Moet eens horen! ..Dat Haarlems Bloei bloeie, opdat Haarlem bloeie" „De Tien" zestig jaar oud, maar nog altijd even jong van geest Een vakman werkt met overleg Woonark versperde verkeer op Oude Weg Haarlemse wetsdienaren amu seerden Zaandamse collega's Gouden echtpaar E. Jansen „Kinderhuis-Zuid" tijdelijk naar „Bloemenheuvel" Handelsreizigers over hun moeilijkheden Brandblus-techniek veranderde doch het pleizier erin niet Velsen rekent op een betere toekomst ZATERDAG 14 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 Wens van burgemeester Cremers: Rechts de heer M. A. Reinalda, oud-burgemeester van Haarlem en naast hem mr. P. O. F. M. Cremers, burgemeester van Haarlem op de receptie van de stichting Haarlems Bloei" in de hal van het Stadhuis. Het was gisteren feest in Haarlem. Het feit werd gevierd, dat het zestig jaar ge leden was, dat de Vereniging tot ver fraaiing van Haarlem en omliggende ge meenten, waaruit later de stichting „Haar lems Bloei" is ontstaan, werd opgei'icht. De viering van dit jubileum viel samen met het in gebruik nemen van het ver bouwde Verkeershuis aan het Stations plein. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cre mers was daarbij gistermiddag tegen woordig. De heer G. J. v a n A b s voerde namens de Gewestelijke bond van verenigingen van Vreemdelingenverkeer in Zuid-Ken- nemerland het woord, wenste het bestuur geluk en sprak de verwachting uit, dat velen op het bureau zullen komen om in lichtingen in te winnen. Namens de bond bood hij een vlag aan. De voorzitter van de stichting „Haar lems Bloei", de heer D. J. A. G e 1 u k, herinnerde er aan, dat de vereniging in 1904 van de Volksbond tegen Drankmis bruik een kiosk kocht, welke thans nog als krantenkiosk bij het Verkeershuis dienst doet. In Haarlem werd het eerste inlichtingenbureau van ons land geopend. Nadat het bureau in het station gevestigd is geweest, werd in 1932 het Verkeershuis in gebruik genomen, dat reeds vele jaren aan vreemdelingen goede diensten be wijst. Het was echter noodzakelijk het in wendige te veranderen en de architect, de heer H. Tuninga, is er in geslaagd er iets fraais van te maken. Hij bracht hem daar voor hulde en dankte allen die aan de verbouwing hebben meegewerkt. De di recteur, de heer C. S. Th. van Gink en de dames van het bureau wenste spreker ge luk met het gerestaureerde gebouw en hij hoopte, dat allen er tot voldoening zullen werken. Hierna begaf het gezelschap zich naar buiten, waar de vlag, aangeboden door de Gewestelijke bond, gehesen werd. Receptie in het Stadhuis In de hal van het Stadhuis heerste des middags een gezellige stemming. Het be stuur hield receptie en stadgenoten, oud stadgenoten en afgevaardigden van vele organisaties hebben gelukwensen aange boden. De heer M. A. Reinalda, oud-bur gemeester, thans Commissaris der Ko ningin in Utrecht, was naar Haax'lem ge komen om het bestuur te complimente ren. Burgemeester mr. Cremers, die met de wethouders, de heren A. J. M. Ange- nent, W. F. Happé en W. C. Bakker en de gemeente-secretaris, mr. Th. A. Wesstra, het gemeentebestuur vertegenwoordigde, merkte op, dat de stichting de tradities van de vroegere vereniging heeft voortge zet. Vele initiatieven zijn genomen en vele plannen uitgevoerd. Menige stad benijdt Haax'lem daardoor. De stad beschikt over een goede vereniging voor vreemdelingen verkeer, die tracht Haarlem aantrekkelijk en prettig te maken. Spreker bracht hulde aan de ijverige directeur voor diens ar beid. Er bestaat een hechte band tussen de stichting en het gemeentebestuur. De voorzitter wordt uit het college gekozen en B. en W. benoemen de leden van het bestuur. De burgemeester besloot met de wens uit te spreken, dat „Haarlems Bloei