OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De Papaiagi Programma: Liquidatie Unie-statuut en spoedige inlijving West-Irian West-Duitse regering verbiedt actie tegen de herbewapening Chinese druk houdt onverminderd aan Voor Rozenburg en Voorne-Putten was het gisteren Koninginnedag eerberic ht Indonesië heeft weer een regering Veertien nieuwe ministers, zes uit het vorige kabinet Stokes benoemd tot Lord Privy Sea! Joego-Slavië vraagt economische garanties Amerikaanse correspondent te Praag in arrest Het woord is aan Verkiezingen in Australië Nieuwe Australische minister van Buitenlandse Zaken Troonbestijging van Prins Boudewijn Maatregelen tegen uiterst links en uiterst rechts Geen verdediging van Seoel verwacht Vorstelijke belangstelling voor de afsluiting van de Brielse Maas HET WEER AFGEBEELD g 5 e JAARGANG No 24 o k Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom VRIJDAG 27 APRIL 1951 Haarlems Dagblad 295e JAARGANG No 98 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 40 cent, per kwartaal 5.20, franco per post 5.70. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Er IS EEN TWEEDE DRUK verschenen van de redevoeringen van het Zuid- zee-opperhoofd Tuiavii van Tiavea. Die twee namen zien er een beetje moeilijk uit, maar bij uitspraak vallen ze mee en zijn zelfs welluidend. Hoe zit het nu met die redevoeringen? Volgens de inleiding van de Duitse schrijver Erich Scheurmann, die in verre vooroorlogse tijd een bezoek heeft gebracht aan de Samoa-eilanden in de Stille Zuidzee, heeft hij daar langer clan een jaar temidden van de Polynesiërs vertoefd en lange gesprekken gevoerd met het op perhoofd Tuiavii. Deze goedige, krachtige reus, zonnig van aard en vriendelijk van stemgeluid, had met een groep ethnologen alle landen van Europa bezocht. Hij was ontsteld over de levenswijze der Euro peanen, die hij aanduidde als Papaiagi, welk woord blanke en heer beduidt. Hij beschouwde die levenswijze en de ganse Europese cultuur als „een doodlopend slop". Hij zei dan ook tot zijn gast: „Gij lieden meent ons het licht te kunnen bren gen, maar in werkelijkheid poogt gij ons neer te trekken in uw eigen duisternis". Hij zei dit niet in aanmatiging, maar in won derbare eenvoud en deemoed des harten. Hij had met scherp opmerkingsvermogen een groot aantal aantekeningen omtrent ons Papaiagi gemaakt en daaruit redevoe ringen samengesteld, die hij tot zijn volk wilde houden. Maar hij zou dit zendings werk pas aanvangen na verdere overpein zing. Ofschoon hij dus zijn werk nog niet voltooid had stond hij het aan Scheurmann af om het to vertalen in de mening dat die het slechts voor studie-doeleinden wilde bezigen. Maar Scheurmann gaf de verta lingen in boekvorm uit, ofschoon het pas ontwerpen van redevoeringen gold en de auteur zijn toestemming niet gegeven had. Dit is lang geleden en er waren geen auteurswetten waarop Tuiavii zich beroe pen kon. Maar ik vrees dat hij, toen hij zijn redevoeringen ging houden, deze droe ve ervaring met „een Papaiagi" het woord wordt zowel in enkelvoud als in meervoud gebruikt niet heeft kunnen verzwijgen. Het boekje is al jaren voor de oorlog in Nederlandse vertaling verschenen en nu herdrukt. Het stemt de lezer tot overden king. Af en toe slaat Tuiavii nogal door en hij schijnt volstrekt geen rekening te hou den met de kwade klimaats-omstandig- heden, waarin verreweg de meeste Euro peanen gedoemd zijn te leven. Als wij, ge lijk de Polynesiërs in de Stille Zuidzee, het voorrecht hadden van een temperatuur, die wisselt tussen 60 en 90 graden Fahrenheit, zouden onze woningen, die hij stenen kis ten noemt en met afschuw beschrijft en onze