I Bouw van een openbare lagere school nabij het Van Zeggelenplein LOCOMOTIEF Küppersbusch FRIS-KELLER&MACDONALD Uit voorraad te leveren, in alle maten: Turkije heeft eeo overvloed aan interessante bezienswaardigheden RIJWIELEN 9lën-Sèwice Crematie A. G. Boes Lezing over beroepskeuze SMIT VAN RIJSBERGEN M. A. W. Geselschap overleden Maar de vreemdeling zoekt er tevergeefs naar hotels Heemstede Laat Uw baby niet hobbelen! Aerdenhout Lezing over circusleven Sterfte aan kanker en hartziekten Vernieuwing aan de centrale verwarming Bloemendaal Bazar ten bate van Maranatha werd een groot succes VRIJDAG 6 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBL'AD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Bij de voortzetting van de behandeling brieven had spreker twaalf tot dertien van de gemeentebegroting 1951 (hoofd stukken onderwijs, kunsten en wetenschap pen) hebben nog enkele leden van de Haarlemse gemeenteraad het woord ge voerd bij de algemene beschouwingen, waarna wethouder Geluk (Arbeid) dank te voor de hulde aan het college gebracht over het beleid ten aanzien van het onder wijs. Na de bevrijding is er meer activiteit in het onderwijs gekomen. Hij bracht daar voor dank aan de' afdeling onderwijs en de leerkrachten. Er moet voor gezorgd wor den, dat er rustig gewerkt wordt. De heer Wensing gaf hij toe, dat bij cle keuze van het personeel gelet moet worden op de opvattingen der sollicitanten ten aanzien van het onderwijs. Onderwijzers moeten liefde hebben voor het vak, anders ontstaan er moeilijkheden. B. en W. hebben er steeds naar gestreefd de besten uit de sollicitan ten bij een vacature uit te kiezen. De schoolruimte is een moeilijk probleem. Bin nenkort verschijnt er een rapport over deze aangelegenheid. Op de kapitaaldienst zijn gelden geraamd voor de bouw van twee nieuwe scholen voor openbaar lager onder wijs. Eén er van zal verrijzen in de Am sterdamse buurt. De plaats, waar nu de Van Zeggelenschool staat, werd minder geschikt geacht. Een aantrekkelijker plaats' is in de omgeving van het Van Zeggelen- plein waar binnenkort huizen gebouwd zullen worden. Waar de tweede school komt is niet bekend. Gedacht is aan Haar lem-Zuid-West. Volgend jaar zullen alle klassen van de Christiaan Huygensschool voor het lager onderwijs gebruikt worden. Dan mogt het kleuteronderwijs elders on dergebracht worden. Voor dit onderwijs is een nieuw gebouw nodig. Er bestaat een plan, maar door een bouwverbod moeten eerst moeilijkheden worden overwonnen. De P. H. van der Leijschool zal uitgebreid kunnen worden, maar er moet een derde lagere school ten Noorden van de Jan Gijzenyaart gebouwd woi-den. Die zal ver moedelijk ten Westen van de Rijksstraat weg verrijzen. Wat het leerplan van het lager onderwijs betreft, zeide spreker, dat het personeel van enige vroegere opleidingsscholen evenals in het verleden, de leerlingen klaar stomen voor het middelbaar onderwijs. Het zal enige tijd duren voor dit veranderd is. Op dergelijke scholen wordt zodanig voor de middelbare scholen gewerkt, dat vele leer lingen niet mee kunnen, omdat zij in een te hoog tempo moeten werken. Daaruit spruit kinderleed voort. De verscheiden heid van aard en kinderen is groot; daar aan moet het onderwijs zich aanpassen. Spreker gaf toe, dat het geven van onder wijs op de Jan Ligthartschool veel van de leerkrachten vergt. Daarom wordt gepro beerd een of twee extra-leerkrachten aan deze school te benoemen; het rijk moet daaraan zijn medewerking verlenen. Spreker verklaarde zich bereid met de inspecteur van het lager onderwijs na te gaan, het aantal uren voor lichamelijke opvoeding uit te breiden. Aan sportvereni gingen kan eventueel gevraagd worden de terreinen 'beschikbaar te stellen. Gehoopt