Het Witte Kruis" jubileert Amsterdamse Beurs WOENSDAG 4 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vijf-en-zeventig jaar arbeid in Haarlem ten bate van de volksgezondheid Mejuffrouw M. E. van der Boon overleden De Emmabloem-collecte Staking bij Albert Heyn te Zaandam Hilversummers worden doorgelicht Inbrsker kreeg brandkast niet open De stijging van de kosten van levensonderhoud Weekstaat van de Nederlandse Bank Ook soberheid nodig bij het televisie-beleid Post voor uit Indonesië thuisvarende militairen Oorlogsgravenstichting vraagt inlichtingen Volkel weer vliegbasis Contactrail voor stroomtoevoer aan electrische treinen Amerikaanse troepen zendingen naar Europa „Figaro" over de Russische atoombom-productie Bende-terreur in Tjililin Vroeg Mao Tse Toeng Stalin om hulp? Driehuis Directeur van de R.D.M. op „Westerveld" ter aarde besteld Bazar ten bate van „Maranatha" SCHEEPVAART 6 Aan de Vereniging tot bevordering der Volksgezondheid werd op 9 Mei 1876 een sectie toegevoegd, die zich speciaal op het sanitaire gedeelte moest toeleggen dei- werkzaamheden. Van het begin af werkte de sectie in de geest en in samenwerking met de in 1875 opgerichte Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis". Toen in later jaren de vereniging tot bevordering van de Volksgezondheid begon te kwijnen en de laatste gevormde sectie nuttig werk bleef verrichten, werd in 1899 besloten een zelf standige afdeling van „Het Witte Kruis" op te richten, welke afdeling nog steeds bestaat. Het hoofdbestuur erkende, dat de afde ling in 1876 was opgericht. Daarom kan gezegd worden, dat „Het Witte Kruis" te Haarlem de volgende maand vijf-en-zeven- tig jaar bestaat. Dit feit zal gevierd worden met een receptie, welke bepaald is op Maandag 7 Mei in restaurant Brinkmann, Grote Markt. In de statuten stond vroeger gemeld, dat het doel was „samenwerken tot het afweren en beteugelen van besmet telijke ziekten, het verlenen van hulp bij epidemiëri en gewone ziektegevallen en het helpen bevorderen der algemene gezond heidsbepalingen." In de loop der jaren heeft de Haarlemse afdeling veel bereikt. Daarbij denken wij in het bijzonder aan de wijkverpleging en de exploitatie van badhuizen. Vroeger hebben in de voormalige gemeenten Schoten en Spaarndam ook afdelingen bestaan. Na de annexatie zijn die in de Haarlemse afdelin gen opgenomen en gezamenlijk is het werk in het belang van de volksgezondheid voortgezet. Het eerste douche-badhuis, namelijk dat aan de Koudenhorn, werd in Juli 1898 in gebruik genomen; het is echter niet meer voor het doel geschikt en daarom is het gesloten. In April 1903 werd het tweede badhuis aan het Leidseplein geopend en daar was tevens gelegenheid voor school- baden. In 1915 kwam het badhuis aan de Schotersingel tot stand, in 1924 dat aan het Hofdijkplein en het laatste is aan de Van Egmondstraat in Haarlem-Noord in gebruik genomen. Het bestuur koestert reeds gerui- men tijd plannen in de omgeving ten Noor den van de Jan Gijzenvaart een badhuis in te richten. Plannen daarvoor zijn gereed en bij het Haarlemse gemeentebestuur in gediend. Ongeveer een halve eeuw geleden, toen er in Haarlem één badhuis bestond, werden er 23.500 baden genomen. In het afgelopen jaar bedroeg het aantal baden 225.000. De afdeling heeft zich ook bezig gehou den met het verstrekken van verplegings- materiaal, waarvoor een magazijn is inge richt, heeft een belangrijk arbeidsveld op het gebied van de wijkverpleging en werkte In de ouderdom van acht en vijftig jaar is overleden mejuffrouw M. E. van der Boon, oud-lerares handwerken aan de Middelbare School voor Meisjes te Haarlem. Zij is op 28 Augustus 1892 in Doesburg geboren en kwam op 1 September 1916 in Haarlem als onderwijzeres handwerken bij het MULO en later ook bij enige lagere scholen. 7 Septem ber 1924 werd zij tijdelijk aangesteld als lerares aan de Middelbare School voor Meis jes en op 1 September 1927 in vaste dienst. Om gezondheidsredenen heeft zij op 31 Maart 1947 haar functie moeten neerleggen. Wel heeft zij daarna enkele uren op MULO- scholen les gegeven. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dagochtend om halftwaalf op de Algemene begraafplaats aan de Kleverlaan. Een legertje van ruim vierhonderd col lectanten is er vanmorgen op uitgetrokken om in Haarlem. Overveen, Aerdenhout, Bloemendaal en Spaarndam de traditionele Emmabloem-collecte ten bate van de T.B.C. Bestrijding te houden. De organisatoren zijn over het verloop van de collecte niet pessimistisch gestemd, hoewel bijvoorbeeld in Haarlem-Noord en in de binnenstad nog te weinig collectanten zijn om de 60.000 speldjes aan de man te brengen. Men ver wacht echter dat in de loop van de dag het aantal collectanten nog zal oplopen. Morgen gaan deze vrijwilligers op uit nodiging van de directie naar de film in het Rembrandt-theater. Busken Huet een eeuw geleden als predikant bevestigd De vooral als essayist bekend geworden Nederlandse schrijver Conrad Busken Huet werd op 5 April 1851 door zijn oom Daniël Théodore Huet bevestigd tot predi kant bij de Waalse gemeente te Haarlem. Deze hield een preek over Philippenzen 3 13-16, waarvan de inhoud in de ver taling van het Nederlands Bijbelgenoot schap luidt: „Ik vermag alle dingen in Hem, die mij kracht geeft. Toch hebt gij er goed aan gedaan, te delen in mijn verdrukking. Gij weet het zeiven ook wel, Philippenzen; in het begin van mijn evangelieprediking, loen ik van Macedonië uitging, heeft geen enkele gemeente met mij in rekening van uitgave en ontvangst gestaan dan gij alleen". Dinsdagmiddag heeft een deel van de fabrieksmeisjes van de N.V. Albert Heijn te Zaandam en ook een aantal jongens en mannen de fabriek verlaten. Dit geschiedde zo deelde de directie mede uit protest tegen het feit, dat de directie geweigerd had aan de door het personeel gestelde eis: het in ere herstellen van de door de direc tie opgeheven personeelskern, te voldoen. Deze personeelskern had anderhalve week geleden vijf procent loonsverhoging geëist. De directie had toen medegedeeld, dat eerst toestemming van de regering moest worden verkregen en dat na het af komen hiervan deze loonsverhoging met terugwerkende kracht zou worden uitbe taald. De directie was voorts van oordeel, dat een personeelskern geen instituut is om looneisen te stellen. Dat is volgens haar eventueel de taak van de vakbonden. Om deze reden zo deelde de directie mede heeft zij de kern uitgeschakeld en voorts het kernfonds, waarin personeel en direc tie bijdroegen, opgeheven. Nu heeft de directie, geheel voor eigen rekening, een ondersteuningsfonds gesticht. Van de 400 arbeiders, die in het bedrijf werkzaam zijn, hebben ongeveer 300 het werk neergelegd. mee aan óe stichtingen der vereniging „Heideheuvel" en „Bos en Heide". In de loop der jaren is het aantal leden aanzienlijk gestegen. Vijftig jaar geleden telde de afdeling 250 leden, bij het gouden jubileum in 1926 waren er lèoo en thans heeft de afdeling er meer dan vijfduizend. Verscheidene Haarlemmers hebben hun krachten gegeven aan de afdeling. Wij noe men de artsen H. van den Berg en A. van Dam, verder de heren A. W. Michels en L. Mcdoo en sedert vele jaren vervult de heer B. Schnitger het secretariaat. De afdeling Haarlem van „Het Witte Kruis" is niet gewend aan de weg te tim meren. In stilte wordt, veel voor de volks gezondheid van Haarlem gedaan. Dat dit op hoge prijs gesteld wordt zal binnenkort op de receptie blijken. Gisteren is men te Hilversum begonnen met een massale doorlichting van 90.000 leden der bevolking. Dit omvangrijke werk dat tien maanden in beslag zal nemen, geschiedt op initiatief van een daartoe op gericht dr. Hulscherfonds, dat gelden bij eenbracht om de aanschaffing van een compleet modern schermbeeldapparaat mogelijk te maken. Ook andere omliggende Gooise gemeenten hebben reeds van dit nuttige werk geprofiteerd. Men begint deze actie met 18.000 schoolkinderen, daarna volgen de grote bedrijven en ten slotte in diverse wijken verdeeld, de verdere bur gerij. Ere.tentoonstelling van werk van Evert van der Tweel Van 8 tot 29 April wordt in de boven zalen van het Frans Halsmuseum een ere- tentoonstelling gehouden van nagelaten werk van Evert van der Tweel. De ope ning heeft plaats op Zaterdagmiddag 7 April door de heer J. N. Holtzappel, direc teur van een H.B.S te Amsterdam. 