum, die met voortreffelijke adem- beheersing even goed opgewassen bleek tegen de gedragen alt-aria „Mon Coeur s'ouvre a ta voix" uit Samson et Delila" van Saint-Saëns als tegen een luchtige ca- vatine uit „De barbier van Sevilla" van Róssini in de originele lezing. Tenslotte hoorde men ook nog het Piano concert van Grieg in een robuuste, maar over het algemeen zeer degelijke vertol king van Gé van Toorenburg, die als leer ling van Gerard Hengeveld het Staats- diploma M.O. verwierf. Tot de mooiste dingen van deze Duinrell-avond behoorde de orkestpartij van het Grieg-concert. Ver hey slaagde erin de dankbare partituur heerlijk poëtisch te laten klinken. Overigens gaf hij, als begeleider van de violiste en de zangeres, de rustig beheerste steun, die de butanten allicht nodig hebben. Het concert was geopend met de Egmont-ouverture. De Nederlandse kunstorganisatie „Stich ting Duinrell" kan met de artistieke resul taten van deze avond tevreden zijn. Het publiek reageerde zeer hartelijk. JOS. DE KLERK Twintig melkhandelaren hebben zich in een comité van actie verenigd om de voor genomen sanering in de melkhandel in Haarlem te bestrijden. Zij willen, aldus een brief aan ons gezonden, ten koste van alles hun vrijheid en zelfstandigheid van hun bedrijven verdedigen. „Wij zullen onder geen beding medewerken om de huisvrou wen geheel onnodige moeilijkheden te be zorgen en de normale gang van zaken in de gezinnen te verstoren. Wij staan op het- standpunt dat iedere Haarlemse huisvrouw thans bediend wordt door de melkhande laar die zij zelf wenst en die op het uur komt zoals verlangd wordt." Bovendien menen de leden van het comité van actie dat zij niet verantwoord zijn, als zij zouden medewerken aan de toepassing van een rationalisatie die niet slechts hun persoonlijk welzijn op losse schroeven zet, maar die bovendien een be dreiging vormt van het personeel dat vaak vele jaren op lofwaardige wijze medewerkt om de melkvoorziening in zo goed moge lijke banen te leiden. Voorts wordt het argument bestreden dat de melkhandelaren tot sanering gedwongen zijn door de lage winstmarge, die nog altijd onveranderd is gebleven. Daartegenover staat evenwel zo betoogt dit comité van actie, dat de bevolking van Haarlem in die tijd talrijker is geworden. Ook kan men, als een bedrijf geen voldoende winsten op levert, dat bedrijf zelf zo efficiënt mogelijk reorganiseren. Het comité van actie besluit zijn brief: Het staat vast dat bij het doorvoeren van de melksanering andere bedrijven aan de beurt zullen komen. De bakker, de kruide nier, de slager, de schoenmaker, de wasserij en de brandstoffenhandelaar. De gevolgen daarvan voor de middenstanders, de werk nemers en het publiek zijn niet te overzien. Wil men een rationalisatie in de diverse bedrijven, dan moet dit geschieden op basis van vrijwilligheid en met behoud van de vrije keuze'van de klant. De leiding van het comité van actie be rust bij de heren J_. de Mol, P. de Wilde en F. Wallekers. FEUILLETON Een oorspronkelijke novelle door B. Rij des 5) Toen hij een poging deed haar te kussen, weerde zij hem af. „Nee, Nicole", zei zij en haar stem was beheerst, hoewel zij het moeilijk vond hem dit te zeggen". Nee, ik houd niet van je". Zij had haar gezicht afgewend, zodat zij de verschrikte ogen van Nicole niet zag. „Ik ben getrouwd ge weest" ging zij- verder het viel