CLEAN-AIR Verhoging van de accijns op gedistilleerd Britse Festival wil de gedachten richten op iets positiefs CHLOROPHYLL Hew haar CHoe is het ontstaand Een Eeuw Geleden tweede kamer „Liever een Benelux dan een goedkope borrel zegt de heer Hofstra (P.v.d.A.) B| cigarettes Brand in Mijnhardt-fabriek te Zeist Rode Kruis heeft te weinig lectuur voor Haarlem Indexcijfers van de productie in Februari Vijfde H.O.V.-concert voor de Raad van Overleg Nu hoeft niemand meer in een kwade reuk te staarij dank zij CHLOROPHYLL Engeland staat sympathiek tegenover Plan-Schuman Los arbeider zonder werk wilde toch kostgeld betalen Weatrix uitgeschakeld Dit woord: BOT Herman Leyenaar nam afscheid van zijn vrienden VRIJDAG 2 0 APRIL 1951 3 (Van onze parlementaire redacteur) Voorzitter Kortenhorst en minister Lief- tiijck herdachten aan het begin van de ver gadering der Tweede Kamer president Carmona van Portugal en de Britse oud minister van Buitenlandse Zaken Ernest Bevin. Na aanneming van een reeks naturalisa tie-ontwerpen ten behoeve van 161 adspi- rant-Nederlanders kwam het wetsontwerp aan de orde ter goedkeuring en uitvoering van het op 18 Februari 1950 te 's-Graven- hage tussen Nederland, België en Luxem burg gesloten verdrag ter eenmaking van accijnzen en van het waarborgrecht. De heer Van den Heuvel (A.-R.) uitte de klacht, dat de Kamer, met name wat betreft de accijns op gedistilleerd, in een dwangpositie verkeert omdat zij ten slotte het ontwerp, ondanks de bezwaren, wel moet aanvaarden daar het hier om een in een verdrag belichaamde regeling gaat. In een tijd als deze kan gedistilleerd hoog belast worden, maar niet zo hoog, dat accijns-ontduikingen er het gevolg van zijn. Dit zou volgens de heer Van den Heuvel zeker gebeuren als met 1 Januari 1953 de accijns van f 320 tot f 596 per hl. bij een gehalte van 50 procent wordt ver hoogd. Spreker vreesde dat de illegale handel in de hand gewerkt zal worden. Nog groter is het gevaar der clandestiene distilleerderijen. De A.-R.-woordvoerder vroeg tenslotte toezegging, dat de- verho ging niet tot stand zal komen voordat de Economische Unie volledig in werking is getreden. De heer Hofstra (Arbeid), die gaarne een snellere invoering van het verdrag had gezien, en niets voor de door de heer Van den Heuvel gevraagde toezegging voelde, ging er in beginsel mee accoord. Het be vordert de totstandkoming van de Benelux. Na uiteengezet te hebben, dat het nu ge volgde stelsel voor alle drie Beneluxlan- den een verbetering betekent, merkte hij op, dat hoewel de verhoging van de accijns op gedistilleerd aanmerkelijk is, zij toch te rechtvaardigen valt. De heer Hofsra noem de het een schande, dat in ons land meer dan f 600 millioen per jaar aan alcoholi sche dranken wordt uitgegeven. Moet men kiezen tussen verhoging van deze accijns of die van de benzinebelasting, dan dient men de eerste te kiezen. Liever een Bene lux dan een goedkope borrel. De heer Van cle Wetering (C.-H.) kon deze zienswijze wel delen. Dl-. Lucas (K.V.P.) was echter niet erg tevreden over de verhoging van de ge distilleerd-accijns en evenmin over de wijze waarop de minister het overleg met de desbetreffende Kamercommissie had gevoerd. Dr. Lucas verklaarde zich wel te willen neerleggen bij de verhoging tot f 475, zulks met het oog op d'e noodtoe stand, waarin we verkeren. Anders stond het met de verhoging tot f 596. voorge steld ter wille van de Economische Unie, welker waarde dr. Lucas niet meer zo hoog aansloeg, sinds de vrije handel tussen alle Europese landen is toegenomen. Ook ADVERTENTIE In de carbovietufdeling van de pharma- ceutische en chemische fabriek Mijnhardt N.V. te Zeist is Donderdagavond door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken. Toen de echtgenote van de directeur, die bij de fabriek woont, om kwart voor elf de brand ontdekte, sloegen de vlammen al uit. De Zeister brandweer