Het Hek van de Dam. Motie-Nederhorsf tot instelling van prijsstop en prijsbeheersing Komende Italiaanse verkiezingen kunnen verrassingen opleveren WOENSDAG 4 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 TWEEDE KAMER Minister Van den Brink wijst de motie af en geeft richtlijnen voor de prijspolitiek Zeeuwse mosselkwekers werden teleurgesteld Tekst der motie-Nederhorst Heringa Wuthrich Het eerste kamp in de Oosterpolder gereed, De bedrijfstelling Amsterdamse taxichauffeurs wensen ook loonsverhoging Accoord tussen socialisten zou communisten in de kaart spelen Te laat voor bezwaar Bier en ivater Een ernstig tekort A ln de hoofdstad uit Moeilijkheden bij de emigratie naar Australië (Van onze parlementaire redacteur) De ook door minister Peters bijgewoonde interpellatie-Nederhorst (Arbeid) over lonen, prijzen en investeringen, die niet alleen in de ogen van de minister-president, maar ook in die van de heren Andriessen (K.V.P.), Schmal (C.H.) en Korthals (V. V.D.) wel wat vroegtijdig kwam nau welijks veertien dagen na het debat over de regeringsverklaring, terwijl tal van pun ten op het door de interpellant bestreken gebied nog verder onderwerp van overleg in en met de Stichting van de Arbeid uit maken en bovendien diverse regerings maatregelen, zoals minister Drees op merkte, eerst nog hun uitwerking moeten hebben beoogde vooral uiting te geven aan de onrust, die volgens de interpellant in brede kringen van ons volk is ontstaan. In zijn ogen is deze ongerustheid vooral hieraan toe te schrijven, dat. men de indruk heeft, dat de regering te veel achter de feiten aanloopt. Weliswaar verdiende het kabinet lof voor zijn snel en krachtig op treden, door binnen een week nadat het aan het bewind kwam, voor de 5 loonsver hoging te zorgen, maar toch was volgens de heer Nederhorst het vertrouwen in de doeltreffendheid van het regeringsbeleid sterk geschokt, doordat er niet krachtig genoeg tegen prijsopdrijving was' opgetre den. en doordat er op het gebied van prijs beheersing en -controle niet gedaan was, hetgeen redelijkerwijze verwacht had mo gen worden. Tot de in een twaalftal vragen verwerkte klachten van de interpellant be hoorde ook het niet krachtig genoeg ingrij pen van overheidswege bij beperking (en toezicht daarop) van particuliere investe ringen. De hoofdzaken van de critiek van de heer Nederhorst bleken te zijn: het on voldoende percentage van de loonsverho ging, zodat hij vroeg of in het nader te voeren overleg mede „afronding" of „cor rectie" van de jongste loonronde ter tafel zal komen en voorts het achterwege laten van een prijsstop. Minister-president Drees stelde tegenover de beschouwingen van de interpellant, dat het kabinet in de korte tijd van zijn op treden al heel wat gedaan blijkt te hebben, dat overeenkomstig het regeringsprogram ma de beperkingen inzake verbruik en in vesteringen ongeveer gelijk moeten worden verdeeld, maar dat er toch ook wel bepaal de investeringen zijn, die in het algemeen belang dermate gewenst zijn, dat men die zoveel mogelijk heeft te ontzien. Dat tot verlaging van de subsidies was overgegaan zonder overleg met de Stichting van de Arbeid was een onmiddellijk gevolg van het feit, dat het daarbij een onderdeel van het regeringsprogramma betrof, waaromtrent met de fracties via hun voorzittei's overleg was gepleegd tijdens de moeizame kabinets formatie, toen men toch moeilijk ook nog eens deze stichting had kunnen inschake len. Onjuist noemde de minister-president het om het zo voor te stellen, alsof met één pennesfcreek het inkomen van de arbeiders zou zijn verlaagd. Veeleer kon men bewe ren, dat alleen voor hen met één uenne- streek een loonsverhoging mogelijk was gemaakt. Wat de kwestie van „afronden" van de jongste loonronde