T/?i Geheime opdracht De kachel Blouses, gebonden aan draagwijdte Schooxinxaalkplaxi ZATERDAG 14 APRIL 1951 Een boek voor de moeder van nu MO LEND UK's KAPSALONS In het centrum der belangstelling Grote verscheidenheid Kervelsoep met hardgekookt ei Lust u nog peultjes? Naar wij vernemen zal onder de titel „Vrouw en Moeder" een nieuw boek ver schijnen ter gelegenheid van Moederdag 1951 (13 Mei a.s.). Het is geschreven door moeders en voor moeders. Door moeders, die midden in het leven staan, n.l. door Jo Kalmijn-Spierenburg, di-. M. H. Albronda-Van der Nagel (presi dente Ned. Chr. Vrouwenbond), A. Knop pers-Valkennier, dr. F. T. Diemer-Linde- boom, e.a. Deze bekwame medewerksters behandelen, eenvoudig en aantrekkelijk, vragen en problemen, waarover elke vrouw praat en denkt zoals: Moederschap, Moeder en Kind, Opvoe ding, Schoolproblemen, Puberteitsjaren, Verhouding tussen Man en Vrouw, Moeder en het verenigingsleven, De liefde weg?, Geboortebeperking, Sleur in het huwelijks leven, Sexuele vraagstukken, Als Moeder ouder wordt. Het boek verschijnt bij de uitgevers La Rivière Voorhoeve te Zwolle. ADVERTENTIE Ja, maar van Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 - Haarlem De kachel wordt zorgvuldig leeggehaald, schoongeveegd, aan alle kanten beklopt (om het roet los te kloppen) en nogmaals schoongeveegd. De rookkanalen moeten ook goed schoon zijn. We vullen nu de kachel op met proppen kranten papier. De buitenkant: met een krant wrijven we de kachel stevig af, om haar dan zorgvuldig met een goede kachelpasta in te wrijven. Dan volgt het uitborstelen en opwrijven met eèn zachte doek. Mica ruitjes kunnen we goed schoon krijgen met water en azijn of alleen met azijn. Willen we de kachel opbergen dan moet hij dik ingewreven worden met een mengsel van 2/3 potlood (roestwerend) en 1/3 zwartsel, aangemengd met terpentijn of met water. Niet uitwrij ven! We zetten haar op een droge plaats, goed afgedekt met kranten. Moeten er nieuwe mica-ruitjes in, of zitten er stenen los, dan dienen wij deze euvels vóór het opbergen te verhelpen. Het schoorsteenvegen moet vakkundig gebeuren, omdat een slecht geveegde schoorsteen de oorzaak kan worden van brand. Het beste is het, de schoorsteen in het najaar, dus voor het stookseizoen, te laten vegen want soms bouwen vogels hun nest in de schoorsteen en kan het nest aanleiding tot brand geven, vooral bij oudere schoorstenen. EIGENLIJK moesten er alleen maar blouses in de kleine maten zijn, ze deugen met als omhulsel van heuvelachtige figuren. Net zo min als getailleerde mantel- paKKen. Vindt u ons erg hard? Kom, kom, deze woorden zijn alleen maar bedoeld ais een aansporing tot gezonde zelf-critiek. En we willen er helemaal niet mee beweren dat een vrouw aan de verkeerde kant van de veertig geen mantelpak en dus geen blouses meer zou mogen dragen. Deze kledingstukken zijn niet aan leeftijd gebonden, verre van dat. Uitsluitend aan „draagwijdte". Zijn we het daar over eens? Dan kunnen we rustig tot het chapiter blouse overgaan. Sinds de kleding weer vrouwelijker is geworden zijn de blousesaantrekkelijker dan ooit. Hun domein ligt niet langer er gens aan het randgebied van de grote mode, nee, ze staan in het centrum van de belang stelling. Zozeer zelfs dat de Parijse ontwer per "Balmain onlangs in Amsterdam is ge weest met een collectie van alleen maar blouses, die tussen twee haakjes stuk voor stuk juweeltjes waren. Elke slanke vrouw