was, dat een gymnastiekzaal aan de Chris tiaan Huygensschool en Van der Leij school gebouwd zou kunnen worden. De aanvragen konden niet op tijd worden in gediend. Wat het gebouw van de R.K. Huishoud en Industrieschool betreft, zeide spreker dat het inderdaad in een ongunstige toe stand verkeert. Andere gebouwen in het centrum zijn er ook slecht aan toe. Het is echter te hopen, dat er spoedig een nieuw gebouw stand komt. Gemeentelijk inspecteur voor het onderwijs Mevrouw mr. Scheltem a-C onradi (V.V.D.) vroeg wanner de gemeentelijke inspecteur van het onderwijs wordt be noemd. De raad is overtuigd dat een in specteur nuttig werk te verrichten heeft. Wethouder Geluk deelde mee, dat Ge deputeerde Staten in het najaar 1950 hun goedkeuring hebben gehecht aan het be sluit een inspecteur aan te stellen. Daarna is een oproep geplaatst en vele sollicitaties kwamen binnen. Met het doorlezen van de ADVERTENTIE Sail Mori N.L.v.SCHAGEN Jr.-HAARLEM Gierstraat 42 - Tel. 17768 Het Hoogheemraadschap „Rijnland" Nu sedert het begin van dit jaar ook de gebouwde eigendommen in de lasten van het hoogheemraadschap Rijnland-worden aangeslagen, worden er, ter vertegenwoor diging van de belangen der eigenaren van die gebouwde eigendommen, tien nieuwe hoofdingelanden aangewezen, en wel dooi de gemeentebesturen binnen Rijnland. De hoofdingelanden nemen in het bestuur van Rijnland ongeveer de plaats in, die de raadsleden in de gemeenten hebben. Door het gemeentebestuur van Haarlem zijn aangewezen: Mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester en de heer A. J. M. Ange- nent, wethouder. Door .kleinere gemeenten zijn groepen ge vormd die onder meer -benoemd hebben de heren Mr. W. H. Vliegen, raadslid van Eloemendaal; C. van Beem, wethouder van Haarlemmermeer. De volledige „Verenigde Vergadering" van Rijnland bestaat nu uit: de dijkgraaf, zes hoogheemraden, 16 hoofdingelanden voor het ongebouwd eigendom en 10 hoofd ingelanden voor het gebouwd eigendom, samen 33 leden, de voorzitter inbegrepen. Waarschijnlijk op 25 April zal de Verenig de vergadering voor het eerst in de nieuwe samenstelling bijeen komen. uur nodig. Wanneer B. en W. iemand benoemen dan dragen zij een grote verantwoording. Met zorg dienen de sollicitaties nagegaan te worden. Naar aanleiding van enkele vragen over het nijverheidsonderwijs deelde wethouder Geluk mee, dat overwogen kén worden hiervoor propaganda te maken. Ongeorganiseerde jeugd De heer Van der Giessen (Arbeid) vroeg aandacht te besteden aan de ongeor ganiseerde jeugd. Een onderzoek zal spre ker op prijs stellen, als het met spoed geschiedt. De heer VanTurnhout (K.V.P.) was van mening, dat de overheid in deze aan gelegenheid een belangrijke taak heeft. Gelukkig bestaan er plannen een contact orgaan te vormen en spreker hoopte, dat het succes zal boeken. Voorts vroeg hij of het juist is, dat er plannen bestaan de school aan het Klein Heiligland, waar de Nederlandse Jeugd Gemeenschap gevestigd is, te verkopen. Subsidie voor „Comedia" Mr. Proper (Comm.) brak een lans voor het verlenen van een subsidie aan de toneelgroep „Comedia". De kosten voor de voorstellingen zijn hoog en de post- „salaris sen" is de laatste tijd gestegen. Daardoor komt de groep in moeilijkheden. Spreker zeide in „Het Parool" gelezen te hebben, dat bij B. en W. van Haarlem bericht was binnengekomen, dat de gemeente Utrecht niet bereid is aan het uitkeren van de extra-subsidie voor „Comedia" mee te werken. Wethouder Geluk deelde mee dat een dergelijk bericht bij het gemeentebestuur niet is binnengekomen. Hierna werd de vergadering verdaagd tot Vrijdagmiddag. ADVERTENTIE Vulpenhouder^ .