Besteldienst A.B.C. Grote Houtstraatvereniging besprak verkeersproblemen I Teddy luiers Fa Van Vastenhoven LOCOMOTIEF RIJWIELEN Slen-Semice VRIJDAG 13 APRIL 1951 7 Koopman maakte zich schuldig aan flessentrekkerij UITPUTTING NERVA-NOVA Prof. dr. De Liagre Böhl sprak voor „Ex Oriente Lux" «afiffii 'tMOHIilS NIEUWENDIJK164-170 AMSTERDAM TEL. 49269 Films over Noorwegen Zes clandestiene zenders in Haarlem opgespoord Mau Tse Toeng met ziekteverlof Massa en persoonlijkheid Verkoop van huizen Kapitaalsuitgaven van Haarlem Adenauer in Parijs Sluiting Frans consulaat in Bratislawa verzocht Israelisch-Syrisch conflict duurt nog voort Pokken- en typhus- epidemieën in Korea SCHEEPVAART TT HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De bussen geven moeilijkheden maar niemand wil ze missen Op de 42ste jaarvergadering van de Grote Houtstraat vereniging, die Don derdagavond in hotel De Leeuwerik werd gehouden, heb ben het bestuur en de aanwezige leden samen tien man sterk uitvoerig „het oude zeer", zijnde het verkeer door de Grote Hout straat, besproken. Tal van suggesties kwa men naar voren om er bij de bevoegde instanties op aan te dringen in de huidige gang van zaken enige verbetering te brengen. Het bleek voor velen een raadsel dat zovéél bussen door de Grote Houtstraat rijden. Dat er gestopt werd vlak voor een stoplicht was voor enige leden eveneens aanleiding tot het leveren van critiek. Het. is zo werd opgemerkt een moei lijke opgave om in dit busverkeer een dus danige verandering aan te brengen dat de winkeliers niet worden gedupeerd, want het is nu eenmaal zo dat de klanten zo dicht mogelijk bij de grote zaken gebracht willen worden. Zouden de bussen voortaan door de Wilhelminastraat gaan rijden, dan is het wel zeker dat daar zeer spoedig een winkelstand verrijst. Om botweg alle verkeer uit de Grote Houtstraat te nemen zou dus te veel risico mee brengen, Wel voelde men er iets voor om te trachten de Grote Houtstraat in het vervolg van het zware vrachtverkeer te vrij waren. Over het streven van Haarlems Bloei, voor al met betrekking tot het organiseren van het jaarlijkse bloemenfeest, bleek veel on enigheid te bestaan. Men was over het alge meen de mening toegedaan dat het bloemen feest te laat in het seizoen werd gehouden en op een ongunstig ogenblik voor de mid denstand: de opruiming. De voorzitter deelde de ontevredenheid over Haarlems Bloei niet en merkte op dat het streven van deze stich ting slechts de middenstand ten goede kon komen. Het busvraagstuk liet men inmiddels niet rusten en nauwelijks was het punt Haarlems Bloei afgewerkt, of een van de leden sneed opnieuw dit probleem aan met de opmerking dat het fataal zou zijn de busstopplaatsen op te heffen. Er ontspon zich weer een leven dige discussie die als resultaat had dat de voorzitter over enige van de klachten met de betreffende autoriteiten contact beloofde op te nemen. Men was het er over eens dat een verbe tering zou kunnen schuilen in het veranderen van de bustijdep. Het komit nu maar al te dikwijls voor dat de bussen van de diverse lijnen vlak achter elkaar en soms zelfs tege- ADVERTENTIE N.L.v.SCHAQEN Jr.-HAARLEM Gierstraat 42 - Tel. 17768 Een welbespraakte koopman uit Amsterdam had zich vanmorgen wegens flessentrekkerij voor de Haarlemse politierechter te verant woorden. Na eerst in Alkmaar bij allerlei firma's oude metalen, koper, lood en wat dies meer zij te hebben opgekocht, bleek hij niet in staat te zijn, zijn transacties te voldoen. De Alkmaarse politie greep hem daarom en de politierechter veroordeelde hem vervol gens tot twee maanden gevangenisstraf. Nauwelijks was de koopman weer op vrije voeten of hij hervatte zijn praktijken, met dien verstande echter dat het werkterrein naar Beverwijk werd verplaatst. Bij een dertiental mensen klopte hij aan om lood en koper en weer kreeg hij de waar zonder be talingen los. De kruik gaat