OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Noodoplossing voor landen die het zwaarst getroffen waren Sterke druk op Truman om tegen MacArthur op te treden Politie ondernam landelijke actie tegen voetbalpool -ondernemingen Weerbericht De O.E.E.S. zal regelingen op korte termijn vaststellen Israel dient klacht in bij de Veiligheidsraad Radio-Peking meldt: „Bommen op Mandsjoerije" Nieuwe grote wapen vondst in Italië Engelse campagne tegen de loslippige opperbevelhebber wordt heviger Plan-Schuman stapje nader tot verwezenlijking „Eén nul" probeert exploitatie in andere vorm voort te zetten Onrust in Albanië Panamees schip in Rotterdam aan de ketting gelegd Het woord is aan Tito vraagt wapens Joegoslavië protesteert Teheran wacht af Vijandelijke aanvallen in Korea Landing aan de Noord-Koreaanse kust Prins Bernhard hersteld van een lichte bronchitis HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 22 9 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Socndaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 9 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 82 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post ƒ5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Uitvoer naar Duitsland kan worden hervat PARIJS (Reuter en UnitecI Press) Doordat de Organisatie voor Europese Economi sche Samenwerking in haar vergaderingen van Vrijdag en Zaterdag te Parijs een voor lopige regeling heeft weten te bereiken om de Duitse betalingsmoeilijkheden te omzei len, kan de uitvoer van aan bederf onderhevige goederen uit Nederland en andere landen naar Wcst-Duitsland reeds een van de komende dagen worden hervat. De minis ters van 18 landen troffen een regeling van maand tot maand, waardoor onmiddellijk voor 30 millioen dollar aan invoervergunningen beschikbaar kwamen ten behoeve van de door de stopzetting het zwaarst getroffen landen. Voor Nederland kwam op die wijze 1.000.000 dollar voor de eerste twee weken beschikbaar. Over een maand zal de O.E.F.S. opnieuw vergaderen voor besprekingen van de regeling voor Mei. Tevens is bereikt dat de landen, die niet direct van de Duitse betalingsmoeilijkheden te lijden hebben, een nader te bepalen deel van de voor Duitsland bestemde goederen zullen afnemen, zij het tegen "voor de exporterende landen ongunstiger condities. „Ik heb de indruk dat wij er wel in zullen slagen van maand tot maand Nederland door' de ergste moeilijkheden heen te sle pen. Het grootste gevaar lijkt mij voor het moment in elk geval geweken". Dat is kort samengevat de inhoud der verkla ringen, die minister Stikker Zaterdagavond deed na afloop van de persconferentie in het Chateau de la Muette. De besprekingen van de O.E.E.S., clie als gewoonlijk onder leiding stonden van .minister Stikker en waarbij prof. Van den Brink de Nederlandse belangen ver dedigde hebben twee dagen geduurd en voor ons land, naar het lijkt, enige niet onbelangrijke resultaten opgeleverd. Zo staat, ook op economisch plan, het Duitse probleem thans dus weer in het middelpunt van de algemene zorgen. De vergadering heeft de Duitsers vrij duide lijk aan het verstand gebracht .dat zij in het vervolg er goed aan zullen doen de tering meer naar de nering te zetten. Men heeft bovendien een commissie van drie onafhankelijke experts benoemd, welke speciaal voor de naleving der O.E.E.S.