O Minister verweert zich tegen de aanvallen op zijn beleid Spoedige kabinetsformatie in Indonesië lijkt niet te verwachten ostwald De radio geeft Vrijdag PANDA EN DE MEESTEIUOUDHEIDKUNDIGE Wereldnieuws „Als ik geen critiek kon verdragen zou ik allang geëmigreerd zijn" LAAT GERUST^ Fabriek van schoolmeubelen te Velp uitgebrand nu zuiniger dan ooit. Bloemen op de graven van vier gefusilleerde landgenoten Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk Woningbouw-record in Februari „Europese beweging Diijve los van Atlantische Unie" Voorkeur neigt naar nationaal zakenkabinet Staking in Abadan nagenoeg geëindigd Cholera te Calcutta H0LTAP KARPETTEN Prima WEEFSTOF 3.65 TAFELKLEDEN VELVET TAFELKLEED BALATUM HAAR-BOUCLÉ LOPER TWISTED CL0SETMAT 2.25 PEAU DE PECHE GOBELIN MEUBELSTOF MARQUISETTE ECHT VLOERZEIL A TT I M N G 4.50 FOYER KLEEDJES 10.50 MOQUETTE YLOERKLEEDJES Het geschil tussen de Ambon-stichtingen Arbeiders te Bilbao weer aan het werk DONDERDAG 26 APRIL 1951 EERSTE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck heeft Woensdag in de Eerste Kamer geantwoord op de over zijn beleid geuite critiek. Zijn felle criticus mr. De Wilde bestreed hij in een dikwerf ook geestig betoog, wat de vorm aangaat zacht zinnig. Zakelijk ging hij dat Kamerlid krachtig te lijf. Als hij, de minister, geen critiek zou kun nen verdragen, zou hij al lang geëmigreerd zijn. Eerlijke critiek, daar kan hij best tegen, maar hij moest zich scherp ver-zetten tegen allerlei demagogische, onrust of de faitisme veroorzakende grieven, op het debet van zijn beleid geschreven. Daar was bijvoor-beeld het verhaal van de sterke daling van de koopkracht van de gulden, te wijten aan het Lieftinckse tijdperk. In feite blijkt die daling nauwelijks die van de daling van de koopkracht van de dollar zulks over eenzelfde periode te boven te gaan. De omvang van de geldcirculatie zou bij ons zo bedenkelijk zijn. In werke lijkheid is zij beslist geringer dan in Bel gië. De particuliere banken zouden in de laatste jaren zoveel beter hebben gefinan cierd dan de staat. De werkelijkheid is aldus de bewindsman dat de cijfers aan tonen, dat in 1950 en in de eerste maanden van dit jaar de schatkist voor geen cent inflatoir heeft gefinancierd. De banken hebben dat echter- wel, hetgeen tot op zeke re hoogte uit monetair oogpunt bezien on gewenst te achten viel. Vervolgens maakte de minister duidelijk dat de stijging van de staatsschuld sinds December 1946 (van 18 op 26 milliard), door allerlei bepaalde oorzaken is veroorzaakt, die met het ge voerde financiële beleid niets te maken hebben. Verder zei de bewindsman nog, dat de grief over het potverteren, het in teren op de deviezenvoorraad, ook al niet opgaat en dat het Nederlandse volk, sinds de Marshall-hulp, waarmee veel nuttigs is ondernomen, voortdurend voor ogen is ge houden, dat ons land in 1952-'53 op eigen benen moet staan. In de namiddag, toen de minister zijn rede voortzette, bracht hij nog eens 'de fi nanciële lasten in herinnering, die uit de gang van zaken iir Indonesië zijn voortge vloeid. De expeditionaire macht kostte al leen reeds ettelijke milliarden, Trouwens, men mag het financieel beleid niet los zien van de algemene kabinetspolitiek: om dit duidelijk te maken trad de minister-presi dent vrijwel gedurende het gehele debat als een zwijgende en luisterende para- nymph van de minister van Financiën op. Deze stipte voorts aan, hoe de moei lijkheden met de betalingsbalans bovenal groot waren geworden sinds de Koreaanse verwikkelingen en de daarmee samen hangende prijsstijgingen op de internatio nale goederenmarkt. Uitvoerig stond de minister hierna stil bij een drietal hoofdpunten: het budgetaire beleid, het monetaire beleid en het pro bleem van de betalingsbalans. Ten aanzien