De Shell laat in Nederland vijftien tankschepen bouwen OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Formosa Republikeinen willen de generaa tot het Congres laten spreken Conferentie van ministers over plan-Schuman in Parijs begonnen De bouwkosten zullen ongeveer 150 millioen gulden bedragen Weerbericht MacArthur Maandag naar de Verenigde Staten Vervroegde verkiezingen in Frankrijk? MacArthur „vreesde" dat Washington een eind aan de Koreaanse oorlog wilde maken België moet zeven millioen dollar derven Het woord is aan Ondertekening zal mogelijk Dinsdag plaats hebben Impasse in Parijs Russen laten 100 Nederlandse krijgsgevangenen vrij Brits ontwerp voor verdrag met Japan Brits-Amerikaans geschil over commando-kwestie Buitenlanders uit Roemenië gewezen Legervliegtuig neergestort op kampong bij Soerabaja HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 233 VRIJDAG 13 APRIL 1951 29 5e JAARGANG No 86 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Na HET ONTSLAG van generaal Mac Arthur komt het Formosaanse pro bleem weer scherp aan de orde. De vraag, of men met China tot overeenstemming kan komen, wordt, er ongetwijfeld in hoge mate door beheerst. En nu blijkt opnieuw, dat niet alleen president Truman en gene raal MacArthur het hierover oneens waren, maar dat de Engelsen hun eigen standpunt blijven innemen. Zij willen Formosa aan China teruggeven. Daarvoor beroepen zij zich op besluiten, genomen in de conferen ties van Yalta (tijdens de oorlog) en van Potsdam (vlak na de oorlog). Het te Yalta zonder de Russen genomen besluit is te Potsdam, met de Russen, bekrachtigd. Er was toen geen communistische Chinese regering. Er was de regering-Tsjang-Kai- Sjek. Die is sindsdien gevallen en Tsjang- Kai-Sjek is met zijn leger en andere aan hangers uitgeweken naar.... Formosa, op welk eiland hij nu al jarenlang vertoeft. Uitvoering van het Engelse voorstel zou dus ongetwijfeld het ergste zijn, dat hém overkomen kon. Hij had zijn hoop gevestigd op MacArthur, die dan ook het plan voor stond om hem met zijn leger naar het vasteland over te zetten en hem op het huidige Chinese bewind los te laten. Mac Arthur wou dat op twee fronten gaan be vechten: zowel van Korea als van Formosa uit. De standpunten-MacArthur en -Engeland vormen dus de scherpste tegenstelling. Het Engelse klopt met de officiële erkenning, die Engeland ten aanzien van het huidige Chinese bewind heeft uitgesproken. Even als Nederland en verscheidene andere lan den. Wie dit niet begrijpt, omdat het toch een communistisch régime betreft, bedenke dat het alleen een formele erkenning, geenszins een uiting van sympathie betreft. Ten aanzien van het onttroonde régime- Tsjang-Kai-Sjek moet hij beseffen dat dit verzwakt en corrupt was en zijn gezag in het land heeft verspeeld ondanks de enor me bedragen, waarmee het door Amerika is gesteund. Amerika's grootste kenner van China, de bij de regering in ongenade ge vallen Owen Lattimore, heeft nog onlangs betoogd dat Tsjang-Kai-Sjek en zijn aan hang bij het volk hebben afgedaan. Blijkbaar is de wens, die Truman's be wind ten aanzien van bet eiland Formosa koestert, dat het onder gezag van de U.N.O. zal blijven staan. Vóór de oorlog was het niet in Chinees bezit, maar sinds vele tien tallen jaren in dat van Japan. Nu is het vredesverdrag met Japan aan de orde ge steld. Foster Dulles, Amerika's reizende ambassadeur (zelf republikein) heeft er een ontwerp voor gemaakt, waarin terug gave van Formosa aan Japan is uitgesloten. Hij zal dit voorleggen aan de internationale Commissie voor het Verre Oosten. De voor naamste punten zijn gepubliceerd, blijkbaar om geaachtenwisseling erover uit te lok ken. Het beoogt herbewapening van Japan, waartegen India en Australië zich ten scherpste verzetten. India en Australië be horen beide tot het Britse Gemenebest. Daaruit alleen blijkt al, dat de Engelse positie ook in deze grote beleidskwestie van het Verre Oosten allerminst eenvoudig is. Be Engelsen hebben nu een volledig eigen ontwerp voor een vredesverdrag met Japan, ingediend, v arvan de inhoud nog nietbekend is. Maar op grond van