OPRECHTE HAARLFMSCHE COURANT Overheidssteun „Bewapeningsprogram zal Westelijke economie - buiten V.S. - ondermijnen" Chinese troepen stromen door bres in het centrale front op Korea Tekort op betalingsbalans geen symptoom van ongeneeslijke ziekte Ook de minister van Handel, Wilson, afgetreden Weerbericht geheimzinnige dood van zes ouden van dagen Bevan motiveert zijn aftreden: Heden debaf Ongeluk op spoorweg overgang te Heemstede Het woord is aan Het getij keert weer Zware gevechten Zuidelijk van de 38ste Breedtegraad JAARVERSLAG NEDERLANDSE BANK Dr Holtrop acht herstel van monetair evenwicht mogelijk HET WEER AFCEBEELD 5è JAARGANG No 212 65 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 24 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 2 9 5e JA A R GANG No 95 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal ƒ5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE JURY voor het toekennen van reis beurzen aan letterkundigen is in een moeilijke knoop geraakt met de overheid, dewelke zij van raad dient. Aan de feiten zij even herinnerd. Die jury, bestaande uit Victor van Vriesland, Jeanne van Schaik- Willing, Gerrit Kamphuis, Johan van der Woude en A. H. M. Wijffels een alles zins bevoegd vijftal had de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. rar. Cals, haar advies doen toe komen. Zij droeg drie auteurs voor een reisbeurs voor. De staatssecretaris kende aan twee van hen, namelijk aan Jo Boer voor haar novelle „Het Legaat" en aan Eric van der Steen, voor zijn inzending „Vuurwater" een beurs van f 2000 toe. Diie andere schrijvers: A. F. Coenen, W. F. Hermans en Adriaan van der Veen, kregen elk een kleinere toekenning, name lijk die van een „reistoelage" ad f 300. Daarop onthulde Het Parool merk waardige dingen. Het deelde mede dat het werk van de derde aanbevolene voor een reisbeurs, G. R. van het Reve (vroeger be kend als Simon van het Reve) door de jury als verreweg de beste inzending beschouwd was. Aanvankelijk had de staatssecretaris besloten alleen deze novelle te bekronen en de jury hacl dit al aan Van het Reve mede gedeeld, toen mr. Cals één dag later op zijn besluit terugkwam. Hij schreef aan de jury dat hij zich vergist had. Haar oordeel om trent de litteraire kwaliteiten van de no velle Melancholia eerbiedigde hij, maar z.i. ligt het niet op de weg van de over heid, door toekenning van een beurs publi caties aan te moedigen, tegen welker in houd en strekking ernstige bezwaren kun nen worden ingebracht. Welaan. Daar zat Van het Reve. Zonder de reisbeurs, in welker bezit hij zich reeds gewaand had. Ondermijnd in zijn reisplan, dat hij ongetwijfeld al had ontworpen. Dit is een zonderlinge loop van zaken. Dat vindt Het Parool ook en het valt de formulering van mr. Cals aan. Het doet dit aan de hand van een paar voorbeelden, die het willekeurig maar sprekend noemt. Vooral het laatste woord is erop van toe passing: „Indien Erasmus zijn Lof der Zot heid, indien Multatuli zijn Max Ha velaar als proeve van bekwaamheid bij de toen malige overheden had ingezonden, zou dan die schrijvers een reisbeurs zijn geweigerd omdat tegen inhoud en strekking van die werken door zeer veel „weidenkenden" van hun tijd bezwaren werden ingebracht? De grote schrijver gaat vaak tegen zijn tijd in en daarin ligt juist zijn betekenis. Eras mus kre.eg indertijd „reisbeurzen" van particulieren en van Multatuli is het alge meen bekend, dat Nederland weinig heeft gedaan om hem van broodsgebrek te vrij waren". Het blad verklaart zich vóór een actieve cultuurpolitiek, maar wil die op een andere manier voeren dan het departe- van O., K. en W. nu heeft toegepast. Het stelt voor een onafhankelijk, gezaghebbend en representatief lichaam te vormen, een soort van academie van schone kunsten, om over alle