rukte met twee autospuiten uit, maar kon niet ver hinderen dat de betrokken afdeling ge heel uitbrandde. Een grote hoeveelheid verpakkingsmateriaal, een electrische drooginrichting en een gereedstaande vrij grote exportzending gingen verloren. Even na middernacht had de brandweer het vuur onder de knie en kon men met de nablussing beginnen. De schade wordt geraamd op een halve ton. Bij de tijdschriftendienst van het Ne derlandse Rode Kruis is op het ogenblik een nijpend tekort ontstaan. Wekelijks moeten de pakjes 'tijdschriften, die aan zieken worden verzonden, kleiner worden, omdat er te weinig tijdschriften zijn. Ook landgenoten in Korea, op Nieuw Guinea, in Australië en in de West dreigen slacht offer te worden van dit gebrek aan lec tuur. Voor hen zijn de tijdschriftenzendin gen een band met Nederland en een band ook met de Nederlandse taal. Het Neder landse Rode Kruis vestigt er nog eens de aandacht op, dat alle soorten tijdschriften, oude jaargangen zowel als recente afleve ringen, amusementslectuur zowel als vak bladen, in pakjes van 2 kg. portvrij kun nen worden verzonden aan: Rode Kruis tijdschriftendienst, Den Haag. VRIJDAG 20 APRIL Concertgebouw: Zwitserse avond jeugd koor „Inter Nos'', 8 uur. HBS A: Stichting tot bevordering van de paedagogie van Ru- dolf Steiner, 8 uur. Stadsschouwburg: Volks voorstelling ,,De eerbiedige lichtekooi", 8 u. Oud-Katholieke Kerk: pastoor G. A. van kleef spreekt over „De eredienst der Oud- Katholieke Kerk", 8 uur. Palace: „Hyena's van de weg", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Moord uit genade", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De val van Berlijn", 18 j., 215, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Dakota", H j„ 2.30, 7 en 9.15 uur (Zondag 2. 4.15, 7 en 915 uur). Frans Hals: „Nachtwake", 2.30, 7 on 9.15 uur (Zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur; Dinsdag 2.30 en 8 uur). Rembrandt: „Alles goed in Hollywood", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur ZATERDAG 21 APRIL Stadsschouwburg: „Caligula" (Comedia), 3 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoor stellingen. clit Kamerlid drong er op aan, het hoge tarief pas in te voeren wanneer de Econo mische Unie werkelijkheid zal zijn. De heer Hoogcarspel (Comm.) moest, zoals de zaken thans liggen, van Benelux in het algemeen en van de voor gestelde accijnsverhoging in het bijzonder, die zijns inziens de arbeiders tot verdere versobering zou dwingen, niets hebben. In zijn antwoord zei minister Lieftinck het te betreuren dat het op het ogenblik niet mogelijk is aan de Kamer een verdrag inzake eenmaking van de Omzetbelasting voor te leggen. Hij streeft er naar dit zo spoedig mogelijk te doen. Het aanhangige ontwerp beoogt niet alleen een verhoging van de accijns op gedistilleerd maar is tevens van belang voor de unifi catie- De bewindsman diende alsnog een wijziging op artikel 40 van het wetsont werp in, betrekking hebbende op de bier accijns. Dat betekent, zo zeide hij. een nieuwe bijdrage tot het unficatiestelsel. Vandaag zet de minister de beantwoor ding van de gemaakte opmerkingen voort. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek was de algemene productie index in Februari (22 werkdagen) 138 te gen 146 in Januari (24 werkdagen) (1933 is 100). De gemiddelde dagproductie steeg van 143 in Januari tot 157 in Februari. In Februari 1950 was de gemiddelde dagpro ductie 132. Per bedrijfstak zijn de volgen de indexcijfers berekend in Februari en Januari: bouwmaterialen 114 (129), con fectie 90 (86), rubber 373 (380), steenko len 88 (96), metaalproducten 166 (163) en openbare nutsbedrijven 183 (209). Niet erg dankbaar Een Haarlemmer beklaagt zich over de houding vail een stadgenoot. Enige weken geleden vond ik zo schrijft hij een portefeuille met ongeveer 1000 gulden. Ik gaf dit aan bij de politie en cle verliezer