Fabrieksmeisjes dromen van gezellig eigen thuis Geheime opdracht Taxi? Bel 1.2.3.4.5 -Clowntje Riek Amsterdamse Beurs Kort en Bondig DINSDAG 10 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De jeugd tussen God en chaos Verkeersregeling Zomervaart Mevrouw C. G. Meeter-Negrijn overleden Ons nieuwe feuilleton Fiscale recherche ontdekt effectenfraudes Doeve, Prenen en Steyn exposeren in Kassei Weer een ernstige botsing op de Bronsteeweg Lezing over Oxford Opdrachten tot het schrijven van toneelstukken lirmApjeniMn 'üjiEK Olympische Spelen K. J. J. Lotsy chef de mission der Nederlandse ploeg „Jong Santpoort" gaat eerste lustrum vieren ZONNEBLOEMSTICHTING TE ROTTERDAM Practisch leren in bedrijfstijd Voor de kinderen Viertal loggers met de eerste „verse Experiment geslaagd, al was er ook slechte haring bij FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels De heer J. B. Möllenkamp, directeur van de middelbare school voor meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal, heeft Maandag avond op een ouderavond aan de hand van het bekende enquête-rapport-Van Doornik gesproken over „De jeugd tussen God en chaos". Hij zeide dat van de oplossing van het netelig probleem der in nood verkeren de jeugd het heil der wereld afhangt. De visie volgens welke de hedendaagse jeugd oppervlakkig is en slechts belangstelling heeft voor jazzmuziek en sport, noemde hij volkomen fout. Wie zich op het standpunt der jongeren weet te plaatsen en hun ver houwen wint, krijgt een geheel ander beeld: hij ervaart dat de jeugd instinctief voelt, dat alles ondergeschikt is aan gees telijke waarden. Als men de wereld wil herstellen moet men bij de mens, vooral bij de jonge mens beginnen en hem bezielen met idealen. Die idealen liggen niet voor het grijpen: de Kerk kan haar taak niet ten volle vervul len: de Europese volken zijn verscheurd door nationaal separatisme. En in deze samenleving moeten de onderwijsmensen de jeugd introduceren. Helaas missen vele jeugdleiders het juiste inzicht in de pro blemen die zich daarbij voordoen, onder andere dat der puberteit, een revolutie in het leven der kinderen, waarvan vele ouders zich geen of te weinig rekenschap geven. Uitvoerig besprak de heer Möllenkamp de resultaten van de enquête-Van Doornik welke onder de leerlingen van 17 tot 20 jaar over de problemen van het leven is gehouden. Als men kennis neemt van de antwoorden, waaruit vaak blijkt dat deze jongeren in staat zijn tot een opmerkelijke ontleding van hun moeilijkheden, dan vraagt men zich af of dit nu de jeugd is die oppervlakkigheid wordt verweten. In het bijzonder behandelde spreker het standpunt van de jeugd ten aanzien van religieuze problemen. In het algemeen blijkt uit de antwoorden op de enquête dat de jongeren, die niet in het bestaan van God geloven, dit wel als een gemis voelen. Er zijn er ook die ongeloof als wezens kenmerk van hun levenshouding beschou wen. Treffend is het toenemen der religieuze belangstelling na de laatste oorlog. De ver deeldheid van het protestantisme maakt dit echter tot een „oord van avonturen", waar in iedere jongere ronddoolt. De Rooms- katholieke kerk kent deze moeilijkheid niet. Vele jongeren verwijten hun ouders, dat zij hen met hun religieuze vragen al leen laten staan. Zij zoeken daarom steun bij predikanten, die hun echter de oplossing niet moeten aanbieden met kanselgalm en vals pathos. Theologen moeten de taal van de jeugd spreken: een jeugddienst leiden wil niet zeggen dat slechts het u door jij en jullie behoeft te worden vervangen. Het is buitengewoon moeilijk voor de jeugd in deze tijd van overproductie van wereldbeschouwingen een oplossing voor haar problemen te vinden. Op de ouders en opvoeders rust hierbij een grote verant woordelijkheid. Waar orde en discipline in het gezin ontbreken, wordt aan het kind overgelaten een keuze te doen. Men geve het in ieder geval het materiaal waaruit het kan kiezen, aldus de heer Möllenkamp. B. en W. van Haarlem hebben, bij hun besluit van 7 Maart 1930, de Zomervaart van de Nagtzaambrug naar de Zuiderbrug (op grond van de geringe breedte van de weg) gesloten verklaard voor alle motor rijtuigen en rijwielen en ook voor andere voertuigen. Deze regeling is, als gevolg van de uit gevoerde