Braziliaanse voetbalploeg gaf een demonstratie in Olympisch Stadion Sportprogramma's „Het Witte Kruis" te Bloemendaal jubileert De kleine were DONDERDAG 12 APRIL 1951 Schaakwedstrijd in het Provinciaal Ziekenhuis Doe iets aan die hoge prijzen Agenda voor Haarlem K. J. J. Lotsy bezoekt deze zomer de Finse hoofdstad Chilenen enthousiast over bezoek van de Prins Anderhalf millioen Marshall guldens voor tbc-bestrijding Uitspraken Haarlemse Rechtbank Arbeider viel in liftkoker Vragen over Westerling Inbreker maakte voor 800.— aan gouden sieraden buit In Februari was 74% van de invoer door uitvoer gedekt Mr. dr. A. A. van Rhijn over „sociale zekerheid" Handelsaccoord met Finland De heer Th. S. J. Hooy legt raadslidmaatschap neer Teraardebestelling ds J. C. van Dijk De Braziliaanse voetballers van de club Sao Paulo, die Woensdagavond in het Olym pisch Stadion te Amsterdam tegen "het Nederlands b-elftal speelden, troffen het wat het weer betrof. De organisatoren hadden ook voordeel van hef weer, want het was bijzonder druk in en om het stadion en ongeever vijftigduizend toeschouwers heb ben de Brazilianen aan het werk gezien. Zij hebben genoten van hun spel. dat af en toe op een show geleek en van hun buitengewone balbehandeling. Hun lichaamsbeheersing was voortreffelijk. Hun schietcapaciteiten vielen tegen. Het grootste gedeelte van de wedstrijd waren zij in de meerderheid, doch het overwicht hebben zij in de eerste heflt in geen enkel doelpunt kunnen uit drukken (behalve een, dat wegens buiten spel afgekeurd moest worden). Later volgden er drie. Er werd te weinig geschoten. Dat zij wel in staaf waren hard en van verre af stand te kunnen schieten is wel enige malen gebleken. Het publiek kreeg echter de in druk. dat de Brazilianen er meer voor voel den. om de bal naar elkaar te spelen dan om doelpunten te maken. Toen zij zich tegen het einde met een voorsprong van 2—1, welke nog vergroot werd tot 3—1, veilig voelden, maakten zij er nog meer een variété-voor- stelling van, wat nat uurlij w grappig was, maar niets te maken had met serieus voet ballen. De eerste helft vonden wij het aantrekke lijkst. Niet alleen, omdat het spel in die periode op een hoog peil stond, maar ook omdat wij niet gewend zijn, dat een elftal een dergelijk spel, als gisteren te zien was, demonstreert. Op den duur verveelde het spel toch enigszins. Het was te mechanisch. De Zuid-Amerikanen hadden er niet op ge rekend. dat een tegenpartij de buitenspelval kan openzetten. Op dit punt waren zij slecht ingesteld en het gevolg was, dat de gasten, vooral in de tweede helft vaak buitenspel stonden'. De Nederlanders hebben zich moedig ge dragen en speciaal dient de verdediging genoemd te worden. De spelers moesten vele malen ingrijpen en dat het goed gelukte blijkt wel uit het feit, dat er in de eerste helft geen enkel doelpunt door de Brazilia nen gemaakt is. De goed gebouwde athleten waren bijzonder snel, de bal werd goed ge plaatst en de Nederlanders trachtten dan in te grijpen. Over het algemeen leverde dat succes op. Toch kreeg doelman Steiger van PSV. die Saris verving, nog een aantal scho ten te verwerken, hetgeen hij goed deed. Möring. de stopperspil, was de beste speler en hij heeft vele aanvallen onderbroken. Daarbij werd hij goed terzijde gestaan door de Haarlemmer Odenthal die op een behoor lijke wedstrijd kan terugzien. De andere achterspeler Busschers uit Enschede deed ook goede dingen. De voorhoede zette open aanvallen op. De bal werd nogal eens te hoog gespeeld, waar mee de Brazilianen niet veel moeite hadden. In het begin vestigde de achterhoede van Brazilië niet zo'n stevige indruk en de backs stelden niet altijd vertrouwen in hun doel man. Zij veroorzaakten wel eens onnodig hoekschoppen. Snoek van Eindhoven was in de voorhoede het beste op dreef. De anderen hebben hard gewerkt en meegewerkt, dat verscheidene gevaarlijke aanvallen op de Braziliaanse