echter slechts zo lang te water totdat ze barst en op zekere dag werd de koopman van alle kanten aan geklaagd. Vanmorgen deelde hij 'de politie rechter in een stortvloed van woorden mee dat hij al zijn schulden zonder mankeren zou voldoen. De officier had weinig fiducie in die verzekering en eiste zes maanden gevangenisstraf. De politierechter deed het met drie maanden af. „Binnen veertien da gen ben ik terug met de bewijzen dat alles is betaald en daarna ziet u mij hier niet meer terug", aldus de verdachte. lijk aan dezelfde halte arriveren. De voor zitter besloot het debat met op te merken dat er over het algemeen geen klachten over de N.Z.H. waren. Deze levendige gedachitenwisseling werd vooraf gegaan door het voorlezen van de jaarverslagen en een bestuursverkiezing. In zijn openingswoord zei de voorzitter, de heer J. Voogt, dat het afgelopen verenigingsjaar rustig is verlopen. Tijdsomstandigheden en financiën waren er niet naar om grote acties te ondernemen. De heer Voogt deelde mee dat het bestuur het juist achtte een bedrag af te zonderen voor tijden waarin het nodig zou zijn wèl acties te ondernemen. „We gaan een slechte tijd tegemoet, maar we moeten optimistisch blijven", aldus de voorzitter. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Ch. D, Vogelzang, bleek dat de contri butieverhoging enige leden had gekost. Voorts werden enige belangrijke jubilea ge memoreerd. Het jaarverslag van de penning meester maakte duidelijk dat de vereniging financieel kerngezond is. De bestuursverkiezing leverde geen nieuws op. Aftredend waren de heren G. M. Oord, penningmeester en Ch. D. Vogelzang, secre taris, Beiden werden herkozen. ADVERTENTIE Het moderne leven vraagt veel van lichaam en zenuwen. Beide raken soms ongemerkt uitgeput en men voelt zich moe, lusteloos en mat. Dan is het tijd om met NERVA-NOVA, een zenuwsterkend middel bij uitnemendheid, de verloren krachten te herstellen, 1.25 en 2.70 per verp. bij apothekers en drogisten. Geeft nieuwe krachten. Onder auspiciën van de studiekring Haarlem van het Vooraziatisch-Egyptisch Genootschap „Ex Oriente Lux" heeft de bekende Leidse hoogleraar-archaeoloog prof. dr. F. M. Th. de Liagre Böhl Donder dagavond in een der zalen van restaurant Brinkmann een belangwekkende voor dracht gehouden over de betekenis van de archaeologie voor de verdieping van onze kennis omtrent de Bijbelse verhalen. De huidige opgraaf-rage met haar sensationele plannen tot het ontdekken van bijzonder heden over de Arke Noachs, de localisatie van het Paradijs en dergelijke achtte prof. Böhl van zeer geringe betekenis voor de wetenschap. Wel hebben met name vrij recente opgravingen ons zeer veel onthuld over de Babylonische-, Assyrische- en Egyptische beschavingen, daarmee indi rect belangrijke bijdragen leverend voor de kennis van de achtergronden van ver schillende Oud-Testanrentische verhalen. Behoudens de in 1947 gevonden boekrollen met handschriften van Jesaja e.d. zijn er vrijwel nimmer oorspronkelijke geschrif ten van Bijbelse figuren, ouder dan uit ce derde eeuw vóór Christus, gevonden en de kans daarop lijkt, met het oog op het door velen dezer gebruikte, vergankelijke schrijfmateriaal, uiterst gering. Beter be houden zijn talloze spijkerschrift-kleitabel-. len uit de Babylonische bloeitijdperken (tot* zelfs uit de 18de eeuw vóór Christus) zo als die uit de archieven van het paleis van koning Zinvrillim van Mari. Wat men uit die kleitafels aan bijzonderheden geuit heeft omtrent, onder andere, de grote we1> gever en koning Hammoerabi en de Semi- tisch-Sumerische cultuur van het Babyion van diens tijd, is ook voor de vermeerdering van onze kennis der Bijbelse historie van onschatbare waarde gebleken. Uit deze en andere vondsten is bovendien komen vast. te staan dat er tussen vele rijken en rijkjes van Mesopotamië reeds omstreeks de 17e eeuw vóór Christus een voortreffe- ADVERTENTIE