bloeie, opdat Haarlem bloeie". De heer P. W. Peereboom sprak bij ontstentenis van dr. C. Spoelder namens het comité, dat zich uit de burgerij had gevormd ter gelegenheid van het jubileum en bood een geschenk in enveloppe aan. Het geschenk was bestemd als een tege moetkoming in de kosten van de verbouw van het Verkeershuis. De heer N i e k e r k bood namens Vreemdelingenverkeer te Amsterdam een verguld zilveren medaille aan. Verder spraken vertegenwoordigers van het hoofdbestuur der Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer, van vele plaatselijke verenigingen, van de A. N. W. B., verder de heren A. van der Aart, vice-voorzitter van het Sportweek comité, A. Dekker, referendaris der P. T. ADVERTENTIE Een vakman doet meer Neem voor Uw tuin een vakman. Vraagt U eens een vrijblijvende bespreking. Tuinbouwbedrijf itl Imp Binnenweg 18 Heemstede telefoon 2-80-80 Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 13 April 1951 BEVALLEN van een zoon: 12 April, J. van Dansikvan Es; M. A. VeenboerApswoude. BEVALLEN van een dochter: 12 April, G J. T. WanderCorver; W. de Visservan Zanen; 13 April, M. A. Vellemande Smit; C. M. J. van Leeuwen—Logger; G. van der LindeVroege. OVERLEDEN: 12 April, A. M. Rozema— Wildschut, 82 j„ Iordensstraat. T., namens de directeur van het Postkan toor, de heren C. Bakker, J. Wijmans, hoofdstationschef der Nederlandse Spoor wegen, jhr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden en H. J. Voors, respectievelijk voorzitter en secretaris van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, ir. E. C. M. Roderkerk, directeur van het Natio nale Park „De Kennemer Duinen" en Godfried Bomans, voorzitter van de socië teit „Teisterbant". Onder de bezoekers was ook de heer Ant. Meijer, die vf-oeger vele jaren een functie in de vereniging voor vreemde lingenverkeer heeft vervuld. De heer D. J. A. Geluk heeft de spre kers beantwoord en dank gezegd voor hun blijken van belangstelling. Ook richtte hij zich tot de directeur en de leden van het personeel met woorden van waardering voor h,un grote toewijding. Groot jubileumconcert met drie solisten De jubileumviering van „Haarlems Bloei" vond in brede kring belangstelling, blijkens de goed gevulde concertzaal, waar Vrijdag avond een feestconcert plaats had. De voorzitter van de stichting, wethouder D. J. A. Geluk, opende deze avond met een begroeting van de aanwezigen, in het bij zonder de oud-burgemeester van Haarlem, de heer M. A. Reinalda, verder de wethou ders en x-aadsleden. De commissie uit de bux-gerij werd dank gezegd, en „Haarlems Bloei" in de belangstelling van de bevolking ten zeerste aanbevolen. Ondertussen was het podium ingenomen door het orkest der H. O. V. en de Ko ninklijke Liedertafel „Zang en Vriend schap" voor de uitvoering van de Alt- Rhapsodie van Brahms, welk werk als eerste nummer op het programma stond. Annie Woud was de soliste en Jack P. Loorij de dirigent van het mannenkoor had het geheel onder zijn leiding. Het warme en stralende geluid onzer fameuze altzangeres kon zich in deze dankbare com positie weer eens ten volle ontplooien en de gevoelige sentimenten, die Brahms er in gelegd heeft, weergeven. De aloude Liedertafel onder correcte directie vormde een mooie vocale achtergrond. Het orkest, aan meer geconcentreerde leiding gewend, vond echter niet zijn gewone lyrische spanning en zijn uitgebalanceerde kleur. Doch men kon ruimschoots genieten van de vocale prestaties van soliste en koor. Hierna werd met Willem Andriessen als solist en onder leiding van Toon Verhey, het Pianoconcert no. 2 (Bes) van Brahms ten gehore gebracht. Andriessen gaf van de eerste twee delen een krachtige, nu en dan ruige vertolking. Deel III met de door Eduard