betreft, hieromtrent liet rir. Drees zijn gehoor nog in het onzekere. Hij stelde voorop, dat bij het overleg thans allereerst te bespreken valt, hoe verdere prijsstijging is te voorkomen door niet de hogere kosten die uit de loonsverhoging zullen voortvloeien, te laten doorberekenen. Over wat dan vervolgens zal moeten ge beuren, ook als het met dat niet doox-be- rekenen niet lukt, was de minister-presi dent vrij vaag. De heer Stapelkamp (A.R.) wenste juist nauwkeurig uitsluitsel aangaande deze kwestie, vooral ook omdat het zijns inziens van het grootste belang is te weten, of de consumptiebeperking inderdaad slechts 5% dan wel meer zal blijken te bedragen, door dat er een daling van het werkelijk inko men zou zijn, die boven de 10 uitgaat. De heer Andriessen (K.V.P.), die allerminst met de critiek-Nederhorst kon meegaan, aangezien hij die te voorbarig achtte, vroeg versterking van de progressie van de kinderbijslagen voor de grote ge zinnen en kondigde aan dat hij eventueel een motie ten behoeve hiervan zou in dienen. Minister Van den Brink zette in den brede uiteen, waarom het niet juist noch doenlijk zou zijn tot een algemene prijsstop over te gaan. Hij zette uiteen welke voor schriften er zullen komen tot regeling van de prijzen die groot- en kleinhandel zullen mogen berekenen, alsmede de richtlijnen, die voor hetzelfde doel voor groot- en kleinindustrie zullen worden vastgesteld. In beide gevallen mag geen doorberekening van de jongste loonsverhoging in de prijzen plaats hebben. Prijsstop verlangd De interpellant zag hierin niets doeltref fends en kwam met een motie, die een al gemene prijsstop verlangt, te volgen door een doeltreffend stelsel van prijsbeheersing voor de voor het levensonderhoud belang rijke artikelen. Daarvoor moet dan een deugdelijk ambtelijk apparaat komen, om voor de naleving van een en ander zorg te dragen. Verder drong hij in de motie nog °P physieke controle op de investeringen aan, waarbij dan in het bijzonder te denken Dertigduizend ton mossel zaad verdwenen De mosselkwekers uit Zeeland, die vorige week naar de Wester-Eems vertrokken om mosselzaad te vissen zijn weer op de terug weg. De dertigduizend tonnen mosselzaad, die daar volgens de Visserijinspectie in het Noorden aanwezig moesten zijn en die aan de Zeeuwen ter beschikking werden ge steld om hun bedrijf opnieuw op tc bouwen, bleken daar, toen men ging vissen, niet meer aanwezig te zijn. Er bleef dus niets anders over dan onverrichterzake naar Zeeland terug te keren. Bij een bouwwerk te Krommenie viel Maandagmiddag een blok beton uit een takel en trof twee kinderen, broertje en zusje, die naar de werkzaamheden stonden te kijken. Het vierjarig knaapje liep slechts lichte kwetsuren op maar het 3-jarig meisje werd dodelijk getroffen. viel aan het weer doen intreden van het Bedrijfsvergunningsbesluit. Toen dit voorstel werd ingediend bleek duidelijk, dat het geenszins de instemming van de gehele fractie van de P. v. d. A. wegdroeg. Met spanning zag men hierop het antwoord van de zijde van de regering tegemoet. Vooral ook, omdat menigeen in deze motie ernstige critiek zag op een be langrijk punt van het economisch deel van het regeringsbeleid. De betekenis van een dergelijk optreden van de zijde van de fractie van de P. v. d. A. viel niet te onder schatten, aangezien hierin, vooral voor de minister-president en de overige tot die partij behorende bewindslieden iets onaan genaams zat. Maar in feite kwam deze mo tie alleen als gevolg van het doorzetten van een minderheid dier fractie ter tafel. Op vallend was, hoe de waarnemend voorzit ter van de fractie, mr. Burger, in de avond vergadering een langdurig gesprek met de minister-president voerde. Nadat de heer Korthals (V.V.D.) in het algemeen