0E NEDERLANDSE JEUGDHERBERGEN IN 1951 carto-SIZ?. In de afgelopen nacht is ingebroken in het gebouw van de coöperatieve boeren leenbank te Schagerbrug. De daders heb ben zich door het forceren van een raam in een kamer van de kassier, bewoner van het gebouw, toegang verschaft. De kas sier en zijn gezin werden, zonder dat zij dit merkten, opgesloten op hun slaap kamer. Een poging om de kluis te openen is blijkbaar mislukt door het afbreken van een sleutel. Een gedeelte van de sleutel stak vanmorgen nog in het slot van de kluis. De daders hebben slechts wat geld van de kassier kunnen ontvreemden. Onze grafiek toont aan hoezeer de kos ten van het levensonderhoud gestegen zijn. Per maand geeft het Nederlandse volk thans 210 millioen gulden meer uit dan drie jaar geleden. Deze uitgaven worden uit drie compo nenten samengesteld en wel: a. voedings- en genotmiddelen;b. duurzame consumptie goederen, waaronder verstaan worden on der meer textiel, woninginrichting, huis raad, schoeisel; en c. overige goederen en diensten, waaronder huishuur, levering van gas en electriciteit. Drie jaar geleden werd aan de middelste groep het minst besteed, thans aan de laat ste. Deze verschuiving toont wel enigszins aan, dat ons volk zich zoveel mogelijk goe deren van duurzame aard aanschaft. Maar ook in deze categorie is het duidelijk, dat de prijsstijgingen het totaal bedrag aan uitgaven sterk hebben beïnvloed. De verhoogde uitgaven worden in het totaal van 210 millioen (steeds per maand) voor meer dan de helft door de groep der duurzame consumptiegoederen gevormd (met een stijging van 122 millioen), waar tegenover aan voedings- en genotmiddelen 57 millioen meer werd gekocht en slechts voor rond 30 millioen meer besteed moest worden aan groep C. Interessant is hierbij de ontwikkeling van de prijsindex na te gaan. 1947 1948 1949 1950 1951 100 102 108 115 125 Wil men het beeld van de huidige econo mische toestand van ons volk volledig kun nen overzien dan dient ook de hoeveel- heidsindex beschouwd te worden. Het zou theoretisch immers mogelijk kunnen zijn, dat de Nederlander thans belangrijk meer koopt dan jaren geleden. Dit blijkt niet het geval te zijn. Wanneer we de hoeveelheids- index voor 1947 op 100 stellen dan zien wij deze constant blijven tot 1949, waarna een stijging tot 101 intreedt, gevolgd door een daling tot 97 in 1950. Thans zijn wij weer even boven de 100, namelijk 102. Daarmee is aangetoond, dat op het ogenblik niet veel meer gekocht woi-dt dan drie, vier jaar ge leden, maar dat de prijsindex in die tijd van 100 tot 125 steeg. De prijsstijging blijkt ook -het sterkst te zijn in de categorie dei- duurzame consumptiegoederen (130) en het "eringst voor de groep „overige goederen •r. diensten" (119). Uit de verkorte balans van de Neder landse Bank blijkt dat voorschotten in rekening courant zijn opgelopen tot bijna 111 millioen gulden. De bankbiljettenomloop is toegenomen met 16 millioen. De circulatie staat nu op 2777 millioen gulden tegen 2812 millioen gulden een maand geleden. Een nieuwe daling onderging het saldo van de schatkist. Het hoogste peil voor deze post in dit jaar was 193 millioen gulden. Dat is geleidelijk tot 73 millioen inge krompen. Voor het eerst sinds verscheidene weken is de bijzondere rekening (tegenwaarde rekening) toegenomen, waartegenover de andere saldo's (waarvan de tussenrekening van de Marshall-hulp een onderdeel vormt) met de helft zijn gedaald. Daar de tegen waarderekening slechts met 70 millioen gulden is toegenomen, moeten nog andere mutaties tot de daling met 114 millioen gulden van de andere saldo's hebben geleid. De netto deviezenpositie blijft achteruit lopen. In Januari was zij nog bijna ƒ350 millioen, nu ƒ114 millioen. Binnenkort zal de regering haar stand punt bepalen ten aanzien van de vraag hoe bii de uitvoering van het televisie experiment alle belangen niet alleen de materiële,maar ook de sociaal-geestelijke op de beste wijze kunnen worden ge