wegverbreding, niet meer nodig voor het gedeelte tussen de Nagtzaambrug en de scheiding tussen de oercelen plaat selijk genummerd 120 en 110. Daarom is nu bepaald dat de beoerking alleen geldt voor het gedeelte van de Zomervaart tussen de scheiding van de percelen 120 en 110 en de Zuiderbrug, dat nu in de richting van Oost naar West gesloten is verklaard voor het verkeer met alle voertuigen, rij- en trek dieren en vee. Te Heemstede is in de ouderdom van 86 jaar overleden mevrouw C. G. Meeter Negrijn, die vele jaren presidente van de Vrouwenvereniging voor Vrede aldaar is ge weest. Voor deze beweging was zij altijd een geestdriftige propagandiste. De ter aardebestelling zal plaats hebben Woensdag middag twaalf uur op de algemene begraaf plaats te Heemstede. In het Engelse graafschap Essex wordt het lijk van een man uit het water opge haald en een vreemde mogendheid blijkt belangstelling voor het geval te hebben. De medewerking van een hoogleraar van de universiteit te Cambridge, die tijdens de oorlog bij de Geheime Dienst zijn sporen heeft verdiend, wordt inge roepen om deze affaire, welke om een zeer voorzichtige behandeling vraagt, op te lossen. In spanning zal de lezer de gebeurtenissen, die tot de ontknoping van dit geval leiden, lezen in ons nieuwe feuilleton Ambtenaren van de Fiscale Inlichtingen en Opsporingsdienst, de F.I.O.D. te Utrecht hebben twee gevallen van effectenfraude tot oplossing gebracht. Enige weken ge leden werd in Utrecht een accountant aan gehouden, die zich schuldig had gemaakt aan fraude met ongeregistreerde effecten. Het tweede geval werd in Zuidholland ont dekt. Daar werd Woensdag een commissio nair in effecten gearresteerd, die zich aan effecten- en belastingfraude zou hebben schuldig gemaakt. De fiscale recherche kwam op het spoor van de Utrechtse fraude, toen in deze ge meente ongeveer een jaar geleden een aan tal effecten ter registratie op naam van een in Australië woonachtige Nederlander werd aangeboden. De fiscale recherche stelde toen een onderzoek naar de herkomst der effecten in. Het bleek dat de effecten door een Utrechtse accountant, die werk zaam was op het kantoor van een bank instelling ter registratie waren aangeboden. Een in Noordholland woonachtige man die in politiële kringen als een collaborateur bekend staat, was de eigenaar. De accountant kon papieren overleggen waaruit moest blijken dat de effecten zijn eigendom waren. De papieren bleken echter vals te zijn. De F.I.O.D. slaagde er na een langdurig onderzoek in de effecten te ach terhalen. Zij belopen een bedrag van on geveer 75.000 en zijn in beslag genomen. De accountant is inmiddels gearresteerd. Het onderzoek in het tweede geval begon de fiscale recherche, toen zij effecten in handen kreeg die zonder registratiebewijs waren verkocht. Het onderzoek leidde eerst naar een landbouwer in Noordholland en vandaar naar een commissionair in effec ten in Zuidholland. Behalve ongeoorloofde verkoop van effecten, bleek de ongeveer 55-jarige commissionair nog meer strafbare handelingen te hebben gepleegd. Zo ont dekte men dat de man zijn cliënten voor belangrijke bedragen had gedupeerd. Hij had zich bovendien schuldig gemaakt aan belastingfraudes. Ambtenaren van de F.I O.D. namen bij de commissionair en andere personen voor een waarde van ongeveer 60.000 aan ongeregistreerde effecten in beslag. De belastingfraudes die de man pleegde belopen een bedrag van ongeveer 100.000. De fiscale recherche heeft het onderzoek in deze zaak vorige week voor lopig gesloten. Woensdag werd de commis sionair gearresteerd. Met een lezing over de moderne kunst in Nederland heeft de heer H. L. Prenen uit Haarlem in het Ottoneum te Kassei in Duitsland een expositie „Nederlandse tekenaars van deze tijd" geopend. Behalve werken van Prenen hangen er op de tentoonstelling tekeningen van J. F. Doeve uit Amsterdam en van Willem Steyn uit Zandvoort. De Bronsteeweg begint op het gebied van verkeersongelukken een minder goede naam te krijgen, want Maandagmiddag vond daar voor de derde maal binnen veertien dagen een ernstige botsing plaats. Even 4 uur reed op de Bronsteeweg een personenauto, bestuurd door J. A. M. B. uit Heemstede. Op het ogenblik dat hij de Lanckhorstlaan wilde passeren, kwam uit de richting