staatsprijzen, staats-reisbeurzen en staats-opdrachten te beslissen. Als men tenminste de beslissing niet aan een onaf hankelijke, bevoegde jury wil toekennen maar haar, zoals nu, blijft overlaten aan een afahnkelijke, onbevoegde autoriteit. Of dit voorstel genade in Haagse ogen zal vinden lijkt twijfelachtig. Als de over heid de toekenning van prijzen aan een academie van schone kunsten zou willen overlaten zou zij haar evengoed aan de bevoegde jury kunnen afstaan. Dit met des te meer reden, omdat die academie toch op haar beurt weer bevoegde juries zou moeten instellen om in de verschillende takken van kunst en in de litteratuur op te treden. Zoudten-die juries adviezen aan het academie-bestuur moeten uitbrengen en zou dat moeten beslissen, dan zou men opnieuw in de knoop geraken met een niet (of maar te dele) bevoegd oordeel. En ook als er een academie was zouden de ver ontwaardigden van een of andere richting de minister van O., K. en W. en de staats secretaris ter verantwoording roepen, om dat zij een instelling subsidieerden die iets bekroond hadden „tegen welks inhoud en strekking terecht ernstige bezwaren kon den worden ingebracht". Of misschien, als het een schilderij of beeldhouwwerk gold: „tegen welks tekort aan kleding ernstige bezwaren konden worden ingebracht". Het wil mij voorkomen dat bij instelling van een academie de moeilijkheid wel zou worden verplaatst, maar niet vermeden. Ook zou de overheid er ongetwijfeld haar ambtelijke vertegenwoordigers in willen hebben, want zij houdt er niet van subsidies te geven zonder over de besteding te kun nen meepraten. Dat verschijnsel doet zich niet alleen op het gebied van kunst en let teren voor. De oplossing van het probleem is onge twijfeld moeilijk. Het is lang geleden dat Thorbecke in de Kamer heeft gezegd: Kunst is geen regeringszaak", waarmee hij, als men zijn rede naleest en daardoor de aan gelegenheid ontdekt waarop zij betrekking had, bedoeld heeft: „Beoordeling van Kunst is geen regeringszaak". Deze minister president der vorige eeuw was overigens een liberaal en blijkens mr. Cals' herziene beslissing ten aanzien der reisbeurzen wordt zijn standpunt in kunstzaken niet door de tegenwoordige regering gedeeld. Het beste zou zijn als verstrekking van reisbeurzen door particuliere instellingen son geschieden. Dat zal evenwel moeilijk 'C verwezenlijken zijn. omdat dan immers Particulieren het geld zouden moeten geven. Er zijn er niet veel meer die zich jrit, na aan de eisen van de fiscus te heb ben voldaan, kunnen veroorloven. Maar w°U Proberen zijn. Wat de inhoud van de novelle Melan cholia betreft: wij kennen die niet. Maar hat doet er. gezien de algemene vorm van he uitspraak van mr. Cals, niets toe. Er is hen principe in het geding. Nieuwe ge vallen van deze aard kunnen zich op grond van mr. Cals' formule voordoen. En zullen zich wel voordoen. R. P. In het dorp Boven-Leeuwen niet ver an Druten werd vanmorgen in het St. ozefgesticht een zestal ouden van dagen hood op bed gevonden, Gemeend wordt dat zij iets hebben ge ilen, dat vergiftig was. De overige be woners van het St. Jozefgesticht mankeren «ets, Maandagavond is officieel door het ka binet van de premier Attlee het aftreden bekend gemaakt van Harold Wilson, Engels minister van Handel. Vandaag zal Wil son een verklaring afleggen in bet Lager huis. Opzienbarend betoog Aneurin Bevan, die als minister van Ar beid is afgetreden, heeft Maandagmiddag in het Lagerhuis zijn standpunt uiteengezet. ..Inflatie en prijsstijging in de gehele we reld zijn veroorzaakt doordat de Verenigde Staten het bewapeningsprogramma niet geleidelijk genoeg begonnen zijn", aldus Bevan. „Dit programma kan meer schade aanrichten dan die mogendheden, die Ame rika door de herbewapening in toom wil houden. Engeland kan zijn nieuwe grote