OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Spel Internationaal complot leverde Rusland strategische grondstoffen Noord-Koreaanse regering vraagt vredelievende regeling van het conflict Ernest Bevin, vechter en verzoener, Zaterdag aan hartaanval overleden Weerbericht Zaak-Bertha Hertogh voorlopig uitgesteld Clandestiene zender opgespoord Boodschap aan de Veiligheidsraad en het secretariaat der UNO Vreemdelingenlegioen" in Mandsjoerije gevormd voor strijd in Korea? Chinese klacht over schending van luchtruim Lie waarschuwt aggressoren Plaatsvervangers aten en praatten tevergeefs Prof. Soepomo hoopvol na verklaring van dr. Drees Chinese defensielinie doorbroken Havenstaking in Londen Ook Nederlandse firma's bij deze handel betrokken MacArthur Vrijdag voor het Congres Schuman-conferentie riaderf haar succesrijk einde Het woord is aan Met voorbijzien van eigen kwalen streed hij voor vrede en sociale gerechtigheid HET WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 235 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. pndckerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 16 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 88 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman rN HET AMSTERDAMSE STADION heb- ïben Zondagmiddag 65.000 mensen een plezierige en opwindende middag beleefd met een voor de Nederlandse meerderheid L deze mensenmassa bijzonder bevredi gend slot. Want het Nederlands Elftal won de voetbalstrijd tegen het Belgisch Elftal met 5—4. Het was een sportieve kamp met hoog spelgehalte, gespeeld met grote geest drift aan weerszijden, rijk aan verrassin gen en wisselend in kansen. Wat zou men op een sportveld liever willen aanschou wen? Na een reeks nederlagen van het Nederlands Elftal was het bovendien een voldoening dat toch weer eens van de Bel gen gewonnen werd, die sinds enige tijd aanmerkelijk sterker waren gebleken en de vorige ontmoeting, te Antwerpen, zelfs met groot verschil (72) hadden gewon nen. Dat geen beroepsspel in ons land be staat heeft daar veel mee te maken; in de laatste jaren zijn ongeveer twintig van de oede Nederlandse spelers ingegaan op aan- iedingen uit Frankrijk en Italië en daar eroepsvoetballers geworden. Had de aan- rekkelijkheid van deze voorstellen bij alle «nodigden gegolden, dan zou het wellicht iet meer mogelijk zijn een elftal in het veld te brengen, dat tegenstanders als de ïelgen zelfs maar behoorlijk partij kon 'even. Maar dat is niet het geval geweest: -erscheidene spelers, ook uit clubs in dit listrict, hebben de aanbiedingen van franse en Italiaanse „scouts" afgeslagen en jjn maar liever hier hun eigen beroep lijven uitoefenen. Zo is toch een voldoend antal goede krachten (waaronder enkele an extra-klasse) overgebleven om een >loeg te kunnen vormen, die in staat bleek ot een zo goede prestatie als gisteren ge- everd is. Onder leiding van een oefen- neester het woord trainer heeft zowaar jjn Nederlandse vertaling zien aanvaarden - is bovendien ijverig gewerkt aan het jpvoeren van hun uithoudingsvermogen. )at biijkt succes te hebben gehad; zij heb- i«n het tempo van de strijd tot het eind tinnen volhouden en zich nog in de laat je minuten krachtig kunnen verdedigen egen de Belgische pogingen, om in een inale stormloop een gelijk spel af te dwin- en, Vier spelers van clubs uit dit district: haak van Stormvogels, Schijvenaar van :.D.O., Biesbrouek van R.C.H. en Groene- 'eldvan Haarlem in elke linie één, want ij zijn in deze opeenvolging doelverdedi- ;er, achterspeler, middenspeler en voor- öedespeler hebben hun