lijke internationale samenwerking en een eenheid van beschaving en taal bestonden, die onze moderne integratie-pogingen ten vo'orbeeld zouden kunnen strekken. Met tal van voorbeelden en diapostieven, voor een groot deel vrucht van prof. Böhl's eigen archaeologische arbeid, verduidelijkte de spreker nog vele aspecten van de samen hang der voorchristelijke beschavingen en godsdiensten met de Christelijke cultuur. Zijn uiteenzettingen werden door een vrij talrijk gehoor, onder hetwelk zich ook de Commissaris der Koningin dr. J. E, baron de Vos van Steen wijk bevond, met grote interesse gevolgd. De Noorse legatie heeft aan de afdeling Haarlem van de Nederlandse Reisvereni- ging een aantal films over Noorwegen voor vertoning beschikbaar gesteld. Don derdagavond zijn ze gedraaid in de tuin- zaal van het Concertgebouw en de heer W. Louwaars uit Dordrecht heeft een toe lichting gegeven. .Deze. vertelde een en an der over de hoofdstad Oslo, de fjorden, de visvangst en het leven der vissers en boeren. De skisport wordt druk beoefend. Reeds op jeugdige leeftijd trekken meisjes en jongens er op uit om zich aan de win tersport te wijden. De heer Loüwaars deed ook mededelingen over dat gedeelte van Noorwegen, waar de middernachtzon te zien is en de Laplanders leven. De fraaie gekleurde films trokken de bijzondere aandacht van de vele bezoe kers. Nci afloop heeft de voorzitter der afde ling,, de heer C. Spaargaren de spreker dank gezegd voor de toelichtingen. Donderdagavond heeft de opsporings dienst van de P.T.T. in samenwerking met de gemeentepolitie te Haarlem zes clan destiene zenders opgespoord. De zenders werkten op golflengten van 40 en 80 meter. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige H. V. in de Zaanenlaan, de 21- jarige Th. W. N. in de Heussensstraat, de 18-jarige A. V. in de Weltevredenstraat, de 31-jarige F. W. B. aan de Rijksstraatweg die over twee zendapparaten beschikte, en de 21-jarige J. van E. in de Siriusstraat. De zendinstallaties werden in beslag genomen. Soemarto, eerste-secretaris van het Indo nesische gezantschap te Peking, heeft vol gens een bericht van de „Neue Ziircher Zeitung" bij aankomst te Hongkong gezegd, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken van ^communistisch China per circulaire het te Peking geaccrediteerde corps diplo matique heeft medegedeeld, dat Mau Tse T.oeng met ziekteverlof is gegaan en dat zijn functie als minister-president wordt waargenomen door Lioe Tsjao Tsji, vice- president van de Chinese centrale volks regering en secretaris-generaal van de Chinese communistische partij. De afdeling van het protocol van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Peking heeft volgens Soemarto deze mede deling bij navraag bevestigd, aldus de „Neue Zürcher Zeitung". ADVERTENTIE (8vtini de Beste Bromfiets E HAARLEM: J. DE GRAAF. Kleverparkweg 2 A. HEEMSTEDE: G. C. VOORHAM. Camnlaan 4 Lezing dr. G. Kalsbeek Met een causerie over massapsychologi- sche invloeden en hun bestrijding, gehou den door dr. G. Kalsbeek, directeur der Gereformeerde Kweekschool te 's Graven- hage, besloot gisteravond de Vereniging voor Paedagogiek haar serie van drie maal drie lezingen. Ook nu was de muziekzaal van Brinkmann weer geheel bezet, hetgeen er wel op wijst hoezeer opvoedkundige pro blemen in gezin, school en maatschappij verontruste ouders, opvoeders en bedrijfs leiders bezighouden. Dr. Kalsbeek noemde de massapsycholo- gische invloeden hoogst gevaarlijk en be strijding er van dringend gewenst. De massa toont een verminderd verantwoor delijkheidsgevoel, laat zich-gemakkelijk verleiden tot ongeremde gevoelsuitingen, terwijl tegelijkei'tijd het denkvermogen belemmerd wordt en een enkeling in staat is demagogie te bedrijven. Andere ken tekenen zijn: verhoogde vatbaarheid voor leuzen, die soms leugens zijn, versterkte suggestibiliteit, die voert van lichtgelovig