kleding, die hij met nog meer afgrij zen schildert, oneindig luchtiger zijn. En zeker zouden wij dan, gelijk de Samoa- nen. vaak en langdurig onder de palmen liggen, ons vermeiend in de schone natuur, in de ons schier immer weldadig-verwar- mende zon en zelfs in de regenval, die schaars is. Tuiavii heeft evenwel veel meer bezwa ren tegen de Papaiagi en een aantal kan tot niet anders dan zelfcritiek stemmen. Er is veel waar van wat hij zegt. Zijn eenvou dige betoogtrant en beperkte woordkeus zijn treffend. Hij is niet hatelijk of spot tend; hij beklaagt ons. Bijvoorbeeld als hij over onze afhankelijkheid van het geld spreekt: „Het is helaas in het land der blanker niet mogelijk, ook maar één enkele maal van zonsop- tot zonsondergang zon der geld te zijn. Helemaal zonder geld! Gij zoudt uw honger en dorst niet kunnen stil len, gij zoudt geen mat vinden voor de nacht. In het naargeestige pfui pfui (de ge vangenis) zouden ze u opsluiten en u aan de kaak stellen in de vele papieren (de kranten) omdat ge geen geld hebt. Ge moet betalen, wat wil zeggen geld geven voor de grond, waarop ge staat, voor de plaats, waar ge uw hut bouwen wilt, voor uw mat des nachts, voor het licht dat schijnt in uw hut. Wanneer ge een duif wilt schieten of uw lichaam baden in de stroom moet ge betalen. Wilt ge gaan naar het oord, waai de mensen zich verheugen, waar ze zingen en dansen, of wilt ge uw broeder om raad vragen veel zwaar papier en veel rond metaal moet gij betalen"„Daarom haakt ieder naar geld en loeren daar alle ogen naar, op ieder uur van de dag. Wan neer ge een stukje rond metaal in het zand werpt, snellen de kinderen er heen, vechten erom, en wie het grijpt is de overwinnaar en gelukkig. Er worden echter niet vaak geldstukken in het zand geworpen". De Papaiagi, zegt Tuiavii, zijn arm door bun vele dingen. „Hoe meer dingen iemand nodig heeft, hoe beter Europeaan hij is. Daarom rusten de handen der Papaiagi nooit; steeds maken zij dingen. Daarom zijn de gezichten van de blanken vaak zo moe en zo droevig en weten slechts enke len van hen tijd te vinden om de dingen van de grote Geest te zien, op het plein van het dorp te spelen, vrolijke liederen te dichten of op feestdagen te dansen in het licht en zich te verheugen over hun gezon de lichamen, zoals dat voor ons allen mo- §e!ijk is. Zij moeten dingen maken. Zij moeten hun dingen bewaren. De dingen zuigen zich aan hen vast en kruipen over hen heen als kleine zandmieren." Diep beklaagt Tuiavii ons Papaiagi om dat wij ons zo bekommeren om de tijd en voortdurend menen, dat wij daar tekort aan hebben. Hij beschrijft onze kleine, platte, jonde tijdmachines, waarop wij hem af lezen. Het opperhoofd gelooft dat de tijd ons ontsnapt als een slang uit een hand, juist omdat wij allijd proberen hem vast •e houden. Wij laten hem niet tot ons komen. Wij jagen hem na. Altijd moeten W)J hem vlak bij ons hebben en hij moet jms een liedje voorzingen of ons iets vertel len- „Maar de tijd is stil en vredig en heeft "e rust lief en ligt graag stil op de mat. De Papaiagi hebben de tijd niet begrepen en uaarom mishandelen zij hem met hun ruwe gebruikenWij moeten de arme, ver dwaasde Papaiagi van hun waandenkbeel den bevrijden en hun de tijd teruggeven. Laten wij hun de kleine, ronde tijdmachi- nes afnemen en ze stuk slaan en hun zeg- 2e'b dat er tussen zonsopgang en zons ondergang veel meer tijd is dan'een mens gebruiken kan". Dit zijn, broeders en zusters Papaiagi, wijze woorden. En terwijl ik dit neerschrijf werp ik een blik op mijn kleine ronde tijd machine, want de zetterij wacht op het slot Van dit artikel: de tijd dringt. Neen: ons Wanbegrip van de