ASPRO TEMPO CENTRALE VERWARMING GROEN Co. '"Hoe is het ontstaand Een Eeuw Geleden Aandrang tot ontheffing belasting op overwerk Passagierslijst van de „Dorsetshire". Agenda voor Haarlem Nieuwe betrekking aangeboden Het L.O. te Haarlem Lezing voor Lycea over Europese federatie Haarlems Trio speelde „Contrasts" van Bartok Een nieuwe attractie van „Groenendaal" Wegtransport protesteert tegen hogere autobelasting Post voor overzee Dit woord: PLLNJE Kamerleden vragen, ministers antwoorden VRIJDAG 13 APRIL 1951 3 Kinderen in de Bollendorpeh rijgen de narcissen aaneen tot prachtige gele slingers, die straks gretig door de bezoekers, die de bloemenvelden komen bezoeken, worden gekocht om iets van deze lente mee naar huis te nemen. Kamer van Koophandel richt brief tot regering De Kamer van Koophandel voor Haarlem en Omstreken heeft in haar vergadering van gisteren besloten een schrijven te zenden aan de minister zonder portefeuille, prof. dr. A. H. M. Albregts, waarin wordt aangedrongen op gehele of gedeeltelijke vrijstelling van belasting voor overwerk, om op die wijze te komen tot een verhoging der arbeidsproductiviteit. De Kamer had bij een aantal Haarlemse bedrijven een enquête ingesteld en het bleek, dat het grootste deel hiervan van een dergelijke maatregel succes verwachtte. De wens tot productie-verhoging leeft zeker onder de werknemers, maar daar dient dan ook een compensatie tegenover te staan, zo was de algemene mening. De Kamer besloot verder een schrijven te richten aan de desbetreffende instantie met een verzoek om maatregelen te nemen, teneinde te voorkomen dat emigranten het land verlaten, zonder hun schulden betaald te hebben. Het ter inzage leggen van lijsten van adspirant-emigranten bij de Kamer zou hiervoor al voldoende zijn. Uit de mededelingen van de voorzitter aan de leden bleek nog dat de heer Th. Koning en ir. J. T. Duyvis tot vertegen woordigers zijn aangewezen in de vaste commissie van de Provinciale Planologische dienst. Voorts heeft de Kamer het gemeen tebestuur geadviseerd de sluiting van de boekwinkels te verplaatsen van Dinsdag middag naar Maandagochtend, aangezien de meerderheid der boekhandelaren zulks prefereerde. Tenslotte werd bekend ge maakt, dat een bespreking zal worden aan gevraagd met de nieuwe Directeur-Gene raal van Rijkswaterstaat inzake het tun- nelvraagstuk te Velsen. Deze bespreking zal worden bijgewoond door de Amster damse, Alkmaarse en Haarlemse Kamers. Deze openbare zitting werd besloten met een lezing van dr. S. Elzinga over „De eco nomische betekenis van goed onderwijs voor onze tijd". De spreker zeide dat er nog 'steeds een brede kloof tussen school en maatschappij is, alle vernieuwingspogin gen ten spijt. De docenten zijn grotendeels nog altijd „wereldvreemd"; de spreker herinnerde zich nog heel goed, hoezeer hij dat zelf was, toen hij voor de klas stond. Speciaal wat de economische vakken be treft, is de afstand tussen stof en werkelijk heid te groot. Deze scheiding is fataal want onderwijs en bedrijfsleven horen elkaar ten nauwste te raken. De heer Elzinga signaleerde vervolgens in een zeer lang betoog een hoge mate van maatschappelijk verval in deze tijd. Het zou ons te ver voeren hem daarin op de voet te volgen, maar genoeg zij, dat hij tenslotte pleitte voor deugdelijk vak onderwijs en voor het loslaten van de bij het onderwijs heersende neiging tot theore tiseren. De HBS a en vooral de Academie voor voortgezet economisch onderwijs noemde hij als voorbeelden van een gunsti ger richting, die gaat naar een synthese van school en