zou eigenlijk een risje van die flatteuse dingsiglleidjes in haar kast moeten hebben, maar jaDe droom en de werkelijkheid dekken elkaar nu eenmaal meestal niet! - 3fi j Van grote lijnen in de blousemode kun nen we eigenlijk niet speken, daarvoor is er teveel fantasie, teveel verscheidenheid. Wel kunnen we zeggen, dat de mouwen veelal kort en aangeknipt zijn. Hierbij geven we énkele modelletjes die naar onze mening alle drie charmant en kenmerkend zijn. Een kleine bloemlezing uit de Parijse boutiques, de winkeltjes met accessoires die alle grote couturiers er de laatste jaren op na zijn gaan houden. Om te-beginnen een ontwerp van Jacques Fath in het bekoorlijk-jonge, meisjes achtige genre. Het materiaal is wit-rose ge streepte katoen, het Etonkraagje is van wit piqué. Vervolgens een modelletje uit de boutique van Faths grote rivaal: Christian Dior. Dat katoen, mits van een fijne kwali teit, soepel en zeer bruikbaar is, bewijst deze blouse in het traditionele type. Het materiaal liet Dior komen uit Sankt-Gallen in Zwitserland, de striksluiting onder het Het kind Lilibeth houdt van tuinie ren. Als ze groter is krijgt ze van mij een boek in de trant van „van u-eek tot week in eigen tuin". Nu mag ze alleen nog maar harken. Door het raam bestudeer ik haar nijvere rugje. „Een echt buitenkind", denk ik vertederd bij mezelf. Ze knielt bij een struik, ze graait in de grond. „Een slak!", hoor ik haar juichen: „Een echte slak!" Even later komt ze plechtig, met kleine voorzichtige schuifelpassen, de kamer in. En op haar hand rust, als een kostbaar kleinood, het slijmerig dier. Compleet met huis en voelhoorns. Kortom: een griezel. „Je mag het best even aaien, hoor!", ani meert mijn dochter goedmoedig. En ze kijkt zo verheerlijkt als een moeder naar haar eerste telg. Maar de slak houdt niet van gemaakt. Morgen zal ze het dier vrijlaten. aaien en trekt zich schielijk terug in haar schulp. Het kind Lilibeth is kennelijk onthutst. „Komt hij nu nooit meer naar buiten?", vraagt ze teleurgesteld. „Jawel hoor", troost ik. „Je moet hem roepen. Luister maar hoe. En ik dicht voor de vuist weg: Lieve slakje, kleine guitkom nu vlug je huisje uit. Na vijf minuten dreunen heeft het kind Lilibeth succes. En ze is onder hand zo aan het ondier verknocht geraakt dat ze hem niet meer wil missen. Hij staat nu in een blikken strandemmer op het bal- con. Elke morgen lichz ze het met lucht- gaatjes geperforeerde papieren deksel en dan ziet ze hem zitten, gekleefd tegen de wand. „Vind je het niet een beetje zielig?", vraag ik voorzichtig. „Nee", zegt ze, „ze zit daar fijn". Maar ik zie aan haar ge zichtje dat mijn woorden indruk hebben Uit de boutique van Christian Dior. kleine opstaande kraagje zal in vele geval len een welkome opvulling blijken van het vlak tussen de revers van het mantelpak. Bepaald hartveroverend is de derde creatie, één uit de boutique van Jean Des- sès. Dit is een blouse in het gekleedste aller geklede genres. De garnering wordt ge vormd door geïncrusteerde kant, ook al af komstig uit het Zwitserse Sankt-Gallen. In het algemeen kunnen we zeggen dat de blouses dit jaar van alle mogelijke mate rialen worden gemaakt. Laten we slechts een greep doen: katoen, piqué, linnen, zijde en natuurlijk het dit seizoen onvermij delijke shantung. Mocht u tot de aanschaf van zo'n oer-vrouwelijk kledingstuk over gaan en waarom zoudt u niet, want blouses zijn er in alle prijzen dan moe ten we u nog