- 'Reparatie# Zocherstraat 79 Telefoon 15129 Velen waren gisteren op Westerveld bij eengekomen, waar de crematie geschiedde van het stoffelijk overschot van de heer A. G. Boes, ouci-wethouder van onderwijs te Haarlem, Onder hen waren dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, commissaris der Koningin, mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem en president- regènt van het Sint Elisabeths Gasthuis, enige wethouders en leden van de gemeen teraad, mr, Th. A. Wesstra, gemeente secretaris, dr. W. B. Smit, directeur van de Geneeskundige dienst, de heer P. A. Hee- res, directeur-geneesheer van het Sint Elisabeths Gasthuis en de heer J. Ph. Joosten Hattink, chirurg. In de aula sDeelde de heer Piet Halsema op het orgel Chox-us of happy spirits van C. W. von Gluck, waarna de kist met het stoffelijk overschot daalde. Mevrouw J. C. Boes-Booden, schoondochter van de overledene, dankte voor de blijken van deelneming. ADVERTENTIE Wij ontvingen heden een nieuwe serie echte gasfornuizen in alle modellen ZIJLSTRAAT 56 TELEF. 11828 „Wat kan mijn kind worden?" Voor de afdeling Haarlem van de Ver eniging voor Paedagogiek hield de heer Ruaris uit Amsterdam Donderdagavond een voordracht over beroepskeuze, onder de titel „Wat kan mijn kind worden", in de Bilderdijkzaal van restaurant Brink- mann, die geheel met belangstellenden ge vuld was. Het aantal raadzeekenden zal nog toenemen, gezien de groei van onze bevol king. Spreker wees er op, dat cle steeds grotere specialisatie in de beroepen psycho logisch uiterst gevaarlijke gevolgen heeft. Hoe langer hoe minder krijgt de mens ge legenheid zich als mens ook enigszins te vormen in het beroep, waardoor hij het grote gevaar loopt „zijn aangezicht te ver liezen". Nu Nederland moet industriali seren wordt dit gevaar des te groter. Ener zijds vraagt dit gespecialiseerde arbeiders, anderzijds verhoogt het de behoefte aan versterking van het gevoelsleven van de in zijn werk ontmenselijkte mens. Het ge voel immers is superieur aan het verstand en het gevoelsleven van de mens is steeds al te kort gekomen, ook in ons te intellec tualistische onderwijs. Komend tot het sociale aspect van de be roepskeuze, wees spreker er op, dat de ouders hun kind moeten aanvaarden met zijn speciale aanleg en mogelijkheden en eventueel zonder valse schaamte een schijnbaar lager niveau of beroep voor hem toch geschikt moeten achten. Hij kan daar beter een der goedgeplaatsten zijn dan een onvolwaardige in een voor zijn structuur te veeleisende werkkring. In laatste instan tie gaat het om het mens-zijn van de mens. De heer Ruaris betoogde, dat de voort schrijdende ontwikkeling van de industrie het aantal mensen dat in een bepaald be roep werk kan vinden, eer doet afnemen dan vermeerderen. Juist de landbouw en vele industrieën kunnen het met steeds minder werkkrachten doen. Oplossing: emigratie, maar clan practisch voorbereid. Handel, de meer persoonlijke ambachten en het onderwijs zullen meer personen een be staan kunnen geven. Men bedenke, dat hooggekwalificeerde beroepen als van tech nisch leider in de industrieën, arts, eco- ADVERTENTIE Blauw kamgaren uniformen (twee-delig) 168. Blauw gabardine regenjassen voor de koopvaardij, twee-rij model met ceintuur 162.50 Khaki service-dresses (whipcord) 215. Alle uniformpetten, emblemen, galons, borduursels en knopen voor Land-, Zee- en Luchtmacht en voor de Koopvaardij. Lange en korte k'naki pantalons, khaki en zwarte dassen, witte en khaki popeline shirts, khaki en witte sportkousen (voor de tropen). Alle onderscheidingen voor militair en civiel, enz. Zijlstraat 71 Uniform-specialisten Telef. 