helft zijn ondernomen. Tijdens hun overwicht kregen de spelers van Sao Paulo vele hoekschoppen te nemen. Dan zetten zij de bal niet terstond voor doel, doch een speler stelde zich vlak bij de hoek- viag op om de bal toegespeeld te krijgen. opgeleverd'11 echter geen doelpunten De rust ging in met een voorsprong van 1 O voor Nederland. Vier minuten voor het verstrijken van de eerste helft gaf rechts buiten Heystcr een fraaie voorzet, waarna Snoek de bal inkopte. Kort na de hervatting maakte linksbuiten Nivio gelijk en na een half uur stonden de Brazilianen met 21 voor, toen linksbinnen Bibe van verre af stand onverwacht een hard schot inzond, dat doelman Steiger verraste. Drie minuten voor het einde maakte spil Alfredo van een mis verstand in de Nederlandse achterhoede ge bruik en bracht de stand op 31. De Braziliaanse doelman Mario staat gereed om de bal op te vangen, maar spil Alfredo maakt een aanval van het Nederlands B-elftal onschadelijk. Sport in 't kort NEDERLANDS POLITIE-ELFTAL WON Op het verlichte terrein van Robur et Ve- locitas te Apeldoorn werd 'nvoelbalwedstrijd gespeeld tussen het Nederlands politie-elftal en het Fries-Dremts KNVB-elftal. De politie mannen wonnen met 62, nadat de rust met een voorsprong van 5voor het politic elftal was ingegaan. GAAT APPEL REIMS VERLATEN? Volgens een bericht in enkele Franse sport bladen zal de Nederlandse middenvoor van de Franse eerste divisieclub Reims, Appel, aan het eind van dit seizoen op de transfer- lijst worden geplaatst. ENGELSE LEAGUE. In de eerste divisie van de Engelse league werden de volgende wedstrijden gespeeld: MiddlesbroughWol verhampton Wanderers 12; Newcastle UnitedPortsmouth 00. BRONSTEIN GEEFT TWAALFDE PAR TIJ GEWONNEN. De twaalfde partij in de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tussen Bronstein en Botwinnik. welke Dinsdag na 40 zetten werd afgebroken, is zonder verder spelen door Bronstein ge wonnen gegeven. De stand is nu 6'.5!) in het voordeel van Botwinnik. De dertiende partij wordt Vrijdag gespeeld. Schaken Op uitnodiging van het Provinciaal Zieken huis nabij Santpoort, heeft een tiental van de schaakclub „Rolland" uit Overveen tegen een tiental verpleegden en personeelsleden van dit ziekenhuis gespeeld. De wedstrijd eindigde in een overwinning van 61/»Ü\h voor ..Rolland". De heer Bilder van het Provinciaal Zie kenhuis stelde het bezoek van de Overveense schaakclub op hoge prijs en hoopte dat het eerste contact, dat door deze wedstrijd met een vereniging buiten „ziekenhuis-verband" is gelegd, in de nabije toekomst tot meer ontmoetingen zou leiden. ADVERTENTIE Er is werkelijk iets aan te doen. want kunt even goed als elke andere huis vrouw. gaan profiteren van Dp Gruyler's 10% korting. Nu. méér dan ooit tevoren, is die 10korting een uit komst I Reken maar eens uit. wat U alleen al wekelijks op margarine gaat terugver dienen. De Gruyter s mar garine met het wapen kost 54 cent. maar van elk pakje komt ruim 3 cent weer bij U terug. Want voor 10 gulden aan cassa- hons wordt U één contante gulden uitbetaald 'Zo helpt De Gruyter U rondkomen met minder geld. DONDERDAG 12 APRIL Stadsschouwburg: „Volksvoorstelling „De eerbiedige lichtekooi" (Comedia), 8 uur. Frans Halsmuseum: Stichting Haarlems Trio, 8 uur. Zuiderkapel: Spreker Komman- dant A. C. Beekhuis, 8 uur. Protestants Chr. Nijverheidsschool: tentoonstelling en open bare lessen 2—5, 19—21 uur. Frans Hals: „De blauwe dahlia". 18 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Vrouwenkamp Borneo", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Louisa", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Giu- liano", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De charge van de lichte brigade", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het duivelspaard", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 13 APRIL Gem. Concertgebouw: Jubileumconcert Haarlems Bloei, 8 uur. Hotel Royal: Neder landse Handelsreizigersvereniging propa ganda bijeenkomst. 