daagde natuurlijk op. Aanvankelijk kon er zelfs geen bedankje overschieten. De be trokkene moest door de politie aangezet worden om de eerlijke vinder tenminste te bedanken. Dit heeft hij toen gedaan met de woorden: „Bent u. nu dan kom ik u bedanken. Hiermee heb ik aan mijn plicht voldaan". Met grote haast verdween de man toen, zeker uit angst dat hij anders nog verplicht zou zijn geweest iets te ge ven voor de spaarpot van mijn kinderen. Ik kan, na deze ervaring, begrijpen waarom niet alle verloren voorwerpen ge vonden worden. Er moest een wettelijk voorschrift bestaan dat een eerlijke vinder recht heeft op een zeker percentage van de waarde van het gevonden voorwerp. r~ m (Van onze correspondent in Londen) Het is een misverstand te menen, dat het Britse Festival, dat over twee weken be gint, zich uitsluitend zou afspelen binnen de beperkte, ja zelfs benauwde ruimte tus sen Westminster en Waterloo-bridge, want Engeland houdt niet op bij Londen, al her bergt deze grootste metropool ter wereld een vijfde van de bevolking. Het Festival is de mode-verzamelnaam voor honderden manifestaties op allerlei gebied, welke gedurende de zomermaanden alom in het land zullen worden gehouden. Er zijn vele gebeurtenissen bij die sinds jaar en dag plaats vinden, maar nu dragen ze allemaal het veelzeggende festival-eti ket. Gerald Barry, die de „baas" is van het spul, opperde destijds als hoofdredacteur van het Londense dagblad News Chronicle, het denkbeeld dat het houden van het Fes tival, als waardige herdenking van de be roemde wereldtentoonstelling in het Crys tal Palace in Hyde Park, nu een eeuw ge leden. Dit „paleis" van glas en ijzer werd later verplaatst en in 1936 door brand ver nield. Herbert Morrison, die thans de erenaam Lord Festival draagt, reageerde onmiddel lijk namens de regering. In deze sombere tijden had immers niet alleen Engeland, doch de gehele wereld een stimulans nodig, zo redeneerde hij. Het Festival getuigt er van dat Engeland weigert bij de pakken neer te zitten, maar integendeel de gedach ten op iets positiefs wenst te richten. Het wil blijk geven van zijn geloof in de toe komst, ondanks alle tegenslagen. Het festi val is in deze sombere tijd een demonstra tie van ondernemingsgeest, levensdurf, vredelievendheid en zedelijke moed. Het is allerminst een partij-affaire, want alle kringen verlenen er hun medewerking aan. Natuurlijk zijn er ook mopper-aars, die spreken van „weggegooid geld" en zich af vragen „wat krijgen we ervoor?" Ze heb ben een beetje gelijk, want bij de organisa tie van het Festival is er wel het een en ander misgegaan, terwijl het zonder dat al genoeg kostte, namelijk meer dan elf mil lioen pond sterling. Maar de universele op kikkering, die er van het Festival uitgaat, is heilzaam. Ook in 1851 waren er isegrim- men, die in de Times schreven dat de ten toonstelling een aanfluiting en een beledi ging was van het gezonde verstand. Morrison was ook zo happig op het festi- val-idée, omdat er nu een hartewens van hem vervuld kon worden, namelijk een einde te maken aan cle slonzige staat waar in de Zuidelijke oever van de Theems zo vele jaren verkeerde. Zo verrees dus tegen over het victoria Embankment de tijdelijke Festivalstad, welke beheerst wordt door het blinkende pannekoekdak van de „Koe pel der ontdekkingen" aan de ene en dooi de nieuwe concertzaal aan de andere zijde van de spoorbrug, welke het terrein in twee gedeelten splitst. Genoemde koepel maakt de indruk van een reusachtige kermistent, maar cle inhoud herinnert eraan dat cle be doeling van het Festival hoogst ernstig is. Men kan er cle stand van de moderne we tenschap in begrijpelijke vorm peilen. Jolijt vinclt men op dit festival-terrein niet. Daar voor kan men terecht in cle festival-tuinen in Battersea Park een paar mijl stroomop waarts. Ook daar heerst nog de ernst, be halve in het gedeelte waar een lunapark