Bevolkingsaantal nadert de 50 millioen Tussen wassen beelden Opnieuw in de mist Kort en Bondig"5 VRIJDAG 6 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De vragen van de enqueteurs worden steeds moediger HEREN REGENJASSEN DAMES REGENMANTELS f 39.75 Zandvoort Voorlopig geen aardappelteelt in Zandvoort Benoeming Oud-Zandvoort herleefde Heemstede Woningbouwvereniging „Sint Joseph" Haarlemmermeer Salarissen der wethouders verhoogd Beurs te Hoofddorp Avondnijverheidsschool KORT VERHAAL DOOR E. P. Effecten- en Geldmarkt Lisse Bloembollencultuur Hillegom Jaarvergadering „Bloembollencultuur" Toneelavond Sizo 8 Engelands neuzen worden geteld Van onze correspondent in Londen) Van formulieren hebben de Engelsen, die er op alle mogelijke manieren mee ge plaagd worden, schoon genoeg. Desniette min zal heel Engeland Zondagavond ge bogen zitten over de langste vragenlijst, welke men ooit onder zijn neus heeft ge had. Om de neuzen is het juist te doen, want thans heeft ook Engeland zijn volks telling, de eerste in twintig jaar. Toen de oorlog uitbrak, was het niet bekend hoe veel mannen van de militaire leeftijd er waren en hoeveel kinderen er moesten wor den geëvacueerd. Weliswaar is Engeland nog steeds gezegend met distributieboekjes, maar aangezien er jaarlijks zeven millioen mensen verhuizen, is het onmogelijk om aan de hand der rantsoeneringsbescheiden een juist beeld te krijgen van het bevol kingstotaal. Bovendien, de staat wil meer weten dan hoe groot het aantal bewoners is en hoe verspreid. Men zal achttien ko lommen met vragen moeten invullen voor de statistici bevredigd zijn. Niet iedereen vindt het leuk, dat hem het hemd van het lijf gevraagd wordt. De „Times" bevatte zelfs hoogdravende ingezonden stukken,, die betoogden, dat deze officiële nieuwsgie righeid een aantasting betekende van de burgerlijke vrijheid! Maar de vragenstellers zijn niet geïnte resseerd in ieder afzonderlijk lot, zij willen slechts conclusies trekken voor zover de feiten de samenhang met de gehele maat schappij aantonen. De vragen zijn volkomen vertrouwelijk en op eventuele onthullin gen aan derden uit het vergaarde mate riaal staat twee jaar gevangenisstraf. De uitvoering van de census, welke reeds in de 18e eeuw werd voorgesteld, stuitte aanvankelijk op onoverkomelijk verzet. Ook later, toen men zich ermee verzoend had, waren er zelfs bijgelovige Kamer leden, die ervan overtuigd waren, dat een volkstelling een of andere epidemie ten ge volge zou hebben. In vroeger jaren waren de vragen ook veel bescheidener van aard. Pas bij de derde tienjarige telling in 1841 durfde men naar de leeftijd van de burgers te infor meren en pas in 1851 naar de verwantschap van de ondervraagde met het hoofd van het gezin. Dit keer heeft men de moed verzameld om voor het eerst de vrouw een vraag te stellen, of zij al eerder getrouwd is geweest. Ook wordt er thans gevraagd naar de watervoorziening en de badgele genheid. Dit moet een licht werpen op Engelands vaak nog onbevredigende sani taire toestanden. Maar elke nieuwe vraag is van te voren door het parlement goedgekeurd. Deze uitgebreide census vormt de grond- ADVERTENTIE Dubbel Egyptisch linnen, e «0 - m. reservekraag 69.50, 59.50 OT./3 slag voor een diepgaande economische en sociale studie. Het werk van de grote her vormers uit de vorige eeuw berustte goed deels op de door de volkstellingen aan het licht gebrachte feiten inzake kinderarbeid en algemene arbeidstoestanden. In Ulster (Noord-Ierland), waar de godsdienstkwestie zulk een grote rol speelt, wordt gevraagd tot welke religie men be hoort. In Wales wordt nagegaan wie er nog Welsh spreken. Voor een steeds groter aantal is daar tegenwoordig Engels de moedertaal. Wat de mensen voor de kost doen, of en hoe ze naar hun werk reizen, hoe de ge zinsgrootte beïnvloed wordt door de wo ningtoestanden, of Engeland niet meer pensioen-trekkers bezit dan een werkende bevolking kan ondersteunen, of en waar er nieuwe scholen moeten komen of aan vullende transportmiddelen, hoeveel on gehuwde vrouwen er in diverse leeftijds groepen zijn en of ze kans hebben te trou wen, op dit en nog veel meer zal de en quête een antwoord dienen te geven. Overal