even herinneren aan onze raadgeving van daarstraks: neem eerst een centimeterband en meet uw leest. Over de rest willen we hier niet uitweiden. Als u maar meet! ARLETTE We beginnen boven in het huis om niet steeds met werkmateriaal, rommel die weggegooid kan worden, kleedjes die ge klopt moeten worden» enz., door het reeds schoongemaakte deel van het huis te moe ten lopen. Het maakt een groot verschil of we met of zonder stofzuiger werken. Zonder stofzuiger: eerst ragen en ve gen, het stof laten bezinken en daarna stoffen. Met stofzuiger: eerst ragen en stoffen, dan stofzuigen. De volgorde waarin ge werkt wordt is voor elk vertrek dezelfde. U moet beginnen met: 1. De kasten (voor de zolders, koffers en kisten) wor den schoongemaakt met een sopje van alkalivrije zeep. De kasten open laten drogen en onderwijl de inhoud (servies, kleding, enz.) schoonmaken. Het servies goed wordt afgewassen, de kleding uitge- borsteld, uitgezogen en gelucht. Is men hiex-mee klaar dan is de kast van binnen gedroogd. De servieskasten worden van hieuw papier voorzien (practisch is, om 1.p.v. papier, zeiltjes op de planken te leg gen) en alles kan worden ingeruimd. 2. Het meubilair is nu aan de beurt. In de woonkamer krijgt de kachel een goede beurt en in de slaapkamer de bedden. Om meer werk ruimte te hebben zet u de schoongemaakte en verplaatsbare stukken bij voorkeur uit het vertrek. De niet verplaatsbare dekt u af met lakens of papier. 3. Plafond, wanden en vloer Het plafond en de muren worden ge raagd (een schone doek om de ragebol binden). Werkt u met een stofzuiger dan kunt u plafond en wanden zuigen. Hierna vegen (overgordijnen naar buiten) of stof zuigen (overgordijnen kunt u binnen zui gen). Tenslotte stoffen. Is de vloer be dekt met tapijt dan kan dit worden opge frist met water en amonia of met een speciaal tapijtreinigende vloeistof. Het vloerkleed zo mogelijk buiten brengen en na het luchten op" de achterkant kloppen. Linoleum goed in de was zetten. Houten vloeren worden gedweild en na 't drogen in de was gezet. 4. Ramen, spiegels, houtwerk. Ramen worden gezeemd (niet in de zon) met water, waarin zonodig een scheut alkalivrije zeep, spiegels schoongemaakt met spiritus, houtwerk met een sopje van alkalivrije zeep. (Gebruiksaanwijzing op dë fles). ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Bildcrciykstraat 1 a Tel. (K 2500) 11928 HAARLEM MEUBILAIR VEILING 24/26 APRIL Eigen afhaaldienst 1 1. bouillon (van 1 1. water en 4 bouil lonblokjes), 50 g. (een kopje) bloem, flinke bos kervel, scheutje melk, klontje boter of margarine, zout, 1 hard gekookt ei. De bouillon aan de kook brengen en bin den met de, met wat melk aangemengde bloem. Het hardgekookte ei afpellen en met een vork heel fijn maken. Het fijngemaakte ei en de gehakte kervel toevoegen. De soep op smaak maken met zout en desgewenst aroma en 'n klontje boter door de soep roeren. Wie over blouses praat denkt meteen ook aan tailleurs. Hier hebt u er een, die noch streng klassiek, noch wild fantastisch is, maar juist daar tussen in. Dus practisch en zeer aanvaardbaar. Christian Dior is de ontwerper, de soepele wollen stof is van het Huis Racine. Het hooggesloten jasje, zonder kraag en revers, is heel modern, evenalsde van voren rond weggesneden panden. Een koker nauw rokje, afgeronde schouderlijn: simple comme bonjour. Maar de coupe, weet u, die is alles! Een wit shawltje, witte handschoenen en een bloem bladachtig