„Wanneer ons een oorlog wordt opgedrongen, slechts een antwoord zijn: Winnen f' er OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MacArthur Bezuiniging van 219 millioen gulden op rijksbegroting 1951 MacArthur legt verantwoording af „Het Amerikaanse Congres belichaamt hoop en streven van het gehele menselijke ras" Weerbericht j Tekort van f785 millioen wordt ten dele door extra fiscale baten ad f530 a f580 millioen gedekt Jonge fietsendieven Rapport van MacArthur aan de UNO Het woord is aan..... „Geen verzoening" Ovatie van het Congres MacArthur in New York Amerikaanse vredes-resolutie Churchill's vloot-motie in Lagerhuis gestrand Plaatsvervangers zwegen HEI WEER AFGEBEELD 65e JAARGANG No 239 k Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 20 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 92 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107 Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TE San Francisco, te Washington en te New York is de ontslagen generaal Douglas MacArthur door juichende men- senmassaas en met groot eerbetoon inge haald. Hij heeft ook zijn rede in de ver enigde zitting van Senaat en Huis van Afgevaardigden in het Congres dus aehouden. Een heldere uiteenzetting van zjjn standpunt, die hij inleidde met de verzekering dat hij niet voor een of andere partij stond te pleiten en die hij besloot met een citaat uit een oud kazerneliedje: „Oude soldaten sterven niet, zij verdwij nen". Evenals de oude soldaat uit dat liedje zou hij nu, op 71-jarige leeftijd, zijn militaire loopbaan van meer dan een halve eeuw besluiten en verdwijnen. De hoofdinhoud van MacArthur's betoog was een strategische beschouwing.gevolgd door een kenschetsing van het ontwaakte Azië, voornamelijk van China. De strate gische beschouwing baseerde hij op de vooruitgeschoven verdedigingslinie, door Amerika bereikt na de overwinningen in de tweede wereldoorlog en liggend in het Westelijk deel van de Stille Oceaan. Hij acht die te handhaven op de keten van eilanden, vanwaar met zee- en luchtstrijd krachten iedere Aziatische haven van Wladiwostok tot Singapore beheerst kan worden. Maar, zegt hij, dan moet ook ieder onderdeel van die linie steeds zijn be schermd. Een bres erin zou het geheel in gevaar brengen. En vooruitgang van het communisme in een deel der wereld be dreigt ieder ander deel. Concessies aan het communisme in Azië zouden de pogingen, pm de opmars van het communisme in Europa te stuiten, ondermijnen. Wat China betreft: MacArthur schilderde het als een land van verenigd nationalisme met steeds sterker aanvallende neigingen. Het is aggressief en heerszuchtig met een streven naar expansie, dat zich bij dit soort imperialisme altijd doet gelden. Het levenspeil is laag; de massa loopt gaarne achter leiders aan, die opheffing der ar moede beloven. In het kader van dit im perialisme heeft MacArthur de Chinese inval in Korea, nadat de Noord-Koreanen verslagen waren, gezien. Hij zou er nooit vóór zijn, Westelijke landstrijdkrachten naar het Chinese vasteland te zenden. Maar volgens zijn militaire inzicht (dat hij in het Congres herhaalde) vereiste de nieuwe toestand, door de Chinese aanval geschapen: verscherping van de economi sche blokkade van China, marine-blokkade van de Chinese kust, luchtverkenning boven de Chinese kustgebieden en Mantsjoerije en opheffing van de beperkingen ten aan zien van Tsjang-Kai-Sjek's leger (van 600.000 man) op Formosa. Onder geen enkele omstandigheid zou Formosa ooit in handen van het Chinese communistische bewind mogen vallen, want dit zou in de grote verdedigingslinie van het Westen een bres slaan. Als men deze hoofdpunten uit Mac Arthur's betoog samenvat blijkt daaruit reeds dat het een logisch betoog is. Maar daarmee is het probleem, waarvoor het Westen zich gesteld ziet, geenszins opgelost