heid tot de modernste vorm van massa suggestie: de zenuwen-oorlog. Door de licht-ontvlambare machtsdriften, in de massa opgewekt, kon een- Hitier zijn ver derfelijk vernietigings-instrument smeden, dat onze samenleving en onze cultuur zo ernstig heeft bedreigd. Het solidariteits gevoel in de massa, mits goed geleid, kan voor heilzame doeleinden worden gebruikt, maar evenzeer ten verderve voeren. De behoefte aan leiding die vrijwel ieder individu heeft, wordt onevenredig versterkt in de massa aangetroffen. Het zijn de pers, de radio, de leidinggevende geesten op cultureel gebied, die deze behoefte moeten bevredigen, doch dit slechts kunnen, indien in de massa ook voldoende „persoonlijk heden" aanwezig zijn die de goede leiding aanvaarden als heilzaam voor het geheel. Zo niet, dan nemen de brutalen en de mis leiders bezit van de massa. Het uiterste is ADVERTENTIE Vulpenhouders - Rcpdr.itics .ZoLherstrii.it 79 - Telefoon 15129 ADVERTENTIE SCHOUS: Babykleermaker Ja, thans vindt U bij Schous een collectie baby-textielartikelen, waaruit het een genot is keus te kunnen maken. In baby- kleding van Schous voelt iedere baby zich het heertje (of het dametje!) OUDE GROENMARKT 16-14 HAARLEM TELEFOON 11266 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 12 April 1951 GETROUWD: 12 April, J. M. van Pol en A. E. H. Sterkenburg; F. H. Sallé en W. L. Lucas; P. H. Geels en C. Wehnes; C. Dub belman en H. J. van Leeuwen: J. W. H. stoelman en E. Eshuis; B. H. Meijlis en H. C. Ulsamer. BEVALLEN van een zoon: 11 April, P. D. oer Weduwe—Pieters; G. C. M. Bosse— Damen; J. B. P. van Heerdenvan Marion; 12 April, C. BastWeber; A. M. ten Bosch Dirks; M. C. Willensvan Drunen; J. P. M. BosLau. BEVALLEN van een dochter: 11 April, P. J- Hofman—Beunder; 12 April, C. T. Nolet— Brinkhorst. 9VERLEDEN: 9 April, A. Vink, 65 j„ Leidseplein; 10 April, N. Stellenboom—Rein- aers, 78 j„ Prinscssekade; 11 April, A. Bijster, 38 j., Amsterdamsevaart; M. VeldheerKok, 86 j., Wijde Appclaarsteeg; G. C. Hoekman— Mirandolle, 68 j., Gasthuisvest. ADVERTENTIE DE luier voor Uw baby V» Ostadestraat 4—6, Kl'park - Tel. 10413 De uitslag van de verkoping van Donder dag in het Notarishuis luidt: Brouwersplein 10 zw. en rd (opgehouden) f7000: Vredenhofstraat 17 f 8200. S. L. Mok qq,; Midden Duin en Daalseweg 20, Bloemen- daal f 20.900, C. Keur; Brakenburghstraat 9 zw. en rd f 12.100. C. G. v. Bezuye; Rijpstraat 19 en 21 f3675, H. I. van Goor; Linschoten- straat 26 zw. en rd f 3600, J. C. Demoitié c.s.; Haarlemmerliedestraat 22 f 1600, J. A. v. d. Ban; Haarlemmerliedestraat 9 f2125, A. G. Fortgens; Zuidpolderstraat 75 f 2725, A. G. Fortgens; Zuidpolderstraat 16, niet geveild; Paulus Buyslaan 16, Heemstede f 14.400 J. B. Kroon v, Diest qq.; Zandvoortselaan 104 en 106, Heemstede f 16.505, P. J. Nijssen; Orchi- deeënlaan 2, hoek Zandvoortselaan. Heem stede f8600, L. J. van Oyen; Glipperweg 59 a, Heemstede f3600, J. C. Demoitié c.s.; Glipperweg 59 b. Heemstede f 3800, P. Smit; Glipperweg 48. Heemstede f 3600, J. J. M. Rademakers; Leidseplein 29 zw. en rd f 6550, F. H. v. Emmerik qq.; Spiegelstraat 27 zw. en rd (met uitgang naar de Lange Hereiwest), Spiegelstraat 25 f23.000, J. W. Th. Fibbe qq.; Spiegelstraat 14, f 8800, J. .W. Th. Fibbe qq.; Spiegelstraat 4 f8100, D. J. van Rijn qq.; Spiegelstraat 4a f9300, J. Arons; Spaarn- wouderstraat 70/72 f7000, J. W. Penning; Velserstraat 28 f7000. H. P. v. Gemert; Duvenvoordestraat 28 1' 6300. L. J. Leemans; Overtonstraat 15 f7050. J. A. Keiler; Plei- adenstraat 4, niet geveild; Pleiadenstraat 6, niet geveild; Van Speykstraat 17/17 A. Zand voord, f27.850, E. J. Poster qq.; Van Speyk straat 18/18 A, Zandvoort f6505, J. C. van Schie. de dril, die zich tot doel stelt het denken uit te schakelen en van de mens een wil loos instrument te maken. Hoe groot echter is ook het gevaar, dat de leider zelf be dreigt door de slaafse