8 uur. Lange Veerstraat 16: Spiritistische Kring „Geestelijk leven", bioemenséance, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Voetbal Door de voetbalwedstrijd Nederland België is voor de KNVB geen programma vastgesteld. Op het terrein van Zeeburgia wordt de wedstrijd in de tweede klasse B Zeeburgia—ZFC gespeeld. Hockey Het hockeyprogramma luidt: kampioen schap van Nederland: DKSHHIJC; Gronin genVenlo. Eerste klasse: Amsterdam Laren. Promotieklasse: Alliance—Leiden. Tweede klasse: Hurley 2Zandvoort. Kam pioenschap van Nederland, dames: Venlo GirlsQuick. Promotie eerste klasse: Straw berriesGooi. Dr. Exaltobeker: BDHC 2 Amsterdam; Be FairBDHC. Promotie klasse: HBSPinoké. Tweede klasse: Hurley Zandvoort; Rood WitFIT. Handbal liet programma van de Nederlandse Hand- balbond luidt: Hoofdklasse, heren: Olvmpia (H.)Olyrn- pia (Gr.); NilocDES; PSVBlauw Wit. Dames: UDIVlugheid en Kracht; Vriendschap—DES; PSV—Concordia. District West A Eerste klas, heren: ConcordiaAPGS (10.30 uur v. Oosten de Bruyrstraat)Attila Aalsmeer. Tweede klas, heren B: Aalsmeer 2Rapidi- tas; LijndenTonido; TonegidoBHC. Eerste klas, dames: ADASport Vereent; Blauw Wit—HOC. Tweede klas, dames B: GitaBato; N. Niedorp—OSS; Tonegido—Rood Zwart. Afdeling Noordholland-Zuid Eerste klas, heren: HOC 2AVA; Con cordia 2—Bato. Tweede klas, heren: Rapiditas 2HOC 3; IJmond 2OSS; IJmond 3Rapiditas 3. Eerste klas, dames: GBV—Beverwijk; Fo resters—IJmond. Tweede klas, dames A: Rapiditas 2HOC 2; Rood Zwart 2—Concordia 3; CSV 2— Foresters 2. Tweede klas. dames B: BGV 2Gita 2; HeemstedeIJmond 3. Korfbal Het KNKB-programma luidt: Kampioenschap van Nederland: VKC Deto. Beslissingswedstrijd eerste klasse: Blauw WitWesterkwartier. Eerste klasse: SVKSamos; SwiftArchi pel: Koog Zaandijk—Lu to. Tweede klasse A: Sport Vereent—Groen Geel; Oosterkwartier—Watervliet; ZKV— Victoria; DED—Olympia. Derde klasse B: GiraffesAltius. Reserve eerste klasse: KZ 3Swift 2. Reserve tweede klasse: Blauw Wit 3 DED 2; ZKV 2—Aurora 2. Reserve derde klasse B: BEP 2—Ooster kwartier 3. In de Haarlemse Korfbalbond worden gespeeld: Eerste klasse: Nieuw Flora 1—Oosterkwar tier 4; Haarlem 1—Watervliet 3. Tweede klasse: Watervliet 4N. Flora 2; Haarlem 2Oosthoek 2; Onder Ons 1 THB 1. Derde klasse A: Watervliet 5Aurora 4; DSV 2—Haarlem 3. Derde klasse B: Oosthoek 4Onder Ons 2. Olympische Spelen De heer K. J. J. Lotsy, die door het be stuur van het Nederlands Olympisch Comité is benoemd tot chef de mission, van de Neder landse ploeg, welke in 1952 naar Helsinki zal worden uitgezonden, heeft reeds een plan ge maakt, op welke wijze hij zijn taak denki te kunnen uitvoeren. De chef de mission gaat in Augustus of September voor een kort bezoek naar Helsinki. Die reis heeft een tweeledig doel. Hij zal de voornaamste sportcentra bezoeken en vooral veel aandacht schenken aan het Olympisch dorp, waar de athleten zullen worden ondergebracht en het tehuis voor de deelneemsters, dat in de omgeving van de Finse hoofdstad is gelegen. Er is veel te regelen. Men denke maar aan het voedselprobleem, het transport, de acco- modatie, de organisatorische puzzles, die zul len moeten worden opgelost, de financiën enzovoort. De Nederlandse ploeg zal kleiner zijn dan die naar Londen is gegaan. De heer Lotsy spreekt hier slechts een persoonlijke mening uit, aangezien de voorbereidende maatregelen zich nog slechts in het eerste stadium be vinden, maar er zijn vele factoren, die het N. O. C. er toe zullen dwingen de ploeg naar verhouding met die van Londen in te krim pen. Indien men bedenkt, dat de Ameri kanen met slechts 350 athleten in totaal zul len komen, hetgeen voor de Verenigde Sta- Duizenden Chilenen hebben Woensdag in hun enthousiasme Prins Bernhard, die een krans legde bij het monument van de nationale held van Chili, bijna onder de voet