maatschappij, naar een eenheid van geestelijke en materiële cultuur. Op onze kantoren ligt ter inzage de pas sagierslijst van het troepentransportschip ..Dorsetshire", dat op 28 Maart, uit Tand jong Priok is vertrokken naar Rotterdam, waar het schip omstreeks 29 April wordt verwacht. ADVERTENTIE ::h '(dn# W VRIJDAG 13 APRIL Getn. Concertgebouw: Jubileumconcert Haarlems Bloei, 8 uur. Hotel Royal: Neder landse Handelsreizigersvereniging propa ganda bijeenkomst, 8 uur. Lange Veersiraat 18: Spiritistische Kring „Geestelijk leven", bloemenséanee, 8 uur. Rembrandt: „Mr 880", 14 j„ 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Palace: „Zo begint het leven", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: "De kampioen melkboer", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De jongen met de trom pet", 18 j.. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. SpaarnC; Xandroof' en „De slangenrivier", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Koldercootail", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; Dinsdag 2.30 en 8 uur). ZATERDAG 14 APRIL Stadsschouwburg: „Meeuwen boven Sor rento", 8 uur. Brinkmann: Ronde-tafel- santenkomst ORG, 3.30 en 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. joooocoooocoaooooooo De filmproducer Tom McGowan uit Hollywood heeft generaal MacArthur telegrafisch gevraagd, of hij de hoofd rol wil spelen in een film „The Square Needle" over een officier uit de tweede wereldoorlog, wiens militair optreden wordt belemmerd door politieke richt lijnen uit Washington. McGowan heeft MacArthur hiervoor drieduizend dollar per week aangeboden. .De beroemde schrijver Samuel Taylor zal de rol her- zien, opdat die onze geliefde generaal j volkomen waardig zij", aldus het tele- 1 gram. De stijging bij het openbaar- en bijzonder onderwijs Wij hebben al eerder gewezen op het feit dat in de laatste jaren het aantal leer lingen op de openbare lagere scholen te Haarlem weer stijgende is. Dit is opval lend omdat daaraan een periode vooraf is gegaan van achteruitgang. Ook de laatste statistiek (lopend tot 1 Januari 1951) toont weer een vooruitgang. De cijfers over de laatste jaren zijn: 1949 1950 1951 Openbare scholen 6710 6804 7268 Bijzondere scholen 12572 12617 12936 Daaruit blijkt dus dat thans van de kin deren in Haarlem 36 de openbare scho len bezocht en 64 de bijzondere. Er worden in de Statistische Gegevens der gemeente Haarlem ook cijfers gegeven over de verschillende groepen van scholen. Op 1 Januari 1951 bezochten 5568 kin deren de openbare scholen voor gewoon- en voortgezet lager onderwijs. Dit aantal was in 1950 5308 en in 1949 5245. Een stij ging in twee jaar dus van 323. Maar deze vergelijking is niet geheel zuiver. Met ingang van 1 Januari 1950 worden de 155 kinderen die de dag-open- luchtschool bezoeken, bij het openbaar bui tengewoon onderwijs geteld. Dit staat in verband met een verouderde wijze van subsidiëring door het rijk. Feitelijk waren er dus bij het openbaar gewoon lager onderwijs in 1951 478 kinde ren meer dan in 1949. Dat wil dan zeggen een stijging van 9.1 De cijfers voor de bijzondere scholen voor gewoon- en voortgezet 1. o. zijn: 1951: 11.227; 1950: 10921 en 1949: 10.869. Een vermeerdering dus van 358. Het verschil tussen openbaar en bijzon der ondei-wijs is minder groot wat het aan tal leerlingen van de m u 1 o-scholen be treft. Van de 2509 kinderen, die nu dit on derwijs volgen, zijn er 1012 die op een openbare m.u.l.o. gaan en 1497 die een bij zondere m.u.l.o bezoeken. Op de openbare scholen voor buitenge