Vetwormpjes DE BR All l\E Viering van de Koninginnedag in Haarlem Het ernstige werk moet nog beginnen Rijnse champagne laaft de dorstige kelen der rijders ("Hoe is het ontstaan?"^ Een Eeuw Geleden De Rallye: Hoe warm het was en hoe ver Trefpunt van de Raliye Gaat het Bloemencorso a.s. Zaterdag door Agenda voor Haarlem Korte kroniek van de Raliye Een overzicht van het feestprogramma Prof. Romme wenst „verjonging" van het kiesrecht Nieuwe Nederlandse muziek en Franse opera-avond Dit woord: OORIJZER VJ Voor het Christelijk Militair Tehuis te Haarlem DINSDAG 24 APRIL 1951 3 (Van een verslaggever) (REIMS) Wal; het gemopper van tien millioen Nederlanders in de afgelopen week niet heeft kunnen bereiken, kreeg de Tul pen Raliye gisteren als extraatje bij het begin mee: stralend weer, dat de Engelse, Hollandse, Franse, Belgische en wat al niet voor rijders, die uit alle hoeken van West- Europa startten, het beste voor de lange rit beloofde. En speciaal degenen, die in een open sportwagen op Zondagochtend onafgebroken met het hoofd in de frisse lucht mochten zitten, wreven in hun hand jes en pelden zich uit enige lagen Noord- pöolkleding. Dat de organisatoren, een extra schietgebedje deden, dat dit weer nog een beetje zou aanhouden, is begrijpelijk. Want alleen het zonnetje is bij machte de tulpen uit de grond te trekken, die nu eenmaal de eind-attractie van deze raliye zijn. Wat de sportieve attracties betreft, daar zal het waarlijk niet aan ontbreken, al was het gisteren dan nog een tam dagje. De organisatie van de start in Den Haag was in ieder geval weer prima voor elkaar. Voorafgegaan door witgehelmde motor agenten stoven de deelnemers één voor één in de richting Brussel. En onder die deelnemers en hun wagens bevonden zich de meest uiteenlopende variëteiten. Ken Wharton, de grote man van deze raliye, beende er rond in een knalrood truitje en een even rood petje, grinnikend bij het vooruitzicht op het definitieve bezit van de Rallye-trophee, die de zijne zal zijn als hij haar dit keer weer wint. Maar het gegier van de 12-cylinder Ferrari van zijn land genoot Clarkson, die maar liefst 230 kilo meter per uur op zak heeft, deed hem toch even bedenkelijk kijken. Nochtans kon het bescheiden geronk van een klein Renault je even dreigend klinken, want de eisen zijn zo, dat iedereen de kans heeft om deze raliye te winnen. Het is voor de Neder landse kans intussen jammer, dat onze grote crack Gatsonides op het laatste mo ment verstek moest laten gaan wegens on voorziene omstandigheden. Gelukkig was er voor hem nog een plaats vrij in de bus van Maarse en Kroon, die de rij der deel nemers sloot ja heus, als deelnemer met veertien wild-enthousiasten aan boord die er naar popelen om slag te gaan leveren met de Fransen en Belgen. Zo raakte dan iedereen succesievelijk onderweg naar de Belgische hoofdstad, waar aan de controle op de Boulevard Régent de gehele colonne nog compleet arriveerde. Dat beginstukje had dan ook alleen gediend om de rallye-honger te scherpen. De wagens zagen er al wat rom meliger uit en de start uit Brussel vertoon de niet meer de Grand Prix-allures die het wegscheuren uit Den Haag kenmerkten. En nadat iedereen zich uit de warwinkel van Brusselse straten had gevraagd, ging de tocht verder door het zachtglooiende heu velland naar Mons en Maubeuge, waar de douaniers zich al even sportief toonden als de mannen aan de Nederlandse grens, die zich hét vuur uit de sloffen hadden gelopen om de rijders voort te helpen. Van Maubeu ge ging het a la douce France, het va