tijd dringt. Tuiavii houdt helemaal niet van ons epeven naar veel denken en veel weten. HlJ houclt ook helemaal niet van onze DJAKARTA, (Aneta). President Soekarno heeft Donderdag te 21.30 uur Java-tijd de samenstelling van een nieuwe Indonesische regering bekend gemaakt. In dit kabinet, dat 20 ministers omvat, zal de heer Soekiman (Masjoemi) als premier en de heer Soewirjo, burgemeester van Dja karta, PNI, als vice-premier optreden. De portefeuille van Buitenlandse Zaken heeft mr. Achmad Soebardjo (adviseur van Buitenlandse Zaken met de rang van ambassadeur) Masjoemi; Binnenlandse Za ken: mr. Iskak Tjokrohadisoerjo, PNI; Defensie: Soemitro Kolopaking, PIR; Justi tie: mr. Moh. Yamin, partijloos. Verder zijn er nog twee ministers van de PNI, drie van de Masjoemi, een katholiek, een partijloos, een van de PIR, een van de Parkindo, een van de democratische frac tie en een van de Parindra. Er zal voorts nog een minister voor Agrarische Zaken benoemd worden uit de Partai Indonesia Raya. Het regeringsprogramma Het programma van de regering-Soeki- man bevat, naar Aneta verneemt, de vol gende zes'punten: De veiligheid: Het nemen van krach tige maatregelen om rust en orde te ver zekeren, zoals het in een rechtsstaat past. Het vervolmaken van de organisatie dei- machtsinstellingen van de staat. Dc welvaart: Het ontwerpen en uitvoe ren van een nationaal welvaartsplan op korte termijn, vernieuwing van de agrari sche wetten, het inschakelen van oud-strij ders bij de opbouw. De organisatie van de staat: Het vol tooien van de voorbereidingen voor de al gemene verkiezingen voor de constituante op korte termijn. Bespoediging van de autonomie van de Daerah's. De arbeid: Het uitvaardigen van wetten inzake erkenning van arbeidsorganisaties en een collectieve arbeidsovereenkomst. Vaststelling van minimum-lonen. Beslech ting van arbeidsgeschillen. Buitenlandse Zaken: Het voeren van een onafhankelijke, actieve buitenlandse poli tiek, die gericht is op vrede. Donderdagavond is in Londen officieel bekend gemaakt dat Richard Stokes is benoemd tot geheim Zegelbewaarder. Hij zal verantwoordelijk zijn voor een nieuw departement dat de grondstoffenvoorzie- ning behandelt. De 54-jarige Richard Stokes was minis ter van Openbare Werken. In die functie wordt hij opgevolgd door de 34-jarige George Brown. De verantwoordelijkheid van het nieuwe departement van grond stoffen ressorteerde tot nu toe onder het ministerie van Handel en het ministerie van BevooVrading. Men gelooft, dat Stokes of Sir Hartley Shawcross naar Amerika zal gaan om be sprekingen te voeren over de grondstoffen. Joegoslavië heeft Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten verzocht zich ge durende drie of vier jaar garant te stellen voor enig tekort, dat het op zijn jaarlijkse betalingsbalans mocht hebben, zo ver klaarde men Woensdag te Belgrado. Aangenomen wordt, dat dit Joegoslavië in staat zou stellen belangrijke leningen te verkrijgen van de Wereldbank, die de voorwaarde heeft gesteld, dat Joegoslavië eerst zijn nadelig saldo voor de buitenland se handel dit jaar geschat op 180 mil- lioen dollar in vreemde munt zal heb ben weggewerkt. Het verzoek werd gedaan in verband met de Brits-Frans-Amerikaanse bespre kingen te Londen over de toekomstige fi nanciële politiek met betrekking tot Joego slavië. Joegoslavië heeft de Wereldbank gepolst over een lening van ongeveer 225 millioen dollar. Het omvormen van de betrekkingen tus sen Indonesië en Nederland, gebaseerd op het Unie-statuut, tot normale betrekkingen, gebaseerd op een normaal internationaal verdrag. Het bespoedigen van de herzie ning der R. T. C. overeenkomsten. Het