is verrezen. Het parlement besloot echter in grote meerderheid dat er op Zondag geen sprake mag zijn van draaimolens, rutschbanen en poffertjeskramen. Dat dit onschuldige vermaak op de voor velen enige vrije dag niet werd toegestaan, lokte scherpe critiek uit. De inperking van de feestvreugde doet echter niets af aan Engelands inspirerende motto voor de komende maanden: „On dank alles, kop op". Want dit is de wezen lijke boodschap van het festival. Op de Zuidelijke Theemsoever in Londen wordt thans de laatste hand gelegd aan de gebouwen en tuinen, die straks de grote Festival of Britain-tentoonstelling zullen herbergen. De fraaie „koepel der ontdek kingendie men hier ziet, vormt het cen trum der expositie welke op 3 Mei haar poorten openen zal. Ans Boater soliste in Russisch programma Voor de Raacl van Overleg, waarbij aan gesloten zijn cle Haarlemse Bestuurders- bond, de afdeling Haarlem van cle Katho lieke Arbeidersbeweging en de Haarlemse Christelijke Besturenbond, werd gister avond het vijfde paedagogische concert door de H.O.V. onder leiding van Toon Verhey gegeven, dat medewerking genoot van ^e pianiste Ans Bouter en de musicoloog Wouter Paap, die het programma inleidde en toelichtte. Er werd een Russisch programma gebo den, bestaande uit de Serenade voor strijk orkest van Tsjaikofsky en het Tweede Pianoconcert van Rachmaninoff. Wouter Paap leidde de werken in met een zeer klare en zelfs boeiende uiteenzetting, die niet alleen het volgen van de muziek ver gemakkelijkte, maar ook een duidelijke verklaring gaf van haar geestelijke eigen schappen. In beide stukken is de Slavische karakteristiek merkbaar, zich uitend in uitersten van melancholie en levensdrift; bij Rachmaninoff is echter cle melancholie die overheerst. Hij is het sterkst in hetgeen niet het voornaamste in groot symphonisch werk is, namelijk in de zeer zangerige melodieën van zijn neventhema's. Dat bracht zijn indolente aard mee. Tsjaikofsky, hoezeer zijn natuur ook door gespletenheid wordt gekenmerkt, is op dit punt heel anders geaard, levensdriftiger, energieker. Hij zou evenwel geen Rus geweest zijn in dien hij ook niet aan zwaarmoedige buien had toegegeven. Maar beiden, Tsjaikofsky en Rachmaninoff, waren volbloed roman tici, zichzelf pijnigend met verlangens die zij nooit bevredigd wisten. Dat heeft het aanzien gegeven aan veel moois in hun muziek, waarmee wij ons gehoor kunnen verlustigen en ons hart verwarmen, doch wat in vele gevallen uitdrukking van leed, ja soms van wanhoop is. Want cle roman tici van dit slag leefden zich intensief in hun werk uit en zo bewaart hun muziek iets van het innigste van hun wezen. Tsjaikofsky grijpt soms naar de volksbuurt van zijn vaderland om zijn muziek, die buiten de persoonlijke eigenschappen vrij Westers is, een Russisch-nationale tint te geven. Dit deed hij ook in het slotdeel van de gisteren gespeelde Serenade, een ge leidelijk opwindende dans, waarin men het getokkel meent te horen van een balalaïka- orkest. Toon Verhey gaf met het strijk orkest een bijzonder fraaie uitvoering van het dankbare, maar technisch zeer lastige werk. Ans Bouter toonde zich in het piano concert van Rachmaninoff een volwaardige soliste; zij wist kracht aan gevoel en uitdrukking te paren en de vereiste virtuo siteit aan het werk te verlenen. Maar ten slotte was het de wederzijdse bezieling, die zich zowel bij dirigent en orkest als bij de soliste manifesteerde, welke de interpre tatie bijzonder boeiend maakte. Deze zeer geslaagde muziekavond heeft ongetwijfeld aan zijn doel beantwoord. De reacties, die we zo hier en daar van het publiek opvingen, luidden allen instem mend, sommige zelfs enthousiast. Met deze concerten verricht de Raad van Overleg prachtig cultureel werk. JOS. DE KLERK. ADVERTENTIE TABLETTEN De natuur biedt ons een NIEUW volkomen onschadelijk wondermiddel Chlorophyll (het bladgroen der