derland van de autosport, waar ook dit maal weer de grote slag moet worden ge leverd. En in Reims kreeg iedereen gele genheid zich de borst nat te maken, even- Clermont F errand, is de hoofdstad van het Franse departement Puy-de-Döme. De Rally er ij der s zullen vandaag het lastige circuit du Puy-de-Döme moeten verrijden. Het is een moeilijk terrein, waar vooral de Nederlandse deelnemers, die geen ber gen gewend zijn en ook geen sterk geacci denteerd heuvellandschap, zich terdege moeten inspannen. De Puy-de-Döme is immers niet alleen cle naam van een depar tement, doch ook van de hoogste berg van Auvergne (bijna 1500 meter). Het is een uitgelezen gebied voor een „terreinrit"dat wij hierbij in kaart hebben gebracht. Beslissing valt binnen enkele dagen Of het corso in de Bollenstreek aanstaan de Zaterdag doorgaat, hangt ten enenmale af van het weer en de groei der hyacinten. Blijft het nog enige dagen zo als thans, dan laat men het doorgaan; zet echter kou der weer in, dan is de kans groot dat het moet worden afgelast, en hieromtrent wordt in dat geval waarschijnlijk omstreeks Woensdag definitief beslist. DINSDAG 24 APRIL Stadsschouwburg: „Het Idool" (Comedia), 3 uur. Concertgebouw: HOV Vierde concert Beethovencyclus. Palace: „Hyena's van de weg", 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: JVIoord uit genade". 18 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. City: „De val van Berlijn", 18 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Dakota", 14 j., 2.30, 7 e|i 9-15 uur. Frans Hals: „Nachtwake". 2.30 e>t 8 uur. Rembrandt: „Alles goed in Holly wood", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 25 APRIL Stadsschouwburg: Koninklijke Letterlie vende Vereniging „J. J. Cremer". „Bataille des Dames'. 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. als de kelen trouwens, zij het dan dat deze laatste natuurlijk met champagne werden gesmeerd in deze stad van het gulden vocht. Dat die kelen lafenis nodig hadden na de it over cle stoffige wegen, waarboven een Frans zonnetje aanzienlijk feller scheen dan in Holland, is te begrijpen. Dat glaasje champagne verschafte tevens de prikkel voor de lange rit die komen ging. Eerst de lange trek over Dijon naar Monte Carlo en dan weer een flink stuk terug naar Cler mont Fexmand. Wanneer de rijders dan de eerste vermoeienissen beginnen te voelen, komen de krachtproeven: de vier speciale étappes. De eerste daarvan begint vanavond m Clermont Ferrand over 150 verraderlijke kilometers door het bergland. Daar zullen de eerste strafpunten vallen. Maar over die étappes verneemt u morgen meer. Zeventien deelnemers aan de Tulpen Raliye, idie te Kopenhagen zijn gestart, pas seerden de controle te Hamburg. Alleen een Deense fotograaf kon zijn vaderland niet verlaten daar de politie hem een ver hoor wenste af te nemen aangaande een illegale autotransactie. Om onbekende redenen hebben vier andere inschrijvers verstek laten gaan. De tocht gaat van Ham burg verder via Kassei, Koblenz, Luxem burg, Reims en Orléans naar Clermont Ferrand. Van de negen équipes, die Monte Carlo als vertrekpunt hadden gekozen, zijn ex- zeven vertrokken. Over het algemeen worden er hoge snelheden ontwikkeld en zijn vele deelnemers op het tijdschema vooruit. De uit Den Haag vertrokken ploe gen J. W. C. van der Vossen-J. C. de Bilt met Peugeot en J. van de Klooster-P. van Steynen jr. met BMW kregen bij het door glippen onder neergaande spoorbomen lichte aanrijdingen. Desondanks arriveerden zij twee uur eerder in Dijon dan verwacht