Biele fraai gespeelde cello-solo ingeleid, bracht de intieme muzieksfeer, die dit Adagio tot een heerlijk rustpunt in het werk maakt. De finale klonk zeer klaar en doorzichtig in een fijn afgewogen wis selspel van piano en orkest. Het opgetogen publiek gunde een ovationeel applaus aan de solist, die zijn bijval gul wilde delen met de dirigent, de solo-cellist en het orkest. Na de pauze kwam Jo Vincent „Der Hirt auf dem Felsen" van Schubert vertol ken, te zamen met de solo-klarinettist Antoon Strikkers en het orkest. Dit mooie lied bracht met een jubel van geluid de ongecompliceerde sfeer van de natuur- romantiek in de zaal. Nochtans, zo een voudig is deze frisse compositie niet; zij stelt aan de zangeres en aan de obligaat speler behoorlijke eisen. Maar wie denkt aan technische moeilijkheden, wanneer men geboeid wordt door het gekweel van een nachtegaal! En daar kon men het zingen van Jo Vincent het best mee vergelijken. Antoon Strikkers speelde zijn belangrijke partij zeer vlot en met fraaie toon. Ten slotte liet Toon Verhey het orkest nog eens op zijn best klinken in een zeer lenige interpretatie van de „Onvoltooide" van Schubert. Wat een heerlijke muziek toch, als ze zo subtiel en met zoveel hartelijk heid, zo geconcentreerd en zo evenwichtig en zuiver van klank ten gehore wordt ge bracht! Deze solo-beurt van het orkest was een prachtig besluit van de avond. De stichting „Haarlems Bloei" eindigde haar jubileumsdag met een gezellig samen zijn 'in „Lion d'Or". JOS. DE KLERK Vrijdagavond om kwart over negen werd de Oude Weg te Haarlem voor het verkeer afgesloten doox-dat een woonark, die in een weiland langs deze weg geplaatst zou wor den, van de oplegger waarmee die werd vervoerd, afgleed en met de steven in het weiland zakte. Over een lengte van tien meter stak de ark over de weg uit. Het ver keer moest dan ook omgelegd worden. Het bleek onmogelijk om tijdens de nacht in deze situatie verandering te brengen, waar op de transpoi'tondernemer beloofde van morgen om vijf uur aan het werk te gaan om het obstakel uit en van de weg te ruimen. Vanmorgen om negen uur was men echter nog niet ver gevorderd. ADVERTENTIE Voor elke schone ledige LINCOL WASDOOS ontvangt U 5 ct. Vraag een inleverbiljet voor een verrassing. Het cabaretgezelschap van de Haarlemse politie heeft Vrijdagavond in het Vereni gingsgebouw te Zaandam onder leiding van inspecteur G. J. Endlich op de planken beter bekend als Ukelelemike de revue „Mens durf te lachen" ten tonele gevoerd. De Haarlemse wetsdienax'en hebben hun Zaandamse collega's daarmee twee-en-een- half uur van bonte vrolijkheid gebx-acht. De band van het gezelschap verzorgde bo vendien na afloop de dansmuziek. In het stampvolle verenigingsgebouw is anjJei-maal duidelijk geworden dat inspec teur Endlich de ziel van het gezelschap is. Ook Vrijdagavond nam hij met zijn vlotte conféx-ence en leutige liedjes het leeuwen aandeel voor zijn rekening. Ook de diverse geestige schetsjes gingen er als zoete koek in. Waar Ukelelemike zo'n belangrijke plaats in dit cabaretcorps inneemt moet ook inspecteur D. van Daalen genoemd worden, die eveneens een uitstekend con férencier bleek te zijn. De Zaandamse politieagenten waren het er roerend over eens dat het gebodene in één woord af was. De voorstelling werd ondermeer door de burgemeester van Zaandam de heer W. Thomassen, bijgewoond. Het echtpaar E. JansenHendriks, wonende Vergierdeweg 132, hoopt op 24 April zijn gouden huwelijksfeest te vie ren. De heer Jansen is vroeger onder- ladingmeester bij de Nederlandse Spoor wegen geweest en daarna heeft hij zijn medewerking verleend aan vele instel lingen. De bruidegom nam deel aan de Emma-collecte, verkocht loten voor Brederodeduin, collecteerde voor het Sint- Nicolaasfeest van de onderwijzers. Ook de dames van UW en het bestuur der stich ting 1940-'45 konden op zijn steun rekenen. Zoals bekend is, was de gemeente Haar lem bij vonnis van de Haarlemse rechtbank verplicht het perceel Wilhelminapark 6, dat als kindex'huis is ingericht, met in gang van 1 Apx-il te verjaten. Het bestuur van de Koorschool was echter bei-eid het perceel tot uiterlijk 1 Mei beschikbaar te stellen. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft naar een ander gebouw gezocht en het is daarin voorlopig geslaagd. Dank zij de medewex-king van B. en W. van Bloemen- daal wordt „Bloemenheuvel", dat de ge meente gekocht heeft, om daarin het raad huis te vestigen, voor de tijd van zes maan den gehuurd. Het grootste deel der kinde ren (ongeveer vijf en dertig) zullen in „Bloemenheuvel" onderdak vinden. NACHTDIENST APOTHEKEN Haarlem: Firma Duym en Keur, Keizer straat 6. telefoon 10378; Apotheek Begemann en Sneltj es. Kruisweg 30, telefoon 10043; Marnix-apotheek, Marnixstraat 65, tel. 23525. ADVERTENTIE ses- Radio Moors Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Voor een handjevol leden en een klein aantal genodigden heeft de algemeen voor zitter van de Nederlandse Handelsx-eizigers Vei-eniging, de heer P. H. van der Hoek, Vrijdagavond in hotel Royal te Haarlem tijdens een propaganda-bijeenkomst de vele moeilijkheden van de vertegenwoor digers en handelsagenten besproken en daarnaast de dringende noodzaak om tot een hechte organisatie te komen belicht. Het moge dan een grote teleurstelling voor de organisatoren van deze vergadering ge weest zijn dat zo weinigen aan de uitnodi ging gehoor hebben gegeven, bemoedigend was ongetwijfeld de mededeling van de heer Van der Hoek, dat de vereniging zich allengs in een grotere belangstelling mag verheugen. Er is overigens alle aanleiding om min of meer pessimistisch gestemd te zijn, wanneer men bedenkt dat van de 30.000 handelsreizigers en -agenten die ons land telt, er slechts 8000 bij één van de zes vertegenwoordigers-oi'ganisaties zijn aan gesloten. De heer Van der Hoek moest dan ook constateren dat in de rijen van de handelsreizigers een gering besef voor or ganisatie bestond. Aan de scholing van de aanstaande vertegenwoordigex-s, vooral ook op theoretisch gebied, wordt volgens de spreker nog veel te weinig aandacht be steed. Dit alles mag des te bedroevender wor den geacht omdat ons beroep, aldus de heer Van der Hoek, wel degelijk een be langrijke plaats in het maatschappelijk le ven inneemt dat bij velen over aandacht niet te klagen heeft. Moeilijkheden Teneinde een beeld te geven van de vele moeilijkheden waarmee een vertegenwoor diger dagelijks heeft te kampen, deed de spreker een greep uit de politieke en eco nomische omstandigheden die er toe lei den dat een ongeorganiseerde handelsrei ziger als het ware aan zijn lot is overge laten. De huidige spanning tussen lonen en prijzen leende zich daax'toe bij uitstek. De heer Van der Hoek zei van mening te zijn dat de internationale politiek de Ne derlandse economie ovei'heerste en dat er andere middelen dan loonbij slagen aange wend moesten worden om uit de draai- molen van prijsstijging-loonsverhoging te geraken. Het feit dat de loonsvex-hoging slechts wordt toegekend bij bindende loonregeling of C.A.O. heeft er toe geleid dat slechts een klein percentage handels reizigers de laatste vijf procent kreeg toe gewezen. De N.H.R.V. meent dan ook dat het haar plicht is de bevoegde instanties er op te wijzen dat de lasten gelijkelijk moeten worden verdeeld. Het minimum-salaris dat na 1945 werd ingesteld was volgens de heer Van der Hoek te laag. Dat zou volgens hem ten minste 275 per maand moeten bedragen