Vrees voor verdere prijsstijgingen deed publiek vooral textiel kopen Alcide de Gasperi, een groot man, maar een Italiaan zonder humor -Clowntje Riek Q Kort en Bondig Omzetverloop in de detailhandel in Februari Bloemendaal Gemeenteraad komt Donderdagmiddag bijeen Heemstede Hillegom Kindercorso uitgesteld Halfweg Zandvoort Haarlemmermeer Lisse Gemeenteraad vergaderde Modieuze Britten gaan pinda pakken dragen Bennebroek Santpoort Massale duivenvlucht en wielerronde in Santpoort SCHEEPVAART Voor de kinderen ZATERDAG 14 APRIL 1951 4 Uit gegevens, welke door het econo misch Instituut voor de Middenstand zijn gepubliceerd, blijkt dat de omzetbeweging in de verschillende branches van detail handel en ambacht in Februari geenszins gelijk was. In de meeste branches vertoonden de omzetten ten opzichte van de voorafgaande maand een kleine teruggang, hetgeen zijn verklaring vindt in het feit, dat Februari enige verkoopdagen minder telt dan J anuari. In enkele branches is van Januari op Februari een min of meer belangrijke om zetstijging opgetreden. Zulks was het ge val in de detailhandel in schoeisel, die in meubelen en aanverwante artikelen, het kruideniersbedrijf en het rijwielbedrijf. Eensdeels kan deze omzetvermeerdering worden toegeschreven aan ingetreden prijsverhogingen, andersdeels was in deze branches duidelijk waar te nemen, dat de vrees voor verdere prijsstijgingen een deel van het publiek tot kopen aanzette. Slechts in het chocolateriebedrijf en in het kappersbedrijf waren de. Februari- omzetten in 1951 lager dan die in het vorig jaar. In de detailhandel in schoeisel, in textiel, in meubelen en aanverwante arti kelen, in ijzerwaren en gereedschappen alsmede in het rijwielbedrijf was ten op zichte van Februari 1950 sprake van een aanzienlijke stijging van de geldomzetten. Ook hierbij dient te worden opgemerkt, dat prijsverhogingen in belangrijke mate hebben bijgedragen tot deze omzettoene- ming. De stijging van de geldomzetten als ge volg van prijsverhogingen brengt in tal van branches geen vergroting van winst. In de branches, waar de bruto-'winst?' in geld (per artikel) niet mag worden verhoogd, kan de prijsverhoging zelfs een daling van de hoeveelheidsomzet bewerkstelligen. In die gevallen zal de totale bruto-winst verminderen. Aangezien de bedrijfskosten toenemen (verhoging van lonen, sociale lasten, huren en verpakkingskosten), moet met een vermindering van het rendement worden rekening gehouden. De snelle stij- In Ouwehands Dierenpark is een der Zebra-families verblijd met de geboorte van een welgeschapen zoon, die men hier 7iaast zijn trotse vader zijn debuut in de uitgaande dierenwereld'' ziet maken. Donderdagmiddag komt de gemeente raad van Bloemendaal in openbare ver gadering bijeen. Beh:ndeld zullen worden vier bezwaarschriften tegen plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst. B. en W. stellen de raad voor medewerking te ver lenen tot verstrekking van een bijdrage fonds perdu en van een annuïteitslening aan de woningbouwvereniging Bos en Duin voor bouw en herstel van schuurtjes, tot aankoop van grond te Vogelenzang van J. Heemskerk, tot verhoging van de gasprijs en tot aankoop van grond aan de Militai- renweg te Overveen voor verbetering van de hoek aan de Noord-Westzijde. Het col lege deelt mee, dat voor verdere verbre dingen voor de normalisatie van de Mili- tairenweg onderhandeld wordt met de be trokken eigenaren. ARTSEN- EN APOTHEKERSDIENST. De artsendienst van de doktoren in Bloe- mendaal-dorp wordt van hedenmiddag tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de arts J. J. Westenburg. Zuider Stationsweg 12, Bloemendaal, tel. 22261. De Bloemendaalse aptoheek (mej. J. M. E. Reyers), Bloemendaalseweg 85, Bloemendaal, telefoon 22181, zal van hedenavond 6.30 uur tot Zaterdag 21 April aanstaande de apothe- kersdienst voor de apotheken voor Overveen, Bloemendaal en Santpoort-station verzorgen. ging van prijaen dwingt de ondernemers bij handhaving van de voorraden tot in vestering van kapitaal. Beschikt de onder nemer over onvoldoende kapitaal en is investering uit de winst niet mogelijk, dan zullen zich in het bijzonder