dopje doen de rest. De eind indruk is die van een uitermate correcte verschijning met een fleurig, lenteachtig cachet. Een inspirerend voorbeeld! Een model van Jean Dessès. .en een van Jacques Fath. Pillbox, geïnspireerd op een model van Jacques Fath, van tomaatrood haarvilt. Met kwast gegarneerd van hetzelfde mate riaal. Model uit de Ascot voorjaars collectie 1951. Leverkleurig jersey hoedje vervaardigd volgens het nieuwe geoctrooieerde systeem, gegarneerd met groene paradisveren, ge- inspireerd op een model van Lescroux Soeurs Paris. Model uit de Ascot voorjaars collectie 1951. Weer heeft de lente haar intrede gedaan al was het dan tot heden toe maar een natte intocht. Maar ondanks die regen kun nen wij merken, dat het vo.orjhar is.-Want als u goed rond kijkt in eigen tuin, Ih par ken, in de vrije natuur, kunt U - zien". hoe alles uitbot, hoe het fijne groen langzaam maar zeker te voorschijn komt. En als van zelf gaat u zich troosten met de verwach ting, dat dit nare weer toch wel ééns op zal houden en dat U opgewekt met een grote vaas kersenbloesems zult binnen komen of de prachtige witte seringen zult schikken tot een mooi bouquet, die uw huis dat fleurige échte lenteaanzien zullen geven. En ook nog elders in huis zullen wij de lente bemerken, kunnen wij haar nu reeds ontdekken, en wel in de keuken. Er zijn immers weer frisse, jonge voorjaarsgroen ten: spinazie, andijvie, raapstelen en nog andere zullen volgen: worteltjes, bloem kool, tuinbonen, peultjes. Zij zullen een welkome afwisseling zijn na de lange'reeks maaltijden met witlof, kool, wortelen, uien, misschien nu en dan afgewisseld met blik- groenten of diepvries. Het is echter niet alleen de smaak, die de jonge groenten voor ons zo waardevol maakt. Vooral het gehalte aan vitaminen en zouten. Gedurende de wintermaanden hebben wij bijv. vitamine C maar in beperkte mate toebedeeld gekre gen, daar tijdens het bewaren van groenten en aardappelen veel van dit vitamine ver loren gaat. Trouwens, hoevelen bemerken dit niet „aan den lijve"? De voorjaarsver moeidheid n.l. vindt o.a. haar oorzaak in een tekort aan dit vitamine. De voorjaars groenten helpen nu juist om onze vitamine C-voorraad weer wat op peil te brengen. U vindt deze groenten nogal duur? Ja, ze zijn inderdaad duurder dan de winter groenten, die er nog zijn, maar er is hier een gelukkig toeval. De meest gezonde wijze van gebruiken is n.l. in rauwe toe stand, b.v. in sla of stamppot of b.v. verse kruiden fijngehakt in de soep. En deze manier is meteen de voordeligste, omdat men van rauwe groenten veel minder nodig heeft. Het kookproces immers, waarbij de groenten sterk slinken, blijft hier achter wege. Bovendien bevatten rauwe groenten veel meer vitaminen, daar tijdens het koken veel vitamine C onwerkzaam wordt. Hier uit volgt ook, dat als U groenten kookt, U ze zo kort mogelijk moet koken. FEUILLETON door Victor Bridges vertaald uit het Engels) Onze vriend heeft dus een niet al te zwaar baantje, lijkt me. Dat is zeker waar! En hij heeft al ge- jioeg overgespaax-d om een eigen huisje te kopen. Weet u, dat huis met een leien dak, even voorbij het mijne. Hij schijnt zo cu en dan een aardig extraatje te ver- dienen. Dat is niet zo vx-eemd, als hij in dienst is van een bex-oepsgokkex-, hij krijgt natuux-- hik.goede tips. Hoe liep je hem nu tegen het lijf? Was het toevallig? Ik was op weg naar de „Waterlelie" opeens zag ik hem aankomen. Ik riep hem