van het eerste, punt verklaarde hij met stelligheid, dat de regering voor de ver sterking van de defensie het bedrag van 1% milliard als maximum heeft vastge steld. In vier jaar zullen die defensie-uit gaven moeten worden verricht; daarom dient de duur van de in tè voeren be lastingverhogingen op vijf jaar te worden bepaald. Sprekende over het monetaire beleid gaf de bewindsman te kennen, dat hij het samenvallen van de jongste lening en de disconto-verhoging betreurd heeft. Maar- dat laatste kon de president van de Neder landse Bank doen zonder dat hij eerst op de Kneuterdijk behoefde aan te kloppen. De maatregel was genomen om de uitbrei ding van de eredietverlening door het par ticuliere bankwezen met haar inflatoire werking tegen te gaan, waar-toe trouwens ook de regeling inzake credietbeperking strekt. Tot besluit verweerde minister Lief tinck zich tegen zijn geestverwant de heer- Van de Kieft, die 's ochtends de minister- had verweten, wel de diagnose van het financiële ziekteproces te hebben gesteld, maar in gebreke gebleven te zijn de genees methode aan te geven. Dit laatste meende de bewindsman te kunnen ontkennen, zich beroepende op allerlei reeds aange kondigde maatregelen, die juist moeten dienen om een betere financiële toestand, onder anderen door wegwerking van het tekort op de betalingsbalans, te bereiken. ADVERTENTIE •eens even iYariën, rect|zetten en napassenlblj KEIP» 'k Verlengt de levensduur er. maok^het drage# aan ga n a Wij doen het gaatgje evep Voor U. KEIP*. ér. Houtstraat, naasYYuxor. In de fabriek van schoolmeubelen van de firma De Koning te Velp heeft een hevige brand gewoed. Hoewel de plaatselijke brandweer spoe dig ter plaatse was, weldra geassisteerd door de brandweren van Arnhem, Rheden en Dieren, greep het vuur zo snel om zich heen, dat de fabriek niet behouden kon worden. De schade is zeer groot. Grote hoeveel heden schoolmeubelen gingen verloren, als mede een partij hout, die dezelfde dag was aangevoerd. De koning van het melodrama te New-York overleden De in Hongarije geboren Albert Herman Woods, van wie gezegd wordt dat hij in de jaren 1901 tot 1943 meer dan vierhonderd toneelstukken heeft vervaardigd, is op tachtigjarige leeftijd te New York overle den. Hij stond bekend als de „koning van het melodrama" en schreef onder meer het enorm populair geworden stuk „Het pro ces Mary Dugan". Tijdens de Rally e ADVERTENTIE ADVERTENTIE SNEL, U weet het: 3 4 druppels SNEL zgn voldoende voor een flinke afwas, voor die zflden blouse of de wollen trui die nodig een beurt moeten hebben. Maar terwijl de prijs van zeep hoger werd, kost SNEL nu slechts 36 ct. per fles (plus 9 ct. statiegeld) en het is ongeloof lijk wat je met één fles SNEL allemaal kunt doen. SNEL is veilig voor elk weefsel en veilig voor de handen, dank zij het huidbeschermend Sapoblel. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Morgengebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Schoolradio. 10.05 Symphonette-orkest. 10.50 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Pla ten. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Metropole-orkest. 12.50 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten, 13.25 Lunchconcert. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Piano en orgel. 14.25 Amusements orkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.45 Viool en piano. 