HARTENDORP MERCEDES-BENZ Extra-bijdrage verleend aan „Comedia" mits Utrecht ook een bedrag verleent Kort en Bondig Diesel-personenwagen Financiële medewerking aan de Muziekschool •ssrs- BLOEMBOLLEN PAKKET Haarlemmers hebben grootse plannen in Nieuw Guinea V met MOLENDIJK'S PERMANENT Luchtfoto's in dienst van de wetenschap 0 ND ULATION PERMANENTE ,.Eugène Het Chigiano-kwintet voor „Muzen-Forum GARAGE VAN WIJK Overveen ZATERDAG 7 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Gemeentebegroting 1951 goedgekeurd Vrijdag, op de zesde dag van de behandeling, is de gemeentebegroting 1951 door de gemeenteraad van Haarlem goedgekeurd. Het tekort is tot een klein millioen gulden gestegen. De vergadering aanvaardde ook de voorstellen, om aan de H.O.V. een subsidie te geven, om een renteloos voorschot en een subsidie te verlenen aan de afdeling Haar lem van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst en om de toneelgroep „Comedia" een subsidie en een extra-bijdrage van 10.000 te verlenen. Het laatste bedrag wordt alleen uitgekeerd, als de gemeente Utrecht een zelfde bedrag beschik baar stelt. Subsidie voor kunstinstellingen De heer Spek (A.R.) sprak over de jeugdzorg, over de culturele verenigingen, die steun verdienen van de overheid, over de Haarlemse Orkest Vereniging, wier prestaties op artistiek gebied omhoog ge gaan ziirl, doch wier financiële toestand er niet beter op wordt en over de voorstellen om aan „Comedia" subsidies te verlenen. Bij de stukken is wel een begroting van „Comedia" overgelegd, doch geen rekening. Spreker zou gaarne verdere inlichtingen over deze rekening hebben. Het is de be doeling het aantal medewerkenden van het toneelgezelschap te brengen van 33 op 19 en het aantal voorstellingen van 600 op 350 per jaar: Spreker verklaarde zich tegen de extra-bijdrage van 10.000. De heer Spek juichte het voorstel, om financiële mede werking aan de muziekschool van de Maat schappij tot bevordering der toonkunst te verlenen; toe. Mevrouw mr. Scheltem a-C o n r a d i (V.V.D.) merkte op, dat er een gevaar be staat, dat de kunst „leunt" tegen de over heid. Dat is ten nadele van de financiële toestand der gemeente en van de kunst. De musea, leeszalen en symphonie-orkesten renderen in ons land niet. Toch dienen zij gesteund te worden. Volgens spreekster moet het orkest der H.O.V. niet als een Haarlems, maar als een Noordhollands beschouwd worden. Het is echter niet mo gelijk in vele plaatsen van de provincie te concerteren. Tegenover subsidiëren van toneel neemt de fractie van spreekster een andere houding aan. In Haarlem moeten voor voorstellingen van gezelschappen,die 'n subsidie ontvangen, dezelfde toegangsprij zen betaald worden als voor voorstellingen van niet-gesubsidiëerde gezelschappen. Beter is bijdragen te verlenen voor volks- en bijzondere voorstellingen. Omdat „Co media" een uitstekende groep is, zal de fractie wel voor de voorstellen stemmen. Spreekster beval het verlenen van opdrach ten aan kunstenaars aan. Geregelde subsi diëring van amateurgezelschappen achtte spreekster niet juist. Aan bijzondere voor stellingen of concerten kan steun verleend worden of kunnen prijzen beschikbaar worden gesteld. Mogelijk kan gehele of gedeeltelijke ontheffing der vermakelijkheidsbelasting voor concerten worden gegeven. Spreek ster verklaarde zich tegen het voorstel in zake het verlenen van een subsidie aan Toonkunst, omdat het beschikbaar stellen van een bedrag onbillijk is tegenover an dere instèllingen en leraren, die les geven. De heer De Landmeter (C.H.) ver klaarde zich voor de subsidie van de H.O.V. wilde nader ingelicht worden over „Come dia", doch had bezwaren tegen het voorstel van Toonkunst, De heer Schippers (K.V.P.) was van mening dat het systeem om bepaalde ge meenten voor het verlenen van subsidies aan toneelgroepen te laten opdraaien, niet juist was. Ook heeft een gemeentebestuur weinig te "vertellen over de samenstelling der groepen. Voor dit seizoen wilde spreker wel de gevraagde bijdragen verlenen. In Juni kan nagegaan worden of er aanleiding bestaat voor het volgend seizoen weer een subsidie te verlenen. Wat het voorstel be treft om steun te verlenen aan Toonkunst, wilde spreker het verzoek tot het bestuur richten middelen te beramen de volgende seizoenen op andere wijze te trachten gel den te verzamelen. Mejuffrouw mr. V a n B e e k deed mede delingen over hetgeen Toonkunst met de muziekschool heeft bereikt en steunde het voorstel van B. en W. De heer Van der Giessen (Arbeid) deelde mee, dat zijn fractie de voorstellen inzake het verlenen van subsidies en bij dragen aan de H.O.V. en „Comedia" zal steunen. De heer E 1 o k d ij k (Arbeid) noemde enige suggesties om muziekverenigingen te steunen. Wethouder aan het woord Wethouder Geluk (Arbeid) beant woordde eerst de vragen over de jeugdzorg. Hij noemde het probleem van grote beteke nis. Er wordt een commissie samengesteld. Het beste is de resultaten van een onder zoek van deze commissie af te wachten. Volgens spreker mag er bij het verlenen van subsidies geen verschil gemaakt wor den tussen toneel en muziek. In het ver leden heeft een toneelspeler een schamel bestaan gehad. Er is slechts één toneel gezelschap dat zich behoorlijk staande kan houden, namelijk het Vrije Toneel. Dat is vooral te danken aan Cor Ruys en aan het ADVERTENTIE feit, dat het gezelschap niet groot is. De Nederlandse Comedie heeft aanvankelijk successen geboekt, doch verscheen later met stukken, die weinig publiek trokken. Doordat „Comedia" door Haarlem gesub sidieerd wordt was het mogelijk honderd voorstellingen in deze stad te laten geven. Spreker herinnerde aan de moeilijkheden waarmee het stichtingsbestuur van „Come dia" vorig jaar te maken had, doordat met een tekort begonnen werd. Hij deed verder mededelingen over de werkzaamheden van het gezelschap. Het is van te voren niet te zeggen of een stuk succes heeft. Het beheer van het gezelschap wordt er moeilijker door. Spreker moest erkennen dat het juis ter is, dat de toegangsprijzen voor voor stellingen van gesubsidiëerde gezelschap pen verlaagd moeten worden. Dat is echter niet mogelijk. Om betere financiële resul taten te bereiken heeft „Comedia" besloten in het komend seizoen een kleinere groep te vormen. In antwoord op vragen van me vrouw Scheltema deelde spreker mee, dat „Comedia" in Haarlem volksvoorstellingen geeft. Indien Haarlem of Utrecht de extra- bijdrage niet verleent, dan treedt het stichtingsbestuur af. Dat betekent niet, dat het gezelschap opgeheven behoeft te wor den. Wat de H.O.V. betreft, zeide spreker, dat het voor deze instelling en voor andere culturele instellingen van belang is, dat de bevolking in de komende tijd meewerkt deze te doen floreren. Hij acht het ook nut tig, dat de H.O.V. een provinciaal orkest wordt. Voor het muziekleven in Haarlem is het van belang, dat er een muziekschool be staat. Daarom is het verlenen van finan ciële steun verantwoord. Dat de school in de toekomst zonder subsidie kan werken, verwachtte spreker niet of de lesgelden moeten aanmerkelijk verhoogd worden. Subsidies Besloten werd aan de stichting „Toneel groep Comedia" voor het speelseizoen 1950- 1951 een subsidie van 30.000 toe te ken nen en een extra-bijdrage van 10.000, onder voorwaarde, dat de gemeente Utrecht eveneens een bedrag van 10.000 beschik baar stelt. De aan de H.O.V. over 1950 toegekende subsidie van 80.000 zal verhoogd worden met 3750 en voor 't tijdvak van 1 Januari tot en met 30 September 1951 zal een sub sidie van 71.250 toegekend worden. Aan de afdeling Haarlem en omstreken van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst zal ten behoeve van de door de afdeling geëxploiteerde Muziekschool een ADVERTENTIE inieten i®' renteloos voorschot verleend worden van 6800 voor vernieuwing en herstel van in strumenten