gelopen. Na een parade door eenheden van de landmacht verbrak de menigte het cordon en stormde op de Prins en zijn ge volg af. Een man omhelsde Prins Bern hard en putte zich uit in hoffelijkheden jegens Nederland. Vele Chilenen wilden zijn voorbeeld volgen, maar de politie wist dit te verhinderen. Het was echter niet voldoende om de Prins gelegenheid le geven in zijn auto te stappen. Het gevolg, een cameraman en een journalist inbegre pen, vormde daarop een keten en maakte zo enige ruimte voor de Prins. Des middags is de Prins in een plechtige zitting van de gemeenteraad tot ereburger van Santiago benoemd. Daarna werd een tocht gemaakt naar de poloclub van San tiago, waar het noenmaal werd gebruikt. Deze rit werd gemaakt in een met vier paarden bespannen postkoets. Politie auto's met loeiende sirenes hielden de weg voor de stoet vrij. Het Nederlandse publiek zal dit kleur rijke tafereel binnenkort in de bioscopen kunnen zien omdat" cameraman Wassen- burg van deze rit opnamen heeft gemaakt. Bijna ƒ1 millioen voor Rijks instituut voor Volksgezondheid Uit clc tegenwaarde-rekening der Mar shallhulp zijn thans 1.513.000 voor be- strijding van tuberculose en 985.000 voor het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid te Utrecht vrijgegeven. De vrijgegeven gelden voor de tubercu losebestrijding zullen worden gebruikt voor de verbetering van de apparatuur en van de overige outillage van een aantal consul- tatiebureaux. Het toegewezen bedrag voor het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid zal dienen als bijdrage in de bouwkosten van nieuwe laboratoria. Het instituut is be last met de vervaardiging van sei'a en vaccins, met het ijken van desinfcctiemidde- len, anti-biotica en insuline, en het onder zoek op tuberculose, typhus, diphterie en dergelijke ziekten. Zo spoedig mogelijk zullen bij de Staten- Generaal de noodzakelijke budgetaire voor zieningen worden aanhangig gemaakt. Pas ïxadat deze voorzieningen door de beide Kamei-s zijn aanvaard, zal de regering aan haar voornemens uitvoering kunnen geven. De Haarlemse rechtbank veroordeelde van morgen een 21-jarige Amsterdammer, die schuldig was bevonden aan inbraak in een villa tc Overveen, waar hij een fototoestel en enige luxe voorwerpen had weggehaald, tot één jaar en zes maanden. De officier van Justitie had veertien dagen geleden eveneens één jaar en zes maanden gevangenisstraf tegen hem geëist. Een 23-jarige Amsterdamse meubelmaker, die bij zijn zwager onder meer een koffer- gramofoon, een veri-ekijker en een fototoestel had gestolen, hoorde veertien dagen geleden zes maanden met aftrek tegen zich eisen. De rechtbank veroordeelde hem vanmoi-gen con form. Een Haarlemse kraamverpleegster werd veroordeeld tot 50.boete. Zij had in de wieg van een baby een stenen kruik met een ondeugdelijke sluiting gelegd, welke sluiting sprong, waardoor het warme water in het wiegje liep en het kindje ernstige brand wonden kreeg. De baby overleed ongeveer zes weken na dit ongeluk. Er is niet komen vast te staan of de dood werd veroorzaakt tengevolge van de bi-andwonden. De officier van Justitie eiste veertien dagen geleden eveneens 50.boete tegen dc verpleegster. In het koelhuis IJsvries te IJmuiclcn is Woensdagmiddag omstreeks 2 uur een on geluk gebeurd, dat betrekkelijk goed is afgelopen. Een 25-jarige arbeider was op de vierde étage bezig met het schilderen van de binnendeuren der lift. Door een duizeling bevangen is de man in de koker gevallen, waar hij terecht kwam op het dak van de lift, die vijf meter lager hing. De heer Bakker constateerde kneuzingen aan de rechterarm en het linkerdij been en heeft hem voorlopig behandeld. Later is het slachtoffer naar huis gebracht. De Velsense politie onderzoekt in samen werking met de ai'beidsinspectie of aan de veiligheidsvoorschriften ten aanzien van de lift is voldaan. ADVERTENTIE CM 8-150 De afdeling Bloemendaal van „Het Witte