U zoekt Uw voordeel! WmsSSSi Sterk gestegen verbruik van electriciteit en gas Een Nederlander gaat één keer per jaar naar een badhuis Lincol Polish SLEUTEL WEG IJSTAARTEN t Sport in het kort JCijfers over Haarlem en omliggende gemeenten Electriciteit Gas Tentoonstelling fraaie handwerken der N.V.E.V. Faillissementen Haarlemse stortings- en ophaaldienst De orgelconcerten in de Bavo Aanleg van hockeyvelden aan de Brederodelaan Boottochten voor lichamelijk gebrekkigen De leerlingenstroom bij het Lager Onderwijs Aardig beeldhouwwerk in „Het Luifeltje" Wat moet ik doen bij een lek in de waterleiding? Waarschuwen als men aan spraak wil maken op een vergoeding voor waterverlies BARKER'S CAFETERIA'S t Successen van Haarlems Schaakgezelschap Herbert Cremer overleden Wereldkampioenschappen 1954 Laatste wedstrijden der basketballcompetitie Agenda voor Haarlem WOENSDAG 4 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 than? I het buitzennet werd uitgebreid. Verder de cijfers over 1950 gepubliceerd. Daaruit blijkt dat het verbruik zowel van electri citeit als van gas in Haarlem en de omlig gende gemeenten in de laatste jaren sterk gestegen is. Ter vergelijking geven wij de cijfers van 1948, het eerste jaar na de oorlog, toen er nog wel officieel rantsoenering van gas en enectriciteit was, maar daarmee toch in de praktijk weinig rekening gehouden be hoefde te worden. Het Haarlemse bedrijf verkocht in de jaren 1948, 1949 en 1950 het volgende aan tal K.W.U.; 1948 1949 1950 Totaal verkocht Haarlem: particulieren industrie Heemstede 52.494.835 57.002.974 65.845.498 17.603.675 18.482.746 4.298.800 19.428.671 21.619.933 4.613.344 20.835.13fl 26.384.949 5.298.040 Er is dus in de loop der jaren steeds meer stroom opgewekt en verkocht. De omzet 'steeg van 52.494.835 K.W.U. in 1948 tot 05.845.498 K.W.U. in 1950. Een stijging van niet minder dan 13.350.663 K.W.U., wat neerkomt op 25,5 °/o. De afneming in Haarlem steeg in die tijd met ruim 18.3 de industrie zelfs met 42.7 Dit laatste cijfer is het meest verblijdend, want daaruit blijkt dat de industrieële be drijvigheid in die twee jaren in Haarlem zeer belangrijk is toegenomen. Het verbruik in Heemstede steeg van 1948 tot 1950 met bijna 21.2 °/o. Voor Heem stede bestaan geen gespecificeerde cijfers, maar het grootste deel van de toeneming komt daar natuurlijk voor rekening van de particulieren, want Heemstede heeft wei nig industrie. De P.E.G.E.M. (de combinatie voor stroomverkoop van Haarlem, Amsterdam en de Provincie) nam in 1950 van Haarlem 7.067.553 K.W.U. af, tegen 5.313.171 in 1948. Het is te verklaren dat bij deze toeneming van het verbruik moeilijkheden rijzen voor een regelmatige stroomvoorziening. De raad besloot dan ook reeds enige tijd ge leden tot het uitvoeren van belangrijke werken om de regelmatige stroomdistribu- tie in de toekomst te verzekeren. Daarvoor werd een crediet van 5.000.000 toegestaan. Dit raadsbesluit is evenwel nog niet door Gedeputeerde Staten goedgekeurd. Op het stadhuis en natuurlijk ook op het Energie bedrijf, zit men verlangend uit te kijken naar de beslissing van dit college. Onlangs meldden wij reeds dat nog gewacht wordt op de nieuwe voorschriften uit Den Haag over de investering, die, zoals bekend is, belangrijk ingekrompen zal moeten wor den. Maar ook de belangen der industrie spreken hier een woord mee, want bij een regelmatige stroomvoorziening heeft deze immers groot belang. Dok de productie der gasfabriek is sterk toegenomen. Het aantal verkochte M3 is: Totaal verkocht Haarlem Bloemendaal Zandvoort Haarl.meer Haarl.liede Heemstede 1948 36.089.285 22.782.285 2.691,202 1.841.410 1.880.708 267.345 4.660.400 1949 37.102.563 23.122.126 2.645.586 1.836.250 2.221.231 263.772 4.910.500 1950 39.184.682 21.043.210 2.792.172 1.890.310 2.695.247 277.025 5.304.200 Er werd in 1950 totaal 3.095.397 M3 meer verkocht dan in 1948.