Van Binnenhof naar Keukenhof Groothandelsgebouw te Rotterdam AAKT PANDA EN DE MEESTEÏDOUDHEIDKUNDIGE Radio geeft Woensdag Het loon-en prijsbeleid wekt de indruk dat met twee maten wordt gemeten C Wereldnieuws DINSDAG 24 APRIL 19 51 Het grootste bedrijfspand van Europa (jee BARTEUORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 I WINDJACKETS Onderwijs voor Ambonezen „Sportfavoriet" krijgt bescheiden niet terug Leden van de Staten-Generaal brachten bezoek aan bloemententoonstelling te Lisse VOORZITTER K.A.B. ,Waarom worden autoritjes op Zondag, dure vacantiereizen naar het buitenland en de speelholen niet verboden?" R.K. detailhandelaren in textiel verhogen de prijzen niet Vonnissen van Duitse oorlogs misdadigers niet herzien Knippen en scheren duurder Eerbetoon aan in Farsund begraven Nederlandse vliegers Schadevergoeding verlangd van Japan Loco-burgemeester van IJzendijke verongelukt Streit in Engeland (Van een Rotterdamse medewerker) Langs de spoorbaan nabij het station D.P., op het terrein van de oude diergaarde, is te Rotterdam een enorm pand verrezen, het groothandelsgebouw. In het begin van 1948 is de eerste paal ervoor in de grond geslagen en nu stéót het er: 220 meter lang, 84 meter breed en bijna 40 meter hoog. Ge reed is het evenwel nog niet, en als wij in kringen die het zouden kunnen weten de vraag opperen, wanneer het nu geheel klaar zal zijn aanvankelijk was in uitzicht ge steld, dat het in 1950 zou zijn voltooid krijgen wij geen concreet antwoord. Wel is de kelder reeds voor een groot gedeelte in gebruik: er is daar een garage gevestigd en enige ondernemingen, die eerlang haar plaats in het gebouw zullen krijgen, heb ben er voorlopig haar tenten opgeslagen. Wie erlangs loopt, bespeurt echter, dat er van binnen nog heel wat aan te doen zal zijn. De totstandkoming van dit grootste be drijfspand in Europa is uiteraard, zou den wij haast zeggen een gevolg van de verwoestingen in de stad aan de Maas ge durende de oorlog. In Mei 1940 verloor de groothandel te Rotterdam 400.000 ms aan opslag- en kantoorruimte, en spoedig daar na is toen het idee geboren, allen in één complex te verenigen, waardoor een grote markt, met een intensief contact tussen kopers en verkopers, voor Rotterdam be houden zou blijven en het gevaar zou wor den afgewend, dat de grossiers, die niet locaal gebonden zijn, zich elders zouden gaan vestigen. Voordat aan de plannnen voor dit centrum vaste vorm werd gegeven, bracht een commissie van drie personen, o.w. de architecten van Tijen en Maaskant, een bezoek aan Amerika, ter bestudering van de grocsierscentra aldaar; kort na haar terugkeer werd met de werkzaamheden begonnen. Daartoe moest eerst, voor het maken van de reusachtige bouwput, ruim 86.000 m3 grond worden weggevoerd. Er moesten ruim 3000 palen worden geslagen met een gezamenlijk draagvermogen van 232 ton. De totale hoeveelheid voor het skelet nodige beton bedroeg 50.000 m3; de totale hoeveelheid ijzer 65000 ton (aan lengte een staaf van 3300 km!). De oppervlakte van het gebouw is zo groot als die van de Nederlandse Handel maatschappij, de Rotterdamse Bank, de Twentse Bank, de Incasso Bank, het Bouwcentrum en het Gemeentelijk Ener giebedrijf tezamen. Behalve de bedrijven der grossiers zullen er, worden de plannen alle werkelijkheid, een centrale expeditie, expositieruimten, een inlichtingenbureau voor de groothandel, een café-restaurant, vergaderzalen, een postkantoor, een bank, een reisbureau, een" kapsalon en enkele kiosken in worden gevestigd. De zuidzijde aan de Stationsweg krijgt een show- en winkelfront onder een grote luifel. Vanwege de centralisatie van het trans port zal er in het gebouw een aanvoer- straat voor vrachtauto's lopen naar de kel der, over de begane grond en via een oprit naar de eerste étage. Het werk is en wordt naar het ontwerp van de heren Van Tijen en Maaskant bo- ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7,00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.35 Platen. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Hoorspel. 12.15 Haak-In-concert. 13.00 Nieuws. 13.15 Sport. 13.25 Weense mu ziek. 13.55 Platen. 14.15 Amusementsmuziek. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Piano. 15.30 Kamer muziek. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Clave- cimbel en viool. 17.45 Regeringsuitzending. 18.00 Gemengd koor. 18.30 Platen. 18.40 Cau serie. 19.00 Nieuws. 19,15 Voor de jeugd. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 22.00 Nieuws. 20.05 Commentaar familiecompetitie. 20.15 Orato rium. 22.05 Reportage. 22.15 Viool en piano. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport 23.2524.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws, 8.18 Onder ons gezegd. 8.23 Orgel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Kookpraatje. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmu ziek. Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Pianoduo. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Omroeporkest. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Jeugdconcert, 15.00 Kinderkoor. 15.20 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor zieken. 17.05 Voor de jeugd. 17.35 Instrumentaal kwartet. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Banjo. 19.00 Cau serie. 19.15 Instrumentaal trio. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commen taar. 20.15 Promenade-orkest. 20.55 HoorspeL 22.25 Sopraan en ipano. 22.45 Caauserie. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.4024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.32 Lichte muziek 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Pla ten. 14.30 Schoolradio. 15.45 Symphonie- orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18 00 Platen. 18.15 Causerie. 18.30 Voor solda ten. 19.00 Nieuws. 19.30 Platen 19.50 Feuille ton. 20.00 Operette. 2200 Nieuws.-22.15 Ka mermuziek. 23.00 Nieuws. 23.0524.00 Ver- ïoekprogramma. vengenoemd, uitgevoerd door een combi natie van aannemers: de aannemingsmaat schappij J. P. van Eesteren, de Bataafse Aannemingmaatschappij, de N.V. Dura's Aannemingsmaatschappij, de Hollandse Beton en de Condor. Ongetwijfeld zullen er nog moeilijkheden uit de weg moeten worden geruimd, alvo rens het groothandelsgebouw in zijn ge heel in exploitatie is. Eens zal het er echter zijn, als een voorbeeld van wat door samen werking kan worden tot stand gebracht. Er is een onderwijsplan opgesteld voor de tijdelijk in Nederland verblijvende Ambonezen. Dit onderwijs is verdeeld in lager onderwijs voor kinderen, herscho ling' en vakonderwijs voor de mannen en eenvoudig huishouaonderwijs voor de vrouwen. Bij het opstellen van het onderwijsplan is men er van uitgegaan dat deze ambo- nezen Indonesische burgers zijn en eerlang weer naar hun vaderland zullen terug keren. Het onderwijs wordt zoveel moge lijk aangepast aan het Indonsische leer plan voor de lagere scholen. In de grote kampen zullen middelbare scholen worden ingericht. Voor de herscholing worden de mannen ingedeeld bij de D.U.W.-arbeiders. De D.U.W. zal dan na drie maanden de besten onder hen voor herscholingscursussen se lecteren. Na zes maanden kunnen de overi gen kiezen welke vakopleiding zij wensen te ontvangen. Ook bij de keuze der vakop leidingen zal zoveel mogelijk rekening worden gehouden met de behoeften op Ambon. De kantonrechter te Rotterdam heeft afwijzend beschikt op het verzoekschrift van de N.V. in oprichting „Sportfavoriet" te Amsterdam. Deze onderneming, die voetbalprijsvra gen organiseert, had een request inge diend, waarin gevraagd werd om terug gave van de bij dit weekblad voor