planten), dat men slechts in de vorm van een Clean Air tablet behoeft in te nemen, om elke ongewenste adem of lichaamsgeur in enkele minuten te doen verdwijnen. Clean Air is het enige Chlorophyll preparaat dat, vervaardigd volgens hét unieke Clain Air procédé, fris smaakt en practisch kleurloos is Eén enkel Clean Air tablet verdrijft elke transpiratie lucht (ook underarm odor) en is dus onontbeerlijk voor sportlui. Clean Air tabletten maken het bovendien mogelijk te genieten van sterk geurende spijzen en dranken, zoals uien, knoflook, alcohol, of van tabak, zonder dat de adem ernaar ruikt. Clean Air is een uitkomst voor lijders aan spijs verteringsstoornissen, die de adem beïnvloeden. Verdrijft elke adem- en lichaamsgeur. Smaakt fris I Uitsluitend verkrijgbaar bi] apothekers en erkende drogisten. VER. CHEM. IND. „AMSTERDAM" AMSTERDAM ADMIRALENGRACHT 190 Met een kapkam en een kapschaar En een kapmes (weet ik veel) Maakt de vrouw haar haar weer knap haar En zichzelf 't verzorgd geheel. Om in bouwtermen te spreken, Zonder deze laatste stap Blijft de hoofdzaak nog ontbreken, Is zij niet onder de kap. Ach, terwijl er voor ons mannen Nooit een keus is in die dracht, Worden steeds weer nieuwe plannen Voor heur haartooi uitgedacht. En (voor hen die 't nog niet wisten) Mannen doen dit scheppend werk, Onzelfzuchtige altruïsten, Dat maakt hun geslacht zo sterk. Nou, die mannen dan besloten, Hoe de mode wordt voor haar En haar haar staat weer op polen, (Strict figuurlijk) voor dit jaar. Voor wie 't haarfijne wil horen, Zal 'k verraden hoe het wordt, Voor- en bovenhaar naar voren, Korte lokken langer kort. Gij wordt opgekamd, vriendinnen, Altijd wel, maar nu versterkt, Om m'op vaktaal te bezinnen, Meer wordt „naar de kruin" gewerkt. Verder heb ik nog gelezen, Krullen, zij het echt of vals, Mogen er nu niet meer wezen, In uw fiere slanke hals. En wanneer dan zij haar zijhaar Nog naar achteren heeft geplooid, Mag je zeggen nu is zij klaar, Is haar hoofdtooi weer voltooid. Als het zo ver is gekomen Komt het feitelijk hierop neer, Al die zorg, voor haar genomen, Dient per slot voor hem nog meer. P. GASUS. LONDEN, (Reuter). Een woordvoer der van het Britse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de Britse regering de ondertekening van het plan-Schuman toejuicht. De regering was volledig op de hoogte gehouden over het verloop der besprekingen te Parijs. Engeland heeft Frankrijk doen weten, dat het het zou betreuren, indien Frankrijk West-Duitsland een mededeling heeft doen toekomen over de Franse politiek betref fende de toekomst van de controle der Westelijke geallieerden, voordat noodza kelijke besprekingen tussen de verschil lende regeringen zijn gehouden, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken Don derdag verklaard. Hij leverde commentaar op de persbe richten, dat Frankrijk voorgesteld heeft, dat de Westelijke controle op de West- Duitse steenkool, ijzer- en staalindustrieën wordt opgeheven. De woordvoerder zei, dat de Britse re gering bereid is „met sympathie" deel te nemen aan besprekingen over dit onder werp, om een samenvallen van jurisdictie van de Westelijke controle op genoemde West-Duitse industrieën en van de orga nen voorzien in het verdrag-Schuman te voorkomen. De Nederlandse Handel Maatschappij N.V. heeft een participatie verkregen in de Banco de Montevideo te Montevideo (Uruguay). ADVERTENTIE De officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank eiste vanmorgen tien maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar tegen de IJmuidense los arbeider M. K., die ervan werd verdacht enige maan den geleden uit het huis van zijn zwager een radiotoestel te hebben ontvreemd. De verdachte gaf het hem ten laste ge legde grif toe. Op een kwaad moment was hij zonder werk geraakt en zon toen op een middel om zijn ouders, bij wie hij in woonde, toch de gebruikelijke f 