- De stijging van de productie was dus 8.6 n/o. De toe neming is wel belangrijk minder dan van het electriciteitsbedrijf, maar toch mag een stijging van 8.6 °/n er zijn. De stijging voor de verschillende ge meenten is: Haarlem Bloemendaal Zandvoort Haarlemmermeer 5.5'/. 3.8 3.- 44.3 V. Haarlemmerliede c.a. 3.6 Heemstede 13.8 °/o Deze percentages lopen nogal uiteen. Het grootst was de toeneming in Haarlemmer meer, maar daarvan is de verklaring dat ADVERTENTIE GEBRUIKT L I N C O L WRIJFWAS Voor elke schone ledige Lincol-doos ontvangt U 5 centen. Vraag Uw leve rancier een inleverbiljet. Haarlem, Tel. 14214, tussen 9—10 uur. De afdeling Haarlem en omgeving van de Nederlandse Vrouwen Electriciteits Vereniging houdt vandaag in de muziek zaal van restaurant Brinkmann aan de Groote Markt een tentoonstelling van fraaie handwerken en bakkunst. Dat de leden kosten noch moeite gespaard hebben om deze aardige expositie te laten slagen -moge blijken uit de talrijke inzendingen die zijn binnengekomen. Een lange reeks tafelkleden, kussens, jurkjes en tasjes geeft de bezoekster een beeld wat zoal met draad en borduurnaald gepresteerd kan worden. Niet alleen de hedendaagse borduur kunst is vertegenwoordigd, ook talrijke handwerken uit grootmoederstijd pronken in de muziekzaal. Een attractief onderdeel van deze ten toonstelling wordt verzorgd door twee leden die bij wijze van demonstratie het kantklossen en het spinnen zitten te be oefenen. Naast de ontbijtlakens, de een nog fraaier van motief en afwerking dan de ander en de vele fantasiekleedjes die men in allerlei kleurrijke variaties aantreft, vindt men er ook een smyrnakleedtapijtje en enige „geborduurde schilderijtjes". Diverse inzendingen zullen binnenkort op een liefdadigheidstentoonstelling in Bloe mendaal te zien zijn. Als vanmiddag om vijf uur de expositie wordt gesloten zullen de vervaardigsters van de aardigste inzendingen één van de drie prijzen uitgereikt krijgen: een ver lichte maasbal, een electrisch kookboek en een doos bonbons. gaat Heemstede strijken met de eer van de meest gestegen omzet. Het gasbedrijf staat ook voor een uit breiding. Er werd door de raad een crediet toegestaan van 700.000 voor het maken van een installatie voor watergas. Maar ook dit raadsbesluit wacht nog op de goed keuring van Gedeputeerde Staten. De rechtbank te Haarlem heeft Dinsdag geen faillissementen uitgesproken. Na gedaan verzet is vernietigd het vonnis dier rechtbank d.d. 13 Maart 1951, waarbij Lammert Schipper, bakker, wonende te Spijkerboor, gemeente Jisp, B. 58 in staat van faillissement werd verklaard. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: B. J. J. Willems, aan nemer van betonwerken, wonende te Haar lem. Patrimoniumstraat 20. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijsten zijn geëindigd de faillisse menten van: de Naamlooze Vennootschap N.V. Bouw en Exploitatiemaatschappij „Senator Noris", gevestigd te Haarlem, Kenaupark 28. J. Voogt, aannemer, wonende te Santpoort, gemeente Velsen, Narcissenstraat 27. In 1950 steeg de omzet met bijna een half millioen gulden Bij de gemeentelijke Stortings- en Op haaldienst te Haarlem werd in 1950 gestort 3.684,812.96 en opgehaald 1.420.814.25. Tezamen dus 5.105.227.21. Over 1949 was dit bedrag 4.653.642.03. Een vooruitgang dus van 451.585.18. In deposito is bij de inrichting nu 413.957 gegeven, een jaar geleden was dit 572.355. Er zijn thans 10.074 Haarlemmers bij deze dienst aangesloten. Een jaar geleden was dit