grote aandeel n de stoere strijd genomen en wij wensen er hen en hun verenigingen eluk mee. Van malle sportaanbid- ing, zoals in de laatste jaren zo aak in allerlei geschrijf en radio epraat tot uiting is gekomen, moeten wij an dit blad niets hebben. Maar de grote vaarde van sport en spel erkennen wij aarom toch wel degelijk. Ook de grote gaarde van eerlijke, harde strijd ter over- rinning een opgaaf waarvoor trouwens iet alleen de sport, maar het ganse leven e mens stelt. De Belgen zijn altijd gaarne geziene egenstanders op de Nederlandse sportvel den geweest. Ook in de hoofdstad: zowel iet Belgische enthousiasme als de Vlaamse iemoedelijkheid en het voor een Hollander altijd aantrekkelijke Vlaams plegen de Am sterdammer tot bijval en tot uiting van zijn leste humor te brengen. Hij mag die Zui lerbroeders graag en neemt dadelijk van larte deel aan de ovatie, die hen bij hun verschijning op het veld begroet. Zij zijn welkom. Als het internationale sport- ledrijf overal gekenmerkt werd door de temming, die in de betrekkingen tussen telgen en Nederlanders bestaat, zou het nderdaad tot de „internationale verbroe dering" bijdragen. Dat was het ideaal van de Fransman baron Pierre de Coubertin, toen hij in de laatste jaren der vorige eeuw erin slaagde de Olympische Spelen der Judheicl te doen herleven. Aan zijn vol- lardende arbeid en zijn geestdrift, tien- allen jaren lang, heeft het niet gelegen dat dit hoogste doel van zijn streven helaas t dusver niet is bereikt. Laat ik daar vandaag niet bij gaan uitweiden. Er is reden om ons te verheugen over de strijd die gisteren in het Amster damse Stadion tot de laatste minuut is litgevochten, over de goede geest die erin [eheerst heeft en over de Nederlandse verwinning, die maar weinigen verwacht ladden. Deze overwinning is maar op het ippertje behaald en de Belgen hadden bij ie samenstelling van hun ploeg twee goede trachten moeten vervangen. Dit geeft des smeer aanleiding om hun een compliment te maken voor hun spel. Zij hebben in Nederland opnieuw een voortreffelijke uidruk gemaakt. R. P. SINGAPORE (Reuter) De behande- rog van het beroep tegen de uitspraak in zaak-Bertha Hertogh werd heden door 3et Oppergerechtshof te Singapore voor onbepaalde tijd uitgesteld wegens ziekte N. A. Mallal. de raadsman van de Peegmoeder, Che Aminah, en Mansoer Aciabi, de „chtgenoot" van Bertha. Opperrechter S. W. P. Foster deelde het >f mede, dat het wel aanzienlijke tijd zou runnen duren voor de zaak in behandeling somt. Het was heden in Sigapore rustig, doch onütaireii en politie, die een gemeenschap pelijk hoofdkwartier hadden, waren op alle eventualiteiten voorbereid. Alle verloven Ö1J de politie waren ingetrokken. Aan mili- a're zijde beschikte men over een hoeveel- e'd troepen, die gelijk stond aan zes batal- °ns op vredessterkte. Voorts stonden een akcopter van de R.A.F., uitgerust met een luidspreker en traan gasbommen, en een aster gereed voor eventuele hulp verlening. De opsporingsdienst van PTT heeft in Menwerking met de rijkspolitie in /oomshoop de clandestiene zender „Ba rn opgespoord, die op een golflengte van 210 m werkte. f.' re ]zen^er en een groot aantal gramo- nplaten, in gebruik voor het reclame- gramina van deze zender, werden in genomen. Tegen de eigenaar van de der, de 19-jarige transportarbeider H. ^vroomshoop, is proces-verbaal opge- TOKIO. (United Press). Radio-Pjong- jang (Noord-Korea) heeft Zondag mede gedeeld, dat de regering van Noord- Korea de UNO heeft verzocht om een vre delievende regeling van het Koreaanse confict. Het verzoek is gedaan door