werd. De Kayser-Frazer van Hogenboom, Van der Ende en Petex-se kwam tien kilo meter voor Dijon bij het nemen van een bocht in een greppel terecht. Met vereende krachten van Rallye-rijders en Franse automobilisten werd de wagen weer in het rechte spoor gebracht. Geen van deze teams liep strafpunten op. Veel bewonde ring oogstten de heren Schieck en Van Waasbex:gen voor de wijze waarop zij met een speciaal geconstrueerde matras het rustprobleem hadden opgelost. De Rudolf Steiner paedagogie Uitgenodigd door de Stichting tot Be vordering van cle Paedagogie van Rudolf Steiner. te Haarlem, sprak in Haarlem dr. H. von Baravalle, professor in de wiskunde en paedagogie aan het Adelphi College te New York, die thans een studiereis door Europa maakt. Vóór dr. Von Bax-avalle naar Amerika ging, wei-kle hij aan de Waldorfschule te Stuttgart, zelfs van de oprichting in 1919 af, en zodoende vele jaren tezamen met dr. Rudolf Steiner. Het eerste deel van de avond besteedde de spreker aan de algemene gezichtspun ten van deze paedagogie. Hij zette met voorbeelden uiteen hoe de weg van de volwassene verschilt van die van het jonge kind: Bij volwassenen gaat het via de begrips matige voox-stelling, over het beleven (ge voel), naar de daad (wil). Het jonge kind ziet een handeling met open intex-esse aan en heeft behoefte die na te bootsen, tot in de intiemste nuances (b.v. hoe een oud werkman een zaag han teert, of een jong arbeider pittig timmert); zijn gevoelsleven resonneert zonder meer mee: pas daarna doemen vragen in hem op (behoefte aan begx-ip komt achtex-aan). Bij de laagste klassen van de lagere school komt de fantasie dit gebeuren verder omspelen en omwerken. Zij biedt de ge legenheid, hetgeen geleerd moet worden op harmonische wijze in te voegen. Verder nog speelt dit beeldende een grote rol, ja tot in de abstracte vakken als wiskunde toe. Spreker demonstreerde met lichtbeelden, hoe matematische wetten in schoonheid van vorm en hai-monische vormveranderingen voeren naar het ab stracte, wetenschappelijke denken bij de leerling. De Rudolf Steiner-scholen namelijk wil len de kinderen geheel en al brengen tot de wetenschappelijke trap van de heden daagse algemene ontwikkeling. 64 scholen zijn er nu in de wereld, die volledig vol gens de Rudolf Steiner paedagogie werken (zeven in de Verenigde Staten, één in Zuid- Amex-ika, één in Zuid-Afrika, één in Nieuw Zeeland, de overige in Europa ver spreid). Maar bovendien, wat belangrijk is: op een groot aantal staatsscholen (bijvoorbeeld 105 in het Kanton Bern, Zwitsexiand) wordt cle methode van de Rudolf Steiner Paedagogie in grote mate toegepast en daartoe wordt contact onderhouden xpet leerkrachten van de Rudolf Steiner- scholen. Extra treinen Ten gerieve van de bezoekers aan de bloembollenvelden en het bloemencorso in de Bollenstreek zullen de Ned. Spoorwegen op Zaterdag 28 April extra treinen laten lopeix die in Noordwijkerhout, Lisse, Hille- gom, Vogelenzang-Bennebroek en Heem stede zullen stoppen. De Koningin zal Donderdag een bezoek brengen aan Voome-Putlen en R.ozenburg, teneinde zich op de hoogte ie stellen van de werkzaamheden bij de Brielse Maas. Deze oude riviermond is afgedamd, teneinde verzilting te bestrijden en landbouwgronden te winnen. Op de "plaats waar deze dam werd afgesloten zal de vorstin een monument onthullen, waarin een oorkonde zal worden gemetseld. Vervolgens zal de Koningin zich naar de sluizen begeven en deze officieel in gebruik stellen. Boven: het monument op de afsluitdam. Onder: de nieuwe sluis. GEMEENTEPERSONEEL SLOOT WINTERSEIZOEN AF Als laatste bijeenkomst in het wintersei zoen 1950-'51 trad Zaterdagavond in de aula van het Kcnnemer Lyceum het H.T.C.