Kruis" bestaat binnenkort 75 jaar. Op 26 April 1876 werd te Overveen onder leiding van de1 toenmalige bui-gemeester van Bloe mendaal, de heer Lonbar Petri, de op- richtingsvei-gadering gehouden. Het jubileum zal op bescheiden wijze in besloten kring van bestuur en personeel worden gevierd. Mevrouw weduwe C. A. IJzermanSchoevaert, wier echtgenoot, het vroegere hoofd der Mulo school, de heer A. IJzerman, gedurende drie en der- lig jaren deel uitmaakte van het bestuur der vereniging en daarvan vijf en twintig jaar als secretaris, heeft aan de hand van de notulenboeken een overzicht samengesteld over het wel en wee van de vereniging in deze drie kwart eeuw. De vereniging had gedurende de eerste vijf en twintig jaar van haar bestaan nog geen bemoeienis met de wijkverpleging. Nadei'hand is deze vei'pleging tot haar voornaamste zorg uitgegroeid. In het begin was het doel meer in het algemeen bevor dering van de volksgezondheid, waarbij bestrijding van besmettelijke ziekten op de voorgrond stond. Er werd geijverd voor goed drinkwater en gestreden tegen open riolen. Reeds spoedig werd het besluit ge nomen om voor de vei-pleging van lijders aan besmettelijke ziekten een barak te bouwen. Deze kwam tot stand in 1881 op 'een duinterrein in Overveen, waar thans de Militaireweg is. Tien jaar later werd op hetzelfde terrein ook een ontsmettingsoven gebouwd. Oudere Overveners en Bloemen dalei's zullen zich de barak, welke tot 1913 heeft dienst gedaan misschien nog wel herinneren, evenals het rijtuigje, waarmee de patiënten werden vervoerd en waarop met grote letters „Witte Kruis" was ge schilderd. ten zeker geen gi'ote ploeg zal zijn. dan is het begrijpelijk, dat de Nedei'landse ploeg ook zal worden ingeki'ompen. Het bestuur van de FIFA heeft de heer Lolsy gevraagd om de velden, waarop het Olympisch voetbaltournooi zal worden ge houden, te inspectei'en. Een jaar voor de aanvang van het tournooi is dat wel nood zakelijk. De heer Lotsy zal behalve aan Helsinki, nog een bezoek brengen aan Tam pere, Turku en Kotka, waar hij een onder zoek zal instellen naar de accomodalie van de terreinen, de afmetingen en de hoe danigheid van de gi'asmat. Overigens is hij van mening dat het aantal landen, dat aan het Olympisch voetbaltournooi zal deel nemen, niet groter dan zestien zal zijn. Als chef de mission zal de heer Lotsy evenals in 1948 weer contact opnemen met de sportbonden, de belangrijke wedstrijden bezoeken, zien hoe de krachtsverhoudingen liggen, verder vergelijkingsmateriaal ver zamelen ten opzichte van het buitenland, kortom, hij zal proberen zich zodanig in te werken, dat hij het bestuur van het Neder lands Olympisch Comité, dat tenslotte de uitzending bepaalt, zo goed mogelijk van advies zal kunnen dienen. Inmiddels was in het begin dezer eeuw het zwaartepunt van de werkzaamheden naar de wijkverpleging verplaatst, waar mee in 1902 was begonnen. In het bijzonder nadat in 1922 een fusie met de diaconale wijkverpleging van de Nedei'landse Her vormde Kerk tot stand was gekomen, heeft dit werk zich geleidelijk uitgebi'eid. Er zijn thans drie wijkvei-pleegsters in dienst van de vereniging. In 1913, toen bai'ak en ont smettingsoven werden afgebroken, is te Overveen een wijkgebouw gekomen, die nende tot woning van één der wijkver pleegsters en tevens tot magazijn voor het verplegingsmateriaal. Behalve de wijkverpleging strekt de zorg van de vereniging zich ook uit tot andere belangen. De wijkzusters zijn tevens huis- bezoeksters-enquêtrice voor de t.b.c.