18,18 Katho- In April 1942 werd Henri de Beaufort, persfotograaf en verzetsman, die vele uit het bezettingsgebied ontsnapte Nederlan ders naar de geallieerde landen had ge voerd en met een belangrijke opdracht naar Zwitserland reisde, bij een razzia in de buurt van Dijon door de Duitsers gevat en kort daarna zonder vorm van proces gefusilleerd. Gisteren hebben enkele colle ga's en vrienden van De Beaufort, die de Tulpen-Rallye volgden, Nederlandse bloe men neergelegd op zijn graf en op de gra ven van drie eveneens gefusilleerde land genoten, die naast hem rusten: Victor Makatita, Charles Laurey en Wilhelm van der Does. Bijzondere zitting op 1 Mei te Amsterdam Op Dinsdag 1 Mei, des middags om twee uur, zal in de Nieuwe Kerk te Amsterdam door de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk een bijzondere zitting worden gehouden, waarin de overdracht zal plaats hebben van de Synode in oude samenstelling aan die in nieuwe samen stelling. De zitting zal worden bijgewoond door kerkelijke en burgerlijke autoritei ten uit binnen- en buitenland. Des avonds zal in de Westerkerk éen dankstond wor den gehouden naar aanleiding van de in voering van de nieuwe kerkorde. In deze dienst zal voorgaan prof. dr. S. Berkel- bach van der Sprenkel, hoogleraar van wege de Nederlands Hervormde Kerk aan de rijksuniversiteit te Utrecht. Volgens gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek kwamen in Febra- ari 3702 woningen gereed. Dit aantal is hoger dan in een der maanden Februari na de bevrijding. In de gereedgekomen 3702 woningen zijn begrepen 344 duplexwoningen. In Februari 1951 werd'een begin gemaakt met de bouw van 5451 woningen, eveneens ene record voor deze maand sedert de be vrijding. Het hoogste aantal woningen in uitvoe ring werd geboekt in Zuidholland zonder Den Haag en Rotterdam): 7461, het laagste in Drente: 1113. Spaak over besprekingen In het internationale comité De voorzitter van het Internationale Comité der Europese Beweging, Paul Henri Spaak, heeft op een persconferentie com mentaar verstrekt op de bijeenkomst, wel ke het Internationale Comité het afgelopen weekeinde te Brussel heeft gehouden. Spaak vestigde de aandacht op de nood zaak .van een groter forum voor de Raad van Europa, waar alle wereldproblemen besproken kunnen worden. Hij deelde mede, dat thans contact wordt onderhouden met de OEES, over welker werkzaamheden op de eerstvolgende vergadering van de Assemblée van gedachten zal worden ge wisseld. De Nederlandse minister van Bui tenlandse Zaken, D. U. Stikker, voorzitter van de OEES, geeft bij die gelegenheid een uiteenzetting over deze organisatie, Spaak zeide te hopen, dat dit het begin zou zijn van een traditie, volgens welke bij belang rijke vraagstukken de betrokken ministers voortaan rapport zouden uitbrengen voor de Assemblée. Op de komende vergade ring zal ook een debat worden gehouden over de positie van Europa in de wereld politiek. De grote moeilijkheden van de laatste tijd zijn volgens Spaak „voor een groot deel hieraan te wijten, dat de Euro pese landen niet voldoende gecoördineerd naar buiten konden optreden". Naar Spaak verder verklaarde, heeft de verhouding tussen Europa en de Verenigde Staten aanleiding gegeven tot levendige discussies in het Internationale Comité. Hij maakte hierbij gewag van een verzoek van de Amerikaanse organisatie „Atlantic Union" om tot een integratie te geraken van de Europese Beweging in een Atlanti sche Unie. De vergadering heeft hiertegen over een afwijzend standpunt ingenomen. „Wij willen allereerst tot een gestabili seerde Europese organisatie komen en daartoe is het noodzakelijk, dat wij onze onafhankelijkheid bewaren en onze krach ten niet verdelen", aldus Spaak. Enkele sprekers hadden in de comité vergadering uiting gegeven aan hun onge rustheid over het feit, dat de verhouding tussen Europa en de Verenigde Staten de laatste tijd verslechterd was. Het was zelfs gebleken, dat zich in bepaalde kringen een anti-Amerikaanse tendentie ontwikkelde. Spaak meende dat gebrek aan begrip voor de Amerikaanse inspanningen hieraan ten grondslag liggen. Sommige sprekers, vooral Franse, Duitse en ook enkele Belgische, hadden gezegd, dat vooral onder Europese liek signaal, Indonesisch en Amerikaans jongeren een stroming is waar te nemen, commentaar. 