be wapeningsprogramma niet uitvoeren zon der zijn economie en die van de gehele wereld te benadelen", aldus Bevan, die er op aandrong „zich niet te scharen achter de anarchie van het Amerikaanse kapita lisme". Volgens Bevan willen de Amerikanen hun aandeel aan de bewapening niet leve ren door beperking van het gebruik of uit bezuinigingsmaatregelen, doch uit een ver hoogde productie. Binnenkort zou het per centage, waarmee de Amerikaanse econo mie wordt vergroot ten behoeve van de wapenproductie alleen, gelijk zijn aan het totaal van de consumptie in Engeland. „Als het zover gekomen is, zal van de schaarse materialen zoveel gevergd wor den, dat de burgerlijke economie van de Westelijke wereld buiten Amerika onder mijnd zal worden. Massale werkloosheid zal het gevolg zijn. Bevan verklaarde, dat volgens zijn zienswijze de levensstandaard en de sociale diensten gelijke tred moeten houden met het defensieprogramma. „Er van uitgaande, dat wij in een bewape ningsprogramma zijn betrokken, dat met deze overwegingen geen rekening hield, kon ik niet langer lid van de regering blijven", aldus Bevan. „Paarden van Troje" Volgens Bevan zou het Sovjet-Russische communisme in ieder Westelijk land een hele reeks Trojaanse paarden inzetten, in dien de economie wordt ontwricht, de levensstandaard verlaagd of industriële verwarring geschapen. Uit de begroting' bleek duidelijk, dat de minister van Finan ciën alle hoop op tegenhouden van inflatie had laten varen. „De begroting heeft de zakenwereld verenigd, de conservatieve oppositie tevreden gesteld en de eenheid in de Labourpartij verbroken", aldus Bevan. Vervolgens deed Bevan een persoonlijke aanval op dc minister van Financiën. Gaitskell. „Dit ministerie heeft te veel economen als adviseur en bovendien het ongeluk een econoom als minister te heb ben", aldus Bevan. Bevan beschuldigde Gaitskell ervan honderd milliocn pond sterling per jaar voor de financiering van de bewapening gestolen te hebben uit het nationaal verzekeringsfonds, waaraan de arbeiders hebben bijgedragen. Kreten van verontwaardiging klonken, doch Bevan herhaalde zijn beschuldiging. Bevan eindigde zijn rede als volgt: „Ik zeg nog steeds, dat er slechts één hoop is voor de mensheid en dat is het democra tische socialisme. Er is slechts één partij in Engeland, die dat kan bereiken, en dat is de Labourpartij". Hij deed een beroep op zijn partij, dat zij zich niet door de eisen van het ogenblik van haar pad zou laten afvoeren. „Engeland moet tonen, dat het bereid is, al het noodzakelijke te verrichten voor eigen verdediging, niet alleen met de wapens, doch met de geestelijke krachten van zijn volk". De leden van het Lagerhuis, die in groten getale waren opgekomen, begroetten zijn rede niet met applaus of met enige andere demonstratie, maar onmiddellijk nadat Bevan was uitgesproken, klonk een geroe zemoes van stemmen. Op de vraag van het conservatieve lid Sir Waldron Smithers, of het niet de plicht was van de regering de datum van de algemene verkiezingen bekend te maken, werd van regeringszijde geen antwoord gegeven. Vanmorgen werd een speciale spoed- bijeenkomst van de Engelse Labourfractie gehouden om de kabinetscrisis te bespreken. Men verwacht, dat Bevan zal worden opgevolgd door Alfred Robens, parlemen tair secretaris van het ministerie van Brandstof en Energie. (Reuter). In het Lagerhuis wordt heden een aanvang gemaakt met de behandeling van dat gedeelte der begroting van de Britse Nationale Gezondheidsdienst, waar in is voorgesteld dat patiënten voortaan, bij verstrekking van brillen en gebitten door de staat, de helft der kosten zullen moeten betalen. Dit, regeringsvoorstel was de aanleiding tot het aftreden van de mi nister van Arbeid, Bevan, en vermoedelijk ook het motief, waarom diens collega Wilson zijn ontslag