is men de vorige week door de enquêteurs aan zijn jasje getrokken. Zij klommen aan boord van koopvaardij schepen om hun paperassen uit te reiken. Zelfs de zwervers onder de bruggen kre gen hun formulier, alsmede zij, die achter de tralies zitten. Deze behoeven de wijze van hun accomodatie echter niet te be schrijven. Een centrale staf van zeshonderd per sonen zal vijf jaar bezig zijn met de analyse van de resultaten. Zij hebben daarbij de hulp van de modernste machi nes, welke 400 kaarten per minuut tellen en sorteren. In 1931 had Engeland een be volking van ruim 44 millioen. Er zijn nu waarschijnlijk vier of vijf millioen bijge komen. Bij de vorige telling bleek dat het geboortecijfer was gedaald, maar dat de mensen langer leefden. Dubbel Egyptisch linnen met capuchon en reserve kraag 69.50, 59.50 KLEDINGMAGAZIJN Spaarnwouderstraat 47-80 - Tel. 21392 Naar aanleiding van de door de heer W. Gosen in de raadsvergadering van 19 De cember gestelde vragen omtrent de aard appelteelt, heeft het gemeentebestuur van de plantenziektenkundige dienst te Wa- geningen het navolgende bericht ontvan gen: „De deskundige, die de heer Gosen heeft ingelicht, was toch niet geheel op de hoog te. De aardappel-cysten kunnen namelijk zéér goed vocht verdragen. Bij een proef werden cysten 15 maanden lang onder water bewaard, waarvan een groot aantal nog levenskrachtig bleek. Op het eiland Walcheren heeft men te kampen met het verwante „bieten-cysten-aaltje". De maandenlange inundatie met zout water heeft geen merkbare verlichtingen ge bracht. De door u veronderstelde kans, om het verbod tot aardappelteelt te Zand voort te annuleren, dient u, gelet op het bovenstaande, nihil te achten. B. en W. hebben een tweede kraam verzorgster aangesteld en in die functie benoemd mejuffrouw J. J. Bluijs te Zand voort. Op veler verzoek gaf de buurtvereni ging „De Wurft" Donderdagavond in ge bouw Zomerlust een reprise van de „Oud Zandvoortse avond" die enkele maanden geleden in besloten kring werd opgevoerd. De belangstelling was zó groot, dat velen teleurgesteld naar huis moesten terug keren. De bijeenkomst werd thans bijgewoond door burgemeester en mevrouw Van Fenema en wethouder Slagveld. Ook vele raadsleden waren aanwezig. De N.V. Anth. Bakels vertoonde een unieke serie lantaarnplaatjes over oud- Zandvoort, waaronder plaatjes waren van méér dan 70 jaar geleden. De show van oud Zandvoortse costuums, waarbij óók de eerste badcostuums een belangrijke plaats innamen, verwekte grote bewondering en veel hilariteit. Bur gemeester Van Fenema verzocht deze show beschikbaar te willen houden voor opvoe ring tijdens de feestelijkheden ter gele genheid van de opening van de rotonde en nieuwe Strandweg, hetgeen door het be stuur van de „Wurft" werd toegezegd. „Koppiesdag", een oud-Zandvoortse vrouwen-reunie werd een succes. Een verzoek van mevrouw Van Fene ma, om de collectie oud Nederlandse costuums voor Prinses Wilhelmina met een compleet Zandvoorts costuum aan te vul len, werd door het bestuur van „de "Wurft" aanvaard. De R.-K. Woningbouwvereniging „Sint Joseph", onderafdeling van de Katholieke Arbeidersbeweging, heeft plannen om te komen tot het stichten van een tweede blok woningen. Een commissie zal worden samengesteld de mogelijkheid te onder zoeken. De gemeenteraad van Haarlemmermeer kwam Donderdagmiddag onder voorzitter schap van burgemeester mr. J. F. Jansonius bijeen. Als raadsleden werden geïnstalleerd mevrouw A. Kappeldo Jong (C.H.U.) en de heer G. Bohlander (Arbeid). De voor zitter sprak woorden van welkom tot de nieuw benoemde leden in het bijzonder tot mevrouw KappelDe Jongh, het enige vrouwelijke raadslid. In de gascommissie werden gekozen mevrouw Kappelde Jongh en de heer Bohlander; in de commis sie voor sociale zaken mevrouw Kappel De Jongh, in die voor openbare werken de heer Bohlander. De heer Bohlander zal de commissie van onderwijsaangelegenheden completeren. Wegens vertrek van de tegen woordige gemeente-ontvanger de heer J. H. van Bos werd in diens plaats gekozen de heer G. Pannekoek. Hierna werden enige voorstellen tot ver betering van scholen en tot het aanschaf fen van een ladderwagen voor de brand weer