- cabaret „De Grote Beer" op voor de leden van de personeelsvereniging van ambtena ren van cle gemeente Bloemendaal. Dit onder regie van Frans Hesmerg staande cabaret is in ons blad reeds meer malen besproken. Het behoeft derhalve geen nader betoog, dat het programma op hoog pexl stond en dat cle aanwezigen van het ge- bodene hebben genoten. ADVERTENTIE Voor de feesten op Koninginnedag op Maandag 30 April heeft het Haarlems Co mité voor Nationale Feesten een uitge breid programma opgemaa.kt, dat nog wordt aangevuld met verscheidene muzi kale wandelingen: Haarlem-Centrum 7.30: Réveille door cle padvindersbands St. Jorisband en cle Meisjesband N. P. G. op de Grote Markt. 9—9.30: Aubade van 4000 schoolkinderen op de Grote Markt. Leider is de heer L. J. van Mechelen. De begeleiding verzorgt „Harmonie-Crescendo". De kinderen zingen: 1. Wilt heden nu treden, 2. O Nederland, let op uw zaak, 3. Marslied, 4. Mijn Nederlaxxd, 5. 'n Gangspildeuntje, 6. Lenteliedje, 7. Hollands Vlag, 8. Wilhelmus van Nassouwe. 1112: Concert op de Grote Markt door de Haarl. Politiekapel. 12.-: Militaire mars van het Belgische Gid sen Regiment; van Dreefzicht in Den Hout wordt langs de Dreef naar de Grote Markt getrokken. Op de Markt worden de volksliederen cn de Gid- senmars gespeeld. 12.30: Ontvangst van het Gidsen-regiment op het Stadhuis door het gemeente bestuur. 14.30: Toneelvoorstelling in cle Stads schouwburg. De letterlievende ver eniging „J. J. Cremer" voert op „Lief desduel", blijspel in drie bedrijven van E. Scribe en E. Legouvé, ver taald door Henk Bakker, die ook de regie heeft. 16.1518: Concert van het Gidsenregiment op de Gi-ote Markt. Deze kapel bestaat uit 110 man. Het concei't zal een eve- nemexxt voor Haarlem zijn. 20.Gratis volksconcert in de Gem. Concertzaal, waaraan medewerken het Toonkunst-orkest onder Marinus Adam, „Zang en Vriendschap" onder Jac. P. Loory cn de Kameropera „Ca- marata". Dit laatste gezelschap zal uitvoeren cle komische operette ..Bastien en Bastienne" van W. A. Mozart. Mozart. Solisten zijn: Erna Spooren- bex-g, sopraan, Wiebe Drayer, tenor en Otto Couperus, bariton. De gehele lei ding berust bij Marinus Adam. 2024: Bal-champêtre op de Grote Markt. Haarlem-Noord Voor Haarlem-Noord vermeldt het pro gramma op Zaterdag 28 April: 21.30: Op de Zaanenlaan treedt het won derpaard Koko in de openlucht op. 22.30: Het optreden van acrobaten de 4 Kentons (1 dame en 3 heren) die aan een hoge stelling verbluffende staal tjes van luchlacrobatiek zullen te zien geven. (Dit optreden wordt her haald op verschillende avonden). Maandag 30 April: 13.15: Opstelling van de kinderen der leden van „Noord" op de Klevei-laan, die daarna een speciale voorstelling bijwonen in het Frans Hals Theater, om „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen" te bewonderen. 1516, 1617 en 1718: Gx-atis voorstel- stellingen voor volwassenen in het Frans Hals Theater. 1617.30: Massale turndemonstratie op het Preloriaplein door de vereniging „V.O.L.O." 2121.45: Voorstelling bij fakkellicht bij de vijver in het sportpark. Er- wordt medegewerkt door de dansgroep van „Kracht en Vriendschap" die „Maan licht op de Danube" opvoex't, door de toneelgroep „Vriendenkx'ing" met declamatie en het tamboex'S- en pij perscorps dat de taptoe verzorgt. 