18.30 Platen. 18.52 Sport 19.00 Nieuws. 19.00 Nieuws. 19.15 Regeringsuit zending. 19.35 Koperkwartet. 19.48 Katholiek signaal en politiek overzicht. 20.00 Nieuws. 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van. 20.12 Opera. 20.53 Vraaggesprek. 21.00 Bra bants halfuur. 21.30 Kamerorkest, 22.35 Klankbeeld. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws, 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huis vrouw, 9.00 Platen. 10.00 Thuis. 10.15 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Piano. J1.10 Feuilleton. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Concert. 12.30 Weerbe richt 12.33 Sport. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel, Piano en zang. 14.00 Voor de vrouw. 14,20 Kamerorkest. 15.00 Boekbespreking. 15,20 Platen. 15.30 Cabaret. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Klein koor. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Kinderkoor. 19.15 Pr ij zenpraatje. 19.30 Causerie. 19.50 Berich ten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Viool en piano. 20.35 Causerie. 21.00 Ver zoekprogramma. 21.40 De ducdalf. 22.00 Bui tenlands weekoverzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Causerie. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.32 Om roeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.30 Schoolradio. 15.45 Platen. 16,30 Lichte mu ziek. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen, 17.15 Orgel. 13.00 Causerie. 18,30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.30 Film revue. 19.50 Feuilleton, 20.00 Platen. 20.15 Symphorrie-orkest, 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen, 23.00 Nieuws, 23,0524.00 Opera, die een „neutralisme" van Europa voor staat, Naar Spaak verklaarde heeft de ver gadering zich in grote meerderheid tegen dit „neutralisme" uitgesproken. Het secre tariaat van het Internationale Comité had opdracht gekregen een rapport over deze neutraliteitsgedachte in Europa op te stel len. Spaak deelde tenslotte nog mede, dat het Internationale Comité waarschijnlijk in Juli te Stuttgard bijeen zal komen om de Duitse problemen aan een onderzoek te onderwerpen, en dat op een nog nader te bepalen tijdstip te Londen een vergadering gewijd zal worden aan de Oostelijke lan den. In 1952 zal een grote jeugdconferentie worden georganiseerd, die zich in het bij zonder zal bezighouden met de Europese idee en de verdediging van het Westen. VOORBEREIDING PORTUGE8E PRESIDENTSVERKIEZING Reuter verneemt uit Lissabon, dat de Portugese Nationale Vergadering een wij ziging in de grondwet heeft goedgekeurd, op grond waarvan de „politieke geschikt heid" van candidaten voor het president schap door een „Staatsraad" zal worden beoordeeld. Degenen die geen blijk geven van „eerbied en trouw ten aanzien van de fundamentele principes, die in de grond wet zijn neergelegd", kunnen geen candi- daat worden gesteld. Het presidentschap is vacant sinds het overlijden van Maarschalk Carmona, de •vorige week. In politieke kringen te Djakarta is mén niet bepaald optimistisch ten aanzien van de mogelijkheid dat de kabinetscrisis, die nu al 37 dagen duurt, bij het aflopen van de verlengde tijdslimiet voor de formateurs Sidik en Soekiman heden te middernacht, zal zijn geëindigd, zo schrijft 'de politieke correspondent van Aneta. De executieve raad van de Masjoemi heeft Woensdag ochtend medegedeeld, dat hij zijn goed keuring niet kan hechten aan de nieuwe verlenging van de tijdslimiet. Het lijdt bovendien twijfel, of de kleinere groepe ringen, zoals de Christelijke en de Katho lieke partijen en de „Fraksi Demokrasie" een regering in de voorgestelde samenstel ling zullen steunen. De