aanvaard. De fractie van de Partij van de Arbeid had een voorstel ingediend om de wethouderssalarissen te verhogen tot 3200 de A.R. fractie om de salarissen te verhogen tot 3000 en door de heer Th. v. d. Geest (R.K.) tot 3000 met een ver hoging van 5'U. De heer Lanser (C.P.N.) was van mening dat het onnodig was de wethouders-salaris sen te verhogen. Hij wilde de algemene regel volgen en 2 x 5 op de thans gelden de vergoedingen geven. Dan wordt het be drag 2640. Men spreekt van versoberen, doch deze voorstellen geven hiervan aller minst blijk. De voorzitter deelde mee dat de salarissen beneden de gewone norm lig gen. Het is te betreuren dat hierin niet eer der verbetering Is gebracht. Het voorstel van de heer Van der Geest om de salaris sen te verhogen tot 3000.verhoogd met 5% werd met 15 stemmen voor en 9 tegen (P. v. d. A. en R.K.) aanvaard. Er volgde nog een debat over de onhoud bare toestand in de Beetslaan te Hoofddorp. De heer v. d. Heuvel wenste direct maat regelen ter verbetering. Wethouder Beem zegde toe op de raads zitting welke in Juni gehouden zal worden met voorstellen ter tafel te komen. Op de Donderdag gebouden beurs te Hoofddorp waren de noteringen als volgt: tarwe 22.7524; gerst 3743; haver 38 44; rogge 3538; bruine bonen 4749; duivenbonen 3340; paardebonen 3539; groene erwten 3944; karwijzaad 160 175; blauwmaanzaad 170195. Oplopende markt, handel flauw. Gisterenavond heeft de directeur van de Avondnijverheidsschool te Hoofddorp aan de leerlingen die met goed gevolg de school hadden doorlopen de diploma's uitgereikt. Indien men alleen wil leren wat men be slist denkt nodig te hebben, is een mens arm, aldus de heer Den Hartog. Daarom verheugde het hem dat zovelen met goed gevolg deze avondschool hebben doorlopen. Vele leerlingen bezitten de gaven om het nog verder te brengen. De industrie heeft groot gebrek aan vakmensen. Voor drie jarige metaalbewerking werd het diploma uitgereikt aan: P. Boob, G. F. Bos. J. v. d. Burg, J. Eveleens, J. Geluk, C. Kolle. A. Koolhaas, J. G. van Leeuwen, R. H. Prins, A. F. Ringenaldus, G. Ritmeester, J. Ro- meijn. L. A. Schreurs, H. C. van Staveren, A. v. d. Steeg, G. Stolwijk, A. van Tilburg, G. Versteeg, J. W. Wakker, P. Wamsteker; voor 5 jarige metaalbewerking aan: N. Dekker, P. van Driel, J. van Gameren, G. Geerlings, H. Hogeveen, J. G. den Hollan der, B. M. Leijdekker, li. Persoon, M. J. Wiering. Voor drie-jarige Bouwkunde aan: J. S. Braak, J. J. Bijl, H. van Ginkel, G. van Luiing, J. van Luiing, P. P. van Luiing, G. Middelkoop, G. de Ruiter, A. Schouten, J. Stroomer, W. J. v. d. Velde, P. de Vries. Voor 5-jarige Bouwkunde aan: J. van An- del, P. Calvelage, J. van Es, N. Lindenburg. H. I. Piller. Namens het schoolbestuur werden de leerlingen geluk gewenst door de voorzitter de heer G. W. van Driel, die er tevens zijn voldoening over uitsprak dat de toeloop van leerlingen naar de school te Hoofddorp nog steeds groter wordt. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Rosalia Margaretha, d. van P. A. de Clippeieir en J. E. Mesman: Jan Hen drik, z. van K. Spaargaren en M. A. v. d. Meij: Hendrika, d. van U. Venema en J. T. v. d. Blom; Jacobus, z. van J. v. Braak en J. Cornelisse; Leonardus Johannes Laurentius Maria, z. van A. v. d. Lans en M. W. v. d. Lans: Dorothea Jacoba Maria Hendrica, d. van J. Clemens en H. J. Logger; Hendrik Jan, z. van J. Pik en M. J. v. d. Putten; Mi riam Clothilde, d. van J. J. Visser en B. P. Haaker; Albertus Franciscus, z. van A. J. Kahvij en H. M. Castelijn; Catharina Petro- nella. d. van S. Minnema en W. C. Claassen; Willem Martinus, z. van J. Hoekstra en M. G. Grauwelman; Johanna Cornelia, d. van H. C. Bakker en C-. Visbeen; Hendrikus Petrus, z. van J. M. Cappendijk en J. C. Doesburg; Mary Adriana Cornelia, d. van A. T. Groot en C. J. Luijkx. ONDERTROUWD: Alexander Schneider en Janna Elisabeth Wouterse: Dirk Koolhaas en Janna Hendrika Pols; Heiman Kerzaan en Adriana Pietemella Verbeek; Johannes Pie- ter Kamp en Wilhelmina Cornelia Dalemans; Hillebrand Bouterse en Maatje Versluis; Cornelis Hendrik van der Beek en Mathilda Bastiana Mans; Marinus Lecndert van Ast en Elizabeth Cardol; Franciscus van Vlim- meren