-aan bevelingen zal hebben te waken. Belangrijk is voorts vooral dat landen als Engeland en Frankrijk, die niet direct van het Duitse deficit te lijden hebben, aan Stikkers oproep gehoor gaven en zich bereid betoonden, terwille van het alge meen Europees belang, zekere nationale offers te brengen. De raad van ministers van de O.E.E.S. keurde de volgende voorstellen goed ten aanzien van die landen, (Denemarken, Griekenland, IJsland, Noorwegen, Neder land en Turkije), die ernstig getroffen wor den door een vermindering van hun export naar West-Duitsland. Deze landen zullen voorrang krijgen voor handel en betalingen met West- Duitsland. De landen, die zeer grote creditsaldi hebben in het kader van de Europese be- talings-'unie, 'zullen voor zover mogelijk De nieuwe Britse minister van Financiën Hugh Gaitskell bij de voorbereiding van zijn met spanning verwachte begroting, die hij morgen in het Lagerhuis zal voorlezen. Voor de minister het befaamde budget koffertje. NEW YORK, (Reuter). De Israëli sche ambassadeur in de Verenigde Staten, Eban, heeft Zaterdag een telegram gezon den aan de voorzitter van de Veiligheids raad. Het telegram bevat drie klachten, waarin wordt beweerd, dat Syrië de wa penstilstandsovereenkomst tussen Syrië en Israel heeft geschonden. Volgens het telegram bestonden de schen dingen uit: het vuren op burgerarbeiders in de gedemilitairiseerde zone op Israëlisch gebied bij Banat Jakoeb op 15 Maart en tussen 25 en 28 Maart 1951; het binnen trekken van Syrische strijdkrachten van de gedemilitairiseerde zone op Israëlisch gebied tussen El Hamma en Khirbeth op 3 April 1951 en de actie van de Syrische strijdkrachten, die het vuur openden op Israëlische politiemannen bij El Hamma op Israëlisch gebied op 4 April 1951, waar bij zeven politiemannen werden gedood en drie gewond. Zaterdag werd te Tel Aviv vernomen dat de Israëlische regering de bij haar geaccrediteerde gezanten van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten heeft medegedeeld dat zij hoopt op een spoedige en vreedzame oplossing van het conflict met Syrië. Van officiële zijde is medegedeeld dat alles rustig is in de gedemilitairiseerde zóne op Israëlisch gebied, waar het inci dent heeft plaats gevonden. Waarnemers zijn van mening dat het geschil tussen Israel en Syrië verder te Lake Success zal worden behandeld. Een woordvoerder van het Israëlische leger heeft Zondag verklaard, dat Israel bereid is aan een bijeenkomst van de ge mengde wapenstilstandscommissie met Sy rische afgevaardigden deel te nemen, ech ter alleen om vraagstukken te bespreken binnen de competentie yan de commissie. die goederen kopen, die normaal door West- Duitsland zouden zijn afgenomen. Aan West-Duitsland zal worden toege staan voor April tot een bedrag van 30 millioen dollar aan invoervergunningen te verlenen en daarvoor zal voorrang worden gegeven aan die landen, die normaal een zeer groot handelsverkeer met West-Duits land hebben. Aan West-Duitsland zal voor de periode van 1 Juni tot 15 September worden toe gestaan het totaal der invoervergunningen vast te stellen op 350 millioen dollars tegen 550 millioen dollars in dezelfde periode van het vorige jaar. HONGKONG, (Reuter). Radio-Peking heeft Zondag beweerd, dat Amerikaanse vliegtuigen gedurende de laatste dagen veelvuldig Mandsjoerije zijn binnengevlo gen en Chinese dorpen hebben gebombar deerd. Volgens deze uitzending van radio-Peking namen meer dan 100 vliegtuigen deel aan 28 vluchten en leden de dorpelingen „aan zienlijke verliezen". De radio zei dat dit een nieuw bewijs was van de bedoeling der „Amerikaanse aggressors" om de Koreaanse oorlog tot China uit te breiden. De regering van India heeft de Ameri kaanse regering gevraagd of generaal Mac Arthur volmacht heeft gekregen „onder bepaalde omstandigheden" Chinese bases in Mandsjoerije te doen bombarderen. Ook zijn inlichtingen verzocht over de verkla ring van de voorzitter van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden Rayburn in het Huis, volgens welke er in Mandsjoerije communistische strijdkrachten zouden worden samengetrokken, die niet geheel uit Chinezen zouden bestaan. MILAAN (Reuter) In de banden fabriek van „Pirelli" te Milaan is in de nacht van Zondag op Maandag een hoe veelheid springstoffen gevonden „voldoen de om een stad op te blazen". Dit is de grootste tot dusverre in Italië aangetroffen voorraad van verborgen wapens. De Ita