vroeg. Het is nog niet duidelijk, welke houding Bevan, Wilson en hun volgelingen tijdens het debat zullen aannemen. Aan de ver gadering van het Lagerhuis gaat een spe ciale bijeenkomst van de parlementaire fractie der Britse socialistische partij vooraf, waarop zal worden gepoogd, „de gelederen te sluiten". Op deze bijeenkomst zal ook het aftreden der beide ministers worden besproken. In welingelichte kringen te Londen ver wacht men. dat Dinsdag de benoeming van Alfred Robens, parlementair secretaris van het ministerie van Brandstoffen en Energie, tot minister van Arbeid bekend zal worden gemaakt. Volgens deze kringen zou Sir Hartley Shawcross, thans procu reur-generaal, minister van Handel wor den. Frank Soskice, thans advocaat-gene raal, zou dan waarschijnlijk procureur- generaal worden. Amerikaanse reactie Amerikaanse zakenlieden en ambtena ren waren verontwaardigd over Bevans beschuldiging, dat de bewapening van Amerika de West-Europese economie zou ondermijnen door het veroorzaken van te korten aan onontbeerlijke grondstoffen. Ambtenaren zeiden tevens, dat de Ver enigde Stalen in afwachting van de intern- nationale grondtstoffenconferentie op eigen initiatief energieke maatregelen had den getroffen en zouden blijven treffen om de wereldprijs van grondstoffen laag te houden. Wielrijder tegen trein gereden en ernstig gewond Hedenmorgen is op een spoorweg-over gang in de lijn Haarlem-Leiden ongeveer 400 meter ten Zuiden van het station Heemstede-Aerdenhout, een ongeluk ge beurd, waarbij de 37-jarige A. ter I-Iove, hulpsmelter bij' de Hoogovens te IJmuiden, wonende in de Zwaluwstraat te Haarlem, zeer ernstig is gewond. Ter H. kwam omstreeks acht uur op de fiets van de Leidsevaartweg en wilde de overweg passeren, die afgesloten is met hekken welke door degenen die van deze overgang gebruik maken, zelf geopend kunnen worden. Ter H. deed dit ook en stapte, direct nadat een trein uit Den Haag gepasseerd was, op zijn fiets. Op hetzelfde ogenblik naderde er een trein uit dc rich ting Haarlem, die de wielrijder niet had zien aankomen. Hij reed tegen deze trein op en werd enige meters weggeslingerd. De treinbestuurder stopte onmiddellijk en personeel van de trein en passagiers ver leenden Ter H., die een dubbele beenbreuk, een armbreuk en een ernstige hoofdwond had opgelopen, de eerste hulp. Daarna is de gewonde naar het St. Elisabeth's Gast huis te Haarlem overgebracht. Zijn toe stand is levensgevaarlijk. De trein had tien minuten vertraging. Door tolboom gereden Een gepantserde auto waarmee vermoe delijk smokkelwaar naar België werd ver voerd, is in volle vaart door de ijzeren af sluitboom aan het grenskantoor aan de ver keersweg Luijksgestel-Lommel gereden. De tolboom werd totaal vernield. Hoewel de douane-ambtenaren van hun vuurwapens gebruik maakten om de auto te doen stop pen reed de wagen door en is op Belgisch geb.ied ontkomen. Voltaire: Het heelal brengt mij in verlegen heid, en ik kan mij niet voorstel len dat dit uurwerk bestaat en de uurwerkmaker niet. TOKIO, (Reuter) Nadat de sterke aanvallen der Noordelijke strijdkrachten op de linies der UNO-troepen in de afgelopen dagen reeds de verwachting hadden gewekt, dat de Chinezen waren overgegaan tot hun veelbesproken voorjaars-offensief, bestaat hierover thans geen twijfel meer. Noordelijke troepen hebben hedenmorgen een grote doorbraak aan het centrale front op Korea geforceerd. Zij stromen door een bres, een heel eind ten Zuiden van de 38ste Breedtegraad en hebben de plaats Jontsjon, ten Noorden van Seoel, veroverd. Twee loggers zijn er Maandagmiddag in geslaagd de Sch. 183, die op 14 Maart bij Scheveningen strandde, vlot. te trekken. Onder grote belangstelling van het publiek glijdt de logger in zijn element. „Het betalingsbalans-tekort is geen symptoom