en ten behoeve van de exploi tatie der Muziekschool voor 1951 een sub sidie van 7500. Werk der schoonheids, commissie De heer Van Velsen (K.V.P.) dien de een motie in, waarin de raad B. en W. uitnodigt een onderzoek in te stellen naar het gehele vraagstuk der bouwaanvragen, waarbij ook de werkzaamheden van de schoonheidscommissie onder de loupe ge nomen kunnen worden. Deze motie werd aanvaard. Tekort op de exploitatie van het St. Elisabeths Gasthuis De heer Schippers (K.V.P.), spre kende over het tekort op de exploitatie van het St. Elisabeths Gasthuis, merkte op, dat de opzet te duur is. Er wordt veel materiaal verspild en spreker meende, dat er gepoogd wordt een universiteitskliniek op te rich ten. De heer Van Boekhoven en me vrouw Kerkhoff (beiden Arbeid) waren het met deze opmerkingen niet eens. Er wordt een zo zuinig mogelijk beheer ge voerd. Wethouder Bakker (A.R.) zette uit een, waarom de kosten steeds stijgen. In de loop van dit jaar zal weer meer uitge geven worden aan voeding van patiënten en aan salarissen van het personeel. Het ziekenhuis is niet modern en daardoor zijn de exploitatiekosten hoger. Er wordt mee gewerkt aan de vorming van specialisten en er is een goede opleiding voor de ver pleegsters. Daardoor zijn de exploitatie kosten hoger dan in particuliere zieken huizen. Het college van regenten is van mening, dat er van verspilling geen sprake is. De voorzitter, burgemeester mr. Cremers. noemde de geneesheer-directeur de heer P. A. Heeres, een uitstekend medi cus, die met grote belangstelling het finan cieel beheer volgt en meewerkt aan een zuinig beheer. Sociale Zaken Nadat enige leden gesproken hadden over het beleid van Sociale Zaken, merkte wet houder H a p p - (Arbeid) op, dat het col lege zich aan normen en wettelijke bepa lingen moet houden. Dat brengt wel eens moeilijkheden. Voor het geval er in de toe komst werkloosheid heerst zijn er werken gereserveerd. Op welke wijze die uitge voerd zullen worden, is nog niets te zeggen. Herinnerd is aan de moeilijke positie van ouden van dagen. Spreker gaf dit toe, maar waar geholpen kan worden, geschiedt dat. In afwachting van een regeling van de regering zal aan hen die daarvoor in aan merking komen, een verhoging van 5 als gevolg van de laatste loonsverhoging, worden uitgekeerd. Het college juicht het toe, als goede voorlichting wordt gegeven ADVERTENTIE xtra goedkoop 50 grootbloemige gladiolen, 50 enkele anemonen, dubbele anemonen, 50 franse ranonkels, 50 „klavertjes vier". 25 dwerggladiolen, 6 koninklijke lelies, 4 rükbloeiende dahlia's en 15 rükbloeiende vaste planten Gratis als reclame 1 Aaronslcelk voor kamercultuur Alles prima kwaliteit niet goed, geld terug Totaal 300 ■tuks Volledige plantaanwljzlng wordt bijgevoegd. Betaling onder rembours, per postwissel of op giro 48991 7 Stwekery BAKKER-VAN DIJK HILLEGOM 55 TELEF. 5396 Wij verzenden ook gejehenkpax^etten naar Het Buitenland Nachtdienst apotheken Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaartstraat 26. telefoon 13290 Apotheek Florijn, Grote Houtstraat 78, telefoon 10500. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, telefoon 10354. Noor- de; -apotheek, Jan Gijzenkade 181, tel. 23821. Met de Bantam van de Koninklijke Rot terdamse Lloyd zijn vier mannen en vier vrouwen en kinderen naar Nieuw-Guinea vertrokken. Zij gaan daar werken in coöperatief verband, een onderneming op gezet op initiatief van de gebroeders Bei ten te Haarlem. Met medewerking van de regering zijn in Nieuw-Guinea reeds twee concessies verkregen, een van 2000 ha. aan de kust en een van 8000 ha. ongeveer 67 km. land inwaarts, bij de zogenaamde Vogelkop. Met behulp van een motorboot zal een handel worden opgezet in klapperolie, cocosnoten, aardappelen en groenten, sago, rijst, mais enzovoort. Deze artikelen wor den in de binnenlanden van de papoea's gekocht en in Manokwari, honderd kilo meter verder, weer van