LOCOMOTIEF Uit voorraad te leveren, in aile maten: Dr. Spoelder: „Een rector is voor een school wat voor Enkhuizen de Drommedaris is" RIJWIELEN Een chique Parijse Modelhoed Yehudi Menuhin speelt in Haarlem &en-S£>aïice BATISTzomer-snufje! Slachtoffer van ongeluk op overweg overleden Verenigde vergadering van Rijnland bijeen Wie zag dit ongeluk? Agenda voor Haarlem ƒ13.16.- Een afscheid 1 Mei-viering in Haarlem Ere-tentoonstelling van werk door prof. Willem van den Berg Jo Dusseldorp speelde voor het Ford-personeel Spaarndarn Feest Koninginnedag De Bevrijdingsdag openingsaanbieding f 17.90 Diploma-uitreiking arbeidersavondschool VRIJDAG 27 APRIL 1951 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 9 Borstbeeld geplaatst in Stedelijk Gymnasium Op de openingsdag van de Haarlemse sociëteit Teisterbant in Maart 1950 namen enige vrienden van dr. C. Spoelder, die in dat jaar het onderwijs wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd vaarwel zou zeggen, het initia tief, van deze scheidende rector van het Stedelijk Gymnasium een borst beeld te laten vervaardigen. De keuze viel op de kunstenaar Mari Andriessen en gistermiddag kon de voorzitter van de commissie, wethouder D. J. A. Geluk, „de bronzen kop van dr. Spoelder" aan de bur gemeester, als hoofd van de gemeente, aanbieden. Talrijke vrienden, bewonderaars en oud leerlingen van de rustende rector waren in de hal van het Gymnasium verzameld, toen de wethouder dr. Spoelder dank zei voor wat deze in een lange reeks van jaren ge daan heeft voor het openbare leven in de stad van zijn hart. Hij deed zich niet alleen kennen en waarderen bij het onderwijs, aldus de heer Geluk, maar ook als kenner van de historie van Haarlem, als brand weerman en als voetballer. Spreker bracht dank aan jhr. dr. J. C. Mollerus, de ijverige secretaris van het comité, die wegens vervroegd vertrek naar het buitenland helaas niet van de aanbie ding getuige kon zijn en aan de heer P. Leffelaar, die een album heeft laten ver vaardigen met de namen en handtekenin gen van alle medewerkers aan het plan, waarvoor Poppe Damave een omslag en een titelblad ontwierp. Een bijzonder woord van lof richtte de heer Geluk tot de beeld houwer Andpiessen, die meer heeft gemaakt dan een portret in brons: een personifica tie, een karakterschets waarin alle kanten vah het wezen van dr. Spoelder tot uit drukking komen, zoals de ernst en de be minnelijkheid, de wijsgerige geestkracht en de sportiviteit. Tenslotte verzocht spreker de burge meester het beeld een plaats in het Gym nasium te geven. „Maar misschien kan er in de toekomst nog een betere plaats voor worden gevonden, want wij hebben dr. Spoelder niet in de eerste plaats willen eren als rector, maar vooral als dienend burger van Haarlem", zo besloot de voor zitter van het comité van vrienden zijn toespraak. Een sprekende kop Burgemeester Cremers toonde zich zeer ingenomen met het beeld. „Wij hebben nu niet alleen het sprekende hoofd van dr. .Spoelder maar ook zijn sprekende kop, Burgemeester Cremers, de beeldhouwer Mari Andriessen, wethouder Geluk en dr. Spoelder *bïj „de bronzen kop" van laatst genoemde in de hal van het Stedelijk Gymnasium. want het is alsof zijn geest zich in brons heeft gematerialiseerd. Wij zijn erg blij met dit monument het woord betekent letterlijk: herinneringsding omdat het langer meegaat dan een sterveling. Haar lem zal echter niet alleen het beeld in ere houden, maar nog sterker de herinnering aan dr. Spoelder zelf". „Het is een zonderlinge, maar buitenge woon plezierige plechtigheid", aldus begon de gehuldigde zijn dankwoord, dat als al tijd uitmuntte door geestige oprechtheid. Dr. Spoelder zei dat de