haar niet op, dat zij in de voltooide tijd sprak en ik zal niet van je kunnen houden, omdat ik hem altijd voor ogen zal heb ben". Zij noemde Paul niet, Paul en Nicole hadden niets met elkander uit te staan, het Was juist daarom dat zij van Nicole af scheid nam. „Ikbegon Nicole, die naar woorden zocht, maar Pauline legde snel haar hand op zijn arm. „Ik weet alles", zei zij, „je hoeft mij niets te zeggen. Maar je moet mij vergeten, wat ik deed was een vergissing. Adieu, Nicole". Zij liet hem staan waar hij stond, zon der om te zien ging zij onder de bomen door, de vogels zongen nog en het scheen haar toe dat zij blij waren om het ogen- HAARLEM, 2 April 1951 GEHUWD: 2 April, R. F. Werkhoven en D. Verhagen. BEVALLEN van een zoon: 31 Mrt, M. H. BijvoetsHeerschop; 1 April, E. van Dijk Nijhof; H. van der Zee—Boersma; 2 April, W. J. M. van Meurs—Captijn; E. A. van Eist van den Akker. BEVALLEN van een dochter: 30 Mrt, B. Koel—Elzer; 31 Mrt, G. Duitemeijer—Brou wer; L. Verkooij—Mantjox; C. Denekamp— van Doorn; C. M. SchuitDuin; A. M. A. Bakker—van Soest: 1 April, M. J. van Boe kei— Boll ebakker; E. BouwensSchoema- ker; E. den Boer—de Kroon: E. S. A. de Winter—Jonkman. 2 April: J. Plug—Hartjes- veld, OVERLEDEN: 30 Mrt, R. Bot—Sarnowska, 33 j., Kampervest; F. Berkemeijer, 64 j„ Thomsonlaan; A. de GrootOffenberg, 68 j., Oranjeboomstraat; 31 Mrt, G. Broers, 78 j., Acaciastraat; P. Timmerman, 84 j., Kamper zijstraat; G. CordiaVisser, 83 j., Konin ginneweg; A. C. Ie Roij, 35 j., Gasthuisvest; 1 April, A. van Eijk—Kiekens, 71 j., Ged. Oude Gracht. Herplaatsing wegens misstelling: HAARLEM. 31 Maart 1951 BEVALLEN van een zoon: 29 Mrt, J. Kruijer—van Ommen; 30 Mrt, A. G. A. Balm —Schiller; M. Post—Wojtkowiak; C. Vonk Bor. BEVALLEN van een dochter: 28 Mrt, J. P. C. WoutersHolswilder; C. J. Paap Kemp; 30 Mrt, A. van OpstalPetrovitch; G. Bouwman—Bakker; J. J. M. Cobelens— Fiege. OVERLEDEN: 30 Mrt, H. Hagedoorn— Bock, 71 j., Ted. van Berkhoutstraat; 30 Mrt, C. Schermers. 87 j., Schotersingel. blik waarin zij haar geluk had terugge nomen. Even dacht zij met stelligheid dat Paul die avond zou terugkomen, zo sterk waren haar gedachten van hem vervuld, maar het stelde haar niet teleur toen zij, thuiskomend, alleen de oude man aantrof die voor de kachel zat en de krant pro beerde te lezen. Pauline was erg opgewekt, verrichtte zingend haar bezigheden van elke avond en toen zij naderhand de lamp opgestoken had het was laat geworden en haar vader was naar bed gegaan zette zij thee voor zichzelf en nam een snee koek, die overgebleven was van het ontbijt. Hoe heerlijk zou het zijn, peinsde zij, als ik nu v/achten kon op Paul, blijven wachten tot hij kwam. Als hij er was zou zij niet vragen waar hij geweest was, alles was goed. Nicole zag zij terug. Enkele keren nog wachtte hij op haar bij de hoek van de straat, zij haastte zich langs hem heen, de eerste keer groette zij hem, daarna deed zij of zij hem niet zag. En toen hij aan hield en iedere avond stond op de plek waar hij haar voor het eerst had aange sproken, nam zij een andere weg naar huis om zeker te zijn dat zij hem niet zou zien. In de winter die volgde en veel natte sneeuw bracht op de straten, weinig zon in de korte, donkere avonden, en plotse ling een vorst die dik op de ruiten stond, stierf haar vader. Hij was enkele dagen ziek, Pauline verpleegde hem r,o