de Noord-Koreaanse minister van Buitenland se Zaken, Pak Hon Jong, in een boodschap aan de secretaris-generaal van de UNO Trygve Lie en de Veiligheidsraad. De voorstellen behelzen onder meer: Terugtrekking van alle buitenlandse troe pen uit Korea, vreedzame regeling van de Koreaanse vraagstukken met medewerking van het Koreaanse volk, regeling van deze twee kwesties door de Veiligheidsraad in aanwezigheid van en onder medewerking van een vertegenwoordiger van China. Volgens het Noord-Koreaanse radiobe richt heeft Pak Hon Jong ook de UNO ver zocht de verantwoordelijkheid te aanvaar den voor de militaire „aggressie" van de Verenigde Staten en de „kliek van Syng- man Rhee". Het vredesaanbod werd door de meeste diplomaten te Lake Success met gereser veerdheid ontvangen. Verscheidenen hunner geloofden dat het aanbod, beoordeeld naar de voorhanden zijnde gegevens, onaanvaardbaar was en dat men hier in de eerste plaats met een propagandastunt te doen had. De telegram men, die volgens de communistische radio door de Noord-Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken Pak Hon Jong aan secretaris-generaal Trygve Lie en de pre sident van de Veiligheidsraad D. J. von Balluseck verzonden zijn, zijn nog niet in Lake Success ontvangen. In Washington wenste het departement van Buitenlandse Zaken geen commentaar te geven op het beweerde vredesaanbod. Een woordvoerder verklaarde dat het de partement officieel nog niet door de UNO hiervan in kennis is gesteld. Rede van Truman WASHINGTON. (Reuter). Op een ver gadering van de democratische partij heeft president Truman verklaard dat de Ver enigde Staten om aan de oorlog in Korea een einde te maken, geen accoord zullen aangaan „dat een beloning van aggressie" zou betekenen. Hij ontkende dat hij een politiek van toegeven zou volgen. „Ons doel in Korea is aldus Tru man de wereldoorlog tegen te houden, die zou komen als tegen de communis- u Volgens jongste berichten van xiiet-Ame rikaanse inlichtingendiensten in Noord- China zou zich in Mandsjoerije een „inter nationaal vrijwilligersleger" bevinden, al dus meldt een correspondent van het Fran se persbureau AFP uit Tokio. In dit leger zouden vrijwilligers uit elf landen dienst genomen hebben, onder meer uit de Sovjet-Unie, Korea, Mongolië, Japan, Polen, Hongarije en 'Tsjechoslowakije. Vol gens deze berichten zou het hoofdkwartier van dit leger even 'ten Noorden van Moek- den in het gebouw van de universiteit ge vestigd zijn. Opperbevelhebber zou zijn de Sovjet-Russische maarschalk Klenkof met als plaatsvervangers de Sovjet-Russische luitenant-generaal Krevenkof en de Chi nese generaal Peng Teh Wei. Dit leger zou naar het voorbeeld dei- Russische legers zijn samengesteld. De in fanterie zou ongeveer dertig duizend man tellen. In September zou te Moskou tot de vor ming van dit leger besloten zijn bij het be zoek van de minister-president van com munistisch China, Tsjou En Lai. Het leger zou ressorteren onder het Sovjet-Russische commando in het Verre Oosten en zou voor driekwart door de Chinezen en voor een kwart door de Koreanen worden gefinan cierd. De uitrusting en de bewapening zou uit de Sovjet-Unie, Tsjechoslowakije en Polen stammen. In December zou het leger definitief tot stand zijn gekomen. 