Dure tijd maakt vindingrijk. Algemeen begrotingsdebat geëindigd GENERATJES 5 I De radio geeft Vrijdag Wereldnieuws Dr. Drees werd onwel en moest van verdere beantwoording der gemaakte opmerkingen afzien Nederlandse toneelkunstenaars voor de bewijslast gesteld Deense regering biedt studiebeurs aan Mijnwerkers delven 124.000 ton kolen extra Twee mannen omgekomen bij ontploffing van munitie Munitieruimer voorkwam een ernstige explosie De bloei der bollen vertraagd In 1950 gebeurden er ruim 1500 ongelukken met bromfietsen Olietanker in Dordrecht tot theaterschip verbouwd Bovenhuis uitgebrand te Amsterdam Grotere papierproductie bij Van Gelder Zonen Britse kroningssteen terecht (jPANDA EN DE MEESTER-OÜÖHEIDKXJNBIGE Probleem van Marshall-hulp voor België nog niet opgelost DONDERDAG 12 APRIL 1951 EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Bij de gisteren in de Eerste Kamer voortgezette besprekingen over de begro ting 1951, bepleitte de heer Ooster huis (Arbeid) physiek investerings-toe- zicht. De voorkeur van de regering met betrekking tot het prijzenvraagstuk voor richtlijnen aan de industrie en de marge regeling voor de handel volgens spre ker ondoeltreffend, want niet goed te han teren boven een prijzenstop, althans vaststelling van maximumprijzen, keurde hij af. De minister-president, die hierna aan het woord kwam, was dankbaar voor de welwillendheid, waarmee men het kabi net had begroet. Hij erkende dat het vo rige kabinet staatsrechtelijk zeker niet verplicht was geweest af te treden na de verworpen motie-Oud. Maar toen mr. Stikker wilde heengaan wegens gebrek aan steun in eigen kring, had het kabinet reden om de portefeuilles ter beschikking te stellen. Een minister van Buitenlandse Zaken is een centrale figuur en door zijn aftreden werd de grondslag waarop het kabinet in 1948 was gevormd (indirekte steun van vier groepen) aangetast. Na tuurlijk moet de vrijheid behouden blij ven voor een ondersteunende fractie, op een bepaald punt oppositie te voeren, maar wanneer het vertrouwen in geheel het regeringsbeleid wordt opgezegd is het iets anders: dan kan reden voor een ka binetscrisis bestaan. Nadat de premier had erkend zelf te betreuren, dat een aantal van de vroegere ministers niet was teruggekeerd, herinner de hij mr. Kropman aan de staatsrechte lijke gebruiksregel, dat in tegenstelling tot de leiders van de fracties van de indirect gekozen Eerste Kamer, hun collega's uit de Tweede Kamer wel bij kabinetsforma ties worden ingeschakeld. Zou er, zo vroeg dr. Drees, minder „balanceerkunst" nodig zijn dan nu en vroeger het geval was, indien gelijk prof. Anema wense lijk had geoordeeld in zijn betoog over het betreurenswaardige dat er geen nationaal Kabinet was gekozen ook nog de Anti-- Revolutionnairen in het ministerie waren opgenomen? Aan mr. Jonkman (Arbeid) en de heer Algra (A.-R.), die hierover Woensdag ochtend hadden gesproken, gaf dr. Drees volkomen toe, dat we geen stap verder zijn gekomen met het probleem-Nieuw Guinea. Ten aanzien van de verschillende kanten van dat probleem bestaat er geen positieve meerderheid. Deze moeilijkheid moest natuurlijk bij de kabinetsformatie zijn weerslag hebben in het programma. Overeengekomen is een afwachtende hou ding aan te nemen. Als er uitzicht is op nieuwe besprekingen dan zal de regering haar standpunt hebben te bepalen en zich op de grondslag daarvan met het parle ment in verbinding stellen. Onmogelijk acht het kabinet het de besprekingen met Indonesië te hervatten als reeds te voren moet vaststaan, dat Indonesië in alle op zichten zijn zin zal krijgen. In het denk beeld-Jonkman, de door hem vermelde rechtsvragen aan het Unie-hof voor te leg gen, zag de minister-president niet veel, al zou die weg natuurlijk bewandeld kun nen worden, wanneer Indonesië wat echter te betwijfelen valt daartoe be reid zou zijn. Voor we met België over een Antwer- pen-Rijnkanaal gaan praten wil de rege ring zich niet verbinden eerst nog eens met het parlement te gaan praten. Dr. Drees werd onwel Hoewel dr. Drees zich in de pauze niet wel voelde, nam hij na de pauze weer het woord ter voortzetting van zijn rede. Nau welijks had hij enkele opmerkingen op het gebied van het buitenlands beleid beant woord of hij moest de voorzitter verzoe- ADVERTENTIE oor beter zfèn. n zijn er marsen dan KEIP-BRILLEN gebruiken, zjfn hun ruim- gebruijdeiv Meer dan 40 jaar waren en die niet anders KEIP-BRILLEN schools waard KEIP-OPTiËK. Gr. Houtstraat naast Luxor. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Promenade- orkest. 10.55 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.40 Platen. 12,00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Ac tualiteiten. 13.25 Populaire muziek. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Zang en orgel. 14.30 Populair concert. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.45 Amusements orkest. 18.18 Katholiek signaal, Benelux commentaar. West-Indisch commentaar. 18.30 Cello. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuitzending. 19,35 Lichte muziek. 19.48 Katholiek signaal, Politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Platen. 21.05 Actualiteiten. 21.15 Platen. 21.30 Klankbeeld. 22.30 Piano en orgel. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Dansmuziek HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw. 9.00 Platen. 10.00 Thuis. 10.15 Morgen wijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. 11.10 Feuilleton. 11.30 Orgel en tenor. 12.00 Concert. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel. 13.50 Platen. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht, 15.20 Platen. 15.30 Cabaret. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felici taties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinder koor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boek bespreking. 20.15 Platen. 20,35 Causerie. 21.00 Verzoekprogramma. 21.40 De ducdalf. 22.00 Buitenlands overzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12,32 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Amusementsmuziek. 14.30 Schoolradio. 15.45 Platen. 16.30 Europa treedt aan. 17.00 Nieuws. 17.10 Platfen. 17.30' Concert. 18.10 Voordracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Filmrevue. 19.50 Feuille ton. 20.00 Filmmuziek. 20,15 Symphonie- orkest. 22,00 Nieuws. 22.15 Jazz. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Platen. ken de bijeenkomst te schorsen, aange zien hij zich niet in staat voelde voort te gaan. Dr. Drees verliet de vergadering om zich huiswaarts te begeven. Na heropening besloot de Kamer, over eenkomstig het inmiddels in het senioren convent afgesprokene, liet algemeen be grotingsdebat als geëindigd te beschouwen. De minister-president behoefde zich er dus geen zorgen over te maken, dat zijn lichte ongesteldheid vertraging in de werkzaamheden zou veroorzaken. Op deze wijze bleef tevens aan de onder-voorzitter van de ministerraad, mr. Teulings, be spaard plotseling als invaller de senatoren nog verder van antwoord te dienen, m De heer Van Santen (Comm.) had de regering gaarne nog bij monde van minister Teulings gehoord, doch hij legde zich bij de wens'van de overige senatoren, het debat te sluiten, neer. ADVERTENTIE Het valt voor een moeder niet altijd mee, steeds weer een leuk cadeautje te vinden als één van de kinderen jarig is. Mevrouw de N. wist er echter wel raad op. Zij vertelde dat ze haar dochtertje een eigen vork en lepel had gegeven. Zij was er echt blij mee! Een duur cadeau O neen, het prachtige „Safira"-tafelbestek heeft we! grote waarde, maar U kunt het nu ontvangen zonder er geld voor uit te geven. Waardebonnen voor het kostbare „Safira" tafelbeslek vindt U op elk pakje Niemeijer's Koffie én Thee. U spaart het op die manier zonder enige kosten bij elkaar. U geniet nu dus bubbel! Bij elk kopje Nie meijer's