woon onderwijs (zwakzinnigen) gaan nu 688 kinderen en op de bijzondere scholen 212. (Onder die 688 zijn dus nu ook de 155 kinderen van de dag-openluchtschool). Alleen bij deze rak van onderwijs zijn dus de meeste leerlingen op de openbare ADVERTENTIE Neem geen risico. „Brylcreem" Uw haar! Dan ziet U er steeds ver zorgd uit. Want Brylcreem geeft U dit dubbele profijt: (1) Altijd onberispelijk haar. (2) Gezond haar voor altijd. Massage met Brylcreem stimuleert de hoofdhuid, bevordert de na tuurlijke haargroei en voorkomt Roos. Brylcreem's zuivere, ver zachtende oliën geven nieuw le ven en een prachtige glans aan Droog Haar. Bedenk: op Uw uiterlijk komt het aan. „Brylcreem" Uw haar! Brylcreem Products Ltd, Stanmore, England Imp. Jacq. Mot Jr, Amsterdam scholen. Het is bekend dat er binnenkort ook een Protestantse school voor buiten gewoon onderwijs komt. Deze school komt Voorlopig in het schoolgebouw in de Wil- helminastraat. De bedoeling is haar in September al te openen. ADVERTENTIE VOOR VERHUIZINGEN GROOT EN KLEIN IS Telefoon 20020 - 12525 Rozenstraat 15 HET VOORDELIGSTE ADRES Transporten door geheel Nederland ADVERTENTIE ADVERTENTIE BLOEMENDAAL TELEFOON 22145 In het Kennemer en het Montessori Ly ceum heeft mr. C. van Rij gistermiddag een lezing gehouden over „Europese fede ratie". In een helder betoog, dat allerminst uitging van de onjuiste veronderstelling, dat men voor leerlingen van de hoogste klassen het probleem overmatig zou moe ten vereenvoudigen, behandelde hij een aantal kwesties, die met het Europese fede ralisme samenhangen. Het moet voor de spreker een grote voldoening zijn, dat hij na zijn rede een aantal intelligente vragen over enige concrete problemen te beant woorden kreeg. De heer Van Rij ving zijn betoog aan met het geven van enige historische voorbeel den van landen, die de boot misten', toen federale aaneensluiting de enige gunstige oplossing betekende. Onder de gegeven om standigheden zou ons falen echter ernsti ger consequenties met zich mee brengen dan indertijd. En daar zijn twee redenen voor: ten eerste het „ruimteverlies" van enige voormalige Europese koloniale mo gendheden en ten tweede de wezenlijke bedreiging van West-Europa uit het Oos ten. De eerste reden is dus van overwegend economische aard. Het is een dwingende noodzaak voor ons de grote markt te schep pen, die wij nodig hebben om economisch voort te kunnen bestaan; om de invoerbe perkingen af te schaffen die kunstmatig nationale economieën in stand trachten te houden. De tweede reden is zowel van militaire als politieke aard. Een doeltreffende orga nisatie van de Europese verdediging moet Europees zijn. En wat de politiek aangaat, de kans dat Europa een derde macht zal kunnen vormen, die een brug kan zijn tus sen de V.S. en de Sovjet-Unie, moét wor den aangegrepen, al is zij nog zo klein. Nadat hij een kort overzicht had gege ven van de snelle ontwikkeling van de Europese beweging, die het in luttele jaren van een groepje zogenaamde „dwaze idea listen" bracht tot de erkenning van haar programma, in de vorm van de Raad van Europa in Straatsburg, besprak hij de functionele en de federale weg, die tot de Verenigde Staten van West-Europa zullen kunnen leiden. Hij toonde zich een voor stander van de tweede. Mr. Van Rij deed een felle aanval op het souvereiniteits-principe, een principe dat reeds door Hugo de Groot werd aangeval len, omdat het inhoudt dat de staat zelf mag uitmaken wat voor haar recht of onrecht is. Het is de hoogste tijd, dat er een boven nationaal gezag komt, dat de regels zal op