in de kleine zaken liquiditeitsmoèilijkheden voordoen. De omzetten in de detailhandel in ta baksfabrikaten daalden van Januari op Februari met 3 De geldomzetten in Februari waren gemiddeld 2 hoger dan die in Februari 1950. Sterke prijsstijging van schoenen De prijsverhogingen waren van aanzien lijke omvang in de detailhandel in schoei sel. Zulks verklaart voor een deel het feit, dat in deze branche de geldomzetten in Februari 6 hoger waren dan die in de daaraan voorafgaande maand, hoewel de parenomzetten een daling vertoonden van 14 Ten opzichte van Februari 1950 zijn de geldomzetten in de zelfstandige schoen winkels in Februari 1951 gestegen met 100 en de parenomzetten met slechts 48 De gemiddelde opbrengst per paar steeg van 17.61 in Januari tot 21.73 in de volgende maand. De vrees van het publiek voor nieuwe prijsverhogingen manifesteerde zich zeer duidelijk in het omzetverloop in de detail handel in textiel. Wel trad in deze branche ten opzichte van Januari een omzetdaling op van 7 maar in vergelijking met Februari 1950 kon toch een stijging van de geldomzet worden waargenomen van 51 In de winkels in heren- en jongenscon- fectie, in dames- en herenstoffen en in wol was de Februari-omzet respectievelijk 5, 1 en- 11 hoger dan die in Januari. Daarentegen was in de zaken in corsetten, in dameshoeden, in herenmode-artikelen, in bedrijfskleding, en in damesconfectie sprake van een omzetdaling van respec tievelijk 19, 15, 13, 13 en 6 In alle groepen waren de Februari-om- zetten hoger dan die in 1950. Het sterkst was de omzetvermeerdering in heren- en jongensconfectie, in dames- en herenstof fen, in damesconfectie en in herenmode artikelen respectievelijk met 101, 85, 70 en 41 De kinderboerderij De wethouder van Openbare Werken, de heer E. J. v. Lent, verzocht ons er op te wijzen, dat de bezwaren tegen het voor stel om geld beschikbaar te stellen voor het maken van een kinderboerderij op Groenendaal, niet gekomen zijn van de kant van de Raad, maar van Gedeputeerde Staten. Omdat die bezwaren van financiële aard waren,-heeft het personeel van Open bare Werken toen het besluit genomen om het werk in vrije tijd uit te voeren. Met deze verlaging vah kosten gingen Ged. Staten accoord. In ons bericht van gisteren is bovendien meegedeeld dat de kinderboerderij bijna gereed is. Dit is onjuist, want Donderdag is voor dit werk pas de eerste spade in de grond gestoken. Er moest gewacht worden op de beslissing van Ged. Staten. ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdienst voor artsen wordt op 15 April waargenomen door dr. K. L. Kouit, Herenweg 197. tel. 26224 en dr. J. J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 15538. Wijkverpleging: Zuster. G. E. v. d. Hoek, Lanckhorstlaan 117, tel. 28573. Geopende Apotheek: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206—208, tel. 28320. Politie brandweer: tel. 28850. Padvindersrevue De Padvindersgroep „H.K.H. Irene" met de daaraan gelieerde padvindsters, de welpen, verkenners, voortrekkers, kabou ters en puntmutsen, hebben voor een uit verkochte zaal in „Flora" een opvoering gegeven van de Padvinders-showrevue „Imitatio". Bijzonder verzorgd waren de verschil lende tafrelen, waarvan vóór de pauze de „Lente-fantasie" wel bijzondere lof ver diende om de originele costuum-vondsten. Ook het spel van de welpen in de show „Ippecaquana" en de „Gloeiwormpj es- idylle" van de kabouters kregen terecht een luid applaus. De revue werd besloten met een imponerend tableau dat de Wereld broederschap uitbeeldde. Brand geblust door een voorbijganger 's Middags ontdekte een passerende bak kersknecht brand in een woning aan de Leidsestraat, waarvan de bewoners afwe zig waren. Hij wist, geholpen door enige juist pas serende automobilisten uit Haarlem, via de keukendeur in de woning te komen en door er zorgvuldig tegen te waken dat geen trek ontstond, het vuur te localiseren en met emmers water te blussen. Toen de brandweer arriveerde, was de brand al uitgewoed. De brand ontstond door kortsluiting in een snoer naar het radiotoestel. Het be hang en de gordijnen hadden vlam gevat en schroeiplekken aan wand, zoldering en