aanbidding en ver heerlijking door de massa. Hitler is waar lijk niet de enige, die zo tot een machts wellust en waanzin werd gebracht, die alle cultuur doodt. Wie de gevaren ziet welke de massa- psychologische invloeden voor de heden daagse maatschappij in steeds sterkere mate met zich brengen, zal in gezin, school en maatschappij moeten werken aan ver sterking' van de persoonlijkheid, van het eigen wezen in het individu. Hij zal dit opvoeden tot zelfbeslissing na een openhar tig en eerlijk bespreken van de gerezen problemen. Hij zal de opgroeiende jonge mens langer en doeltreffender, moeten on derrichten; tot zelfstandige lectuur en denkarbeid móéten ".brengén éii" situaties' scheppen, waarin de verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap en zichzelf dui delijker beseft wordt. De spreker, die ook docent is aan de Hogere Krijgsschool, staafde zijn betoog met voorbeelden uit de moderne psycholo gische vorming in ons leger, waar naast strikte gehoorzaamheid zeker ook de bete kenis en het recht van het individu ten volle onderkend en geëerbiedigd worden, teneinde een gemeenschappelijk doel van hoger orde te bereiken. Ged. Staten maakten tegen enkele posten bezwaren Ged. Staten van Noordholland hebben aan het Haarlemse gemeentebestuur een brief gezonden over de kapitaalsuitgaven die bij de begroting voor 1950 zijn uitge trokken. De post van 450.000 voor de bouw van een school in Haarlem-Noord met 12 of 14 lokalen, kan naar Ged. Staten menen, van de begroting afgevoerd worden. B. en W. beamen dit, omdat het bouwvolume dat Haarlem kreeg voor scholenbouw in 1950 is gebruikt voor het bijbouwen van ver schillende lokalen bij bestaande scholen. Wat de post van 9000 betreft voor voorzieningen aan de Mr. Bruchschool, menen Ged. Staten dat 3550 gewoon on derhoud betreffen en dat de uitgaaf van 3500 voor het wegbreken van bloembak ken met bijkomende werken bespaard kan worden. Met beide opmerkingen gaan B. en W. accoord. De post van 12.000 voor het vergroten van het tekenlokaal van de A. H. Gerhard- school voor m.u.l.o. willen Ged. Staten laten vervallen, omdat dit werk niet zo urgent is. B. en W. hebben tegen uitstel tot latere jaren geen bezwaar. B. en W. gaan ook accoord met het voor stel van Ged. Staten om thans nog niet over te gaan tot het verbouwen van de be waarderswoning bij de H.B.S.-B, waarvoor 5280 was uitgetrokken. Als de bouw van een aula bij deze school over enige tijd aan de orde komt, kan deze quaestie opnieuw bekeken worden. De post van 5280 wordt dus afgevoerd. Ged. Staten menen dat het niet nodig is 13.500 uit te geven voor de verbouw van de dienstwoning van de hoofdmachinist dei- Haarlemse Waterleiding, omdat deze nog in behoorlijke staat verkeei-t. B. en W. zijn het. in deze met het door Ged. Staten ge voerde beleid niet eens, maar willen zich toch niet tegen de beslissing van het colle ge verzetten, omdat de richtlijnen over in vesteringen nog niet uit Den Haag geko men zijn. (Reuter). Op een lunch van Franse en buitenlandse journalisten te Parijs heeft de Duitse kanselier dr. Konrad Adenauer een rede gehouden. Adenauer gaf te kennen, dat West- Duitsland zijn volle medewerking zou ver lenen bij de opbouw van een verenigd Europa en sprak de hoop uit, dat Enge land een nauwe verbintenis zou aangaan met de steenkool- en staalorganisatie, die volgens het plan-Schuman wordt gevormd. Verder deelde hij mee, dat de West-Duitse regering „haar bijdrage levert aan de on derhandelingen over de organisatie van de militaire verdediging van Europa". PRAAG, (Reuter). De Tsjechoslowaakse regering heeft de Franse regering verzocht het consulaat-generaal in Bratislawa (Slo wakije) uiterlijk 26 April te sluiten. Men meent te weten, dat een Tsjecho slowaakse nota die Donderdagavond naai de Franse ambassade in Praag gestuurd werd, de vice-consul, Maurice Michelot, en andere leden van de staf van'het