sport en spel inbeslaggenomen bescheiden. In zijn beschikking meende de kanton rechter, dat de vraag in hoeverre deze voetbalprijsvraag handelt in strijd met de Loterij wet 1905 zal moeten worden uitge maakt door de rechter, die de hiermee verband houdende strafzaak zal berech- j ten. Een teruggave zou thans een onge wenst vooruitlopen op de dan te nemen eindbeslissing zijn. Bovendien kunnen de beseheiden beschouwd worden als stuk ken van overtuiging in deze strafzaak. Een groot aantal leden van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal met hun dames heeft een bezoek gebracht aan de Nationale Bloemententoonstelling „Keu kenhof" te Lisse, en daar bij monde van mr. L. G. Kortenhorst de hoogste lof geuit over hetgeen hier werd gepresteerd. Onder stralend voorjaarsweer dromden de Kamerleden Maandagmiddag de toe gangspoort van Keukenhof binnen en vul den het restaurant, waar ze door de voorzit ter van het Stichtingsbestuur, de heer T. M. H. van Waveren, werden welkom geheten. De heer Van Waveren gaf een kort his torisch overzicht van de geschiedenis van Keukenhof en constateerde dat de naam van Keukenhof tot ver in het buitenland reeds een bekende en goede klank heeft, dat vele hoge bezoekers waren onder de driehonderdduizend personen die verleden jaar de Keukenhof betraden en dat deze stichting met haar honderd gulden kapi taal daardoor een enorme stimulans is ge weest voor de vergroting van de export van Nederlandse bloembollen, die in het afgelopen jaar de 120 millioen bereikte en een niet onbelangrijk deel uitmaakte van onze jaarlijkse deviezeninkomsten. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. L. G. Kortenhorst, bracht namens de aanwezige leden dank voor de uitnodiging. Hij was zich ervan be wust dat deze dank voortijdig was. De ver gelijking trekkend met de behandeling van een wetsvoorstel beloofde hij dat de leden na ampele overweging van schoonheden en tekortheden een eindverslag zouden uit brengen. Hierna maakte het gezelschap een rond wandeling over het tentoonstellingsterrein, die zeer veel bezienswaardigs bood nu ook de hyacinten en reeds enkele vroege tulpen in bloei staan. In het bijzonder de kleuren- en variëteitenrijkdom van de tulpenkas ADVERTENTIE DEALER VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN GARAGE VERBEEK - BLOEMENDAAL BLOEMENDAALSEWEG 5-7, TEL. 22276 De voorzitter van de Katholieke Ar beiders Beweging, de heer A. C. de Bruyn, heeft in Utrecht de driedaagse verbonds vergadering van de K.A.B. geopend met een rede, waarin hij onder meer zeide dat het tijdens de eerste na-oorlogse jaren goed werken was op de sociale akker. Thans zijn er tekenen die er op wijzen, dat de reactie zich opnieuw zal laten gel den. Sprekende over het probleem van lonen en prijzen zei de heer De Bruyn dat voor de K.A.B. bij het bepalen van een stand punt het belang van de arbeidersvoorop staat. Daarmede is niet gezegd, dat zij haar ogen sluit voor de vaak harde werke lijkheid. De arbeiders kunnen alleen op een enigermate redelijk materieel bestaan rekenen, indien Nederland producten kan uitvoeren om daardoor in staat te zijn el ders grondstoffen te kopen. Doordat Ne derland veel meer invoert dan uitvoert slaat de betalingsbalans sterk naar de ver keerde kant door. Dat nadeel kan het land door schenkingen, leningen en het interen van eigen middelen korte tijd dragen, maar op den duur gaat het volk als geheel daaraan ten gronde. Dat moet, niet in de laatste plaats in het belang van de arbei dersgezinnen, koste wat kost voorkomen worden, enerzijds door de productie zo hoog als redelijk verantwoord is op te voe ren, anderzijds door op eigen verbruik zo veel mogelijk te bezuinigen. Er is nog een factor, welke de financiële dus ook de ma teriële positie van ons volk in gevaar brengt: de spannende