en dat is het nu nog lang niet. Hij zei er echter een ernstige voorstander van te zijn dat een duidelijke scheiding werd ge maakt tussen vertegenwoordigers en col porteurs. Waar de handelsreizigers slecht georga niseerd zijn, komen de handelsagenten nog verder achter aan. Hoewel zij meermalen ondervinden dat zij individueel niet tegen de vele moeilijkheden zijn opgewassen, denken zij er nauwelijks aan om in orga nisatie verband op te treden. „Juist omdat wij een apart beroep hebben, moeten wij in een aparte organisatie, die hecht en machtig kan zijn omdat wij veel collega's tellen en ons sterken tegen de steeds weer opduikende moeilijkheden", aldus de spre ker. Ondersteuningsfonds De heer Van der Hoek ging vervolgens in op de organisatie van de Nederlandse Handelsreizigersvereniging, die onder meer een ondersteuningsfonds in het leven heeft geroepen, teneinde collega's die buiten eigen schuld in moeilijkheden zijn geraakt. Garantie voor geldlening van Nederlandse kolonie in Brazilië Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwex-p tot wijziging van de begro ting 1951 van het departement van Sociale Zaken. Hierin wordt een memoriepost voox-gesteld voor garantie van rente en aflossing, alsmede koersrisico voor negen tienden van een lening van f 2.500.000, aangegaan door de kolonie van Neder landse landbouwers in de Braziliaanse staat Sao Paulo ten behoeve van de finan ciering van deze kolonie, die in financiële moeilijkheden verkeert. VOORJAARSCONCERT IN JULIANAKERK Schotens Christelijk Gemengd Koor zal zich voor het eerst onder leiding van zijn nieuwe dirigent Geert de Boer laten horen op een voorjaarsqoncert, te geven in de Ju- lianakex'k te Haarlem-Noord op Dinsdag 17 April. Medewerking verlenen Betty de Jong, sopraan, A. Butter, hobo en Gosse Kroese, orgel. Uitgevoerd worden Psalm 42 van Felix Mendelssohix-Bartholdy, Lau- date Dominum van Mozart, liederen van Jac. Zwaan en Felix de Nobel, benevens a-capella-werken van Bach. HAERLEMSCHE MUSYCKCAMER Het orkest van „Die Haerlemsche Mu- syckcamer" onder directie van André Kaart geeft op Woensdagavond 18 April in de Re- naissancezaal van het Frans Halsmuseum een concert, gewijd aan werken van mees ters uit de zevexxtiende en achttiende eeuw: Purcell, Vivaldi, Telemann en Bach. Als solisten werken aan het belangwekkende programma mede: Nelly Bekker, sopraan; Gertrude Maclaine, cembalo; Marcel Di- rickx, bariton en Jan Hoeben, viool. DE ZEE TAKELT DE GESTRANDE KOTTER (IJM 206) VERDER AF De ruwe zee van de laatste dagen heeft de kotter IJM 206, die bij Bloemendaal op de banken liep en zonk, verder afgetakeld. Alleen de achtermast komt nu nog boven water uit en de brug is er door de zware golfslag na de voormast eveneens al afge slagen. Het wrak kaïx nu naar het oordeel der deskundigen wel als volledig verloren worden beschouwd. ADVERTENTIE Het hygiënisch reformverband, dat zijn 25-jarige wereldreputatie handhaafde door zijn samen stelling en pasvorm. Made in England. Imp.: „Encami". fa. f. Rozendaal laan van Mcerdcrvoort 1352, Den Haag. de helpende hand te kunnen bieden. Dit fonds, aldus de voorzitter, is het troetel kind van de vereniging waarmee wij al veel hebben bereikt. Tot slot vaix zijn betoog merkte de spre ker op dat de jongeren zeker niet uit de N.H.R.V. gemist kunnen worden. Steunend op hun activiteit en de ervaring van ouderen kunnen bergen worden verzet. De algemeen secretaris, de heer H. J. Kreuler, die aanvankelijk zou spreken over enige belangwekkende onderwerpen, zoals het ontslag, het concurrentie beding, het delcrederestelsel, het retentierecht en de pensioenbelangen, zag in overleg met de voorzitter gezien de geringe belang stelling van zijn causerie af. Op een