16965 noom, jurist en dergelijke tezamen slechts een klein percentage uitmaken van het geheel der bevolking en ook werkelijk hoge eisen stellen aan cle er naar dingeliden. Deze kunnen op de leeftijd van 17 of 18 jaar met behoorlijke zekerheid worden onderzocht, al kunnen de psychologen aan het einde van cle lagere-schoolperiode ook wel reecis bepaalde belangrijke aanwij zingen geven, zij het dan beperkt tot de intelligentie en de grove trekken dei- karakterstructuur. „Het Witte Kruis" te Spaarndam Dezer dagen deelden wij een en ander mee uit de geschiedenis van de afdeling Haarlem van „Het Witte Kruis" naar aanleiding van het jubileum dat in Mei gevierd zal worden. Daarbij is meegedeeld dat na de annexatie de afdeling Spaarndam in de Haarlemse afdeling is opgenomen. Spaarndam is echter een zelfstandige afdeling gebleven en ver richt thans bijna zestig jaar haar werk. In de ouderdom van 66 jaar is onverwacht overleden de heer M. A. W. Geselschap, gepensionneerd hypotheekbewaarder te Haarlem. Van 1942 tot Mei 1950 heeft hij deze functie waargenomen. De heer Geselschap was in 1909 in dienst van het rijk getreden en is vroeger inspeel eur der registratie en domeinen in Middelbeurg en Leiden ge weest. Zijn verdiensten zijn erkend door de be noeming tot officier in de orde van Oranje Nassau. ADVERTENTIE De Turkse regering is zich duidelijk gaan realiseren, dat haar land de vreemdeling- met-vacantie voldoende schoons te bieden h èeft om een intensivering van het toeristen verkeer te rechtvaardigen. De twee hoofdzakelijke factoren voor de „import" van buitenlanders zijn er ruimschoots aanwezig: een grote rijkdom aan historische monu menten enerzijds en een ruime sortering van hedendaags vermaak anderzijds. Wan neer de geachte vreemdeling na zijn zwerftochten doof de ruines van Troje al te zeer onder de indruk van de vergankelijkheid is gekomen, dan kan hij zonder bezwaar heul zoeken in de nachtclubs en bioscopen en zo ook dat vervelend mocht worden, moet hij maar wat gaan varen op de Bosporus of gaan skiën op de hellingen van net Anatolisch gebergte. De Turkse autoriteiten hebben zich voor genomen, om hun land dit jaar stevig in de aandacht van het buitenland aan te bevelen, tegelijk hopend, dat er ook weer niet al te veel toeristen gehoor zullen geven, want.... er is een schrijnend te kort aan hötel-accomodatie en de verbin dingen tussen de plaatsen, die brandpun ten van toerisme zouden moeten worden, zijn nog zeer gebrekkig. Istanboel bijvoor beeld telt slechts drie hotels, die door Ame rikaanse of Europese bezoekers waardig zouden kunnen worden gekeurd voor hun logies. Zij staan bij de regering als eerste klas gelegenheden aangeschreven, maar het is zeker, dat zij in Amerika, Engeland en Frankrijk nog niet eens bij deze groep zouden worden gerangschikt, hoe geriefe lijk en efficiënt deze hotels ook zijn inge richt. Zij hebben samen 290 kamers en dit aantal wordt dit jaar tot 332 uitgebreid door de verbouwing van één uit dit drie tal. Als over twee jaar het derde eeuw feest van de verovering van Constanti- nopel door de Turken zal worden gevierd hoopt de regering nog driehonderd kamers in de hoofdstad beschikbaar te hebben. Zij beeft een firma uit Amerika laten komen om een hotel op te trekken, dat dit aantal kamers bevatten moet. Dit zal dan tevens het beste en grootste hotel van het hele Nabije Oosten dienen te zijn. Er is overi gens nog geen steen van gelegd. Het pro ject wordt nog bestudeerd door de archi tecten en zal, naar zelfs van hogerhand toegegeven wordt, moeilijk reeds in 1953 voltooid kunnen zijn. En toch kan men de bezoeker van Tur kije nu eenmaal niet onder de blote Turkse hemel laten slapen, al is deze nog zo schoon. Er moet voor 1953 iets aan gedaan wor den, want een land, dat zich wel in staat ge toond heeft, Constantinopel te veroveren en de wereld drie eeuwen later geen ge legenheid kan geven om zich hierover te