internationale toe stand. „Alle misleidende zg. vredesaeties ten spijt", zo zei de heer De Bruyn, „bewa pent Rusland zichzelf en de aan hem on derworpen volken met alle kracht. In de vrije democratische landen poogt het door destructieve acties de economische en sociale weerbaarheid te verlammen. Dat doet het communisme niet voor niets. To talitair en imperialistisch als Rusland is, tracht het, van de nood der tijden profi terend, zijn slag te slaan. Het zou waan zinnig zijn indien de Westerse landen met gekruiste armen en gesloten ogen Russi sche aggressie weerloos zou afwachten". Maar het nemen van verdedigingsmaat regelen kost geld. Tegen die achtergron den moet men het loon- en prijsbeleid plaatsen. Om groter leed te voorkomen moet ons volk offers brengen. De regering besloot, dat dat offer, althans voor het ogenblik, 5 van het verbruik zou zijn. De Nederlandse arbeidersbeweging heeft zich noodgedwongen bij dit besluit neerge legd onder voorwaarde dat indien de con sumptiebeperking boven 5 stijgt, com pensatie wordt gegeven. De regering is niet alleen verantwoorde lijk voor de lonen, maar ook voor de prij zen. Men kan niet beweren dat prijsbe- heersing algemeen tot prijsverlaging leidt. Maar het onredelijk, misschien zelfs onze delijk, de reële lonen van de arbeiders, omdat men ze in de hand heeft, onverbid delijk te verlagen, terwijl men aan de prij- zenkant volstaat met een vriendelijke bui ging, verzoekend de prijzen niet of beperkt te verhogen. Daardoor wordt de indruk gewekt, dat met twee maten wordt geme ten en dat men wijkt voor de moeilijk heden, die ongewijfeld aan de prijsbeheer- sing verbonden zijn. De regering wil het verbruik van een aantal consumptiegoede ren beperken door verhoging van accijn zen en weeldebelasting. Doch indien ons volk arm is en dat is het waarom verbiedt de regering dan het luxe-auto rijden op Zondag niet? Waarom kan, met een beroep op onze armoede, er niet naar worden gestreefd dat dure buitenlandse vacantiereizen worden beperkt? Waarom geen soberheid voorgeschreven bij het ma ken van sommige verteringen en waarom sluit men de speelholen niet? Al zet dat alles als geheel bezien weinig zoden aan de dijk, het psychologisch effect zou groot zijn. De kleine man zou zich, terwijl hij zelf offers brengt, minder ergeren en de geest van solidariteit zou worden ver sterkt, zo meende de heer De Bruyn. Na de totstankoming van het plan- Schuman en van de Sociaal Economische Raad als gebeurtenissen van grote bete kenis te hebben gememoreerd, sprak de heer De Bruyn over de uitvoering van de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Indien tengevolge van de economische om standigheden van de wet voorlopig zou worden afgezien, zou dat ernstig te betreu ren zijn. Het is niet duidelijk waarom de wét niet zou. kunnen worden ingevoerd. Indien wordt gewacht tot de werkloosheid een grote omvang heeft aangenomen, dan lijkt invoering welhaast onmogelijk. Tenslotte betoogde de heer De Bruyn dat de lasten niet onevenredig zwaar op het grote gezin mogen drukken. EXPOSITIE WAALKO DINGEMANS Op 10 Mei wordt in het I. C. C. in het Vondelpark te Amsterdam een tentoonstel ling geopend van schilderijen van de Haar lemse schilder Waalko Dingemans, die drie jaar in Zuid-Afrika werkte. De R.K. detailhandelaren in textiel zul len de prijzen van textiel stabiliseren op het peil van 1 April. Dit besluit nam de katholieke organisatie van de textiel- detailhandel „Sint Willibrordus" in een te Rotter'dam gehouden spoedvergadering. De vergadering was eenstemmig van mening, dat zich wegens de economische situatie van ons land geen verdere prijs stijgingen mogen voordoen. Het Amerikaanse Hoge Gerechtshof te Washington heeft Maandag geweigerd de doodvonnissen van zeven Duitse oorlogs misdadigers te herzien. Men verwacht, dat enige tijd zal verlo pen voor het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken nieuwe instructies met betrekking tot de terechtstelling aan de bezettende mogendheden in Duitsland zal verstrekken. De zeven ter dood veroordeelden zijn vroegere s.s.