omstandigheid, dat bij het opstellen van de voorlopige lijst met de namen van de personen, die in het kabinet zitting zou den nemen, niet alle candidaten konden worden gehoord, zodat het niet zeker is of zij de hun toegedachte zetels zullen accepteren, vormt evenmin een bijdrage tot optimisme. De heer Subardjo bijvoor beeld, die als minister van Buitenlandse Zaken wordt genoemd, vertoeft, sedert 7 April te Rome als leider van de Indonesi sche delegatie op de internationale rubber conferentie. Hij is nimmer door de raad van de Masjoemi genoemd als candidaat voor een ministerszetel. Abdul Hakim, die op de voorlopige lijst is geschreven als minister van Financiën, en Kiahi Fadih Usman, die men de porte feuille van Godsdienstzaken heeft toege dacht, hebben zich geen van beiden bereid verklaard om in het voorgestelde kabinet zitting te nemen. Men verwachtte in de kringen der Mas joemi, dat dr. Soekiman zijn mandaat bin nen een etmaal aan de president zal terug geven, dus 24 uur eerder dan de nieuwe verlenging van de tijdslimiet zou toelaten. Niet alleen het deelnemen van de candi daten der Masjoemi aan een regering is onzeker, want in Katholieke kringen is aan Aneta medegedeeld, dat men de door Soeki man en Sidik samengestelde lijst niet kan steunen. Dit zou betekenen, dat de porte feuille voor Landbouw onbezet blijft. Ook van de Parkindo, de Christelijke partij, waarvan dr. Leimena op de lijst staat voor het departement van Gezondheid, is het. niet zeker of zij kan deelnemen. Waarne mers vragen zich af, wie minister Soemitro's programma voor Economische Zaken zal moeten uitvoeren, nu deze minister door de weigering van de socialisten om aan een coalitie-regering deel te nemen, niet in het nieuwe kabinet kan terugkeren. Het streven van de laatsten is gericht op een nationaal zakenkabinet. Wanneer men het oor te luisteren legt bij de ver schillende partijen bemerkt men, dat ook bij andere politieke groeperingen deze me ning veld wint. De staking bij de olieraffinaderijen te Abadan werd vandaag, volgens Reuter, als nagenoeg geëindigd beschouwd. Ongeveer 24.000 arbeiders zijn weer aan het werk gegaan. In een officiële mededeling is Dinsdag verklaard, dat de Calcutta cholera is uit gebroken. De ziekte heeft epidemische af metingen aangenomen. In de afgelopen week waren tachtig personen aan deze ziekte gestorven en de week daarvoor 61, aldus de mededeling. Er is volgens de officier van de Ge meentelijke Gezondheidsdienst geen aan leiding tot grote ongerustheid. ADVERTENTIE mm Zuiver wollen 200 x 280 g7 50 voor overgordijnen 1 20 hreed Prachtige WOL-MOQUETTE 140 x 170 65^ 140 x 170 27.05 200 cm. breed 50 breed 8.95 voor overgordijnen C OR 120 breed 1 25 breed 9.10 PRIMA HOLLANDSE 90 breed 75 met jute rug E KQ T83 breed 90 breed vrolijke dessins 60 x 120 65 x 130 14.95 SI KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON M491 Ereraad samengesteld De ereraad, die het geschil tussen de stichting „Helpt Ambon in Nood" te Utrecht en de stichting „Door de Eeuwen Trouw" te Eindhoven zal beoordelen, is thans samengesteld. Door „Helpt Ambon in Nood" zijn aan gewezen mr. C. C. van Helsdingen te Haarlem, oud-lid van de Volksraad, en de heer C. Maris te 's Gravenhage. „Door de Eeuwen Trouw" zijn aangewezen prof. dr. A. M. Donner, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en mr. G. J. de Lint, substituut-officier van justitie te 's Gravenhage. Deze vier heren hebben mr. Th. L. van Berckel, president van het ge rechtshof te 's Gravenhage, bereid gevon den het voorzitterschap van de ereraad op zich te nemen. 