de hand gedaan. Voorts- zal een houtzagerij worden op gezet. Daarvoor is op de Bantam een com plete installatie geladen, inclusief cirkel zagen en een nieuwe dieselmotor. Hout is namelijk ook in Nieuw-Guinea een waar devol product. Zes mannen zijn vooruit gegaan om het begin van een nederzetting te bouwen. Nog een ander project wil men ter hand nemen. Aan de kust zal een kleine scheepswerf worden gebouwd, waar kleine bootjes ten behoeve van handel en tran sport zullen worden gebouwd. Bovendien ligt het nog in de bedoeling maar dat is nog toekomstmuziek, omdat daar ette lijke millioenen meer mee gemoeid zijn om op de concessie in het binnenland een landbouw- en veeteeltbedrijf te stichten. Onder de vier mannen die nu vertrok ken zijn, bevinden zich een planter, een stuurman en een scheepswerktuigkundige. De gehele onderneming is gebaseerd op een werkkracht van veertig mannen, die arbeiden op coöperatieve grondslag. Iedere deelnemer krijgt van de combinatie vrije voeding, kleding en huisvesting en ont vangst 40 procent van de gemaakte winst. De andere 60 procent zullen geresedveerd worden voor investering in het bedrijf. Ieder kan echter na drie jaar uit de com binatie treden. Hij ontvangt dan 15 ha. land plus een woning, met dien verstande dat het land onvervreemdbaar blijft en alleen door de combinatie kan worden teruggekocht. De heer Beiten noemde het geheel een millioenenplan. De moeilijkheid blijft zijns inziens de status van Nieuw-Guinea, ook voor de investering van gelden. ADVERTENTIE Stel een HUISONDER WIJZER aan Een privilege voor bevoorrechten? Weineen! De bekende Schriftelijke Cursus Resa-Hilversum staat altijd voor U klaar. Resa leidt met succes schriftelijk op voor Middenstands diploma M. B. A., Practijkexamen Boekhouden en Handelscorr. (Ned., Fr., Eng., Duits en Spaans), Boek houden M.O. en SPD. Ons prospec tus 1951 geeft U alle inlichtingen. Verhoging der kapperstarieven De afdeling Haarlem van de Ned. Kappers- bond hield een vergadering waar de kappers uit Haarlem en omgeving de tariefs verhoging bespraken. Na een welkomstwoord van de voorzitter, de heer G. Schuinder, leidde het hoofd bestuurslid de heer Meijer het onderwerp in Hij zette uiteen dat de minimum-tarieven die door het Directoraat voor de prijzen in 1946 waren vastgesteld, onvoldoende zijn. Uitgaande van de berekening van alles wat de kappers voor de uitoefening van hun be drijf moeten gebruiken, en het ondernemers- loon, dat werd gesteld op f 2000, voor klasse 2 en f 2600 voor klasse 3, blijkt dat verhoging der tarieven nodig is. Na berekening kwam vast te staan, dat de exploitatiekosten sinds 1946 met 35 zijn gestegen. Dit alles is aanleiding geweest voor het hoofdbestuur om de kappers in Nederland te adviseren hun tarieven te verhogen. ADVERTENTIE Waarom risico lopen bij een stofzuiger kopen GA NAAR DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990 17696 Vanaf 2.50 per week. Ook voor reparatie en onderdelen van alle merken. ADVERTENTIE IEDERE DAME IS VERWEND SANTPOORTERPLEIN - TELEFOON 19706 HAARLEM over emigratie. Die voorlichting mag geen propaganda zijn. Kinderhuis in het Wilhelminapark In antwoord op vragen deelde, wethou der H a p p mee, dat het gemeentebestuur besloten heeft niet in beroep te gaan tegen de uitspraak van de Haarlemse rechtbank inzake het sluiten van de dépendance van het kinderhuis in het Wilhelminapark 6. Overleg is gepleegd met het bestuur van de Koorschool en dit heeft meegedeeld, dat het huis op 1 Mei ontruimd moet zijn, dus een maand later dan het vonnis vermeld de. Naar een oplossing wordt gezocht en spreker had vertrouwen, dat die vóór 1 Mei gevonden is. Melksanering De heer Voogd (Arbeid) hoopte, dat spoedig de melksanering ingevoerd zal worden. Wethouder H a p p antwoordde, dat de zaak bij B. en W. nog in onderzoek is. Zij hebben nog geen advies samengesteld. Bakenessergracht De heer Spek (A.R.) vroeg