consulaat beschuldigt van spionnage. De terugroeping van Michelot werd ver zocht. De Tsjechoslowaaksè regering heeft de Franse ambassade voorts verzocht met in gang van 1 Mei het Franse instituut in [raag te sluiten. Alle FffiajlÈ professoren n lerar.en aan déze cxüturéM:thstelling van et Franse ministerie VaVWderwys moe ten op die datum het land verlaten hebben. Het Tsjechoslowaakse verzoek was ver vat in een nota aan de Franse ambassade. De nota beschuldigt het instituut van „systematische schendingen van Tsjecho slowaakse bepalingen" en het voeren van tegen de staat gerichte activiteit. TEL AVIV. (Reuter). De plaatsvervan gende stafchef van de UNO in Palestina, kolonel De Ridder (België), heeft ver klaard „een bevredigend" onderhoud ge had te hebben met de Israëlische autori teiten. Na het onderhoud zou hij zich naar Damascus begeven om het standpunt der andere partij te vernemen. Woensdagavond is het ten Zuid-Westen van Jeruzalem tot een botsing gekomen tussen Israëlische militairen en Arabische schaapherders op Israëlisch grondgebied in de buurt van Jordanië bij Beithdjibrin. Een Israëlische soldaat werd gedood en drie werden gewond. Naar verluidt leden de Arabieren grotere verliezen. Volgens een officiële Israëlische woordvoerder had den de schaapherders zich op grondgebied van Israel begeven. Te Krad Ghannameh, een Arabisch dorp aan de Israëlische kant van het gedemili tariseerde gebied in Noord-Palestina, is in de nacht een grote brand gezien. Een Sy rische militaire woordvoerder heeft te Da mascus verklaard, dat de Israëliërs de bewoners hebben geëvacueerd en toen het dorp in brand hebben gestoken. Op de wydingsbüeenkomst, welke Zon dagavond in de Oosterkerk gehouden zal worden ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Zondagsschool „De Zaaier", zullen spreken ds. A. J. van Rhijh en prof. dr. W. C. van Unnik uit Bilthoven, oud-leer ling der Zondagsschool. De Amerikaanse gezondheidsdienst heeft Donderdag te Washington meegedeeld, dat er in Noord-Korea „omvangrijke" pokken en typhus-epidemieën zijn uitgebroken. Deze dienst voegde er aan toe, dat het station van de wereldgezondheidsorgani satie te Singapore duizenden gevallen had gemeld onder de Noordelijke legers en de burgerbevolking in Noord-Korea. Verspreide pokken- en typhusgevallen. minder dan 100 per week, waren gemeld onder de bevolking en vluchtelingen m Zuid-Korea, aldus deze dienst. Volgens een communiqué van de lucht macht der UNO op Korea zijn bij de grote luchtgevechten van Donderdag in de buurt van de Jaloe acht straaljagers van het type MIG vernietigd, zes waarsclxunlijk vernietigd en 15 beschadigd. Deze cijfers zijn gebaseerd op de volledige rapporten van de bemanning van B-29 bommenwer pers en „sabel"-straaltoestellen. Donderdag is in een communiquéVan het algemeen hoofdkwartier te Tokio mede gedeeld dat een Zuid-Koreaanse patrouille Dinsdag de stad Kansong, veertig ^aio- meter ten Noorden van de 38e Breedte graad, is binnengedrongen. Er. werpen geen communistische verdedigers aange troffen. In een uitzending van radio-Peking is gezegd, dat een groot aantal Amerikaanse vliegtuigen Donderdagochtend de Mand- sjoerijse grensstad Antoeng had aange vallen. Amerikaanse bommenwerpers /sou- den 110 bommen op de stad en omg^ing hebben laten vallen. Bovendien haddén 12 jachtvliegtuigen maehmegewëervuur #ge" geven.Voorts hebben volgens de radio Ame rikaanse vliegtuigen op 30 en 31 Maar)t en op 7 April boven Mandsjoerije geélo^en.' Te Washington is meegedeeld, dat de Amerikaanse verliezen in Korea momen teel 59.396 man bedragen. Dit is 846 ineer dan de opgave van vorige week. Het tqtale aantal doden is 10.080. Ethiopië zal 15 April een detachement van 1.069 man naar Korea zenden, zo is Donderdag te Lake Success bekend ge maakt. De manschappen zullen een voor opleiding in Engeland krijgen. Al Brown overleden De oud-wereldkampioen