vroegere uitlatingen hunnerzijds kan men wel aan nemen dat zij zich tegenstanders van de Japanse herbewapening hebben getoond. U ziet dat dit alles vrij ingewikkeld is. Wie het overdenkt moet door de eenvoud van MacArthur's standpunt getroffen wor den. Blijkens een mededeling van de repu blikeinse leider senator Taft heeft hij het nog wat duidelijker gemaakt door de vrees uit te spreken, dat zijn heengaan tot het einde van de oorlog in Korea zal leiden. Ook een generaal pleegt niet te verklaren dat hij vreest dat een oorlog ten einde zal komen. Het past overigens in zijn herhaal delijk verkondigde theorie, dat de oorlog in het Verre Oosten de bescherming van Eifropa zou zijn. Aangezien de Russen er niet met hun legers, maar alleen door een zekere mate van wapenlevering in betrok ken zijn en natuurlijk geenszins op de schaal van wereldoorlogen, want daarbij vergeleken is de oorlog in Korea maar een plaatselijk conflict lijkt dit geen afdoen de theorie. Maar, zegt u, de generaal stond vergroting van de oorlog door het voort zetten van de strijd (op twee fronten tegen China) voor. Harde ervaring heeft de wereld wel geleerd hoe een strijd op der gelijke schaal zich uitbreidt. Trouwens zou ook in dat geval Rusland met zijn grote strijdmacht zich nog steeds tegen het Wes ten kunnen keren. Republikeinse aanhangers van MacAr thur's standpunt hebben van „een Mün- chen van het Verre Oosten" gesproken. Dit soort gemakkelijk-gebruikte slagwoorden misleidt altijd. De huidige situatie in de wereld is geheel anders dan die van Europa ten tijde van München. Menen zij, uit hun standpunt, redenerend, overigens dat de verdediging van Europa gereed is? Dat kunnen zij zeker niet aanvoeren. Tenslotte blijft er deze belangrijkste overweging: is het de plicht van de mens om tot het uiter ste te pogen de gruwel van de oorlog te voorkomen en om hem, waar hij reeds is uitgebroken tot eindeloos leed en onder gang van tallozen, tot een einde te bren gen? Op die vraag kan hier niet anders dan bevestigend worden geantwoord. R. P. PARIJS, (Reuter). Henri Queuille, de Franse premier, heeft de Nationale Ver gadering Donderdagavond verzocht voor rang te verlenen aan de behandeling van zijn plan voor nieuwe belastingen ten be drage van vijftig milliard francs en zijn voorstel om de aanstaande verkiezingen in plaats van in November in Juni te doen houden. De premier is door het kabinet gemach tigd bij beide voorstellen de vertrouwens kwestie te stellen. De raden van bijstand van de Bedrijfs groep Groothandel, de Onderbedrijfsgroep Groothandel Voedselvoorziening en aan verwante gebieden en de leden van het Ver bond van de Nederlandse Groothandel nebben op alle Nederlandse groothandelaren een dringend beroep gedaan de van rege ringszijde gegeven prijsvoorschriften loyaal °P te volgen. WASHINGTON 12 April (Reuter). Generaal MacArthur zal reeds aanstaande Maandag per vliegtuig naar de Verenigde Staten terugkeren. Hij zou dan eerder door het Congres kunnen worden gehoord dan aanvankelijk verwacht. De Amerikaanse republikeinen proberen MacArthur een gelegenheid te geven zijn „politiek in het Verre Oosten" voor de wereld uiteen te zetten. De democratische senator Kerr zei, dat het onverstandig van de generaal zou zijn een toespraak voor het Congres te houden. Kerr zou dan ook alles in het werk stellen om dit te verhinderen. Hij achtte het beter, dat dè generaal voor een commissie ver schijnt. Als de democraten in het parlement de resolutie, om generaal MacArthur uit te nodigen een verenigde zitting van het Con gres toe te spreken,zouden bestrijden,zouden de republikeinen een van de grootste be schikbare zalen huren en een partij verga dering beleggen waarbij iedereen uitgeno digd zou worden. De politieke commissie der republikeinse partij heeft een resolutie gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de regering van Truman getoond heeft niet in staat te zijn de vrede te handhaven noch een oorlog te voeren. De republikeinse senator Kenneth Wherry verklaarde Donderdagavond, dat „de reus MacArthur,deze burcht van kracht en afgod van het Amerikaanse volk, niet