de regering was bijgevallen en geen vertrou wen in een kostbaar prijsbeheex-singsappa- raat bleek te stellen, en ir. V a n D i s (St. Ger.) voor de kleine middenstanders en zelfstandigen een lans brak, hield de heer Suurhoff (Arbeid) zich speciaal met de loonproblemen bezig. Hij wenste te weten of en in hoeverre er nog verder in het overleg iets aan gedaan zal kunnen worden. Voor de heer Wel ter (K.N.P.) vormde tegengaan van „ontwaarding" van de gulden het kernpunt van het lonen- en prijzenvraagstuk. De heer Gortzak (Comm.) was van oordeel, dat de arbeiders weer het loodje leggen; hij kwam met een motie voor loonsverhoging met 10 De heer Co melissen (V.V.D.) hield een pleidooi voor de handeldx'ijvende midden stand, waarna de heer Kikkert (C.H.) uiteenzette waarom ook hij de interpellatie voorbarig vond. Minister Van den Brink wijst de motie-Nederhorst af Om over half twaalf kwam minister Van den Brink aan het woord. Als in be drijfstakken, die in belangrijke mate voor de uitvoer werken, een volledige bezetting is, behoort de overheid daar niet direct ten opzichte van de investeringen in te grijpen, gaf hij te kennen. En wanneer de overheid op alle gebieden een prijsstop zou toepas sen, dan zou dat slechts tot een grote des illusie leiden en op den duur zou men juist hogere prijzen krijgen. Wat de heer Neder horst wil zou noodzaken tot het maken van gedétailleerde prijsregelingen voor bepaal de industrieën en dat achtte de minister verkeerd. Ten aanzien van de te volgen prijspolitiek en de investeringspolitiek be vat de motie aanbevelingen, waarmee mi nister Van den Brink zich, naar hij mede deelde, tot zijn spijt niet kon verenigen. Met de marge-regelingen vraagt de minis ter een offer. Dat weet hij, maar dat is juist de bedoeling. Over dispensatie in bepaalde branches zal zo snel mogelijk overleg plaats vinden. De marge-beschikking voor de groot- en kleinhandel brengt met zich mee, dat de rechter tegen hen die zich niet aan die beschikking houden, wegens overtre ding van de Prijsopdrijving- en Hamster- wet zal optreden. De motie-Gortzak noem de minister Van den Brink onaanvaardbaar. De debatten worden vandaag voortgezet. Minister Van den Brink is hierbij niet aan wezig, daar hij voor besprekingen naar Parijs is vertrokken. De minister-president, zal hem vervangen. De tekst van de Dinsdagmiddag door de heer Nederhorst (P. v. d. A.) bij de debatten over zijn interpellatie ingediende motie luidt: ,De Kamer van mening, dat de huidige ontwikkeling op het loon- en prijsgebied tot bezorgdheid stemt, van oordeel, dat een krachtig beleid op het gebied van de prijs- en investeringscontróle meer dan ooit ge wenst is, teneinde de betalingsbalans moeilijkheden op te lossen en een niet ge motiveerde verdere daling van het levens peil van de minder draagkrachtigen te voorkomen, nodigt de regering uit, a) ten spoedigste over te gaan tot het in voeren van een doeltreffend stelsel van prijsbeheersing voor de voor het levens onderhoud belangrijke artikelen, welke maatregel door de directe afkondiging van een prijsstop dient te worden voorafge gaan; b) zorg te dragen, dat het ambtelijk ap paraat beschikbaar is nodig voor het voox-- bereiden van bovenbedoelde maatregelen en voor de controle op de naleving; c) maatregelen te treffen opdat naast de financiële investeringscontróle een physieke controle op de investeringen plaats vindt, waarbij in het bijzonder te denken valt aan het weder in werking doen treden van het Bedrijfsvergunningenbesluit en andere soortgelijke maatregelen, die het investe ringsbeleid in directe zin beïnvloeden." ADVERTENTIE HAARLEM BLIKSEMAFLEIDERS Het eerste kamp in de Oosterpolder is dezer dagen door de aannemer aan de di rectie Wieringermeer afgeleverd. Het werd in 30 werkdagen opgebouwd. Het kamp kan ongeveer 120 man her bergen en bestaat uit drie barakken, na melijk twee woonbarakken en een barak voor de cantine en de keuken. Het kamp ligt tussen Schokkerhaven en Amsterdam. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt van 6 tot 30 April een tentoonstelling gehouden van schilderijen, die zijn ontstaan uit kunstreizen van Nederlandse kunste naars met schepen van de Koninklijke Marine. De fotograaf vond in een lege schil derijlijst een originele afsluiting voor dit plaatje van de expositie-in-wording. Het Centraal Bureau voor de Statistiek publiceert de voorlopige uitkomst van de Bedrijfstelling die 16 October 1950 in ons land gehouden is. Er zijn toen geteld 2.422.425 werkers in de bedrijven (waaronder 491.789 vrouwen) tegen 1.676.343 (336.517 vrouwen) in 1930. Een stijging dus van 743.000. In de metaalnijverheid nam het aantal werkers toe van 221.006 tot 431.061. In de bouwnijverheid waren de cijfers: 1930: 155.484; 1950: 290.931. De stijging bij de metaalnijverheid was 95 bij de bouw nijverheid 88. Voor het grootste deel komt de totaalstijging dus voor rekening van de metaal- en de bouwnijverheid. Het aantal vestigingen is sinds 1930 ge stegen van 384.706 tot 403.212. Dat is 5 In enige klassen is het aantal vestigin gen afgenomen namelijk in de diamant nijverheid, in de houtnijverheid, in de ledernijverheid (hier blijkt het aantal schoenherstellers sterk te zijn gedaald), in de klasse Mijnbouw (de veenderijen), in de kleinhandel in winkels en bij de tram wegen. In enkele provincies is het totale aantal vestigingen zelfs gedaald, nl. in Gro ningen, Noordholland en Zuidholland. Het aantal winkels is nog niet met juist heid op te geven omdat de nevenbedrijven nog niet geteld zijn. Amsterdamse taxichauffeurs, aangesloten bij de Unie Verkeer, die gisteren twee ver gaderingen hadden belegd, spraken hun te leurstelling uit over het feit, dat werkgevers in het huurauto- en taxibedrijf wederom dispensatie hebben aangevraagd voor de uitbetaling van de 5 pet. loonsverhoging. Vorig jaar September werd ook dispen satie aangevraagd, die toen werd verleend. Het bestuur van de Unie Verkeer werd gemachtigd met alle geoorloofde middelen te trachten het verlenen van deze dispen satie te voorkomen. Het gemeentebestuur van Hengelo heeft aanbesteed de aanleg van een hoofdriool in gewapend beton. Hoogste inschrijver was P. van der Schoot te Tilburg met f368.500, laagste inschrijfster N.V. Aannemingsbedrijf v/h. H. W. te Pas, Enschede met f 313.700. Ook in Frankrijk is Zondag het seizoen van de paardensport heropend en wel met de befaamde voorjaarsrennen van Longchamp. Minstens even'belangrijk als de sport zijn bij ait evenement althans voor de dames de mannequins der Parijse mode huizen, die hier hun nieuwste modellen tonen. Hier paradeert een aantal mannequins in prachtig pelswerk. De ontwerper van haar hoeden werd, naar men zegt, door de hoofddeksels der Koreaanse boeren geïnspireerd.... (Van onze correspondent in Rome) In de loop van Mei en Juni zullen de Italianen ter stembus worden geroepen. Het gaat weliswaar slechts om gemeente raden en provinciale overheden, maar toch is de betekenis der verkiezingen niet ge ring. Tal van grote steden, vooral in het Noorden, hebben een overwegend commu nistische gemeenteraad en daar de burge meester in Italië gekozen wordt door en uit de gemeenteraadsleden, hebben steden als Florence, Bologna, Venetië, Genua en Turijn ook een communistische burger vader. De verkiezingen zullen uitwijzen, of deze toestand al dan niet wordt bevestigd. Over de wijze, waarop de verkiezingen zul len worden gehouden en vooral over de toewijzing der zetels is dan ook heel wat te doen geweest. De Christen-democraten kwamen