herinnering .aan het Gymnasium bij hem, al begon hij dan ook bij gewonnen afstand een beter over zicht te krijgen, al danig aan het vervagen was. „Ik heb weinig gedaan en veel ver zuimd. Ik begin eigenlijk nu pas eerbied voor een figuur als een rector te krijgen. Een rector is voor een school, wat voor Enkhuizen de Drommedaris is!" Afzonderlijke woorden van erkentelijk heid richtte dr. Spoelder tot de beeldhou wer, een nieuw exemplaar in zijn mensen- verzameling, die allemaal dingen had ont dekt die onaangenaam zijn: weinig goeds en veel wanvormigs, maar tot zijn beste vrienden is gaan behoren. „Door dit alles", zo besloot hij, „gaat mijn trots vermengd met bescheidenheid". Vervolgens begaven dr. Spoelder en zijn echtgenote zich naar de sociëteit Teister bant, waar het echtpaar nog geruime tijd temidden van vrienden vertoefde. De aan biedingsplechtigheid werd ook bijgewoond door dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, door de overige wethouders en talrijke onderwijs-autoriteiten. De 37-jarige hulpsmelter bij de Hoog ovens A. ter Hove, die Dinsdagmorgen op een spoorwegovergang in de lijn Haarlem- Leiden ten Zuiden van het station Heem- stede-Aerdenhout door een trein werd aan gereden, is Donderdag in de namiddag in het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem aan de gevolgen van dit ongeluk bezweken. Ter H. is sinds de aanrijding niet meer bij bewustzijn geweest. ADVERTENTIE MOEDERTROTS BABYWEELDE Teddy luiers plastic luiers navelbandjes babyhemdjes truitjes broekjes babyjurkjes opknooppakjes babypakjes overrokjes broekjes doopjurken lakentjes en sloopjes Uiterst voordelig. Ziet onze etalage GROENMARKT tt-14 HAARLEM TELEFOON '0266 De Verenigde Vergadering, het hoogste bestuur van Rijnland, kwam dezer dagen voor het eerst in nieuwe samenstelling bijeen. Tot dusver bestond deze vergade ring alleen uit 16 hoofdingelanden, geko zen door de stemgerechtigde ingelanden der kiesdistricten, doch deze maal waren er tien leden toegetreden, die het belang der gebouwde eigendommen vertegen- woordigden, zoals dit is beschikt in het nieuwe reglement dat op 1 Januari in wer king trad. De dijkgraaf richtte zich in een toe spraak tot de vergadering, waarin hij on dermeer beschi-eef, hoezeer Rijnlands taak ten aanzien van de waterhuishouding is uitgebreid. Voorheen werd volstaan met een controle van de waterstand, doch thans wordt nauwkeurig nagegaan hoe dit wa ter is samengesteld, of onder de opper vlakte de vijanden: vuil of zout, loeren naar een aantasting van die steeds grotere belangen die de gehele gemeenschap heeft bij schoon en zoet water. De Dijkgraaf zeide, dat de inlating van „goed water" zal worden vergroot en dat de „buurman" Delfland water zal worden geleverd ter bestrijding van de zeer ernstige Verzouting van Delflands boezem. „Rijnland heeft een belangrijke taak", aldus de Dijkgraaf, „het moet door middel van zijn waterstaat de grondslagen mee helpen scheppen en in stand houden voor het bestaan van landbouw, veeteelt en tuinbouw in de uitgebreidste zin". De ver gadering nam nog enige besluiten, gedeel telijk van formele aard, ter uitvoering van het nieuwe reglement, en ook betreffende het gewone beheer. Het dagelijks bestuur had zich door de tijdsomstandigheden ge dwongen gezien enige materialen aan te kopen ten behoeve van het nieuwe gemaal te Katwijk, waarvan de bouw wel door gaat, al blijft nu de vissershaven achter wege. ADVERTENTIE Nico van Schagen en Zonen Gierstr. 