door de dwergen ten val gebracht kan worden". De republikeinse senator Taft zeide in New York, dat een wereldoorlog thans niet voorkomen zou kunnen worden zonder een „aanvalsoorlog tegen communistisch Chi na". MacArthur liet zijn mening horen over de buitenlandse politiek, omdat hij „terecht vreesde, dat Amerika door concessies een eind aan de Koreaanse ooi-log zou maken." Wilde MacArthur Korea ontruimen? Keyes Beech, do Tokiose correspondent van de Chicago Daily News, berichtte Don derdag, dat generaal MacArthur in Januari zijn troepen uit Korea wilde terugtrekken en qe oorlog tegen China door een blokkade ter zee en in de lucht wilde voortzetten. Beech verklaart dit indertijd van de mili taire secretaris van MacArthur, generaal- majoor Whitney, die Woensdag zijn ontslag heeft ingediend, vernomen te hebben. Mac Arthur, aldus Beech, zou dit plan opgevat hebben nadat Seoel voor de tweede keer in handen der Noordelijken was gevallen. Generaal MacArthur heeft Donderdag avond zijn bureau in het hoofdkwartier in het Daitsji-gebouw te Tokio voor goed ver laten. Voor het gebouw stond een grote, zwijgende menigte. De generaal leek enigs zins opgewonden. Hij trok zenuwachtig aan zijn pijp. Zijn chauffeur had tevoren per soonlijke voorwerpen van de generaal en enige stukken in de auto gelegd. De nieuwe opperbevelhebber, generaal Ridgway, heeft onmiddellijk na zijn aan komst te Tokio een onderhoud met gene raal MacArthur gehad in diens particuliere woning in de voormalige Amerikaanse am bassade. Na dit onderhoud vertrok Ridgway direct weer per vliegtuig naar Korea. Philippijnse uitnodiging President Quirino van de Philippijnen heeft generaal MacArthur uitgenodigd naar zijn land te komen. '„Uw aanwezigheid on der ons zou het moreel van onze bevolking zeer verhogen", aldus Quirino. MacArthur is van 1935 tot 1937 militair adviseur van de toenmalige Philippijnse president Quezon geweest. Na de Japanse aanval in 1941 had hij de leiding bij de verdediging van het schiereiland Bataan en later bevrijdden zijn troepen de Philip pijnse eilanden. De voorzitter van het Philippijnse Huis van Afgevaardigden heeft de leden ver zocht de protestmoties tegen het ontslag van MacArthur in te trekken, opdat zij geen afbreuk zouden doen aan de Ameri kaanse hulpverlening. Ook werden op deze grond twee voor genomen redevoeringen niet uitgesproken en een voorstel werd ingetrokken om de Philippijnse troepen uit Korea terug te trekken. De Senaat van Texas heeft met algemene stemmen besloten generaal MacArthur uit te nodigen de beide Huizen van het parle ment van Texas toe te spreken. Generaal MacArthur zal binnen drie maanden benoemd worden tot lid van de raad van beheer van „Remington Rand ine"., aldus heeft de president van deze firma, James Rand, te Fort Myers (Flori da) meegedeeld. Advertentie In een advertentie van een gehele pagina, die het Amerikaanse weekblad „News week" in bijna alle New Yorkse dagbladen heeft geplaatst, wordt de inhoud van een telegram van generaal MacArthur gepu bliceerd. Hierin verzekert de generaal, dat hij vóór zijn op 24 Maart van dit jaar uit gegeven verklaring nooit richtlijnen van de president over de gemeenschappelijke politiek der geallieerden in Korea heeft ontvangen. „Ik heb nooit zulke richtlijnen gezien en ik weet nog niet eens, of zij be staan. Ik verzoek u in het belang van de waarheid dit bericht te willen publiceren", luidt het woordelijk in dit telegram. (Van onze correspondent in Brussel) Pas gisteravond werd de officiële Ame rikaanse houding inzake de inbeslagne ming van een Grieks Marshall-tegoed van 7 millioen dollar aan de Belgische regering bekend gemaakt. De Amerikaanse ambassade te Brussel heeft daarop een nota gepubliceerd, waar uit blijkt, dat de Marshall-hulp aan België niet wordt geschorst, maar het bedoelde bedrag van 7 millioen dollar van de voor België bestemde Marshall-hulp zal worden afgetrokken. Tot 30 Juni 1951 moet België .nog een bedrag van 30 millioen dollar ontvangen. De Amerikaanse nota wijst er volgens sommigen op, dat de Marshall-diensten te Washington op té voortvarende wijze te werk