liaanse politie zet haar onderzoek naar verborgen wapens in de voornaamste Italiaanse fabrieken voort. WASHINGTON (United Press). Steeds sterker wordt de druk op president Tru man om krachtig stelling te nemen tegen generaal MacArthurs in het openbaar ge uite klachten over ue Korea-politiek van de UNO. Voorts bestaat er kans dat invloedrijke republikeinse senatoren, die de regering er van betichten een onjuiste Korea-politiek te voeren, resoluties zullen indienen die be ogen MacArthur te verzoeken zich tegen over het Congres te verantwoorden. Volgens gezaghebbende kringen hebben de meningsverschillen tussen MacArthur en Washington een verkoelende uitwerking op de andere landen die in Korea strijden. Zij vrezen dat verdere incidenten tussen MacArthur en Washington ernstige moei lijkheden kunnen veroorzaken. Geen enkele zegsman waagde zich aan de veronderstelling dat Truman zal besluiten MacArthur te vervangen,maar in regerings kringen heerste de overtuiging dat ophel dering moet worden verkregen over de verwarring die is ontstaan door tegenstrij dige verklaringen uit Tokio en Washington. De mogelijkheid schijnt niet uitgesloten dat Truman evenals in Augustus van het vorige jaar van MacArthur terugneming van in het openbaar afgelegde verklaringen met betrekking tot de Amerikaanse buiten landse politiek zal eisen. De republikeinse senator Ferguson zal in de Amerikaanse senaat een voorstel in dienen, inhoudende, dat een Congrescom missie een bezoek zal brengen aan Tokio en MacArthur vraagt naar een uiteenzet ting over de politiek, die hij zou willen volgen om een onbesliste stand van de strijd te voorkomen en of de UNO een overwinning of een wapenstilstand beoogt. Verder wil Ferguson, dat deze commissie vragen zou stellen over onderwerpen als het bombarderen van Mandsjoerijse bases en het gebruik maken van Chinese nationa listische strijdkrachten. De twist over MacArthur betekent een ernstige krachtproef voor de Anglo-Ameri- kaanse eenheid in het Verx-e Oosten. Enge land heeft China erkend en heeft duidelijk gemaakt van mening te zijn dat een alge mene oorlog tot iedere prijs vermeden moet worden. Engeland meent dat MacArthur met dit feit rekening moet houden zo lang hij de verbonden troepen leidt en niet al leen maar de Amerikaanse troepen. Zes van de grote Londense bladen be steedden grote aandacht aan de „affaire MacArthur". De onafhankelijke Observer zeide dat de opmerkingen van minister Kenneth Younger over „onverantwoorde lijke verklaringen" met betrekking tot de situatie in het Verre Oosten nog maar ver bloemd weergeeft wat het kabinet werke lijk over de verklaringen van MacArthur denkt. De krachtigste aanval op de generaal werd door „Reynolds News" ondernomen. Dit blad schi'eef dat Engeland er op moet staan dat de Amerikaanse regering MacAr thur terugroept of stappen neemt om hem te controleren. Verwacht wordt dat Attlee en zijn col lega's de kwestie zeer voorzichtig zullen behandelen. Churchill heeft zich tot dus verre rustig gehouden over MacArthur, doch de leider der conservatieven heeft herhaalde malen naar voren gebracht dat de Westerse mogendheden hun kracht niet naar het Verre Oosten moeten verleggen ten keste van Europa Veelbetekenende uitlating Chuter Ede, de Britse minister van Bin nenlandse Zaken, heeft Zondag verklaard, dat Engeland generaal MacArthur niet in bedwang kan houden, omdat hij niet door Engeland betaald wordt. Ede betreurde het, dat de Amerikaanse regering de gene raal niet gezegd had, dat z ij de politiek zou behartigen, en hij, als militair, zich met de strijd zou bezig houden en instruc ties diende op te volgen. „Wij zullen er voor moeten zorgen, dat de UNO verantwoordelijk blijft voor de oorlogvoering op Korea en niet alleen een man, die door de UNO in dienst genomen zou kunnen worden", aldus Ede. BONN. (Reuter). Na het driedaagse be zoek van Jean Monnet bestond