naar aan leiding van de plannen de wallen aan de Westzijde van de Bakenessergracht te ver beteren, aan B. enW. of bij het indienen van een definitief voorstel er ook cijfers meegedeeld kunnen worden over de kosten van dempen. De heer B1 o k d ij k (Arbeid) verwachtte dat de kosten voor verbetering zeer hoog zullen zijn. Hij hoopte, dat B. en W. te zijner tijd met goed uitgewerkte plannen zullen komen. De heer Albrecht (Arbeid) was van mening, dat er naar gestreefd moet worden de Bakenessergracht te behouden. Het is niet nodig er een „slootje" van te maken. De voorzitter deelde mee, dat B. en W. alleen een post geraamd hebben voor het geval er wat aan de Bakenessergracht veranderd moet worden. Een besluit wordt later genomen. Hierna werd de begroting goedgekeurd. Het oudste raadslid, mevrouw mr. Schel tema, bracht hulde aan B. en W. en de ambtenaren van de gemeente, waarna de voorzitter woorden van dank richtte tot de raadsleden voor de wijze waarop de debatten in de afgelopen dagen gevoerd zijn. Aan de ambtenaren, die aan de samen stelling der begroting hebben meegewerkt, bracht spreker dank. Herstemming over voorstel inzake verkoop van grond Woensdagmiddag staakten de stemmen (19-19) over een voorstel van B. en W., inzake verkoop van grond aan de Noord zijde van de Muiderslotweg. Het voorstel kwam opnieuw aan de orde. Na een toe lichting van wethouder Angenent werd hei voorstel aangenomen. De vier leden der communistische fractie stemden tegen. Al meer dan vijf en twintig jaar worden stafkaarten vervaardigd met behulp van de luchtfotografie, die dat bleek al zeer spoedig tal van eigenschappen bezat die bijzonderheden op archeologisch, geologisch en bodemkundig gebied aan 't licht brach ten. De directeur van de Topografische Dienst te Delft, de heer C. A. J. von Frytag Drabbe, heeft Vrijdagavond in de Haar lemse Stadsschouwburg voor een groot aantal leden van de Vereniging „Geloof en Wetenschap" voor Haarlem en Omstreken een belangwekkend exposé gehouden over deze luchtfotografie in dienst van de wetenschap. Aan de hand van een reeks interessante lichtbeelden verduidelijkte de spreker zijn betoog. Luchtfoto's vertonen bijna alle topogra fische bijzonderheden met een grote nauw keurigheid en kunnen bovendien door de wijze waarop ze gemaakt worden, stereos copisch worden bezien. Bodemverande ringen, ontstaan door natuurprocessen, zijn aan de hand van luchtfoto-materiaal na te gaan. Ook in militair opzicht is de luchtfoto grafie van groot belang geweest. Zo ver telde de heer Vou Frytag Drabbe onder meer dat de tweede wereldoorlog voor zes tig procent een luchtfoto-oorlog is geweest. Sport in 't kort NEDERLANDSE WANDELSPORTBOND. Het bestuur van de Nederlandse Wandel sportbond werd als volgt samengesteld: mr. W. J. Korn, Maastricht, voorzitter; L. Nij- hoff, Utrecht, vice-voorzitter; H. Ch. Runge, Bussum, secretaris; J. W. N. Eikerhout, Schiedam, penningmeester; H. H. Winters, Haarlem, tweede secretaris; A. H. Senden, Haarlem, lid. Gedelegeerde voor de R.K. Sportbond is de heer L. J. F. Koertshuis. ADVERTENTIE 500000000000000000000000000 99 „Tiède Douce" - „New York" DE MOOISTE FRANSE EN AMERIK. LAUWE PERMANENT Absoluut geschikt voor alle haarsoorten Haarverven - Blonderen - Kleur- spoelingen - Amerikaans - France A. DE SONG Jacobijnestraat 13 Telef. 1 8 7 31 8 Nationaal-Internationaal bekroond OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 6 April 1951 BEVALLEN van een zoon: 5 April, J. L. Ruigrok—van Wel; T. M. Scheffelaar—Cla- vaux; 6 April, C. C. Hogervorst—Alleman. BEVALLEN van een dochter: 5 April, C. I. JanssensSchouten. OVERLEDEN: 3 April, H. de Vries, 63. j., Zijlweg. Bloemendaals „Muzen-Forum" bood Vrijdag aan zijn leden een belangwekkende avond van kamermuziek, die gegeven werd in het gebouw „Domi" te Overveen door het Chigiano Piano-kwintet. Een nog al zwaarwichtige vertolking van een kwintet in d-moll van