pittige Paarsmerk-Koffie, geurige Gala-Thee of Prineess-Thee proeft TJ de prima kwaliteit. EnU weet tevens dat U straks de gelukkige eigenares is van het schitterende „Safira"-tafelbestek. Elk stuk is door en door vlckvrij Werkelijk een blijvend bezit. Als U even een briefkaart schrijft aan Theodorus Niemeijer N.V., afdeling Geschen ken, te Groningen, ontvangt U de geïllustreer de geschenkenlijst direct. Om het verstuwen en afbrokkelen der duinen te voorkomen, beplant men deze met helm. Toch is een voortdurende controle noodzakelijk, en moeten kaalgestoven duin toppen steeds weer opnieuw beplant worden. Men maakt hiervoor gebruik van helm, die in windstille duinpannen groeit en daar in grote getale aanwezig is. Arbeiders bezig inel de transplantatie van „dalhelm'. De zaak Joris Diels De civiele procedure tussen de Vlaamse acteur Joris Diels en de Nederlandse Ver eniging van Toneelkunstenaars is nog niet ten einde. De eerste kamer van de Am sterdamse rechtbank zou Dinsdagmiddag vonnis wijzen, doch hield de uitspraak aan en bepaalde dat de gedaagde partij tot de levering van het bewijs moet worden toe gelaten. De Vereniging van Toneelkunste naars zal nu met getuigen de juistheid van een twaalftal punten moeten aantonen, waarvan de voornaamste zijn: dat Diels vóór de oorlog reeds sympathie zou hebben gekoesterd voor het nationaal-socialisme, dat hij in 1938 als eregast bij Hitier op bezoek zou zijn geweest, dat hij zich daarna met de grootste bewondering over Hitier zou hebben uitgelaten, dat hij tijdens de oorlog vriendschappelijke relaties onder hield in kringen van Belgische landver raders, dat hij het vijandelijk bewind heeft gebruikt om voor zich zelf het ambt van directeur-generaal van de Koninklijke Theaters van Antwerpen te scheppen, dat hij Duitse officieren bij zich thuis zou heb ben ontvangen en dat hij Goebbels een hulde-adres zou hebben overhandigd. De strijd der Nederlandse kunstenaars tegen Joris Diels begon, toen er geruime tijd geleden sprake van was, dat deze directeur en regisseur van de Haagse Co- medie zou worden De Vereniging van Toneelkunstenaars in ons land kwam toen in het geweer en zorgde ervoor, dat over Diels, die in België na de bevrijding, aan vankelijk bij versték, door een militair ge recht tot 15 jaar werd veroordeeld, maar later vrijgesproken, inlichtingen werden verspreid, afkomstig van de Belgische ille galiteit. Hierin werd Diels van ernstige collaboratie met de vijand beschuldigd. Joris Diels, die voor de functie bij de Haagse Comedie bedankte, liet daarop de Nederlandse Vereniging van Toneelkun stenaars in een civiele procedure wegens belediging dagvaarden en eiste een princi piële schadevergoeding. De Deense regering heeft voor het studie jaar 19511952 een studiebeurs van acht maanden ter beschikking gesteld ten be hoeve van een Nederlandse student. Even tueel is het mogelijk deze beurs te ver delen in tweemaal vier maanden. De beurs is in principe bestemd voor hen, die reeds met hun studie gevorderd zijn. Het is gewenst, dat studenten die de col leges in de Scandinavische talen willen volgen, reeds tevoren een behoorlijke ken nis van deze talen bezitten. Sollicitaties dienen vóór 15 Mei gericht te worden aan de afdeling hoger onderwijs en wetenschappen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Princessegracht 15 te 's-Gravenhage. Honderdduizend ton kolen werden op acht Zaterdagen waarop de mijnwerkers de achturendienst toepasten, naar boven gebracht. In de eerste drie maanden van 1951 haalden de Limburgse mijnen gezamenlijk 3.181.733 ton kolen naar boven. Dit was 134.000 ton meer dan in hetzelfde kwar taal van 1950. In de acht verlengde Zater dagse diensten (twee uur extra werken) werden gemiddeld 12.000 ton kolen per dienst geproduceerd. De mijnwerkers hebben nu nog één extra Zaterdagdienst voor de boeg. De totale opbrengst van de tien verlengde diensten zal dus ongeveer 124.000 ton be dragen. ADVERTENTIE is een openbaring. Komt, ziet en overtuigt U bij Smedestr. 