Inplaats van te onderhandelen met China op een grondslag van wederzijdse conces sies had MacArthur er economische en militaire blokkades op willen toepassen, luchtmacht naar Mantsjoerije willen sturen en ten overvloede gebruik willen maken van het leger van Tsjang-Kai-Sjek, de verdreven doodsvijand van het tegenwoor dige régime. Hij zou het met geweld willen dwingen. Daarbij ging hij uit van zijn overtuiging, dat de Russen het niet te hulp zouden komen. Maar waarop grondt hij deze overtuiging? Hoe zou hij dit kunnen weten? Evenmin als wie ook ter wereld kan hij het bewijzen. Als zijn beleid was doorgezet en hij bleef het, zolang hij in functie was, proclameren tegen het beleid Van zijn eigen regering en van de U.N.O in en de Russen zouden China te hulp geschoten zijn, zou de derde wereldoorlog een feit zijn geweest. Men kan dit ontzettende risico met liet meest logische betoog niet wegpraten. Het verdwijnt evenmin door MacArthur's ver zekeringen, in de Congreszitting gedaan, dat hij de oorlog haat, hem weerzinwek kend vindt en erkent dat hij zonder nut is voor het regelen van internationale ge schillen. Amerika en de U.N.O. verkeren met de zich voortslepende oorlog in Korea in een moeilijk parket. MacArthur's beleid zou ongetwijfeld een duidelijke koers hebben aangegeven, om daaruit verlost te raken. Maar men zou er alles mee op het spel nebben gezet; men zou een derde wereld oorlog hebben geriskeerd. Dit hebben Truman en zijn raadgevers evenmin gewild als hun bondgenoten, voor wie het ontslag van de generaal als een ware verlichting 's gekomen. De Amerikaanse perscommentaren op MacArthur's rede lopen sterk uiteen. Som- m'ge stemmen ermee in, andere verwer pen haar. Vele kranten waarderen de uit eenzetting van het standpunt, maar criti- seren de doelstellingen. Andere noemen naar „een grote dienst, aan het volk be wezen". In enkele artikelen wordt zij, objectief, gewaardeerd als een poging om net debat over de buitenlandse politiek te verhelderen. Maar er zijn er ook die haar kenschetsen als een veel te eenvoudige voorstelling van zaken en als een bewijs oat Truman gelijk had toen hij de generaal ontsloeg. Bij zijn aankomst te New York heeft MacArthur in de Perskamer van het vlieg veld gezégd: „Ik heb 71 jaar nodig gehad en duizenden mijlen moeten vliegen om te ontdekken wie in feite de Verenigde Staten a,?e:i!en- Dat zijt gij, mannen van de Pers", mi lichtte dit niet verder toe. Wellicht was kot als een verwijt bedoeld. Het is overi gens onzin en dat blijkt weer duidelijk uit oe sterk uiteenlopende commentaren op z>jn eigen rede. De Pers van een democra tisch land overlegt en spreekt niet als een geheel. Zij geeft de staalkaart van alle in hot land heersende meningen. Zij commen- teert in al haar veelkleurigheid, maar zij regeert nooit. R. P. In een tweetal nota's aan de Tweede Kamer doet de minister van Financiën mede delingen over de bezuinigingsmaatregelen, waartoe de regering ten aanzien van de rijksbegroting 1951 besloten heeft en over de budgetairc vooruitzichten voor het lopende begrotingsjaar aan de hand van de nieuwste gegevens. Er kan een beperking van uit gaven worden bereikt van in totaal f 219 millioen. Van dit bedrag heeft f 117 millioen of 53 pet. betrekking op reëele bezuinigingen, f 83 millioen of 38 pet. op herziening van ramingen en f 19 millioen of 9 pet. op het achterwege laten van voorgenomen maat regelen. In het bedrag van f 219 millioen is begrepen de terugbrenging van het nadelig saldo van het Landbouw-egalisatiefonds tot f 175 millioen, hetgeen vergeleken met de ramingen in October 1950 een verlaging van f 45 millioen betekent. Voorts omvat het totaalbedrag verminderingen op posten van de Buitengewone Dienst II ad f 18 mil lioen. De verlagingen op de gewone dienst en de buitengewone dienst I omvatten der halve een