Boccherini deed het speelse karakter dezer muziek wel eens wat te veel geweld aan. Maar men kon niettemin het vaardige, goed in evenwicht gebrachte samenspel van het Italiaanse ensemble waarderen. Voorts kregen we ge legenheid kennis te maken met het Kwin tet opus 57 van Sjostakowitsj, waarmee deze Russische componist in 1940 de Stalin- prijs verwierf. Dit langdradig uitgesponnen stuk is ons als geheel niet meegevallen, on danks tal van passages vooral in het eerste deel „Preludio e Fuga" die van knap vakmanschap getuigen. Maar in totaal is het werk zeer ongelijk en, hoewel dui delijk de tendens voorzit om binnen het raam van klassieke vormen te blijven, ta melijk rommelig. Men krijgt de indruk dat de componist geen raad wist hoe hij zijn vijf instrumenten aan het werk moest hou den. In die verdeling is geen systeem en geen orde. Zulks is wel zeer opvallend in een Intermezzo dat aan de finale vooraf gaat; daar worden het sentimentele soli en duetten in tertsen en er komt geen eind aan, omdat iedere speler toch zijn beurt moet krijgen. Het Scherzo heeft een vrij banaal thema, dat echter wel interessant ontwikkeld wordt in een niet te zeer ge rekte vorm. Het bedenkelijkst is de finale, die in plaats van stijging te brengen, als een nachtkaars uitgaat. De componist is dan wel zeer verre van het ernstige contra- puntische begin van zijn werk. Ondertus sen hadden wij in de Prélude, en ook later, met bijzondere belangstelling geluisterd naar de fraaie rustige toon van de altist Giovanni Leone en ook naar het delicate spel van de cellist Lino Filippini. Het deed weldadig aan hierna het Kwin tet van César Franck te horen, wiens or delijke geest zich voortdurend manifes teert: in eenheid van conceptie naar cy clisch principe en in evenredige verdeling van zijn uitvoerend apparaat, door het strijkkwartet integraal tegenover de piano te stellen en de contrastwerking van die twee elementen konsekwent vol te houden. Overigens is het Kwintet van Franck niet het sterkste werk van deze componist; er zijn zwakkere plekken in en hgt kan de vergelijking met zijn sonate, zijn kwartet, zijn symponische variaties, zijn symphonie, zijn grote klavierwerken, niet weerstaan, al bevat het de grondstof voor al deze composities. Maar de eerlijke bewustheid, het evenwicht, de klaarheid en de inspira tie die er uit spreekt en welke de zeer per soonlijke en vertrouwde klank van Franck's muze laat horen, maken dat het rust, ont roering en verheffing schenkt aan ieder voor wie de muziek nog iets meer is dan een louter klankenspel. Het mag gezegd worden dat de uitvoe ring van Franck's Kwintet aam hoog ge stelde eisen voldeed. Vooral de pianist Sergio Lorenzi toonde er eminente kwali teiten als kamermuziekspeler mee. JOS. DE KLERK BINNENLAND Op 23 Maart werd in de Churchilllaan te Amsterdam een 74-jarige wandelaar door een jongetje, dat met een autoped speelde, aangereden. Hij kreeg een bekkenfractuur en is thans aan de gevolgen daarvan over leden. De nationale organisatie van het be roepsvervoer wegtransport (NBO), heeft in samenwerking met de Nederlandse Vereni ging van Transport-ondernemers (N.V.T.O.) een nota gericht tot de regering en de volks vertegenwoordiging waarin geprotesteerd wordt tegen verhoging der belasting op het gemotoriseerde wegverkeer. De N.O.B. houdt op 12 April een protestvergadering in Den Haag. De Radioraad heeft aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen rap port uitgebracht over hot wetsontwerp in zake een nieuwe regeling van de radio- omroep. De gemeenteraad van Bergen (N.II.) besloot, de electriciteitsvoorzicning door het gemeentelijk distributiebedrijf te handhaven en verzet te blijven voeren legen overdracht aan de provincie. Bergen behoort met Den Helder, Alkmaar, Hilversum en Naarden tot de gemeenten, die de stroom van het P.E.N. betrekken en deze zelf in de gemeenten distribueren. In Kerkrade wordt in de komende