40-42 Hrl. - Tel. 17768 73-jarige man aangereden Op het Staten Bolwerk te Haarlem werd de 73-jarige W. B. Donderdagavond bij het oversteken van de weg door een per sonenauto aangereden. B. zou niet vol doende op het verkeer gelet hebben. Hij kreeg zo'n klap van de rechterzijde van de auto dat hij acht meter verder pas op de wèg viel. Per ziekenauto werd B., die een gecompliceerde rechteronderbeenbreuk had opgelopen, naar het Grote Gasthuis ver voerd. De personenauto is in beslag geno men. Getuigen van dit ongeval wordt verzocht zich bij de verkeerspolitie in het bureau aan de Smedestraat te melden. De markten te Haarlem Wegens Hemelvaartsdag is de Week markt in de Floresstraat van Donderdag 3 Mei verschoven naar Woensdag 2 Mei. De Weekmarkt op de Gedempte Oude Gracht en Botermarkt op Maandag a.s. Koninginnedag vindt doorgang. NIEUWE GEZANT TE ANKARA Dr. W. Huender, thans gezant te Addis Abeba, is benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Ankara. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 26 April 1951 GEHUWD: 26 April, W. Woudenberg en A. E. Kloos; J. J. Aufderheijde en F. M. Thimm; G. Gouwentak en A. Ruijgh; J. H. Steenkist en A. W. Blokker: F. H. Schelling en M. E. W. Keukelaar; J. Friso en W. C. S. Bogaart. BEVALLEN van een zoon: 25 April, E. M. P. Lenaarts—Hartman; M. J. Zwiesen—Kap- tyn; U. de JagerEpping; T. Keizervan Leeuwen. BEVALLEN van een dochter: 25 April, A. van Mierlovan de Kuijt; J. G. A. Schreu- aer Goedheijtten Brink; G. C. Hagervan Duffelen; A. H. Kuijken-Legebeeke; 26 April, M. A. G. de MeijPaauwe; G. M. H. van der HorstSchouten; M. G. ZweersLijnzaat. OVERLEDEN: 24 April, J. de Bruin, 47 j., Pegasusstraat; J. Bottelier, 78 j., Indische straat; W. J. Brugman 76 j., Badhuis straat; 25 April. J. G. Klein, 66 j-, Van Nes straat; J. van den Berg, 59 j.. Spaarnrijk- straat; J. Lammertse, 43 j., Zijlweg; J. C. Dussenbroek. 3 d., Lange Annastraat; A. A. Diemer Kool, 73 j., Hazepaterslaan. ADVERTENTIE VRIJDAG 27 APRIL Stadsschouwburg: „A B C Expresse" (A S C Cabaret), 8 uur. Concertgebouw: HOV ®et als solist Yehudi Menuhin, viool, 8 uur. Rembrandt: „Tot de rand van de afgrond", j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Schat- eiland", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.16 uur. Luxor: "Vrouwen zonder naam", 18 j., 2, 4.15, 7 en 915 uur. Frans Hals: ,,De wraak van Hakim", '4 L 2.3-0. 7 en 9.15 uur.City: „The Spanish Main", 14 j., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: "De springvloed" en „Prairiewolven", 14 j., 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 28 APRIL Stadsschouwburg: Leerlingenuitvoering [muziekschool Toonkunst, 2 uur; ABC Ca baret, 8 uur. Bioscopen: Middag- en avond voorstellingen. ADVERTENTIE behoeft niet duur te zijn. ALS PINKSTER-AANBIEDING maakt ons in Parijs opgeleid personeel, speciale handwerkmodellen in de prüsklasse van CHAPEAUX „ERIAN" vh. W. P. Damave WILHELMINASTRAAT 16 - TEL. 16884 Wanneer iemand, na 51 jaar zijn taak in dit leven met enthousiasme en toewijding te hebben verricht, deze moet overdragen aan een andere, een jongere kracht, dan is dit één van zijn moeilijkste ogenblikken. Dit tijdstip is thans aangebroken voor me juffrouw J. W. Slagter, het hoofd van de Kleuterschool der Ned. Herv. Gemeente aan de Burgwal. Van deze 51 jaren is zij bijna 31 jaren in haar tegenwoordige functie geweest. Als 14-jarig meisje kwam zij als kwekelinge aan de Kleuterschool in de Oranjestraat. In het bezit van de diploma's A en B ver liet zij deze school in 1910 en werd vervol gens hoofd te Biervliet en Eibergen, waar na zij in 1920 weer in Haarlem, haar ge boortestad, terugkeerde. Mejuffrpuw Slagter was geen opvallen de figuur, zij tracl nooit op de voorgrond, maar zij was steeds trouw op haar post. De zorg voor de kinderen was bij haar niet alleen in goede handen, maar zij gaf haar hart aan de haar