met voorstellen, die de kleinere regeringspartijen onmogelijk konden aan vaarden, wilden zij niet alle invloed op de plaatselijke politiek verliezen en tevens voedsel verschaffen aan de toch reeds be staande overtuiging, dat stemmen uitge bracht op kleine partijen verloren stemmen zijn. Tenslotte werd men het eens op een basis, die alle partijen geeft wat ze toe komt. In de eerste plaats zullen de verkiezings lijsten niet de candidaten omvatten van een enkele partij, doch van een groep partijen, die „verwante" doeleinden nastreven. Het is derhalve zeker, dat in alle gemeenten communisten en Nenni-socialisten op de zelfde lijst uitkomen. Verwacht wex-d, dat in vele steden de regeringspartijen, dus Christen-democraten, Saragat-socialisfen en republikeinen, een gezamenlijke lijst zouden opmaken. De liberalen hebben be kend gemaakt, dat zij al naar de plaatse lijke omstandigheden alleen zullen optre den of „verwantschappen" aangaan. Een nieuwe wet bepaalt voorts, dat aan die lijst, welke de meeste stemmen op zich heeft verenigd, 60 der zetels zal worden toegewezen, terwijl de overige worden verdeeld onder de minder bevoorrechte lijsten. De man, die het meest voor dit systeem Toen burgemeester Arnold J. d'Ailly in December van het vorig jaar toevallig een kort bezoek aan de hoofdstad bracht teneinde daarmee vriendschappelijke betrekkingen aan te knopen en tevens de ontvangst van de heer Sinterklaas Kapoentje (zoals de naam reeds zegt: een Spanjaard van voorname huize) bij te wonen, vond hij nog juist voor zijn vertrek naar het een of andere buiten land de gelegenheid een beknopt voor woord in het boek „Amsterdam" van mr. P. J. Mijksenaar te schrijven. Dit is een zogenaamd standaardwerk over verleden, heden en toekomst. De uitgever H. J. W. Becht heeft er dan ook een prachtband met goudstempel om heen laten leggen, teneinde er een sie raad voor de wachtkamers van doktoren en advocaten van te maken. Het telt 326 kloeke bladzijden. Hier stuiten wij weer eens op een van die onzinnige uitdruk kingen, waar onze overigens onvolpre zen moedertaal zo rijk aan is, want wie heeft er nu ooit een boek horen tellen? Gelukkig behoeft de lezer dit evenwel niet zelf te doen, aangezien de heer Becht zo welwillend was de pagina's (echter met uitzondering van de eerste vier) duidelijk te nummeren. Voor deze niet genoeg te waarderen medewerking betuigen wij hem gaarne hulde. Mede door de talrijke schitterende foto's werd het een flinke turf, met als gevolg dat het evenals alle andere brand stoffen bijna niet te betalen is. Maar de inhoud stelt de lezer dubbel en dwars schadeloos Toch zag ook Mijksenaar er geen kans toe de herkomst van de stad geheel te kunnen ophelderen. Die blijft in „eenen dikken mist van twijfelach tigheid" gehuld, zo schrijft hij Wage naar reeds aanstonds na. Even verder lezen wij: „Prof. Brugmans heeft geen bezwaar de bedijkingsperiode tussen 1165 en 1200 te stellen". Het zou nu trouwens wel een beetje laat zijn om daar nog bezwaar tegen te hebben, vin den wij. „Stille getuigen in de grond geven zekerheid dat deze in elk geval niet ouder is dan de tiende eeuw", aldus oppert de gemeente-archivaris mr. W. F. H. Oldewelt, maar wij twijfelen aan de juistheid van deze opmerking, aangezien Mijksenaar zelf moet toegeven, dat deze zegsman een der jongste onderzoekers is. Wij vroegen ons af waarom hij niet iemand geraadpleegd heeft, die al wat langer meeloopt en over meer ervaring beschikt. Aan het slot van de eerste paragraaf lezen wij dat in de middeleeuwen het schippersvolk meer betekenis had dan de adelstand. Het devies van de toen malige Amstelredammer luidde blijk baar: liever reder dan ridder. Aan die schippers vroegen de Waterlanders of Gooierskinderen, als zij boodschappen