-be- strijding. Dank zij de welwillende mede werking van de directie van het P.E.N. te Bloemendaal is in het PEN-gebouw aan de Ign. Bispincklaan gelegenheid voor hoogtezonbehandeling. Na de oorlog is de vereniging zich verder ook gaan bemoeien met de gezinsverzorging: het verlenen van huishoudelijke hulp in gezinnen waar de huisvi'ouw ziek is. Een drietal gediplo meerde gezinsverzorgsters zijn thans m dienst van de vereniging. Een der dames van het bestuur heeft zich belast met de leiding van deze nieuwe tak van dienst. In het overzicht van mevrouw IJzerman wordt meegedeeld, dat het tegenwoordige bestuur plannen heeft voor een nieuw wijkgebouw. dat dan ook zou kunnen woi - den gebruikt voor hoogtezon-behandclmg, censultatie-bureau voor kleuters enz. Hier uit blijkt, dat het initiatief van de oprich ters en de toewijding' van zovelen, als dl'. Bakker, dr. Bornwater, de heer Rijnierse, de heer IJzerman, om slechts enkele namen te noemen, niet is doodgelopen, maar dat de afdeling nog over voldoende energie beschikt. De minister van buitenlandse zaken van Indonesië mr. Moh. Roem, heeft met be trekking tot de berichten over Westerling twee vragen aan de heer Lamping, de Hoge Commissaris van Nederland, gesteld. Ten eerste, of het juist is, dat een Nederlandse vertegenwoordiging in het buitenland aan Westerling een visum voor Nieuw-Guinea heeft verschaft en ten tweede, of de Neder landse regering blijft vasthouden aan het standpunt, dat Westerling zal worden ge arresteerd indien hij Nederlandse bodem of gebied onder Nederlandse controle be treedt. Naar A.N.P. verneemt van het ministerie van uniezaken en overzeese rijksdelen, heeft dit ministerie uitsluitend de bevoegd heid om geldige ontschepingsvergunningen voor Nieuw-Guinea af te geven. Men deelde mede, dat voor Westerling een dergelijke vergunning niet is verleend. Gisteravond ongewenst bezoek in Santpoort Een brutaal staaltje heeft Woensdag avond een inbreker aan de Wüstelaan in Santpoort laten zien, door tijdens een korte afwezigheid van de bewoners voor 800 aan antieke gouden sieraden buit te maken. De man moet zich lussen kwart over zeven en tien uur toegang tot de bewuste woning hebben verschaft door een ruitje te ver nielen en de gezekerde spagnolet van de achterdeuren op te lichten en de politie neemt aan, dat hij al eerder op de dag poolshoogte is wezen nemen, wetend, dat de familie om kwart over zeven even weg zou gaan. Een papegaai, die in de kamer onder een doek) getuige van de inbraak is geweest, heeft niet gereageerd. De recherche heeft een diepgaand onder zoek ingesteld. Volgens de door het Centraal Bureau voor de Statistiek samengestelde voorlopige cijfers bedroeg de waarde van cle invoer in Februari 768,9 millioen, terwijl voor een waarde van 568,1 millioen werd uitge voerd. De in- en uitgevoerde hoeveelheden waren respectievelijk 2,39 millioen ton en 1.30 millioen ton. De buitensporige vraag naar goederen in binnen- en buitenland heeft onze handels balans in Februari niet verder ongunstig beïnvloed. Het dekkingspercentage is in Februari belangrijk gestegen ten opzichte van de vorige maand. Deze stijging is des te opmei'kelijker aangezien ons land, door het ongunstiger worden van de ruilver houding nog altijd om een gegeven hoe veelheid grondstoffen aan te kopen veel meer goederen zal moeten exporteren dan een jaar geleden. Niettegenstaande het tekort vergeleken met de vorige maand met 65 millioen daalde, bedroeg dit sinds Januari 1951 toch reeds 467 millioen, hetgeen het gevolg is van het grote deficit in Januari 1951. Be ziet men het deficit in het kader van de totale buitenlandse handel dan blijkt dit 18 '/o te bedragen en vrijwel op hetzelfde peil te liggen als in 1938. Het tekort in 1948 bedroeg daarentegen 40 ".'o van de totale buitenlandse handel. Op een cursusvergadering voor het ka der van de NVV-Bestuurdersbond Haar lem heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken gisteravond een inleiding gehouden over verschillende facetten en achter gronden van het streven naar sociale zekerheid in onze huidige samenleving. Hij herinnerde eraan dat de massa vroeger slechts passief naar meer bestaanszeker heid haakte en dat pas sinds de laatste oor log die passiviteit voor een actieve en doel bewuste strijdbaarheid plaats gemaakt heeft. Men had