-officieren en ambtenaren van concentratiekampen. Zij werden er van beschuldigd duizenden burgers gedurende de tweede wereldoorlog te hebben gedood. Oorspronkelijk zouden zij op 14 Februari in de gevangenis van Landsberg in Duits land worden opgehangen. De beslissing werd door het Hoge Ge rechtshof genomen met zes tegen twee stemmen. In de te 's-Gravenhage gehouden jaar vergadering van de Nederlandse Vereni ging van Ondernemers in het Kappersbe- drijf is het besluit genomen de tarieven, wegens de verhoging van de verschillende kosten, met tenminste 20 procent te ver hogen. Bij de N.E.V.O.K. zijn 170 luxe bedrij ven en eerste klas kappers aangesloten. De kappers, georganiseerd in de Nederlandse Kappersbond verhoogden reeds eerder hun tarieven. oogstte grote bewondering van alle bezoe kers. „Distels en vergeetmijnietjes" Nadat in het restaurant de thee was ge bruikt, bracht mr. Kortenhorst zijn „eind verslag" uit. Verband leggend tussen Bin nenhof en Keukenhof, politiek en bloemen, constateerde spr. dat de laatste ook in het parlement, in de gedaante van stijlbloem pjes, acte de présence geven, maar dat de leden meermalen de indruk wekken elkaar een bos distels aan te bieden. Spr. herin nerde aan de kwestie van de rode tulp tijdens het uniformverbod en aan de anjer demonstratie op Prins Bernhards verjaar dag in de bezettingstijd, om de rol van de bloem in de politiek te belichten. Wanneer een nieuw kabinet moet worden samenge steld, dragen aldus spr. verschillende poli tici aan de binnenkant van hun revers een bescheiden vergeetmijnietje! Spr. zou wensen dat de Kamer in alle verscheidenheid dezelfde harmonie ver toonde als de grote kas met 750 tulpen variëteiten; die eenheid ondanks verschei denheid is echter een politieke droom. Hoe schoon zou het zijn wanneer dit ook op de volksvertegenwoordiging van toepassing was, wanneer zij daar stond het hoofd hoog geheven, maar diep geworteld in de histo rische bodem! Met algemene stemmen, zo besloot mr. Kortenhorst zijn dankwoord, wordt dan ook de lof der Staten-Generaal aan de or ganisatoren van Keukenhof en allen die daarbij betrokken zijn overgebracht, en het communistische Kamerlid Stokvis, zo deel de de President onder grote hilariteit dei- aanwezigen mede, had hem medegedeeld dat dit de eerste en tevens de laatste maal was. waarop hij tot hem niet het verzoek zou richten om aantekening dat hij had tegengestemd! Te half vijf vertrokken de gasten met speciale bussen naar Haarlem en Leiden. Hr. Ms. fregat „Dubois" zal op 21 en 22 Mei een bezoek aan het Noorse stadje Farsund brengen. Bij die gelegenheid zal de bemanning op de graven van vier Ne derlandse vliegers, die in het najaar van 1941 tijdens een nachtvlucht bij Farsund neerstortten, grafstenen plaatsen. De bemanning van het vliegtuig bestond uit de officier-vlieger tweede klasse J. D. Dolman uit Maarssen, de sergeant-vlieger telegrafist K. van Tongeren uit Amster dam, de korporaal-vlieger H. W. de Lijn uit Amsterdam en de marinier boord schutter A. Bom, eveneens uit Amsterdam. In het najaar van 1941 waren zij voor een nachtvlucht in Engeland opgestegen met een Lockheed Hudson van het 320ste squadron van de Militaire Luchtvaart dienst, dat toen deel uitmaakte van het Coastel Command van de R.A.F. Het zal altijd een raadsel blijven of het toestel is neergeschoten of verongelukt. De weersomstandigheden tijdens de actie waren zeer slecht, bovendien lag toen bij Farsund zeer zwaar afweervuur, waar het toestel doorheen moest. ADVERTENTIE 54. „Het is werkelijk buitengewoon! Ik