bantamgewicht Al Brown, die al geruime'tijd in het hospi taal van Staten Island verpleegd werd, is daar Donderdagavond overleden. Alfonso Theophilo Brown was 5 Juli 1902 te Panama geboren. Hij is van Juni 1929 tot Juni 1935 houder van de wereldtitel in het bantamgewicht geweest en heeft zowel in Europa als in Amerika veel geld verdiend. Vooral in de Franse hoofdstad was hij jaren lang zeer populair, en hij'gold terecht als een van de beste boksers die ooit in de ring zijn verschenen. Altair, 12 te Rio de Janeiro. Ampenan, 11 v. Singapore te Pangkalpinang. Arendskerk. pass. 11 Ouessant n. Genua. Abbedijk, 12 v. Montevideo te Buenos Aires. Almdijk, 12 te Galveston. Alphacca, 11 v. Victoria. Alwaki, 10 te Chester. Amsteldijk, 10 te Galveston. Amstelvaart, 11 v. Calais n. Port Tampa. Aalsdijk, 11 180 m. O. Bahamas. Aldegonda, 11 te Bangkok. Abbekerk, 11 675 m. NW. Fremantle. Ariadne, 12 150 m. N.NO. Finisterre. Armilla, 11 v. Singapore n. Saigon. Akkrumdijk, 12 v. Antwerpen n. Marseille. Alioth. 12 v. Rio Grande. Amsteldiep, pass. 13 Perimf Axeldijk, pass. 12 Lizard, 13. nra. verw. bij Vliss. Algenib, pass. 12 Wight, 14 Delfzijl verw. Alhena, 13 te R'dam. Alkaid. 13 te Rotterdam. Annenkerk, pass. 12 Albany n. Adelaide. Aardijk, 13 te Antwerpen. Alblasserdijk, 11 v. Vera Cruz te Tampico. Alpherat, 12 v. Baltimore n. R'dam. Biscaye, 12 te Aden. Bloemfontein, 11 te Amsterdam v. Antwerpen Bonaire, 11 v. Paramaribo n. A'dam. Biijdendijk, 12 te Antwerpen. Boschfontein, 10 te Bremen. Bcnnèkom, 11 450 m. NO. Guadeloupe. Boskoop, 13 v. Laguaira te Porto Cabello verw. Bantam, 13 te Guena verw. Blitar, 13 te Genua. Boissevain, 13 v. Singapore te Penang. Baarn, 13 v. Rotterdam. Bengkalis, pass. 12 Horta Azoren. Blommersdijk, pass. 13 Scilly's. Breda, 13 te Paita. Clavella, 11 te Corpus Christi. Cheshire, 10 v. Melbourne te Sydney. Caltex Delft, 11 300 m. Z.ZW. Ouessant. Cistula, 11 v. Port Said. Celebes, 11 600 m. NW. Pulu Bras. Corilla, pass. 11 Ras Fartak. Cottica, 11 450 m. N.NO. Madeira. Caltex Leiden, pass. 12 nm. Lissabon. Caltex Utrecht, pass. 12 Kp. Bon. Congostroom, 12 nm. te Antwerpen. Ceram, 13 te R'dam v. Antwerpen. Castor. 12 v. Inagua n. New York. Delfshaven, 11 dwars Kp. Blanco. Diemerdijk, 11 pass. Tehuantepec. Delft, 12 v. Callao n. Pimentel. Delfland, 11 420 m. N.NO. Madeira. Danae, 11 in Adriatisclie Zee. Drente, 13 v. PI. Swettenham te Singapore verw. Dorsetshire, 12 dwars Massaw Rode Zee. Edam, 11 325 m. Z.ZO. Kp. Race. Elmina, 12 v. Takoradi te Monrovia. Kernland, 13 te A'dam v. Buenos Aires. Friesland, pass. 11 Point de Galle. Ganymedes, 12 te Barbados v. Recife. Gaasterland, 11 275 m. NO. Madeira. Groote Beer, 13 te Djakarta. ADVERTENTIE garandeert U een goed vervoer (met concurrerende prijzen) van Uw goederen. A-B.C. Barrevoetestraat 2, Haarlem - Tel. 18428, na 6 uur 14810 - 14155 Uit bijgaande foto blijkt, dat hel Verkeershuis van de stichting Haarlems Bloei aan het Stationsplein een verbetering heeft ondergaan. Het ziet er nog kaal uit, maar toen vanmiddag het gebouw officieel in gebruik werd genomen hadden de dames van het kantoor voor een gezellige aankleding gezorgd. De ruimte voor het publiek is aan zienlijk uitgebreid en verwacht wordt, dat de vele vreemdelingen op 'n gemakkelijker wijze geholpen zullen worden. Groote Kerk, pass. 12 Kp. de la Hague, te Antwerpen. Hermes, pass. 12 Azoren. Hydra, 12 v. Porto Cabello te Curacao. Hecuba, 12 te Amsterdam. Heelsum, 12 v. Bremen n. Houston. Hera, 11 te Antwerpen. Hydra, 12 v. Curasao n. Aruba. Haarlem, 12 1250 m. ZW. Porta del Gada. Hector, 12 te Amsterdam v. Middell. Zee. Hersilia, 13 te Cartagena v. Cristobal. Indrapoera, 13 16 u. te R'dam ver.w. Ino, pass. 11 Ouessant. Indrapoera, 13 12 u. Rotterdam verw. Ilos. 11 v. Jeremie n. Jacmel. Ittersum, 12 315 m. NO. Miami. Japara, 11 v. Rangoon n. Djakarta. Kapiias, 11 bij Algiers. Kota Cede, pass. 11 Str. Messina. Karossa, 11 te Sorong. Klipfontein, 11 360 m. Z. Kp. Frio. Kieldrecht, 12 v. R'dam te Bremen. Keilehaven, 12 v. Duala n. Lagos. Kota Inten, pass. 12 Kp. del Gata, Limburg, 11 v. Durban n. Lorenzo Marqües. Lombok, 12 v. Singapore te Belawan." Lindekerk. 