van een ongeneeslijke ziekte, waaraan de Nederlandse volkshuishouding zou lijden. Het openbaart slechts, dat in ons land meer wordt uitgegeven dan uit het lopende inkomen wordt verdiend, hetgeen alleen mogelijk is door gebruik te maken van zg. inflatoire financieringsmiddelen, dus midde len ontleend aan nieuwe geldcreatie of aan activering van oude liquiditeiten. Nu de productieve kracht van ons land is hersteld, dient aan het beroep op inflatoire finan ciering een eind te komen, temeer daar op voortzetting van de buitenlandse hulp, op civiel gebied, nog slechts korte tijd mag worden gerekend. Aldus verklaart dr. M. W. Holtrop, president van de Nederlandse Bank, in het verslag over het boekjaar 1950. De televisie is in Amerika al in het weg verkeer doorgedrongen. Voor duizend dol lar kan men een televisie-toestel in zijn auto laten installeren. Ongelukken zullen daar overigens niet uit voort vloeien, want het toestel is niet voor de bestuurder maar voor zijn passagiers bestemd. Blijkens de whist- en verliesrekening was de nettowinst der bank 14.793.466 tegen 14.538.182 in 1949. Hiervan is in het reservefonds gestort 1.849.436 tegen 2.907.636 in 1949. Het resterende bedrag ad 12.944.030 11.630.545) is aan de staat uitgekeerd. De discontoverhoging De ontwikkeling der credietverlening aan het bedrijfsleven zo zet dr. Holtrop uiteen, vormde aanleiding tot de verhoging dei- rentetarieven. De oorzaken van de expan sie van het bankcrediet zijn niet nauwkeu rig kwantitatief te bepalen. Het lijdt geen twijfel dat de liberalisatie van de buiten landse handel een belangrijke rol heeft ge speeld. Daarnaast moeten genoemd worden de invloed van de verscherping der buiten landse politieke spanningen (Korea) en de daarmee samenhangende prijsstijging. Als gevolg nog van de gang van zaken in de bezettingstijd wordt het Nederlandse bank wezen thans gekenmerkt door een gróte liquiditeit. Per 30 September 1950 beschik ten de 42 handelsbanken en de landbouw- credietinstellingen tezamen over circa f 3.500 millioen aan schatkistpapier, terwijl haar totale credietverlening circa 1.850 millioen groot was. De mogelijkheid tot omzetting van schatkistpapier in credieten, met alle inflatoire gevolgen van dien, was derhalve zeer groot. Gevaren van geldcreatie Dr. Holtrop geeft voorts een analyse van het ziektebeeld van onze volkshuishouding. Het langdurig voortbestaan van het be talingsbalans-tekort hangt samen met rechtstreekse of indirecte toepassing van inflatoire financieringsmiddelen in het bin nenland, die niet zijn verkregen uit eigen of anderer lopende bijdragen tot het pro ductieproces, maar uit geldcreatie door centrale bank of het bankwezen, of uit een beroep op de nog in geldvorm aanwezige oude reserves. Dr. Holtrop concludeert, dat van het opbouwen van een interne prijs- en inkomensinflatie in Nederland, alhtans in de laatste jaren, geen sprake is geweest. Wel moet elk gebruik van inflatoire finan cieringsmiddelen zich voor ons land open baren in de vergroting van het betalings balans-tekort. Drie factoren kunnen het monetaire evenwicht verstoren: de geldcreatie door het bankwezen ten behoeve van het be drijfsleven en de activering van rustend geld. Dr. Holtrop meent, dat deze drie in voldoende mate kunnen worden beheerst om het betalingsbalans-tekort binnen de toelaatbare grenzen te houden. Er blijkt 150 a 200 millioen aan vlottende schuld te zijn opgevraagd ter belegging elders. Hierbij hebben de aan de gemeenten ten behoeve van de woningbouw verstrekte leningen een belangrijke rol gespeeld. Dr. Holtrop concludeert, dat bij het volgen van een juiste consolidatiepolitiek en bij reser vering van middelen voor schuldaflossing, een beroep van de schatkist op geldcreatie voor de financiering van haar binnenlandse behoeften te vermijden