durf zeggen dat het bijzonder is! Kranig!", riep de burgemeester van Ezelsbrugge, ter wijl hij professor Delver Delfgauw krach tig de hand drukte. „Dus u hebt tóch Ro meinse ruines gevonden! Dat is geweldig mooi van u! Dat zal touristen naar mijn stad trekken! Nu worden we rijk! U hebt de wetenschap een grote dienst bewezen." „O," antwoordde de professor, die de zaak nog niet van deze kant had bekeken. „Ja, maarziet u„Geen maren!", kreet de burgemeester. „U bent veel te bescheiden!" Hij werd in de rede gevallen doordat achter hem iemand beschaafd, doch duidelijk kuchte, en die iemand was Jolliepop. „Verschoon mij!", sprak deze. „Ik gevoel mij gedrongen u mede te delen, dat de onderaardse gang, waarvan hier sprake is, door mij persoonlijk ontsloten werd! Ik ben verplicht de eer der ontdek king voor mijzelve op te eisen!" „Ach wat houd je mond! Jij bent een bedrieger!", riep de burgemeester. „Je belastert deze schitterende geleerde, die hier juist een gewéldige ontdekking heeft gedaan „Ja ehom nauwkeurig te zijn," mompelde Delver Delfgauw, want die begon ér iets in te zién. „Kijk eens....". „Maar het is m ij n ontdekking!", riepen twee stemmen tegelijk. En dat waren Pan da en Joris Goedbloed, die samen uit het gat keken. Ze waren naar boven gekomen om te protesteren en terecht. Op die ma nier kon immers iederéén wel gaan ver tellen dat hij de ontdekking had gedaan! Maar de burgemeester zei boos: „En daar heb je waarachtig nóg meer schurken! Het zijn allemaal leugens! Ik heb zélf die ge leerde in zijn ontdekking zien vallen. Hij heeft die ruïnes ontdekt, en daarmee uit!" En nu knikte de Hooggeleerde Delver Delf gauw. „Om u de waarheid te 'zeggen.... ja, dat is de waarheid! Eigenlijk heb ik die gang ontdekt en niemand anders!" Weer vlees. Te Buenos Aires wordt officii medegedeeld, dat Engeland en Argen. tinië een nieuwe handelsovereenkomst hebben gesloten welke voorziet in een hervatting van de vleesleveranties aan Engeland. De overeenkomst is getekend De bijzonderheden werden nog niet on- middellijk bekend gemaakt. Inspectie. Generaal Eisenhower, opperbe. velhebber van de Atlantische strijd, krachten, zal Woensdag en Donderdag eenheden van het Italiaanse leger en de luchtmacht in Noord-Italië inspecteren, New Look. Volgens een artikel in het Ame^ rikaanse tijdschrift „Look" heeft de nieuwste atoombom van 1951, die de makers „het ding" noemen, een lengte van ongeveer 6 meter, een doorsnede van drie meter en een gewicht van 4500 kilo. De bom kan zodanig worden afge steld, dat zij veertig seconden na het loslaten uit het vliegtuig ontploft. Geen stelling. Het uitvoerende comité van het Amerikaanse legioen van oudstrij ders heeft Zondag besloten geen stelling te nemen in de controverse tussen pre- sident Truman en generaal MacArthur. Het comité heeft zich echter uitgespro^ ken voor de strategie, zoals de generaal deze heeft aanbevolen, en heeft het af treden van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, geëist. Verder werd de eis tot uitslui ting van de Sovjet-Unie buiten de U.N.O. en hulp aan de Chinese nationa- listen voor de herovering van het moe derland gesteld. Tegen de vacantie. Naar de Belgische dag. bladen berichten heeft de nationale maatschappij der Belgische spoorwegen aan het ministerie van Verkeerswezen een verhoging der spoorwegtarieven ter goedkeuring voorgelegd. Op grond hier. van zullen de tarieven voor het reizi- gersverkeer met 5 procent worden ver. hoogd indien het een enkele reis betreft, De abonnementen zullen met 5 procent worden verhoogd met uitzondering van die der arbeiders. De tarieven voor het vrachtvervoer met 7,5 procent. Tampa. In de haven van Colombo kwamen bij een botsing tussen de Noorse vracht, boot „Tampa" en een havenvaartuig, waarop zich 120 stuwadoors bevonden, drie personen