zomermaanden een internationaal muziek concours gehouden. In de eerste afdeling neemt het corps van de Amerikaanse lucht macht hieraan deel. Aan de veiling te Kwintsheul zijn Vrij dag de eerste tomaten aangevoerd. Zij brachten f 0,70 per stuk op. Op het terrein van de Michelinfabrie ken in Den Bosch heeft zich een ongeluk met dodelijke afloop voorgedaan. De 15- jarige G. de R. uit Haaften oliede een 'dragline toen de machine nog in werking was. De machinist merkte de jongen niet op en liet de machine doorwerken. Door het draaiend bovengedeelte van de dragline werd de jongen geraakt. Hij was op slag dood. In de weverij van de N.V. G. Jannink te Enschede legden Vrijdag ongeveer hon derdzestig man het werk neer, omdat er verschil van opvatting was gerezen met de directie over de toepassing van de 5 loonsverhoging. Des middags heeft het per soneel om een bespreking met de directie mogelijk te maken het werk hervat. Na afloop der bespreking zijn ongeveer honderd man opnieuw in staking gegaan. De Koningin zal 26 April een bezoek Briefse Maas. Het ligt in haar voornemen Brielse Maas. Het ligt in Haar voornemen zich die dag naar de gemeenten Spijkenisse, Oostvoorne en Brielle te begeven. HAARLEM EN OMGEVING De keuring van trekhonden en honden karren zal dit jaar te Haarlem worden ge houden op 23 April aan het hoofdbureau van politie, Nassauplein. Een twintigjarige wielrijdsler is Vrij dagmiddag om vier uur bij het oversteken van de Julianalaan te Overveen nabij de Vrijburglaan aangereden door een in de richting Haarlem rijdende auto. Zij liep een hersenschudding op en is naar het Marine hospitaal overgebracht. Ter herdenking van het vijftigjarig bestaan van de Zondagsschool „De Zaaier" wordt op Zondag 15 April een wijdings- dienst gehouden in de Oosterkerk aan de Zomerkade. Na afloop bestaat er gelegenheid tot gelukwensen in het wijkgebouw. ADVERTENTIE wederom beperkt leverbaar, waaronder de opzienbarende met een brandstof- - verbruik van ca. 3/4 C6üt p©l" KM Telefoon 10503 „Giuliano" (Lux or). Wie iets meer van deze Siciliaanse bandiet wil weten, kan deze week in het Luxor-theater terecht. Daar wordt, namelijk een uitvoerig verslag op celluloid gegeven van het leven dat deze „vrijheidsstrijder" in de bergen heeft ge leid. Hoewel van tevoren wordt aangekon digd dat de personen en feiten in deze rol prent op fantasie berusten, komen zij voor een deel overeen met de werkelijke gedra gingen van Giuliano. De vervaardigers van de film hebben de camera niet alleen gericht op de strijd die Giuliano in de bergen voerde, maar geven tevens op voortreffelijke wijze de angst en de ongerustheid weer die het optreden van Giuliano in het dorpje aan de voet van de bergen veroorzaakte. Daarmee wordt de mentaliteit van de eenvoudige dorpsbe woners raak geschetst. Giuliano houdt zich met een groep hand langers schuil in een bergkloof en wordt door een stelletje corrupte notabelen uit het dorp van wapens, geld en slachtoffers voor zien. Na een reeks opwindende gebeurte nissen slaagt een handjevol gendarmen er in de bandiet neer te schieten. De spanning maakt hier en daar plaats voor een roman tisch intermezzo, dat de toeschouwer gele genheid geeft even op adem te komen. „Giuliano" zit ongetwijfeld goed in el kaar. Er valt menig staaltje van goed camerawerk en strakke regie te bewonde ren. Vooral de bandietenleider, zijn ver loofde en de dorpsadvocaat geven uitste kend spel te zien. L.v.B. „Het duivelspaard" (Spaarne). De charme van een film uit het Wilde Westen wordt ten allen tijde in niet geringe mate verhoogd, wanneer het gegeven een van die legendarische mustangs betreft, die in geen mens hun heer en meester willen erkennen. Die bekoring ontstaat niet eens alleen dooi de vaak imponerende opnamen van zo'n machtige hengst, maar vooral omdat iedere Wild West-expert weet, dat er uiteindelijk een ruiter zal komen, die hem met zacht heid onderwerpt. Dat