20 kost geld te betalen. Hij raakte daarbij echter op het verkeerde pad Zijn gedachten gingen namelijk uit naar een eventuele verkoop van de radio van zijn zwager. Het was voor hem een koud kunstje om het toestel te bemachtigen, want hij wist dat zijn nichtje 's morgens vroeg voor dag en dauw het huis door de achterdeur verliet om naar haar werk te gaan. De deur werd dan niet meer op slot gedaan en het ouder paar bleef meestal nog een tijdje op bed. En zo kon het gebeuren dat de verdachte op zekere morgen het huis, even nadat zijn nichtje het hpd verlaten, binnensloop en de radio wegnam Vervolgens verstopte hij het toestel in een bunker om het even later op te halen en in Beverwijk voor f 50 aan de man te brengen. Nauwelijks had hij de transactie gesloten of de politie leid hem aan. De officier van Justitie zei in zijn requi sitoir dat de verdachte al eens meer driemaal wegens diefstal was veroor deeld en zich blijkbaar niet zonder steun in de maatschappij kon bewegen. Aan zijn eis van tien maanden gevangenisstraf, waarvan vijf maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, voegde hij daarom de bepaling toe, dat de verdachte zich onder reclasseringstoezicht moest stellen. De raadsman bepleitte clementie en merkte op dat de verdachte slechts op het verkeerde spoor raakte ten gevolge van benarde omstandigheden. Hij had thuis niet durven vertellen dat hij zonder werk was en moest daarom kostgeld blijven be talen. Dan kbaarlieid De Koningin Wilhelminastraat in Boe dapest is omgedoopt in Maxim Gorki- straat, aldus deelt het officiële Hongaarse nieuwsagentschap mede. De straat werd naar Koningin Wilhelmina genoemd na de eerste wereldoorlog uit dankbaarheid voor de Nederlandse hulp aan ondervoede Hon gaarse kinderen. (U. P.) Paardensport In de uilhoudingsproef van de internatio nale military, die in Badminton (Engeland) ter voorbereiding van de Olympische Spelen wordt gehouden, heeft Ernst van Loon met Weatrix van jhr. P. Quarles van Ufford uit Bentveld helaas op moeten geven. Weatrix weigerde hardnekkig op de eerste hindernis van de cross. Max van Loon met Nerantsoula kwam goed rond over het parcours dat een fiks aantal zware jachtveld-hindernissen om vatte. Slechts 24 van de 40 starters reden de uithoudingsproef uit. Sport in 't kort AVONDRIT VOOR MOTORRIJDERS. Woensdagavond 25 April houdt de Motor club Haarlem en Omstreken een avondrit over een afstand van 60 km. De start is bij het Sportfondsenbad en de finish bij café Van Aken op het Plein. De rit is uitgezet in de omgeving van Haarlem en staat open voor bestuurders van motoren en auto's. De route kaart wordt bij de start uitgereikt. HET SILVER KINGTOURNOOI. Vijf tig professionals, het maximum aantal, heb ben zich geplaatst voor de laatste 36 holes van het Silver Kingtournooi golf te Moor Park. Zij hadden na de beide eerste dagen allen een totaal van 152 of minder. De Belg Van Donck heeft de leiding. Dc Nederlander De Wit maakte op de tweede dag een ronde van 75. Met zijn totaal van 154 is onze land genoot uitgeschakeld voor de eindronden. Er zijn vijf woorden bot, te weten Bot: been, bot: vis, bot: klap, bot: geldstuk, en bot: touw. De laatste drie vinden wij terug in de uitdrukkingen: botvieren, bot vangen en botje bij botje leggen. Botvieren is dus eigenlijk: het touw laten schieten, vandaar: aan zijn nei gingen de vrije teugel laten. Dit is waarschijnlijker dan te denken aan het Franse woord bout dat uiteinde betekent en dat wij nog kennen in: uitbotten. De zich openende knop zit immers aan het einde van de steel. Verwant daarmee is weer: rozenbottcl. Bij bot vangen zou men licht geneigd zijn aan de vis te denken en te redene ren dat iemand die bijvoorbeeld op zalm vist maar een bot aan de haak krijgt, een strop heeft. Maar men neemt liever aan dat de zin is: iemand loopt een klap op, heeft tegenslag, bereikt zijn doel dus niet en