28 Februari" 1951 zou maarschalk Klenkof officieel het opperbe vel op zich genomen hebben in tegen woordigheid van Mau Tse Töeng en de Chinese generaal Tsjoe Teh. Het leger heeft een rode vlag met elf gele sterren. De taak van het leger is niet tot Korea beperkt, maar strekt zich uit tot de algemene ver dediging van het Verre Oosten, aldus deze berichten. Het officiële Chinese communistische nieuwsbureau heeft Zondag bericht, dat 200 Amerikaanse vliegtuigen op 11 April het Chinese luchtruim geschonden hebben, zo meldt Tass uit Peking. De vliegtuigen zouden verkenningen hebben uitgevoerd boven plaatsen langs de kust van de provincie Foekien tussen Foetsjow en Amoy (op het vasteland te genover Formosa). Bovendien zouden vijf Amerikaanse vliegtuigen de Westelijke rand van Foetsjow beschoten en daarbij burgers gedood en gewond hebben. BELGRADO (U.P.). Trygve Lie, se cretaris-generaal van de UNO heeft de waarschuwing uitgesproken dat, indien een aggressor Joegoslavië zou aanvallen, de UNO op soortgelijke wijze zou optreden als in Korea. Lie was drie en een half uur bij maar schalk Tito en heeft met alle andere hoge Joegoslavische leiders geconfereerd gedu rende zijn verblijf van drie clagen in Joego slavië. tische aggressie niet werd opgetreden. Ons doel is de vrede te herstellen. Toegeeflijk heid leidt niet tot vrede, maar tot oorlog". Truman critiseerde het gebruik dat de republikeinse partij maakt van de veront waardiging van het publiek over het ont slag van MacArthur. „Sommige mensen schijnen te denken, dat het belangrijker is de volgende verkiezing te winnen dan om een nieuwe wereldoorlog te voorkomen", aldus de president. Truman is van mening, dat de commu nisten elders zouden toeslaan, als de Ame rikanen uit Korea weg zouden gaan. „Onze standvastigheid in Korea stelt de dictatuur zwaar op de proef. Er beginnen al scheuren te komen in de structuur van het internationale communisme", zei hij. PARIJS (Reuter). De plaatsvervan gers van de ministers van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier hebben hun bij eenkomst van Zaterdagmiddag uitgesteld na een noenmaal, gegeven door de Franse plaatsvervanger Parocli. Een Westelijke woordvoerder heeft ver klaard, dat de plaatsvervangers Zaterdag geen voortgang hebben gemaakt. DJAKARTA (Aneta). Naar aanleiding van de verklaring van minister-president Drees in de Eerste Kamer heeft prof. mr. Soepomo, president van de universiteit van Indonesia en voorzitter van de commissie tot het weder in beschouwing nemen van de tussen Nederland en Indonesië gesloten overeenkomsten, aan Aneta medegedeeld, dat deze verklaring „de deur heeft geopend voor het doorbreken van de impasse in het geschil inzake West-Inrian". „Indien niet alleen de Partij van de Arbeid, doch de Nederlandse regering met goedvinden van het Nederlandse parlement bereid zou zijn de besprekingen inzake Irian te hei-vatten op basis van de bereidheid tot overdracht van de souvereiniteit over West-Irian aan Indonesië, waarbij de voorwaarden van die souvereiniteitsoverdracht op die conferen tie zouden worden besproken, dient de In donesische regering een dergelijke bereid heid niet af te wijzen". TOKIO (United Press). Twee gealli eerde strijdgroepen hebben de Chinese de fensielinie ten Oosten van het stuwmeer van Hwatsjon doorbroken. De tweede strijdgroep drong door mijnenvelden heen en naderde Janggoe uit het Zuiden. Volgens frontberiehten waren in Jang goe, een vijandelijk steunpunt ruim 11 km ten Noorden van de 38e Breedtegraad, ster ke Chinese eenheden geconcentreerd. 