Heemsteedse Dreef uit deze laan een zeswielige vrachtauto, bestuurd door J. P. v. d. K. uit Haarlem. Doordat beide voertuigen gelijk op het kruispunt kwamen, kon de bestuurder van de personenauto, naar hij verklaarde, aan de vrachtauto geen voorrang meer verlenen en een botsing was het gevolg. B. liep een kaakfractuur en enige hoofdwonden op en moest met een ziekenauto naar zijn woning vervoerd wor den. Het ongeval had nog ernstiger gevol gen kunnen hebben, want door de botsing kwamen beide wagens op het trottoir van de Bronsteeweg terecht, waar een drietal jongens rustig stond te praten. Twee van hen wisten nog juist uit de voeten te komen, doch de derde, de 15-jarige Z., werd met zijn rijwiel in de haag van een tuin gedrukt, maar hij werd gelukkig niet ge wond. Zijn rijwiel werd zwaar beschadigd. Ook de beide auto's werden zeer zwaar beschadigd en moesten met kraanwagens worden weggesleept. De bestuurder van de vrachtauto kwam met de schrik vrij. De politie was spoedig ter plaatse en maakte procesverbaal op. Voor het genootschap NederlandEnge land heeft mejuffrouw Gladys Ainslie gis teravond in Brinkmann een lezing gehou den over Oxford. Dat deze lezing in hoofd zaak de universiteit zou betreffen, was te verwachten. In ieder geval heeft de spreek ster een massa détails over de organisatie van de universiteit verteld, die velen waarschijnlijk niet bekend waren. Zij waren echter te groot in aantal om ze hier te herhalen. De talloze tradities, die het universiteitsleven in al zijn geledingen be heersen, kregen natuurlijk eveneens een beurt. De lezing werd geïllustreerd met lantaarnplaatjes, die een aardig beeld gaven van de oude huizen en eerbiedwaardige ge bouwen van deze Britse universiteitsstad. ADVERTENTIE AMSTEKDAMSCHS RIJTUIG MIJ. Naar het A.N.P. verneemt, heeft de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. J. M. L. Th.Cals, aan mevrouw dr. E. F. VerkadeCartier van Dissel en de heer Hans Nesna opdracht ver leend tot het voltooien van hun reeds ge deeltelijk gereedgekomen toneelwerken, te weten respectievelijk „Annalize" en „Het circus van de goede God". Eervolle vermeldingen werden toege kend aan J. A. Ages, voor het fragment van zijn toneelstuk „Het kruit wordt nat", aan Maarten Kapteyn, voor het fragment van zijn toneelstuk „Janus Beentjes, boek houder" en aan Herman Roelvink, voor het fragment van zijn toneelstuk „Die appel van Eva". Een en ander geschiedde conform het advies van de rijkscommissie voor op drachten aan toneelschrijvers 1950, be staande uit dr. G. Stuiveling, voorzitter, mevrouw Top van RhijnNaeff. de heren Hans van Meerten, Jan Engelman en Ferd. Sterneberg, leden en H. J. Michael, secre taris. ADVERTENTIE VOOR BRILLEN ^•■ooxoervice^ Gr. Houtstraat 37 Haarlem Het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité heeft de heer K. J. J. Lotsy benoemd tot chef de mission van de Neder landse ploeg, welke zal worden afgevaardigd naar de Olympische Spelen van Helsinki 1952. Op voordracht van het N. O. C. heeft het organisatie-comité van Helsinki tot Olym pisch attaché voor Nederland benoemd de heer D. C. F. van Eendenburg, in de Finse hoofdstad woonachtig. De bekende Santpoortse speeltuinvereni ging „Jong Santpoort", die haar tuin heeft achter de kleuterschool aan de Wüstelaan, werd in het jaar 194C opgericht. De 14e April wordt het eerste lustrumfeest gevierd in de zaal „Zomerlust" aan de Hoofdstraat met een gevarieerd programma. Na een toespraak van voorzitter D. Keij- zer zullen „die Rooiroks", het gewaardeer de IJmuidense C.J.M.V.-gezelschap, con certeren; schetsen, een balalaika-kwartet en „twee jongens en een gitaar" comple teren deze bonte avond. GOEDKOPE SIGARETTEN Een tabakshandelaar in de Santpoortse Hoofdstraat merkte de laatste tijd, dat er herhaaldelijk waardeloze schijfjes metaal in de vergaarbak van zijn sigarettenautomaat terecht kwamen en dat er evenzovele pakjes sigaretten uit verdwenen. Maandagavond betrapte hij de 28-jarige Haarlemmer H. A. K.. terwijl deze bezig was zich sigaretten te verschaffen met nagemaakte muntstukjes. De man is ingesloten. Het is Woensdagmiddag half twee. Een achttiental meisjes, gehuld in schorten, zit achter de lange, evenwijdig aan de muren geplaatste tafels, in de keuken van