is. Voor de handhaving van het bctalings- balansevenwicht is ook het voeren van een op juiste beginselen gebaseerde loon politiek van grote betekenis. Wanneer re gering en de Stichting van de Arbeid er in slagen deze te verwezenlijken, mag het vertrouwen bestaan, dat liet betalings- balans-evenwieht niet wordt bedreigd door een geldcreatie, in bet leven geroepen door een spiraalbeweging van lonen en prijzen, die door zuiver monetaire maatregelen on voldoende zou kunnen worden geremd. De mogelijkheid om tot herstel te ge raken is duidelijk. De creatie van nieuw geld ten behoeve van de staat is beheers baar, de creatie van nieuw geld ten be hoeve van het bedrijfsleven is beïnvloed baar. Herstel van het monetaire evenwicht aldus dr. Holtrop, ligt binnen ons bereik. Herstel van het betalingsbalans-even- wicht zal daar met zekerheid op volgen. De betalingsbalans. De Nederlandse betalingsbalans ver toonde in vergelijking met 1949 een aan merkelijk ongunstiger beeld. Dat is te wijten aan de achteruitgang van de ruilvoet als gevolg van devaluatie en prijshausse op de grondstoffenmarkten, de liberalisatie van het handelsverkeer en de „Korea- conjunctuur". De geldcirculatie bewoog zich vrijwel onafgebroken in dalende richting. Aan het eind van het jaar bedroeg de geld circulatie circa 46% van het nationale inkomen, een verhouding, die overeenkomt met het gemiddelde van de laatste jaren vóór 1939. De kaspositie van het rijk bleef zich, dank zij de hoge belastingontvang sten, gunstig ontwikkelen. In totaal werd door het rijk in 1950 aan belastingen geïnd 4.876 millioen, tegen 4.487 millioen in 1949. Devaluatie en liberalisatie Dr. Holtrop wijdt een uitvoerige bespre king aan de internationale conjunctuuront wikkeling en aan de economische ontwik keling in Nederland. Drie gebeurtenissen hebben een grote invloed op het buiten landse handelsverkeer uitgeoefend: de devaluatie van September 1949, de libera lisatie van de Europese handel, de „Korea- crisis" en de prijshausse op de goederen markten. Het resultaat van deze invloeden was een belangrijke uitbreiding zowel van het inkomende als het uitgaande handels verkeer. De investeringen in voorraden en onderhanden werk werden sterk beïnvloed door de liberalisatie en door de „Korea- crisis". Dr. Holtrop acht het buitengewoon gelukkig, dat Nederland op 1 Januari 1950 tot een zo ver gaande liberalisatie van het goederenverkeer is overgegaan, dat de normalisatie van het voorraadpeil nog grotendeels vóór de prijshausse kon plaats vinden. Door zijn overgang tot liberali satie van de invoer heeft Nederland een zeer belangrijke bijdrage geleverd tot de verruiming van de inter-europese handel. Het uitbreken van het gewapende con flict in Korea en de toeneming van de poli tieke spanningen hebben de internationale conjunctuurontwikkeling aan zodanige schokken onderworpen, dat het economisch leven van bijna alle Westelijke landen de invloed weerspiegelt van de politieke ge beurtenissen. Zelfs thans nog kan nauwe lijks worden overzien, hoever de economi sche consequenties van het conflict in Korea zullen reiken, aldus dr. Holtrop. De doorbraak kwam tot stand na een hevige beschieting van de 160 km lange geallieerde linie, welke de gehele nacht duurde. Chinese cavalerie achtervolgde haastig de verbonden troepen, die door de doorbraak gedwongen werden zich over de gehele linie lot of ten Zuiden van de'38ste Breedtegraad terug te trekken. De snelle Chinese cavalerie-eenheden pogen de door „zelfmoordaanvallen" van de infanterie veroorzaakte penetraties uit te buiten. In de sobere berichten van het front, die Tokio bereikt hebben, wordt melding ge maakt van nieuwe terugtochten der ge allieerden en wijzigingen van de linies in verscheidene sectoren. Op ten minste een belangrijk punt van het centrale