toevertrouwde kleinen en hun ouders. Op haar eenvoudige wijze bracht zij hen in aanraking met het Evan gelie en de ouders voelden wel dat dit bij haar geen phrase was maar een uiting van haar eigen overtuiging. Gelukkig is mejuffrouw Slagter nog kerngezond en zij zou nog best een paar jaren kunnen doorwerken. Toen zij dan ook op 5 November 1950 65 jaar werd en er nog geen goede opvolgster gevonden was, bleek zij direct en gaarne bereid nog een poosje te blijven. Dinsdagavond 1 Mei neemt het bestuur afscheid van mej. Slagter. Het bestuur hoopt dat velen daarbij tegenwoordig zul len zijn. Voor de Haak-in-actie ten bate van de kankerbestrijding is deze week rond f 150.000 bijeengebracht. In totaal is nu f 852.000 ont vangen. Het programma voor de 1 Meiviering is door de Partij van de Arbeid en het N.V.V. in Haarlem als volgt vastgesteld: 's Morgens om 9 uur ochtendwandeling; verzamelen aan de Zijlweg-Zijlsingel. Aan de Zeeweg wordt een kort programma op gevoerd door jongeren. Het Kindermeifeest vindt 's' morgens plaats in de grote zaal van het Concertge bouw. Het programma vermeldt o.a. kin derfilms. In Cultura, Jansstraat, vindt een feeste lijke middagvergadering plaats voor die partijgenoten en vakbondsleden, welke verhinderd zijn, door b.v. invaliditeit, de avondbijeenkomst te bezoeken. Op deze vergadering zal het woord ge voerd worden door ir. C. G. Cramer, oud lid der Eerste Kamer. Het programma vermeldt verder optre den van een zanggroep bestaande uit de vrouwen van het N.V.V., een toneelstukje, op te voeren door de vrouwen van de Partij van de Arbeid, voordracht door Bep de Vries en ook samenzang. 's Avonds zal een vergadering plaats vinden in het Gemeentelijk Concertgebouw waarbij als spreker zal optreden prof. dr. W. Banning. Het programma vermeldt ver der het optreden van de Arb. Muziekver. „Excelsior", „De Stem des Volks", de jeugdorganisaties die een Meispel opvoeren en het V.A.R.A.-ensemble ..Zeven mannen en één meisje", onder Cor Steyn. Koninginnedag Naast de festiviteiten die in het pro gramma in het blad van Dinsdag 24 April vermeld stonden, zal er ook een kerkdienst gehouden worden in de Grote Kerk, om 10 uur, waar zal voorgaan ds. B. van Gelder. f Prof. W. van der Pluym hield een rede bij de opening ln de kunsthandel P. Leffelaar aan de Wagenweg te Haarlem is een tentoonstel ling ingericht van werken (in hoofdzaak tekeningen en schilderijen) door professor Willem van den Berg, ter gelegenheid van diens 65ste verjaardag. Deze werd gister avond in tegenwoordigheid van een ver tegenwoordigster van het ministerie van Onderwijs, Kunsten cn Wetenschappen, van wethouder D. J. A. Geluk en vele ook hooggeleerde kunstbroeders geopend door professor W. van der Pluym. Spreker ging uit van de stelling dat een kunstwerk tenslotte de openbaring bete kent van de waarheid voor degene die het kan ondergaan en dat het niet nodig is om de maker te kennen of iets van hem te weten. Niettemin vestigde hij er de aan dacht op dat deze chronologische expositie een duidelijk overzicht geeft van de ont wikkeling van Willem van den Bei-g, die in 1886 te Den Haag werd geboren als telg van een familie van schilders en restau rateurs. Misschien heeft hij daaraan zijn grote liefde voor de vakkennis te danken, die professor Van der Pluym een heugelijk verschijnsel noemde in deze tijd van sou- vcreine minachting voor het ambachtelijke. Reeds vroeg werd hij leerling van de Haagse Academie, waar zich zijn groot talent voor tekenen openbaarde: op acht tien-jarige leeftijd behaalde hij zijn mid delbare acte, in 1907 kreeg hij de konink lijke subsidie. Koningin Emma kocht van hem een stilleven en gaf hem opdracht een copie