onmiddellijk toe, wat ik van hem dacht ®n toen begon het, begrijpt u? Hij had waarschijnlijk bezwaar tegen de weinig aanminnige woorden, die je hem toevoegde. Sommige mensen zijn overge- voelig!, gx-innikte Maurice. Waax-voor wilde Je mij hebben, Nobby, was er iets bij zonders? Ik had zaken met u te bespreken. Als «een bijzondere haast hebt, wandelt u dan zover met me mee, zodat we even kun nen praten? Ik wil naar huis toe om me wat op te knappen. Ik moet alleen nog wat tabak kopen, dan ben ik ter beschikking. Drink jij in tussen nog een glas bier, voordat we er vandoor gaan. Dat laat ik me geen tweemaal zeggen, antwoordde Nobby. Na zo'n vechtpartij schijnt het extra goed te smaken. Enige ogenblikken later liepen de beide mannen buiten in de brandende zonne schijn. Het dorpje Tolesford Haven was rustig en vredig als altijd. Felgate was nergens te zien en behalve een enkele visser en enige spelende kindei-en was er geen mens te bekennen. Het enige geluid, dat op grotere activiteit wees, was het gehamer, ergens in de verte, op een van de vissers schepen, die in de haven voor anker lagen. Het gaat hierovex-, meneer, begon Nob by, toen ze de weg langs de kust uitliepen. Een poosje geleden sprak u er met mij over, dat u'een motorboot wilde kopen. U zei, dat u een klein handig bootje wilde hebben om de kreek mee op en af te kun nen vai-en. Als ik het goed begrepen heb, wilde u er wel een paar honderd pond aan spendex-en. Dat wil zeggen, als het datgene is, wat ik zoek, antwoordde Maurice. Ik gooi mijn geld niet luchthartig weg. Dat snap ik, zei Nobby met een grijns. Ik kan u vertellen, dat ik gisteren even in Melchester was, en daar kwam de jonge dame, die ^'e eigenax-esse van de „Eek hoorn" is, op me af. Hij wees in de richting van het watex\ Daar ligt het bootje, het derde van hier af. Het behoox-de aan haar vadex-, meneer Bax-ton, die verleden jaar overleed. Ik ken het meisje al sinds haar kinderjaren, en ze is nu een aax-dige jonge dame geworden, bovendien heeft ze her sens, dat kan ik u verzekex-en. Een punt van belang is, of ze wex-ke- lijk het plan heeft die boot te verkopen. Daarover kwam ze juist met mij pra ten. Ze zei, dat ze op het ogenblik geen tijd had om hierheen te komen, maar dat ik, als ik iemand wist, die een behoorlijk bod wilde doen, die persoon maar naar haar toe moest sturen om er over te praten. Ik heb toen dadelijk aan u gedacht. Hoeveel wil ze hebben? Dat zou ik u niet precies kunnen zeg gen. De prijzen zijn tegenwoox-dig hoog en er worden practisch geen boten aange boden. Als u dit bootje voor een paar hon derd pond kunt krijgen, zou ik denken, dat u een goede koop deed. Ze waren aan het eind van het dorp ge komen, waar de weg opeens ophield en liepen door langs het ruwe pad over de zeedijk. Enige hondex-den metex-s verderop lag Nobby's bescheiden woning, een klein boerenhuisje met een dak vol klimplanten, midden in een rommelige moestuin. Iets vex-derop, tussen de bomen, was het leien puntdak te zien van Rube Felgate's woning. Het bootje lijkt me ongeveer van de grootte, die ik zoek, zei Maurice, toen ze bij het kleine vaax-tuig aangekomen waren, welks naam „Eekhoox-n" in witte letters op de achtersteven geschilderd stond. Ik zal er vanmiddag eens heenx-oeien en het nader bekijken. Er is zeker geen bezwaar, dat ik evetx aan boox'd klim? Het lijkt me van niet. Het zal echter niet veel zin hebben, aangezien alles af gesloten is. U zou eigenlijk eerst