nietig doen verklaren van die overeenkom sten, die duidelijk nadelig zijn voor land en volk. Irian: Het zo spoedig mogelijk invoe gen van West-Irian in het grondgebied van Indonesië. Van de aftredende ministers van de Masjoemi keren niet terug minister-presi dent Natsir en de ministers Roek (Buiten landse Zaken) en Sjafroeddin Prawirane- gara- (Financiën). Van de twintig ministers van de nieuwe regering maakten zes deel uit van het demissionnaire kabinet, name lijk de ministers Leimena, Wachid Hasjim en Djoeanda op dezelfde posten en de mi nisters Pellaupessy, Wongsonegoro en Soeroso in andere functies. Het Tsjechoslawaakse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse ambassade officieel medegedeeld dat Wil liam Oatis, de Praagse correspondent van Associated Press, gearresteerd is op be schuldiging van ontplooiing van tegen de Tsjechoslowaakse staat gerichte activiteit. De Amerikaanse ambassade had de Tsje choslowaakse regering in een nota de ver dwijning van Oatis gemeld en om een onderzoek verzocht. De beschuldigingen tegen de correspon dent zijn volgens de Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken de vol gende: „Vijandige activiteit tegen de Tsje choslowaakse staat, het verzamelen en verspreiden van inlichtingen, welke Tsje- choslowakije als geheim beschouwt en het lezen van kwaadwillige berichten over de Tsjechoslowaakse staat, verspreid door on wettige nieuwsorganen, waarbij Oatis mis bruik van Tsjechoslowaakse burgers heeft gemaakt". Oatis was het laatst in het openbaar gezien op Maandagavond. Zondag had hij op de Amerikaanse ambassade te Praag verteld, dat hij dag en nacht geschaduwd werd. Ook had hij zijn bezorgdheid uitge sproken over de jongste arrestatie van twee Tsjechoslowaakse employés van het Praagse bureau van Associated Press en de verdwijning van een derde. Plet lijkt aannemelijk, dat deze persohen als getuigen zullen optreden tegen Oatis. De Tsjechoslowaakse minister van Buiten landse Zaken heeft gezegd, dat getuigen de tegen Oatis geuite beschuldigingen kon den bevestigen. De gearresteerde correspondent was in Juni van het vorig jaar in Praag gekomen, als opvolger van Nathan Polowetsky, die enige maanden tevoren uit Tsjechoslowa- kije gewezen was. Sinds September 1950 was hij niet meer geaccrediteerd bij het Tsjechoslowaakse ministerie van Buiten landse Zaken, maar de autoriteiten ver lengden telkens zijn verblijfsvergunning. Comtesse Diane: Men bewaart een geheim het best door het te vergeten. Maandag viert Nederland Koninginnedag met de traditionele feestelijkheden, maar vooral met de traditionele genegenheid voor zijn jarige Vorstin. De nieuwste foto van Koningin Juliana. (Foto w. Schurman n.F.K.) MELBOURNE (Reuter). Zaterdag worden in Australië verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden en de Senaat ge houden. Als gevolg van het ingewikkelde stelsen van zeteltoewijzingen voor de Se naat kan het wel een maand of langer duren voordat de volledige uitslag be kend is. De verkiezingen werden noodzakelijk, toen de Australische regering in Maart tot ontbinding van beide Kamers der volks vertegenwoordiging besloot, omdat de Se naat, waar de socialisten, in tegenstelling tot het Huis van Afgevaardigden, de meer derheid hebben, „obstructie" pleegde. De doorslag tot het nemen van dit be sluit gaf de beslissing van het Australische Hooggerechtshof, dat verklaarde dat de door de regering, na goedkeuring door de volksvertegenwoordiging, uitgevaardigde wet, waarin de communistische partij bui ten de wet werd gesteld en het innemen van sleutelposities door communisten in vakverenigingen, wier leden werkzaam zijn in