in de stad te doen hadden, of zij moch ten overvaren, ja of nee. Hiervoor moes ten zij dan tol betalen op grond van een privilege, dat onder Gijsbrecht de Vierde echter verloren ging. Mijkse naar zet dit historische relaas dan met een pikant trekje voort: „In 1291 volgt een zoen". Hij is wel zo discreet om te verzwijgen tussen wie die gewisseld werd. Maar de goede verstaander heeft aan dit halve woord voldoende om te begrijpen, dat 1291 een gewichtig jaar tal in de geschiedenis betekent, want na die eerste betuiging van liefde breidt de bevolking zich gestadig uit. Wij hebben als goede discipelen van Courts-Mahler onmiddellijk op de laatste bladzijden gekeken om te weten hoe het afloopt. Welnu: het aantal inwoners wordt voor het jaar 2000 op rond 960.000 geschat. Doch nu alle scherts terzijde, want dit boek bevat een schat van gegevens op allerlei gebieden. Men vindt er zowel de heldendaden van Karei de Stoute als die van Fanny Blankex's-Koen in ver meld. Wie alles van de stad wil weten, over kunst of industrie, over huizen met stenen zijgevels of de Rijksvroedvrou wenschool, over Coba Ritsema of het erfpachtstelsel, die kan met behulp van een uitvoerig register dit alles naslaan. Wist u bij voorbeeld dat in 1342 ons dierbaar Amsterdam een oppervlakte van omstreeks veertig hectaren in be slag nam en dat men toen drie pooxi.cn en 75 man ter verdediging had? Het stadje was dus niet gx-oter dan het tegen woordige Vondelpark. Daarmee houdt de vergelijking op, want aan een inter nationaal cultux-eel centrum dacht men toen nog niet eens. In 1514 waren er welgeteld 2500 behuizingen binnen de muren. Dat „welgeteld" laten we voor rekening van de heer Mijksenaar, die deze cijfers waarschijnlijk ook niet ge controleerd heeft. De woningvoorraad bex-eikte op 1 Januari 1950 een aantal van precies 222.833. Behalve het proza komt ook de poëzie aan bod, immers Amsterdam is een veel- bezongen stad. „Met al jou pronk, met al jou prag, met al jou smeei-ge strate ook, het jij nog oor mij siel gesag!" heeft Louis Leipoldt eens geschx-even. Maar niemand liet zich zo verheerlij kend uit als de betreurde Jan Campert: „Als ik een huis te bouwen had, ik had het hier gebouwdEen geheel an der geluid liet Victor van Vriesland horen toen hij, vertoevende buiten de grenzen, zijn gedachten liet terugdwalen naar het meest liberale plein van de hoofdstad, dat om deze reden dan ook naar Thorbècke werd genoemd: „De bloem der jeugd vex-flenst aan deze tafels, de meisjes houden geen moment haar wafels, de lucht is zwaar en ruikt naar alcohol, iedereen twijfelt aan zijn eigen lol." Bladerend in dit boek moesten wij tot onze verbazing constateren, dat Amster dammers veel minder zindelijk zijn dan de Nederlandse traditie zou doen ver moeden. Er wordt per hoofd van., de bevolking slechts 135 liter water 'per dag gebruikt. Nu mag men wat ons be treft menen dat dit een vrij grote hoe veelheid is om een hoofd te wassen, doch in New York gebruikt men 400 liter per pex-soon. De cijfers over het alcoholge bruik liggen belangrijk lager, maar toch verkondigt Mijksenaar de stelling dat de economische groei van de stad haar oud ste oorsprong vond in de invoer van Hamburgs bier, die in 1322 verboden werd. Onder de rubriek „sportleven" vonden wij eveneens allerlei onthullingen, zoals die van de geboorte van het korfbal, die omstreeks 1901 in Amsterdam heeft plaats gehad. Het kox-fbal is, voor zover wij weten, een van de weinige sporten die „geboren" zijn. Het wordt dan ook nog altijd door mannen en vrouwen ge zamenlijk gespeeld. Vijf Amsterdammers hebben het wex-eldkampioenschap wiel rennen behaald. De eerste was P. Dickentman in 1903. Dat was u natuur lijk wel bekend, doch wij trachten hier ons streven naar onvolledigheid