en Maria Geefruida Spreeuw; Huber- tus Petrus Bouwmeester en Geertruida Anna Tulen; Willem Petrus Cornelis van der Laan en Geertruida Cornelis Alphonsa Maria Mee- kel; Albrecht Snijders en Emma Engeltje Visser. GETROUWD: Willebrordus Johannes Timmermans en Catharina Antonia Nooij; Jan Johannes Nobach en Pieternella Hille- gonda van Hooidonk: Petrus Weij en Johan na Maria Koole; Cornelis Vriesman en Annie Breedijk; Andreas Lodewijk Hoek en Marigje Nugteren. OVERLEDEN: Cornelis van der Sar, 69 j., e. van A. v, Huis; Gertrudes Muijres, 58 j„ e. van F. Lucke. Zonder enig bepaald doel liep hij naar binnen, kocht zijn kaartje van een juf frouw achter een loket, waar een onwaar schijnlijk fraai geüniformeerde man naast stond. En met een gezicht en houding, waarin de doelloosheid duidelijk te lezen was, slenterde hij het wassen-beeldenkabi net van Madame Tussaud binnen, waar elke vreemdeling, die Londen bezoekt, ver ondersteld wordt naar binnen te gaan. Het is eigenlijk zoiets als de Tower, Kew Gar dens, de Zoo, Westminster Abbey, Trafal gar Square en de Underground. Het is een van die dingen, die men om de een of an dere duistere reden „gezien moet hebben". Hij had het al gezien. Daar ging het hem nu met om. Maar waar komt men toe als men bijna één uur te vroeg is voor een af spraak, nog geen honderd meter van deze historische galerij? En vooral als het regent is Madame Tussaud's al bijna on vermijdelijk. Hij haatte de atmosfeer hier. De geest van opeengepropte geschiedenis, in de vorm van haar hoofdfiguren. Een ga lerij vol koningen en kóninginnen, waar van nog niet de helft enige werkelijke his torische betekenis heeft gehad. Maar ze hadden mooie kleren en nobele trekken. En de menigte kon er gezellig „oh" bij roepen; waarna de kinderen waarschijnlijk hun ouders aan de jas zouden trekken om nu eindelijk eens naar de Kamer der Ver schrikkingen te gaan. Want dat is toch het leukste van alles. Men moet er extra-toe- gang voor betalen. Zonder er bij te denken liep hij ook de trap af, die de bezoekers in dat oord der verschrikkingen brengt als hij tenminste eerst zijn sixpence heeft gestort. Er waren maar weinig mensen beneden. Terwijl hij afwezig naar het eerste tafereel stond te kijken, een griezelig diorama van middel eeuwse martelingen, verlieten nog een paar mensen de halfduistere kelder. Hij was er bijna alleen. Nu is het een onmiskenbaar feit dat een halfduistere kelder, die vol staat met allerlei martelwerktuigen en bloedverkillende taferelen en diorama's zelfs op de meest achteloze bezoeker, die alleen maar een uurtje wil doden, een on behagelijke indruk maakt. En wie in een dergelijke situatie over een rijke fantasie beschikt, krijgt het hoogst onplezierig. Zo 'ging het hem ook.Hij liep nog langs een paar andere diorama's, zonder er zich nog goed op te kunnen concentreren. Hij keek telkens achter zich, waar niemand was, liep dan eens naar een van de vele pilaren, die de kelder ondersteunen en keek daar achter. Hij voelde zich steeds minder thuis in deze atmosfeer, die er op uit is de mens in een spookachtige stemming te brengen. Dat wil zeggen: gezellig spook achtig. Maar als er niemand is wordt dat erg spookachtig. Boven aan de trap klonken steeds luide re voetstappen. Er kwam iemand naar be neden. Maar halverwege draaide deze per soon zich blijkbaar om. De voetstappen verdwenen. „Niet kinderachtig zijn", dacht hij krampachtig en liep verder naar een klein toneeltje, waar een paar wassen man nen bezig waren een wassen koningin te onthoofden. Een van de mannen had juist de bijl op het hoogste punt en de vrouwen- Het weifelend verloop van de aandelen markt zowel te New York als in Amster dam, is wel het beste bewijs van het feit dat er ten aanzien van de naaste ontwikke ling van de verhouding tussen geld en goe deren grote onzekerheid bestaat. Het ver schijnsel dat de groothandelsprijzen 'gedu rende de maand Maart in de Verenigde Staten nagenoeg geen wijziging hebben ondergaan en sinds de laatste dagen voor enkele goederen zelfs een prijsdaling is inge treden (katoen), doet de vraag opkomen of we soms aan het einde van de hausse op de goederenmarkt zijn gekomen en een economische terugslag