22,Tel.! 1025 Haarlem In Venlo zijn gisteren twee mannen om het leven gekomen toen een kist met voor vernietiging bestemde munitie ontplofte. De slachtoffers waren de 39-jarige chauffeur bij de Hulpverleningsdienst Venlo Schoe- ren en zijn 46-jarige helper Klaassen. S. was vader van veertien kinderen; K. van vier. Zij waren bezig een kist met munitie van een vrachtauto te tillen toen de munitie ontplofte. Dezer dagen ontstond brand in een oude Duitse bunker in de omgeving van het vliegveld Deelen, die in gebruik is bij de Hulpverleningsdienst. Er lag ongeveer 90 ton munitie opgeslagen en het gevaar voor een explosie was groot. Door het dapper optreden van een munitieruimer de heer C. Pijnenburg, die met een schuimblusser de vlammen bestreed, werd echter een ramp voorkomen. De brand ontstond waar schijnlijk door broeiing in een partij vuur werk dat ook tot de inventaris van de bunker behoorde. ADVERTENTIE Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. Toch is er al wat te zien Het koude weer is oorzaak dat in de stand van de bloei in de laatste week wei nig verandering gekomen is. Sinds men senheugenis heeft een dergelijke stagnatie in de bloei niet plaatsgevonden. Dit heeft dan ook zeer bijzondere gevolgen gehad. De organisatoren van het bloemencorso 1951 hebben, zoals wij reeds medegedeeld hebben, zich genoodzaakt gezien, het hou den van dit corso een week uit te stellen. Het bloemencorso zal nu plaats vinden op 23 April. De mozaïeken zullen in de verschillende gemeenten thans pas op 28 April gelegd worden. Natuurlijk biedt de bollenstreek ook thans attracties. Er zijn reeds velden nar cissen te bewonderen en op beschutte plek jes bloeien er hjracinthen. De kas op de keukenhof in Lisse blijft door het koude weerin volle luister. Ook onder de bómen komen de bloemen goed uit. Het zelfde kan gezegd worden van de Tres- longtuin in Hillegom, waar de beschutte hoekjes reeds vele mooie kleuren vertonen. De rondvaarten door de bollenstreek van Hillegom uit beginnen deze Zaterdag. De bloembindtentoonstelling in het Ontvangstcentrum wordt uigesteld tot Za terdag 21 April. De deelnemers aan de fietsen-bloembol- len-rally te Noordwijkerhout op 3 Mei delen wij mede, dat aan deze rally geen bromfietsen deel kunnen nemen. Stoptreinen Op de Zondagen 15, 22 en 29 April en op Donderdag 3 Mei (Hemelvaartsdag) zullen, ten dienste van bezoekers aan de bloembollenvelden, op het traject Den HaagAmsterdam in beide richtingen een 9 tal stoptreinen rijden. Het aantal ongevallen, waarbij een brom fiets betrokken was, heeft in 1950 1549 be dragen. 36 berijders van bromfietsen ver loren daarbij het leven, 426 werden ernstig en 304 lichtgewond. Van de 36 slachtoffers die het leven verloren, waren er 27 boven de 50 jaren en van deze 27 17 boven de 60 jaren. Bij het totaal van 1549 ongevallen was in 1Ö09 gevallen een motorvoertuig de te genpartij en in 336 gevallen was er een fiets bij betrokken. Voorts kwamen 12 bromfietsers in conflict met elkaar; 178 on gevallen waren van „eenzijdige" aard. In dit laatste geval was een mankement aan de bromfiets, een ongelukkige manoeuvre, slippen of anderszins de oorzaak van het ongeval. In hetzelfde jaar overkwam aan onge veer 20.000 fietsers een ongeval. Stelt men het aantal rijwielen in Nederland op circa 4.000.000 en het aantal bi^imfietsen in 1950 op 50.000, dan vallen verhoudingsgewijze de ongevallencijfers sterk in het nadeel van de bromfiets uit. De A.N.W.B. meent dan ook een ernstige waarschuwing te moeten laten horen. Te veel nog wordt de bromfiets gebruikt als pseudo-motorfiets. Daarenboven ontbreekt het vele bromfiet sers aan voldoende verkeerservaring en missen zij vaak het inzicht, dat nodig is voor het rijden bij hogere snelheden. De A.N.W.B. raadt het steeds groeiende leger der bromfietsers met klem aan, zich wat snelheid en plaats