door enkele uitzonderingen te bewijzen. Wij hopen en vertrouwen intussen dat u uit dit alles begrepen zult hebben dat „Amsterdam: verleden, heden en toe komst" een onmisbaar, uiterst waarde vol boek is voor iedereen die zijn kennis omtrent deze stad vergroten of steviger funderen wil. Het is vex-lucht met uit stekend fotomateriaal. Bovendien zijn ei- talrijke statistieken en schetsen in op genomen. Wat ons alleen verwondex-t, is dat er met geen woord over de inter nationaal befaamde Amsterdamse korst jes wordt gex-ept. Als iemand over Gel derland schrijft, vergeet hij toch ook de Arnhemse meisjes niet. Wij nemen ech ter aan dat er bij een herdruk in deze ex-nstige lacune zal worden voorzien. BOEDA. De Old Vic Company geeft heden avond in de Amsterdamse Stads schouwburg een opvoering van „De bekering van kapitein Brassbound" door George Bernard Shaw onder regie van Hugh Hunt, met Ursula Jeans als lady Cicely Waynflete en Roger Livesey in de titelrol. De Nederlandse Comedie is terugge keerd in het Leidseplein Theater met een serie vertoningen van het blij spel „Leocadia" van Jean Anouilh onder regie van Johan de Meester. Met onder anderen Mary Dressel- huys, Lous Hensen, Guus Oster en Henk Rigters. De op gramofoonplaten vastgelegde muziek van Poulenc wordt gespeeld onder leiding van Pierre Palla. De décors zijn van Doeve. De Nederlandse Opera geeft Donder dagavond een abonnementsvoorstel ling in de Stadsschouwburg van „Un ballo in maschera" van Verdi, waar bij de rol van Theo Baylé wordt over- genomen door Otakar Kraus. De be langrijkste andere solisten zijn Gré Brouwenstijn en Frans Vroons. Coraedia voert in het Centraal Thea ter dagelijks het blijspel „Vader thuis" op (met Rie Gilhuys en Joan Remmelts). In de Kleine Komedie vervullen Johan Kaart en Johan Boskamp de titelrollen in de oude klucht Potasch en Perelmoer". Woensdag en Donderdag geeft het Concertgebouw Orkest abonnements concerten onder leiding van Otto Klemperer met Rudolf Firkusny als solist. Het voorlopige programma luidt: Derde Pianoconcert van Beet hoven en Vierde Symphonic van Bruckner. Vrijdag is er een jeugd- concert onder directie van Hein Jor- dans met medewerking van Johan Schmitz, declamatie, in de Ballade van den boer" door Rudolf Mengel berg op een tekst van Werumeus Buning. Verder worden uitgevoerd de Symphonie in Es van Mozart, be nevens voorspel en inleiding tot de derde acte van „Lohengrin" van Richard Wagner. De galerie Robert aan de Keizers gracht exposeert tot 7 April werk van Rinus Duin. In het I.C.C. in het Von delpark hangen schilderijen en teke ningen van Nola Hatterman. De gale rie Le Canard stelt tot 14 April werk van Maria MantonMarcel Fiorini, Louis Nallard en de Nederlandse beeldhouwer André P. Schalier ten toon. - heeft geijverd, is Saragat, en daar is ook reden voor. In de Noord-Italiaanse in dustrie-centra telt de socialistische arbei- ders-paxiij, waarvan hij secretaris is, vrij veel leden en sympathiserenden en men mag verwachten, dat in vex-schillende ste den de gemeenschappelijke lijst der Chris ten-democraten, Saragat-soeialisten en republikeinen meer stemmen zou verkrij gen dan die der communisten- en Nenni- socialisten. Maar nu komt er een kink in de kabel en het is Saragat zelf, die daar het meest toe heeft bijgedragen. Gedeeltelijk op bui tenlandse socialistische aandrang zocht hij x-eeds enkele maanden naar een basis om zijn partij te verenigen met de ex-kende sociaal-democratische partij voor Italië, wier rechtervleugel wordt vertegenwoor digd door de partijsecretaris Romita en de nauwelijks minder stex-ke linkervleugel door de bei-oemde romanschrijver Ignazio Silone. Het is nu tussen Saragat en Romita tot een overeenkomst gekomen. Een der hoofdvoorwaarden is, dat