moet worden ver wacht. Een feit is dat, wat de Verenigde Staten betreft, de voorraden bij de fabrikanten gedurende de laatste maanden sterk zijn toegenomen (in Februari met 500 millioen dollar) tot de respectabele hoogte van 36 milliard dollar en dat de verbruikers in hun kooplust terughoudender worden. Ook de zware belastingen, welke van de win sten zullen worden geheven leiden bij som migen tot de verwachting dat de bedrijven als gevolg van de defensie-orders wel grote winsten zullen maken, maar dat er per saldo minder voor de bedrijven en dus ook voor de aandeelhouders zal overblijven, zodat op die grond een verdere koersstij ging van de aandelenmarkt niet zou mogen worden verwacht. Dezelfde fiscale overwe ging ligt ten grondslag aan de opvatting dat men in de Verenigde Staten de verdere inflatie zal weten te bestrijden en er eerder reden is met de mogelijkheid van de defla tie rekening te houden. Vrees voor verdere inflatie, zo schrijft Walstreet Journal, zou alleen gerechtvaardigd zijn, indien de hoe veelheid geld, waarover verbruikers en zakenwereld beschikken, de waarde van goederen en diensten zou te boven gaan. Maar nu de warenhuizen uitpuilen van goederen en de kopers zich terugtrekken, kan van inflatie alleen op papier sprake zijn. Nu moet hierbij worden bedacht dat de gewijzigde mentaliteit van het Amerikaan se publiek ongetwijfeld ook verband houdt, althans heeft gehouden met de grotere kans op vrede in Korea, welke hier en daar kortgeleden werd gekoesterd en dat, wanneer blijkt dat daar vooreerst van vrede geen sprake is, ook de kooplust te rugkeert. Ook de mening over het tempo, waarin de defensie-opdrachten in de Ver enigde Staten moeten worden uitgevoerd, wordt door het verloop van de oorlog in Korea beheerst. Er moet voorts mee wor den gerekend dat de bewapeningsorders in de Verenigde Staten, evenals trouwens die in ons land, nog lang niet in volle omvang zijn verstrekt en zeker nog niet zijn betaald en dat dus ook de grotere geldcirculatie, welke daarvan het gevolg zal zijn, nog moet komen. Een en ander heeft een zodanige situatie geschapen dat er ten aanzien van de naaste ontwikkeling van de economie in de Ver enigde Staten onzekerheid bestaat en de een voor inflatie, de ander voor deflatie beducht is. Ten onzent is het feitelijk niet anders. De fluctuatie van het dollaragio op de Am sterdamse beurs is er een sprekend bewijs van dat men nu eens een verdere waarde vermindering van de gulden tegenover de dollar, dan weer het omgekeerde verwacht. Deze week is dat dollaragio, dat een paar weken geleden tot 6 a 8 percent was ge daald, weer boven 10 procent opgelopen, waarvan met name ook de Nederlandse dollarleningen hebben geprofiteerd. Bij velen bestaat de verwachting dat de Neder landse regering niet bij machte zal zijn de wedloop tussen lonen en prijzen te bedwin gen, dat een verdere prijsstijging niet is tegen te gaan en na verloop van betrekke lijk korte tijd weer een nieuwe loonronde aan de orde zal worden gesteld. Het staat wel vast dat de regering de grote gevaren figuur lag met ontblote hals op een blok. Of eigenlijk zat zij er geknield voor, met het hoofd op dat blok. Er stond een bid dende geestelijke op de achtergrond en een paar in het zwart geklede hofdames leken er tranen bij te storten. Alweer zo'n beeld om de fantasie in werking te stellen. Om zich te gaan voor stellen hoe men zich voelt als men zelf met het hoofd op zo'n blok zou liggen. Hij rilde even. Op dat ogenblik klonk een zacht gehijg achter hem. Met een schok draaide hij zich om. En even voelde hij zich weer zo kinder achtig, want het waren twee schooljonge tjes, die kennelijk zonder dat hij het ge merkt had op rubberschoenen de trap waren afgehold en nu uitblazend achter hem naar het zwaard stonden te kijken, waarmee een paar eeuwen geleden Crom well was onthoofd. Hij liep verder. Van boven klonk een zware mannenstem en schielijk draafden de jongetjes, die blijk baar aan de vaderlijke hoede waren ont snapt, de trap op. Hij was weer alleen. Hij keek op zijn horloge. Nog veertig minuten. Volhouden, dacht hij, gewoon doen of er niets aan de hand is. Waarom zou ik me door zo'n zorgvuldig berekend