bedrag van f 156 millioen. De kinderpolitie te Amsterdam heeft 'wee twaalfjarige Amsterdamse jongens gearresteerd, die ervan verdacht worden 'n Amsterdam en in Haarlem fietsen te hebben gestolen. De jongens hebben een bekentenis afgelegd. Op Buitenlandse Zaken wordt 4 mil lioen bezuinigd, hoofdzakelijk op perso neelsuitgaven der buitenlandse vertegen woordigingen. Bij Justitie worden de per soneelsuitgaven en de algemene kosten voor politie, rechtbanken en gevangenissen met ruim 1 millioen verminderd. Voor Binnenlandse Zaken bedraagt de bezuini ging f 163.500. De post voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt met 1,6 millioen verminderd, hoofdzakélijk door verlaging van subsidies en de kosten voor hoger onderwijs. Het hoofdstuk Na tionale Schuld wordt verlaagd met 7,7 millioen 4,1 millioen op rente van ge vestigde schuld en 3,6 millioen op rente van oorlogsschade-gerechtigden). Finan ciën moet 580.000.bezuinigen. Voor hoofdstuk VIII (Oorlog) bedraagt de ver mindering 3,6 millioen, waarvan 1,6 millioen bezuinigd moet worden op het wapen der Koninklijke Maréchaussée en 2 millioen op revisiekosten voor mate riaal. Voor Wederopbouw en Volkshuis vesting bedraagt de verlaging 5,5 mil lioen, waarvan 5 millioen op lonen van D.U.W.-arbeiders wegens geringere werk loosheid dan was voorzien- De bezuiniging van 859.000 op Verkeer en Waterstaat betreft nagenoeg geheel de uitgaven voor personeel en materiaal der Rijkslucht vaartdienst. Voor Economische Zaken is een verlaging vastgesteld van 8,1 mil lioen. De bijdrage van 7,6 millioen aan het Algemeen Mijnwerkersfonds wordt van de begroting naar het Brandstoffen- egalisatiefonds overgebracht. Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening moet 3,5 millioen bezuinigen door verlaging van een groot aantal posten met 100.000 a 200.000. De post boerenwerken is met 1,2 millioen verminderd. Voor Sociale Zaken bedraagt de vermin dering 18,5 millioen, waarvan 16 mil lioen omdat de Werkloosheidswet, naar verwacht wordt, pas op 1 October 1951 in werking zal treden. De post voor de rijks werkplaatsen voor vakontwikkeling wordt met 2 millioen verlaagd. De overige verminderingen bedragen 57,2 millioen, verdeeld over verschillen de posten. Door uitstel van de subsidiëring van het kleuteronderwijs wordt 10,7 mil lioen bezuinigd. Door verhoogde efficiency en andere maatregelen bij de gehele staatsdienst, in clusief de staatsbedrijven moet een bezui niging van f 25 millioen worden verkregen. Voor de Buitengewone Dienst I is een verlaging vastgesteld van f 88.2 millioen (o.m. f 35 millioen oorlogsschade roerende goederen, f 5 millioen financiering land- bouwherstel, f 2.3 millioen demobilisatie voorziening en f 14 millioen beperking van investeringen P.T.T.) Militaire uitgaven stijging van de gewone dienst en de bui tengewone dienst I 224 en 274 498 mil lioen. Deze ongunstige ontwikkeling aan de uitgavenzijde wordt althans gedeeltelijk gecompenseerd door een hogere raming der middelen. Naar het zich laat aanzien kan de op brengst der belastingen vergeleken met de ramingen van 21 October 1950 361 millioen hoger worden gesteld, waarin begrepen 66 millioen wegens te verwachten extra bate in 1951 van de voorgestelde belasting herzieningen ad 245 millioen. Het begrotingstekort bedraagt voor de gehele dienst 1951 f 785 millioen. Tegenover dit tekort staan te verwachten fiscale baten van f 530 a f 580 millioen. Het verschil tussen het nieuw geraamde tekort en deze extra fiscale baten, een bedrag van f 255 a f 205 millioen, zal uit leningen gedekt moeten worden. Donderdag heeft generaal MacArthur de tekst van zijn zeventiende rapport aan de U.N.O. over de militaire operaties in Korea vrijgegeven. Het rapport behandelt de pe riode van 1 tot 15 Maart en zegt, dat zolang de strijdkrachten van de U.N.O. geen vol