aantal 10.021. Voor dit jaar hebben B. en W. van Haar lem de uren, waarop van gemeentewege de kosteloos toegankelijke orgelconcerten in de Grote of St. Bavokerk worden gegeven, als volgt vastgesteld: Gedurende de maanden April tot en met October op Donderdagmiddag van 3 tat 4 uur. In de maanden Mei tot en met Septem ber bovendien op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur. Met het oog op de lage temperatuur in de kerk zal het eerste orgelconcert plaats hebben op Donderdagmiddag 19 April. En twee keer per jaar zwemt hij Uit een onderzoek is gebleken dat dooi de bijna 10.000.000 Nederlanders in 1947 slechts 8.232.000 douche- of kuipbaden in een badhuis werden genomen. Bovendien zijn 13.464.000 baden in een zwem- of zee- badinrichting genomen. Gemiddeld gaat elke Nederlander dus één keer per jaar naar een badhuis en zwemt hij twee keer. Die bijvoeging „gemiddeld" geeft aan dat er natuurlijk ook velen zijn die nooit baden of zwemmen. Nu wijst de statistiek wel aan, dat in 18 "U der huizen een douchecel of een badkamer is, maar een onderzoek toonde aan, dat veel van de inrichtingen niet voor dit doel gebruikt worden. Nu vele huizen voor dubbelbewoning „geschikt" gemaakt zijn, werden talloze badkamers immers in noodkeukens veranderd. Van de 1015 gemeenten in Nederland hebben er 730 geen zweminrichting en zelfs 900 geen badhuis. Voor ons ligt een kaart van Nederland waarop is aangetekend waar badhuizen en zwemgelegenheden zijn. Daaruit blijkt dat in het Westen van het land de toestand het gunstigst is. Haarlem deelt hierin. In Haar lem heeft men immers twee open en twee ovex-dekte zwembaden (Stoops bad bij Haarlem gerekend). Daarnaast zijn er nog een viertal douchebadhuizen. In Heemstede is, behalve een zweminrichting, ook een badhuis. Behalve Stoops bad heeft Bloe mendaal ook een badhuis. Zandvoort heeft ook een badhuis, maar daarnaast verschil lende badini-ichtingen aan het strand. ADVERTENTIE TEL. 11493 LANGE VEERSTRAAT 10 DE ..SLEUTELSPECIAUST' Ruim dertig ai-beiders zijn in DUW-ver- band enkele weken bezig met de aanleg van een nieuw sportveld op „Bleek en Berg" aan de Brederodelaan te Bloemen- daal-Noord. Het terrein, dat voorheen als voetbalveld gebruikt werd, wordt ingericht voor drie hockeyvelden. Het zal wel op zijn vroegst najaar 1952 worden, alvorens de velden geschikt zijn om in gebruik geno men te kunnen worden. Het buizennet, dat zal dienen om de vel den des zomers te infiltrei-en en des win ters te draineren, krijgt een totale lengte van bijna drie en een halve kilometer. De leiding heeft zowel het vermogen water op te nemen als af te geven. De bui zen, die afwisselend op een diepte van 50 cm., respectievelijk 70 cm. onder de op pervlakte van de grond komen te liggen, zullen het nieuwe terrein in de breedte doorkruisen met een tussenafstand van 8 meter. De buizen komen uit op een hoofd- drain, die in verbinding staat met een nog te maken gemaal-huisje tegenover de Noordlaan, naast de weg die de voetbal velden van B.V.C. en het nieuwe sportveld scheidt. Door het aanleggen van de hoofd- drain kon de sloot, die ten Noorden van het terrein de grens vormde tussen de gronden van de gemeente en die van het Provinciaal Ziekenhuis, worden gedempt. De organische bemesting van het veld zal met VAM (Vuil-Afvoer-Maatschappij) compost uit Wijster (Dr.) geschieden, dat per schip naar Haarlem wordt gebi-acht en vandaar met vi-achtauto's verder wordt vei-voei-d. Het werk, dat onder toezicht van de dienst van Publieke Wei-ken te Bloemen daal wordt uitgevoerd, zal waarschijnlijk Daarentegen vindt men gehele streken in het land waar zowel een badinrichting als een zweminrichting ontbreken. De