is gegaan en door het Amerikaanse gebrek aan psychologisch begrip voor Europese toestanden de Belgisch-Ameri kaanse relaties heeft geschaad. Emanuel Wertheimer: De laatste eer, die men overlede nen bewijst, is soms tevens de eerste. In Zuid-Engeland heeft de overvloedige regenval der laatste weken verschillende rivieren buiten haar oevers doen treden. Tienduizend mensen in Caversham, een laaggelegen voorstadje van Reading aan de Theems, zijn gewaarschuwd zich gereed te houden om hun met overstroming bedreigde huizen te verlaten. Alle verkeer in deze streek moet per boot of vlot geschieden. PARIJS, (AFP en Reuter). De con ferentie van ministers van Buitenlandse Zaken van tie zes landen, die aan het plan- Scliuman deelnemen, is Donderdagmiddag op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken begonnen. De ministers vergaderden met gesloten deurfen. De bespreking duur de twee-en-een half uur. Graaf Carlo Sforza (Italië) zeide later, dat men in een vriendschappelijke sfeer op een algemene basis had onderhandeld. Na de conferentie waren Adenauer en Schuman de laatsten, die de trap van het ministerie van Buitenlandse Zaken afkwa men. Zij trokken zich, nadat de anderen waren vertrokken, terug voor verdere on derlinge besprekingen. In een na de vergadering uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat de bespre- De Bataafse Petroleum Maatschappij zal 41 tankschepen, ieder van 18.000 ton laad vermogen en 5 tankers, ieder van 28.000 ton, laten bouwen. De bouwkosten zullen ongeveer 450 millioen gulden bedragen. Vijftien schepen worden in Nederland gebouwd. Van het programma zullen door Wilton Fijenoord te Schiedam twee 18.000 tons turho- electrische schepen worden gebouwd en twee 18.000 tons enkelschroef-turbineschepen. De Rotterdamse Droogdok Maatschappij en de Nederlands Dok- en Scheepsbouw maatschappij in Amsterdam bouwen ieder vier 18.000 tons enkelschroef-turbineschepen en de laatste bovendien één 28.000 tons turbineschip. Bij P. Smit jr. te Rotterdam is een order geplaatst voor twee 18.000 ton tankers. Alle schepen zijn van een geheel nieuw type en worden gebouwd volgens een door de Shell ontworpen standaard-systeem. Engelse werven zullen 31 tankschepen bouwen. De schepen van Nederlandse werven zullen in de toekomst onder Nederlandse vlag varen. Zij zullen tussen eind 1952 en eind 1955 worden afgeleverd. Van het bedrag van 450 millioen zal on geveer een derde in Nederland worden besteed. De kosten zullen geheel uit de inkomsten van de Shellgroep worden gefi nancierd. De Shell beschikt op het ogenblik over een eigen en gecharterde vloot van 4,5 mil lioen ton, waarvan een half millioen onder Nederlandse vlag vaart. Het bouwprogram ma betekent niet geheel een uitbreiding, omdat enige oudere schepen uit de vaart genomen zullen worden. In de meeste der 18.000 tons tankers zal Een aantal ingezetenen van Purmerend heeft een pijprokersclubnaar Ameri kaans voorbeeldde eerste in Nederland opgericht. Deze pijprokersclubs, die vere nigd zijn in een „internationale associatie van pijprokers", hebben onder meer ten doel het bevorderen van vriendschapsban den tussen pijprokers. Men is van plan op geregelde tijden op een vastgestelde plaats bijeen te komen om gezamenlijk een pijp te roken en van gedachten te wisselen over pijpen en pijptabakken, het houden van wedstrijden in het pijproken, het aanleggen van verzamelingen van pijpen, enz. Don derdagavond hield het gezelschap zijn eerste bijeenkomst en we zien hier de leden, ieder naar eigen trant, hun pijpje smoren". Ook enkele notabelen der ge meente maken van deze club deel uit. een in Engeland ontworpen stoomturbine voor aandrijving worden toegepast. Deze zal door Nederlandse bedrijven in licentie kunnen worden gebouwd. De accomodatie op deze schepen zal zo danig zijn, dat alle volwassenen een eigen hut zullen hebben. Op het achterdek komen rook- en eetsalons voor officieren en onderofficieren. Daarboven zijn de man schappen gehuisvest. In vier van de 18.000-tonners zullen bij wijze van proef turbo-eleetrische voort stuwingsinstallaties worden gebouwd. Elk dezer schepen