diend. Bij het televisiebeleid is de regering zich er van bewust, dat met volledige erkenning van de waarde voor de in dustriële mogelijkheden de dwingende noodzaak van soberheid, zowel van de staat als van de particulieren afzonderlijk, niet uit het oog mag worden verloren. Post bestemd voor naar Nederland te rugkerende militairen aan boord van het troepenschip „Castel Bianco", welke in één der tussenhavens zal worden uitgereikt, moet uiterlijk op 6 April in Nederland wor den ter post bezorgd. Post voor militairen aan boord van het troepenschip „Dorsetshire", welke eveneens in één der tussenhavens zal woi-den uit gereikt, moet uiterlijk op 10 April in Ne derland worden ter post bezorgd. Behalve de gebruikelijke gegevens moet bij het adres de naam van het schip en de toevoe ging „Op thuisreis naar Nederland" worden vermeld. S.E.R. OVERWEEGT PRODUCTSCHAP PEN VOOR TUINBOUW EN VISSERIJ De Subcommissie Organisatie Voedsel- voorzienings-sector van de Sociaal-Econo mische Raad maakt, in aansluiting op vroeger gedane publicaties over de instel ling van productschappen voor v.ee en vlees, voor zuivel, en voor pluimvee en eieren, bekend, dat zij de wenselijkheid in over weging heeft genomen van de instelling van een of meer productschappen voor de ondernemingen, werkzaam op het gebied van het huidige Hoofdbedrijfschap voor Tuinbouwproducten onderscheidenlijk voor de ondernemingen, werkzaam op het ge bied van het huidige Hoofdbedrijfschap voor Akkerbouwproducten, voorts een pro ductschap margarine, vetten en oliën en een productschap voor visserijproducten. Organisaties van belanghebbenden, die uitgenodigd wensen te worden om hun mening hierover te geven, kunnen hier van onder vermelding van het product schap (de productschappen), over de In stelling waarover zij gehoord willen wor den, mededeling doen aan het secretariaat der Subcommissie, Emmapark 1, 's-Gra- venhage. Op 31 Juli 1942 werden na een vonnis van een Duitse rechterlijke instantie in de naaste omgeving van Amsterdam zes per sonen geëxecuteerd. Dezelfde dag werden de stoffelijke overschotten in Driehuis- Westerveld gecremeerd. De namen dei- slachtoffers werden niet medegedeeld. In. het crematorium werden de urnen echter van nummers voorzien. De Oorlogsgraven stichting heeft vijf van deze urnen in Os- nabrück aangetroffen en de zesde in Han nover. De identiteit van drie der slacht offers staat thans vast. Omtrent twee an dere bestaat nagenoeg zekerheid. Daar voor de familieleden der slacht offers het inrichten van een gemeenschap pelijk graf alleen zin heeft, wanneer ook de identiteit van het zesde slachtoffer is vastgesteld en dus de zekerheid bestaat dat de zes urnen inderdaad de as van alle zes geëxecuteerden bevatten, verzoekt de Oorlogsgravenstichting, Nieuwe Parklaan 14 te 's Gravenhage, eventuele familie leden of verwanten, die mededeling kregen van het overlijden van een verwant in Ne derland door terechtstelling op 31 Juli 1942, zich met de stichting in verbinding te wil len stellen. Dinsdag is het bevel over het kampe ment Volkel bij Uden officieel door de mariniers overgedragen aan de luchtmacht. Volkel, oorspronkelijk een door de Duit sers aangelegde vliegbasis, is na de oorlog niet als vliegveld in gebruik geweest. Ruim vier jaar heeft het korps mariniers het als opleidingskamp gebruikt. Thans is het weer vliegbasis geworden. De com mandant van het marinierskamp, majoor Th. J. Rikkers heeft het bevel over het kampement overgedragen aan de com mandant van de vliegbasis, luitenant kolonel-vlieger J. P. E. Janssens. De over dracht geschiedde met een uitgebreid ceremonieel, in tegenwoordigheid van burgerlijke en militaire autoriteiten. Vóór het défilé, dat de plechtigheid be sloot, gaven majoor-vlieger I-I. Bakker en kapitein-vlieger J. Wansink een demon stratie met Thunder jet-straaljagers. Het toestel van majoor Bakker kreeg daarbij een lek in de brandstofleiding. Er schoot een steekvlam uit de straalbuis, waardoor de vlieger genoodzaakt was de demonstratie af te breken. Zonder onge lukken landde het toestel op het veld. Ir. L. F. A. Knottnerus