gemeentelijke zweminrichtingen te Haarlem (aan de Kleverlaan en de Hout- vaai-t) zijn onvoldoende om volledig in de behoeften te voorzien. Reeds lang zijn er plannen om ook een zweminrichting in Haarlem-Noord- en Haarlem-Oost te ma ken, maar tot uitvoering daarvan is het nog niet gekomen. Nu de staat van de gemeente- financiën slecht geworden is, zal er voor lopig ook nog wel niets van komen. Het is mogelijk een i-aming te maken hoe vaak de Haarlemmers in het jaar zwemmen en baden. In de vier badhuizen van het Witte Kruis (die door de gemeente financieel gesteund worden) zijn in het laatste jaar 225.574 baden genomen. In de twee gemeentelijke zweminrichtingen te Haai-lem zwommen dat jaar 173.664 perso nen. Daarbij komen dan nog de aantallen van het Sportfondsenbad en Stoops Bad, die resepectievelijk 275.000 en 280.000 zijn. Omdat Haarlem, Bloemendaal en Heem stede in deze aangelegenheid als één zijn te beschouwen, geven wij ook de cijfers van de badhuizen in die gemeenten. Deze zijn: Bloemendaal 13.154, Heemstede 46.118. Tenslotte werden nog in de zwemvijvers van Groenendaal in Heemstede 100.428 baden genomen. Bij elkaar komen wij dus voor een bevolking van 205.000 inwoners op 284.846 baden in de badhuizen en 829.000 in de zweminrichtingen. Dit laatste aantal is nog te verhogen met minstens 75.000 baden van Haarlemmers in zee, zodat dit aantal dan op ruim 900.000 komt. Dat wil dan zeggen dat elke inwoner van Haarlem en omgeving gemiddeld 11/3 keer per jaar een badhuis bezoekt en bijna 4 keer gaat zwemmen. Deze cijfers zijn dus veel hoger dan het gemiddelde voor het land. Vooral wat het zwemmen betreft. Nogmaals wijzen wij er op dat bij deze beschouwing de baden die thuis genomen zijn buiten beschouwing gelaten moesten worden. Evenals vorige jaren organiseert de Eerste Hulpvereniging „Snelverband" ook dit jaar boottochten voor lichamelijk ge brekkigen. Om deze tochten te doen sla gen, trachten leden van de vereniging op intekenlijsten gelden te verzamelen. De commissie doet een dringend beroep op allen die iets voor dit doel willen offeren om te tekenen of een bijdrage te storten op gironummer 233733, ten name der pen- ningmeesteresse der bootcommissie. Deze boottochten worden uitsluitend ge houden voor lichamelijk gebrekkigen dus niet voor oude van dagen. Zij die voor een der tochten in aanmer king wensen te komen kunnen zich mel den bij de volgende adressen: P. Oost- wouder, Zocherstraat 72; Th. A.' C. de Vi-ies, Gaelstraat 5; H. Luiken, Eendracht - straat 13; mej. A. v. Donselaar, Spijker manslaan 2a en aan het secretariaat mej. G. W. Bout, Hofdijkstraat 50. omstreeks half Mei gereed zijn. Het veld zal dan tevens zijn ingezaaid. Het terrein aan de Zeeweg te Ovei-veen, dat onlangs werd gereorganiseerd doordat het werd omgeploegd, vergroot en inge zaaid, zal eveneens omstreeks het najaar van 1952 gereed zijn. Arbeiders zijn al druk bezig met de aanleg van de nieuwe hockeyvelden In September kinderen van 5 jaar en 8 maanden naar school Wij hebben in de loop van het vorige jaar medegedeeld dat de afdeling Onder wijs der Haarlemse gemeente-secretarie berekend heeft dat de moeilijkheden, die ontstaan zullen door de grote leei-lingen- stroom bij het Lager Onderwijs in 1952, tengevolge van het feit dat kort na de oor log het geboortecijfer sterk gestegen is, gedeeltelijk kunnen worden verlicht door de toelatingsleeftijd voor de scholen iets te verlagen. Men kan dan de stroom kin deren die de eerste klas bevolken zal over twee jaren verdelen. Dit denkbeeld dat ter kennis is gebracht van het ministerie van Onderwijs, is thans omgezet in een Koninklijk Besluit. Ge meenten die heil zien in de toepassing van