de sleutel moeten hebben, voox-dat u gaat kijken. Hoe kom ik daaraan? Dat betekent, dat u naar Melchester zou moeten gaan en juffx-ouw Barton de sleutel vragen. U kunt het best naar het kantoor van de „Herald" gaan, daar treft u haar zeker. Het kantoor van de „Herald"?, hex-- haalde Maiu-ice. Bedoel je, dat ze daar een baantje heeft? Zij is de eigenaresse, dat wil zeggen de krant is het eigendom van haar en haar moeder. Het is een familiezaak en omdat meneer Barton geen zoon had Juist, ik begrijp het, antwoordde Maux-ice, terwijl hij zich in de richting van „Het Anker" omwendde. Werkt daar ook niet een knaap, die Cliffox-d heet? Ja, die is daar chef-drukker, maar de oude meneer Sheridan en juffrouw Barton zelf hebben de leiding van het bedrijf. Geen worider, dat ze zo weinig tijd voor varen ovex-houdt. Het is een heel karwei zo'n plaatselijk weekblad te laten lopen. Maux-ice keek opnieuw naar de „Eekhoorn". Ik zal moi-gen eens naar Mel chester gaan en met haar praten over de prijs. Als die redelyk is en zij' mij de sleu tel geeft, misschien wil je dan overmorgen eens met me ïxxeegaan om alles nader te bekijken. Je weet heel wat meer van boten dan ik en ik zou gx-aag jouw mening horen. Maakt u zich maar geen zox-gen, ik zal het u wel vertellen, als er iets niet in orde is. Nobby gx-innikte en stak zijn hand uit. De ene dienst is de andere waard dat zij mijn vader zaliger altijd Een zeer juiste uitspraak, mex*kte Maurice op. Ik zal daar in het vervolg aan denken. HOOFDSTUK III In de schaduw van een grote gouden regenboom, was het betrekkelijk koel, en terwijl ze in haar ligstoel achterover leunde, liet mevrouw Barton haar blik gaan over de zonnige tuin. De aanblik hiervan, met het prachtige, gladgeschoren gazon, de stenen paadjes en de brede box-ders met bloemen, was buitengewoon mooi en nie mand zou zich een prettiger omgeving kunnen wensen. Het gekwinkeleer van de vogels en het gezoem van de bijen waren de enige geluiden, die de stilte verbraken. Met een arm vol gele en rode rozen kwam Hazel Barton op haar moeder toe lopen en liet zich neervallen in de lege stoel, die naast de ligstoel stond. Ik denk, dat Sherry wel blij zal zijn met deze bos, zij zijn wex-kelijk zó mooi, dat ze best een prijs op een tentoonstelling zouden kunnen halen. Het meisje boog voox-over en snoof de heerlijke geur op. Eigenlijk moesten het er 65 zijn, net zoals we vroeger kaarsjes op een verjaardags taart hadden. Dat zou niet ex-g kies zijn, mex-kte me vrouw Bax-ton op. Hij vindt het .vreselijk aan zijn leeftijd herinnex-d te worden. Ja, dat weet ik. De engel! Ik stelde voor, dat hij een vrije dag zou nemen om zijn verjaardag te vieren, maar de brave man was zwaar beledigd. Hij dacht, dat ik hem er vermoeid of oud vond uitzien! Hij zou het nooit laten blijken, als hij index-daad vex-moeid was. Nee, natuurlijk niet. Ik x-il als ik er aan denk, wat er zou gebeux-en, als hij ziek werd en niet op kantoor kon komen. Hij zou het zó ontzettend vinden in bed te moeten liggen en hij zou zich opwinden over hetgeen er op kantoor voorviel, en vooral over de opmaak van het blad. Mevrouw Barton knikte. We moeten wex-kelijk een assistent redacteur aanstellen. Ik weet, dat jij alles, wat in je vermogen ligt, doet, kindje, maar het is nu eenmaal onmogelijk om èn het huishouden hier te doen, èn de krant te leiden, èn een vervelende zieke- te ver zorgen. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 9