ledige maatregelen tot een tegenoffensief mogen nemen, de frontlijn op een bepaald ogenblik een punt zal moeten bereiken, waar, zoals MacArthur het noemt, een „theoretische militaire impasse" ontstaat. In het rapport wordt tevens gewaar schuwd voor een „groot communistisch lente-offensief". Ook wordt gewaarschuwd, dat in de manoeuvre-oorlog een punt zou kunnen worden bereikt, waarop vijande lijke overmacht aan mensen „grotere bete kenis op het slagveld" zou kunnen krijgen. De rest van het rapport behandelt de da gelijkse operaties, gezegd wordt nog, dat de Chinese communisten tot op heden gewei gerd hebben zich te houden aan de inter nationale conventie voor de behandeling van krijgsgevangenen en dat zij nog geen betrouwbare inlichtingen hebben gegeven over de krijgsgevangenen van de verbon denen, die zich in hun handen bevinden. G. Martinez Serra: De vrees is slechts de koude der ziel. (Uit: Het onrustige leven) Hier dankt generaal MacArthur (voorgrond) in het Amerikaanse Congres voor de minutenlange ovatie waarmee de parlementsleden hem begroetten. Het totaal der militaire uitgaven voor 1951 wordt op 1500 millioen geraamd. Na de bezuinigingen komt op de begroting een bedrag voor van f 1034 millioen. Er zullen dus aanvullende credieten ad f 466 mil lioen worden aangevraagd. In de civiele sector moet rekening wor den gehouden met aanvullende uitgaven van f 224 millioen, welke voor een be langrijk deel voortvloeien uit de laatste loonronde en daarmee verband houdende sociale compensaties, en voor een ander belangrijk deel uit de nieuwe verhouding met Indonesië. In totaal, voor de civiele sector en de militaire sector gezamenlijk, bedraagt de WASHINGTON, IS April (Reuter, United Press) Donderdagmiddag heeft de vroe gere opperbevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Verre Oosten er. van de UNO-troepen in Korea, generaal Douglas MacArthur, zijn met spanning ver beide rede voor het Amerikaanse Congres gehouden. De belangstelling voor MacArthurs apologie was overweldigend. Het openbare leven in de Verenigde Staten „hield de adem in", kantoren en fabrieken waren gesloten of hadden het personeel gelegenheid gegeven de Congreszitting op het televisiescherm te volgen. MacArthur gaf in een vaardig opgestelde rede een gedetailleerde argumentatie van •zijn overbekende visie op de wereldtoestand in het algemeen en van de toestand mei betrekking tot de Aziatische en Europese oorlogsdreiging in het bijzonder. Hij ontkende te spreken ais exponent van een of andere partij, doch betoogde slechts als Amerikaans soldaat zijn mening te geven ten aanzien van een situatie, die hij door en door had Ieren kennen in zijn praktijk als opperbevelhebber. MacArthur pleitte opnieuw voor een actie tegen China's vasteland, het gebruik van Tsjang Kai Tsjeks soldaten in de strijd tegen de Chinese aggressie en het negeren van de „grens in de lucht". Bovendien betoogde hij dat Formosa nooit of te nimmer in communistische handen mag vallen, omdat het een bastion der Verenigde Staten is en verlies daarvan de defensielinie zou terugdringen tot de Californische kust, „tot Washington zelf". De bakkers in Westelijk Berlijn hebben hun omzet aanzienlijk zien verminderen tengevolge van het feit dat in de Oostelijke sector het brood aanzienlijk goedkoper is, odat vele huisvrouwen over de zönegrens trekken om het in dit stadsdeel te kopen. Om de smokkelarij zo veel mogelijk te verhinderen is men er toe overgegaan het brood, dat in de Westelijke sector verkocht wordt te stempelen met het woord „West". De verkoop van het gestempelde „West brood" in een winkel in de Amerikaanse sector. „Het is niet mogelijk tegenover het com munisme in Azië een verzoeningspolitiek, gebaseerd op concessies, te voeren, zonder hierdoor tevens onze positie in Europa om het communistische gevaar te