goed als zij kon en nam zelfs vrij van 4e Winkel om voor hem te kunnen zorgen. Maar de dokter, die zij geroepen had, schudde het hoofd. „Uw vader is te oud", zei hij, „hij heeft geen weerstand meer". Toen zij op een ochtend wakker werd van ver moeidheid was zij in slaap gevallen, zij had willen waken, maar de behoefte aan rust was te groot geweest lag hij dood in bed, mager tussen het wit van laken en sloop en met een grijze, onverzorgde baard. Drie dagen daarna werd hij begraven. Hij was de enige, die Pauline nog over had gehouden, hij had wel niet veel voor haar betekend, maar nu hij er niet meer was, miste zij zijn gebogen figuur die in de stoel zat of door de kamer liep. Zij huilde om hem, maar ook dat verdriet sleet. Het was niet aan Pauline te merken, dat zij langzamerhand odder werd, zij was nu in de dertig, maar haar kleur bleef fris, haar ronde gezicht miste de scherpte, die de trekken van ouder wordende meisjes soms aannemen. Zij had geen vriendinnen, de meisjes uit het warenhuis waren voor haar niet meer dan vluchtige kennissen, die zij groette en met wie zij in de pauzes, tijdens het koffiedrinken, de gewone op merkingen wisselde. Vrienden had zij, bui ten Paul en Nicole, nooit gehad. Paul was spoorloos verdwenen en Nicole liet zich niet meer zien. Zij leefde teruggetrokken, geen buurvrouw kwam bij haar op bezoek en zij zelf zocht met haar omgeving geen contact. Zij was zich dikwijls bewust dat zij een zaam was. Vooral op avonden in de herfst, als zij na haar dagelijks werk alleen thuis was, en het regende, of de wind joeg langs de vensters. Haar gedachten gingen dan naar Paul, zij miste hem erg. Misschien liep hij buiten in het hondenweer en zij vroeg zich af of hij zijn grijze regenjas nog zou bezitten en of hij onderdak had voor de nacht. Er waren ogenblikken dat zij eens klaps haar leven als een verloren leven zag, onvruchtbaar en onvervuld omdat er nie mand was voor wie zij kon zorgen, geen mens die zij de volle maat van haar liefde kon toedelen. Maar later weer schaamde zij zich over haar tranen en over haar ver driet, haar liefde voor de man met de ver regende hoed was onverzwakt gebleven, nee, sterker gopwrden, elk uur, ieder jaar van wachten. Als je liefhad was je immers nooit alleen. En voor de buitenwereld vond zij haar glimlach terug. Zo leefde zij twee, drie jaar voort en de tijd scheen geen vat op haar te hebben. Het scheen of zij elke aantasting van haar lichaam en haar geest wist af te weren met het onuitputtelijk verzet van haar hart dat geen kamp gaf. Ik heb lief, hoorde zij soms zichzelf zeggen en de woorden ver rukten haar met een even grote vervoering als toen zij, meisje nog, die voor het eerst in zichzelf ontdekte. Er was niemand die haar deze liefde, haar volstrekte en onver vreemdbare eigendom, ontnemen kon. Zelfs de dood die een einde maakt aan alles zou aan de rijkdom van dit liefhebben geen tittel kunnen afdoen. O, het verdriet was er, en het lichamelijke verlangen naar HAARLEM EN OMGEVING Ds. J. A. van Arkel, Gereformeerd pre dikant te Haarlem, ontving een beroep van de Gereformeerde Kerk van Rotterdam- Charlois. de Nuts-Spaarbank te Haarlem is in Maart ingelegd een bedrag van f634.733,67, waaronder via de Ophaaldienst f 35.246,97 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f3661,75. Terugbetaald werd f 1.110.001,97. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 268. Daarnaast hebben zich 50 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaarbank aange meld. Op 31 Maart 1951 bedroeg het totaal aan tal inleggers 62.612 met een tegoed van f 23890.650,22. De wethouder van Onderwas en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal deze week niet Donderdag, maar Vrijdag om halfelf spreekuur houden. Albireo, 1 te R'dam v. Antwerpen. Alblasserdijk, 31 n. Vera Cruz. Amstelpark. 1 v. Marseille n. Antwerpen. Agamemnon, 31 n. Turks Island. Alamak, 2 te Port Said. Arundo, 2 te New Orleans. Aalsdijk, pass. 2 Ouessant. Alhena, 2 v. Las Palmas. Almdiik, 2 te Tampico verw. Averdijk, 2 v. Bremen te R'dam. Aludra, 31 650 m. ZW. Flores. Arkeldijk 1 120 m. ZW. Bermudas. Akkrumdijk, 1 te Hamburg. Alioth, 1 nog te Porto Alegre. Alkaid, 1 op de Elbe. Alnati, 1 300 m. Z.ZW. Santos. Alpherat, 1 300 m. O. Bermuda. Aludra, 1 350 m. ZW. Flores. Armilla, 2 te Haipong v. Saigon. Averdijk. 1 v. Bremen n. R'dam. Aardijk, 2 v. Le Havre n. Antwerpen. Alphacca, 2 v. Montevideo te Paranagua. A.riadne, 3 te Rotterdam. Axeldijk, 2 n. New York. Alnati, 3 Montevideo verw. Amsteldiep, pass. 2 Galeta eil. Ampenan, 1 te Singapore. Abbekerk, 1 te Melbourne. Almkerk, 3 v. Manilla. Bacchus, 1 v. Inagua te New Yoi-k. Barendrecht, pass. 1 Malta. Boissevain, 1 v. Manilla n. Singapore. Blijdendijk, 3 20 u. Hoek v. Holland. Baud, 2 v. Djakarta te Singapore verw. Bloemfontein, 31 v. Bremen te Hamburg. Baarn, 2 v. Punta del Gada. Bennekom, pass. 2 Lizard. Blitar, 3 te Aden. Bantam, verm. 5 17 u. v. R'dam n. Hollandia. Boskoop, 3 te Curacao. Bali, 30 n. Belawan. Boschfontein, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Caltex Leiden, 1 te Sidon v. R'dam. Caltex Nederland, pass. Gavdo eil. Caltex The Hague, 2 te Sidon v. R'dam. t Cottica. 1 te A'dam v. Antwerpen. Congostroom. 31 v. A'dam n. Hamburg. Camphuys, 1 v. Semarang n. Soerabaja. Caltex Utrecht (t), pass. 2 Ouessant. Celebes. 2 v. Aden. Castel Bianca (tr.), 2 250 m. O.ZO. Minicoy. Ceronia, 3 te Curagao v. A'dam. Danae, pas. 2 Algiers. Delfshaven, pass. 2 Beachyhead. Dorsetshire, 2 150 m. ZO. Dondrahead. Drente, 2 v. Aleppey n. Penang. Delft, 3 te San Antonio. Dalerdijk, 1 v. San Francisco n. Los Angeles. Eemdijk, pass. 31 Azoren, Esso Amsterdam (t), 1 te R'dam v. Curagao. Eemland, 1 v. St, Kaap Vincent. Enggano, 1 v. Port Said n. Genua. Etrama, pass. 31 Sicilië. Erinna, 1 te Soerabaja v. Madras. Groote Beer, 31 v. Sydney n. Soerabaja. Gaasterland, 1 v. Hamburg n. A'dam. Gordias, 1 v. Tunis te Piraeus. Gouwe, pass. 1 Kp. Blanco. Gaasterland, 2 v. Hamburg te A'dam. Grootekerk, 1 840 m. ZO. Kp. Palmas. Garoet, 2 te Belawan. Hera. 1 v. Kopenhagen tc Hamburg. Hercules, 1 v. Burgia n. ïstanboel. Hermes, 1 v. Curagao n. A'dam. Hydra, 31 650 m. NO. Sombrero. Hoogkerk, 2 v. Suez. Hector, 2 v. Algiers n. Malaga. Indrapoera, 3 te Port Said. Ittersum, 30 v. Galveston te New Orleans. Joh. v. Oldenbarnevelt, 1 van IJmuiden. Japara, 2 v. Colombo te Rangoon verw. Jagersfontein, pass. 2 Oporto n. Southampton. Jupiter, 2 v. Lissabon n. Antwerpen. Kieldrecht, pass. 1 Kp. St. Vincent. Kertosono, 2 te R'dam v. Djakarta. Karsik, 1 v. Banggaai te Makassar. Kota Baroe, pas 2 Santa Maria. Kota Gede, pass. 2 St. Vincent. Katwijk, 3 te Terneuzen verw. Larenberg, 1 te Savona v. R'dam. Laurendskerk, 31 op de Schelde