2024: Dansen op het Pretoxdaplein. Plet dans-, show- en stemmingsox'kest Plauzie Pallieter en zijn „Witte Kraaien" werken daarbij mee. Op 2 Mei is er weer feest op het Pre- toriaplein Daar geeft het tamboers- en pijperscoi'ps een concex't en treden weer de dansgroep van „Kracht en Vriendschap" en de toneelgroep van „Vriendenkx'ing" op. Donderdag 3 Mei: Op het Pretoriaplein geeft om 20 uur de Haarlemse Klavarscribo Accordeon Club een concert. Haarlem-Oost 30 April: 8.Réveille op het Nagtzaamplein dooi de Sint Joi'isband. 1517: Wielerwedsti-ijd, waaraan 60 ren ners deelnemen. De finish is in de Slachthuisstraat. 2 Mei: feestavond voor de leden van de Oranjebond „Pi-inses Juliana" in St. Bavo. Opgevoerd wordt de revue „Lach er maar om". Kleverpark Voor Maandag: 10.Feest voor de kinderen van leden in de aula van het Kennemer Ly ceum. Het Vrolijk Kindertoneel voei-t op „De lotgevallen van een gierig aard" en „De avonturen van Hein Kordaat". 2.Zwemfeest in Stoops Bad, georga niseerd in samenwerking met de zwemclub „Haarlem". Er is daarbij een polomatch tussen Haa,rlem en H.V.G.B. Zuid-West Maandag' 30 April: 9.30: Vlaghijsen met medewex-king van de Padvindersbond op het Theems- plein. 9.4512: Spelen voor kinderen van 4 10 jaar. 1416.30: Spelen voor kinderen van 11 16 jaar. 16.3017: Gecostumeerde voetbalwed- stx'ijd. Op het Phoenixterrein, het Wilsons- plein en de Raamgracht zijn kermis vermakelijkheden, die geopend zijn op 28, 29 en 30 Apx'il, alsook 1, 2, 3 en 5 Mei. Prof. C. P. M. Romme, voox-zitter van de Tweede Kamerfractie der Katholieke Volkspartij en formateur van het huidige kabixxet. heeft in een te Amsterdam gehou den rede gezegd dat hij een voorstander is van de „verjonging" van bet kiesrecht in ons land. „Het zou nuttig en juist zijn, indien het kiesrecht al zou wox-den gegeven bij de 21-jarige leeftijd en het passieve kiesrecht het recht om in een vertegenwoordigend lichaam gekozen te worden zou ingaan op 23-jarige leeftijd. Hiex'door" aldus prof. Romme „zou de belangstelling van de jeugd voor de politiek stijgen". Hij sprak tenslotte de hoop uit dat de Gi'ond- wetcommissie het have zou bijdi-agen tot deze voorgestelde „vex'jonging" van het kiesx-echt. Holland. Festival Het px'ogramma van het Holland Festival 1951 heeft enige uitbreiding ondergaan. Op een „Soirée Franchise" zal door de Nederlandse Opera de opera in één acte van Dax-ius Miihaud „De arme matroos" worden uitgevoerd. Dit werk, gecompo neerd op een tekst van Jean Cocteau, werd voox- het eerst in Pax'ijs opgevoex'd in 1927. Besprekingen zijn gaande om op dit pro- gx-amma de wereldpremière te geven van een nieuw werk van Jean Frangaix: „l'Apo- stx-ophe", op gegevens ontleend aan de „Contes prolatiques" van Balzac. Dit Franse program wordt tweemaal uitgevoerd, na melijk in de Stadsschouwburg te Amster dam en in de Kurzaal tc Scheveningen. Op het eerste concert door het Concert gebouw Ox'kest (op 1.6 Juni) zal de Derde Symphonie van Guillaume Landré voor het eerst ten gehore worden gebracht. Op het tweede concert is Isaac Stern solist in Mexx- delssohns Vioolconcert. Martha Lipton van de Metx'opolitan Opera (die in de uitvoeringen van „Un ballo in maschex-a" de pax-tij vaxi Ulrica zal zingen) treedt als soliste op met het Concertgebouw Ox'kest onder leiding van Leopold Stokowski in „El amor brujo" van De Falla. Het aantal ochtendconcex'ten in het Con certgebouw des voormiddags te 11 uur is dit jaar uitgebreid tot tien. De pianist Theo Bruins opent deze serie met werken van Pijpei', Bartók en Brahms. Noëmi Perugia cn Hcnriëtle Bosnians zullen op hun progx-amma de eerste uitvoe ring geven van