te Amsterdam heeft een nieuwe methode van stroomtoe voer voor electrische spoorwegen ontwor pen, waarbij gebruik gemaakt wordt van een derde rail. In het buitenland toege paste systemen, waarbij de toevoer van energie door een derde rail geschiedt, vol doen niet geheel, aangezien men hierbij het voltage zo laag mogelijk wil houden wegens het gevaar, dat kan ontstaan door de gemakkelijke toegankelijkheid van de onder stroom staande rail. Bovendien be staat de rail bij dit systeem uit een groot aantal korte railsecties (vier meter lang), die pas onder stroom komen als de trein er vlak bij is. Dit systeem, zo heeft de practijk bewezen, is vrij duur en de be drijfszekerheid komt door het grote aantal schakelaars, dat vereist is, zeer in het ge drang, aldus ir. Knottnerus. Bij zijn systeem zijn de secties veel groter dan bij de gebruikelijke installaties. Het gebruik van een contactrail voor de stroomvoor ziening voorkomt storingen door atmosfe rische invloeden, er is geen gewirwar van draden op de stations en het landschap wordt niet ontsierd door een dradennet. Volgens het systeem van ir. Knottnerus kan gewerkt worden met draaistroom, gelijkstroom of wisselstroom. Bovendien kan de spanning zonder gevaar worden opgevoerd tot 10.000 a 20.000 volt. Er be staat geen gevaar, dat het publiek in aan raking zou komen met de onder stroom staande contactrail, omdat elke railsectie (lengte 200 meter) door de rijdende trein zelf wordt ingeschakeld. Wanneer een sein op onveilig staat wordt de stroomtoe voer automatisch uitgeschakeld. Het ge bruikelijke systeem met bovenleiding geeft een grote slijtage van koperdraad, waarlangs de beugel zich beweegt. Het systeem met de contactrail is volgens ir. Knottnerus voordeliger, omdat er veel minder slijtage bij optreedt. Ir. Knottnerus raamt de kosten van het bovenleidings systeem op 120.000 per km. en die van zijn systeem op f 60.000. Op de vraag of er kans bestaat, dat de Nederlandse Spoor wegen het nieuwe systeem gaan toepas sen, antwoordde ir. Knottnerus dat zulks niet is aan te nemen aangezien de N.S. pas grote bedragen hebben moeten in vesteren in het herstel van het electrische net. De Tweede Kamer heeft zich verenigd met het wetsontwerp betreffende de indeling van de eilanden Vlieland en Terschelling bij de provincie Friesland. Op 19 Mei zal op Houtrusl in Den Haag een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen ambtenaren van het Nederlandse ministerie van Verkeer en Waterstaat en het Belgische ministerie van Verkeerswezen. Het batig saldo zal ter beschikking worden gesteld van het Koningin Wilhelminafonds. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE De Amerikaanse Senaat heeft Dinsdag avond een republikeins voorstel verworpen om president Truman te dwingen met het Congres overleg te plegen alvorens meer dan vier divisies Amerikaanse troepen naar Europa te zenden. De stemverhouding was 56 tegen 31. Zoals de resolutie betreffende troepen voor Europa thans luidt, drukt zij „de me ning van de Senaat" uit, dat het Congres het zenden van de vier divisies dient goed te keuren. Zij „verzoekt" de president de goedkeuring van het Congres te vragen voor verdere troepenzendingen, maar ver plicht hem daartoe niet. De stemming wordt als een overwinning voor de regering beschouwd. Over de reso lutie in haar geheel heeft de Senaat nog niet gestemd. Een voorstel van senator McCarthy (re publikein) om West-Duitsland, Spanje, Turkije en Griekenland uit te nodigen tot deelneming aan de verdediging van Etfropa werd door de Senaat verworpen. Zijn voor stel werd enige keren door andere senato ren geamendeerd. Volgens McCarthy zou het voorstel een „complot van functionaris sen van hel ministerie van Buitenlandse Zaken om West-Europa te laten schieten" willen verijdelen. Volgens het Parijse blad „Le Figaro" zijn alle atoombommen van de Sovjet-Unie op één plaats opgeslagen, namelijk in Siberië, 240 kilometer ten Zuid-Oosten van Tomsk bij het Koesnezk-bekken. De atoombom wordt vervaardigd in vier fabrieken, aldus dit blad, namelijk in het Koesnezk-bekken, in de Kaukasus, in