in het bijzonder: hij vindt nie mand thuis. Botje als muntstuk ter waarde van on geveer vijf cent komen wij alleen nog tegen in bovengenoemde uitdrukking die wil zeggen: allemaal iets bijdragen. L.. Waterpolo In het Sportfondsenbad hebben zwemmers en waterpolospelers en speciaal leden van HPC gisteravond afscheid genomen van Herman Leyenaar die op 30 April ons land gaat verlaten om zich in Zuid-Afrika te vestigen. De heer C. A. Schipper, de voor zitter van HPC herinnerde aan de loopbaan van de heer Leyenaar. Deze heeft van 1925 tot en met 1947 in het eerste zevental ge speeld en aan de successen van HPC in die periode meegewerkt. Behaald zijn kam pioenschappen in 1927 en 1935: in 1939 volgde de promotie naar de hoofdklasse en afdelingskampioenschappen zijn behaald in 1942 en 1943. Na 1947 is Leyenaar in lagere zeventallen gaan spelen. Daarbij heeft hij ook op sportieve wijze de kleuren van HPC verdedigd. Met de beste wensen voor de ver trekkende en zijn gezin, het aanbieden van een speciaal voor deze gelegenheid vervaar digd Delfts bord en het aanbieden van bloe men aan mevrouw Leyenaar besloot de heer Schipper zijn toespraak. Hierna werden har telijke woorden van afscheid gesproken namens dc heer Joh. M. Schmidt, de vroegere directeur van het Sportfondsenbad en dooi de oud-voorzitters van HPC respectieve lijk de heren A. J. Verspoor en A. B. J. van Huisstede. Namens de zwemclub „Nercus", Zaandijk liet de heer Stam zijn wensen voor de toekomst vergezeld gaan van een aan denken waarin verwerkt het wapen van Zaandam. Tot slot sprak de heer G. Voogd voorzitter van de kring Haarlem van de Koninklijke Nederlandse Zwembond, namens de zwemverenigingen uit kring Haarlem. Er volgde een vriendschappelijke water- polowedstrijd tussen HPC et) Nereus. op ver zoek van .de scheidende volgens de oude spelregels. Het werd een genoegelijk par tijtje. De seinhuiswachter A. Blauwbroek uit Ermelo heeft op een veiling een oude viool met kist gekocht, waarvoor niemand geld wilde bieden, voor de prijs van een kwartje. Bij nadere beschouwing bleek aan de bin nenkant van het onderblad een etiket met de naam van de beroemde vioolbouiver Stradivarius te staan „Antonius Stradiva rius, Cremonensis faciebat anno 1723. Experts zullen nu moeten uitmaken of men hier werkelijk te doen heeft met een Stradivarius. Op de foto de heer A. Blauw broek met zijn koopje. Een hevige „rechtse" van de vierjarige Peter Saballe heeft zijn 3','2-jarige tegenstander op het canvas doen belanden, tijdens de dezer dagen in Annapolis in de Verenigde Staten gehouden bokskampioenschappen voor juniores. Uit de Opregle Haarlemsche Courant van 21 April 1851 LONDEN De commissie voor de groote tentoonstelling heeft aangekon digd, dat die tentoonstelling, bij gele genheid harer opening, door II M. Ko ningin Victoria bezocht zal worden en dat de houders van toegangskaartjes dien ten gevolge pas te 1 ure des mid dags toegelaten zullen worden. Deze aankondiging heeft veel ontevredenheid gewekt, nademaal men verwacht had, dat tenminste de inzenders van voorwer pen toegelaten zouden worden bij cle plechtige opening. Ter verdediging van het genomen besluit heeft de commissie aangevoerd, dat de toevloed te groot zoude zijn, indien de inzenders zouden worden toegelaten. Dit zoude boven dien te hinderlijk zijn voor H. M. de Koningin, omdat het Engelsche publiek zich bij dergelijke gelegenheden zeer onbescheiden pleegt te gedragen. De toegangsprijs voor een abonnement voor den geheelen tijd der tentoonstelling zal 3 pond sterling en 3 shillingen voor een heer, en 2 pond sterling en 2 shillingen voor ene dame bedragen. Ter gelegenheid van de tentoonstelling zal de krijgsmagt van de Engelsche hoofdstad aanzienlijk vermeerderd wor den. De Tower zal eene bezetting van 400 man van het corps der scherpschut ters krijgen.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5