de verdeling kunnen aan de minister vra gen om hen te machtigen in September a.s. op de scholen ook kinderen toe te la ten die op 1 October van dit jaar nog geen 6 jaar zijn geworden. Het bestuur van de Vereniging van Ne- dei-landse Gemeenten verneemt intussen van het departement dat het niet in de bedoeling ligt verzoeken tot verschuiving van de toelatingsleeftijd op ruime schaal in te willigen. Dergelijke verzoeken zullen alleen dan een kans van slagen hebben, in dien gemotiveerd wordt aangetoond, dat een verschuiving van de toelatingsleeftijd voor een goede schoolorganisatie zowel wat het openbaar als het bijzonder onder wijs betreft noodzakelijk is, of dat door een zodanige verschuiving een aanzienlijke besparing van kosten kan worden ver kregen. De termijn van 1 October mag niet meer dan drie maanden vervroegd worden. Dat wil dus zeggen dat dan natuurlijk alleen voor 1951 op de lagere school kinderen mogen worden toegelaten die in September 5 jaar en 8 maanden zijn geworden. Ongetwijfeld zal het Haarlemse gemeen tebestuur toestemming vragen om in Haar lem deze uitzonderingsregel te mogen toe passen. BEELDENDE KUNST De tentoonstelling van werk door Arnold Reemer, Jozef Santen en Wim Comman deur in „Het Luifeltje" te Haarlem werd Zaterdag geopend door Piet Stenneberg den Das, die te elfder ure de aangekondig de G. Rober verving. De inleider hield een zeer algemeen-blijvend betoog, waarin het wezen van de moderne kunst, de si tuatie van de kunstenaar en de houding van het publiek werden behandeld. Het was alleszins te verontschuldigen dat de spreker het werk van de drie exposanten niet in het bijzonder besprak, zélfs hun namen niet noemde: hij was de avond te voren pas uitgenodigd. Het beste beviel ons de kleine collectie beeldhouwwerk van Commandeur: het is zonder pretentie, soms zeer geestig van vorm. Zijn gestyleerde dieren zijn vaak rijk aan expressie, waarbij de keuze van het materiaal blijkbaar met overleg is ge schied: meestal kleine brokken zandsteen van divei-se kleuren, maar ook Franse kalksteen, teakhout of hardsteen. Ondanks de bescheiden afmetingen weet Wim Com mandeur zijn beheersing van het ruimte lijke uitnemend te doen spreken. We zijn er eigenlijk nieuwsgierig naar of de stijl van Commandeur een groter formaat ver draagt. De opstelling van deze werkjes is niet bijster gunstig: doorgaans te laag ge plaatst of slecht belicht. Arnold Reemer staat te sterk onder in vloed van Paul Klee, die hij in diverse richtingen volgt. Soms lijkt het even op het bekende „Kladschrift van Jantje" en dat kunnen we wel appreciëren. De blauwe tekeningen van Josef Santen zitten vol vage aanduidingen. Ze hebben een voor deel: ze zijn, afgezien van de inhoud, als kleur-combinatie décoratief: blauw op een lichtgrijs fond. Er waren nog enkele rijker gekleurde werkjes, die even aan Kandins- ky deden denken. Maar Kandinsky vult vrijwel nooit zijn vlakken gehéél op en dat verleent iets dynamisch aan dat werk. Bij Santen is het vlak wél geheel gevuld en dat maakt er een tamme kleurenwemeling van. De tentoonstelling blijft open gedu rende April. H. SCHMIDT DEGENER ;||f - mÊÊÊËÊÈÊmÊÈ x—'-C- '•-55-' m Tijdens een zware regenval, die gepaard ging met mist, werd de Deense vrachtboot „Astra" ten Noordoosten van Atlantic City (New York), door een andere vrachtboot aangevaren. De „Astra" werd zwaar beschadigd en zonk; de andere vrachtvaarder kon op eigen kracht naar New York stomen. De bemanning van de „Astra" kon worden gered. Hier verdwijnt de „Astra" in de golven van 'de Atlantische Oceaan. De directeur van het Waterleidingbedrijf der gemeente Haarlem heeft de ingezetenen er op gewezen dat zij bij het ontdekken van