vitale bedrijven, werd verboden, ongeldig was. De enige wijze, om de wet toch rechtsgeldigheid te geven, is het toe kennen van „noodtoestandsbevoegdheden" aan de regering. Het Australische Hoogge rechtshof heeft namelijk verklaard, dat zonder deze bevoegdheden de communis tische partij in vredestijd niet kan worden vei'boden. Aangezien premier Menzies wist, dat de senaat in zijn huidige samenstelling nimmer het toestaan van noodtoestandsbe voegdheden aan de regering zal goedkeuren, besloot hij de kiezers het laatste woord te geven. R. G. Casey is tot minister van Buiten landse Zaken van Australië benoemd. Percy Spender, die tot nu toe deze func tie bekleedde, is tot ambassadeur te Wash ington benoemd. Casey was tijdens de tweede wereldoor log gedurende vier maanden plaatsvervan gend minister van Buitenlandse Zaken. Van 1940 tot 1942 was hij gezant en ge volmachtigd minister te Washington. In politieke kringen te Brussel verluidt, dat officieuze besprekingen gaande zijn om de datum der troonsbestijging van Prins Boudewijn te wijzigen. Zoals bekend wordt in het na de gebeurtenissen van Juli door de drie partijen gesloten accoord bepaald, dat de Koninklijke Prins zijn vader begin September, dus op het ogenblik dat hij de 21-jarige leeftijd bereikt, zal opvolgen. Er is op hei ogenblik sprake van, de plechtig heid van de eedsaflegging enkele weken te vervroegen, teneinde het reces van Kamer en Senaat niet te onderbreken en sommige parlementsleden in staat te stellen in het buitenland aangegane verplichtingen na te komen. Voorgesteld is de datum der troonsbestijging van de Koninklijke Prins op 21 Juli 1951 te bepalen. Het feit, dat de Prins dan eigenlijk nog niet meerder jarig is, zou geen onoverkomelijk beletsel zijn, zo wordt opgemerkt. Burgemeester en Wethouders van Haar lem zullen heden, Vrijdag, na afloop van dc klassementsproeven in Zandvoort officieel ten Stadhuize ontvangen het organiserend Comité alsmede de deelnemers aan de Inter nationale Tulpen-Rallye 1951. BONN (Reuter) De West-Duitse re gering heeft Donderdag alle bijeenkomsten ter ondersteuning van de communistische campagne voor een „volksstemming tegen de West-Duitse herbewapening en voor de vrede" verboden. De West-Duitse minister van Binnen landse Zaken, dr. Robert Lehr, maakte dit in de Bondsraad bekend. Aan de regeringen TOKIO (Reuter) Een concentratie van communistische troepen tegenover de lin kerflank van de geallieerde linie in het Westen van Korea schijnt momenteel de grootste bedreiging te vormen voor het ge hele achtste leger. Verse Chinese strijd krachten stromen naar liet Zuid-Westen over de Imdjin. Een andere grote commu nistische concentratie van troepen en voer tuigen wordt opgebouwd op de Westelijke oever van de rivier in de buurt van Moen- san, ongeveer 30 km ten Noorden van Seoel. kranten en boeken. Hij noemt ons ..denk- patiënten". Hij zegt tot zijn volk: „En nu, mijn geliefde nietdenkende broeders, ge voelt ge werkelijk roeping de Papaiagi na te streven en u ook in 'het denken te gaan beijveren als zij? Ik zeg u: neen. Want wij mogen en moeten niets doen, wat ons niet sterker van lichaam en onze zinnen niet vrolijker en beter maakt. Wij moeten ons hoeden voor alles, wat ons de vreugde in het leven ontroven wil, voor alles, wat onze geest verduistert en er het blijde licht uit wegneemt". Ja, dat zegt Tuiavii. En dat verdient onzeoverdenking. Misschien vooral in deze tijd. R. P. Zeven Chinese divisies vallen de gealli eerden ten Noorden van Seoel aan. Zij ruk ken langs twee corridors op, die van Moen- san cn die van Oeijongboe. De verbonde nen zouden de linie ten Noorden van Oei jongboe, waarop