komen verbazen, doet beter, de herdenking van dit feit maar privé te houden. Marshall- (te) -hulp De overheid heeft om de bouw van meer hotels aan te moedigen een fonds van 50.000.000 Turkse ponden gesticht, waaruit credieten kunnen worden verleend, die de helft van de bouwkosten overlappen. Dit fonds is voor een deel gevormd met Mar shall-gelden. Ook de bouw van eetgelegen- heden en casino's en de stichting van aan trekkelijke badplaatsen komen voor derge lijke credieten in aanmerking. Al die toeris tische verblijf s- en ontspanningsoorden zullen de eerste tien jaar van alle belas tingplicht ontslagen zijn en op hetgeen zij voor hun inventaris moeten importeren zullen geen invoerrechten worden geheven. Hoewel het gebrek aan goede hotels een zware handicap is voor het vreemdelingen verkeer is bijvoorbeeld een stad als Istan bul voor de herberging van haar gasten niet uitsluitend op haar drie hotels aange wezen. Het wordt niet alleen begrensd door door de Zee van Marmora en de Bosporus maar bovendien drijft de prachtige „Gou den Hoorn" als het ware een wig in de stad, die erdoor in twee stukken wordt gespleten. Daardoor kunnen toeristen, die per schip komen eenvoudig aan boord blij ven eten en slapen terwijl toch alle punten van de stad van de moskee van Moham med de Tweede-de Veroveraar tot het Park van de Grote Heer binnen hun bereik liggen. Doch hotelruimte is niet het enige, waar het Turkije aan schort. Ook de verbin dingswegen tussen de belangrijkst geachte attracties voor toeristen zijn nog zeer ge brekkig, voorzover ze dan bestaan. Hier is echter al een duidelijke ontwikkeling ten goede aan de gang, die en dat klinkt wat paradoxaal voor het Westen bespoedigd wordt door de defensieve voorbereidingen, welke in dit land met hulp van Amerika worden getroffen. In de herfst van 1950 is Turkije met krachtige Amerikaanse hulp reeds aan de uitvoering van een uitge breid wegenbouwprogramma begonnen. Wanneer dit wijde verkeersnet, dat de voornaamste punten van het land verbindt, in 1952 is voltooid, zaLhet een totale lengte van 23.000 kilometer hebben. Inmiddels is enige tijd geleden voor sommige routes een bespoediging van dit werk gelast met het oog op de verslechterende wereldsituatie; voor welke wegen dit gold blijft echter strikt geheim natuurlijk ook vanwege de genoemde situatie. Trekpleisters In ieder geval zullen de vele ponden en dollars, die in wegen- en hotelplannen worden gestopt, naar de regering vertrouwt, zeker geen weggegooid geld blijken te zijn. Want de schatten van het verleden liggen in Turkije hoger opgetast dan in bijna elk ander land. Een opsomming van aile his torische monumenten zou een boekdeel vullen, maar de grootste van alle is onbe twist de Santa Sophia Kathedraal in Istan boel, die al eens is getypeerd als „het grootste monument niet slechts van de Byzantijnse maar van de gehele Christe lijke cultuur". De vele koepels en minaretten, waarvan de fijne contouren zich boven het drukke verkeer op de „Gouden Hoorn" verheffen, vertegenwoordigen de distinctie van de Christelijke en van de Islamietische bouw kunst, bijvoorbeeld de moskeeën van Su- leiymaniye, Beyazit, Sultan Valide en vele andere. Byzantijnse kunst is een aanzien lijk hoofdstuk in de geschiedenis van Istanboel maar Ottomaanse kunst even eens. Ook elders in het land zijn vele beziens waardigheden te vinden: de i-uïnes van Troje, Tarsus, de geboorteplaats van Pau- lus, de vergaderplaats waar de Christelijke kerken de „Geloofsbelijdenis van Nicea" opstelden, de fantastische rotskapellen en -kloosters van Cappadocië, de klassieke kentekenen, die Efeze en Pergamon nog j rijk zijn, enzovoort. De toerist, die oververzadigd is door hetgeen hem uit de volle tuil der geschiedenis