n. Antw. Loenerkerk, 1 te Aden. Luna, pass. 1 Ouessant. Linge, 2 te A'dam v. Libreville. Loppersum, 3 9 u. Vlaardingen verw. Leerdam, 1 540 m. N. Azoren. Leuvekerk, 1 nog te Damman. Langkoeas, 3 te Soerabaja verw. Lemsterkerk, 2 te Khorramshar. Lindekerk, pass. 3 Ouessant. Lutterkerk, 2 v. Antwerpen. Lieve Vrouwekerk, 2 te Bombay. Madoera, verw. 1 Suez. Modjokerto, 1 v. Penang te Belawan. Murena, pass. 1 Kp. St. Vincent. Maashaven, pass. 1 Kp. Blanco. Mentor, pass. 1 Pantelaria. Muiderkerk, 1 dwars Valencia. Mataram, pass. 31 Point de Galle. Marken, pass. 1 Las Palmas. Mijdrecht (t), 3 te Le Havre verw. Marisa, 1 500 m. W. Tristan de Cunha. Marpessa, 1 te Colombo verw. Molenkerk, 1 nog te Khorramshar. Maaskerk, 1 v. Freetown n. Dakar. Malvina, pass. 31 Sabang. Metula, 31 150 m. N.NW. Curagao. Malea, 31 100 m. O. Sicilië. Myonia, 31 pass. Noordpunt Luzon, Musi, 31 v. Menado n. Ambon, Maas, 2 v. Houston te New Orleans. Muiderkerk, pass. 2 Gibraltar. Mataram, 2 n. Belawan. Min jak, 3 te Port Said. de man die zij voorgoed liefhad maar de wanhoop was zij sinds lang voorbij, en de opstand en de bitterheid. Zij had alles uit haar handen zien vallen, zij was terug gekeerd tot het begin toen zij als winkel meisje achter de toonbank stond en nog droomde over hetgeen zou komen. Het was gekomen, het had zich volledig aan haar voltrokken, zij had het geluk leren kennen en de vertwijfeling bij het verlies daarvan, maar alleen het geluk was tenslotte over gebleven nu zij het diepste van haar leed achter zich had. Er kwamen nieuwe meisjes in het waren huis, de vroegere trouwden of verander den van betrekking. Pauline, die om haar zonnige humeur in de gunst stond bij haar superieuren, werd cheffin van haar afde ling. Zij werd voortaan juffrouw genoemd, maar bleef verder dezelfde en vervulde met opgeruimd gezicht haar taak zonder de vinnigheden van de jongeren te horen als zij een onaangename beslissing moest nemen en zonder in de houding van het manlijk personeel de zakelijkheid te be speuren, die mannen tegenover de ouder geworden vrouw betrachten. Eensklaps kwam er een wending in haar leven. Zij las op een avond de krant en haar oog viel op een bericht, waarin mel ding werd gemaakt van het vinden van een kind, achtergelaten op een bank in een park, het was een jongetje. Pauline zat een ogenblik met haar handen in haar schoot, zij liet toe dat haar gedachten te ruggleden naar jaren her, toen zij vurig Het schijnt in Albanië ook niet alles meer te zijn; in Perzië is de staat van beleg af gekondigd; de heer Perón heeft La Prensa de das omgedaan en her en der spatten bommetjes uiteen. Ondanks dat meisje, dat kinderjuffrouw wil worden op een plaats waar de bom niet barst en dat daarom in bespreking is met een aardige Equado- riaanse familie in Quito, kom ik steeds meer tot de overtuiging dat de zekerheid der veiligheid nergens ter wereld te vin den is, vooral nu dat eilandje waarop juist ik mijn zinnen had gezet een Amerikaanse vlootbasis zal worden en een kennis van mij te Acapulco (Mexico) een bloempot op zijn hoofd heeft gekregen. Het is een vreemd en dierlijk instinct, dat de mens naarstig doet zoeken naar de veiligste veiligheid. Na Bikini, dat toekomstige vlootbasisje en die bloempot van Acapulco heb ik aan dachtig de aardbol zitten bekijken en bo vendien heb ik er dieper over zitten na denken dan