56. Op bevel van de burgemeester begon de veldwachter met grote vlijt en kundig- heid te arresteren, „In naam der wet!" riep hij, terwijl hij met voorbeeldige plichtsbetrachting Panda en Joris Goed- bloed bij de nek greepDat vonden deze twee natuurlijk niet prettig. Ze had den eigenlijk al zo'n beetje vergeten, dat ze geen schoon strafregister hadden, maar dat herinnerden ze zich nu plotseling. Ter wijl Panda een bange kreet slaakte, riep Joris uit: „Mutadis mutandum, rampzalige diender! Vergrijp u niet aan een Gocdblocd van Malpertus!" Professor Delver Deljgauw zag dit tafereeltje (dat moet gezegd wor- tlen) met welgevallen ggne „Arresteert/ Arresteert!", sprak hij goedkeurend. „Er zijn heden ten dage veel te veel buiten staanders, die zich met de wetenschap in laten. Een kleine opruiming zal hier wel dadig zijn!"t Maar intussen moest de bur gemeester zijn aandacht alweer geven aan een nieuw probleem, want Jolliepop merk te op: „Nu daar deze Goedbloed gearres teerd wordt, edelachtbare, nu ziet u- wel licht uw betreurenswaardige vergissing in en nu zult ge mij wel toestaan mij in vrij heid te verwijderen, nietwaar?" Het was heel begrijpelijk dat Jolliepop dat vroeg maar nu had hij toch buiten de waard gerekend.... of liever'gezegd buiten de burgemeester. „Aha!", sprak deze name-„Ha!" lijk. „Dus jij denkt, dat je ons bij de neus kunt nemen omdat wij maar eenvoudige plattelanders zijn, hè? Dan heb je je ver gist, mannetje! Ik weet best dat jij alleen maar een vermomming bent van die andere! O! Veldwachter arresteer hem!" „Wie?", vroeg.de veldwachter, die ingespannen be zig was orn. Panda en Joris aan hun nekvel uit het gat te trekken. Toen hij nu ineens een nieuw bevel kreeg, keerde hij zich om; hij was nu eenmaal een toonbeeld van gehoorzaamheid. Maar doordat hij zich omkeerde liet hij Panda en Joris los, en die vielen ih de diepte.,,. „Hóé!", riep Panda venchrïkt. Maar Joris nep blij; Gewoonte. Op de Kluisberg bij het Bel gische plaatsje Ruien is een grafheuv ontdekt die nog uit het bronzen tijdpJ! stamt, dat is duizend jaar voor Christu-'" Er werden urnen met as gevonden ft* is bekend dat de mensen in die tijd gewoonte hadden hun doden te c» meren. Aardig. Een aardige bijzonderheid is, de geleerden in staat zijn de ouderdcr' van dergelijke grafheuvels op 50 nauwkeurig vast te stellen aan de h'ari van chemisch onderzoek van stuifmeel korrels, die zij er vinden en die zij.' overgebleven van de fauna uit die ver, vlogen tijd. Hiermee is dus tegenge". sproken dat er op de urnen een scriptie „Duizend jaar voor Christus' zou hebben gestaan. Te Graz(en). De Oostenrijker Fran, Reicher is door een Britse militaire rechtbank te Craz veroordeeld tot vijl jaar gevangenisstraf, omdat hij Britst militaire installaties had bespionneerj ten behoeve van een Tsjechoslowaakst opdrachtgever-. Idee. Iemand is op het idee gekomen i, internationale spanning te verminderen door het houden van een viermogend- heden-conferentie, waaraan de minis, ters van Buitenlandse zaken van Ame", rika, Rusland, Engeland en Frankrijk zouden moeten deelnemen. De agenda, punten van deze conferentie zouden door de plaatsvervangers der ministers even moeten worden opgesteld in een besprekinkje dat aan de eigenlijke con. ferentie zou moeten voorafgaan. He! idee is niet slecht. Toevallig zijn de plaatsvervangers op het moment in Pa- rijs bijeen. Zouden zij tussen de dis. cussies door niet even tijd kunnen vin- den voor die agenda? Historisch. De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, admiraal Alan Kirk, jj Woensdag voor een vacantie van tien dagen naar Georgië vertrokken. Hij wil daar plaatsen van historisch belang be zoeken, waaronder de geboorteplaats van Stalin, Gori. Bravo. De 285 arbeiders van de constructie, werkplaatsen Teudloff Vamag te Wenen, die twee weken geleden in staking gingen omdat de Russische directie een socialistische voorman ontsloeg wegens verspreiding van het socialistische blad „Freies Wort", hebben