de in opdracht van de rege ring door laatstgenoemde vexwaax'digde toonzettixig van „Maria Lecina" vaxi J. W. F. Werumeus Buning. Italiaaxxs ballet Overwogen wordt de mogelijkheid om de balletten van de Maggio Musicale Fio- rentino uit Florence, die onder leiding staan van Aurelio Milloss, aan het Festival te laten deelxiemen. Medewex-king zou dan verleend worden door bclangx-ijke Franse solisten als Tamara Toumanova, Yvette Chauviré, Nathalie Philippai-t en Jean Babilée. ADVERTENTIE -' Niet uitdrukken. Ze verdwijnenj f§^V spoedig en spoorloos wanneer _jjf pU ze een paar maal bet met F het bekende huidgeneesmiddel De kantonrechters te Leeuwarden. Apeldoorn en Haarlem hebben de Bedrijfs groep Detailhandel, die van vishandelaren conti'ibuxie over de jaren 1945 tot en met 1949 eiste, in het ongelijk gesteld, omdat de bedrijfsgroep geen statuten heeft. Het woord bewijst dat oorspronkelijk de hoofdtooi van vrouwen van ijzer en niet van goud was. Maar het eigenaar dige is dat wij er geen enkel bezwaar tegen hebben van een „gouden oorijzer" te spx-eken, zozeer is de gedachte aan het onedele metaal verflauwd. Dit ver schijnsel komt veelvuldig voor. Niemand vindt het vreemd te horen dat wij van daag als „groente" bieten of rode kool eten. 's Avonds kruipt u tussen de katoe nen of linnen lakens, maar eigenlijk is een laken een lap die van de stof laken is gemaakt. U snijdt ook een boek open met een houten of metalen vouwbeen, dat feitelijk van been vervaardigd be hoorde te zijn. De kruimels van de tafel veegt ix op een „koperen blik" en ik heb in de oox'log heel vaak een pakje met „papieren touw" dichtgehouden. Nog niet zo heel lang geleden kocht men mica lampeglazen, die goedkoper waren dan glazen glazen. Dat wij ons eigenlijk nooit rekenschap geven van deze tegen strijdigheden, bewijst hoe weinig wij denken aan de betekenis der woorden die wij gebruiken. Een inzameling zal de finan. ciële moeilijkheden moeten verlichten Enkele weken geleden is het Chx'istelijk Militair Tehuis, Jansweg 34 te Haarlem, hex-opend. Wij gaven daarvan een verslag. Het gebouw is belangrijk vergroot en bo vendien gemodex'niseerd, zodat het thans weer voldoet aan de eisen van de tijd en bovendien plaats kan bieden aan alle mi litairen die er komen. En dat zijn er heel wat nu het garnizoen in Haarlem groter is dan voorheen. Maar deze verbouwing heeft f 50.000 gekost. Dit geld was niet aanwezig, maar het bestuur heeft de sprong gewaagd en opdracht gegeven het werk toch uit te voe- reen. Dit was geexx sprong in het duister, maar in het geloof en het vertrouwen dat de burgerij van Haarlem en omgeving het werk financiëel -zou blijven steunen. Na tuurlijk wordt er niet op gerekend dat die halve ton meteen bijeen komt, maar wel wordt verwacht dat de inzameling, die nu gehouden wordt, zoveel zal opbrengen dat voor de eex'ste tijd het voortbestaan van het Tehuis verzekerd is. In Heemstede is enkele weken geleden al een inzameling gehouden. Deze week wordt huis-aan-huis met lijsten gewex-kt in Haarlem, Bloemendaal en Zandvoort. A.s. Zaterdag wordt die actie besloten met een straatcollecte. Ter gelegenheid van deze inzamelixxg is een propagandablad verspreid, waax-in be kende personen opwekken tot steun. Mr. G. W. F. van der Valk Bonman, substituut officiervan Justitie te Haarlem, schrijft: „Het is onze plicht iets te doen voor onze militairen, die veelal ineens uit de familie kring werden weggeroepen om hun dienst plicht te vervullen. Al kunnen we hun dan niet het gezinsleven bieden, laten we in ieder geval