om het leven. Onderkruiper. In Mei zal een nieuw type onderzeeboot in San Diego te water worden gelaten. Het vaartuig is speciaal uitgerust ter bestrijding van andera duikboten. Cadeau. Volgens een bericht van een Hon. kongs dagblad hebben de Russische autoriteiten op Japan buitgemaakte schepen van 600 tot 800 ton aan de ma- rine van communistisch China overge. dragen. Striid. Het uitvoerend comité van de West- Duitse communistische partij heeft de arbeiders van alle gezindten opgeroe- pen om de eerste Mei te maken tot een „strijddag tegen de Duitse herbewape- ning". Slim aangelegd. Te Casablanca zijn docu- menten over de aanleg van nieuwe Frans-Amerikaanse luchtbases in Ma rokko gestolen uit de auto van een land meter. Hooglander. De 42-jarige Zwitserse ama teurpiloot Fredy Wissel verklaart oen nieuw internationaal record te hebben gevestigd voor het landen op grote hoogte. Hij is met zijn „piper cub': ge- land op een 3.400 meter hoog gelegen gletscher in de Alpen van Graubünden, Knuppel uit de zak. De Franse regering heeft de West-Duitse Kanselier Adenauer medegedeeld, dat de Duits) ex-generaal Hermann Ramcke deze maand uit de gevangenis zal worden ontslagen. Ramcke is de vorige maand door een Franse militaire rechtbank tot vijf jaar veroordeeld op beschuldiging van medeplichtigheid aan roof en moord toen hij in het laatste stadium van Frankrijks bevrijding commandant was van „de zak van Brest". (Reuter), Nu de geallieerde mogendheden voorne mens zijn met Japan een vredeverdrag te sluiten hebben verschillende organisatie) van overheidsdienaren en particulieren, ingezetenen van het voormalige Nederlands Indië, die daar ten tijde van de Japans) inval woonachtig waren en die geen of geen voldoende vergoeding ontvingen voor niet betaalde bezoldigingen en huisraad- schade, adressen gericht tot de minister van .Buitenlandse Zaken. Zij dringen er bij de minister op aan, dat de regering deze gelegenheid, die het de regering mogelijk zal maken, haar ver plichtingen jegens haar dienaren en hun nagelaten betrekkingen te honoreren, zaï aangrijpen en verzoeken om integrale uit betaling van de geleden schade. Maandag is de heer J. van Damme, loco burgemeester van IJzendijke, bij een bot sing van een door hem bestuurde auto met een andere zo ernstig gewond, dat hij na aankomst in het ziekenhuis te Tilburg overleed. De auto, waarin de heer Van Damme met vier ingezetenen uit IJzendijke op weg was naar een vergadering in Eindhoven, werd op een kruispunt te Tilburg in de flank aangereden door een personenauto bestuurd door de heer P. K. uit Den Bosch, De heer Van Damme was 41 jaar, ge huwd en vader van vijf kinderen. Hij was sinds kort voorzitter van de boerenleen bank te IJzendijke en met bestuursleden van andere boerenleenbanken onderweg naar een vergadering. Deze bestuursleden liepen slechts lichte kwetsuren op. De be stuurder van de Bossche auto kreeg een hersenschudding. Clarence Streit, de schrijver van „Union Now" en een van de eerste voorstander) van een federale unie der Atlantische lan den, arriveerde in Londen op weg naar Amerika na zijn Europese rondreis. Hij heeft de reacties verzameld van Europese politici op een resolutie, die door het Ame rikaanse Congres behandeld zal worden, waarin de Amerikaanse regering verzoetu wordt een conferentie te beleggen om te onderzoeken hoever de deelgenoten van he'- Atlantisch Pact zouden willen gaan in de richting van een Atlantische federatie, Streit zeide zeer bemoedigd te zijn door de reacties van Europese staatslieden. Zoals te verwachten viel kreeg hij een war mer ontvangst in België en Frankrijk dan in Engeland. Hij schijnt nul op het request gekregen te hebben bij leden van de Brit se regering, aldus meldt de Manchester Guardian.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2