vloer bewezen dat het vuur reeds vrij hevig woedde. Derde speeltuin Nadat in de buurtschap Patrimonium en de Amerikabuurt speeltuinen zijn gesticht op initiatief van de bewoners, zal nu een andere volkrijke buurt, de Hofstraat en omgeving, een speeltuin krijgen op een perceel grond aan de Prins Hendrikstraat nabij de Jhr. Mockkade. Het bestuur van de 5 Mei-vereniging heeft een commissie benoemd die er voor zal zorgen dat de speeltuin deze zomer gereed is. Met de werkzaamheden zal dezer dagen worden begonnen. Aanvankelijk was bepaald dat het Kin dercorso te Hillegom een week zou worden vervroegd en dus zou plaats hebben op Zaterdag 21 April. Men acht dit gezien het voortdurend koude weer toch te riskant. Thans is besloten dat het zal plaats vinden op Donderdag 3 Mei (Hemelvaartsdag). Het bloembollenseizoen Hoewel de weersomstandigheden de animo niet bevorderen, maakt de WV Hillegom, in samenwerking met de Mid denstand, zich toch gereed om de bezoe kers tijdens het seizoen waardig te ont vangen. In de hoofdstraat zijn standaards opge steld, waaraan bloemenmanden zullen wor den opgehangen, zodat Hillegom zijn naam van bloemendorp eer aandoet. Op het voormalig remiseterrein aan de Vosselaan is een Lunapark verrezen. De rondvaarten zullen Zaterdag a.s. van het Ontvangstcentrum aan de Sixlaan af, be ginnen. In dit ontvangstcentrum zullen op 21 en 28 April en 5 Mei bloembind-tentoonstel- llngen worden georganiseerd. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: P. J. v. d. Klugt en M. C. Molenaar: A. Kortekaas en W. Molenaar; J. J, Duineveld en B. M. Wempe. GETROUWD: B. D. de Jong en M. B. Wempe. OVERLEDEN: B. F. Mica, 51 j., echt genote van G. Estié. ZONDAGSDIENST DOKTOREN De Zondagsdienst voor doktoren wordt op 15 April voor Halfweg, Zwanenburg en om liggende polders waargenomen door dr. D. A. Rijnders, Amsterdamse straatweg 62 te Halfweg. Tel. K 29OT 593. Opening politie-schietbanen De officiële opening van de schietbanen der Zandvoortse politie, gelegen achter de Tarzanbocht binnen het Zandvoortse cir cuit, zal Woensdagmiddag 18 April door de burgemeester geschieden. Deze fraaie banen 1één voor pistool- en .één voor geweerschieten werden door de politie*- mannen aangelegd. Na afloop yan de ope ning zullen schiet-oefeningen en wedstrij den om prijzen worden gehouden. Bezoek van Commissaris der Koningin De Commissaris der Koningin in Noord holland is voornemens Dinsdag 17 April een ambtelijk bezoek aan Zandvoort te brengen, 's Middags om 3.1-5 uur is er ten raadhuize audiëntie voor ingezetenen, die daartoe het verlangen te kennen hebben gegeven. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Andrea Louise, d. van C. Kern en K. Allis; Evert Jan, z. van B. Entzinger en P. A. van der Plas; Karoline Martins Hendrika, d. van K. van de Noort en A. Paap. ONDERTROUWD: H. P. Habig en W. Haze; N. F. Bakels en A. Hennis; T. van Egmond en P. W. ten Velden; C. L. Schrama en M. W. Gibson. GEHUWD: A. E. Daams en J. M. Dalman Voor de blinden De R.K. Blindenbond zal op Maandag 16 April in De Landbouw te Hoofddorp een pr.opganda-avond houden, waaraan medewer king wordt verleend door de toneelver eniging „Alberdingk Thijm" uit Haarlem. Over Suriname In de gymnastiekzaal van de O. L. S. te Hoofddorp hield de Surinamer, de heer J. Tolud, een lezing over Suriname. Het is onbegrijpelijk, zo zei hij, dat niet meer Nederlanders emigrei'en naar Suriname. De mogelijkheden daar een nieuwe toekomst te bouwen zijn onbeperkt. Ook het klimaat is voor Nederlanders goed. Vooral voor de land bouwers bestaan hier goede mogelijkheden zich een behoorlijk bedrijf te verschaffen. De verhouding van de bevolking tot de Ne derlanders is uitstekend. Ieder spreekt Neder lands. Daarbij komt nog dat als men emi greert naar Suriname mep zijn Nederlanders schap behoudt. Spreker gaf ook een uitvoerige uiteenzet ting over de aard van de negerbevolking, daarbij vooral de nadruk leggend op de zachtaardigheid van dit ras, alsmede het sterk ontwikkeld muzikaal gevoel. De lezing werd geïllustreerd door film. Gymnastiekvereniging „Hoofddorp" In hötel De Landbouw werd de jaarver gadering gehouden van de gymnastiekvereni ging „Hoofddorp", onder voorzitterschap van dr. D. Nanninga, die dc aandacht vestigde op de uitvoering welke op Zaterdag 21 April in „De Beurs" zal worden gehouden. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Driessen, bleek dat het ledental in 1950 iets was teruggelopen en momenteel 250 bedraagt. Dank zij de doelmatige propa ganda in de laatste maanden is in deze terug gang echter een kentering gekomen. Over de kleding welke door het K. N. G. V. was voorgeschreven werd langdurig gedis cussieerd. Vooral de dames bleken het met de voorschriften niet eens te zijn. De propagan- d.a-commissie zal alsnog een besluit over deze kwestie aan het bestuur voorleggen. De athletiek kon in Hoofddorp geen vol doende aanhangers vinden, wal mede komt omdat de vereniging niet op Zondag aan wedstrijden wil deelnemen. Daarom werd ook het verzoek tot medewerking aan de Olympische dag, welke op Zondag valt, af gewezen. De aftredende bestuursleden werden allen herkozen. DOKTERSDIENSTEN De doktersdiensten in de Haarlemmermeer zijn voor Zondag 15 April als volgt geregeld: Hoofddorp: dr. Nanninga; Nieuw Vennep: dr. v. d. Weg; Badhoevedorp: dr. Sabel. De gemeenteraad van Lisse kwam Vrij dagavond in openbare vergadering onder leiding van burgemeester mr. Th. M. J. de Graaf bijeen. Besloten werd tot het aan gaan van een geldlening, tot verhoging van de rente tot 3 Vfe 0/0 voor de particuliere wo ningbouw, tot het aanschaffen van sanitair voor vijf en vijftig woningen en tot het be schikbaar stellen van een bedrag voor aan koop van leermiddelen van de Gerefor meerde school. Hoewel enkele leden bezwaren hadden tegen het uitreiken van het boekje „Bur gerschap en burgerzin" aan inwoners die de leeftijd van 21 jaar bereiken, werd daar toe toch besloten. Om het tekort in het on derzoek naar t.b.c. te dekken stelde de raad een bedrag van 3500 beschikbaar. Goed gekeurd werden de voorstellen inzake ver hoging van de salarissen van het gemeente- personeel, het beschikbaar stellen van een crediet voor oprichting van een herden kingsmonument en aankoop van een brand weerauto met een capaciteit van 2500 tot 3000 liter per minuut voor 39.100. Na enige discussie werd besloten tot wij ziging van de- politieverordening, inzake verkoop van bloemen o'p straat. Als de vuilnisophaaldienst georganiseerd wordt zullen inwoners voor een prijs van 6 een emmer moeten kopen. De heren De Vries en Mesman hadden hiertegen bezwa ren en stemden tegen het voorstel. (Van onze correspondent in Rome) Italië's minister-president, De Gasperi, werd dezer dagen 70 jaar en te zelfder tijd werd het partijcongres der Saragat-socia- listen, na drie helse conferentie-dagen, het eindelijk eens over de wijze, waarop de samensmelting der twee sociaal-democra tische partijen moet geschieden. De oplos sing is gunstiger dan kon worden voorzien, doordat Romita en zijn socialisten heel wat water in hun wijn hebben gedaan. Zij zul len met de daad tonen, dat zij het belang van het Atlantisch pact voor Italië besef fen en bij het debat over de bewapenings- milliarden het regeringsvoorstel steunen. Voorts werd afgesproken, dat de nieuwe partij, die op 1 Mei officieel tot stand zal komen, bij de aanstaande verkiezingen haar candidaten op „verwantschapslijsten" zal plaatsen met alle democratische partijen, dus ook de Christen-democraten, doch in geen geval samen met de communisten. Het heeft er voor De Gasperi even don ker uitgezien, maar juist op zijn verjaardag is de lucht wat helderder geworden. Dit was waarschijnlijk zijn mooiste feestge schenk, maar wij willen toch ook melding maken van het fraaie, antieke scheeps- kompas, dat de gezamenlijke parlementaire redacteuren der Italiaanse bladen de be jaarde staatsman hebben geschonken. De Gasperi waardeerde het symbool en zei met een glimlach: „Ik zal proberen de (Van onze correspondent in Londen) Het pak der naaste toekomst is het „pinda-pak". In het najaar zullen de eer ste herencostuums, vervaardigd van een mengsel van wol en weefsel van apenoten- residu, in de Engelse modezaken verschij nen. Dit weefsel, dat na jarenlange proe ven door de Imperial Chemical