front zou den de verbondenen zich staande houden. Waar de verbondenen tot de terugtocht zijn gedwongen, geschiedt deze ordelijk, zo wordt gemeld. Langs het gehele front zijn geallieerde artillerie, bommenwerpers en jagers voort durend in actie geweest. De Chinezen zou den „verschrikkelijke verliezen" lijden. Er verschenen geen vliegtuigen der Noorde lijken boven het strijdtoneel. Naar de berichtendienst van de New York Times meldt, bevinden de Noorde lijke troepen zich op sommige plaatsen ten Zuiden van de 38ste Breedtegraad. Aan de Westelijke flank van het centrale front waar de verbondenen Jontsjon prijs ga ven, zijn deze teruggevallen op verdedi gingsstellingen even ten Noorden van de 38ste Breedtegraad. Aan de Oostélijke flank van het cen trale front hebben de communisten, vol gens de New York Times, de parallel overschreden. Zij stoten door ter. Noord- Oosten van Tsjoentsjon, 13 km. ten Zuiden van de Breedtegraad. In het Westen rukt een vijandelijke strijdmacht op naar Seoel. Naar men meent, zouden wellicht dertig Chinese divisies bij het offensief betrok ken zijn. In het Westen hebben de geallieerden zich tien kilometer in het achterland op tevoren gereedgemaakte verdedigingsstel lingen teruggetrokken. De situatie in deze sector wordt thans van officiële zijde „sta biel" genoemd. Een bataljon van de UNO bereikte de linies der verbondenen nadat het zich uit een Chinese omsingeling had vrijgemaakt die 20 uur duurde. Ook een Noordelijk lucht- offensief op komst? WASHINGTON. (Reuter). Luitenant- generaal Stratemeyer, bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, heeft in een vraaggesprek ver klaard: „Wij zijn er zo goed als zeker van, dat de vijand in Mandsjoerije en Noord- China een luchtmacht opbouwt. Men kan een vastberaden luchtoffensief niet tot staan brengen, tenzij men de vliegvelden, van waar het offensief komt, kan berei ken". Volgens deze hoge woordvoerder heeft de vijand het vermogen om de ver bonden troepen tegenover een ernstige be dreiging uit de lucht te stellen. Volgens een nader bericht van Reuter hebben de U.N.O.-troepen een nieuwe ver dedigingslinie ten Zuidoosten van de rivier de Imdjin betrokken en zouden zij op het moment geen ernstige druk van de com munisten meer ondervinden. DINSMC 24 J.oflï /esi VU" Het hoge drukgebied boven Europa weet zich vrij goed te handhaven. In het cen trum ervan, dat nu boven Polen ligt komen barometerstanden van meer dan 1030 milibaar voor. Van dit centrum loopt een rug van hoge druk via onze omgeving naar de Azoren. Dc depressie tussen IJsland en Noorwegen kan geen invloed op het weer in ons land uit oefenen en ook verder weg op de Oceaan is geen depressie-activiteit te bespreu- renwelke het weer hier te lande mor gen zou bedreigen. s ^1 \l OONBEWOIKT 9 LICHT BEW. 3 HALF BEW 3 ZWAAR BEW. GEHEEL BEW. MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN A HAGEL V BUIEN TC ONWEER '^TEMPERATUUR I005-ISOBAAR BËLANGSIJK 'ff// NEERSLAG- GEBIED CENTRA H HOGE DRUK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FRONT-TUSSE VERSCHIL STAND VAN DIT TEKEN GEEFT C AAN- 'EDESE HELE DWAOSSTRE ''SNELHEID VAN VI'JF. M£T£R OER V LUCHT VAN LENDE HERKOMST E WINDRICHTING EP IS EEN' WIND - SECONDE HET BLIJFT FRAAI WEER I Verwachting, medegedeeld door het S K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog en overdag zonnig weer met nog iets hogere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuid. 25 April Zon op 5.24 uur, onder 19.53 uur. Maan op 0.24 uur, onder 6.53 uur. Hoog en laag water te IJmuiden: Dinsdag 24 April Hoog water: 5.08 en 17.32 uur. Laag water: 0.52 en 13.19 uur. Woensdag 25 April Hoog water: 5.50 en 13.20 uur. Laag water: 1.33 en 14.02 uur. IIUIIUIIUUUlUUlUUIUUUIUUUHIIIlulul

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1