11 te Genua. Loppersum, 12 te R'dam. Laurenskerk, 11 300 m. N. Kp. Blanco. Leersum, 11 300 m. W.t.Z. Ouessant: Lissekerk, 12 te Hamburg v. Antwerpen. Linge, pass. 11 Ouessant. Larenberg, pass. 13 Finisterre, 15 te IJr.iuiden verwacht. Lawak, 12 v. Manilla n. Los Angeles. Lekkerkerk, 12 v. Suez n. Karachi. Lemsterkerk, 12 dwars Ras Fartak. Loosdrecht, 13 dwars Napels/Genua. Leopoldskerk, 13 v. R'dam n. Calcutta. Madoera. 11 v. Marseille. Marisa, 11 v. Kaapstad n. Singapore Mariekerk, 11 v. Marseille n. Genua. Manoeran, 12 te A'dam v. Soerabaja. Minjak, pass. 11 Port Soedan. Mapia, pass. 11 Minicoy, Musi. 11 v. 'Makassar n. Balikpapan. Maaskerk, 11 180 m. Z.ZW. Ouessant. Malea, pass. 11 Ras Madraka. Marpessa, 11 100 m. ZO. Runsal Jebel. Metula, pass. 11 W. Haiti. Modjokerto, 11 600 m. O.t.Z. Guardafui. V Maas, 12 v. Curacao te Oranjestad. Meliskcrk, 13 v. R'dam n. Hamburg. Molenkerk, 13 v. Abadan n. R'dam. Nigerstroom, 11 geankerd rede Accra. Nestor, 11 te Algiers. Noordwijk, pass. 11 Kp. Finisterre. Noordam, 16 (4 u.) Hoek v. Holl. vei'w. Orestes, 12 v. Montevideo te Buenos Aires. Oranje, 12 v. A'dam n. Djakarta.' Orion, pass. 12 nm. Ouessant. Overijsel, 12 te Aden. Oranjestad, 13 v. Kingston te Aruba. Ootmarsum, 14 (vm.) aan de Hoek v. Holl. verw. Phrontis, 12 te Port Said. Prins Willem II, 11 800 m. O.t.N. -ape Race. Prins Willem V, 11 600 m. O.t.Z. Cape 'Race. Prins Willem v. Oranje, 11 bij Bi/.erta. Poseidon, 11 300 m. ZO. Ciudad Trujillo. Prins Willem IV, 11 780 m. W.NW. Cape Claer. Papendrecht, pass. 12 Startpoint. Prins Alexander, 13 te Bremen. Polyphemus, 6 le Galveston. Prins Johan Willem Friso, pass. 13 Dungen'gss. Rijn, 11 v. Huelva n. Sluiskil. Radja, pas. 11 Panteiaria. Riouw, 12 v. Houston te New Orleans. Rossum, 12 v. Sluiskil te Antwerpen. Rondo, 11 240 m. N. Diego Garcia. Ruys, 13 v. Kaapstad te Pt. Elisabeth. Samarinda, 12 te Basrah. Sarangan, 11 v. Balikpapan n. Dóngala. Stad Maassluis, 11 v. Pepel n. IJmuiden. Sumatra, 11 v. Rangoon n. Belawan Scherpendrecht, 11 250 m. W. Flores. Silindoeng, 11 v. Makassar n. Balikpapan. Sliedrecht, 11 v. Port Said. Stanvac Talang Akar. 11 n. Sungeigerong, Sunetta, 11 240 m. ZO. Brothers. Schie, 11 325 m. ZO. Jamaica. Slamat,'11 480 m. Z. Cape Race. Salawati, 11 v. Djakarta n. Amsterdam. Saparoea, 12 v. Aden h. Bahrein. Stad Maastricht, 12 te Vlaardingen. Sibajak (repatr.), 12 60 m. N. Alexandrië. Stad Breda, 13 v. Boston te New York. Stad Alkmaar, verm. 13 v. IJmuiden n. Narvik. Teiresias, 12 te Penang. Tjikampek, 12 te Durban. Tamo. 12 te R'dam v. Buenos Aires. Tawali, pass. 11 Djeddah. Trompenberg. 13 te Antwerpen verw. n. R'dam. Tjibodas, 12 te Hongkong. Tasman, 11 v. Singapore n. MakaSsar. Tjitjalenga. 11 te Makassar. Tjiwangi, 11 360 m. N.NO. Kp. Padaran. Tiberius, 11 v. Port of Spain n. Paramaribo, Tegelberg, 12 nm. v. Hongkong te Manilla. Tosari, 12 nm. v. Djibouti. Taria (t). pass. 12 Ras Madraka. Tomori, 12 bij Engano eiland. Tarakan, 13 v. Holehaven n. Algiers. Ternate, 12 te Soerabaja. Utrecht, 10 1050 m. N.NO. Honoloeloe. Van Riebeecke, 12 te Singapore. Veendam, 12 v. New York n. R'dam. Wieldrecht, pass. 11 Minicoy. Waiwerang, 12 te Cheribon verw, Westerdam, 11 1000 m. W. Scilly's. Winterswijk, 11 150 m. W. Bermudas. Willem Ruys, 12 v. Djakarta n. R'dam via Singap. Willemstad, 12 v. A'dam n. W. Indië. Winsum, 12 v. Dakar n. Freetown. Woensdrecht, 12 nm. te Mena el Alunadi. Weltevreden, 13 (6 u.) te Singapore. Willem Barendsz, pass. 13 Kp. Finisterre. Westland, 13 te A'dam v. Buenos Aires. IJsel, 12 v. Antwerpen te A'dam.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9