Industries is geproduceerd, heet Ardil. Het wordt gemaakt van hetgeen er overblijft, nadat de margarine-fabrieken de olie uit de pinda's hebben geperst. In een speciale fabriek in Dumfries, die twintig millioen gulden kostte, zijn thans 50 mannen en vrouwen bezig de nieuwe stof te produceren. Dit jaar hoopt men 3500 ton af te leveren, genoeg voor drie en een half millioen costuums, die voor de helft uit wol zullen bestaan. Harold Wil son, de Engelse Minister van handel, loopt al acht maanden in een apenootjespak rond. De proef 'is goed geslaegd, want het pak draagt even prettig als een duur wol len costuum, hoewel het iets zwaarder is dan een gewoon pak. Het is ook even warm als een geheel wollen costuum. Een voor deel is daarbij, dat het apenootjespak min der gauw gaat glimmen. Het kan bovendien goed tegen stomen. De enige fout is, dat als het pak geregeld in alle soorten weer wordt gedragen de knieën sneller uitzakken. De kleermakersfirma, die het pak van de minister had gemaakt, ver klaarde, dat men het verschil met gewone stof niet zou hebben opgemerkt, indien niet was verteld, dat het een pindapak was. Ardil kan in elke kleur worden geverfd en is krimpvrij. Het kan in alle dikten geleverd worden en is niet alleen voor mannen bestemd. Men produceerde reeds pindaweefsels zo fijn als nylon en het werd met succes toegepast voor dames jumpers, hoeden, dekens en karpetten. Ardil kan gemakkelijk worden verwerkt door de Britse textielfabrieken. Hoewel het bijna alle hoedanigheden van de beste Australische wol bezit, is het nieuwe weef sel zesmaal goedkoper! De apenoten voor dit nieuwe textielpro duct komen uit Nigeria en Gambia. Er is een overvloed van pinda's, die erop wach ten gedragen te worden. goede koers te houden". Dit is het maxi mum aan humor wat men van hem mag verwachten, want deze eigenaardige man, die Mussolini buiten beschouwing latend langer Italië heeft bestuurd dan een zijner voorgangers, mist alle zin voor hu mor en heeft niet één van die eigenschap pen, die een politiek persoon in Italië populair kunnen maken. Hij is het dan ook niet. Over De Gasperi kan men geen enkele anecdote vertellen en hij zelf is zo serieus, dat hij grappige opmerkingen van anderen niet begrijpt en als ernst op vat. Hij is verre van welsprekend en ook dit is in Italië een groot bezwaar voor een politicus. Verder is hij weinig elegant en eeuwig in het grijs gekleed. HijUfe zelf grijs en het is moeilijk hem anders te denken dan in kleurloze, onopvallende kleren. Groot man ""Laten wij, nu hij zeventig is geworden, eens even stilstaan bij deze merkwaardige man, die erin slaagt een groot, uiterst in telligent, maar tegelijk luchthartig volk te regeren zonder een van de beminnelijke gebreken te hebben, die dat volk kenmer ken. IJdelheid, pronkzucht, zin voor over drijving, voorliefde tot improviseren, al deze typische Italiaanse eigenschappen (wij zouden ze niet graag ondeugden noemen) zijn hem vreemd. De beminnelijke vrien delijkheid van vrijwel alle Italianen, die in werkelijkheid niéts anders is dan de behoefte om door andere sympathiek te worden gevonden, ontbreekt hem totaal. De Gasperi, steeds zakelijk, beantwoordt vragen kort en ronduit en hij weet „Neen" te zeggen, wanneer hij iets niet kan doen, hetgeen in Italië als onhoffelijk geldt. Trouw aan zijn Katholieke en democra tische overtuiging, is deze man sedert de bevrijding van Rome onafgebroken minis ter, sedert 10 December 1945, eerste minis ter. Een groot man, wiens gehele leven strijd is geweest voor zijn overtuiging, eerst als afgevaardigde van Trente in het Oosten rijkse parlement, waar hij streek voor het behoud van het Italiaanse karakter van zijn streek, en na de eerste wereldoorlog als afgevaardigde te Rome, waar hij de zaak van democratie en vrijheid verdedigde tegen het fascisme, tot hij in de kerker werd geworpen. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Dr. Haase, Achterweg 42, tel, 3684, neemt de dienst waar. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Jan Willem, z. van J. Tegelaar en W. Krouwel; Albertus, z. van E. van Leeuwen en J. W. van Riet; Klaas Leendert, z. van P. L. Tan is en J. van Schoonderwoerd den Bezemer; Johanna Gerard® Maria, d. van J. J. van der Voort en M. C. Zonneveld; Maria Johanna Christina, d. van Th. Hoo- gervorst en A. Chr. van Tiggelen. ONDERTROUWD: J. Beuker en P. de Koo- ker; R. P. Kortekaas en J. A. van Oefelen; C. P. van Zonneveld en H. S. Wijsman; J. Wijnholds en D. M, J. Smeele; H. Holswilder en H. J. van der Meer. GETROUWD: C. W. Veldhoven en M. P. Kortekaas. OVERLEDEN: Maria Barbara Neïissen, echtgen. van G. Jansen Hendriks, oud 79 j. ZONDAGSDIENST De Zondagsdienst voor artsen wordt op 15 April waargenomen door dr. P. v. Aalst, Rijksstraatweg 41, tel. K 2s502 3C0. Politie en brandweer: tel. K 2502 203. Koninginnedagplannen thans definitief In vervolg op onze berichten over de Sant- poortse Koninginnefeesten kan thans worden medegedeeld, dat de kinder - aubade zal plaats hebben op het terrein aan de Burg. Ensohedélaan. Onderhandelingen worden gevoerd met de plaatselijke ver eniging van duivenhonders „De Lucht post" over een massale oplating van duiven. Wanneer de kinderen nog op het terrein zijn, zullen de duiven losgelaten worden. Dan zal er nog een speciale vlucht zijn waaraan elke jeugdduivenhouder kan deel nemen. Het bestuur van de Oranjevereni ging stelt ter aanmoediging enige prijsjes beschikbaar. Het grote „Oranjebal" dat des avonds gehouden zal worden, heeft ook plaats op het terrein aan de Enschedélaan. Men heeft beslag kunnen leggen op „De vrolijke hoempa's". „De ronde van Sant poort" is een der grootste attracties die zeker het meeste publiek zal trekken. Men hoopt dat de politie zal goed vinden dat deze ronde verreden zal worden op de Ter- rasweg, Enschedélaan, Middenduinerweg en Dinkgrevelaan. Elke deelnemer krijgt een rugnummer; de stand der ronden wordt op een nummer bord bijgehouden; de bel zal luiden voor een premie; luidsprekers houden deel nemers en publiek volledig op de hoogte; de winnaar van de eerste prijs rijdt een ere rondje met een krans om zijn schouders. De eerste, tweede en derde prijs zijn 50, 25 en 10. Aagtedijk, 12 v. New York n. Rotterdam. Aagtekeik. pass. 13 Sabang n. Colombo. Alamak, 14 te Karachi. Albireo, 13 te Las Palmas. Alioth, 13 V. Rio Grande te Buenos Aires. Amstelkerk, 13 v. Luanda n. Lobito. Amstelvaart, pass. 13 Lands End. Axeldijk, 13 te Antwerpen. Aalsdijk. 13 n.m te New Orleans. Amsteldijk, 13 v. Galvston n. Rotterdam. Arendskerk, p. 14 Gibraltar n. Genua. Arkcldijk, 13 te Londen. Akkrumdijk, 12 v. Antwerpen n. Marseille. Amsteldiep, pass. 13 Perim. Algenib, pass. 12 Wight, 14 Delfzijl verw. Alhena, 13 te R'dam. Alkaid, 13 te Rotterdam. Annenkerk, pass. 12 Albany n. Adelaide. Aardijk, 13 te Antwerpen. Alblasserdijk, 11 v. Vera Cruz te Tampico. Alpherat, 12 v. Baltimore n. R'dam. Arnedijk, 12 360 m. NW Flores. Averdijk, 12 650 m. N Horta. Agatha (t), p. 12 Hainan. Aletta (t), 12 v. Bangkok n. Plandjoe. Armilla (t), 12 240 m. ZZW Saigon. Agamamnon, 12 v. Pto. Cabello n. Guanta. Alphacca, 12 240 m. Z. Bahia. Bennekom, 14 te Curasao v. Amsterdam. Bantam, 13 (10 u.) te Genua. Biscaya. 13 (9 uur) Aden. Blijdendijk, 13 v. Antwerpen. Bacchus, 14 te Ciudad Trujillo. Bengkalis, p. 14 St. Miguel. Bloemfontein, 13 v. Amsterdam n. Z. Afrika. Breda, 14 te Pimentel. Blitar, 13 te Genua. Boissevain, 13 v. Singapore te Penang. Baarn, 13 v. Rotterdam. Blommersdijk, pass. 13 Scilly's. Caltex Delft (t), 14 te Rotetrdam v. Sidon. Caltex Utrecht, p. 13 Malta. Congostroom, 13 v. Antwerpen n. Bordeaux. Celebes, 14 te Belawan. Cottlca, 14 v. Madeira. Caltex Leiden, pass. 12 nm. Lissabon. Ceram, 13 te R'dam v. Antwerpen. Castor, 12 v. Inagua n. New York. Cittula (t), 12 180 m. ZO Oostkust Kreta. Corilla (t), 12 200 m. O ten N Aden. Delfland, 14 te Las Palmas. Dorsetshire, p. 13 Djeddah. Drente, 13 v. Pt. Swettenham te Singapore verw. Enggano, p. 13 Gibraltar n. Southampton. Edam, 12 420 m. OZO Kp. Race. Ena (t), 12 v. Maracaibo n. Curasao. Esso Den Haag (t), 12 780 m. ZW Flores. Etrema (t), p. 12 Ras Fartak. Elmina, 12 v. Takoradi te Monrovia. Eemland, 13 te A'dam v. Buenos Aires. Felipes (t), 13 v. Soerabaja te Balik Papan verw Groote Beer, 13 te Djakarta. Groote Kerk, pass. 12 Kp. de la Hague, 13 vm. te Antwerpen. Gaasterkerk, 12 300 m. ZZO Dakar. Gaasterland, 12 175 m. NNO Teneriffe. Gandeng, 12 geankerd booi Djakarta. Hector, 12 te Amsterdam v. Middell. Zee. Hersllia, 13 te Cartagena v. Cristobal. Helder, 12 600 m. ZZW Recife. Indrapoera. 