er Zaterdag te Bonn zeer veel hoop, dat de bijeen komst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen van het plan-Schu- man, die volgende week te Parijs gehou den zal worden, succes zal hebben. De twee voornaamste punten van voorbehoud te Bonn waren de verdeling van de stem bevoegdheid in de hoge organen en de positie van het Saargebied. Er werden te Bonn drie mogelijkheden overwogen, en wel vertegenwoordiging overeenkomstig de kolen- en staalproduc- tie van elk land, vertegenwoordiging over eenkomstig- de grootte der bevolking en ten derde een geheel willekeurige stem verdeling, die wordt vastgesteld na poli tieke onderhandelingen, op dezelfde wijze als bijvoorbeeld het geval is voor het in ternationale gezagsorgaan voor het Ruhr- gebied. Naar vernomen wordt kwamen de Fran sen en Duitsers ten aanzien van het Saar gebied overeen, dat zij deze kwestie open zouden laten. Elk der landen zou dus de overeenkomst tekenen in de ovei-tuiging, dat het de vertegenwoordiger is van het Saargebied, maar het land, dat op het ogenblik de macht over het. Saargebied heeft, dus Frankrijk, zal de bepalingen van het plan-Schuman voor wat het Saar gebied betreft tot uitvoering brengen. De politie is Zaterdagmiddag over het gehele land in actie gekomen tegen alle in Nederland opererende voetbalpool-onder nemingen. Om half een 's middags deden rechercheurs in tal van plaatsen, onder meer in Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, Enschedé en Delft onderzoekingen bij agen ten en hoofdagenten van voetbalpool- ondernemingen. Administratieve beschei den en duizenden guldens werden in be slag genomen. Auto's, die in het voetbal pool-bedrijf in gebruik waren, werden aan gehouden en tientallen personen in Den Haag alleen reeds 35 werden gearres teerd. Zij zijn na een voorlopig verhoor weer in vrijheid gesteld. De leiding van deze landelijke actie be rustte bij mr. H. van Buuren, ambtenaar van het O.M. te Rotterdam. Mr. van Buuren verklaarde "dat de Jus titie tot deze actie op grote schaal is over gegaan, omdat het voetbalpool-bedrijf is uitgegroeid tot een maatschappelijk ver schijnsel dat in het huidige tijdsgewricht ernstige sociale en economische gevolgen met zich brengt en hls een ernstig kwaad moet worden aangemerkt. Tot de deelnemers aan deze voetbalpools behoren namelijk vooral degenen, die een betrekkelijk klein weekloon verdienen. Niet zelden verspelen zij een aanzienlijk deel van hun loon. De politie is de laatste tijd dan ook overstelpt met klachten van huis moeders, die door de gokzucht van hun echtgenoten in grote moeilijkheden ver keerden. Deze exploitanten van voetbalpool ondernemingen hebben zich noch aan de afwijzende beslissing van de minister van Justitie, noch aan de rechterlijke vonnissen iets gelegen laten liggen. Op alle mogelijke wijzen pogen zij door de mazen van het juridische net te glippen en Justitie en po litie ten aanzien van hun werkelijke doel einden en feitelijke werkmethoden om de tuin te leiden. De exploitant van Eén-nul, de grootste voetbalpool-onderneming in ons land, is bijvoorbeeld feeds zes maal wegens over treding van de Loterijwet veroordeeld. Na zijn laatste veroordeling op 1 Maart van dit jaar heeft deze exploitant bekend ge maakt, dat hij voortaan in onbeperkte mate gratis deelname-formulieren zou uit reiken aan hen, die aan zijn voetbalpool wensten mee te doen. Daarvoor reikte hij slechts eenmaal in de week gratis deel name-formulieren uit. Degenen, die Eén- nul desondanks kochten, werden geacht te weten dat zij ook gratis in de voetbalprijs vraag zouden kunnen mededingen. Onderzoek op drukkerijen Het optreden van de politie heeft zich niet uitsluitend beperkt tot huiszoekingen bij vertegenwoordigers van voetbalpool-on dernemingen. In Venlo, Enschedé en Delft werd een inval gedaan in de drukkerijen van een drietal sportkranten. In deze bla den publiceerde