zij zich Donderdagavond terugtrokken, nog handhaven. Generaal-majoor Van Fleet, opperbevel hebber van het achtste Amerikaanse leger, heeft, na onverwachts een bezoek aan het Koreaanse front te hebben gebracht, heden bij zijn terugkeer te Tokio verklaard erop te vertrouwen, dat de verbondenen in staat zullen zijn het voorjaarsoffensief der Chi nese communisten ten Noorden van de Han een halt toe te roepen. De Han loopt door Seoel. Waarnemers te Tokio geloven niet, dat de verbonden legers een ernstige poging zullen doen Seoel tegen de toenemende Chinese druk te verdedigen. Volgens frontberichten zijn de verbon den legers op het Westelijke deel van het centrale front teruggevallen op posities die 43 kilometer ten Zuiden van het gebied liggen, dat zij bezetten, toen het nieuwe offensief begon. De commandant van het Belgische batal jon, luitenant-kolonel Albert Grahay, is Woensdag ernstig gewond. der verschillende staten zou worden ge vraagd dergelijke bijeenkomsten te voorko men op grond van toepasselijke wettelijke bepalingen ter beveiliging van de grond wet. Voorts zou aan genoemde regeringen ver zocht worden de strengste maatregelen tegen de uiterst rechtse „socialistische rijkspartij" te nemen. Moch dit geen resul taat opleveren, dan zou de centrale regering maatregelen treffen om deze partij te ont binden. De socialistische rijks-partij staat onder leiding van het Bondsdaglid dr. Fritz Doris. De West-Duitsche minister beschuldigde deze partij er van de nazi-ideeën te doen herleven en, pogend de federale republiek- te ondermijnen, de toelaatbare grenzen te hebben overschreden. Hij bestempelde de partij als „de beste vriend van het com munisme". Het verbod van de communistische bij eenkomsten werd uitgesproken naar aan leiding van een vraag van de coalitiepar tijen de christen-democraten, de vrije democraten en de Duitse partij, alsmede van de Beierse partij wat de regering dacht te doen tegen de voorgestelde volks stemming. De maatregel werd gebaseerd op artikel negen van de grondwet, luidende: „Organisaties, welker doeleinden of werk zaamheden in strijd met de wet zijp qf welke gericht zijn tegen de grondwettelijke orde of tegen de gedachte van internatio naal begrip, zijn verboden". Volgens functionarissen van de commu nistische partij te Dtisseldorf heeft het com munistische „werkcomité tegen de herbe wapening van Duitsland" tegen Zondag arbeiders-conferenties uitgeschreven. Deze conferenties zouden zich bezig houden met „de dringendste problemen ten aanzien van het bestaan en het leven van de arbeider", aldus deze functonarissen. Zij zouden gehouden worden te Hamburg, Bremen en in Neder-Saksen. Er worden plannen ge maakt om in de andere West-Duitse staten op 6 Mei bijeenkomsten te houden, zo werd meegedeeld. Voor de bewoners van Voorne-Put ten en Rozenburg is het gisteren reeds Koninginnedag geweest. Overal wap perden de vlaggen van de huizen en van de vele gepavoiseercle schepen ter ere van het bezoek, dat Koningin Julia na aan Rozenburg, Oostvoorne en Spij- kenisse bracht om de werken tot af sluiting van de Brielse Maas in ogen schouw te nemen. Op de dijk, die bij Oostvoorne de Brielse Maas afsluit, is een eenvoudig zandstenen monument geplaatst, dat aan de sluiting van deze dijk in 1950 herinnert. In deze steen werd de door de Koningin ondertekende oorkonde gemetseld, die dit bijzondere feit vermeldt. Vervolgens begaf het gezelschap zich langs een erewacht van landelijke ruiters naar de „Christiaan Brunings", een fraai versierde ijsbreker, die de Koningin en haar gevolg naar de uitwateringssluis bui ten Rozenburg bracht. Bij deze sluis ont ving de