bestrijden, te ondermijnen. De Verenigde Staten moe ten in hun worsteling tegen het commu nisme één lijn volgen", aldus MacArthur. „Het Amerikaanse Congres", vervolgde hij, „belichaamt de hoop en het streven van het gehele menselijke ras. Ik spreek u toe in de schemering van mijn leven en zon der enige bitterheid. Ik ken slechts één doel: de Verenigde Staten te dienen. Wanneer wij de thans aan de orde zijnde vraagstukken, waarmede onze hoogste na tionale belangen zijn gemoeid, slechts be schouwen uit de gezichtshoek van één be paald gedeelte der wereld, zal dit een ramp veroorzaken voor het geheel. Men noemt Azië de poort tot Europa. Het om gekeerde is evenzeer waar. Wat in het ene werelddeel geschiedt, beïnvloedt noodzake lijk de gang van zaken in het andere". „Sommigen", vervolgde MacArthur, „zijn van mening dat de Verenigde Staten niet sterk genoeg zijn om zowel op het Azia tische als op het Europese front weerstand te bieden aan het communisme. Ik moet u zeggen dat ik mij geen groter defaitisme kan indenken dan dit". Eilanden-linie „De Verenigde Staten beheersen in het Westelijke gedeelte van de Stille Oceaan een keten van eilanden. Zij kunnen van hieruit het Aziatische vasteland van Wla diwostok tot Singapore met hun zee- en luchtmacht beheersen en zij kunnen elke beweging van een vijand in de richting van de Stille Zuidzee verhinderen. Deze eilandenketen is een natuurlijke verdedi gingslinie. Zij kan worden behouden met een minimum aan militaire krachtsinspan ning en uitgaven". Hij vervolgde:- „Het communistische China greep in Korea in, waardoor een nieuwe toestand werd geschapen, welke beslissingen op diplomatiek terrein ver eiste. Zij zijn evenwel niét genomen". Daarop gaf MacArthur een overzicht van de ontwikkelingen in China in de af gelopen halve eeuw. „Het huidige Chinese communistische bewind is aggressief en imperialistisch geworden. Dit is niet slechts in Korea, doch ook met betrekking tot Indochina gebleken. Het is dezelfde machtswellust, waardoor elke veroveraar sinds mensenheugenis werd bezeten". Om de nieuwe vijand te verslaan is het noodzakelijk bepaalde maatregelen te ne men. Deze omvatten: een marine-blokkade van de Chinese kust, het uitvoeren van luchtverkenningen boven Chinees gebied en het opheffen van de beperkte bepalin gen voor de Chinese nationalisten op Formosa. Elke militaire leider, die met de Koreaanse veldtocht had of heeft te ma ken, de chefs der Amerikaanse generale staven inbegrepen, was het met mij eens. Men heeft beweerd dat ik „aanhitste tot oorlog". Doch niets is meer bezijden de waarheid. Ik ken de oorlog, zoals weinigen van de thans levenden hem kennen. Reeds geruime tijd bepleit ik het algehele prijs geven van de oorlog als middel om inter nationale geschillen op te lossen. Doch wanneer de Verenigde Staten een oorlog- wordt opgedrongen, hebben wij slechts één antwoord: hem met alle ten dienste staande middelen tot een spoedig einde brengen. Het enige doel van een oorlog is: het bevechten van de overwinning en nimmer besluiteloosheid zonder einde". De generaal vervolgde: „Enkelen willen tegenover het rode China een op conces sies gebaseerde verzoeningspolitiek voeren. Zij geven blijk geen kennis te dragen van de duidelijke lessen der geschiedenis. Een sussingspolitiek leidt tot nieuwe en bloe diger oorlogen". Generaal MacArthur besloot met te zeg gen dat de hoop en dromen, die hem be zielden toen hij 52 jaar geleden werd op genomen in de gelederen van het Ameri kaanse leger, hem sinds lang verlaten heb ben. „Er is een oud soldatenliedje, dat zegt: „Oude soldaten sterven nooit, zij worden schimmen en verdwijnen" (old soldiers never die, they just fade away"). Ik ben nu zover: een oude soldaat, die heeft gepoogd zijn plicht te doen, zoals die hem door God werd voorgeschreven. Vaarwel". Generaal MacArthur