de voetbalpool-onderne ming Eén-nul regelmatig in advertentie vorm de uitslagen en winnaars van de in het weekblad Één- nul afgedrukte voetbal prijsvraag. De politie nam in de drukke rijen het gereedstaande zetsel voor de ad vertentie van Eén-nul welke vandaag in de dx-ie sportbladen zou wox-den afgedrukt, in beslag. Tegen de drukkers is proces-ver baal opgemaakt wegens openlijke bevorde ring van overtreding van de Loterijwet. Mr. Van Buuren verklaarde voorts dat het op het ogenblik, gezien de grote hoe veelheid materiaal die de politie in han den is gevallen, nog niet is te overzien hoe veel verdachten naar aanleiding van deze actie voor cle rechter zullen worden ge daagd. Het onderzoek zal nog geruime tijd duren, mede doordat verscheidene deelne mers aan voetbalprijsvragen zich onder code-namen bij agentschappen hebben laten inschrijven. Accountants zullen deze week de in be slaggenomen administratieve bescheiden controleren. Mr. Van Buuren verklaarde zeer tevre- Slechts drie van de zeven-en-dertig paarden, die deelnamen aan 's werelds zwaarste hindernis-ren, de Grand National, kwamen Zaterdag op de Aintree-baan (bij Liver pool) aan de finish. Men ziet hier een van de valpartijen, die het veld zo duchtig dunden. Zeven paarden kwamen hier ten val. De race werd gewonnen door de vol slagen outsider Nickel Coin en de bookmakers hadden een goede dag. LONDEN (Reuter) De correspondent van de „Daily Telegi-aph" te Triëst be schrijft het gehele gebied ten Zuiden van de hoofdstad van Albanië, Tix-ana, als „één groot slagveld". Hij beroept zich hiervoor op berichtexx van leden van „de republi keinse verzetsbeweging van Albanië", die het land in het geheim hadden vex-laten. Er zou in Albanië een opstand zijn uit gebroken naar aanleiding van „pogingen vaxx het regiem van generaal Hodja om de bevolking te terroriseren". Mobiele „volks- x-echtbankeix" in pantserwagens vex-oox-deel- deix „Titoïsten, fascisten en dergelijke ver- x-aders" tot de geseldood. De vonnissen wer den ter plaatse voltrokken, waarbij de gehele bevolking gedwongen werd er bij te zijn. Een voox-malige koloxxel van het Albanese leger, Moeharem Baraktax-a, die aan het: hoofd zou staan van 5.000 tot 6.000 vex-zetslieden, had onmiddellijk tegenmaat regelen genomen door hindex-lagen te leg gen voor de mobiele volksx-echtbanken en executiepelotons af te snijden op de terug weg naar Tirana. Door de x-egering uitge zonden troepen werden teruggeslagen en gehele eenheden waren naar de partisaxxen overgelopen. Hedenmox-gen is aan de Lloydkade te Rotterdam het onder Panamese vlag va- rexxde 5719 toxx metexxde s.s. „Roma" aan de ketting gelegd. Het schip was Zendagavond met Ambonese militairen uit Djakarta te Rotterdam geaxTiveercl. De firma Simpson, Spencer and Young te New York, die als agente optreedt, heeft van de redex-ij, de „Compania Naviere San Miguel" te Panama City een bedrag van 12.685,75 dollar aan rederijkosten en kas- voorschotten tegoed. De Amerikaanse fix-ma heeft na toestemming van de presi dent van de Rotterdamse rechtbank, het schip aan de ketting gelegd als zekerheids stelling. Etienne Rey: Weinig mensen weten sceptisch te blijven tot het eind van hun leven. den te zijn over het optreden van de plaat selijke politiekorpsen bij deze actie. „De slag kwam overal als een vex-rassing", zo zei hij. Mr. Van Buuren sprak tenslotte de hoop uit, dat het publiek door het optreden van de politie heeft geleerd, dat er onaan gename gevolgen verbonden kuixnen zijn aan deelneming aan voetbalpools. „De voet balpool-exploitanten mogen ér uit begx-ij- pen", zo zei hij, „dat de Justitie niet langer met zich laat spelen". Eén-nul gaat door De heer W. van der Loos, ox-ganisator van de voetbalprijsvraag Eén-nul heeft meegedeeld dat Eén-nul door zal gaan. „De actie die de politie tegen de voetbalpool- ondex-nemingen is begonnen, is voor ons geen reden