op de weg betreft te scharen bij de wielrijders. -Het rijden met grotere snelheid diene men te reser veren voor de vrij zeldzame gelegenheden, dat dit kan geschieden zonder dat men het verkeer en zichzelf in gevaar brengt. Een theaterexploitant te Dordrecht heeft een voormalige olietanker laten verbouwen tot een klein drijvend theater, waarmede hij dit zomerseizoem'diverse plaatsen en vacantiecentra hoopt' aan te doen. Het schip, waaraan hij de naam „Waterbio" heeft gegeven, is 46 meter lang, 5lA meter breed en 4 A meter hoog. Een 25 meter lange zaal met aflopende vloer biedt plaats aan 200 personen. Er zijn een filmcabine met twee projectoren, een toneelruimte, kleedkamers en een daktuin aan boord. Een oliestook-inrichting, twee diesel aggregaten en een dieselmotor zorgen voor verwarming, verlichting en aandrijving. Het is de bedoeling in dit scheepje bios coop- en cabaretprogramma's te vertonen en het voorts voor andere doeleinden ter beschikking te stellen. Het bovenhuis Haarlemmerdijk 61 "te Amsterdam is hedenmorgen geheel uitge brand. Vermoedelijk is de brand ontstaan op de eerste etage. Het vuur breidde zich zo snel uit dat de vlammen reeds meters hoog boven het dak uitsloegen toen de brandweer arriveerde. Na een half uur was het vuur geblust. De twee etages waren toen volkomen uitgebrand. Het kleding magazijn op de begane grond kreeg grote waterschade. De bewoners van het bovenhuis waren niet thuis. De totale productie-capaciteit van Van Gelder Zonen N.V. zal, nadat een nieuwe machine in gebruik is genomen tot 200.000 ton per jaar worden verhoogd. Dit betekent echter niet, zo deelde het bestuur in de Woensdag gehouden vergadering van aan deelhouders mede, dat dit jaar reeds 200.000 ton papier zal worden geprodu ceerd. Dit zal pas het geval zijn, als be doelde machine enige tijd in gebruik is. Het bestuur achtte geen groot risico aan wezig in het feit, dat dure grondstoffen zullen moeten worden gekocht. De te ver wachten leveranties en de voorraad grond stoffen zijn groot genoeg om de productie capaciteit ten volle te gebruiken. In samenwerking met andere Nederland se papierfabrikanten worden pogingen in het werk gesteld de nacht van Zaterdag op Zondag weer in de werktijd op te nemen. De directie is er nog niet zeker van, dat het zal gelukken, aangezien er thans nog een zeer grote weerstand tegen dit voor nemen bestaat. Het dividend werd vastgesteld op 9 voor de pi-eferente, 9 voor de gewone en 5 voor de prioriteitsaandelen. De heer H. Smidt van Gelder wei^d als com missaris herkozen. LONDEN, (Reuter) De Britse kronings steen, die vorig jaar uit de Westminster abdij werd weggenomen, is gisteren door onbekenden naar de Arbroath abdij in For farshire (Schotland) gebracht. De steen, de kroningszetel van de oude Schotse koningen, werd op "het altaar van de abdij geplaatst. Er waren twee onge tekende brieven bij, de ene gericht aan Koning George en de andere aan de alge mene vergadering van de kerk van Schot land. De steen werd op Eerste Kerstdag van het vorig jaar uit de Westminster abdij ontvreemd. De steen en de brieven werden gegeven De Britse kroningssteen, die vorig jaar uit de Westminster Abdij in Londen werd gestolen, is terecht. Hij werd gisteren door enige mannen op het altaar van de Arbroath Abdij in Forfarshire (Schotland) gelegd. Men ziet op de foto James Wishard, de bewaarder van de Abdij, de steen en de Schotse vlag, die er overheen gedrapeerd was. aan de beheerder van de abdij, James Wishard. De abdij, die uit de 12e eeuw da teert, is thans een ruïne. De politie heeft drie maanden naar de 152 kg. wegende steen gespeurd. Wishard deelde aan verslaggevers mede, dat er tegen het middaguur een auto voor de abdij stopte. Drie mannen haalden er de steen uit, die met de Schotse vlag was bedekt. „In mijn omwinding vergat ik de mannen naar hun naam te vragen. Zij gaven me een hand", aldus Wishard. De keuze van Arbroath voor