tot nu toe het geval was. En ik ben tot de overtuiging gekomen dat een koraal-met-niemand-en-zonder-olie de minste kans biedt voor bloempot of atoom bom. Het is de natuurlijkste zaak van de wereld dat een plaats die buiten de wereld wegen ligt, waar geen mens wonen wil, en die niet kostbaarder en rijker is dan een stuk puimsteen, de geschiktste schuil plaats is, maar dan komt daar de overwe ging weer tussen dat ge er slechts één maar dan ook wel een nogal doorslaand gevaar loopt; dat ge er na een week of wat ver hongerd zijt en u er op voorbereiden kunt, een in de zon verbleekt geraamte te wor den. Het is moeilijk. De enige manier om het u zelf zo veilig mogelijk te maken is te zorgen, dat nie mand zijn evennaaste om zijn welvaart be nijdt en dat niemand andermans olie, du katen en tinmijnen begeert en de enige manier om dat te bereiken is: alle aardse rijkdom in één potje te doen. Dan houden de vlootbasissen en de staat-van-beleg van zelf wel op. Maar ik geloof dat dat om de een of andere reden niet kan, voorlopig. Ik zeg: voorlopig. Want eens zal het zéker kunnen en over een jaar of vijftig duizend zullen de mensen dan smadelijk praten over ons, praehistorische primitie ven, die niet verder keken dan hun korte neus lang was. Voor ons is het dan in elk geval te laat. En ook dan kan er nog een bloempot vallen. Een mistroostige gedachte, nu het lente gaat worden en de natuur ons de wijze les tracht in te prenten dat dood en geboorte, ondanks alles, toch altijd doorgaan. Ook zonder druk gebabbel, bomaansla gen en schoten op een minister-president. 6 ELIAS. Manoeran, 2 te Marseille. Meliskerk, 2 v. Marseille. Noordam. 2 te New York. Noordwljk, 2 te R'dam verw. v. Melilla. Nieuw Amsterdam, verm. 6 11 u. te Southampton Oberon, 1 v. Curagao te Mnracaibo. Orion, 1 v. Patras n. Calamata. Ovula (t). 2 te Miri. Ondina (t), ol 300 m. W.t.N. Finisterre. Omala, 3 te Suez. Orestes. 3 te Montevideo v. Corral. Oranjestad, 3 te Curagao v. A'dam. Prins Alexander, 1 45 m. O.ZO. Cape Sable. Prins Willem IV, 1 te Loriden n. Hamburg. Prins Willem v. Oranje, pass. 3 Kp. de Gata. Prins Willem III, 3 n. Malaga. Prins Willem V, 3 v. Hamburg n. Montreal. Polyphemus, 31 v, New York n. Galveston. Rotula, pass. 31 Brothers. Ruys, 1 v. Hio de Janeiro n. Japan. Rijnkerk, 31 te Tanga. Rijn, 1 v.: Lissabon n. Huelva. Roena, 1 v. Pladju n. Singapore. Rempang, 2 te Houston v. Curagao. Sabang, l v. Djakarta n. Semarang. Salland, 1 te Rio de Janeiro. Sloterdfjk, 2 te Port Swettenham. Scmmelsdijk, 1 te R'dam. Stad Maassluis, pass. 1 Las Palmas. Stentor. 1 v. Alexandrië n. Beyrouth. Schiedijk, 31 v. R'dam te Antwerpen. Slamat, 1 v. Marseille. Soestdijk, 1 v. Newport News. Stad Arnhem, 2 te A'dam v. Huelva. Stad Leiden, 2 te Balboa. Salawati, 31 te Djakarta. Sliedïecht (t), pass. 1 Brunsbuttel. Schie, 1 v. Guanta n. Cumana. Stad Haarlem, 1 v. Savona n. Sfax. Stad Maastricht, 2 te Gibraltar. Stad Vlaardingen, 2 v. Emden te Narvik verw. Stanvac Benakat, 2 te Djakarta. Sarangan, 3 v. Makassar te Balikpapan. Sibajak (rep.), pass. 2 Minicoy. Sumatra, 2 v. Calcutta n. Rangoon. Saparoea, pass. 2 Stromboli. Stad Dordrecht, 2 bij Ouessant. Stad Breda, 2 dwars Cuba. Tabinta, 1 te Singapore. Tegelberg, 1 v. Singapore n. Hongkong. Telamon, 2 v. Maracalbo te New York. Tjimenteng, 2 te Durban. Themisto, 5 te Galveston verw. Titus, 31 