van Klein Azië ten toon is -spreid kan zoals gezegd weer tot zich zelf komen op de Bosporus, die zich uitstekend leent voor de zwem- en de zeilsport of (in de winter) op de besneeuwde hellingen van het Ana tolisch gebergte waar het zeer plezierig skiën is. De bioscopen in de grote steden vertonen de nieuwste Amerikaanse en Europese films en de nachtclubs zijn tot diep in de morgenstond geopend. Souvenir-jagers vinden de jachtvelden van hun leven in de oude Turkse wijk van Istanboel. Hun meest begerenswaardige buit wordt gevormd door de tapijtjes, die Turkije een wereldnaam geven. De tourist mag er twee zonder enige belasting uit voeren, welke de maat of de waarde van deze tapijtjes ook is. Ze variëren in prijs naar de mate van het vakmanschap dat hiervoor „op het tapijt" moest komen. Maar voor honderd Turkse ponden krijgt men een kleedje om zó op weg te vliegen indien dit een duidelijke kwalificatie is. Even gecharmeerd zal de vreemdeling het heldergekleurde aardewerk van Kuta- hiya door zijn handen doen gaan, de fraaie geborduurde handdoeken of de „snoezige" muiltjes, waar zijn reisgezellin hem onge twijfeld attent op maakt. De rekening Een kamer in een van de „betere" hotels van Istanboel kost als regel zeven Turkse ponden per persoon per dag en tien als er ook een privé-badkamer bij inbegrepen is. Een ontbijt in zo'n hotel komt op onge veer anderhalf pond per persoon en een lunch of een diner op drie ponden; tien procent voor de bediening plus een kleine fooi. De toerist moet, wanneer hij het land binnenkomt, zijn valuta aan de douane openbaren. Hij mag Turkije niet met meer geld verlaten, dat hij bij zich droeg toen hij binnenkwam. Daar mogen ook hoog stens maar honderd Turkse ponden tussen zitten. Alle bezoekers moeten een visum van het Turkse consulaat hebben behalve wanneer zij het land slechts een paar dagen aandoen, deel uitmakend van een reisge zelschap. Melksanering In de Donderdag gehouden vergadering van de vertrouwenscommissie voor de melksanering te Heemstede zijn bespre kingen gevoerd over verzoeken een andere bezorger aan te stellen. Uit mededelingen van de vertegenwoordigers van de melk handel bleek, dat enkele klachten op be vredigende wijze zijn opgelost. Voorts is gebleken, dat het publiek vertrouwen stelt in de vertrouwenscommissie. Deze com missie zal in de bres blijven staan voor gerechtvaardigde wensen. ADVERTENTIE Zorg er voor, dat Uw baby een heerlijk ritje kan maken, als U met Uw kindje gaat wandelen: In een wagen van Schous voelt hij zich thuis en is hij volkomen op zijn gemak. SCHOUS sinds 1876 hèt adres in Haarlem voor van Delft's kinderwagens. OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 5 April 1951 GEHUWD: 5 April, T. Smeding en A. A. van Hamburg; T. Gaartman en W. van Dru- nen; J. Mastenbroek en J. C. Erdtsieck. BEVALLEN van een zoon: 4 April, J. C. E. van den BosHoefsmit; 5 April, G. E. Berkhoutden Braber; B. J. van Esvan Rijn; M. R. van SchaikKestens. BEVALLEN van een dochter: 2 April, H. KorthuisBx-ink; 3 April, W. L. C. M. Wil- mering—Küppers; 4 April, A. de Schipper— van de Beek; A. Oostexding—Eerhart; J. C. VoorenTuin; L. M. A. Braspenning; M. J. Boehmer—Baij; 5 April, C. W. Besselin-k— Meuring. OVERLEDEN: 3 April, A. F. A. Witte- vronghel, 78 j„ Ramplaan; M. E. van der Boon, 58 j.. Westerhoutpark; L. T. Wijnands, 28 d., Kaïxxperlaan; 4 April, K. Kutirin, 63 j.. Jansstraat; M. van Wijk, 29 j., Gijsbrecht van Aemstelstraat J. G. Kuntze, 69" j., Dr. Leijdsstraat. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE ONDERTROUWD: J. Mohr en E. M. Tur kenburg; H. van Kuijk en C. J. Backer; H. A. M. Nedcrveen en J. M. Wesselingh; W. M. van der Prijt en M. J. A. van der Veldt. GETROUWD: W. Kolk en A. van der Veer; W. J. A. van Lieshout en L. A, Medenblik; Th. H. M. Bosse en M. J. Patemostre; J. B. van den Dries en A. Th. M. Booms; L. N. S. Paauw en J. M. van Eijck: J. W. van Helden en W. J. Pollé; P. Beekelaar en F. Niezen. GEBOREN: Jeltje, d. van P. H. Th. Gor dijn en P. Eisenga; Hendrika Maria, d. van W. E. A. Prins en M. A. Delis; Lydia An toinette Agatha, d. van H. E. F. Savelkoul en A D. M. Lijnkamp; Johanna Maria Hila- ria, d. van J. van Rijt en F. A. L. Jonck- bloedt; Alagonda Elizabeth, d. van A. Laarman en N. C. de Boer; Johannes Jacobus en Cornelis Willem, zoons van L. Krol en B. H. Schauikes; Hendi'ikus Anto- nius, z. van H. M. Verdonkschot en E. H. M. van Wordragen. OVERLEDEN: H. T. Verdoorn—.Groenen dijk, 75 i Sedert de oorlog zijn de tinprijzénmede als gevolg van de guerilla op Malakka, zeer sterk gestegen. De gemiddelde marktprijs bedraagt nu ongeveer 13000 gulden per ton. Een arbeider van de tinsmelterij op het eiland Brani bij Singapore aan het werk temidden van een stapeltje tinschuitjes Op de laatste bijeenkomst in het win terseizoen 1950/51 van Buurtbelang Aer- denhout-Bentveld sprak Dondei'dagavond in hotel „Boekenrode" de heer J. van Doveren uit Amsterdam over circusleven. De ervaring heeft geleerd, zo zeide spre ker, dat zolang er kinderen zijn van 490 jaar, het circus zijn bestaansrecht heeft. Dezer' dagen gaan de circussen weer op tournée en doen in de komende maanden veertig tot vijftig steden van ons land aan. Het circus Strassburger zal dit jaar voor het eerst na 21 jaar weer een waterballet brengen, na het succes dat een dergelijk nummer verleden jaar in Am sterdam oogstte. Het idee van een water ballet dateert uit 1880, al geschiedde het toexx op wel zeer primitieve wijze. In ieder circus vindt men ook een aantal kleinere dieren als eenden, konijnen en dergelijke. Hun aanwezigheid spruit voort uit een* bij circusmensen aanwezig bijgeloof, dat de kleine dieren eventuele ziekten naar zich toe trekken en de grotere diersoorten daar door voor ziekten sparen. De heer Van Doveren besprak verder nog de kameraadschappelijke wijze, waar op de circusmensen met elkaar omgaan, hetgeen voor een goede discipline nood zakelijk is. Behalve de verschillende nog bestaande circussen en die van voorheen, belichtte spreker uitvoerig de figuur van Sarrasani, een der groten onder de vroe gere circusmensen. Wanneer men eenmaal één paar schoe- nexx als circus-employé heeft versleten, dan staat het volgens de heer Van Dove ren vast, dat men zich uit dit leven niet meer los kan maken. Spreker deelde voorts ïxxede, dat de club van circusvrien den in Nederland ongeveer 500 leden telt. Per 1000 sterfgevallen zijn er 150 aan kanker en 175 aan hartziekten In „de Verzekeringsbode", het orgaan van de Ned. vereniging ter bevordering van het Levensverzekex-ingswezen, geeft sterfte cijfers over kanker en hartziekten in Ne derland. Daaruit blijkt dat aanvankelijk (vóór 1932) het aantal stex-ftegevallen aan kanker hoger was dan dat aan hartziekten, maar daarna is het juist andersom. In de periode 1920—1924 waren er op de 1000 sterfgevallen 91 aan hai'tziekten en 105 aan kanker. Voor de periode 1945 1949 zijn de cijfers evenwel: hartziekten 175 en kanker 150. De beide groepen zijn dus in die tijd zeer sterk toegenomen, maar die aan kan ker het meest. Aan hartziekten stierven er in 1949 250 mensen tegen 100 in 19201924. Per 1000 inwoners waren de cijfers: in 19201924 9.8 en in 1949 17.3. Een toeneming dus van 76.5 Opmerkelijk is dat de cijfers over de provincies nog al uiteenlopen. Over de periode 19451949 waren onder de 1000 sterfgevallen de volgende aantallen voor kanker en hartziekten: kanker hartziekten Groningen 155 178 Friesland 162 187 Drente 144 