stellen, waaraan staten zich te houden heb ben en dat er voor kan zorgen, dat die regels nageleefd worden. De spreker zeide in principe, een voorstander van het wereld- federalispie te zijn, doch gaf er de voor keur aan met regionale federaties te begin nen, aangezien de noodzakelijke gemeen schappelijke cultuurbasis nog ontbreekt. Hij deed tenslotte een vurig beroep op de jeugd om te beseffen welke taak zij op haar schouders moet nemen: het scheppen van een verenigd Europa en de versprei ding van het besef Europeaan te zijn. Het applaus, dat hij na zijn rede oogstte, liet aan de bereidheid daartoe weinig twijfel over. BUS UIT IJMUIDEN STOPT ACHTER HAARLEMS STATION De autobussen komende van IJmuiden zullen voortaan aan de halte Bolwerk (Noordzijde Station) te Haarlem stoppen, echter uitsluitend voor het uitlaten van reizigers, waardoor betere aansluiting wordt verkregen met de autobussen van N.V. Maarse Kroon in de richting van de Haarlemmermeer. Met medewerking van Ru Otto, klarinet Men dient respect te hebben voor de geestdrift en het uithoudingsvermogen, waarmee „Haarlems Trio" zijn taak opvat en tegen alle bezwaren in realiseert. Het zou niet overdreven zijn de heren Jan Hoeben, Onne van de Klashorst en Fred Luyken een stel kamermuziek-idealisten te noemen, want zonder hooggestemd idea lisme zou het hun niet mogelijk zijn steeds weer nieuwe programma's te maken en daar vele uren van intense studie aan te besteden, zonder de minste zekerheid te hebben dat het hun enig materieel voor deel kan opleveren - integendeel! De uitvoering, die het ensemble Don derdagavond in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum gaf voor een kring van getrouwen, begon met het Trio uit 1939 van Hendrik Andriessen, dat we in de huidige bezetting voor het eerst hoor den. Van de vroegere samenstelling van het ensemble is alleen de violist Jan Hoe ben over, zodat het haast als een geheel nieuwe herschepping kon gelden. Deze compositie van Andriessen is buitenge woon boeiend in zijn klare conceptie vol rhythmische verscheidenheid en lyrische kracht, die het „appassionato" niet ver smaadt. Voor het tweede programmanummer: „Contrasts" van Béla Bartok voor viool, klarinet en piano, was de medewerking van de bekende klarinettist Ru Otto ver kregen. Bartök heeft dit werk in Amerika geschreven voor de fameuze jazz-klarinet- tist Benny Goodman en het is best te mer ken dat de componist zich speciaal be ijverd heeft deze virtuoos een dankbare, althans brillante partij aan de hand te doen. Maar ondertussen maakte hij het, met eigenaardige syncopen-rhythmen, de overige partners evenmin gemakkelijk en gunde hij toch ook de violist in het slot deel een virtuose kans, met een soort ca dens, die een duchtige technische vaardig heid vergt. Voor een Bartök uit deze (laat ste) scheppingsperiode, is dit interessante trio zeer klaar en wat het middendeel „Piheno" (verpozing) betreft zelfs mild. Alleen waar het, in I, Verbunkos (recru- teringsdans), naar een climax gaat, komt er een verwarrende wildheid in, die echter uit de dynamische spanning wel logisch verklaarbaar is. Bartök teert hier, maar ook in III, Sebes (vlugge dans) op zijn oude voorliefde voor de muziek der Hon gaarse en Bulgaarse folklore, natuurlijke uitingen, die hij in geen geval heeft willen temperen. Wie bijvoorbeeld meent, dat de Hongaarse volksmuziek uit de rhapsodieën van Liszt te putten zou zijn, is aan een verkeerd adres; men kan er beter voor te gast gaan bij Bartök en Kodaly. De heren Otto, Hoeben en Luyken ver dienden veel lof voor hun