effect op de kop laten zitten? En manhaftig liep hij verder naar het volgende toneeltje, waar een paar kinderen door overmatig misda dig uitziende mannen in bed met kussens werden gestikt. Ook al zo iets vrolijks. Hij begon te hunkeren naar daglicht of dans muziek of het straatrumoer van de altijd drukke Baker Street buiten. Baker Street, waar Sherlock Holmes gewoond zou heb ben. Hij trachtte, terwijl hij verder liep, zich daarop te concentreren; maar alleen de meest griezelige passages uit de Sher lock Holmes-verhalen kwamen hem voor de geest. Met moeite trachtte hij zich iets vrolijks voor de geest te halen. De film, die hij vorige week had gezien, maar waarvan hij het verhaal niet meer wist. Het feestje, dat hij drie dagen geleden had gehad en dat hij eigenlijk niet leuk had gevonden. Maar nu hij er aan terug dacht leek alles samen te vloeien in de herinnering aan dat moment, toen John, die erg dronken was, bijna uit het raam was gevallen. Als de anderen hem niet hadden vastgegrepen, zou hij zeven verdiepingen naar beneden zijn gevallen. Hij huiverde en liep door. "De atmosfeer benauwde hem. Hij wurm de een vinger tussen zijn boord en zijn hals en deed zijn shawl wat losser om, maar daar lag de oorzaak niet. Aan de ene kant verachtte hij zichzelf, dat hij een dergelijke zelfkwelling nodig dacht te hebben om van zijn eigen moed overtuigd te zijn. Maar hij bleef. Hardnekkig en eigenwijs. In tweestrijd, maar hij bleef. Er hing een gordijn voor wat een inham in de muur leek te zijn. „Alleen voor per sonen boven de zestien jaar" stond er op een bordje naast. Hij schoof het gordijn opzij. Er achter stond een levensgroot ta fereel van een gekruisigd man, die volgens de voorstelling waarschijnlijk al enige tijd dood had moeten zijn. Hij keek er vol ont zetting naar. Wat zou mensen bewogen hebben dit zo natuurgetrouw na te maken en het dan voor andere mensen voor geld te kijk aan te bieden? De gekruisigde leek nog te leven voor hem. Hij was niet reli gieus en deze gekruisigde man, die tot in alle finesses van het lichaam, dat vele mar telingen heeft doorstaan, was nagemaakt, zou waarschijnlijk niet als Christus bedoeld zijn. Maar voor hem leek hij te leven. Hij zou niet verbaasd zijn geweest, als de man plotseling was gaan spreken of hem had aangekeken. Nu hing hij met het hoofd voorover op de borst. De plaatsen, waar de spijkers zijn lichaam hadden doorboord, waren omgeven met de dieprode kleur van geronnen bloed, waar vandaan kleine, dun ne spoortjes bloed over het wassen lichaam liepen. „Alleen voor personen boven de zestien jaar". Wie ouder was, moest hier wel tegen kunnen, had de directie zeker gedacht. Misschien had die directie wel met een zeker genoegen het beeld staan bekijken, Hij kon er haast niet toe komen het gor dijn dicht te schuiven om dit beeld voor zijn ogen weg te nemen. Een beeld, dat een fatale invloed had op die altijd leven dige verbeeldingskracht van hem. Hij gruwde en kreeg een vreemd gevoel in zijn maag. Een gevoel van angst en pure behoudzucht van eigen leven. Hij wist, da' dit belachelijk was en dat hij zich mid den in de grootste stad van de wereld bevond. Maar zijn maag leek zich met grote regelmaat om te keren in zijn lichaam. Het gezicht van de gekruisigde was erg bleek en de lendendoek, die hij om had, gescheurd. En overal over het lichaam zat bloed. De spijkers kwamen nog aan de achterkant van het half-ver- gane houten kruis uit. Plotseling werd het hem te machtig. Hij v/ist, dat hij bijna zou moeten overgeven. Met een ruk smeet hij het gordijn dicht. Het bordje rammelde. Hij rende door de vochtige, slecht-verlichte kelder en ging met Y.ier treden tegelijk de diep uitgesle ten trap op. Twee hoeken om, toen zag hij weer licht. Gewoon daglicht, dat nu het mooiste cadeau van zijn leven leek. Hij draafde door de zaal. Publiek en suppoos ten in de grote hal keken hem verbijsterd na. Hij zwaaide de brede deuren naar buiten open en stormde met achter zich wapperende jas de straat op. Even later was hij op de plaats, waar daarvan inziet en de recente verklaring kj-j afgesproken had. Vee] te vroeg, dacht Een middelzware Amerikaanse tank met soldaten der verbonden