om het bijltje er bij neer te leg gen," aldus de heer Van der Loos. „In de week volgende op de vijftiende April zul len wij", zo zeide hij, „een krant laten ver schijnen, waarin wij xiader zullen mede delen op welke wijze wij onze voetbalprijs vraag zullen voox-tzetten". Degenen, die deze week hebben meege daan aan de voetbalpx-ijsvraag zullen vol gens de heer Van der Loos op de een of andere wijze worden schadeloos gesteld, zodra Eén-nul weer kan beschikken over de door de politie in beslag genomen be scheiden. Hiertoe behoren namelijk ook de ingevulde deelnemingsformuliex-en. In de laatste weken hebben gemiddeld 35000 pex-sonen per keer aaxx de voetbal prijsvraag van Eén-nul mee gedaan. Het aantal deelnemers bedroeg bij het begin van het voetbalseizoen wekelijks on geveer 60.000. WASHINGTON, 9 April. (Reuter). Naar in Washington verluidt, heeft Joegoslavië Engeland, Frankrijk en de Vex-enigde Sta ten niet-officieel verzocht om wapens en andere militaire uitrusting. Van officiële Amerikaanse zijde wordt vernomen, dat de drie Westelijke mogend heden een gemeenschappelijke commissie hebben gevormd om het Joegoslavische verzoek te bestuderen. Hieraan werd toe gevoegd dat de Verenigde Staten nog geen beslissing hebben genomen, doch het wordt vrijwel zeker geacht, dat zij Tito's verzoek willen inwilligen. Tenslotte wordt nog van dezelfde zijde medegedeeld dat maarschalk Tito geen inval in de nabije toekomst in Joegoslavië door strijdkrachten van de Sovjet-Unie of de met haar verbonden landen vi-eest, doch dat hij de uitrusting van zijn uit 34 divisies bestaand leger wil moderniseren. Het Joegoslavische leger be schikt thans over Russische, Tsjechoslo- waakse en Duitse wapens. Radio-Belgrado meldde Zaterdagavond dat zich een incident op de grens tussen Hongarije en Joegoslavië heeft vooi-gedaan, waaxwoor de Joegoslavische regering de autoriteiten te Boedapest om „genoegdoe ning" heeft gevraagd. Gemeld wox-dt dat twee Hongaarse grenswachten het vuur openden op een Joegoslavische boex-, die zijn veld op 200 meter van de grens be werkte. De schoten misten de boer, doch zij verwondden een Joegoslavische grens wacht. (Reuter). De Perzische regei-ing heeft in antwoord op de Britse protestnota inzake de voox-gestelde nationalisatie van de Per zische olievelden verklaard, dat zij gede- tailleex-de plannen van de speciale commis sies van het Perzische paxdement wil af wachten. De Perzische regering heeft de staat van beleg te Teheran opgeheven, hij blijft ge handhaafd in het Zuid-Perzische petro- leumgebied. De toestand is in die streek kalm. Een regex-ingscommi'ssie poogt hier het conflict tussen de dix-ectie van de Anglo Iranian Oil Co en de 9.000 stakende arbei ders te beslechten. Zaterdag is in Teheran bekend gemaakt, dat Pex-zië aan Engeland en Amerika hulp heeft gevraagd om de ergste sprinkhanen plaag in 80 jaar te bestrijden. Een woord voerder van het ministerie van landbouw heeft medegedeeld, dat de plaag iedere dag in kracht toeneemt en dat internationale hulp nodig is. Begin van offensief? United Press meldt uit Tokio: De vijan delijke terugtocht in Korea is tot staan ge komen en Zondag zijn de Noordelijken in bijna alle sectoren van het front overge gaan tot de aanval, die wellicht het begin zal zijn van een groot tegenoffensief. MacArthur heeft Maandag reeds een waarschuwing laten horen tegen de moge lijkheid van een vijandelijke flankbewe ging uit het Westen. Langs bijna het gehele front werden Zondag de Amerikaanse verkennings patrouilles teruggeworpen en bewogen 30.000 man troepen uit hun verzamelpunt in Noord-Korea in Zuidelijke richting. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Defensie deelt mede, dat Britse commandotroepen Zaterdag een landing hebben uitgevoerd bij Songdjin, op de Oostkust van Noord-Korea. De commandotroepen werden gedekt door de artillerie van de Amerikaanse kruiser „St. Paul" en door torpedoboot- jagers en vliegtuigen. Zij bliezen spoorlij nen op en stelden zich daarna weer in veiligheid. Waarnemers hebben de laatste acht da gen ongeveer 130 straaljagers van Rus sisch type over de Mandsjoerijse grens Korea zien binnenvliegen. Amerikaanse officieren der luchtmacht hebben ver klaart!, dat de afgelopen week in de lucht zwaar gevochten is. Volgens berichten welke in Zuid-Korea de ronde doen, zouden 120.000 Zuid- Koreanen uit de dienst ontslagen zijn om dat de Koreaanse regering gebrek aan uit rusting en wapens heeft. Prins Bernhax-d heeft Zaterdag en Zondag het bed moeten houden wegens een lichte bronchitis. De Prins kon daardoor niet aan wezig zijn bij een diner, dat de Neder landse Kamer van Koophandel in Buenos Aires Zaterdagavond te zijner ere gaf. Ook ken hij geen gevolg geven aan zijn voor nemen, Zondagmorgen de dienst in de Nederlandse Gei-eformeerde Kerk in Bue nos Aix-es bij te wonen. Prof. Mendez San Martin, de Argentijnse minister van Onder wijs, die ook medicus is, heeft de prins Zondag een penicilline-injectie gegeven. De koorts is daarna geweken. De Prins was in staat gevolg te geven aan een uitnodiging van president Perón en zijn echtgenote voor een diner op Zondagavond. Tevoren had Pi'ins Bernhard op zijn kamer een vi-aaggespi-ek toegestaan aan een verslaggever van het A.N.P. De Prins gaf een uiteenzetting van de handel tussen Nedex-land en Argentinië. In de eerste elf maanden van 1950 had de Nederlandse in voer van Ax-gentijnse producten een waar de van 210 millioen pesos. Hiex-mede nam Nederland de zevende plaats in onder de afnemers van Argentinië. Gerekend per hoofd van de bevolking is Nederland de gx-ootste vex-bruiker van Argentijnse pro ducten. Zonder twijfel, zo zeide Prins Bernhard, blijft het een probleem, hoe Nederland de Ax-gentijnse artikelen moet betalen. De op lossing wox-dt echter in belangrijke mate bevorderd door de overeengekomen leve ling van schepen. Er is voorts een toene mende Nederlandse export naar Argenti nië van machines, electx-otechnisch ma teriaal, chemische pi'oducten, porselein, verf, vee en landbouwproducten. Vooral belangx-ijk is het handelsverdrag, dat voor ziet in de levering door Nedex-land van spoox-wegmaterieel ter waax-de van bijna 400 millioen pesos. De Prins sprak verder de hoop uit dat de emigratie naar Ai'gentinië zal toenemen. Ook president Perón had in zijn gespi'ek met hem deze wens uitgesproken. Prins Bernhard heeft Zondagavond voor de Ax-gentijnse radio-omroep gesproken. Een gecompliceerd lage drukgebied dat zich Zaterdag boven de Noordzee be vond, handhaafde zich daar ook Zondag en was er oorzaak van, dat er onstabiele lucht naar ons land werd getranspor teerd, waarin zich verschillende buien konden ontwikkelen, waarvan sommige met hagel en onweer. Tussen de buien door kwamen enkele opklaringen voor. In de komende dagen komt Nederland opnieuw in een polaire luchtstroming, zodat het vrij koude en buiige weer blijft voortduren. O ONBEWOLKT 0 LICHT 8EW. 3 HALE BEW. 32WAAR BEW. »0EHELLSEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN R ONWEER /^TEMPERATUUR lOOS'lSOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN K.. VERSCHILLENDE HERKOMST ViSTAND VAN Q.IT TEKEN GEEPT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREEP IS EEN WIND- SNELHEID VAN VUF METER PER SECONDE BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met nu en dan buien. Matige tot krachtige wind hoofdzakelijk uit Noordelijke richtingen. Dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. 10 April Zon op 5.57 uur. onder 19.27 uur Maan op 6.57 uur, onder Hoog en laag water te IJmnlden Maandag 9 April Hoog water: 5.26 en 17.43 uur. Laag water: 1.10 en 13.32 uur. Dinsdag 10 April Hoog water: 5.58 en 18.16 uur. Laag water: 1.39 en 14.01 uur. xoopir

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1