interpretatie van het interessante en aartsmoeilijke werk. Een bijzonder compliment gunnen wij van harte aan de klarinettist om zijn fraaie, volle toon en zijn schitterende tech niek. Ten slotte werden we nog eens vergast op het Dumky-trio van Dvorak met zijn lastige, maar zeer dankbare cello-partij, waarvan Onne van de Klashorst een zeer verdienstelijke vertolking gaf. Fred Luy ken was als steeds een hele avortd aan de vleugel de vaardige leider en de bezieler van het samenspel. JOS. DE KLERK Het personeel van Openbare Werken bouwde de kinder boerderij Men zal zich herinneren dat bij de be handeling van het voorstel van B. en W. van Heemstede om „Groenendaal" met e-e.i kinderboerderij te verrijken, er van ver schillende kanten in de raad oppositie kwam, omdat er een bedrag van 4500 mee gemoeid was. Na veel besprekingen werd het voorstel van B. en W. wel aangenomen, maar van harte ging het toch niet. Het personeel van Openbare Werken heeft toen gemeend er toe te moeten medewer ken dat de kinderboerderij er komt, maar dat de kosten daarvoor aanzienlijk gedrukt worden. Er werd besloten, na afloop van de arbeidsdag en ook op de vrije Zaterdagmid dag, nog eens extra de handen uit de mou wen te steken, door geheel belang loos te gaan werken aan de opbouw van de kinderboerderij De kinderboerderij is nu bijna gereed, er mag op worden gerekend, dat met Pinkste ren deze attractie klaar staat om het jeug dige publiek te ontvangen. Het is een niet onaanzienlijk voordeel voor de gemeente, want aanvankelijk was een bedrag van 4500 uitgetrokken voor de bouw van de kinderboerderij, terwijl het nu nog niet eens 2000 kost. Honderden transportondernemers uit alle delen van het land waren Donderdag naar Den Haag gekomen om te protesteren tegen de aangekondigde verhoging van de motor rijtuigenbelasting. De Nationale Organi satie voor het Beroepsgoederenvervoer Wegtransport had een protestvergadering belegd in Pulchri Studio. De belangstelling was echter zo groot, dat er in gebouw Diligentia een zaal bijgehuurd moest wor den. In Pulchri Studio liet de heer E. van Donkelaar, voorzitter van de N.O.B. Weg transport, felle critiek horen ten aanzien van de belastingen op het wegvervoer. Hij verklaarde dat van de verschillende takken van vervoer alleen het wegvervoer gebukt gaat onder steeds zwaarder wordende fis cale lasten, terwijl het spoorweg- en water vervoer van dergelijke heffingen vrij blij ven. Voor een 5-tons vrachtauto moet tegenwoordig alleen al aan bijzondere hef fingen 3000 per jaar worden opgebracht. De bijzondere heffingen voor een 12-tons trekker met oplegger bedragen 5000. Deze belastingdruk heeft er toe geleid, dat thans 20 percent van de vrachtprijs voor het ver voer met vrachtauto's uit belastingen be staat. Volgens de heer Van Donkelaar streeft de overheid er naar door een extra belastingdruk op het autovervoer de vrachtprijs op te jagen teneinde het weg vervoer, de concurrent van de spoorwegen, vleugellam te maken. „Men wil het zieke spoorwegvervoer gezond maken door het gezonde wegvervoer ziek te maken," zo zeide hij. Van iedere honderd gulden die een vervoerder aan benzine uitgeeft,vloeien 55 gulden in de schatkist. De motorrijtui genbelasting, in het leven geroepen om de wegenbouw te financieren, stond naar spre kers mening in geen enkel verband meer met het Wegenfonds, nu de overheid dat fonds voorlopig buiten werking heeft ge steld. De fiscale lasten, die op het wegver voer drukken, hebben sinds 1932 meer dan een milliard gulden opgebracht. Binnen vijf jaar zal dit bedrag tot twee