immers ervaren, dat bij het vrije spel der economische krachten de mens in het algemeen en de arbeidende klasse in het bizonder steeds weer de dupe van een dalende conjunctuur is en dat er voor hem alleen een redelijk materiëel be staan mogelijk is bij calamiteiten als een oorlogs-economie. Tegen deze onhoudbare toestand kwamen de arbeiders terecht in verzet en hun strijd ten deze is al in veel opzichten met succes bekroond. Dat de overheid in die strijd assisteren, reguleren en zelfs dikwijls het initiatief nemen moet, heeft het jongste verleden bewezen. De sociale zekerheid mag nochtans geen eind doel zijn, maar alleen middel om te komen tot een rechtvaardiger maatschappij, opdat hij die werkt niet meer object zal kunnen zijn van economische calculatie. Het con servatieve argument, dat bestaanszeker heid tot verslapping van de mens en zijn arbeidslust zou leiden, achtte de heer Van Rhijn in zijn algemeenheid onjuist; wel dienen er garanties geschapen te worden dat de gemakzuchtigen niet parasiteren ten koste van de gemeenschap. Redelijke beloning en afdoende sociale verzekeringen zullen alleen" mogelijk zijn als er behoor lijke arbeidsprestaties der begunstigden tegenover staan. Differentiatie in de belo ning van verschillend te kwalificeren ar beid zal altijd onvermijdelijk blijven, maar binnen deze grenzen moet de maatschappij aan ieder die werkt, een behoorlijk be staan kunnen verschaffen en dat zal alleen mogelijk zijn, aidus besloot mr. dr. Van Rhijn, wanneer volk en overheid eendrach tig kunnen samenwerken om de duizender lei obstakels en storende invloeden op de weg naar sociale zekerheid te overwinnen en af te wenden. Handelsbesprekingen tussen een Finse en een Nederlandse delegatie hebben ge leid tot parafering van een nieuw handels accoord. Tot regeling van het goederenver keer over de periode van 1 April 1951 tot 31 Maart 1952. De overeenkomst voorziet in een goederenuitwisseling van circa 170 millioen gulden wederzijds. Inspiratie Men zegt dat de ziel van een kunstenaar is gelijk een bloemkelk in de ochtendsche- mer, die zich stralend en schoon openvouwt als de blanke zon door de wolken breekt. En wat de zon voor die bloem is, is de inspiratie voor die ziel. De inspiratie die van alle kanten komen kan, van hemel of aarde, van binnen uit of van buiten af, maar altijd als een straal licht door de wolken van de grauwe alle dag. Ik heb dat allemaal niet zelf in zulke deftige woorden uitgedacht, het is mij ver teld door een schilder die het weten kan. Hij zegt dat elk kunstwerk het kind is van vader Aanleg en moeder Inspiratie. Kijk, dat is een aardig beeld. Want ik ken er tientallen, die rondlopen met vader Aanleg en nooit de moeder Inspiratie erbij kunnen vinden. Dat komt omdat zij de echte schoonheden van het leven niet kunnen zien, zegt mijn schilder. Ge moet eens bij mij op visite komen. Dan zal ik u eens een nummertje inspiratie voordraaien waar ge uw hart van zult vasthouden. Hij woont op drie-hoog onder de naakte pannen en zijn enige raam is een hand groot, hij kan er niet eens zijn ruige kop doorsteken om wat blauwe lucht te zien. Door dat raam zal hij niet ver wegkijken, want er staat een grote grauwe klomp van steen nog geen drie meter vandaan. Dat is een huurkazerne, met eindeloze rijen vet tige raampjes waar hier en daar staketsels met wasgoed uitsteken. Ge woont hier hoog en droog, daar lijkt het mij ten volle mee geprezen, zeg ik hem voorzichtig, maar hoe ge hier schilderen kunt is een ding dat ik moeilijk begrijpen kan. Tenzij ge wellicht stillevens met was goed als specialiteit hebt. Hij Jacht en veegt met een mouw wat verftubes en een muizenklem van een wrakke stoel. Ga zitten, zegt hij, en wacht met uw aanmerkingen tot ik u heb laten zien wat ik beloofd heb. Geen inspiratie? Bah! Denkt ge dat ik dingen schilderen wil waarvan ge de schoonheid in een encyclo paedic kunt beschreven vinden? De blauwe