te maken van het portret van Johan Maurits van Nassau. Van den Berg maakte in die tijd van „daverende onbezorgdheid" zwerftochten door geheel Europa, om zich bij het af sluiten van het vijfde lustrum van zijn leven voorgoed in zijn geboorteland te vestigen. Hij hield veel exposities en oogstte in ruime mate de waardering van de critiek in dagbladen en tijdschriften. Uitvoerig ging professor Van der Pluym in op de invloeden omstreeks de eeuw wisseling, die Van den Berg heeft onder gaan: van het impressionisme met de ver frissing van het palet en de triomf van het licht, van de symbolisten (eveneens uit Frankrijk) en van de Amsterdammers on der leiding van professor Allebé, die de kunst van het portret een stevige grond slag verleenden. Grote bewondering legde Van den Berg aan de dag voor Velasquez en voor de Hollandse meesters uit de gou den eeuw. „In bravour van het schilderen kwamen weinigen hem nabij", aldus de inleider. Hij maakte veel stillevens en bloemstukken en leefde zich uit op echt- Hollandse onderwerpen. Ook het werk van Konijnenburg heeft hem geruime tijd ge fascineerd, vooral door de decoratieve be zinning en de compositorische macht daar van. Maar per slot van rekening bleef bij hem alles ontbloeien uit zijn verknocht heid aan het visuele. De Bois, recensent van dit blad, vestig de als eerste de aandacht op het émail achtige van zijn schilderijen, op de be zonkenheid die aan de oude Italianen herinnerde. Van den Berg is echter niet alleen schilder, maar ook lithograaf, etser en illustrator. In zijn portretten doet hij niemand concessies aan de ijdelheid van de uit te beelden persoon. Zijn werk is verspreid in musea in Den Haag, Amster dam, de Verenigde Staten, Triëst, Boeda pest enzovoorts. In 1940 werd hij als op volger van de onlangs overleden prof. dr. P. H. van Moerkerken, directeur van de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten, benoemd. Repetitie werd een bijzonder jeugdconcert Hedenmorgen om kwart voor tien arri veerde de wereldberoemde violist Yehudi Menuhin, die vanavond als solist meewerkt aan een concert van de H.O.V. onder lei ding van Toon Verhey, als passagier van een prachtige Amerikaanse automobiel met de kentekenen van het Corps Diploma tique, voor de ingang van het gemeentelijk Concertgebouw in de Lange Begijnestraat. Hij werd ontvangen door de heer R. Mulder, administrateur van het orkest. Zijn eerste woorden dienden ter veront schuldiging voor het feit dat hij een kwar tier te laat was doordat hij zich eerst bij vergissing naar de Stadsschouwburg had begeven. In de zaal was mr. A. Beets, voor zitter van de Haarlemse Orkestvereniging, ter begroeting aanwezig. Nog geen vijf minuten na zijn komst stond Menuhin al op het podium zijn Stra divarius te stemmen. Hij was gekleed in een geruit zachtgroen hemd, dat op Ame rikaanse wijze over zijn broek hing. Nadat hij de handen had geschud van dirigent Verhey en concertmeester Jan Hesmerg, kon de repetitie van het Vioolconcert van Brahms beginnen. Menuhin had nog geen gelegenheid gevonden zijn koude vingers op temperatuur te brengen. Hij maakte met zijn sluike, asblonde haar en tengere, iets gebogen rug een bijna jongensachtige indruk. Het tweede gedeelte van de repetitie, waarin het Vioolconcert in e kleine terts van Mendelssohn tot uitvoering kwam, werd bijgewoond door meer dan veertien- ADVERTENTIE Blauw kamgaren uniformen (twee-delig) 168. Blauw gabardine regenjassen voor de koopvaardij, twee-rij model met ceintuur 162.50 Khaki service-dresses (whipcord) 215. Alle uniformpetten, emblemen, galons, borduursels en knopen voor Land-, Zee- en Luchtmacht cn voor de Koopvaardij. Lange en korte khaki pantalons, khaki en zwarte dassen, witte en khaki popcline shirts, khaki cn witte sportkousen (voor de tropen). Alle onderscheidingen voor militair en civiel, enz. SMIT VAN RIJSBERGEN Zijlstraat 71 Uniform-specialisten Telef. 