milliard gulden zijn gestegen. Het wegvervoer heeft in 1949 ongeveer 120 millioen ton goederen getransporteerd, 72 percent van al het vervoer in Neder land. Wanneer de regering de motorrijtui genbelasting wederom zal verhogen zal dit, zo zei de heer Van Donkelaar, onvermijde lijk leiden naar een verhoging van de prijs der eerste levensbehoeften en een deel van de 70.000 mensen, die bij het wegvervoer hun bestaan hebben gevonden, werkloos doen worden. De vergadering nam een motie aan, waarin de leden van de Tweede Kamer wordt verzocht het voorstel tot verhoging van de motorrijtuigenbelasting te verwer pen. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De datums, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indone sië: m.s. Poelau Laut (24 April); naar Nieuw Guinea: 19 April; naar de Neder landse Antillen: s.s. Baarn (28 April); naar Suriname: m.s. Hecuba (17 April); naar Canada: s.s. Nieuw Amsterdam (14 April) en naar Australië: via Engeland 14 April. Onder auspiciën van de Britse Koninklijke School voor Naaldwerk wordt in het St. James-paleis te Londen een tentoonstelling gehouden van de kroningsgewaden, die door de Engelse koning en andere leden van de Koninklijke familie gedragen werden. Deze gewaden werden op de Koninklijke School voor Naaldwerk gebor duurd. De secretaresse der school bezig met het arrangeren der voorwerpen in de troonzaal van het paleis. De expositie zal gedurende verscheidene weken voor het publiek toegankelijk zijn. In vroeger tijd luidde het woord: plun der en het betekende eerst: linnengoed, daarna: kleren, huisraad in het alge meen. Kampeerders en soldaten spre ken van een plunjezak waarin zij al hun hebben en houden stoppen. Er is een duidelijke samenhang met het werk woord plunderen, dat ook vooral van soldaten wordt gezegd. Het werkwoord heeft hier zogenaamde „berovende" kracht: iemands huisraad wegroven. Hetzelfde vindt men in villen: het vel afnemen, schillen: de schil wegnemen en ragen: het spinrag wegbezemen. v.J Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Peters (K.V.P.) over het verlenen van uitstel van herhalingsoefeningen aan hen, die een z.g. demobilisantencursus voor onderwijzer volgen, heeft ir. Staf, minister van Oorlog en van Marine, mede namens prof. Rutten, minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, geantwoord dat de examens voor hen, die een z.g. demobili santencursus voor onderwijzer volgen, zo nodig een maand kunnen worden opge schort, zodat de cursisten geen onover komelijke moeilijkheden behoeven te on dervinden van het feit. dat zij hun studie enige tijd moeten onderbreken voor het deelnemen aan de in 1951 te houden her halingsoefeningen. Het is daarom niet nodig aan deze categorie van militairen uitstel van herhalingsoefeningen te ver lenen. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Ruygers (Arbeid) over van Benelux- zijde geuite technische bezwaren tegen het bij het West-Duitse parlement ingediende wetsontwerp op de economische medezeg genschap heeft mr. Stikker, minister van Buitenlandse Zaken, geantwoord, dat de regeringen van Nederland, België en Luxemburg bij de Duitse bondsregering bezwaren hebben geuit tegen het op 30 Januari bij de bondsdag ingediende wets ontwerp inzake de medezeggenschap der werknemers in de kolen-, ijzer- en staal industrie. In een op 3 Maart door het hoofd der Nederlandse missie te Bonn overhan digde nota heeft de Nederlandse regering er op aangedrongen een regeling te treffen, waardoor verzekerd zou worden, dat het elfde lid van de z.g. „Aufsichtsrat" dezelfde