een lek in de waterleiding, nadat zij allereerst de hoofdkraan gesloten hebben, de technische dienst van dit bedrijf moeten opbellen. Hij voegt er bij: „Herstelling mag pas plaats vinden nadat personeel van het bedrijf het lek heeft gezien." Verder lezen wij nog: „Reductie kan worden verleend voor water verloren gegaan uit een lek, dat niet veroorzaakt is door schuld of nalatigheid. Waterverlies uit openstaande tapkranen, defecte stortbakken of andere toestellen, wordt derhalve tegen de normale prijs be rekend. Vooral op defecte stortbakken dient gelet te worden, want een dunne straal water, welke in de closetpot wegloopt, kan een hoge waterrekening tot gevolg hebben. Reparaties en andere werkzaamheden aan de waterleiding in percelen mogen uit sluitend door erkende particuliere water- fitters worden uitgevoerd." Over deze aanschrijving hadden wij een onderhoud met de directeux', ir. H. Hollaar. Wij voorzagen namelijk moeilijkheden als men voor elk lek eex-st het bedrijf moet opbellen en dat pas herstel (natuurlijk voor eigen rekening) mag plaats hebben als een ambtenaar het lek gezien heeft. Hoe moet dit, zo vroegen wij, als in en na een vorst periode in honderden huizen lekken wor den geconstateerd? In de regel zijn dit slechts onbeduidende defecten, die door een loodgieter in een minimum van tijd hersteld kunnen worden. Indien men wach ten moet op de komst van een ambtenaar is de kans groot dat men dagen achtereen zonder water zit. Loodgieters hebben het in zo'n tijd erg druk. Men is al blij als men zonder water zit zo'n werkman te zien verschijnen, maar het wordt dan toch al te gek dat hij zijn jas pas mag uittrekken en aan het werk gaan als eerst een ambtenaar het lek be keken heeft. De directeur verklaarde ons, dat hij niet verwacht dat men bij een lek door vorst ontstaan, zijn dienst zal waarschuwen. Maar doet men dat, dan zal het bedrijf zorgen dat er technische mensen zijn om gauw op inspectie uit te gaan. Wat toch is het geval? Herhaaldelijk worden er lekken geconstateerd die groot waterverlies tenge volge hebben. De bewoners dezer huizen hebben dan aanspraak op een vergoeding voor waterverlies als geconstateerd wordt dat het verlies niet veroorzaakt is door schuld of nalatigheid. Maar het is slechts vast te stellen als de technische mannen van het bedrijf er bij gehaald worden vóór de reparatie is uitgevoerd. Vandaar deze algemene waarschuwing. Wij komen, zo zei de directeur, liever enkele keren on nodig kijken, dan dat mensen de dupe worden van de omstandigheid dat zij niet gewaarschuwd hebben. Men moet in geen geval achter de maatregel ambtelijke be moeizucht zoeken, want alleen het belang der gebruikers is in het oog gehouden. Men krijgt dus geen bekeuring als men een lek (of lekje) laat maken, maar verliest dan wel aanspraak op een terugbetaling. Die terugbetaling is bij een klein lek door vorst ontstaan natuurlijk niet te verwachten, zodat in zo'n geval zonder meer opdracht tot herstel kan worden gegeven. ADVERTENTIE \AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA „VAMI" OVERHEERLIJKE a 2.50 p. st. zijn verkrijgbaar bij Gen. Cronjéstraat 121 - Tel. Rijksstraatweg 238 - Tel. Worden op bestelling ook thuisbezoi-gd! 13277 247S0 Het Haarlems Schaak Gezelschap heeft wel een bijzonder gunstig competitie-seizoen achter zich. Het eerste tiental promoveei-de naar de hoofdklasse B; het tweede tiental werd kampioen in de eerste klasse A van de Noordhollandse Schaakbond en promoveert naar de overgangsklasse en het derde tiental werd kampioen. Het moet promotiewedstrij den spelen om e'en plaats in de eerste klasse. Het tweede tiental van H.S.G. behaalde het kampioenschap overigens maar op het kantje af. Aanvankelijk stond het team na arbitrage van enkele partijen gelijk met Het Oosten I. De H.S.G.