de huis houdschool aan de Drie Vriendenstraat 26 te Rotterdam. Achttien meisjes schillen aardappelen en appelen voor hun komende maaltijd, die zij zelf onder leiding van een leares gaan klaarmaken. Voor verschil lenden onder hen is het de eerste keer. dat zij zich met huishoudelijk werk bezig hou den en zij zijn dan ook nog stil en ge spannen. Wie denkt, dat dit een gewone huishoud school is, heeft het mis. Wij zijn hier in één der scholen voor Vrouwenarbeid, welke worden georganiseerd door het Meisjes centrum „De Zonnebloem" dat ook in de Drie Vriendenstraat zijn zetel heeft. In deze school lopen geen meisjes met witte stijf gesteven schorten en mutsjes op het hoofd rond, zoals op een gewone huishoud school. Hier zijn fabrieksmeisjes, die öf vier uur per week in de tijd van de baas, óf gedeeltelijk in eigen tijd (zoals de meisjes van de textielfabrieken) de basis leren kennen, waarop een geordend huis houden moet rusten. Hun school is er geen, w<">r je taal, rekenen, lezen, enzovoort, leert. Van groot belang is dan ook de wijze waarop lesgegeven wordt. Wat hindert het of er tijdens een les ge praat wordt, als de sfeer voor de meisjes maar gezellig is en als zij er maar een idee van krijgen, hoe zij het later thuis gezellig kunnen maken. Een eigen thuis, daar dromen zij immers allen van! De fabriek is voor hen slechts iets, dat zij door moeten maken, voordat zij kunnen trouwen. Zij trouwen ook allen en dan, dan wacht vaak de teleurstelling. Met het huishouden beginnen nieuwe zor gen, vaak veel zwaarder dan die, welke zij op de fabriek hadden en dan kunnen zij er niet tegen op en het huishouden wordt een fiasco. Om' dit laatste evenwel te verhinderen is er de Vrouwenarbeidsschool, die in Rot terdam al drie jaar bestaat en in andere grote steden ook steeds in omvang toe neemt sinds men het succes van Rotter dam heeft waargenomen. Van dertig Rotterdamse bedrijven (suikerverwerkende- en chocoladebedrij- ven. sigarettenfabrieken, confectie-indu- strieën e.a.) komen iedere middag en avond en 's Zaterdagsmorgens groepjes van zes tien tot achttien meisjes naar het Zonne bloemcentrum vier uur in de week ge durende een heel jaar en soms in hun eigen tijd een tweede jaar. Aan de algemene vorming, die om de week wordt gegeven, wordt grote aan dacht besteed. Direct daaraan gekoppeld is het vak „huishoudelijke sfeer". Hier hoort bij het theedrinken en, waar de meis jes dol op zijn, het voorlezen. Verder leren zij, hoe zij een kamer met weinig middelen gezellig kunnen maken, hoe zij spelletjes kunnen organiseren, later als zij kinderen hebben en tenslotte hoe zij hun tijd kunnen besteden, als hun man naar zijn werk is en de baby er nog niet is om hun handen vol werk te verschaffen. Dan zijn er de kooklessen. De lerares-koken heeft een lumineuze gedachte gehad. Zij heeft kar tonnen bordjes laten maken en deze met behulp van gekleurd papier, zoals men dat bij het fröbelen gebruikt, in vier delen verdeeld. Ieder deel en iedere kleur stelt Omdat Rick en Bunkie natuurlijk wat achter waren bij de jongens, die al langer op school gingen, moesten ze des avonds nog wat huiswerk maken, om bij te komen. Nou, dat vonden ze ook niet erg. Ze wilden graag net zoveel leren als de anderen; en als ze soms ergens wat moeite mee hadden, legden Oepoetie of Tripje 't hun uit en hielpen hen met de sommen. Het begon al veel kouder te worden; de winter stond immers voor de deur. Het was al vroeg donker en de kachel brandde. Maar dat was toch wel gezellig ook.... Als ze hun huiswerk maakten onder het licht van de lamp, terwijl de kachel gezellig snorde en een lekkere warmte gaf, vonden ze 't daar echt knus! Nu het zover was, speelden ze ook niet meer zo dikwijls op straat. De tijd van de lange winteravonden was aangebroken, en dat bracht ander vermaak mee. Ze zaten, als hun werk af was en ze gegeten hadden, aan tafel en deden allerlei leuke spelletjes, die Oepoetie uit zijn kastje haalde. Daar waren ze lang zoet mee. En in bed was 't zo fijn, om de dekens lekker over je heen te trekken, als de wind tegen de ramen gierde nu een deel van het menu voor: de groen ten, of alles wat er voor in de plaats ge geten kan worden, de aardappelen of meel spijzen, de jus, saus, enz. en de vleesge rechten. Iedere