vol gende vergadering zullen deze punten ech ter waarschijnlijk wél ter sprake komen. Na de rede van de heer Van der Hoek ontspon zich een levendig debat. „De Tien" gaat jubileren en voor een rechtgeaard Haarlemmer is het nauwelijks nodig, om te vertellen, dat het hier de ver eniging van de Haarlemse brandweer be treft, die binnenkort haar zestig-jarig be staan gaat vieren. Zozeer heeft immers de Haarlemse burgerij sinds jaren met de vereniging van haar brandbestrijders mee geleefd zeker in vroeger jaren toen de opgewektheid van de feestelijkheden van „De Tien" een negéren onmogelijk maakte dat zij tot een begrip is geworden voor alle poorters van de.Spaarnestad. Waar de naam „De Tien" vandaan komt? Het is eenvoudig genoeg. Een dikke zestig jaar geleden zag brandweercommandant Van Ek op de Parijse brandweertentoon stelling een klein handig spuitje, dat door twee man bediend kon worden en hij vond dat zo'n verbetering op de bakbeesten die Haarlem in gebruik had, dat de stad er px-ompt één bestelde. Voor dat bijzondere spuitje moesten er bijzondere spuitgasten komen. En zo geschiedde het, dat zoons van de gegoede middenstand, „zoons van bazen" heet dat, een corps vormden om naast de plichtbrandweren aan het blussen De oude „tien" te slaan. En aangezien de nieuwe spuit no. 10 was, heette het corps in de wandeling „De Tien". Later kwam er nog een elfde spuit bij, maar om stekelige opmerkin gen te voorkomen, werd die 10 A gedoopt! Het ging bij dit keurcorps machtig mar tiaal toe. De spuitgasten werden naar mili taire wijze ingedeeld van sergeant tot kap- teiri, droegen snorren als oerwouden en hadden bolhoedjes op met linten, die op hun waardigheid duidden. De kapiteins torsten rood-wit gekleurde staven met zich mee, „zuui'stokken" geheten, waar zij in drukwekkend op leunden. En als de brand geblust was, dan gingen de heren voort met het blussen van de binnenbrand, die ontstaan was door het vermoeiend karwei. Zo toog spuit 10 van brand tot brand, spoot er lustig op los en liet zich na de bi-and voor de ruïne vereeuwigen met gezichten alsof men zojuist van een geslaagde jacht partij kwam. Vereniging „De Tien" In die tijd is dan de Vrijwillige Brand- blusvereniging „De Tien" opgericht, een gezelligheidsvereniging, die bijeenkomsten, biljart-avonden, uitstapjes en sociëteits avonden organiseerde. En op al die avonden vierde de kernachtige vrolijkheid hoogtij, die ras-echte Haarlemmers pleegt te bevan gen wanneer daar even aanleiding toe is. „Goeie knullen", mijmerde dr. Spoelder, die nu al veertien jaar voorzitter is en voor ons wat herinneringen uit de oude doos opdiepte. Er is sindsdien heel wat veranderd. Vooral bij de brandblusser ij, die van een genoeglijk onderonsje tot een ingewikkelde en zeer technische zaak is uitgegroeid, waarbij minder gelegenheid tot grapjes maken bestaat. Maar „De Tien" is geble ven. En niet alleen de vrijwilligers zijn er lid van, ook 75 van het vaste personeel kan men thans in haar gelederen aantref fen. Zo'n vereniging is nodig, zegt dr. Spoelder, want de mensen moeten elkaar kennen en op elkaar kunnen rekenen. Bij een brand kan de ene brandweerman nu eenmaal niet beleefd zeggen: „Meneer Jan sen, zoudt u alstublieft die slang even wil len uitlopen". Tegen die tijd zou er een étage minder op het huis staan. En wat ook niet veranderd is, is de sportieve men taliteit van de brandweermannen, om het even of zij vrijwillig of vast zijn. Zij han gen allemaal aan dat avontuur, aan dat tik keltje risico, dat de sleur van het dagelijkse onderbreekt. Zij hebben nog allemaal die ene zelfde wens, wanneer de sirene loeit, om het vuur bij de kop te grijpen, zo snel mogelijk. Het zijn om met „de doctor" te spreken, nog allemaal „goeie Haarlemse knullen", die ook het feesten gelukkig nog niet helemaal verleerd zijn. Dat zal ook de burgerij straks tot haar genoegen merken. Feest De plannen voor de feestviering zijn nog pas in grote lijnen gereed, maar dat er een tentoonstelling van de thans in het museum van de bx-andweer opgeslagen reliquien zal komen, staat vast. Daar zijn de aardigste dingen bij. Foto's van de snorrebaarden van weleer, oude brandemmertjes en onder scheidingstekenen zoals de staf met de rode lamp, die altijd bij een brand achter de commandant werd aangezeuld, opdat een ieder zou weten, waar hij was. Men wist dan ook wanneer hij een neutje aan het nemen was, want de lampdrager posteerde zich dan prompt voor de kroeg. En natuur lijk zal ook de brave, oude Tien op de proppen komen. Mag het feestprogramma dan nog niet helemaal bekend zijn, vast staat wél, dat de burgerij ook ditmaal weer met het feest van haar spuitgasten zal meeleven. En terecht, al was het alleen maar uit trots op het feit. dat Haax'lem zoveel burgerzin heeft, dat het de grootste gemeente met een vrij willige brandweer is en een efficiënte ook. Wij hoeven niet meer te proberen de brand weer nog populairder te maken, dan zij reeds is, want dat zou onbegonnen werk zijn. Dat is een schoon compliment voor de Haai'lemse brandweer en haar jubilerende vereniging „De Tien". De jongen met de trompet (City). De liefhebbers van jazzmuziek zullen aan deze film ongetwijfeld veel genoegen beleven. Niet alleen omdat de vermaarde trompettist Harry James hier op zijn best te beluisteren valt, ook niet omdat de band van Hoagy Cox-michael er in speelt cxx evenmin omdat de populaire vocalis t e Doris Day zich laat horen, maar omdat deze rolprent ook de achtergrond van de jazzmuziek in het licht stelt en daardoor de toeschouwer laat voelen dat jazz muziek is die beleefd moet worden. We moeten er echter aan toevoegen dat de regisseur Michael Curtiz, die zich kennelijk dit doel heeft gesteld, niet helemaal in zijn opzet is geslaagd maar slechts hier en daar de synthese van de man en zijn muziek heeft weten te brengen. Aan de verleiding om enige zeer goede nummers van Harry James (die overigens niet zelf op het witte doek verschijnt) uit te buiten heeft hij geen weer stand kunnen bieden en de strekking van het verhaal komt hier en daar dan ook in het gedrang. Dar. neemt echter niet weg dat „De jongen met de trompet" een aantrekkelijke rolprent is geworden die de bewonderaars van de muziek, met de kleine m, zeker zal boeien. Kirk Douglas, de trompettist, vertolkt zijn rol overtuigend en het zangeresje Doris Day blijkt niet alleen over een originele stem, maar ook over een flinke dosis acteertalent te beschikken. Laurel Bacall vervult, de rol van de fatale vrouw subliem. L. v. B. Landroof (Spaarne) is een nieuwe f el- sensationele „Western" van Roy Rogers waarin de koning der cowboys zijn carrière als radio-revue-artist onderbreekt om een bloedige vete tussen de veeboeren en scha penfokkers in zijn geboortestadje tot. een goed einde te brengen. Natuurlijk gaat dat niet zonder de onvermijdelije vuistgevechten en revolverduels tussen de helden en de schurken, in welk soort bedrijven de heer Rogers zich overigens precies even bedreven toont als in het kwelen van de befaamde hill- billie-songs en cowboy-balladen. De hevigheden en bloedige sensaties wor den op verdienstelijke wijze gelardeerd met vele scènes vol gezonde humor, hetgeen meer is dan men van de meeste films in dit genre, zoals de tweede hoofdfilm van het pro- gramma, kan zeggen. H. C. Duck Soup (Frans Hals). Een ver rukkelijke film waarin Groucho Marx eerste minister wordt van het land Freedonia. Hij voert een extreem-Marxistische politiek, zij