Koningin bloemen van in het wit geklede dorpsmeisjes. In het sluisgebouw verrichtte zij de eerste openstelling van de sluis. Daar werd de 96-jarige oud-sluis wachter W. F. de Ronde aan haar voorge steld. In het dorp Rozenburg werd de vorstin enthousiast toegejuicht. Voor het raadhuis hadden manschappen van de Nationale Re serve een erewacht gevormd. In de raads zaal gaf ir. G. C. de Lange, adjunct-direc teur van de stedebouwkundige dienst in Zuidholland, een toelichting op het streek plan van de Brielse Maas, waarin nieuwe woonkernen en recreatiecentra zijn opge nomen. Vervolgens bewonderde de Koningin een allegorische optocht van de Rozenburgers, waarin deze hun bedrijvigheid op het ge bied van akkerbouw, veeteelt, fruitteelt en industrie uitbeeldden. Twee mandjes aard beien werden Hare Majesteit als verrassing aangeboden. De mijnenveger „Rozenburg" lag gepa- voiseerd op stroom bij het veer naar Maas sluis voor anker toen de Koningin, uitge leide gedaan door de juichende bevolking, zich aan boord van de veerpont begaf. Op de pont, evenals tevoren op de „Christiaan Brunings", wapperde de Koninklijke stan daard. De schepen op de Nieuwe Waterweg groetten met vlaggen van velerlei nationa liteit toen de Koningin deze brede vaar weg overstak. Te Maassluis nam Koningin Juliana af scheid van haar gezelschap. De Koningin ontving vele souvenirs aan dit bezoek. Te Spijkenisse bood men haar tafellinnen uit eigen vlas gesponnen en een model van een landbouwwagen in zilver aan. Voor de prinsessen had men een rij dende muziektent vervaardigd. Ter herin nering aan de ondertekening van de oor konde ontving de Koningin een bord in Delfts Blauw. Tot de andere geschenken behoorden twee poppen, gekleed in de oude Rozenburgse dracht. Toen de Koningin in Rozenburg vertoef de kwam daar op het raadhuis een tele foontje uit Buenos Aires binnen. Prins Bernhard was aan de lijn en voerde een gesprek met de Koningin, kort voordat hij uit de Ax-gentijnse hoofdstad per vliegtuig naar Nederland vertrok. Aanhoudende drukstijgingen in het Zeege bied ten Zuiden van IJsland hebben geleidt tot de vorming van een krachtig gebied met hoge barometerstanden, dat voor het weer in een groot deel van West-Europa van doorslaggevende betekenis is gewor den. Langs de Oostflank van dit maxi mum voeren namehjfc Noorderwinden grote hoeveelheden koude lucht naar onze omgeving. Vandaag was de koude luchtlaag boven ons land nog niet tot buienvorming van enige betekenis te leiden, maar morgen zal dit waarschijn lijk wel het geval zijn. Aangezien het hoge drukgebied ten Zuiden van IJsland een grote stabiliteit bezit, zal het koude weer verscheidene dagen kunnen aan houden. O0NBEW01KT 0 LICHT 8EW. 0 HALF BEW 0 ZWAAR BEW GEHEEL BEW MIST SNEEUW REGEN MOTREGEN HAGEL BUIEN ONWEER /^TEMPERATUUR lOOS'ISOBAAR BELANGRIJK NEERSLAG- GEBIED CENTRA: H HOGE OR UK L LAGE DRUK SCHEIDINGSLIJN-FPQNT-TUSSEN LUCHT VAN L.. VERSCHILLENDE HERKOMST .STAND VAN DIT TEKEN GEEFT 0E WINDRICHTING AAN-IEDERE HELE-DWARSSTREEP IS EEN WiNO- ."SNELHEIO'VAN VIJF M£T£B P£ C SECONDE AANHOUDEND KOUD WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond, opgemaakt te 10 uur: Koud weer met wisselende bewol- king en op de meeste plaatsen 2 enkele buien, waarvan sommige met hagel. Matige of vrij krachtige Noordelijke wind. 28 April Zon op 5.18 uur, onder 19.53 uur. Maan op 2.54 uur, onder 10.50 uur. (Laatste kwartier) Hoog en laag water te IJmuiden: Vrijdag 27 April 2 Hoog water: 7.32 en 20.07 uur. Laag water: 3.10 en 15.36 uur. Zaterdag 28 April Hoog water: 8.40 en 21.33 uur. S Laag water: 4.00 en 16.33 uur.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 1