18 km ten Zuid-Oosten van Janggoe boden Noord-Koreanen hardnekkig verzet terwijl Zuid-Koreanen van Inje uit in Noordelijke richting oprukten. In het Westelijke deel van het centrale front ontruimden de Chinezen om onna speurlijke redenen een sterk bezette bun- kerlinic die 19 km ten Noorden van de grens ligt. Drie dagen lang hadden de Chi nezen zich daarin genesteld en zich hard nekkig verdedigd. De opperbevelhebber van de Amerikaan se luchtmacht in het Verre Oosten heeft verklaard, dat van de Noordelijken sinds liet uitbreken van de vijandelijkheden in Korea 314 vliegtuigen vernietigd of bescha digd zijn. De Nederlandse torpedojager Evertsen is uit de Koreaanse wateren vertrokken na door twee Amerikaanse admiraals wegens prima werk geprezen te zijn. LONDEN (Reuter). Ongeveer 9000 Londense havenarbeiders zijn hedenmorgen in staking gegaan als protest tegen het ver volgen van zeven havenarbeiders, beschul digd van het aanzetten tot onwettige sta kingen. Deze staking is de zevende sedert de zeven havenarbeiders werden gearres teerd. De voorgaande stakingen waren steeds voor een dag, maar volgens berichten uit de havens zou het niet-officiële haven- arbeiderscomité van plan zijn deze staking langer te laten duren. Pamfletten riepen de stakers op te de monstreren voor het gebouw,waar de zeven havenarbeiders terecht staan. Door onoffi ciële comités werden gedurende het week einde telegrammen gestuurd naar andere Engelse havens, waarin om sympathie stakingen wordt verzocht. Heden werden ongeveer 100 schepen door de staking opgehouden. In Birkenhead hebben heden ongeveer 2000 havenarbeiders het werk neergelegd om het protest van de Londense haven arbeiders te steunen. In de haven van Liverpool wordt normaal gewerkt en de havenarbeiders van Glasgow besloten niet te staken. Geallieerde ambtenaren hebben Zaterdag in Berlijn bekend gemaakt, dat Britse en Amerikaanse ambtenaren klaar staan om een groot internationaal complot op te rol len, dat strategische goederen via Öost- Duitsland aan Sovjet-Rusland levert. De organisatie zou een kapitaal hebben van 240 millioen gulden en geleid worden door een Oostenrijker, Joliann Haselbruger, die regelmatig tussen Oostenrijk, Oost-Berlijn en Zwitserland heen en weer reist. Beken de firma's uit West-Berlijn, West-Duits- land, Zwitserland, Nederland, België, Oos tenrijk en de Sovjet-zóne zouden, volgens documenten die in handen zijn van de ge allieerde autoriteiten bij deze handel be trokken zijn. Van vele West-Duitse firma's wordt ver moed,dat zij fondsen van het plan-Marshall hebben gebruikt om de goederen voor ex port naar het Oosten te vervaardigen. Een onderzoekingscommissie van de Amerikaanse senaat in Washington heeft mensen in Duitsland aan het werk om een rapport op te stellen. Senator Kenneth Hansen en een ambtenaar van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, Lewis Lind, zijn in West-Duitsland bezig een overzicht op te stellen van de werkzaamheden van wat de grootste smokkelhandel in Europa wordt genoemd. Geen schandaal De directies van de grote staalbedrijven in het Ruhrge'oied hebben hun mensen al naar West-Berlijn gezonden om te trach ten een openlijk schandaal te voorkomen, zo wordt van geallieerde zijde te Berlijn verklaard. Aan vooraanstaande personen in de industrie en aan leden van de Ber- lijnse Senaat zou verzocht zijn te trachten de zaak in de doofpot te sloppen. Vele van de West-Duitse firma's begon nen thans pas in te zien, dat hun zendingen niet in de Sovjet-zóne bleven. De toegestane export van staal naar Oost-Duitsland is bij verdrag vastgesteld op 300.000 ton, maar Britse fünctionarissen te Berlijn zeggen, dat de jaarlijkse export gestegen is tot ongeveer 1.200.000 ton. Het vervoer geschiedde langs drie routes: Rechtstreeks per spoor door de Sovjet-zóne, door Nederland en dan over zee naar de Baltische landen, en van West-Duitsland via Oostenrijk naar