lucht, de zonneschijn in het water van de grachten, de bloemen en de schaapjes in de wei? Ik zeg u dat de ware inspiratie u de schoonheid kan laten ontdekken in het allerlelijkste waar hebt ge anders inspi ratie voor nodig? Gij kunt met uw boerenverstand zien, dat een theeroos mooi is, daar hoeft ge geen inspiratie voor te hebben. Maar ziet ge de schoonheid van die vuile muur daar buiten, en van dat gelapte hemd dat aan zijn wasklemmen hangt te wapperen als een spook aan de rekstok? Ha! Ik zal u mijn inspiratie laten zien in levende lijve. Hij steekt zijn neus door het raampje en fluit op twee vingers, zo schel als een loco motief die voor een onveilig signaal staat. En daar komt zijn inspiratie. Er gaat een raam open in de bruine muur aan de over zij, en het is alsof een prentenboek wordt opengedaan. Dat raam is ineens de lijst geworden van een prachtig schilderij, ik zie daar een meisje over het raamkozijn geleund met een lachend gezicht, zo jong, zo schoon, zo fris als een zomermorgen na een nachtelijk onweer. Zij wenkt en roept wat, de schilder zwaait terug en blinkt van trots. Kijk enkele dagen naar haar en ge kunt ook schilderen, zegt hij, wat dunkt u van mijn inspiratie? En dat is zij nu nog maar- enkel bóven de acht-en-dertigste breedte graad, wacht tot ge haar van top tot voeten bewonderen kunt. Hij toont mij grote en kleine schilderijen, schetsen en krabbels, en overal staat zij op in de schitterende glorie van haar welgevormde jeugd. Dat is het wat een kunstenaar nodig heeft, zegt hij ten afscheid. Probeer in de ruigte om u heen de nieuwe schoonheden te zoeken die in het verborgene bloeien. Kijk door uw raam, al is het nog zo klein. Het ga u goed, ge komt er wel uit zeker. Ja, ik kom er wel uit, en ik peins op de terugweg over zijn wijze woorden. Het kan wel zijn dat ik mijn inspiratie vinden zal door in de ruigte om mij heen te speuren naar nieuwe schoonheid. Dat kan allemaal wel zijn. Ik heb er ook wel eens een in de verte mogen zien. Maar ik kan niet op mijn vingers fluiten. J. L. ADVERTENTIE Generaal Eisenhower vertoeft voor het maken van een vierdaagse inspectietocht door de drie Westelijke zönes in West- Duitsland. Bij zijn aankomst op het Rijn- Main-vliegveld te Frankfortwerd de generaal begroet door de Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy' (rechts). Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer Th. S. J. Hooy bedankt als lid van de gemeenteraad van Haarlem. Van 1939 af maakte hij deel uit van de raad. Geruime tijd was hij voorzitter van de fractie der K.V.P. Opvolger op de lijst der K.V.P. is de heer A. Rood; vermoedelijk zal deze bedanken en ook mr. J. A. Geukers, die daarna volgt. Vei-wacht wordt, dat de heer S. W. Balm uit Spaarndam, die deel uitmaakt van de groep middenstanders, in aanmerking komt voor het raadslidmaatschap. Hij moet nog overleg plegen met de fractie. Daarom kon hij nog niet meedelen, of hij de benoeming zal aanvaarden. Na de rouwdienst onder leiding van dr. J. H. Stelma in de Nederlands Hervormde Kerk aan het Kerkplein te Bloemendaal geschiedde de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van ds. J. C. van Dijk op de Algemene Begraafplaats aan de Bergweg. Enige honderden, onder wie burgemees ter jhr. mr. C. J. A. den Tex, waren naar de begraafplaats gekomen om de over ledene de laatste eer te bewijzen. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, spraken achtereenvolgens jhr. mr. Van Vierssen Trip, ds. Held ring en mr. J. Bierens de Haan. Zij getuigden van dankbaarheid voor de goede zorgen van de overleden predi kant en verzekerden, dat men iemand met zo'n warm hart niet spoedig zal vergeten. De heer M. B. van de Werk, schoonzoon van de overledene, dankte voor het mede leven. Nadat dr. C. H. de Beus, de predi kant van Overveen, het „Onze Vader" had gebeden, was de plechtigheid ten einde.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5