14 te Rotterdam v. Djakarta. Joh. v. Oldenbsrnevelt, p. 14 v.m. Perim. BINNENLAND Te Amsterdam is opgericht de Alge mene Commissie voor de Textielhandel, op initiatief van de Vereniging van Grootwin kelbedrijven in textiel, de Federatie van Texlielgrossiersbonden, de Vereniging van Texiielinkoopcombinaties, de Federaties van Middenstands-textielorganisatics, de Vak groep Detex. De werkzaamheden aan de spoorlijn WoerdenGouda, waarmede men reeds vóór de oorlog begon, zijn deze week gereed ge komen. Voor het eerst na meer dan tien jaftr zullen de treinen van Maandag af het gehele traject weer op volle snelheid kunnen berijden. Vandaag is mr. P. J. Oud 1214 jaar bur gemeester van Rotterdam. De Zaandamse politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen de Waarheid-film dienst omdat deze zonder vergunning de Russische film „Wanda" voor de stakende Amsterdamse fabrieksmeisjes in „Ons Huis" te Zaartdam zou hebben vertoond. Boven dien zou geen vermakelijkheidsbelasting zijn betaald. Aan prof. ir. L. II. de Langen is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoog leraar aan de Technische Hogeschool te Delft. Prof. De Langen heeft een functie aanvaard bij de A.K.U. te Arnhem. HAARELM EN OMGEVING Dc Haarlemse PTT ambtenaren en dio uit Noordholland, behorende onder inspectie Haarlem, hebben voor de „Haak-in"-actie een bedrag van f3446 afgedragen aan het Ko ningin Wilhelminafonds voor de Kanker bestrijding. De letterlievende vereniging „J. J. Cre- mer" vertoont in de Haarlemse Schouwburg op de vierde toneelavond (25 April) in dit seizoen het blijspel „Liefdesduel" (Bataille des dames) van Scribe en Legouvé, vertaald en geregisseerd door Henk Bakker. Hiervan zullen herhalingen worden gegeven onder auspiciën van het Centrum-comité Ko ninginnedag op 30 April en 5 Mei, beide keren in de middaguren. De Magdalenastraat was gesloten verklaard voor alle motorrijtuigen en rijwielen en andere voertuigen. B. en W. hebben besloten hierin wijziging te brengen. De straat zal, voor zover betreft het gedeelte tussen de Kinderhuisvest en de Witte Herenstraat in de richting van West naar Oost gesloten zijn voor het yerkeer met motorrijtuigen op meer dan twee wielen. De jongens lachten om de rare clowns, tot de tranen hun over de wangen liepen. Toen holden de mannetjes weer de arena uit. In hun plaats kwamen er knechts in rode uniformen, die metalen stangen en staaldraden naar binnen droegen; ze zetten twee hoge masten op en spanden die stevig met draden. Hoog in de lucht, spanden ze een lange draad, en toen dat allemaal klaar was, kwam er een aardig meisje de arena in, die naar alle kanten lachte en kushandjes wierp, waarna ze langs een touwladder in één van de palen klom. „Dat is een koorddanseres!", zei oom Tripje. „Wat gaat ze doen?", fluisterde Bunkie. „Aardappelen schillen, suffiel", lachte Oepoetie. „Ze gaat op die draad wandelen en dansen", verklaarde oom Tripje. „Oei!", zei Bunkie verbaasd. „Kan dal?" Én of ze dat kon! Het meisje stapte op de dunne draad, en terwijl ze met uitgestrekte armen het evenwicht bewaarde, liep ze zo maar over de staaldraadJa, ze danste er zelfs op! Vol spanning en bewondering staarden se naar boven. Dat was een mooi nummer! Japara, 12 360 m. NNO Poeloe Weh. Kapuas, p. 13 Kp. Bon. Kota Baroe, 13 v. Beiruth. Kcilehaven, 12 v. Duala n. Lagos Kota Inten, pass. 12 Kp. del Gata. Kieldrecht, 13 te Hamburg. £rskef?'v14 Singapore verw. Leerdam, p. 14 Vlissingen. Lemsterkerk, 14 te Aden. Linge, 13 te Aviles v. Rotterdam. Loosdrecht, 14 te Genua. Leersum, 12 600 m. NO Fayal. Loenerkerk, 12 te Bahrein. TTmuiden Larenberg, pass. 13 Finisterre, 15 te IJmuiden verwacht. Lawak, 12 v. Manilla n. Los Angeles. Lekkerkerk, 12 v. Suez n. Karachi. Leopoldskerk, 13 v. R'dam n. Calcutta. Malvlnn, p. 13 Reunion. Metula, 13 te Punta Cordon v. Havanna. Molenkerk, 13 te Bushire. Maskerk, 