-ers waren het met een beslissing niet eens en tekenden beroep aan. Het protest werd toegewezen waardoor de uitslag H.S.G. IIBloemendaal I 64 werd. Daardoor had H.S.G. II een half bordpunt meer dan Het Oosten I. Volgend jaar zullen dus drie Haarlemse ploegen in de overgangs klasse uitkomen. In de viex-de klasse E heeft 't Schouwtje I de competitie besloten met een fraaie over winning van 73 op S.S.C.H. II. waarmede het kampioenschap werd behaald, hetgeen promotie naar de derde klasse betekent. Rolland III, dat de vorige wedstrijd nog met 7—3 won van S.S.CH. II ging thans met 91 ten onder tegen Kijk Uit IV. Inmiddels is H.W.P. I zijn promotiewed strijden om een plaats in de eerste klasse reeds begonnen. Het speelde tegen Hoog ovens II en behaalde een goede voorsprong: 4%214, welke minstens een gelijk spel belooft. NEGENDE PARTIJ WERELDKAMPIOEN SCHAP SCHAKEN AFGEBROKEN. De negende partij van de schaaktweekamp om het wereldkampioenschap tussen Botwinnik en Bronstein werd na 41 zetten afgebroken. Botwinnik, die met wit speelde, heeft voor deel van materiaal, doch het zal moeilijk zijn dit voordeel uit te buiten aangezien zwarts stelling zeer sterk is. Op zeven-en-zeventig jarige leeftijd is te Cannes overleden de heer Herbert Cremer. Na eerst enige tijd partner te zijn ge weest van de tabaksfirma Cremer en Heeren, werd de heer Herbert Cremer in 1916 benoemd tot directeur der N.V. Deli- maatschappij. Deze functie vervxxlde hij, de laatste jaren als president-directeur, tot Augustus 1950, toen hij de wens te kennen gaf zijn werk aan een jongere te willen overdragen. In zijn plaats werd be noemd zijn zoon, de heer J. T. Cremer. De heer Herbert Cremer werd gedelegeerd commissaris der N.V., welke functie hij de laatste tijd combineerde met die van pre sident-commissaris. Zijn heengaan bete kent voor de Deli-maatschappij een ge voelig verlies. In de meer dan vijf-en-dertig jax'en dat hij aan de maatschappij verbonden is ge weest, heeft hij zich een geboren leider getoond, die medeleefde met hen die bij de maatschappij werkten en door wie hij als een vader werd beschouwd. Gedurende zijn directeurschap heeft de Deli-maat schappij ups and downs gekend, maar de vaste koers die hij wist te varen is de maatschappij steeds ten goede gekomen. Ook in de jaren na de tweede wereld oorlog, toen zoveel anders was geworden dan hij voordien had gekend, wist hij door zijn bezadigdheid en rust de aanpassing aan een nieuwe tijd te vinden. Zijn be langstelling voor het gehele Nederlandse en Indonesische bedrijfsleven wordt ge toond door de vele malen waarin op hem een beroep werd gedaan op zijn hulp en advies. Amsterdammer in zijn hart, had hij zeer grote belangstelling voor de stad Amsterdam, zijn instellingen en zijn be drijven. Hieronder moge met name ge noemd worden de Koninklijke Vereniging het Indisch Instituut, in welk bestuur de heer Cremer vele jaren zitting had, waar van meer dan tien jaren als voorzitter. Behalve naar Amsterdam ging de be langstelling van de heer Herbert Cremer ook uit naar Haarlem en omgeving. Hij was eigenaar van „Duin en Kruidberg" te Santpoort en had daar zijn zomerverblijf. Vroeger is de heer Cremer bestuurslid ge weest van de vereniging Koninginnedag te Haarlem en commissaris van de vroe gere Haarlemse Hypotheekbank. Van de letterlievende vereniging „J. J. Cremer" was de thans overledene van Januari 1924 tot Maart 1931 ere-voorzitter en daarna tot zijn dood beschermheer. De heer Cremer was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en officier in de orde van Oranje Nassau. Voetbal