nationaliteit zou bezitten als de meerder heid der aandeelhouders. De door de Neder landse regering overhandigde nota's waren gelijkluidend met die der regeringen van België en Luxemburg. De Nederlandse regering is de mening toegedaan, dat, indien de kapitaalverstrek kers zulks wensen, bedoelde ondernemin gen onder het bestuur moet staan van een raad van commissarissen, waarvan de meerderheid van dezelfde nationaliteit is als de meerderheid der kapitaalverstrek kers. Op de stap der Nederlandse regering is van de zijde der Bondsregering nog niet gereageerd. Het Eerste Kamerlid de heer Kievit (Ar beid) heeft aan de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd of het juist is dat de werkzaamheden aan de Oosterpolder ernstig worden vertraagd doordat cle Maat schappij tot Uitvoering van Zuiderzeewer ken (M.U.Z.) met het aan haar gegunde deel van de dijkaanleg belangrijk bij het werkschema achter blijft en wat de oor zaken dezer vertraging zijn. Voorts vraagt de heer Kievit in welke mate de ontstane achterstand van invloed zal zijn op het tijdig gereed komen van het gehele object. HALSSTARRIGE AUTO HIELD TWEE TREINEN TEGEN Donderdagochtend bleef een personen auto plompverloren op de overweg in de Middenduinerweg te Santpoort staan en ondanks verwoede pogingen van de chauf feur om zijn vehikel tot hervatting van de arbeid te bewegen staakte de auto aan alle kanten. De bomen hoefden niet dicht en de treinen uit Haarlem en IJmuiden, die el kaar daar op het volle uur ongeveer pas seren, moesten eveneens stoppen. Tenslotte werd de wagen van de rails gedwongen en kon het treinverkeer, zij het met wat ver traging, doorgaan. De Eerste Kamer komt op Dinsdag 17 April weer bijeen. Dan zal het wetsontwerp ter goedkeuring van het verdrag tot regeling der rechten en verplichtingen van Neder land en Frankrijk ten aanzien van weder zijdse onderdanen, die zich naar een der belde landen begeven om aldaar arbeid te verrichten worden behandeld, alsmede het wetsontwerp tot indeling van Vlieland en Terschelling bij Friesland. Uit de Opregte Haariemsche Courant van 1 2 April 1 851 Haarlem In eenige Engelsche dag bladen is de aandacht gevestigd op eenen zeer krach tigen staalmagneet, welke uit Nederland voor de groote ten toonstelling te Londen is ontvangen. Ve len zullen gewis met belangstelling ver nemen. dat die magneet te Haarlem is vervaardigd door den heer W. M. Loge man, in samenwerking met den heer N. van Wetteren, naar het stelsel van mr. P. Elias te Haarlem, en een draagkracht heeft van 250 kilo's ijzer. Genoemde hee- ren hebben ook eene electro-magnetische machine en een zeemanskompas naar de tentoonstelling te Londen gezonden. Andere inzendingen uit Haarlem zijn die van de heeren zijde-faJbriekeurs J. A. Travaglino en Zoonen, te weten eenige ponden eorsetzijde, naalzijde, koordzijde en tramzijde, eenige zijden doeken, een stuk goudlaken, een stuk zilveren stof, diverse zijden linten, alles vervaardigd in hunne fabriek. Uit de fabriek van veerkrachtige gom te Haarlem, welke gedreven wordt onder de firma H. de Clercq, is gezonden eene buis van gevuleaniseei-de gezwavelde gom, lang S Nederlandsche ellen, als een proef van de hoogte, waarop men het hier ter stede heeft gebracht in de berei ding van de veerkrachtige gom, Door Johannes Enschedé en Zonen, boekdrukkers en lettergieters, zijn naar Londen gezonden een folio- en quarto- Bijbel, als proeven van stereotype-druk, en verder twee stellen volledige gegotene Javaansche drukletteren.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5