week stellen de meisjes onder leiding van de lerares een ander- menu samen volgens genoemd schema. Zij hebben een plakboek, waarin zij deze fan tasiemaaltijden verzamelen, meestal van illustraties voorzien. De vier lesuren worden voltooid met de was- en strijkles. De tweede week staan naaien, kinder verzorging en medische voorlichting op het programma. Er wordt, niet alleen tijdens de lesuren, maar ook in de vrije tijd, aan sport en spel gedaan, onder leiding van de in Van Brie- nenoord opgeleide jeugdleidster, mej. Al- berda. -Zoals ik reeds opmerkte, bereiden de meisjes het eten zelf. Daarna wor den de tafels gedekt, volgens de regelen der kunst, maar niet overdreven en dan wordt er gemeenschappelijk gegeten, ter wijl iedereen tracht de sfeer zo gezellig mogelijk te maken. Als vanzelf wordt de meisjes zo geleerd, hoe zij het gesprek aan tafel gaande moeten houden. Ieder meisje betaalt dertig cent school geld en wanneer zij gedeeltelijk in eigen tijd komt, betaalt de werkgever zeventig cent. De „Zonnebloem" heeft nu iedere dag plm. driehonderd cursisten, waarvan honderd avondleerlingen. De docenten worden van andere scholen geleend. Zij worden betaald volgens de normen van het nijverheidsonderwijs. De Zonnebloeminstellingen ontvangen nijverheidssubsidie, gedeeltelijk van het Rijk, gedeeltelijk van de gemeente. De leidsters worden te Rotterdam uit een fonds betaald. Er, is een eigen bestuur, dat bestaat uit twee werkgevers, een leer kracht uit het nijverheidsonderwijs, een vertegenwoordiger van de werknemers vereniging, een jeugdleidster, een inspec- trice van de Arbeid, een inspectrice van het nijverheidsonderwijs, een maatschap pelijke werkster of een personeelschef van een bedrijf. De werkgevers betalen vijftig cent per week per meisje voor de bijkomende kos ten. De Vrouwenarbeidsschool schaft zelf benodigdheden aan voor de verschillende lessen. De meisjes maken op de naailessen dingen, die zij zelf kunnen gebruiken, bv. blousjes en onderjurken. Zij krijgen de stof van de school en kunnen het gemaakte kopen op afbetaling. De „Zonnebloemstichting" werkt samen met de - R.K. Mater Amabilisscholen. Zij hebben een topcommissie gevormd om sa men de werkgevers te bewerken. Momen teel is er een Nationaal Centrum Vorming Bedrijfsjeugd in oprichting, dat, zoals de naam reeds aanduidt, landelijk wordt ge organiseerd. Vier loggers, de IJM 75, de KW 73, de SCH 36 en de SCH 250 hebben de Maan- dagmarkt met de eerste verse haring van het seizoen voorzien. In totaal voerden de schepen 535 kisten drijfnetharing aan, die in de afslag 8933,63 opbrachten. De prijzen varieerden van 13,50 tot 23,50 per kist, waaruit wel bleek dat de kwaliteit nogal sterk wisselde een ge volg overigens van het overnemen in volle zee. Het experiment mag echter geslaagd worden genoemd want de gemiddelde be somming kwam op 2200 per schip in een week tijd (men vertrok 2 April). CONCERTGEBOUW-ORKEST SPEELT EIND MEI IN ANTWERPEN Op initiatief van het comité der Neder landse kolonie te Antwerpen en in samen werking met de Belgisch-Nederlandse vereniging in dezelfde stad zal op Vrijdag 25 Mei in de Koninklijke Vlaamse Opera een galaconcert worden gegeven door het Concertgebouw-Orkest uit Amsterdam. 2-314 Ned. 1947 A. K U Lever Brothers Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn Ned. Scheepv.Unie H. V A Deli Mij Amsterd Bank Rotterd. Bank Twentse Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U S Steel ri Slotkoers Openings gisteren koersen 965/i« 96% 171 gl 170)4 238/ 237 249 250 300-K 301)4 125 gl 124 178 178 157)4 159 X 130)4 131 102% 103)4 166 gl 165)4 172% 172)4 166)4 166 44 »«/18 44/, 61% 61 48% 48)4 63/, 63/, 37 37 48 47/ BINNENLAND Te Utrecht is de internationale slagers- vaktentoonstelling, die tot 12 April in de veemarkt hallen gehouden wordt, geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda. De tentoonstelling wordt gehouden ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan van de Vereniging tot Bevordering van Slagers vakonderwijs (S.V.O.). De Amsterdamse politie heeft een Indone sische zeeman gearresteerd, verdacht van oplichting. De man had een landgenote ont moet die in moeilijke financiële oms-tandig- heden verkeerde. Hij stelde haar voor hem goud te bezorgen, dat