Mazakstan ten Noord- Oosten van de Kaspische Zee en in Toer- késtan. Deze fabrieken zouden behalve die in het Koesnezk-bekken spoedig naar Si berië verplaatst worden. Met de feitelijke productie der bommen was men enkele maanden geleden begonnen. De bommen liggen in de opslagplaats 45 meter onder de grond. Naast deze opslagplaats is een terrein voor atoombomproeven van bijna zesduizend vierkante kilometer. „Dit ge hele gebied wordt door ruim tweeduizend verkenningsvliegtuigen, op 55 nieuwe vlieg velden gestationneerd, beschermd", aldus de „Figaro". Voor de gegevens over de atoombommen noemt het blad drie bronnen: Vassili Ca- potsjnikoff, de zoon van een ex-maarschalk van het rode leger en directeur van het Sovjet-Russische vijfjarenplan voor de be wapening, die onlangs West-Duitsland was binnen gekomen met „volledige documen ten over deze kwestie, waaraan alleen het werkelijke getal van beschikbare atoom bommen ontbrak". Verder: Berichten van de Chinese gehei me dienst, gegrond op verklaringen van enkele Chinese koelies, van wie de Sovjet- Russische autoriteiten er tot voor kort 250.000 in dienst hadden bij de bouw van fabrieken in Siberië. Tenslotte: De Koreaanse oorlog. „Ameri kaanse strijdkrachten maakten verschillen de nieuwe wapens buit, die de inlichtingen en tekeningen van Capotsjnikoff bevestig den". DJAKARTA (Aneta). Uit Bandoeng wordt vernomen, dat een bende van onge veer 200 man twee kampongs in de dessa Tjililin „bezetten". Deze dessa ligt in het zelfde gebied bij de weg Bandoeng-Djakar ta, waar reeds eerder incidenten gemeld werden. Bendeleden deelden mede, dat zij het hele district van Tjililin wilden bezet ten. De autoriteiten zeiden dat het hier waarschijnlijk dezelfde bende betreft, die Vrijdag een aanval op Tjirandjang deed. Maatregelen worden getroffen tot evacua tie van de bevolking. PARIJS, (Reuter) Mao Tse Toeng zou de vorige maand te Moskou een ontmoe ting met Stalin hebben gehad. De Chinese leider zou militaire steun of politieke in terventie verzocht hebben teneinde de Ko reaanse oorlog te doen eindigen. De Chinese communisten zouden om Sjanghai en Kanton versterkingen bouwen in verband met de berichten over een mo gelijke nationalistische landing van For mosa uit. Behalve de genodigden en belangstellen den, die per auto en trein naar Driehuis waren gekomen, waren er nog ruim dertig autobussen gecharterd om het personeel van de Rotterdamse Droogdok Maatschap pij gelegenheid te geven de laatste eer aan de overleden directeur van de R.D.M. de heer D. C. Endert Jr. te bewijzen. Drie auto's met bloemstukken en kransen be laden reden in de stoet mee en buiten de aula van het crematorium waren luidspre kers opgesteld, omdat de grote ruimte binnen vele malen te klein was om alle aanwezigen een plaats te kunnen bieden. Bij de genodigden, die achter de door personeel van de R.D.M. gedragen kist liepen, waren de vertegenwoordiger van de minister van Marine, schout-bij-nacht F. Stam en de burgemeester van Rotter dam, mr. P. J. Oud. Toen de met bloemen bedekte kist in de marmeren aula was opgebaard, betrokken vier chauffeurs van de directie de ere wacht. Als eerste spreker voerde de directeur C. van der Pols het woord. „Diep versla gen", aldus spreker, „staan wij hier aan de baar van de man, wiens naam 37 jaar aan de R.D.M. was verbonden en die in zo danige mate zijn stempel op het bedrijf heeft gedrukt, dat de namen Endert en R.D.M. identiek zijn geworden. Het bedrijf zal blijven bestaan als een gedenkteken aan hem", eindigde de heer Van der Pols. In zijn kwaliteit van voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel sprak mr. K. P. van der Mandele. Spre ker noemde de overledene een centrale figuur in de scheepsbouwwereld en bij de Marine en memoreerde het sociale werk dat de heer Endert ten behoeve van het personeel verrichtte, waarvan tuindorp Heyplaat een sprekend voorbeeld is. „Vandaag hangen de blauw-wit-blauwe vlaggen van de onderneming, de groen- wit-groene van uw stad en de rood-wit- blauwe vlaggen van het vaderland in Rot terdam halfstok. Wij geven u hier op deze plaats de verzekering, dat binnenkort zij van top zullen waaien, ten teken dat stad en land herrezen zijn", eindigde spreker zijn rede. Ten slotte heeft de heer Leo Smit uit naam van alle scheepsbouwei-s in Neder land de overledene herdacht. Hierna speelde Egbert Vos het Ave Maria van Gounod, waarna de vele hon derden zich naar de met bloemen om ringde groeve begaven, waar de zoon van de overledene, na het dalen der kist, dank zegde voor de grote belangstelling. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Z Ned. 1947 96-'/,6 gl 96\'ie A. K. U 173 173/ Lever Brothers 226K 229/ Philips Gloeil. 248 gb 249 Kon. Petroleum 301 303 A'dam Rubber 124/4 124 Holl. Amer. Lijn 180/ 180 Ned. Scheepv.Unie 161/ 162/ H. V. A 130/ 130/ 103 103/ Amsterd. Bank 168/ 168/ Rotterd. Bank 172 172 Twentse Bank 167 166 Anaconda Copper 437/i8 43 Bethlehem Steel 58 gb 58/ Republic Steel 45 45/ Shell Union 62/ 61/ Tidewater 34/ 34/ 45y8 gb 46 In alle zalen van het Jeugdhuis aan de Donkerelaan te Bloemendaal wordt een bazar gehouden, die tot en met Donderdag avond geopend is. Op de laatste avond heeft tevens de trekking plaats van de loterij. De opbrengst van de bazar is bestemd voor de algehele voltooiing van de restauratie van het gebouw Maranatha, waar te zijner tijd jeugddiensten voor dc jongeren van 1519 jaar worden gehouden, alsmede andere bij eenkomsten. Om dit: doel te bereiken moet de bazar enige duizenden guldens opbrengen. Dinsdagavond is de bazar officieel geopend door dr. J. H. Stelma, de predikant van de Ned. Hervormde Gemeente te Bloemendaal. Daarna verspreidden de bezoekers zich over de zalen waar zij de gelegenheid kregen en de komende dagen nog zullen krijgen inkopen te doen bij diverse stands als die er zijn met handwerkjes, bloemen, levensmid delen en gebruiksvoorwerpen, of zich te vermaken met een aantal attracties als rad van avontuur, schiettent, sjoelbak en andere plezierige zaken. Voor de jeugd is er een stand van het N.P.G. voor de meisjes en de C.J.M.V. voor de jongens. Wanneer men van het geschuifel langs de stands moe is ge worden kan men in de „thcetent" even uit rusten onder het genot van een kopje thee of koffie, waarna men in tevreden stemming en uitgerust huiswaarts kan gaan, met de blijmoedige gedachte een steentje te hebben bijgedragen voor de restauratie van Maranatha. Alphacca, 2 v. Montevideo te Paranagua. Ariadne, 3 te Rotterdam. Alnati. 3 Montevideo verw. Amsteldicp, pass. 2 Galeta eil. Abbekerk, 1 te Melbourne. Aliukerk, 3 v. Manilla. Aietta, 2 v. Pladju n. Singapore. Aldegonda, 3 te Singapore. Albena. 2 480 m. ZW. Kp. St. Vincent n. Antw. Aludra. pass. 3 Azoren. Algenib, 2 600 m. O.NO. Bermuda. Arkeldijk. 2 300 m. O.t.Z. Bermudas. Aalsum, 2 360 m. N.t.O. Inagua. Agatha, 2 90 m. ZO. Singapore. Aardijk, 3 te Antwerpen. Ampenan, 4 v. Port Swcttenham te Singapore. Arendsdijk, 30 v. New York n. Trinidad. Amstelveen, pass. 3 Dungeness. Amstelvaart, 4 v. Calcutta te Duinkerken. Aagtekerk, 3 v. Singapore te Port Swettenham. Aagtedijk, 3 te Philadelphia. Abbedijk, 2 te Rio de Janeiro. Alnati, 3 te Montevideo. Amsteldijk, 2 te Houston. Ax-eldijk, 2 te New York. Alpherat, 6 tc Baltimore verw. Baarn, 2 v. Punta del Gada. Bennekom. pass. 2 Lizard. Bantam, verm. 5 17 u. v. R'dam n. Hollandia. Boskoop, 3 te Curacao. Bali, 30 n. Belawan. Bintang, 2 600 m. W. Flores. Barendrecht. 2 300 m. O.t.Z. Malta. Boissevain, 2 420 m. O. Cape Padaran. Blijdendijk, 3 te R'dam v. Baltimore. Blitar, 3 17 u. Perim gepass. Boschfontein, 3 tc Antwerpen. Celebes, 2 v. Aden. Ceronia, 3 te Curacao v. A'dam. Clavella, 2 800 m. O. Bermudas. Coryda, 3 v. Singapore te Miri. Cistula, 2 100 m. Z. Ras el Hadd. Corilla, 2 130 m. Z. Ras cl Hadd. Caltex Pernis, pass. 4 Westpunt Kreta. Caltex Utrecht, 3 te R'dam v. Sidon. Culumus (weerschip), 3 v. R'dam n. Atl. Oceaan. Castel Bianco (tr.), pass. 3 Miriicoy. Cheshire, 1 v. Freemantle n. Sydney. Danae, pas. 2 Algiers. Dorsetshire, 2 150 m. ZO. Dondrahead. Diemerdijk, 2 600 m. NO. Sombrero. Delfshavèn, pass. 3 Ouessant. Drente, pass. 3 Oostkust Ceylon. Delft, 4 v. San Antonio n. Huaso. Dalerdijk, 3 v. San Francisco te Los Angeles. Esso Den Haag (t). 