16965 De afdeling „ontwikkeling" van de N.V. Nederlandse Ford-Automobielfabriek gaf Donderdag een avond van muziek en voor dracht. in „Dreefzicht", welke plaats dit maal gekozen was, omdat ook een deel van het personeel in Haarlem woont. Zo komen ook Amsterdam en Zaandam aan de beurt. De indruk die wij van deze avond kre gen was er bovenal een van respect voor de culturele taak die de N.V, met haar actie voor ontwikkeling van haar perso neel ondernomen heeft. De idee dat de mens niet alleen van brood leeft, maar om tot volle ontwikkeling te komen ook deelgenoot dient te zijn van de goederen van de geest, is het richtsnoer van deze groots opgezette poging. Want niet alleen concertavonden, doch ook lezingen over beeldende kunst met daaraan verbonden excursies naar musea worden gebo den, alsmede ontwikkelingsbijeenkomsten waarop maatschappelijke vraagstukken worden behandeld. Bovendien kan het Ford-personeel zijn licht opsteken in een welvoorziene bibliotheek. Dat zowel da handarbeiders als de leidende figuren van het bedrijf tot de bezoekers van deze avonden behoren, geeft wel een treffend beeld van de inzichten die hier verwerke lijkt worden. Ditmaal was er een programma gewijd aan Russische litteratuur en muziek. De actrice Tanne Wiertz droeg het verhaal „Welwillende medewerking" voor van Iwan Bóenin, de Nobelprijswinnaar van 1933 en Wim Kouwenhoven vervolgens „Het Zwijgen" van Leonid Andréjew (18711919). De pianist Jo Dusseldorp, die verleden jaar het solistendiploma en de Toonkunstprijs aan het Amsterdamse Conservatorium behaalde, speelde werk van Tsjaikofsky, de half Westerse Rus, van Rachmaninoff, de Amerikaanse Rus en Moussorgsky, de Rus zonder meer. Van deze laatste hoorden wij de zeer karakte ristieke compositie „Schilderijententoon stelling", welke om de directe typering een van de opvallende eigenschappen van Moussorgsky bijzonder de aandacht trekt. De volgende anecdote moge deze eigenschap even belichten: Moussorgsky speelde eens voor een gezelschap van vrienden een klavierbewerking van een symphonie van Schumann; toen hij de ex positie van de thema's had gespeeld, sloeg hij de klep van de piano dicht, terwijl hij droog-komisch zei: „en nu begint de door werking". Aan dit Westers begrip om in een ontwikkelingsperiode een spelletje te spelen met brokstukken uit de thema's, had Moussorgsky hardgrondig het land. De thema's waren hem voldoende, daarin moest, volgens hem, een componist alles kunnen zeggen wat hij te zeggen had. Dit maakt dan ook dat zijn muziek zo sterk beeldend, zo raak typerend is. Men hoeft niet in de geheimen der muziek ingewijd te zijn om zijn taal te verstaan. Wij zijn dan ook overtuigd dat de voortreffelijke interpretatie van Jo Dusseldorp bij het aandachtige publiek de beelden opriep die de componist muzikaal heeft willen schet sen. Ondertussen heeft Jo Dusseldorp onze bewondering gewekt voor zijn techniek. Met nadruk zij gewezen op zijn voorslagen en trillers in de „Dans van de kuikentjes", alsmede op zijn prachtig staccato in het „gekrakeel van de marktvrouwen". Doch dit alles zou maar van betrekkelijke waar de zijn zonder het vermogen om aan het notenspel ook de geest, de kleur, het leven en de beweging mee te kunnen geven. De voordracht was echter frappant. Jo Dus seldorp zal van zich doen spreken; laat ons zijn naam onthouden. JOS. DE KLERK ADVERTENTIE Vulpenhouders' - Reparaties Zothèrstrakt ,79 - Telefoon 15129 honderd leerlingen van inrichtingen voor