het dan niet in de gangbare zin van het woord. Broer Chico vervult een dubbele functie, hij treedt namelijk tegelijkertijd op als spion voor het vijandige nabuurland en als minister van Oorlog in Freedonia. Harpo Marx verlevendigt de gebeurtenissen door eveneens als spion alles te doen waar hij zin in heeft. Deze film is zeker geen kolder, maar veeleer een hulde aan het ongerijmde. In feite doen de Marx Brothers nieits anders dan hetgeen iedereen graag zou willen doen, wanneer hij niet door duizend conventies geremd werd. Deze levenslustige impulsivi teit, doorspekt met flitsende humor, is een ware verkwikking. W. L. B, De kampioen melkboer (Luxor). Een reprise van een film, die zeker niet de beste van Danny Kaye is, maar die nochtans tal van momenten heeft, waaraan men zijn ple zier kan beleven. Wij noemen daarvan spe ciaal Kaye's kostelijke parodie van Pavlova, „Mr 880" (Rembrandt). Het begin van deze film doet een ogenblik het angstig ver moeden rijzen dat het weer zal uitdraaien op een van die bekende „vlotte" criminals waarin Hollywood zo sterk en de filmische waarde zo zwak is, maar het loopt anders. De makers van deze rolprent hebben een interessant en boeiend element van maat schappelijke problematiek aangeroerd, dat is uitgewerkt met een grote fijngevoeligheid en een diep begrip voor de filosofische ver wikkelingen ener samenleving, aan formules en wetten gebonden. Het vex-haal is te aardig om het te ver tellen, de ontknoping te boeiend om haar te onthullen. Maar wanneer men commentaar wil: Deze film geeft een aanvaardbare en door haar pure menselijkheid logische argu mentatie van de stelling dat de wet met haar koude hokjesindeling van misdaad en mis dadigers er wel eens naast kan zijn, en dat een onwettige daad niet altijd een misdaad hoeft te zijn. Dc geheimzinnige mr. 880 is een goede rol van Edmund Gwenn, die men zich herinne ren zal uit „Het wonder van de 34ste straat", waarin het bestaan van de Kerstman op even overtuigende wijze bewezen werd als in deze film het feit dait sommige mensen vergun ning van de staat zouden moeten ki-ijgen om vals geld uit te gevenJ. L. „Zo begint het Leven" (Cinema). Een reprise die velen zullen verwelkomen als een goede gelegenheid om weer eens deze levensblije, eerlijke film te zien, en er op nieuw een dosis goede wil uit. te putten te midden van een wereld die alleen maar de hang naar zeer materialistische, op bereke ning gebaseex-de successen schijnt te be lonen, doch in werkelijkheid nog talloze waarden omvat waarvan het winnen het leven waard maakt geleefd te worden. ADVERTENTIE TEL. 11493 - LANGE VEERSTRAAT 10 DE ..SLEUTELSPECIALIST" Plannen voor na de bouwstop Ter voorbereiding van het moment, waarop de gedeeltelijke bouwstop zal wor den opgeheven, heeft de gemeente Velsen het architectenbureau Arthur Staal te Am sterdam opdracht gegeven een reeds eerder ontworpen planv oor 115 arbeiderswonin gen in de Heerenduinen te wijzigen en verder uit te werken. De bouw- en grond- kosten worden op f 1.500.000 geraamd, naar de A.K.U. te Ai-nhem. HEISTELLING BIJ HOOGOVENS STORTTE IN; GROTE RAVAGE. Donderdagavond om 7 uur zo wordt eex-st thans bekend is een 29 meter hoge stalen heistelling van de firma Sikkema uit Groningen op het terrein van de Hoog ovens in elkaar gevallen. Er kwamen geen persoorxlijke ongevallen voor, doch de scha de wordt op enige duizenden guldens ge schat. Aanvankelijk vermoedde men, dat de tui van de stelling al of niet opzettelijk onjuist geplaatst zou zijn, doch de politie heeft bij haar onderzoek geen enkele aan wijzing voor dit vermoeden kunnen vinden. Het is mogelijk, dat het gevaarte door de harde wind is bezweken. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 10