154 Ovex-ijsel 144 170 Gelderland 123 169 Utrecht136 166 Noordholland 155 175 Zuidholland142 168 Zeeland178 176 Noord-Brabant 136 155 Limburg 123 161 Over de toeneming van het aantal sterf gevallen aan hartziekten wordt opgemerkt: De eisen, welke de oorlogsjaren en de na-oorlogse jaren aan de ménsen stellen, zijn zeer groot en een toenemend aantal hunner betaalt de inspanning van hard en zeer hard werken of van allerlei rampen met een ernstige hartziekte en de dood. Vooral het jaargemiddelde van 1947 17.32 per 10.000 inwoners is zeer hoog. Per 1000 sterfgevallen overleden in dat jaar niet minder dan 213 mannen en vrou wen aan een hartkwaal. Als regel is, behoudens hier en daar af wijkingen, evenals bij de kankei-, de sterfte aan hartziekten onder de vrouwen gemid deld hoger dan bij de mannen het geval is. Na 1940 echter is hierin een verandering ingetreden. De toeneming van sterfte aan hartziek ten is het sterkst geweest in Utrecht, Lim burg, Overijsel en Drente. Een beslissing in verband met de huurverhoging In het tijdschrift Económisch - Statisti sche Berichten wordt door de heer C. Küp pers te Rotterdam een artikel geschreven over de huurverhoging, waax-bij hij in het bijzonder aandacht wijdt aan de financiële kant van de vernieuwingen aan centrale verwarmingen. Artikel 11 van het „Besluit bijzondei-e huurprijzen" bepaalt, dat, indien op of na 1 Januari 1951 een vernieuwing van de centrale voorzieningen van gebouwd on roerend goed tot stand is gekomen, de huurprijs kan worden verhoogd met een door de Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting vast te stellen percentage van een door dezelfde Minister vast te stel len gedeelte der kosten van deze vernieu wingen, voor zover deze kosten het rede lijke en gebruikelijke niet overschrijden en voor zover zij voor rekening van de ver huurder komen. Onder centrale voorzie ningen worden o.a. verstaan centrale ver- wai-mingsinstallaties, liftinstallaties, warm waterinstallaties en koelinstallaties. In het besluit van 2 Februari 1951 nu wordt o.a. bepaald, dat voor het vernieu wen van een centrale verwarmingsingtal- latie de huurprijs mag worden verhoogd met 7,358 pet 's jaai-s van de gemaakte kos ten, met dien verstande, dat dit percentage mag worden berekend over een zesde ge deelte van deze kosten. Om een voorbeeld te noemen: een verhuux-der, die in een ver huurde woning een nieuwe centrale ver warmingsketel laat plaatsen en daarvoor 600 betaalt, zou de huur mogen verhogen met 7,358 pet van 100 is 7.36 per jaar. De schrijver wijst er op dat die 7.358 overeenkomt met een 4°/o twintigjarige annuïteit en dat het zesde gedeelte wel het verschil zal zijn tussen de algemene prijs stijging van de onderhoudskosten van de verwarmingsinstallaties. In de praktijk komt het er echter op neer dat de ver huurder in één keer 600 moet neex*tellen en dat de huurder een bedrag van 7.36 per jaar boven zijn huur moet betalen. Die bijdrage van de huurder vindt de schrijver laag, hij noemt het dan ook „een luttel be drag". De ervaring is bovendien dat de ketels in middenstandswoningen zeker geen 20 jaar meegaan, want de levensduur dezer ketels ligt tussen 10 en 15 jaar. In de drie dagen dat in het Jeugdhuis te Bloemendaal de bazar ten behoeve van „Maranatha" werd gehouden, hebben enige duizenden ingezetenen hiervoor een grote animo getoond en er daax-bij voor gezorgd, dat het gestelde doel van enige duizenden guldens vrijwel bereikt is. Toen dr. J .H. Stelma Donderdagavond tegen half twaalf de bazar sloot, getuigde hij van grote dankbaarheid voor al het werk dooi de comité-leden verzet en voor de koop lust van de bezoekers, die tot het slagen hadden meegewerkt.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 15