Oost-Duitsland. De afvoer van staal naar Oost-Duitsland en van daar verder, brengt mede, dat de West-Duitse industrie de Britse en Ameri kaanse orders niet tijdig kan uitvoeren' en dat wij, aldus een Britse woordvoerder, op onze eigen markt verslagen worden door het land, waartegen we ons bewapenen. De Amerikaanse Hoge Commissie voor Duitsland heeft Zaterdag gewezen op de mogelijkheid van stopzetting van de Mar shall-hulp aan firma's, die zich met „sluik handel" bezig houden. Onderzoek Uit Amerikaanse bron wordt vernomen, dat Duitse economische deskundigen Vrij dag aan de geallieerde vertegenwoordigers, die met het onderzoek belast zijn, een lijst hebben overhandigd van de Duitse, Neder landse, Zwitserse, Belgische, Franse en Noord-Afrikaanse firma's die bij de sluik handel betrokken waren. De geallieerde vertegenwoordigers zijn voornemens in alle betrokken landen een onderzoek in te stel len. WASHINGTON, (United Press) Gene raal MacArthur zal Vrijdag half zeven (Ned. tijd) het Congres in een verenigde zitting toespreken na de dag daarvoor op grootscheepse wijze in New York te zijn ingehaald, zo deelde de republikeinse lei der van het Huis van Afgevaardigden, Joseph Martin, vandaag mede. Hij voegde er aan toe, dat MacArthur zich Vrijdag morgen per vliegtuig van New York naar Washington zal begeven en daar het Con gres in de loop van de middag toe zal spreken. MacArthur wordt Dinsdag, komende van Honoloeloe, in San Francisco verwacht. Hij zal daar tot Donderdagmorgen blijven, al vorens de reis naar New York voort te zetten. „Tactisch'' In een radiorede heeft de Amerikaanse democratische senator John Sparkam ver klaard, dat over het gebruik van de troe pen van Tsjang Kai Tsjek reeds is beslist. Alleen was de tijd daarvoor nog niet ge- gekomen, zei hij. De Japanse keizer, Hirohito, heeft Zon dag generaal MacArthur een afscheidsbe zoek gebracht op de Amerikaanse ambas sade te Tokio. Vertrek van MacArthur Generaal Douglas MacArthur is Maan dagmorgen plaatselijke tijd tegen half acht per vliegtuig uit Tokio vertrokken. De zestien kilometer lange weg van de Amerikaanse ambassade naar het vliegveld was door vijfduizend man van leger, vloot en luchtmacht der Verenigde Staten en tienduizend man Japanse politie afgezet. Naar schatting waren een 500.000 Japan ners op de been. De generaal was vergezeld van zijn vrouw en zijn zoontje. Bij zijn aankomst op het vliegveld speel den de muziekkorpsen van leger en lucht macht de generaalsmars, terwijl de saluut schoten van negentien kanonnen weerklon ken. MacArthur werd hier door het voltal lige Japanse kabinet en talrijke diplomaten en hoge officieren van vijftien landen op gewacht. Herhaaldelijk klonk applaus van de toeschouwers. Nadat de generaal de erewacht van tweehonderd man had geïnspecteerd, begaf hij zich met zijn echtgenote door een met touwen afgezet gangpad naar het vliegtuig. Hier nam zijn opvolger luitenant-generaal Ridgway afscheid van hem. De menigte wuifde en juichte. De „Ba- taan", het particuliere vliegtuig van Mac Arthur, waarvan de aanduiding „Scap" (opperbevel der geallieerde strijdkrachten) thans verwijderd was, werd geëscorteerd door achttien gevechtsvliegtuigen en drie superfort-bommenwerpers. i Onze Parijse correspondent telefoneerde ons hedenmorgen: Aan de Quai d'Orsay, waar thans de zes ministers van Buitenlandse Zaken de al lerlaatste hand leggen aan het plan-Schu- man, ontkende men gisteren dat zich bij de besprekingen zo ernstige moeilijkheden zouden hebben voorgedaan, dat de slotzit ting weer enige weken zou moeten worden uitgesteld. Dat er