had bij het betreden van de Congreszaal een minutenlang ap plaus in ontvangst te nemen. Zijn rede werd herhaaldelijk door applaus onder broken. Toen hij zijn toespraak, die 36 minuten duurde, beëindigd had, rees de zaal als één man op om hem een ovatie te brengen, meldt United Press. MacArthur sprak het Congres in gevechts uniform toe. Toen hij de zaal betrad, be geleid door dc leiders van het Congres en leden van de commissies uit Huis van Af gevaardigden en Senaat, richtte zijn ogen zich al spoedig op zijn echtgenote die in een der galerijen had plaats genomen. Hij wuifde haar vriendelijk toe en mevrouw MacArthur reageerde op dezelfde wijze. Op de tribunes waren speciale plaatsen gereserveerd voor de buitenlandse diplo matieke vertegenwoordigers. Ook een lid van de Nederlandse ambassade woonde de zitting bij. Na zijn rede was MacArthur de gast aan een lunch, in het Kapitool aangeboden door de voorzitter van het Huis van Afge vaardigden. Daarna volgde een ware zege tocht door feestelijk bevlagde straten Constitution- en Pennsylvania Avenue naar het Washington-monument. De politie schatte het aantal personen dat zich langs de weg had opgesteld op 250.000 tot 300.000 personen en de menigte bij het monument op 250.000 personen. Een overweldigend ivelkom viel de generaal bij het monument ten deel. Tot degenen die hem de hand kwamen drukken behoorden de minister van Defensie, George C. Marshall, de minister van Marine Francis P. Matthews, de minister voor het Leger Frank C. Pace en verscheidene hoge officieren. Van het Washington-monument begaf MacArthur zich naar de nabijgelegen Constitutiozi Hall, waar de generaal 4000 „daughters of the American revolution" toesprak ter gele genheid van het 60ste continentale Congres dezer organisatie. (United Press) Donderdagavond is generaal MacArthur in zijn vliegtuig te New York aangekomen, waar hem vandaag een feestelijke ont vangst bereid wordt. Op het vliegveld werd MacArthur be groet door een welkomstcomité van bur gemeester Impelliteri. Zeventien saluut schoten werden afgevuurd. In de perska mer verklaarde MacArthur: „Ik had 71 jaar nodig en ik moest 10.000 mijl afleg gen om uit te vinden, wie in feite de Ver enigde Staten regeren. Dat zijt gij, men sen van de pers". In antwoord op de welkomstwoorden van de burgemeester zei de hij, dat hij bij de aankomst in New York beseft had thuis te zijn. Oorspronkelijk was het de bedoeling geweest de ontvangst onoffi cieel te houden. Toen de generaal met zijn groep naar het Waldorf-Astoria-hotel reed moesten de auto's zich een weg banen door de sa mengestroomde menigte. In het hotel be woont de generaal de vertrekken die ook president Truman betrekt als hxj in New York is. WASHINGTON (United Press). De Amerikaanse senaatscommissie van Buiten landse Zaken heeft met algemene stemmen haar goedkeuring gehecht aan een verkla ring van vriendschap tussen de volken van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie. De democratische senator Brien MacMahon, die de desbetreffende resolutie met de steun van 22 andere senatoren uit beide partijen indient, zeide dat de resolutie uitdrukking geeft aan de „ware bedoeling van het Congres en het Amerikaanse volk". In de resolutie wordt gepleit voor een rechtvaardige en duurzame vrede. Zij be vestigt de „historische en blijvende vriend schap van het Amerikaanse volk voor alle andere volken, met inbegrip van de volken der Sovjet-Unie". „Het Amerikaanse volk wenst noch oor log met de Sovjet-Unie noch de verschrik kelijke gevolgen van een dergelijke oorlog", zo wordt gezegd. Verder wordt betoogd, dat het Amerikaanse volk instemt met alle „eervolle pogingen om zijn geschillen met de Sovjet-Unie bij te leggen". MacMahon drong aan op spoedige aan neming van de resolutie door Huis van Afgevaardigden en Senaat en merkte daar