14 Amsterdam v. West-Afrika. Maasland, 14 v. Santos te Rio de Janeiro. Madoera, p. 13 Gibraltar. Muiderkerk, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Meliskerk, 13 v. R'dam n. Hamburg. Musi, 13 v. Makassar te Balikpapan. Mitra (t) p. 12 Runsal Jebel. Marisa (t), 12 60 m. WZW Pt. Elisabeth. Modjokerto, 12 240 m. O Guardafui. New Australia (repatr.), p. 13 n.m. Minikoy eiland. Noordam, 16 (4 u.) Hoek v. Holl. verw. Noordam, 12 540 m. N Flores. Noordwijk, p. 12 Burlings. Overijsel, p. 13 n.m. Perim. Ootmarsum, 14 te Rotterdam. Oberon, 13 v. New York n. Aruba. Oranje, 12 v. A'dam n. Djakarta. Orion, pass. 12 nm. Ouessant. Oranjestad, 13 v. Kingston te Aruba. Papendrecht, p. 13 Dover. Parkhaven, 12 v. Newport News n. Nederland. Prins Philips Willem, 13 v. Hamburg n. Mon treal. Prins Wilem II, p. 13 Kp. Race. Prins Willem III, 14 te Antwerpen. Prins Willem V, p. 13 n.m. Kp. Race. Prins Alexander, 13 te Bremen. Polyphemus, 6 te Galveston. Prins Johan Willem Friso, pass. lo Dungeness. Poseidon, 13 te Pto. Plata. Radja, 14 te Port Said. Raki, 13 te Nunukan (Borneo). Rempang, 13 v. Savannah n. Newport News. Ruys, 13* v. Pt. Elisabeth n. Durban. Rijnland, 14 oo La Plata rivier n. B. Aires. Rondo, 12 420 m. ZZW Don Drahead. Somersetshire (repatr.), p. 14 Siberut eiland. Samarinda, 13 nog te Basrah. Sloterdijk. 13 rede Belawan. Stentor, 13 v. Haifa. Sumatra, 14 te Belawan. Sarpedon. 13 v. Aruba n. Philadelphia. Stad Alkmaar, 13 v. IJmuiden n. Narvik. Salawati, 11 v. Djakarta n. Amsterdam. Saparoea, 12 v. Aden n. Bahrein. Stad Maastricht, 12 te Vlaardingen. Sibajak (repatr.), 12 60 m. N. Alexandrië. Stad Breda, 13 v. Boston te New York. Saidja (t), 12 te Muntok. Saroena (t), 12 v. Singapore n. Miri. Siaoe, 12 v. Penang n. Sibolga. Siberoet, 12 v. Djakarta n. Singapore. Slamat. 13 te Halifax verw. Soestdijk, 12 500 m. NNO Bermudas. Stad Arnhem, p. 12 Wight. Stad Dordrecht, 12 130 m. ZZW Finisterre. Stanvac Benakat (t), 13 te Sungeigerong. Stanvac Djirak (t), 12 te Singapore. Sliedrecht, 12 in Golf Suez. Schiedijk. p. 13 Vlissingen v. Antwerpen. Talisse, 14 v. Makassar te Djakarta. Tawali, 14 v. Aden n. Belawan. Tegelberg, 12 nm. v. Hongkong te Manilla. Tosari, 12 nm. v. Djibouti. Taria (t), pass. 12 Ras Madraka. Tomori, 12 bij Engano eiland. i Tarakan, 13 v. Holehaven n. Algiers. Ternate, 12 te Soerabaja. Tablan, 12 nog te K. Horrarmshar. Telamon, 13 v. Turkisland te Lagualra. Tjiwangi, 14 v. Hongkong te Singapore verw. Tiberius, 13 v. Pt. of Spain te Paramoribo. Volendam, 14 16 u.) Rotterdam n. Halifax. Veendam. 12 v. New York n. R'dam. Willemstad, p. 13 Wight. Willem Barendsz, 14 bij Ouessant verw. Willem Ruys, 13 v. Sigapore. Wlnsum, 13 v. Freetown n. Monrovia. Woensdrecht, 12 nm. te Mena el Ahmadl. Weltevreden, 13 (6 u.) te Singapore. Westland, 13 te A'dam v. Buenos Aires. Waikelo, 13 v. Parepare te Makassar. Waiwerang, 13 v. Cheribon te Djakarta. Wieldrecht (t), 12 300 m. NNW Minikoy. Winterswijk, 12 100 m. NO Bermudas. Zijpenberg, 13 te Baltimore v. Vlaardingen. Passagiers, emigranten, repatriërenden Oranje, Amst. n. Djakarta, alwaar 3 Mei verw., verm. 10 Mei v. Djakarta n. Amsterdam. Aan- Joh. van Oldenbarnevelt, 8 Mei te Sydney verw., komst ca. 31 Mei. verm. 27 Mei Djakarta n. Amsterdam, aank. 22 Juni. Groote Beer, aank. Amsterdam ca. 5 Mei, vernt. 23 Mei v. Amsterdam n. Sydney, alwaar i' Juni verw. Castel Bianco, 21 April te Rotterdam verw. New Australia, 29 April te Amsterdam verw. Somersetshire. 12 Mei te Amsterdam verw. Cheshire, verm. 29 April van Djakarta n. A«" sterdam, alwaar 30 Mei verw. Fairsea, verm. 8 Mei van Djakarta n. Amster dam. alwaar 2 Juni verw. Sibajak, van Djakarta n. Rott., alwaar ill Apr" verw., verm 9 Mei v. Rott. r. Sydney, aank. 15 Juni. Asturiai, verm. 25 April van Djakarta n. RotL alwaar 18 Mei verw. Dorsetshire van Djakarta n. Rotterdam, alwaar 30 April verw. Goya, verm. 17 Mei v, Djakarta n. Rotterdami aankomst ca. 12 Juni. Kota Inten, van Rotterdam n. N. Guinea, al waar 12 Mei verw. Skaubryn, verm. 13 April v, Soerabaja n. Hotte» dam, alwaar 5 Mei verw. 4

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 6