het terug geven van de steen is symbolisch. In deze plaats aan de Schotse Noord-Oostkust is in 1320 de verklaring van de Schotse onaf hankelijkheid getekend. In de brief aan Koning George staat, dat het niet de bedoeling is geweest de konink lijke familie onaangenaam te zijn. Het weg nemen van de steen was ingegeven door grote liefde voor Schotland en door de wens om de aandacht van de regering te vestigen op de Schotse eis tot een zekere mate van zelfbestuur. De brief eindigt met de woorden „God save the King". In de andere brief wordt aan de leiders van de kerk van Schotland verzocht met Engeland een regeling te treffen opdat de steen in Schotland kan blijven. De steen zal naar Londen worden over gebracht en voorlopig onder de hoede van Scotland Yard blijven. 44. Toen Panda en Jolliepop een flinke tijd hadden gegraven, was er werkelijk een hele tunnel ontstaan, en nu bracht Jolliepop een aantal losse planken te voorschijn, waarmee hij de bovenkant en de wanden ging steunen. „Een belangrijk deel van het onderwijs, dat ik ons mag geven", sprak hij intussen, „bestaat uit de eerste beginselen van het zogenaamde stutten, ook wel scho ren genoemd. Bij het achterwege laten van deze voorzorgsmaatregel kan de gravende oudheidkundige er zeker van zijn, dat vroeg of laat de gehele tunnel op hem neer zal storten...." „O, ja, ik zie het, ik begrijp liet", zei Panda oplettend. Hij had nu een flinke hulp aan Jolliepop, en dat was maar goed ook, want hij had haastEn in tussen, terwijl dat alles gebeurde, zat onze vriend Joris Goedbloed nog maar steeds in zijn troosteloze cel en treurde. „Wat een wereld!", mompelde hij. „Het onrecht zege viert! Veni vidi fuci, mag ik wel zeggen, om de formule van mijn lot een klassieke vorm te geven! Een ernstig oudheidkundige als ik wordt opgesloten, terwijl een nutteloze kleuter als deze Panda zich vrolijk en vrij aan luiheid en spel over mag geven. Maar dat deed Panda écht niet. Joris kon natuurlijk niet weten, dat hij op datzelfde ogenblik met Jolliepop heel hard aan het werk was. „Het wordt een échte tunnel!", riep hij blij. „En hij gaat in de goede rich ting ook!" En Jolliepop was zo verdiept in het schragen (of schoren) (of stutten), dat hij niet eens vroeg wélke richting dat nu eigenlijk was, en wat Panda toch wilde met zijn tunnel. Wij zijn er benieuwd naar om. dat te weten, maar ons geduld zal nog wel even beproefd worden. Zo'n tunnel is niet metéén klaar Democratie. Het Panamese Hooggerechts. hof heeft Dinsdag het in Juli 1950 door de president uitgevaardigd decreet, waarbij de Panamese communistische partij, alsmede andere als extremistisch beschouwde partijen buiten de wet worden gesteld, nietig verklaard. Het Hooggerechtshof heeft deze maatregel onwettig verklaard, evenals die, waar bij de toegang tot de regeringslichamen aan communistische en gelijkgezinde ambtenaren wordt ontzegd. Dictatuur. De Argentijnse Kamer van Af. gevaardigden heeft het wetsontwerp tot onteigening van het 82 jaar oude onaf. hankelijke dagblad „Le Prensa" met 103 legen 16 stemmen aangenomen. Beide huizen van het parlement waren in de loop van de dag bijeengekomen om het rapport te behandelen van de speciale commissie uit het parlement, die belast was met een onderzoek van het bedrijf. Beurs. Woensdag ging bij de eerste trans, acties op de beurs van Wall Street naar schatting een bedrag van 1 milliard dollars verloren van de gezamenlijke beurswaarde van alle genoteerde fond- sen, als gevolg.van de vervanging van MacArthur. Er kwamen zeer grote ver. kopen voor van zogenaamde •„oorlogs fondsen". Minder politic. Tijdens de bespreking van de begroting over 1951 in de Volks kamer heeft de Oost-Duitse waarnemen, de eerste-minister Loch gezegd, dat Oost-Duitsland de kosten van het poli- tie-apparaat voor dit jaar met zestien procent zal verminderen. Deze verkla ring van Hans Loch volgt op on-officiële berichten, dat de Oost-Duitse regering