is trouwens de hele charme van een cowboy-film als deze, die zekerheid dat de deugd overwint en de ondeugd na aanvankelijk succes zonder mankeren het onderspit delft. Een gerust stellende gedachte in deze benauwde tijd. W. L. Bi „De charge van de lichte brigade" (City) is een ietwat gemoderniseerde filmversie van het befaamde boek over de strijd die de Engelsen in de vijftiger jaren van de vorige eeuw te voeren hadden tegen de oproerige stammen aan de Noordwestgrens van het toenmalige Brits-Indië. Het begin van deze verbitterde actie is de opzegging, door de legendarische khan van Soeristan, van het vriendschapsverdrag met Engeland gevolgd door een overval op het fort Chu- koti, waar de aanvallers de gehele Britse bezetting, mitsgaders de vrouwen en kin deren uitmoorden. Het magere restant van het 27ste lanciersregiment, dat aan dit bloedbad ontkomt, zweert wraak en krijgt tenslotte, ingedeeld bij de lichte brigade, in de Krimoorlog zijn revanche. De laag hartige Khan is namelijk naar de Russen overgelopen en wanneer de Engelsen hem daar bij Balaclava aan de zijde der Czaris- tisclie troepen weten, kan niets hun offen sief-meer stuiten. De lichte brigade wordt in haar beslissende charge grotendeels ver nietigd, maar de Khan krijgt zijn gerechte straf, in de vorm van een half dozijn lansen in zijn verraderlijke borst. Erroll Flynn als de majoor der lanciers overtuigt meer in zijn romantische tête-a-têtes met Olivia de Havilland dan als verbeten krijgsman, Da vid Niven is een voortreffelijke jongere officier, wiens ontijdig einde de film van haar laatste goede acteur berooft. De bij rollen zijn overigens van het vereiste mar tiale type en de climax van de film, met de cavalerie-charge, zo bloederig als de lief hebbers zich maar wensen kunnen. H. C. „De Blauwe Dahlia" (FransHals). Er wordt een vrouw vermoord in een bun galow op een regenachtige avond, en er komen heel wat mensen in aanmerking om als verdachte te fungeren, doch tenslotte blijkt degene die er het minst voor in aan merking kwam de dader te zijn. Dat is niet zo erg origineel en deze film belooft aan vankelijk dan ook meer te zullen geven dan zij tenslotte doet. Het is een echt Ameri kaanse geschiedenis met veel ruwe woorden en daden, afgewisseld met die geheimzin nige dialogen vol vage toespelingen en be geleid door fatale blikken, die men zo goed kent uit het Hollywoodse archief. Nu en dan zit er wel wat spanning in het verhaal en er is ook aan humor gedacht, zodat lief hebbers van dit genre er wel van zullen kunnen genieten. Het voorprogramma geeft een aardig poppenfilmpje van de ook door zijn Nederlandse periode bekende Hongaar Georg Pal, met aardige vondsten. J. L. „Louisa" (Pal ace). Dit is de vro lijke geschiedenis van Louisa's liefdesperi- kelen. Louisa is niet, wat u misschien zoudt denken, een „sweet seventien", maar een oma van vijf-en-zestig, die ingekwartierd bij haar zoon, zich met alles en nog wat gaat bemoeien en daarom de vriendelijke raad krijgt, andere bezigheden te zoeken. Die bezigheden bestaan uit het aanknopen van relati.es met een grappige kruidenier, die met oma naar de bioscoop gaat en aan de kassa speciaal de ten onzent onbekende „love seats" vraagt. Het wordt dan de om gekeerde wereld, omdat de zeventienjarige kleindochter oma's gedrag „shocking" vindt. Het geval wordt uitermate gecom pliceerd als de kruidenier een even ver makelijke mede-minnaar krijgt. Maar ten slotte wint de kruidenier de strijd om oma's hart, al moet de keurige stapel conserven blikken in zijn winkel daarbij het loodje leggen. Hiermee is lang niet alles gezegd over deze kostelijke film, die de toeschouwers laat genieten van een flinke portie Ameri kaanse humor en van het spel van Sprin rmé Byington als oma Louisa. „Vrouwenkamp Borneo" (Rembrandt) Over deze film hebben wij dezer dagen een bespreking gegeven.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10