middelbaar en voortgezet lager onderwijs. Dit bijzondere conceit was georganiseerd door de afdeling Haarlem van de Vereni ging voor muzikale ontwikkeling der schooljeugd, welke hulde verdient voor dit prijzenswaardige initiatief. Om alle be langstellenden aan een zitplaats te helpen moest het aantal rijen stoelen worden uit gebreid. Ook het concert van hedenavond is meer dan uitverkocht. Het is de eerste keer dat Yehudi Menuhin zijn vioolspel in Haarlem laat horen. Binnenkort vertrekt hij naar Japan, waar hij eveneens nimmer tevoren is geweest. Yehudi Menuhin ivcrd hedenmorgen bij zijn eerste bezoek aan Haarlem verwel komd door de heer R. Mulder, administrateur van de H.O.V. Het programma voor de feesten op Maan dag is alsvolgt samengesteld: 9.00: Verzamelen der kinderen op het schoolplein. 9.30: Muzikale rondgang met extra prijs voor de mooiste versiering. 10.30: Aubade. 11.00: Kinderspelen in verschillende groe pen. 2.00: Kindervoorstelling in het jeugdcen trum voor kinderen van 4 t.m. 8 jaar. 3.30: Idem voor kinderen van 9 t.m. 14 j. 8.00: Concert door Spaarndams Fanfare corps „Crescendo" onder leiding van de heer J. de Groot. Voor de bevrijdingsdag is het programma: 4 Mei: 7.00: Dienst in de Ned. Herv. kerk, voor ganger ds. J. Kroon. 7.30: Herdenkingsdienst in de R.K. bijkerk „St. Adalbertus" door kap. G. P. Keu kens. 5 Mei: 8.00: Zo mogelijk concert door Fanfare corps „Kunstkring" te Spaarndarn, on der leiding van de heer Peter Wit. ADVERTENTIE GROTE HOUTSTRAAT Een vijftiental leerlingen van de tweede klasse van de Arbeidersavondschool is Donderdagavond in een der zalen van ge bouw „De Nijverheid" te Haarlem in het bezit gesteld van het einddiploma. Tijdens een feestelijke bijeenkomst memoreerde de voorzitter van het Instituut voor Ar beidersontwikkeling, de heer L. van As- peren, dat gedurende het afgelopen cur susjaar, zowel door leerlingen als cur sisten, naast soms verheugende resultaten, enige teleurstellingen zijn geboekt. Aan het enthousiasme waarmee men in het winterseizoen gestudeerd heeft, deden de teleustellingen overigens weinig af. Dat moge onder meer blijken uit het feit dat 15 van de 17 leerlingen met een klinkend getuigschrift in hun zak naar huis konden gaan. De heer Van Asperen bracht naar vo ren dat het werk van de Scholendienst van het instituut langzaam moet groeien en dat tegenslagen de cursisten niet moesten afschrikken. De spreker gaf als zijn mening te kennen dat het in het be lang van de leerlingen was, de begonnen studie voort te zetten. Vooral een grondige kennis van de Nederlandse taal achtte hij van groot belang. Over de geest die er in de klassen had geheerst, had de heer Van Asperen niets dan lof. De enige vrouwelijke cursist kreeg een fraai bouquet bloemen aangeboden als be wijs van waardering voor de „moed waar mee zij zich tussen de mannen hand haafde". Enige klassen-vertegenwoordigers ver tolkten met hartelijke woorden de dank baarheid van de leerlingen voor de wijze waarop de leraren tijdens de cursus de stu derenden met raad en daad tei-zijde heb ben gestaan. Namens de klas overhandigde één van de cursisten de heer Van Asperen een fraai boekwerk. Wethouder W. F. Happé, die het Haar lemse gemeentebestuur vertegenwoordigde, wenste de leerlingen met het behaalde succes geluk en zei in het werk van de Scholendienst een belangrijke bijdrage tot de algemene ontwikkeling te zien. Nadat tijdens de pauze de diploma's waren uitgereikt, vertelde dr. Rijnbergen een en ander over het leven en het werk van Johan de Wit. De bijeenkomst werd door twee leden van de Gong, die enige fluitsoü ten gehore brachten, muzikaal opgeluisterd.

Haarlem's Dagblad | 1951 | | pagina 13