haar politiemacht reorganiseert en ver- mindert. Patiënt. Mevrouw Pétain heeft Woensdag, avond meegedeeld, dat ex-maarschalk Pétain thans buiten gevaar is. Zij zeide, dat de patiënt Woensdagmiddag een paar minuten op was geweest en een lichte maaltijd had gebruikt. Trouw. In Praag is Woensdagavond of- ficieel bekendgemaakt, dat de Tsjecho- Slowaakse bisschop dr. Edward Neczey, apostolisch administrateur van Nitra in Slowakije, de eed van trouw aan de staat en de regering heeft afgelegd. Op 12 Maart hebben vier bisschoppen even. eens deze eed afgelegd en verklaard, dat zij hun volledige steun gaven aan de Tsjechoslo waakse staat en zijn wetten en dat zij geen (door het Vaticaan) „om politieke redenen opgelegde straffen" zouden erkennen. Minder vlees. De Oost-Duitse minister van voedselvoorziening, Karl Hamann, heeft meegedeeld, dat het vleesransoen voor Mei en Juni gehalveerd zal worden. Ter compensatie zullen extra rantsoenen eieren en vis beschikbaar worden ge steld, aldus de minister. Hongersnood. Drie leden van de volksver, tegenwoordiging van de provincie Bihar' in India hebben Woensdag verklaard, dat cle bewoners van verscheidene dor- pen van boomschors, slakken en in het wild groeiende vruchten leven. De leider van de groep deed een beroep op de staat en de centrale regering om snel en in ruime mate hulp te verlenen „tenein. de honderdduizenden van de honger- dood te redden". Handel. De heer Lewis Lind, vertegen- woordiger van het Amerikaanse mini sterie van Buitenlandse Zaken en de heer Kenneth Hansen, vertegenwoordi ger van de Senaat, zijn in West-Duits- land aangekomen om een onderzoek in te stellen naar de handel tussen het Westen en het Oosten. Zij zullen nagaan hoe de illegale handel uit de West- Duitse bondsrepubliek naar de landen van het Oosten kan worden tegenge gaan. Van Amerikaanse zijde wordt verklaard, dat de V. S. er met kracht naar zullen streven, dat alle West- Europese landen hun handel met het Oosten beperken, zodat ook langs legale weg geen strategische goederen aan communistische landen zullen worden geleverd. Overval. Door de beschieting van een jeep van de tabaksonderneming Deli- tua nabij Medan zijn drie doden en twee gewonden gevallen. De doden waren de chauffeur van de jeep en twee onder nemingswachters. Een assistent der onderneming, de 26-jarige J. van den Berg, werd in borst en rechterarm ge troffen. Hij slaagde er echter in, de jeep naar de dichtst bijzijnde militaire post te rijden. ADVERTENTIE Het BAYER kruis waarborgtzuiverheid èlL BRUSSEL, (Belga). De ambassade der Verenigde Staten deelt mede dat aan het Belgische ministerie van buitenlandse hendel een nota is toegezonden, die het standpunt herhaalt, dat door de V.S. inge nomen werd bij vorige besprekingen me! vertegenwoordigers van de Belgische rege ring aangaande de beslaglegging op Griek se gelden, die zich in een Brusselse bank bevonden. De Amerikaanse nota heeft geen betrek king op de geldigheid van de actie van be slaglegging volgens de Belgische wet. Het standpunt van de V.S. kan als volgt wor den samengevat: Indien de werking van de Belgische wet tot gevolg heeft dat 7 millioen dollars vat de E.C.A.-Hulp voor andere doeleinden dan het Europese herstel worden gebruikt dan wordt volgens de Amerikaanse wet van de Amerikaanse regering gevorderd, de terugbetaling der tegenwaarde van de Belgische regering te eisen. Indien de Belgische regering in gebreke blijft, zullen de Verenigde Staten verplicht zijn de terugbetaling vah dit bedrag te eisen en zullen zij het nodige doen, om dit be drag in mindering te brengen van de ge); den, die in het plan-Marshall voor Belgis bestemd zijn. De rijkswaterstaat in de directie Zuid holland is voornemens, zo mogelijk nog dit jaar, over te gaan tot het maken van een overbrugging of tunnel bij de Zijdeweg en b(j Kerkehout in de rijksstraatweg te Was- nenaar.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2