krijgt twee turbo-aggregaten voor stroomlevering aan de electrische voortstuwingsmotor. Bij een storing van een der aggregaten kan deze van de fun dering worden gelicht en door een andere vervangen. Hierdoor wordt oponthoud voor reparatie beperkt. De vijf tankers van 28.000 ton zullen vol gens het voorbeeld van de vier reeds varende van dit type, zoals de „Velutina", worden gebouwd. De Shell verwacht dat dit grote bouw programma op de Engelse en Nederlandse werven geen bijzondere moeilijkheden bij de materiaalvoorziening zal opleveren. De Shell zal zo nodig de werven bij de financiering van de bouw bijspringen, doch over het algemeen wordt gerekend op be taling in normale termijnen, die uit de lopende inkomsten van de Shell zullen wor den voldaan. PARIJS, (Reuter). De plaatsvervan gers Van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben Donderdag hun besprekingen over de agenda voor een ministersconferentie voortgezet. Een Wes telijke woordvoerder verklaarde, dat er geen vorderingen waren gemaakt. Sir Ivor Mallet, de voornaamste assistent van de Britse afgevaardigde, Ernest Davies, vertrok heden naar Londen voor overleg met het ministerie van Buitenlandse Za ken. Men gelooft, dat dit bezoek aan Lon den in verband staat met dat van Charles Bohlen, de Amerikaanse adviseur, aan Washington. king van heden zou handelen over de sa menstelling van de Assemblée van het plan-Schuman, de bevoegdheden van de raad van ministers en de wijze waarop het hoge gezagsorgaan zal worden samenge steld. Adenauer zeide na afloop tegen de pers fotografen Dinsdag een grote voorraad fotolampen mede te brengen. Hij hoopte, dat dan de ondertekening plaats zal hebben. De agenda bevat onder meer de vraag waar het gezagsorgaan van de kolen- en staalpool zijn zetel zal hebben. Hiervoor zijn Luik en Luxemburg genoemd. Gesprek met Schuman De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft aan Duitse verslaggevers meegedeeld, dat hij voldaan is over het verloop van de bespreking, die hij met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, heeft gehad. Een Duitse woordvoerder heeft er op ge wezen, dat het slechts een informatieve voorbespreking was. Alle problemen bij de Duits-Franse betrekkingen waren bespro ken, als ook de internationale kwesties, waar beide landen belang bij hebben. De bondskanselier zou Schuman verder met nadruk hebben gewezen op de nood zakelijkheid van wijziging der tegenwoor dige bezettingsverhoudingen in een twee zijdig veiligheidsverdrag. Adenauer zou een uiteenzetting hebben gegeven van de Duitse economische moei lijkheden, die vooral in verband staan met de export van steenkool. In Duitse kringen verwacht men, dat de besprekingen over het plan-Schuman dit vraagstuk tot een oplossing zullen brengen. In Duitse kringen te Parijs wordt ver- klaard, dat het uitstel van de ondertëke- ning van het plan-Schuman tot volgende week niet het gevolg is van politieke moei lijkheden. Aanval op Hoffmann Terwijl dr. Adenauer in Parijs confe reert, heeft de persdienst van zijn Partij in Bonn thans verklaard, dat bij zijn be sprekingen ook het Saar-pi-obleem zal worden ter sprake gebracht. De persdienst heeft deze mededeling vergezeld doen gaan van uitingen jegens de Saarlandse minis ter-president Hoffmann, die in scherpte niet voor die van de sociaal-democraten onderdoen. De persdienst spreekt van een door Hoffmann „aangerande democratie". De ontwikkeling in het Saai-gebied kan vol gens de persdienst niet langer gebonden blijven aan de persoon van Hoffmann, wiens methoden „iedere eerlijke democraat met ernstige zorgen vervullen" Hij spreekt van „methoden van het Derde Rijk" en vergelijkt Hoffmanns regiem met dat van de Sovjet-zóne. Van officiële Russische zijde te Berlijn is aan de Nederlandse Militaire Missie al daar medegedeeld, dat daar binnenkort een groep uit Russische krijgsgevangenschap ontslagen Nederlanders verwacht mag worden. Van Russische zijde is toegezegd dat deze groep, die vermoedelijk uit ongeveer hon derd man zal bestaan, via Helmstedt rechtstreeks aan de Nederlandse autori teiten overgedragen zal worden. De