v. Yerakini te Sfax. Tankhaven I (t), 2 te Tj. Uban. Tankhaven III (t), 2 te Sungeigerong. Tasman, 1 v. Singapore te Hongkong. Tjiwangi, 1 te Hongkong v. Singapore. Tjikampek, 1 780 m. N.NW. Tristan da Cunha. Trompenberg, 1 420 m. O.NO. Bermuda. Tomori, 1 v. Menado te Taroena. Tabian, 3 te Abadan. Tamo, pass. 2 St. Vincent. Tarakan, 3 v. Landen n. A'dam. Tomini, 5 (snachts) te R'dam verw. Titus, 2 v. Sfax n. Tunis. Veendam, pass. 1 Scilly's. Vulcanus, 2 te A'dam v. Hamburg. Volendam, 3 te Rotterdam. Venus, 1 te Hamburg. Waterland, 31 dwars Oporto. Wieldrecht, pass. 1 Kp. Leeuwin. Winterswijk, 1 te Caibarien v. Cabanas. Waterland, 4 te Amsterdam verw. Waikelo, 2 te Djakarta v. Cheribon. Weltevreden, 1 300 m. W. Minicoy. Westland, 1 600 m. Z. St. Vincent. Willem Barendsz, 1 200 m. Z.t.W. Kp. Palmas. Westerdam, 2 te R'dam v. New York. Willem Ruys, 2 v. Belawan n. Singapore. Woensdrecht, 2 te Port Said. Willemstad, pass. 2 Finisterre n. Southampton. Zaan, 1 te Zaandam v. Ahus. Zijpenberg, 1 200 m. N. Flores. gehoopt had dat haar kind een jongetje zou zijn met de naam Paul. Nu was hier een kind, dat door zijn moeder was achter gelaten op een bank in een van de parken. Het leek haar een vingerwijzing van de hemel en de volgende ochtend was zij al vroeg op het hoofdbureau van politie. De agent achter de balie verwees haar naar afdeling vijf, en daar kwam zij terecht bij een dame, die haar, toen zij verteld had waarvoor zij kwam, van alles begon te vragen. Ook en vooral van haar verleden. Pauline verzv/eeg hier niets, zij had ook niets te verzwijgen en het kon haar niet schelen wie zich daar eventueel over vro lijk wilde maken, als zij het kind maar kreeg. „U bent dus gescheiden?", vroeg de dame, die aantekeningen maakte van het verhaal van Pauline. „Nee", antwoordde Pauline. „Maar u heeft uw man in al die jaren niet gezien, u zou scheiding kunnen aanvragen als u dat wilde". „Waarom?", vroeg Pauline verwonderd", ik wil helemaal niet scheiden, De dame zweeg, zij zag in Pauline een vrouwentype, dat zij wel meer had ont moet, dat zijn levenskansen vergooide om ter wille van een man die de moeite niet waard was. Dwaas, dacht zij, en koppig ook. Maar zij begreep niet dat Pauline's woorden een heel andere inhoud hadden dan zij erin hoorde. „Wij zullen het onder zoeken", zei zij tenslotte, het onderhoud eindigend. (Wordt vervolgde- Zo gingen de dagen voorbij. Rick was weer helemaal beter, al moest hij nog wat voorzichtig lopen. De zomer was voorbij, het was herfst geworden. De dagen waren niet meer zo warm en de lucht was grijs; echt najaar! Het regende veel. „Daar moet die arme Oepoetie nou maar telkens doorheen naar school!", zei Bunkie, terwijl ze hem door het raam nakeken. Maar Oepoetie vond het niets erg. Vrolijk stapte hij door de gietende regenstralen heen, met z'n regenjas aan. Hij vond het wel leuk, dat gekletter van de regen, en hij zou er heus niet van smelten! Rick en Bunkie waren binnen. Ze keken naar de straat, waar grote plassen lagen en de regen maar neerviel. De droppels gleden langs de ruiten. „Ja," zei tante Liezebertha. „Nu is de zomer voorbij, binnenkort komt de kou weer aanen de lange avonden!" Maar die lange avonden kunnen ook gezellig zijn! Met 'n mooi boek onder de lamp en de gordijnen dicht, en 'n lekker snorrend kacheltje

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6