hij voor haar zou ver kopen. De vrouw kreeg van een kennis enkele gouden tien dollarstukken. Zij gaf de muntstukken aan de zeeman maar deze liet niets meer van zich horen. De politie arresteerde hem juist voor hij wilde monsteren. Hij bleek de munten voor f290 van de hand te hebben gedaan. B. en W. van Den Haag stellen de raad voor de stichting „Den Haag Bloemenzee", ten behoeve van de van 30 Juli tot en met 4 Augustus 1951 te organiseren Haagse bloe- menweek een subsidie te verlenen van f 10.000 en voorts met ten hoogste f 5000 deel te nemen in een waarborgfonds, groot f 8000, tot dekking van een mogelijk tekort van de bloemenweck. Op 18 Mei zal Rotterdam zijn ophouw dag houden. Onder meer zullen dan in ge bruik worden genomen het nieuwe gebouw van de gemeentelijke vervoer- en motor- dienst en de nieuwe machines van de meel fabriek der Nederlandse verbruikscoöpera ties. Voorts zal in het nieuwe koelhuis van Blaauwhoedenveem een gedenksteen worden onthuld, de industrieflat op de Goudsesingel zal worden geopend en de eerste steen zal worden gelegd van de Doopsgezinde kerk op het Haagseveer. De officiële openstelling van de verbe terde vaarwegen StroobosLemmer en Fonejacht—Harlingen is thans definitief vastgesteld op Woensdag 30 Mei. Het Economisch Technologisch Insti tuut voor Friesland heeft berekend, dat de toeneming van de indsutrie in Friesland in de jaren 1930—1950 boven het Nederlands gemiddelde ligt. Het aantal in de Friese in dustrie werkzame personen steeg in die jaren met 59 In 1930 telde Friesland 429 industrieën met meer dan tien werkkrachten en thans 700. De grootste toeneming had plaats in de bouwnijverheid. Na een beraadslaging van vier uur heeft de Goudse gemeenteraad besloten twee stadsgrachten te dempen. Vooral het dempen van het schilderachtige grachtje „Achter de Vischmarkt" met het enige toogbrugie van Gouda, viel de raadsleden drs. G. Neder- horst en dr. J. G. W. Bik, die tegenstanders van het voorstel waren, zeer zwaar. De overige 23 gemeenteraadsleden waren voor standers van de demping. De bevelhebber van de vierde militaire afdeling (Groningen, Friesland en Drente), de voormalige commandant van de 7-Decem- ber divisie, generaal-majoor H. J. J. W. Dtirst Bri.tt, zal in tijd van oorlog weer op treden als commandant van deze divisie. In de algemene vergadering van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel die op 23, 24 en 25 Mei te Utrecht Avordt gehouden, zal, ter opvol ging van de heer G, Joustra, een nieuwe voorzitter worden gekozen. Candidaat is ge steld de heer H. J. Kanne te Utrecht, thans secretaris. Voorts zal worden voorgesteld de naam der organisatie te doen luiden „Neder landse Vereniging van Vervoerspersoneel". Het nieuwe gedeelte De Klomp-Maars- bergen van de rijksweg no. 12, zal vermoe delijk op 3 Mei geopend worden, zodat het snelverkeer ArnhemUtrechtDen Haag dan niet meer via Renswoude en Scherpen- zeel geleid behoeft te worden. De ontvangsten van het Algemeen Burgerlijk Pcrsioenfonds hebben in 1950 veel meer bedragen, dan oorspronkelijk werd geraamd, namelijk f 116.228.101. Zondagmorgen is de boerderij Denne- maat bij Ruurlo afgebrand. De brand werd ontdekt door de boerin, die er met behulp van haar man en beide dochters in slaagde de veestapel van 31 runderen tijdig uit de brandende schuur te krijgen. De dertienjarige Arnhemse jongen, die Zondag ernstig werd gewond bij het ongeluk met de „kleefwand" op de kermis, is in het gemeenteziekenhuis overleden. De commissie van overleg van de mid- denstandsvakeeniralen zal op Maandag 16 April te Utrecht een vergadering beleggen van de besturen van alle ondernemersvak bonden, die bij deze drie centrale organi saties zijn aangesloten. Deskundigen zullen een uiteenzetting geven over de economische situatie waarin verschillende branches ver keren. Dc „New Australia" is Vrijdagmiddag van Soerabaja naar Nederland vertrokken met 1580 militairen van de Koninklijke Landmacht en Ambonese militairen van het voormalige K.N.I.L. Ook te Semarang zullen nog militairen aan boord gaan. De 75ste verjaardag van het 2de Regi ment Veldartillerie zal op 1 Mei in de nieuwe Alexanderkazerne te 's Gravenhage worden gevierd. In de heden gehouden trekking van de Staatsloterij is de f 