2 750 m. NO. Gua de Loupe Enggano, pass. 3 Kreta. Elmina, 4 te Accra v. Lagos. Friesland, 3 v. Djeddah. Garoet, 2 te Belawan. Ganymedes, 2 v. Recife n. Barbados. Grootekerk, 3 dwars Kp. Palmas. Hector, 4 v. Algiers te Malaga. Hoogkerk, pass. 3 Guardafui. Hermes, pass. 3 Sombrero eiland. Hydra, pass. 3 Martinique. Himalaya (emigr. pass.). 30 n. Sydney. Ittersum, 30 v. Galveston te New Orleans. Ilos, 3 v. New York te Cape Haiti verw. Indrapoera, 3 v. Port Said. Jupiter, 2 v. Lissabon n. Antwerpen. Jagersfontein. 4 te Southampton. Johan v. Olderibarnevelt (em.) 3 180 m. N.NO. Finisterre. Kota Baroe, pas. 2 Santa Maria. Katwijk, 3 te Terneuzen verw. Kieldrccht, 3 bij Ouessant n. Antwerpen. Kota Gede, pass. 3 Kp. de Gata. Langkoeas, 3 te Soerabaja verw. Lemsterkerk, 2 te Khorramshar. Lindekerk, pass. 3 Ouessant. Lutterkerk, 2 v. Antwerpen. Lieve Vrouwekerk, 2 te Bombay. Leerdam, 2 600 m. W. Scilly's Laertes, 3 rede Padang. Loosdrecht, pass. 3 Perim. Leopoldskerk, 4 v. Duinkerken te Antwerpen. Laurenskerk. 3 v. Antwerpen. Maas, 2 v. Houston te New Orleans. Muiderkerk. pass. 2 Gibraltar. Minjak, 3 te Port Said. Manoeran, 2 te Marseille. Meliskerk, 2 v. Marseille. Maaskerk, 3 v. Freetown te Dakar verw. Malea, 3 te Port Said. Marisa, 2 150 m. W. Tristan da Cunha. Mitra, 2 v. Chittgon n. Abadan. Metula (t), 2 pass. Oostpunt Cuba. Malvina, 2 180 m. W.ZW. Sabang. Marken, 2 360 m. Z.ZW. Kp. St. Vincent. Mariekerk, 3 v. R'dam n. Sydney. Marisa, pass. 3 Tristan da Cunha. Maaskerk, 3 v. Dakar. Murena, pass. 3 Kp. Tcnez. Mataram, 3 11. u. rede Belawan. Nestor, 3v. R'dam n. Alexandrië. Nieuw Amsterdam, verm. 6 11 u. te Southampton Nigerstroom, 3 te Lagos. New Australia, 31 n. Djakarta. Omala, 3 te Suez. Orestes, 3 te Montevideo v. Corral. Ovula, 2 geankerd rede Miri. Oranjestad, 4 v. Curacao n. Aruba. Prins Willem V, 3 v. Hamburg n. Montreal. Polyphemus, 31 v. New York n. Galveston. Papendrecht, 2 780 m. O.t.Z. Bermuda. Parkhaven, 2 540 m. O.t.N. Bermudas. Prins Alexander, 2 360 m. O.t.Z. Cape Sable. Prins Willem v. Oranje, pass. 4 Algiers. Prins Joh. w. Friso, 4 v. Hamburg te R'dam. Prins Willem III, 3 v. Cartagena te Malaga. Prins Willem II, 4 v. R'dam n. Montreal, Rempang, 2 te Houston v. Curacao. Rotula (t), 2 180 m. N. Massawa. Ruys, 2 420 m. O.t.Z. Rio de Janeiro. Riouw, pass. 3 Abaco. Roma (rep.), 8 22 u. R'dam verw. Sarangan, 3 v. Makassar te Balikpapan. Sumatra, 2 v. Calcutta n. Rangoon. Saparoea, pass. 2 Stromboli. Stad Dordrecht, 2 bij Ouessant. Stad Breda, 2 dwars, Cuba. Sambas, 3 v. Bangkok te Singkawang. Saroena, 2 rede Muntok. Schiedijk, 2 v. Antwerpen n. Bremen. Schie, 2 v. Trinidad n. Paramaribo. Seherpcndrceht (t), 2 240 m. ZO. Cape Race. Stad Maassluis, 2 180 m. Kp. Blanco. Sommelsdijk, 3 v. R'dam n. Bremen. Stad Leiden. 3 v. Colon. Stad Maastricht, 3 te Saffi v. Savona. Stad Haarlem, 4 v. Savona te Sfax. Stentor, 3 te Famagusta. Sibajak (em.) 3 300 m. W. Minicoy. Skaubryn, 1 te Melbourne. Tabian, 3 te Abadan. Tamo, pass. 2 St. Vincent. Tomini. 5 (snachts) te R'dam verw. Titus, 2 v. Sfax n. Tunis. Tankhavcn III (t), 3 n. Tj. Uban. Tomori, 2 te Taroena. Tiberius, 2 v. Inagua n. Port au Prince. Taria (t), pass. 2 Khorya Morya. Tegelberg. 2 180 m. Za Kp. Padaran. Tiba, 2 180 m. NO. Rio Grande. Tjipanas, 2 200 m. W. Sabang. Tjidane, 2 450 m. ZO. Dondrahead. Tosari, 2 300 m. O. Dondrahead. Tarakan, 3 te Amsterdam. Teiresias, 3 v. Aden n. Penang. Tomini, 5 9 u. Hoek v. Holland verw. Teucer, 31 le Soerabaja. Tibia, 1 te Montevideo, Utrecht, 2 60 m. N, Guam. Volendam, 3 te Rotterdam. Venus, 1 te Hamburg. Veendam, 2 200 m. W.t.Z. Scilly's. Westerdam, 2 te R'dam v. New York. Willemstad, pass. 2 Finisterre n. Southampton. Zijpenberg, 2 200 m. NW. Fiores. Willem Ruys, 3 v. Singapore. Winsum, pass. 4 Finisterre. Woensdrecht, 3 v. Suez. Westland, 3 bij Kp. Verdische eil. Willem Barendsz (walvisvaarder), 3 dwars Free town. Weltevreden, 3 23 u. Point de Galle. Zonnewijk, 4 v. Hamburg te R'dam verw

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 8