strijdkrachten trekt door het zwaargeteisterde Tsjoensjon in Korea. Een in het wit geklede Koreaanse burger tungeert als tolk. Tsjoensjon ligt juist ten Zuiden van de 38ste Breedtegraad. van dr. Drees, dat de regering geen deva luatie van de gulden wenst, wijst er ook wel op welke kant de regering uit wil. Het is echter de vraag of zij de gang van zaken in de hand heeft, hetgeen uiteraard voor een deel ook zal afhangen van de prijs ontwikkeling in het buitenland, zomede van de vraag of het Nederlandse bedrijfs leven zal kunnen blijven beschikken over de grondstoffen, welke zij voor de verho ging van de productie, mede in het belang van de defensie, nodig heeft. Wat voorlopig alleen zeker is, dat is de grote kapitaalsbehoefte bij overheid en be drijven, zomede de achteruitgang van de Nederlandse deviezenpositie. Dat de kapitaalnood in ons land groot is, treedt steeds helderder aan het licht. Men kan het zien aan de vele emissies van aandelen door de Nederlandse industrie en tevens aan de scherpe teruggang van de spaargelden en de uitgifte van een nieuwe 3 y. staatslening, welke deze week is af gekomen. Minister Lieftinck doet hiermee een nieuwe stap terug op de weg van de goedkoopgeld-politiek, welke meer en meer onbegaanbaar blijkt te zijn. Zijn rentegam ma is door de praktijk reeds lang doorbro ken, maar wordt nu ook door hemzelf los gelaten blijkens de leningsvoorwaarden van de nieuwe uitgifte, waarvan het echter nog zeer de vraag is of zij aantrekkelijk genoeg zullen zijn om particulier kapitaal naar de staatskas te voeren. hij. Maar zij stond er al. Zij leek niet vriendelijk gestemd. „Zo", zei zij, „drie kwartier te laat. En wat zie je bleek. Wat is er?" „Niets", zei hij. „Het spijt me, ik had de afspraak zeker verkeerd begrepen". Hij zuchtte en liep met haar mee. (Nadruk verboden) De afdeling Lisserbroek van de Alge mene Vereniging voor Bloembollencultuur kwam Donderdag in vergadering bijeen, waarin de beschrijvingsbrief van de alge mene vergadering op Maandag a.s. te Haarlem behandeld werd. Vooraf bracht de penningmeester de heer J. Tulen het jaarverslag uit. Er is een saldo van 56. De vei-gadering verenigde zich met de voorstellen van de algemene vergadering, behalve dat van de afdeling Overveen- Bloemendaal, inzake het wijzigen van het aanvangsuur. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. van der Veek herkozen. De heer Groen in 't Woud stelde bij de rondvraag voor de afdeling Lisse te laten deelnemen aan het bloemencorso. Het be stuur zal dit plan nader onderzoeken. BINNENLAND Dc De Ruytermedaille, die bij Koninklijk Besluit wordt uitgereikt aan hen die zich voor de koopvaardij bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt, is toegekend (in goud) aan mr. J. J. Oyevaar, directeur-generaal van Scheepvaart, en in zilver aan ir. P. van Overbeek, scheepsbouwkundig ingenieur bij de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, kapitein J. Smit uit Hoorn, gezagvoerder bij de N.V. Stoomvaartmij „Oostzee" en aan luitenant ter zee e'erste klasse der Koninklijke Marine- reserve, oud-stuurman ter koopvaardij J. H. van de Weyer. Het aantal geregistreerde radio-ont vangtoestellen in Nederland bedroeg op 1 April 1.527.597 tegen 1.512.480 op 1 Maart. Op 1 Maart waren er 482.188 aangeslotenen op het rijksradiodistributtenet tegen 484.006 op 1 Februari. Het onder Panamese vlag varende s.s. „Roma", in charter bij de Nederlandse rege ring, wordt Zondagavond laat in Rotterdam verwacht met Ambonezen en hun gezinnen. De ontscheping zal Maandagmorgen vroeg geschieden. Voor de Bredase politierechter heeft terecht gestaan een gewezen chauffeur van de Nederlandse ambassade te Brussel, die met de auto van de Nederlandse ambassa deur kant, horlogebandjes en nylonkousen naar Nederland smokkelde. De verdachte zei dat hij werkte in opdracht van iemand uit Amsterdam, die reeds tot zes maanden gevangenisstraf en f 1000 boete is veroor deeld. De chauffeur werd veroordeeld tot 10 weken gevangenisstraf. In de plaats van het onlangs opgeheven weekblad „Het Lichtspoor" zullen de militai ren een maandblad krijgen in navolging van het marine-maandblad „Alle Hens". Dit blad zal worden uitgegeven