zich bereid ver klaard het werk Donderdag te hervat, ten. Na drie dagen van onderhandelen tussen de metaalbewerkersbond en de directie kwam men overeen, dat hel ontslag van de voorman aan arbitrage zou worden onderworpen. De Russische autoriteiten beloofden zich te zullen houden aan de Oostenrijkse wet, 1951. Van 9 tot 15 Juni wordt te Dortmund een Nederlands-Duitse week gehouden, Zij zal worden geopend met toespra ken van bondspresident prof. Heuss, de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Stikker, en de burgemee* ter van Dortmund. Er zullen concerten worden gegeven, en lezingen worden gehouden door Nederlandse en Duitse geleerden. Ook zullen economische be sprekingen worden gevoerd over pro blemen waarbij beide landen geïnte resseerd zijn. Gedurende de feestweei is in het Dortmunder museum een ten toonstelling van Nederlandse Meesters uit de 19e en 20e eeuw. Niet accoord. Ongeveer 6.000 arbeiders van de „Cadbury Bourneville'-chocolade- fabrieken te Birmingham zijn Woensdag in staking gegaan uit protest tegen de, na het inbedrijfstellen van nieuwe ma chines, ingevoerde accoordlonen. Voorts hebben 89 procent van de vak arbeiders van het tuighuis van Wool wich zich uitgesproken tegen het maken van overuren. In 13 andere bedrijven, die voor de bewapening werken, hebben 15.000 arbeiders geprotesteerd tegen overuren. Spoorloos. De Amerikaanse ambassade te Praag heeft de Tsjechoslowaakse re gering een nota doen toekomen, waarin de verdwijning wordt gemeld van de Praagse correspondent van het Ameri kaanse persbureau Associated Press, William Oatis. In de nota wordt ver zocht zo spoedig mogelijk een onder zoek in te doen stellen naar de ver blijfplaats van Oatis, die het laatst op Maandagmiddag in zijn kantoor werd gezien. Ook zijn auto is spoorloos. Hervorming:. De West-Duitse federatie van vakverenigingen heeft medegedeeld, dat 200 West-Duitsers sedert de valuta hervorming in Juni 1948 millionnairs geworden zijn. Deze hervorming, heeft bijna alle spaargelden doen verdwij nen tengevolge van een devaluatie van 100 Reichsmark tot ongeveer 6,2 Deutsche Mark. De federatie deelde mede, dat de soci ale standaard van 85 pet. van de be volking sedertdien is gedaald, doch dat de winsten in de industrie en de han del zich op een nog nooit tevoren be reikt hoogtepunt bewegen. Papier. Een 47-jarige blinde typist Mario Roccobino, die Vrijdag te*'New York bij de ontvangst van Mac Arthur op straa> een metalen pressepapier op het hoofd kreeg, is aan de gevolgen overleden- De pressepapier was met oud papier van de negentiende verdieping van een ge bouw naar beneden gegooid. Staking in San Sebastian duurt nog voort De staking in de fabrieken van San Se bastian en een twintigtal provinciesteden is Dinsdag algemeen geworden. Naar schatting legden in het Baskische gebied 90.000 industrie-arbeiders het werk neer- In de stad en in de provincie Bilbao ging®11 de arbeiders weer aan het werk. Een vertegenwoordiger van de mimste- van Arbeid heeft in San Sebastian meege deeld dat arbeiders die het werk vandaag wilden hervatten zich schriftelijk bij hun werkgevers moesten aanmelden. Werkge vers, die loon uitbetalen over de dagen aa> niet gewerkt is, zullen worden beboet. In Noord-Spanje demonstreerden vrou wen voor de vrijlating van de mannen, die in verband met de staking waren gear- resteerd. De politie verspreidde de demon stranten en er deden zich geen incidenten voor. De Amsterdamse rechtbank heeft djj twee Amsterdamse jongemannen, die op September de 70-jarige kassier van coöperatief restaurant op het Molenpad" Amsterdam overvielen 01 er met een S)0Ui bedrag vandoor gingen, conform de eis ieaw tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld,

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 2