moeilijkheden waren, die men zelfs gedeeltelijk niet helemaal had voor zien, werd intussen niet tegengesproken. Men legde echter de nadruk op de bijzon der grote energie, die de ministers momen teel tijdens hun besprekingen aan de dag leggen. Zo is zelfs gisteren de Zondagsrust niet gerespecteerd en werd tot diep in de nacht gewerkt. Heden moeten de 6 excellenties deelnemen aan een zitting van de gemengde commissie van de Raad van Europa en dus wordt de Gerald Kersh: Al te vaak is een schijfje ui in de zakdoek van de treurnis ver borgen. Schuman-conferentie onderbroken. Als resultaat van de laatste besprekingen werd ons de aanvaarding van een Benelux- voorstel genoemd, volgens hetwelk de Hoge Autoriteit in plaats van uit 5 uit 7 leden zal bestaan. De hangende problemen betreffen nu nog: samenstelling van Assemblée en mi nisterraad, de stemprocedure en de zetel van het organisme, waarvoor, gelijk men weet, de stad Luik haar candidatuur heeft gesteld. Hoewel de ervaring leert, dat men met verrassingen steeds rekening moet houden, wordt in conferentiekringen toch wel ver wacht, dat Dinsdag of Woensdag eindelijk definitief de laatste punten op de laatste i's zullen kunnen worden gezet. Ernest Bevin, tot voor kort Brits minis ter van Buitenlandse Zaken, is Zaterdag middag om zes uur in zijn woning aan een hartaanval overleden. Hij werd Zaterdag middag plotseling onwel en daar zijn dok ter besefte, dat het einde nabij was, werd zijn echtgenote gewaarschuwd. Mevrouw Bevin arriveerde echter te laat om haar zeventigjarige man nog in leven aan te treffen. Bevin, wiens gezondheidstoestand de laatste tijd veel te wensen overliet hij moest twee maal worden geopereerd en kreeg later longontsteking was op 9 Maart als minister van Buitenlandse Zaken afge treden. Hij werd toen Lord Keeper of the Privy Seal. geheim-zegelbewaarder. Zijn overlijden heeft overal in het buiten land zeer sympathieke commentaren ver wekt. Truman zei: „Hij was een moedig verdediger van de menselijke vx-ijheid". De Russische assistent-secretaris-generaal van de UNO, Zintsjenko, zei: „De UNO betreurt het verlies van een groot staatsman". Mi nister-president Drees verklaai-de onder meer: „Dit heengaan is een groot verlies voor de arbeidersbeweging in de gehele wereld. Hij heeft zowel in de vakbeweging als in het Britse kabinet prachtig wei'k gedaan." Onze Londense correspondent schrijft: Wij hebben Bevin Dinsdag in het Lager huis, toen hij luisterde naar Gaitskell's budgetspeech, voor het laatst gezien. Hij zag er slechter dan ooit uit. Hij was nog maar een schim van wat hij nog kort ge leden was. Iedereen, die hem de afgelopen maanden ontmoette, maakte zich dan ook bezorgd over hem. Zaterdagochtend, toen hij zich niet goed voelde, had de dokter hem nog gecofttro- leerd, maar hij vond niets verontrustends. Daarom ging mevrouw Bevin des middags met de Schotse minister, Hector MacNeil, naar de voetbalmatch Engeland-Schotland. Bevin had zelf ook willen gaan naar deze wedstrijd in Wembley, maar het kille weer deed hem er van af zien. Hij bleef in bed. Toen mevrouw Bevin thuis kwam, was haar man overleden. Bevin was kort tevoren er van op de hoogte gesteld, dat de dok wei-kers hadden gedreigd in de komende week het werk neer te leggen, indien de leidei-s der wilde stakingen, die thans terecht staan, zouden worden veroordeeld. Dit bericht had Bevin zeer diep geschokt. Een tragische factor in Bevin's dood is ook, dat deze bevorderd is door zijn hard nekkige weigering om zijn zware taak eer der neer te leggen. Bevin wilde ondanks alle tegenslagen