onder leiding van de directeur personeel der Koninklijke Land macht,'de heer J. H. Wieffering. Van 7 April tot 28 April zal het Neder landse stoomschip „Cumulus" dienst doen op het weerstation „J" in de Oceaan. Dit station ligt ongeveer zevenhonderd kilometer ten Westen van Ierland en twaalfhonderd kilo meter ten Zuiden van IJsland. De dienst der Zuiderzeewerken heeft te 's Gravenhage aanbesteed het aanbrengen van deklagen op wegen in de Noord-Oostpol der. Hoogste inschrijfster was de N.V. Aan nemingsbedrijf N. B. M. Zaandam te Zaan dam voor f568.000; laagste de N.V. v.h. ge broeders Hogenbirk te Laren voor f495.770, De Amsterdamse gemeenteraad heeft een voorstel tot heffing van vermakelijk heidsbelasting op rondvaarten door havens en grachten verworpen met 22 tegen 17 stemmen Het wrak van het beurtschip „Boorn- stroom", dat op Dinsdag 27 Maart op het IJsselmeer zonk, is Donderdag gelicht en naar Amsterdam gesleept. In de Noord-Westhoek van Friesland zijn duizenden kilo's uien in sloten en vaar ten geworpen. De opbrengst van de uien is te gering, ongeveer 3 a 4 cent per kilo. waar door zelfs de sorteerkosten niet betaald kunnen worden. In Berlikum worden de uien bij karren vol de sloten ingereden. In het vorige seizoen zijn er voor uien prijzen ge maakt van omstreeks f 0,50 per kg. HAARLEM EN OMGEVING Bij de Geref. Kerk (artikel 31 K. O.) te Haarlemmermeer-O.Z. is beroepen ds. G. Ph. Pieffers te Bussum. Ds. L. Floor Sr., Chr. Geref. predikant te Amsterdam-N. heeft het beroep naar Nieuw-Vennep aangenomen. De heer W. F. Happé, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Haarlem, zal op Woensdag 11 April geen spreekuur houden. De heer A. van Geluk, wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal, zal morgen, Zaterdag 7 April, geen spreek uur houden. Mr. J. C. C. W. Hyszeler, wethouder van Sociale Zaken der gemeente Bloemen daal, zal op Dinsdag 10 April geen spreekuur houden. Mej. M. G. Maas te Haarlem slaagde in Utrecht voor het candidaatsexamen dier geneeskunde. De bekende Nederlandse opticus gene raal L. E. W. van Albada uit Bloemendaal is uitgenodigd zitting te nemen in het ere- comité van de „Photokina"-wereldtentoon- stelling die van 2029 April in Keulen ge houden wordit. ADVERTENTIE In de jaarvergadering der afdeling Hil legom van Bloembollencultuur welke on der leiding stond van de waarnemend voor zitter de heer J. G. Stokman, werden de 1 overleden afdelingsleden P. Goemans,1 Joh. v. Til en Willem Murk herdacht. Bij de behandeling der ingekomen mede- delingen ontspon zich een discussie over j het buitenwaterpeil van Rijnland, waaruit i bleek dat men algemeen tevreden is over de wijze, waarop Rijnland ook in dit wel zeer natte jaargetijde het peil regelt. De behandeling van de beschrijvings brief verliep vrij vlot, hoewel bleek dat men het ook met de door het hoofdbe stuur voorgestelde wijziging van de reeds lang verouderde stemtabel nog niet eens is. In verhouding hebben de kleinere af delingen te veel in de melk te brokkelen en de meerderheid der stemmen in de al gemene vergadering, wat niet in evenre digheid staat tot hun contributie-afdracht.! Naar 'de vergadering van Maandag wer den afgevaardigd de heren Joh. Ruygrok en K. Velthuys, met de heren P. van Saase en Jac. v. Maris als secundi. Na afloop der vergadering sprak de heer J. Balkenende van de Rijkstuinbouwvoor- lichtingsdienst over de schuurbehandeling en de heer II .de Weyer te Beverwijk over het koelen van bloembollen. De voetbalvereniging Sizo (Zaterdagmid dagcompetitie) doet zoveel mogelijk alles zelf. Op een feestavond voor haar leden speelt de toneelcub van leden en thans is er ook al een klein orkestje en een zang koortje om voor de muzikale illustratie ta zorgen. De hoofdschotel op de feestavond in Flora was de klucht „Nicodemys en zijn Schaduw", waarin de hoofdrollen door de heren H. de Wagt en Th. Vledder alles zins verdienstelijk werden uitgebeeld. Be heer G. Kikkers was als de hypnotiseur van een beklemmende geheimzinnigheid. Van de dames moet in het bijzonder me juffrouw Elderbroek worden genoemd voor de wijze waarop zij haar rol ver vulde.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 12