50.000 gevallen op 17231. HAARLEM EN OMGEVING De heer R. Stuifzand te Haarlem slaagde te Amsterdam voor het algemeen analyst- examen le gedeelte van de Ned. Chemische Vereniging. „De verenigde spelers" vertonen op Dinsdag 17 April in gebouw St. Bavo het vrolijke spel „Adriaan en Olivier" door Leonhard Huizinga, onder regie van Ton van Otterloo, gevolgd door een bal in hótel De Leeuwerik. Vrijdag is op de Julianalaan te Overveen een een en twintigjarige wiel- rijdster. komende uit de Vrijburglaan, bij het oversteken van de laan door een auto aangereden. Getuigen van dit ongeval wor den verzocht voor het verstrekken van in lichtingen zich te melden aan het bureau van politie te Overveen. HOOFDSTUK I De umpire in zijn witte jas stak een vinger omhoog, de wicket-keeper gooide triomfantelijk de bal op, en terwijl een donderend applaus losbarstte, begon de op één na laatste batsman van Oxford met een spijtig gezicht terug te lopen in de richting van het clubhuis. Van de twintig duizend toeschouwers, die deze traditionele cricketmatch bijwoonden, was een groot deel bijna wild van vreugde. Negen wickets neer en nog vijf runs om te winnen! De dominee van middelbare leeftijd, die naast Nigel Graham zat, haalde een zak doek te voorschijn en veegde zich het zweet van het voorhoofd. Allemensen, het is werkelijk zenuw slopend, merkte hij op. Zo weinig heeft het, geloof ik, nog nooit gescheeld, antwoordde zijn buurman, terwijl er een glimlach over zijn lange, ietwat ironische, gezicht gleed. Ik wil met u wedden, dat we het nog halen. Wedden is tegen mijn principes, maar ik kan deze keer werkelijk de verleiding niet weerstaan. De ogen van de geestelijke twinkelden olijk. Als ik win, zal ik de baten zenden aan de commissie ter bestrij ding van het gokken Een nieuwe uitbarsting van applaus begroette de verschijning van de Oxford- batsmen, een lange, soepele gestalte, met een vastberaden kin en zwart krullend haar. Manhaftig schreed hij op het wicket af, terwijl de Cambridge-spelers, die even in kleine groepjes hadden staan praten, haastig hun plaatsen in het veld weer in namen. Gedurende enkele seconden heerste er een stilte, vol spanning. De bowler kwam met een langzame beweging naar voren en liet de eerste bal los. Toen de bal op de grond kwam, werd hij- met een geweldige harde slag naar de uiterste grens van het veld geslagen, waar enige kleine jongens elkaar de eer de bal terug te gooien met grote felheid betwistten. De bowler trok zijn broek recht en kwam voor de tweede maal naar voren. Opnieuw zwaaide het bat kwaadaardig, maar dan was er opeens een harde klik te horen en sprongen de dwarshoutjes van het wicket de lucht in, terwyl het publiek in luide bijvalsbetuigingen of uitroepen van teleur stelling uitbarstte. Wel allemensenmompelde de dominee. Zijn buurman, Nigel Graham, maakte van de gelegenheid gebruik om op dit moment terwijl het lawaai nog op zijn hoogst was weg te glippen, om voor de massale uittocht beginnen ging, de ingang van het clubhuis te bereiken. Zoals altijd bij deze beroemde wedstrijd tussen de beide universiteiten, waren hier vele afgestudeer den en clubgenoten aanwezig. Er werd op gewonden commentaar gegeven op de afge lopen wedstrijd, terwijl aller ogen door de wijd openstaande ramen keken naar de van het veld terugkerende spelers. Nigel Graham! Mijn beste kerel, dat is een prettige verrassing! Een lange, onberispelijk geklede man met een monocle stond op van zijn stoel aan een van de tafels en kwam met een uitgestoken hand op Graham toe. Waar kom jij vandaan? vroeg hij. En waarom heb je me niet laten weten, dat je in de stad was? Ik ben er alleen maar één enkele dag tussen uit gewipt, de laatste dag. Graham hield op en keek de ander aan met een verraste glimlach, waarin iets van spot was. Allemachtig, Michael, je bent niet in het minst veranderd. Nog nét zo'n mode plaat als altijd enen je ziet er niet eens als een ambtenaar uit! Ik ben hier gewoon in burger. Je zou me niet herkennen in mijn Whitehall- pakje. De hooggeboren Michael Fairfax lachte vrolijk. Kom mee, laten we wat gaan drinken, voor de grote massa komt. We moeten deze ontmoeting vieren. Hij nam Graham bij de arm en voerde hem mee naar de bar. Aan een van de vermoeid uitziende diensters