de Romita-socia- listen hun houding inzake de buitenlandse politiek zullen herzien en het Atlantische pact zullen aanvaarden. (Silone en de ver dere links-georiënteerden blijven echter op het standpunt staan van een ongewapende neutraliteit tussen „de beide imperialisti sche blokken"). Gevaarlijk spel De belangrijkste tegenprestatie van Sa ragat is, dat de arbeiderspartij uit de rege- x-ing-De Gasperi zal treden. En dit nu is zeer gevaarlijk voor de schone vex-kiezings- plannen. In de eerste plaats zou een rege- ringscrisis vrijwel onvermijdelijk wox-den, hetgeen uitstel der verkiezingen kan mee brengen. Verder is het nog niet duidelijk, of de nieuwe uit een fusie voortkomende sociaal-democratische pax-tij alleen maar geen deel zal nemen aan de regering en, zoals Saragat wenst, trouw zal blijven aan „het demoex-atische, anti-totalitaire rege ringsprogramma van 18 April 1948". of wel onder invloed van de groep-Silone en van Saragat's eigen linkex-vleugel De Gasperi zal gaan bestrijden. Silone heeft voor hef regex-ingsbeleid der Christen-democraten geen goed woord. Zouden de sociaal-democraten de laatst genoemde houding aannemen, dan is de kans gering, dat wij bij de verkiezingen „verwantsehapslijsten" tussen Katholieken en sociaal-democx-aten zullen zien. Maar blijven die uit. dan zullen cle communisten vruchten plukken van het systeem, dat zo kunstig werd bedacht om de grote steden aan hun invloed te ontti-ekken. Katholieken noch sociaal-democraten alleen zullen in steden als Milaan, Turijn, Genua. Florence de meeste stemmen verwex-ven. In menig geval zou dan de geringe communistische meerderheid in de gemeenteraden van thans worden vervangen door een meerder heid van drie vijfden in die van mox-gen. Het tegengestelde van wat men met de hex-vorming der kieswet beoogt. Reeds enige tijd vex-loopt de emigratie naar Australië niet zoals werd verwacht. De emigratie van velen wordt steeds langer uitgesteld. Dat uitstel heeft voox-al be trekking op gx-ote families. De oorzaak van de stagnatie moet wor den gezocht in de wijze waax-op bepalingen van de op 1 April in werking getreden en nog niet officieel gepubliceex-de emigratie overeenkomst, worden opgevat. Zo komt in de ovex-eenkomst een bepaling voor die een beperking inhoudt met be trekking tot het emigreren van grote fa milies, wanneer niet tevoren voor voldoende accomodatie is gezox-gd. Op het ogenblik worden de Nederlandse en Australische standpunten met betrek king tot enige bepalingen in de overeen komst nog tegen elkaar afgewogen. Zulks houdt in dat er thans nog geen voldoende klaarheid kan gegeven worden en de toe komstige emigranten in onzekerheid ver- keren. Er mag wox-den verwacht dat hieraan binnen enkele dagen een einde zal worden gemaakt door een duidelijke verklaring van Australische en Nedex-landse zijde. Australië zal in de komende maanden een zekere bepex-king opleggen aan het opnemen van grote families. De •stx-oom verplaatste pex-sonen en Britse en Neder landse immigranten is te gx-oot in vex-ge- I ij king met de veel te geringe huisvestings mogelijkheden. Dat houdt in dat grote fa milies die uit Nederland willen emigx-eren, waarschijnlijk nog enige maanden zullen moeten wachten. Daarbij komt nog, dat in Australië in Mei de winter begint en dan klemt het gebrek aan accomodatie nog meer. Voorts dient men er ook aan te denken dat een winter periode in de toch al volle kampen moei lijk is. Van Australische zijde deelde men ons mee, dat geen onderscheid wordt ge maakt tussen vrijgezellen en families. Zij zijn beide welkom. De huisvestingsmoei lijkheden dwingen op dit ogenblik echter tot een beperking, die naar men hoopt slechts van tijdelijke aard zal zijn.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5