bij op: „Onze vreedzame bedoelingen zijn over de gehele wereld misverstaan". LONDEN. (Reuter). Het Lagerhuis heeft gisteren een motie der conservatieve oppositie waarin critiek werd uitgeoefend op de benoemingen voor het opperbevel der Atlantische marine (die door de Britse regering zijn goedgekeurd), met 291 tegen 280 stemmen verworpen. De motie van Churchill had de vorm van een amende ment om het salaris van Shinwell met 100 pond te verminderen, een gebruikelijke wijze om afkeuring van de regeringspoli- tiek uit te drukken. In zijn antwoord zeide Shinwell, dat een van de voordelen van een Amerikaans opperbevel is, dat men, indien nodig, strijdkrachten uit de Stille Oceaan zou kunnen krijgen. Hij was verder van mening, dat de on derhandelingen niet te zeer in het nadeel van Engeland waren uitgevallen. Er zou een Amerikaans opperbevel zijn, maar er was een Britse plaatsvervanger. Verder stond een Britse admiraal aan het hoofd in het Oostelijke gebied van de Atlantische Oceaan, van de Zuidpunt van Groenland tot Kaap Finisterre. Churchill had gezegd niet te kunnen in zien, waarom eigenlijk een opperbevel hebber zou moeten worden benoemd. Wan neer er echter een benoemd werd, zou hij in Engeland zijn standplaats moeten heb ben, afgezien van zijn nationaliteit. Chur chill vroeg, hoe een Amerikaanse bevel hebber op de hoogte kan zijn van alles wat er in de zeeën rond Engeland gebeurt als hij in Noord-Virginia zit. Voorts zei de leider der Britse conservatieven nog, het oneerlijk te vinden een bekwaam admiraal als Fechteler te belasten met alle nominale verantwoordelijkheid, wanneer hij in feite geen werkelijke macht heeft. PARIJS, (Reuter). De plaatsvervan gers van de ministers van Buitenlandse Zaken der Grote Vier hebben gisteren tot dusver de kortste vergadering gehouden. Zij duurde 10 minuten. Een Westelijke woordvoerder zeide, dat de Russische plaatsvervanger Gromyko, geen instructies uit Moskou had ontvan gen. „Er heerste ongeveer acht minuten stilte, omdat Gromyko geen instructies had en de andere plaatsvervangers niets te zeggen hadden", aldus de woordvoerder. Jessup (V.S.) verklaarde op de bijeen komst van Donderdag, dat hij geen moei lijkheden verwachtte bij de definitieve formulering van het punt betreffende Triëst. Boven de Noordzee bevindt zich een gebied van hoge luchtdruk, dat iets in inten siteit afneemt en zich naar Noord- Duitsland verplaatst. Aan de Zuidzijde hiervan komen vrij krachtige Oostelijke winden voor, die zeer droge lucht aanvoeren. Over Frank rijk is een front gelegen dat de scheiding vormt tussen de koude polaire lucht en de warme subtropische lucht uit het Zuiden. Dit front veroorzaakt aldaar en in België enige regenval en doet de barometers dalen. Tengevolge hiervan kwamen in het Zuiden van ons land vandaag krachtige winden voor. KOUDE NACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Vrijwel overal droog weer met hier en daar tijdelijk meer bewolking. Plaatselijk nachtvorst. Morgen over- dag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. In het Noorden van j het land aanvankelijk veranderlijke wind, overigens matige tot vrij krachtige wind uit Oostelijke rich- tingen. 21 April Maan op 5.33 uur, onder 19.46 uur Maan op pl9.47 uur, onder 5.02 uur. (Volle maan) S Hoog en laag water te ÏJmuiden Zaterdag 21 April Hoog water: 3.16 en 15.33 uur,. Laag water: 11.12 en 23.34 uur. O ONBEWOLKT LICHT BEW. HALF BEW ZWAAR BEW GEHEEL SEW MIST SNEEUW REGEN 9 MOTREGEN A HAGEL V BUIEN R ONWEER T^temperatuur I005-IS08AAR belangrijk NEEBSHG- GEBIED CENTRA: H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSEN LUCHT VAN |vv\ VERSCHILLENDE HERKOMST STAND VAN Dit TEKEN GEEFT DE WINDRICHTING AAN- IEDERE HELE OWARSSTfi£EP IS EEN WlNÖ- SNELHEID VAN VIJF METER PER SECONDE

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1