bestelde hij twee glazen gin. Ik kon mijn ogen niet geloven, toen ik jou binnen zag komen, merkte hij op. Ik dacht dat ik te veel gedronken had, of dat ik een geest zag Hij nam zijn glas op en na een slok zette hij het drankje neer en rilde even. Wat een snert-rommel is dit toch, ik haar het! Waarom kan een mens niet aan een beetje behoorlijke whiskey komen! Dat moet jij weten, antwoordde Gra ham. Jij bent in het vertrouwen van de hoogste autoriteiten. Je verwart het ministerie van Binnen landse Zaken met dat van Handel. Bij ons hebben we tenminste nog een klein restje gezond verstand. Hetgeen ongetwijfeld is toe te schrijven aan het feit, dat jij daar weer in functie bent. Natuurlijk, lachte Fairfax, terwijl hij de as van zijn sigaar tipte. Het is wel een bijzonder gelukkig toeval, dat ik jou hier plotseling tegen het lijf loop. Ik zie haast nooit meer iemand van het oude stel. Ze zijn allemaal respectabele burgers gewor den, denk ik, en nergens in goed-betaalde, niet-te-veel eisende baantjes verdwenen. Graham haalde zijn schouders op. Een mens moet nu eenmaal eten, zei hij. Ook in de tegenwoordige maatschappij met al haar zegeningen. Je hebt gelijk en wat is dat dagelijks brood vaak een pijnlijk vraagstuk! Met een vastberaden slok dronk de spreker zijn glas leeg. Vandaag is er echter slechts één op lossing mogelijk, namelijk dat jij straks met mij gaat dineren. Stribbel niet tegen, want ik weiger te luisteren naar eventuele bezwaren. Ik zou alleen willen opmerken, dat ik de trein van 9.15 moet halen. Ik heb een uitnodiging om morgenochtend met één van mijn superieuren te ontbijten en dat staat zo ongeveer gelijk met een koninklijk bevel. Die trein zal je heel gemakkelijk kunnen halen. Fairfax keek op zijn hor loge. Ik zal de „Dragon Fly" even opbellen en een tafel laten reserveren. Kom mee, laten we het nu dadelijk doen, anders zijn alle toestellen bezet. Met een krachtige hand voerde hij zijn vriend door de nu steeds meer toestromen de mensenmassa en langs een achtertrapje bereikte hij een onbezette telefooncel. Na een vrij lang gespi-ek kwam hij hieruit weer te voorschijn met een zelfverzekerd glimlachje op zijn gezicht. Ik heb even gesproken met Louis, de gérant, legde hij uit. Hij heeft gezegd, dat hij om zeven uur een tafel voor ons heeft Ik heb mijn wagen hier, dus we kunnen er nu eigenlijk wel dadelijk vandoor gaan. Ik ben helemaal niet op de hoogte van de hedendaagse uitgaande wereld, merkte Graham op, terwijl ze op een nieuw-uitziende auto toeliepen, die gepar keerd stond achter een tennisbaan. Wat is die „Dragon Fly" voor een gelegenheid? Ik heb er nog nooit van gehoord. Oh, het is één van die vele zwarte- handelaars-tenten, en je krijgt er absoluut het beste eten van heel Londen. Ik snap niet, hoe ze het hem leveren, maar tot nu toe hebben ze het gepresteerd niet in moei lijkheden te geraken. Fairfax maakte de auto open en nam achter het stuur plaats. Praat niet met me, terwijl ik ryd, zei hij. Als ik me niet volkomen concentreer, heb ik de neiging door alle verkeerslichten heen te rijden. Terwijl de avondzon een gouden glans over de slordige verveloze huizen van de eens zo welvarende Bakerstreet wierp, x-eden ze in snelle vaart voort en kwamen al spoedig in Mayfair. Volgens instructie deed Graham zijn mond niet open. Hij hield zich bezig met het observeren van enkele „aanti-ekkelijke herenhuizen", die leeg ston den, en peinsde er over, hoe weinig solide eigenlijk de grondslagen geweest waren, waarop de bezitters van de grote fortuinen uit de Victoriaanse tijd met zulk een on wankelbaar vertrouwen gebouwd hadden. Hij vroeg zich af of de economische theorieën van degenen, die na hem kwa men, even weinig hecht en solide zouden blijken te zijn. Ze staken Piccadilly over en reden Jer- myn Street door, vanwaar Fairfax een zijstraat naar rechts insloeg. Na enige tien tallen meters sloeg hij opnieuw af en reed een nauwe poort door, die toegang gaf tot een vierkante binnenplaats met hobbelige keien, die aan drie kanten begrensd werd door de achterkanten van grote huizen blokken. Een oude. enigszins geheim- zinnig-uitziende man met een gedeukt dophoedje op zijn hoofd kwam naar voren om hen te ontvangen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6