zijn levensdoel bereiken, namelijk een vreedzame wereld tot stand te brengen. Reeds lang voordat hij minis ter werd, had hij teveel van zijn krachten gevergd. Op de conferenties met de Russen vocht hij niet alleen tegen onverzoenlijke tegenstanders, maar ook tegen lichamelijke pijn. Toen het land instinctief voelde, dat zijn aanblijven niet langer verantwoord was, trad Bevin de vorige maand op zijn 70ste verjaardag onder de druk der publie ke opinie af. Attlee wilde hem echter als raadsman in het kabinet behouden. De conferentietafel was het symbool van Bevin's leven. In de vakbeweging was hij er zo goed als steeds in geslaagd contraste rende partijen tot elkaar te brengen. Van zijn prilste jeugd af heeft hij gevoch ten: eerst voor een eigen bestaan en daar na voor eigen ontwikkeling. In zijn jonge jaren was hij o.a. bordenwasser, trambe stuurder en bezorgde hij met paard en kar limonade. Attlee's vriend Bevin's dood is een ernstige slag voor Attlee, die in het kabinet altijd grote steun bij Bevin vond. 'Een aantal veranderingen in de regering lijkt waarschijnlijk. Attlee zelf een middenfiguur heeft altijd geti-acht het evenwicht tussen rechts en links in de regering te bewaren. Door Cripps' ziekte en Bevin's heengaan is deze balans thans verbroken. Attlee zal snel moeten handelen om een crisis in eigen rijen te voorkomen. De Engelse minister-president Attlee heeft Zondagavond voor de radio Bevin herdacht. „Indien Bevin niet onmiddellijk was ingegaan op de rede van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Marshall, op 5 Juni 1947, waarin deze op de mogelijkheid wees van het grote plan voor Europese economische samen werking, zou de Amerikaanse economische hulp voor Europa misschien nooit werke lijkheid zijn geworden. Zijn enthousiaste ontvangst van deze rede heeft West-Europa misschien van het communisme gered", aldus Attlee. „Ik heb in hem een goede en trouwe makker en een zeer geliefde vriend verloren", zo besloot Attlee zijn rede. Na het vrij zonnige en droge iveer van gisterendat veroorzaakt werd door een rug van hoge druk die nu naar het Oosten weggetrokken is, riemen de regenkansen weer sterk toe. Gedurende het week einde ontwikkelde zich tussen Groen land en IJsland een depressie die nu bij de kust van Schotland is aangekomen en die nu in Noord-Oostelijke richting verder koerst. Het met deze depressie samenhangende front zal vandaag ons land bereiken en daarachter stroomt opnieuw koudere en onstabiele lucht naar onze omgeving waarin zich gemak kelijk buien ontwikkelen. Door de sterke stijging van de luchtdruk boven Groen land stroomt uit die omgeving de koude lucht bovendien in versneld tempo naar het Zuiden. oonbewolkt licht bew. half bew. zwaar bew geheel bew. mist sneeuw e regen motregen A hagel V buien Vj onweer /^TEMPERATUUR I005USOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBItp centra: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN VERSCHILLENDE HERKOMST VASTAND VAN O'T TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE DWARSSTREE® l'S EEN WIND- __^ELHEID^N_Vk^M£TERP£g SECONDE WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele buien. Krachtige tot matige Weste lijke wind. Iets kouder overdag. 17 April Zon op p5.41 uur, onder 19.39 uur. Maan op 14.11 uur, onder 4.16 uur. Hoog en laag water te IJmuiden Maandag 16 April Hoog water: 11.24 uur. Laag water: 6.15 en 19.20 uur. Dinsdag 17 April Hoog water: 0.13 en 22.44 uur. Laag water: 7.46 en 20.42 uur. ■■■■■■■■■■•■■■■■■■■■uauaaaaaaa, IMUIIIIIIi

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1