namen der thans vrijgelaten Neder landers zijn nog niet bekend. LONDEN (Reuter). Donderdag is te Londen gemeld dat men op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bezig is een nieuw Engels ontwerp voor een vredesverdrag met Japan op te stellen. Het ontwerp zal binnenkort aan het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken worden toegezonden, dat het zal bestu deren. Het Britse ontwerp zal vermoedelijk ge detailleerder zijn dan het Amerikaanse. In Londense diplomatieke kringen zegt men, dat het de bedoeling is de twee ont werpen tezamen te beoordelen met het oog op het opstellen van een exemplaar waar men het over eens is. Dit kan dan bij de commissie voor het Verre Oosten worden ingediend. LONDEN. (United Press). Er heerst een scherp meningsverschil tussen de Ver enigde Staten en Engeland over de waag welke natie het opperbevel in het gebied van de Middellandse Zee zal krijgen, zo wordt van Britse zijde vernomen. Men is zo in een impasse geraakt, dat daardoor de aankondiging is uitgebleven van de be noeming van de Amerikaanse admiraal William Fechtsler als opperbevelhebber voor het gebied van de Atlantische Oceaan. Het plan was geweest die benoe ming vorige Zondag aan te kondigen. Op het laatste ogenblik beslistten de Amerika nen dat zij eerst de kwestie van de Mid dellandse Zee opgelost wilden zien, voor dat de Atlantische benoemingen gedaan zouden worden. De Engelsen zijn van gevoelen, dat zij het opperbevel in de Middellandse Zee moeten hebben, speciaal wegens hun ver plichtingen in het Verre Oosten en het feit dat de Amerikanen het Atlantische vloot-commando krijgen en generaal Eisen hower aan het hoofd staat van de Euro pese defensie-organisatie. De Amerikanen houden vol dat zij het bevel in de Middellandse Zee dienen te voeren en het verluidt dat aan admiraal Robert Carnsy deze functie „beloofd" is. Het Amei-ikaanse standpunt is dat de Amerikanen een grotere vloot in de Mid dellandse Zee hebben en dat zij grote hulpbronnen hebben besteed aan Italië, Griekenland en Turkije. PARIJS, (Reuter). Vijf-en-dertig Nederlanders, Engelsen en Fransen, die naar verluidt uit Roemenië gewezen zijn, zijn Donderdagavond per trein Bazel ge- passéerd. Zij zijn op weg naar Frankrijk. SOERABAJA, (Aneta). Tijdens een demonstratie ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan der AURI (de Indonesische luchtmacht) is een Mustang-vliegtuig van de Indonesische luchtmacht neergestort op een kampong bij Soerabaja. Hierbij kwa men 5 kampongbewoners om het leven, evenals de inzittende van het toestel, de kapitein Muljono. ONBEWOLKT 0 LICHT BEW. 0 HALTBEW ZWAAR BEW. ©GEHEEL SEW. MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V 8UIEN R ONWEER ?2TEMPERATUU« I005-IS0BAAP •//li BELANGRIJK '///f NESRSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK CfuEimi inutdamt. r«>c.ec W. w. 1 V' I 1 - V/IX r I UJJUI. LVV, ?1 l VERSCHILLENDS HERKOMST \\YSTAND VAN DIT TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARS5TREEP 15 EEN WIND SNELHEID VAN VIJF METER P£R SECONDE Bij de Noordpunt van Schotland bevond zich vanmorgen een diepe stormdepres- sie, die langzaam naar het Noord-Oosten beweegt. Het koudefront dat met deze depressie samenhangt trekt vandaag over ons land, veel bewolking en regen veroorzakend. Uit het hoge Noorden stroomt via IJsland en de Britse Eilan den koude lucht in de richting van onze omgeving, zodat in de komende dagen opnieuw op een daling van de tempe ratuur gerekend moet worden en de kans op neerslag, vooral in de vorm van buien, groot blijft. WISSELENDE BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: In het Zuid-Oosten van het land aanvankelijk nog zwaar bewolkt met enige regen Overigens wisse lende bewolking met enkele buien, sommige met hagel Overwegend matige Westelijke wind. Iets kou der vooral des nachts. 14 April Zon op 5.48 uur. onder 19.34 uur. Maan op 10.19 uur, onder 3.16 uur. (Eerste kwartier) Hoog en laag water te IJmuiden Zaterdag 14 April Hoog water: 8.45 en 21.24 uur. Laag water: 3-54 en 16.28 uur. ,uu!

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1