zorgen dat zij in deze stad een plek hebben waar zij zich thuis kunnen voelen, waar een goede geest heerst. Steunt daarom hen die zich beijveren voor het in stand houden van een Chx-istelijk Militair Tehuis te dezer stede! Het gaat om de jeugd, het gaat om de toekomst van ons volk!" De commandanten van het garnizoen te Haarlem geven ook een krachtige aanbe veling. De luitenant-kolonel I. W. A. Stout, garnizoenscommaxidant, schrijft o.a. dat „de militaire tehuizen te beschouwen zijn als een verlengstuk van de kazerne, een nut tige leerschool voor de vorming van de geest. Zij voorzien derhalve in een nood zakelijke behoefte." In zijn kwaliteit van hoofdcommissaris van politie te Haaxiem beveelt de heer J. Fontijne (die zelf penningmeester van het Tehuis is) de collecte aan. Het Tehuis zorgt er voor, zo schrijft hij, dat de jongens des avonds een gezellig „tehuis" hebben en niet langs de straat slenteren. Ook de xnajoor-aalmoezenier J. H. Nijs- sen spoort de ingezetenen aan te zorgen voor volle collectebussen. In het blaadje is een puzzle opgenomen waarbij de oplossers kans hebben op een taart, maar dan moeten zij f 0,50 bij de oplossing voegen. Het aantal taax'ten hangt af van het aantal oplossingen dat binnen komt. Ook op die wijze kan men het sym pathieke werk dus steunen. In de Haagse gemeen!eraad heeft de wethouder van Wederopbouw medegedeeld, dat met het vexiangen van de voetbal vereniging „Scheveningen", in de badplaats een stadion te bouwen, door het college van B. on W. ernstig rekening zal woi'den ge houden. Maandagmorgen werd in Den Haag het startsein gegeven voor de Internationale Tulpehrallye 1951. Honderdvijftig équipes vertrokken voor de 3500 km. lange tocht, die via Clermont Ferrand, waar de deelnemers, die op de andere startplaatsen zijn vertrokken, zich met hen zullen verenigen, naar Noordwijk zal leiden. Honderdtwin'tig buitenlandse ploegen uit twaalf verschillende landen nemen aqn deze tocht deel. Een overzicht tijdens het vertrek van de wagens van de Lange Voorhout te Den Haag. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 24 April 1851 's-GRAVEXHAGE. Thans is alhier een ovei-zigt gepubliceerd over de stand der bevolking van X'ederland op 1 Januarij 1850. Daaruit blijkt, dat de be volking bestond uit 3.056.531 personen, waarvan in de S7 steden 1.005.564 en ten platten lande 1.961.027. De verdeling over de provinciën was: XToord-Bx-aband 39 6.S45, waarvan 21.7S2 in Den Bosch; Geldex'land 370.560, Waarvan IS.671 in Arnhem; Zuid-Holland 562.354, waaxwan in Den Haag 72.647; Noord-Holland. 476.665, waarvan in Amsterdam 224.235 en in Haarlem 25-778; Zeeland 160.073, waarvan in Middelburg 15.934; Utrecht 149.347, waarvan in de stad Utrecht 47.927; Vriesland 246.967, waarvan in Leeuwarden 24.505; Overijssel 216.274, waarvan in Zwolle 17.679; Groningen 1S8.S06, waarvan in dc stad Groningen 33.695; Drenthe S3.269-. waarvan In Assen 4395; Limburg 205.431, waarvan in Maastricht 23.241, Van het totaal van 3.056.591 waren 1.66S.433 Nederlandsch Gereformeerd; 1.164.142 Roomseh Katholiek; 55.333 Israëliet; 53.415 Evangelisch Lutliersch; 42.819 Christen-Afgescheidenen; 8.346 Frans of Waalseh Hervormd; 557 En. gelsch Hervormd; 195 leden der Schot- sche Gemeente; 671 Anglicaansch-Epis- copaalseh; SS96 Hersteld Luthersch; 38.73 5 Doopsgezinden of Mennonieten; 5002 Remonstranten; 289 Hernhutters, 2 kwakers, 5427 Oud-Roomsohen; 40. Grie!^*; 1 Arnxeniaan; 3185 Portugee- eche Israëlieten en 1369 onbekexxd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 5