Zwitserland heeft aan de FIFA voorgesteld het eindtournooi om het wereldkampioen schap voetbal van 16 tot 30 Juni 1954 te doen houden. Zestien landen zullen er aan kunnen deelnemen, die in totaal 24 wedstrijden spelen. Er zullen voorwedstrijden worden uitge schreven ten einde de landen, die gerechtigd zijn aan het eindtournooi deel te nemen, te kunnen vaststellen. De landen, die in groepen zullen worden ingedeeld, komen in een thuis- en een uitwedstrijd tegen elkaar uit. Mochten beide landen een wedstrijd winnen of ontmoetingen telkenmale in een gelijk spel eindigen, dan wordt een derde wedstrijd in een ander land gespeeld. Wereldkam pioen Uruguay en het organiserend land Zwitserland zullen worden vrijgesteld van het spelen van voorwedstrijden. De zestien landen, die in het eindtournooi komen, zullen in twee groepen van acht worden ingedeeld. Zwitserland heeft het recht acht landen te klasseren in groep 1. Men rekent met een recette van anderhalf tot twee millioen Zwitserse francs. Basketball Deze week zullen dc laatste wedstrijden van dit seizoen gespeeld worden, waarna er een rustperiode aanbreekt, welke duurt tot begin Juni (zomercompetitie). Deze laatste wedstrijden zullen in de Stadsdoelen worden gespeeld, waarna deze zaal voor kasketball- competitiewedstrijden gesloten wordt. Het programma luidt: Woensdag: HOC IV—Oosterkwartier II (h.); HOC IHHC I (d.); HOC II—De Sportbond I (d.). Donderdag: HHC II—HOC IV (d.); HHC III—De Sportbond II (h.)Osterkwartier— De Spotrbond II (d.). Vrijdag: HOC IV—SC Haarlem III (d.); HOC IVSC Haarlem III (h.); Oosterkwar tier I—Sport Vereent I (h.). In de derde klasse heren is de kampioen nog niet bekend, doch door de overwinning van Oosterkwartier II op het eerste team, kan de beslissing vandaag vallen, indien Oosterkwartier II tenminste kans ziet van HOC IV te winnen. VIERKAMPEN BIJ DWT. De Water- trappers neemt deze winter aan een tweetal vierkampen deel. n.l. aan een voor haar damesafdeling met de HDZ en ZAR uit Am sterdam en HZC uit Hilversum, en een voor haar heren met de Dolfijn en DJK uit Am sterdam en ook hier de HZC uit Hilversum. Van beide vierkampen heeft DWT een ont moeting vooi-bereid voor Zondag in het Sportfoixdsenbad. Door het programma hier en daar wat in te krimpen wist men dit tot een middag te combineren. Het vermeldt een aantal persoonlijke zwemnummers, estafettes en een drietal polowedstrijden. OERLIKONBAAN ONDER DE HAMER? Het is nog lang niet zeker, dat in het aanstaand seizoen wielerwedstrijden op de Oerlikonbaan te Ztirich zullen worden ge houden. Er zijn financiële moeilijkheden ontstaan en er gaan zelfs geruchten, dat de baan zal worden verkocht of worden afgebroken. WATERPOLO WED STRIJDEN. De uit slagen van de gisteravond in het Sport fondsenbad gespeelde waterpolowedstrijden zijn: derde klasse, heren: Haarlem 5HPC 3 12; HVGB 5-Watervrienden 1 8-0. In Zaan dam werd gisteravond een vriendschappe lijke waterpolowedstrijd gespeeld tussen de eerste klasser Nereus en de tweede klasser HPC; de tweede klassers wonnen met 51. WOENSDAG 4 APRIL Stadsschouwburg: „De ernst van Ernst", 8 uur. Spaarne: „Ontmaskerd", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Berliner ballade", 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Annie get your gun", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: „Roseanna Mc. Coy", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Mrs. Mike', 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Moord te middernacht", 14 j., 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 5 APRIL Nassauplein 8: De Tempelbouwers, bijeen komst. 2.30 u. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 7